IJmuidens visserijschool, de modernste van West-Europa, heropend „Niet straf les achteraf maar opvoeden op voorhand" Hoogoven-voetbaltournooi begint 31 Maart Velsen herdenkt zijn doden en viert de bevrijding Jeugdambtenaar voor gemeente Velsen benoemd WIJ REINIGEN UW KLEDING „VERLENGDE LOGGER" VOER FEESTELIJK PROEF De heer G. J. Kwakkel, „jeugdouderling" uit Den Haag Old Clothes New Agenda voor Velsen 3 Nieuwe vleugel met „viskunde" - klas: een sieraad en een steun voor het bedrijfsleven EERSTE STAP NAAR NATUURBESCHERMING Velsens werkcomité gaat natuur en publiek tot elkaar proberen te brengen Rapport Tinbergen gaat in druk De haringuitvoer in 1951 THALIA Met 90 elftallen en 1400 spelers WOENSDAG 26 MAART 1952 EEN S TAMPENDE TWEE-CYLINDER diesel, wiens wieg in een ver verleden moet hebben gestaan, maar waaraan de leerlingen van de Visse rijschool nog een hoop genoegen kunnen beleven, pufte zich gistermiddag in gang, een gloeikopdieseltje ernaast begon tegelijkertijd zijn toeren te maken en aan de stoommachine werd evoneens gewerkt, opdat de beide drijfstangen het saaxngedromde publiek in de machinehal van de ver nieuwde school konden laten zien, hoezeer dit aloude IJmuiden,se instituut vooruil gegaan was. De heer Chr. Tuntler zei het in zijn toespraak op deze enigszins plechtige middag voor de visserijschool zo aardig: „U, meneer Verwayen moet zich voelen als een schipper op ,een verlengde logger in een nieuw stuur huis". Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen had de inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, mr. ir. M. Goote het al eerder beklemtoond in zijn openingswoord„Hier is een prachtige oplossing gevonden voor de opleiding van praktijkmensen". En dat kwam niet alleen voor rekening van de nieuwe machinehal, de twee nieuwe klasselokalen en de bankwerkershal, maar vooral van het „visbewerkingslokaal" met zijn koelcel. Vooral dank zij de prachtige in richting van deze klas, waar de vismessen al klaar lagen op het blinkende aluminium, kan IJmuiden met een gerust hart bogen op de modernste visserijschool van West-Europa. Wethouder H. de Boer kon zulks dan ook met trots getuigen in zijn redevoering bij de opening en ook de andere sprekers lieten zich niet onbetuigd in hun lof over de ideale accomodatie van de school, waaraan nu alleen nog maar een internaat en een school- schip ontbreken. Voor een sportveld wordt op korte termijn gezorgd, heeft de wethouder plechtig beloofd. nnsl hpf bnhel dnt gemeentebestuur dank aan de landelijke j-vunu hol ntiuisi'&iii' overheid voor de steun bij de bouw van Onder de trawlnetten, bij de duizend- en-één touwknopen en in de onmiddellijke omgeving van een echt „kabelgat" hebben talrijke genodigden gistermiddag geluis terd naar de vele toespraken, die de ope ningsplechtigheid van de nieuwe vleugel begeleidden. Reders, scheepvaartinspectie, de architect J. P. Koopen, leden van de raad en de drie wethouders Strijbosch, De Boer en Aschoff, ir. G. J. Lienesch als directeur der Visserijen en vele anderen, zijn daar samengekomen en directeur P. Verwayen verwelkomde al deze vertrouw de (en vele vreemde) gezichten met vreug de, daar hij er een toenemende erkenning van de plaats der visserij in het nationale bestel uit afleidde. Tot de schoolhoofden, die in grote getale waren opgekomen, richtte de heer Verwayen de opwekking om hun leerlingen eens op de Visserij school als mogelijkheid van voortgezet onderwijs te wijzen en hij meende terecht, dat de school bij het bedrijf behoort, dat zij zelfs een onmisbare schakel werd, sinds zij in 1916 werd gebouwd. Hij wilde liever niet terugzien op de vele moeilijk heden, die een ontplooiing van dit onder wijs in de weg hebben gestaan, maar toon de zich uitermate dankbaar nu met zijn staf te kunnen werken in een omgeving, die aan de eisen van onze tijd voldoet. Hoe erg de school uit 'de kleren gegroeid is, sinds de heer Duyckinck Sanders er het directoraat over voerde, achtte hij vol doende geïllustreerd met het piepkleine machinekamerlje van weleer, waar leraren en leerlingen bij slecht weer op een hol letje en met de 'kraag op naar toe moesten en waar hooguit twaalf cursisten een be nauwd plaatsje rond de machinerieën konden vinden. Vooral toen er in 1931 zo veel machinisten van de trawlers zonder werk kwamen was de toeloop op deze af deling groot en toen er nog een motor- drijverscursus ook bij kwam, was de boot helemaal aan. Toen al wensdroom De directeur haalde voorts een beschou wing uit de IJmuider Courant uit 1935 aan, waarin werd gewezen op de terug gang van de kwaliteit der vis door het ont breken van voldoende opleiding tot visver werking op een school, waar alleen het nautische deel van de scheepvaart onder wezen werd. Toen zijn velen de ogen open gegaan de export werd bedreigd en ver scheidene klanten „vluchtten" naar andere aanvoerhavens en toen al ging men piekeren ovér een cursus visbewerking. Het heeft echter lang geduurd Voor deze wens van handel, reders en commissie van toezicht op de school werkelijkheid werd: de oorlog kwam er tussen en na de bevrij ding moest er allereerst gedacht worden aan de restauratie van de zwaar-gehaven- de school, zodat die cursus viskunde weer op de achtergrond raakte. De heer Verwayen dankte voorts allen, die de schooluitbreiding hielpen verwezen- lijken en hij herinnerde eraan, hoe er wel eens woorden zijn gevallen „het waren meestal zeelui of oud-zeelui onder elkaar" die bepaald niet op de Zondagsschool thuishoren; hij wist te vertellen, dat Open bare Werken het misschien nog wel een tikkeltje mooier hadden willen maken, maar hoe sinds December 1950 toch een stuk werk is verricht, waar IJmuiden prat op kan gaan. Leraren en oud-leerlingen kregen de hulde, die hun toekwam voor de offers aan vrije tijd, die er gebracht zijn ter realise ring van de uitbreidingsplannen en ten slotte was de school blijkens de woorden van de directeur grote dank verschuldigd aan diverse rederijen en bedrijven, die materiaal afstonden of „voor een krats" overdeden. „Groot moment Namens de minister nam daarna de heer Goote het woord de vlag op de toren van de school was volgens hem terecht het symbool van een feestelijke dag en hij meende, dat deze uitbreiding te belang rijker is, omdat de smakelijkheid van de vis er mee gediend wordt. „En hoe sma kelijker de vis, hoe groter de omzet, hoe beter de markt." Na een compliment te hebben gemaakt jegens de stijl van de nieuwbouw, die ruime en heldere lokalen met eigen sfeer herbergt een sfeer, die zowel voor de leraren als de leerlingen prettig is kwam hij op het doel van de school Dit is niet in de eerste plaats het aankweken van kennis, die hij eerder als een middel zag; de sfeer in het instituut is haast even belangrijk als het bijbrengen van de nodige kennis. „Deze nieuwe school kan een moment zijn in het onderwijs van IJmuiden en ik hoop, dat IJmuiden steeds met genoegen op dit moment zal kunnen terugzien," al dus de heer Goote, die de nieuwbouw opende met de woorden:: „Moge de visserij in deze school een stimulans vinden voor de ontplooiing harer activiteiten." Wethouder H. de Boer zegde namens het de nieuwe vleugel en hij toonde zich ver heugd over dit nieuwe stuk opbouw in een gemeente, die zo zwaar geteisterd werd. Met een dankbaar memoriam jegens de pioniers Wüste en Schuitemaker, die in het prille begin van deze eeuw op particu liere basis begonnen met het Visserijonder- wijs in IJmuiden, wees hij op het belang van de school ook voor andere gemeenten: zij leidt niet alleen op voor de visserij, maar evenzeer voor de zeesleepvaart, de binnenvaart en de scheepswerktuigbouw- kunde. In dat opzicht meende de wet houder, dat de naam van de school niet helemaal in overeenstemming met de aard van het instituut genoemd kon worden en hij bleek de naam „School voor Visserij en Scheepvaart" verkieslijker te vinden. Met een gelukwens bij de nieuwe lokaliteit voor viskunde, waar zowel de kennis der vis gronden, de visbiologie en het „klimaat van de zee" tot het hoofd van de leerlingen zullen trachten door te dringen, kwam de wethouder terecht op de huidige omstan digheden van de Nederlandse visserij: Dit onderwijs moet. niet verwijlen bij de huidige situatie, maar het zal moeten voor uitzien, hopende, dat IJmuiden 'met ver eende krachten weer opgewerkt kan wor den tot de beste haven van Europa: „deze school kan in ieder geval de mensen leve ren" meende de heer De Boer. Hen wees tenslotte nog op het gevaar van de toenemende en al bedenkelijk hoge gemiddelde leeftijd van de visserman, om vervolgens het woord te laten aan de heer Ewout Vermeulen, die namens de vereni ging tot bevordering van het Zeevaart- onderwijs het woord voerde en daarbij wees op de noodzaak, om het rendement van de visserij te verhogen middels een betere opleiding. Twintig minuten later kwam de heer Tuntler, het hoofd van de Scheepvaart inspectie in IJmuiden aan het woord met een kernachtige speech, die onder meer zijn tevredenheid als voorzitter van de commissie van toezicht op de school uit sprak over het feit, dat de stoommachine en de motor nu in de nieuwe machinehal ook werkelijk kunnen draaien. De heer J. C. Pronk, voorzitter van de IJmuidense redersvereniging memoreerde de vruchtbare samenwerking tussen school en reders en hij kwam op een oud chapi ter, door tussen neus en lippen op te mer ken, dat de aandacht van de overheid voor het visserijonderwijs één van de moge lijkheden in zich bergt om de visserij op gelijke voet te brengen met de in dit op zicht al verwende landbouw. Ook hij juich te het nieuwe visbewerkingslokaal van harte toe. Dat deed de oud-leerling de heer J. van der Grijn trouwens ook in zijn spontane toespraakje, waaruit de trots op „zijn" school duidelijk doorschemerde. „Dank zij onze school" Als blijk van erkentelijkheid had hij uit naam van de vereniging van oud-leerlin gen een reproductie van het bekende schil derij van A. van Voorden meegebracht, dat een van de Batavierboten aan de loskade toont. „Wat wij geworden zijn", zei de heer Van der Grijn, „zijn we dank zij onze school". Hij werd opgevolgd door de laat ste spreker in de lange rij, de heer J. Plu, die als oudgediende herinneringen ophaal de aan de tijd dat hij als machinisten docent in IJmuiden werkte en deze ver wijlde geruime lijd bij de nagedachtenis aan Hein de Korte, de boet-, splits- en knoopleraar van weleer. Een foto van de officiële opening van de school, die de heer Verwayen beloofde een ereplaatsje te zul len geven, begeleidde deze hartelijke woor den. Daarna kwam de bezichtiging van de nieuwe vleugel aan de beurt en uit de reac ties van de kenners in het visbewerkings lokaal bleek wel zonneklaar, dat vooral deze noviteit hogelijk gewaardeerd zal worden, terwijl ook de andere ruime zalen de volledige aandacht van de vele gasten genoten. „In de wandeling" werd een ha rinkje, aangeboden door de firma De Kor te, en een toastje van de NECO, die de Bedrijfschapsprijs voor de beste conserven won, gepresenteerd door de meiskes van de Huishoudschool. Die nu wel als volgende project aan bod zal komen voor een beter gebouw. En daarmee een belangwekkende rij van nieuwgebouwde scholen sinds de bevrijding in Velsen zal completeren. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 6 vaartuigen aange voerd: 1Ö1 pond fuikaal f 0,96-f 1.03 per pond: 26 pond lijnaal f 1,37, 343 pond voorn f 0.07. 168 pond spiering f 0,14-f0.17, 6 pond karper f 0,19 per pond en 7 bak nest f 2.80 per bak. ADVERTENTIE Boterham belegging die nooit verveelt 1 90 ct. per 250 gram Er is gisteren op het raadhuis een formidabele eerste stap gezet om in Velsen te komen tot een daadwerkelijke en vooral preventieve natuurbescherming. Preventief in die zin. dat er geprobeerd zal worden niet langer met strafmaatregelen-achteraf te werken maar met opvoeding-vooruit. Daartoe werd aan het einde van deze avond in het leven geroepen een „commissie voor Natuurbescherming" als zelfstandig onderdeel van de gelijknamige commissie, die er al voor het district Zuid-Kennemerland bestaat. Het ligt in de bedoeling, zoals wij al eerder meedeelden bij het aankondigen van deze bijeenkomst, om met alle mogelijke middelen kinderen, maar ook ouderen dichter bij de natuiu te brengen en zo mogelijk men denkt in dit verband aan excursies de natuur dichter bij de kleine en grote mens. De commissie zal voorts eigenaars van grote of kleine stukken natuurschoon in de gemeente van advies dienen inzake het behoud van hun (grote) waarden. De taak van de werkcommissie, die met voortva rendheid uit de „brede" plaatselijke com missie is gevormd, zal dus bijvoorbeeld bestaan uit het vertonen van filmstroken, vervaardigd door Polygoon, op scholen of voor jeugdverenigingen; uit het houden van lezingen, het organiseren van uitstapjes naar interessante natuurdomeinen als de Kennemerduinen, de gemeentelijke kweek tuin aan de Rijksweg (een nog lang niet genoeg bekend stukje gemeentelijk werk), naar Duin en Kruidberg en naar al die andere plekken in en om Velsen, waar de natuur spreekt in haar eigen klare taal. En waar zij liefde opwekt bij degenen, die een hart bezitten. Boomplantdagen Boomplantdagen voor de jeugd staan voorts ook op het programma en er zouden bovendien bijvoorbeeld nestkastjes in „be heer" kunnen worden gegeven aan leden van jeugdverenigingen om de belangstel- Naar wij vernemen hebben burgemeester en wethouders der gemeente Velsen be noemd tot ambtenaar voor jeugdzaken de heer G. J. Kwakkel uit Den Haag. Hiermee is het „driemanschap", dat Velsen telt voor cultureel-sociaal en sportwerk, volledig. Hij komt op korte termijn in dienst. De heer Kwakkel is een jaar geleden in wijk 20 van de Nederlands Hervormde ge meente te 's Gravenhage benoemd tot „jeugdouderling" en heeft bovendien als hoofd van de Zondagsschool in deze wijk een wijk van arbeiders en kleine amb tenaren veel contact gehad met de jeugd van de residentie. Hij wordt als zodanig bijzonder gewaardeerd door de predikant Het motortankschip „Bill" maakte gisteren zijn proefvaart op de Noordzee. De „Bill is geboxLwd voor een Noorse rederij en heeft een watcrverplaatsing van 24.S00 ton. Foto: De „BUI" vaart de haven van IJmuiden uit. van de wijk, dr. W. J. de Wilde en men zal hem dan ook node naar Velsen zien ver trekken. De wijk, waar hij werkzaam is, telt 2000 lidmaten der Ned. Hervormde kerk en de Zondagsschool heeft een leerlin genaantal van 300. De heer Kwakkel kreeg geen speciale op leiding voor het jeugdwerk, maar werd om zijn opvallende talenten voor het jeugd werk gekozen in een jeugdcommissie, waar uit later de bovenvermelde functies voort vloeiden. In het dagelijks leven werkt de heer Kwakkel bij een houtfirma, naar men ons in Den Haag meedeelde. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Mary f 18.100, Antje f 19.600, De Hoop f 14.700. loggers: R02 f 2100. VL166 f 3590, KW41 f 5820. KW26 f 110, kotters: BR55 f 65. CZ3 f 415. IJM227 f 320 IJM277 f 410. TX33 f 3050. KW128 f 400, KW227 f 500, KW 189 f 470. BR58 f 25, BR7 f 22, BR46 f 24. BR5 f78. ling voor de gevederde fauna aan te wak keren en het uithalen van nesten de kop in te drukken. Dc ouderen zouden kunnen worden be reikt door contacten met verenigingen en de werkcommissie zal dit alles dus op knappen in zuiver plaatselijk verband hoe wel zij voortdurend contact houdt met de Zuid-Kennemer commissie. Namens deze grote zuster was dan ook de voorzitter, de heer H. J. Jonker uit Bloe- mendaal present om iets meer te vertellen over de natuurbeschermingsgedachte zo als ze de laatste jaren is gegroeid, afwij kend van het principe, dat in vroeger ja ren werd gehuldigd van „afgesloten plek ken, waar niemand mag komen dan ge- leerden-met-een-vergrootglas om bijzon dere bloemen en dieren te bekijken". Maar daarbij is een moeilijkheid gerezen: de mens. De mens kan vaak namelijk niet met de natuur omgaan meende de heer Jonker en hij zag in de diverse Natuurbescher mingscommissies, die zich thans formeren, een pracht kans om dit het grote publiek langs de banen der geleidelijkheid bij te brengen. „Dat kost natuurlijk geld", haakte de heer J. A. Dorresteyn als penningmeester van het Kennemer comité in, daarbij zijn vertrouwen uitsprekend in de steun van de gemeentelijke overheid aan de plaatse lijke commissies. Waarop wethouder J. C. Aschoff. die deze avond presideerde, latei- antwoordde, dat er binnenkort wel een voorstel van B. en W. zal komen om hier een regeling voor te treffen. Veel hangt af, meende de heer Dorre steyn verder, van de staat, waarin plant soenen en tuinen verkeren: een verwaar loosd plantsoen zal allicht meer verniel zucht uitlokken dan een gaaf bloembed. Velsens houding Er ontspon zich een aardig dispuut in de vergadering tussen de heer J. J. Bol land enerzijds, die nogal pessimistisch was ten opzichte van de houding van het pu bliek jegens de natuur en natuurschoon en de heer J. van den Burg en commissaris J. P. Weijburg anderzijds, die de zaak wat minder donker inzagen. Volgens hen slaat Velsen geen opvallend slecht figuur wat de baldadigheid betreft en de heer Van den Burg wees in dit verband even op de liefde, die er bestaat voor de gemeenschap pelijke voortuinen in de nieuwe woonwij ken, die zelfs stimulerend werken ten op zichte van omliggende „particuliere" tuin tjes. Bovendien meende de heer v d. Burg. dat de jeugd niet alle schuld in de schoenen geschoven mag worden, omdat zij eenvou dig geen plaats in deze groeiende gemeente heeft om zich te vermaken en dan wel eens tot ongeoorloofde zijsprongen vervalt. Tenslotte werd het volgende werkcomité gevormd: de heer H. J. Jonker, voorzitter van de commissie voor Zuid-Kennemer land, de heer en mevr. dr. D. J. Broekens, Velsen,' de heer J. J. Bolland, Driehuis, W. A. Oepts, IJmuiden-Oost, mej. A. E. Rosën- dahl, Driehuis, de heer K. Groot, Sant poort, de heer D. Drijver, Santpoort, de heer J. II. v. d. Burg, Driehuis, de heer C. A. K. van Aelst, IJmuiden-Oost en mej. Netty Goud (secretaresse), Kennemerlaan 118, IJmuiden. Namens de Nederlandse Jeugdbond van Natuurstudie hebben zitting in het comité: R. Bijl en W. Haas. Als buitengewoon lid leden, die onder meer het contact met de Zuid-Kennemer comissie zullen onderhouden werden be noemd: wethouder J. C. Aschoff, commis saris J. P. Weijburg, de heer J. Veenstra, secretaris der gemeente, de heer S. P. Veldhuysen en de heer J. A. Dorresteyn. Binnen veertien dagen zal het werk comité werkelijk aan de slag gaan om zijn doelstellingen verder te verwezenlijken. Over een dag of veertien zal het rapport van de commissie-Tinbergen ter perse wor den bezorgd. Het ligt in de bedoeling over ongeveer een maand de eerste openbaar heid aan het rapport te geven. De Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing heeft volgens opgave van de Dienst der Nederlandse Haringcontröle in 1951 bedragen 52.419.839 kg. netto ter waarde f 27 067.798. Voor 1950 waren deze cijfers respectievelijk 33.885.661 en f 17.470.537. Van de totale uitvoer van 1951 werden uitgevoerd door exporteurs gevestigd in Scheveningen 22,55 millioen kg. ter waarde van f 11.254.004. in Katwijk aan Zee 12,12 millioen kg. ter waarde van f6.100.156, in Vlaardingen 13.46 millioen kg. ter waarde van f7.733.569, in IJmuiden 3.9 millioen kg. ter waarde van f 1.794.080 en in overige plaatsen 364.424 kg. ter waarde van f 185.989. De belangrijksie afzetlanden waren in 1951 België met 13,9 millioen kg. ter waarde van f 6.529.004. Oost-Duitsland met 5,28 millioen kg. ter waarde van f 2.276.544, West-Duitsland met 11 millioen kg. ter waarde van f 5.719.016, Italië met 2,9 millioen kg. ter waar de van f 1.907.424. Noorwegen met ruim 2 mil lioen kg. ter waarde van f 1.206.889. Polen met 7.2 millioen kg. ter waarde van f3.556.882, de Sovjet-Unie met ruim 3 mil lioen kg. ter waarde van f 1.302.325 en de Verenigde Staten met 1,23 millioen kg. ter waarde van f 1.308.350. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in één speciale voorstelling een film oDwindender dan een droom ANNA EN DE KONING VAN SIAM met IRENE DUNNE. REX HARRISON, LINDA DARNELL. Naar het bekende boek van Margaret Landon. Verbazingwekkend in zijn exotische schoonheid, verschrikkelijk in zijn woeste emoties. Toegang 18 j. De commissie voor bedrijfsontspanning voor het personeel van Hoogovens en ne- venbedrijven, die haar plannen voor dit jaar weer heeft uitgewerkt voor het te houden Holland I-beker voetbaltournooi. kan voor 1952 rekenen op rond negentig elftallen in drie afdelingen. De commissie kon de aanvang van het tournooi vaststel len op Maandag 31 Maart op het terrein „Rooswijk" aan de Koningsweg, waar de secretaris van de directie, de heer G. S. K. Blaauw, de aftrap zal verrichten. De nationale herdenkingen en feesten rond de 5e Mei in Velsen zijn voor dit jaar in een vergadering van het overkoepelend comité gisteravond in de koffiekamer van „Westerveld" definitief vastgesteld. Daar de 4e Mei op Zondag valt, zal dit maal de dodenherdenking, die, naar wordt aangenomen als van ouds uit eên stille gang naar Westerveld zal bestaan, in de avonduren van Zaterdag 3 Mei worden gehouden. In heel Velsen worden om 18 uur de vlaggen halfstok gehesen. De onderschei dene groepen van deelnemers vertrekken in volstrekte stilte van de volgende plaat sen: IJMUIDEN en IJMUIDEN-OOST: om 19 uur van het Monument aan de Zeeweg. DRIEHUIS: van de R.K. kerk om 19.30 uur. VELSEN-DORP en VELSEN-NOORD: om 19 uur van het Pontplein Zuidzijde. SANTPOORT-STATION: van het Sta tionsplein om 18.45 uur. SANTPOORT-DORP: om 18.45 uur van de Frans Netscherlaan. De twee minuten stilte op Westerveld worden aangekondigd door middel van een hoornsignaal. Nadat de vlag van top is, zingt een zang koor twee coupletten van het Wilhelmus. Na het verlaten van de begraafplaats wordt het groepsverband verbroken. Bevrijdingsd ag In de morgen van de 5e Mei zullen de leerlingen van alle sctholen in de gemeente Velsen samenkomen bij het verzetsmonu- ment aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost. Nadat de heer K. Faber, hoofd van de Moerbergschool, een inleidend woord heeft gesproken, zal de secretaris van de B.O.I.W. in Velsen, de heer C. Spoor, een herden kingsrede uitspreken. Na het gezamenlijk zingen van het volkslied krijgt de jeugd gelegenheid tot het leggen van bloemen aan de voet van het monument, waar van 8 uur tot 18 uur op die dag een erewacht zal wor den betrokken. Om 9.15 uur zullen afgevaardigden en deputaties van verenigingen en officiële instanties deelnemen aan de krans- en bloemlegging bij het monument. Feest voor groot en klein In de middag om 13 uur wordt in het Sportpark een jeugdvoorstelling gegeven door de „Jonge Nederlandse Revue" met het spel: „Kaboutertje Floep", voor de leerlingen van de 4e klas en hoger van alle lagere scholen en de eerste klassen van U.L.O., Lyceum, H.B.S., Nijverheidsschool en Huishoudschool. Om 15 uur volgt eenzelfde optreden voor de leerlingen van alle lagere scholen, van de klassen 1 tot en met 3. Dansen in de avond Om 19 uur begint in het Sportpark een avondvoorstelling waaraan volksdansers en „Veluwers" meewerken. Het programma ziet eruit als volgt: 1. Jeugddéfilé door de sport- en jeugdorganisaties; 2. begroetings- dans door de volksdansgroep „Butterfly"; 3. toespraak van de burgemeester; 4. vlag- hijsen en gezamenlijk zingen van het Wil helmus; 5. folkloristisch programma van de „Veluwse Boerendansers" uit Putten; 6. sluiting programma sportpark; 7. fakkel optocht naar Bevrijdingsmonument; 8. vreugdevuur met fakkeldans door de dans groep „Butterfly" bij het Bevrijdingsmo nument; 9. gezamenlijk zingen van „Wilt heden nu treden". In optocht naar monument Wat punt zeven van het programma be treft, verzoekt het comité het publiek zich achter de jeugdverenigingen te scharen en gezamenlijk onder vrolijke marsmuziek langs de volgende route naar de plaats van het vreugdevuur op te trekken: Sportpark, VerLoren van Themaatlaan, Groeneweg, Zeeweg. Voor de A-afdeling van dit tournooi, waarin niet-actieve voetballers van elke leeftijd spelen, schreven 65 ploegen in en voor de B-afdeling, voor deelnemers boven 35 jaar. is het aantal ploegen zeventien. De C-afdeling voor de „oudjes" telt acht ploe gen, welke een halve competitie zullen spelen. De beide andere afdelingen spelen volgens afvalsysteem. In de voorafgaande vergadering voor de ploegen-vertegenwoordigers sprak de heer J. de Ruiter, voorzitter van de voetbal commissie de hoop uit, dat het doel van dit tournooi niet in de eerste plaats het stre ven van de deelnemende elftallen wordt om een zo goed mogelijk resultaat te behalen, maar in hoofdzaak te bedenken, dat het tournooi er is om het personeel van de ver schillende afdelingen nader tot elkander te brengen. Van de bestaande commissie bleven aan de heren De Ruiter, De Vilder, Westerman en J. van Wijk, de man, die als secretaris al enige jaren de spil is en bij de uitvoering van het wedstrijdschema zeer veel werk verzet. De commissie werd gecompleteerd met de heren Bonekamp, Grootendorst, Ilurée, Van der Kant, Nooi en De Wit. De dagelijkse beslommeringen van het tournooi werden toevertrouwd aan de heren De Ruiter, Van Wijk en Boneknmp. De wedstrijden duren tweemaal een half uur met korte rust en er wordt niet ge speeld op Zaterdag en Zon- en feestdagen. Daar slechts één voetbalveld voor het tournooi ter beschikking is wordt met in gang van 31 Maart om 6 uur 's avonds één wedstrijd gespeeld. Op Maandag 21 April wordt begonnen met twee wedstrijden per avond om volgens schema ongeveer half Juni de finales te spelen. Teneinde het oneven getal deelnemende elftallen in afdelingen A en B tijdens het tournooi weg te werken worden voorronden gespeeld voor de A-afdeling tussen (64) HOD A I en (65) PEN-Bloemendaal en voor B tussen (16) Ertsvreters 2 en (17) Recu- perator-boys. Van de elftal-namen, die vorig jaar in het tournooi voorkwamen, zijn enkele be kenden verdwenen; andere deden nieuwe, vaak kernachtige aanduidingen ontstaan, o. a. De Kneuters, Zweters, Tottenham Huts pot, Tiger team, Geef Gas, Nog Eentje Dan en andere. In groep A vinden wij terug De Platen- ridders en Internationale, die in 1951 no. 1 en 2 werden. Groep B daarentegen mist de ploeg van Kennemerstaten-bestuurders en bureaulisten „Wonderteam". daar deze niet aan de nieuwe bepalingen kon voldoen. De Holland Tl-beker van „Wonderteam" wordt dus door deze ploeg niet verdedigd. Num mer twee in 1951 van deze afdeling, „Laat ste Kans", liet ook verstek gaan. Nu de loting voor de eerste ronde bekend is en „Centrale boys" tegen „Stofwolk" van de MEKOG het tournooi volgende week zal openen, zullen de totaal 1400 voetbal lers (gerekend naar 16 spelers per elftal) weer zorgen voor de spanning, welke ook vorig jaar tot vóór en tijdens de eindwed- striiden deze massale kamp kenmerkte. Woningbouw aan Uuinvlietstraat Nadat enkele weken geleden een aan vang is gemaakt met de bouw van een dubbel woonhuis aan de Duinvlietstraat, is dezer dagen de N.V. Mobeth Bouwonder neming uit Badhoevedorp begonnen met de fundering van vijf woningen naast de nu in aanbouw zijnde twee huizen. Deze vijf woningen, die. op een nog open terrein voor een tweetal huizen na, de Duinvlietstraat tussen Van Rijswijkstraat en Melklaan aanvullen, worden flinke middenstandshuizen. ADVERTENTIE Koningsplein 8 Telefoon 4886 Woensdag 26 Maart. Raadhuis, 14-15 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Avontuur op Sumatra". Rex, 20 uur: „Verboden liefde". Donderdag 27 Maart. Thsha, 20 uur: speciale voorstelling van „Anna en de koning van Siam", Rcx, 20 uur: „Verboden liefde".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5