IN DE VERKOOP ZUIVER WOLLEN KAMGAREN PANTALON MANCHESTER JONGENSBROEKEN GERARD van PRAAG Visserij-varia Santpoorts oude kerk in nieuwe luister „Paul Meentzen" maakte traditioneel Duits quartet compleet SOEDANWOL SOEDANGAAS „MIHRAB" PATRONEN nöDOGlDQDDODDDO" Hervormd Godshuis weer in gebruik genomen na de restauratie IJmuiden 27.=o 4. Ingezonden stukken Bier is best, en melk is goedkoper 0 0 (0 0 0 0 0 0^0 0 léd '4èèi \ê4é* o I» GigPEfss A A AIA A A A 9 Loodgieters en gasfitters Feest bij 25-jarig „Weduwensteun" REVUE VAN DE ZUIDZIJ Watervliet voor de laatste competitiewedstrijden MEKOG in feeststemming Bedieningsman C. Negrijn in het zilver 75 V erantwoording „Vissersmonument" Jdmlprfjuis Ouders, let op uw kinderen BELGIE NEDERLAND SP I iftiiü flüii fff f| tfttttf ff Wedstrijden van Strawberries VRIJDAG 28 MAART 1952 Nadat liet kerkgebouw der Ned. Her vormde Gemeente van Santpoort enkele weken wegens restauratie-werkzaamheden gesloten is geweest, luidde gisteravond weer voor het eerst de klok in de toren, ditmaal om de gemeenteleden samen te roe pen ter gelegenheid van een heropenings bijeenkomst. Nu het werk achter de rug is, was het geen wonder dat de samenkomst werd beheerst door dankbaarheid en blijd schap. De pastor-loci, ds. D. ter Steege, had de leiding van de avond. Hij was het, die de verbindende tekst tussen de diverse ge zongen liederen uitsprak. Verder werd het woord gevoerd door de px-esident-kerk- voogd, de heer W. van Eyk, die er aan herinnerde hoe enige tijd geleden een gift van 1000 er aanleiding toe was om ernst te maken met de uitvoering der plannen om aan enkele reeds lang gekoesterde wen sen tegemoet te komen. Nadat van verschillende zijden adviezen waren ontvangen, o.m. van de Bouw- en Restauratiecommissie der Ned. Plerv. Kerk bleek, dat er een kleine 3000 nodig zou zijn. Dit bedrag was niet geheel aanwezig, maar toen de bekende 20 regeling voor schilderwerk werd afgekondigd, besloot men mede in aanmerking genomen de stijging van de opbrengst der collecten aan het werk te gaan. Het nog niet aan wezige geld zal moeten komen uit een bazar, die vermoedelijk in October zal wor den gehouden. Onder toezicht van ouder ling Jansen zijn thans de volgende werk zaamheden verricht: o.m. het gehele plafond en het portaal zijn geschilderd, evenals de kozijnen der buitenramen; op de gaanderij werden de wrakke stoelen vervangen door banken; om de speeltafel van het orgel werden nieuwe gordijnen aangebracht, ter wijl de indeling der gaanderij een veran dering onderging. Voorts werd een tweetal volkomen overbodige pilaren uit het ge bouw verwijderd. Al bij het binnenkomen valt het oog op het mooie, sobere kruis boven de kansel: een geschenk van een echtpaar, dat on bekend wenst te blijven. Een cadeau, dat vooral in deze weken vóór Goede Vrijdag en Pasen „aanspreekt". Het staat verder vast, dat in een gunstiger jaargetijde de muren een behandeling zullen ondergaan. Dit was thans door de vele regen nog niet mogelijk. Ook over een nieuwe verlichting wordt ernstig gedacht. Mochten hiervoor nog gelden aanwezig zijn, dan zal de con sistorie een goede beurt krijgen. Spreker besloot nadat hij er zijn er kentelijkheid over had uitgesproken, dat Toenemende spanning in schaakcompetitie In groep I van de onderlinge competitie der schaakclub „Santpoort" maakten W. Schuurman en Tels remise, terwijl Brug man won van Blansjaar. De bovenste plaats wordt nu voor W. Schuurman of dokter De Groot, waarbij eerstgenoemde de beste kansen heeft. Voor de onderste plaats komen voorlopig G. Schuurman, Blansjaar en Brugman in aanmerking. In groep II viel Haanappel terug door van Vosman te verliezen, v. d. Bronk ver sloeg Homan en handhaafde zijn goede stand. Aan de staart moeten nog te veel wedstrijden worden gespeeld, om een oor deel te geven. In groep III is de spanning aan de kop toegenomen. Spook verloor van Schweit zer, zodat ook deze en De Boer nog serieuze kansen hebben. Nederlof staat momenteel onderaan, maar een kat in het nauw maakt vaak rare sprongen. Dat ondervond Pieterse tegen Van Dijk, die met een toren achter toch nog wist te winnen. In groep IV staat Van Duyn altijd nog bovenaan. Hij heeft nu echter een afge broken partij tegen Hoogzaad met een stuk achter, en staat theoretisch verloren. Vulling kan hem nog bedreigen. Vos ver loor van Winters en komt samen met Wen- nis en Baljet in aanmerking voor de on derste plaats. De beslissingen voor een en ander zullen zich niet lang meer laten wachten. krijgen hun zin niet van de gemeente In de raadsvergadering van 11 Maart werd in handen van B. en W. gesteld een adres van de afdeling Kennemerland van de vakgroep loodgieters- en fitterspatroons in zake de verkoop en plaatsing van gas- verbruikstoestellen en het aanleggen van gasleidingen. Een verzoek van dezelfde strekking heeft het college enige tijd geleden be reikt. Naar aanleiding daarvan hebben zij zich gewend tot de vakgroep Gasbedrijven van de bedrijfsgroep Openbare Nutsbedrij ven in Den Haag. Deze berichtte, dat zij een commissie heeft ingesteld om een re geling in zake de verkoop van gastoestel- len met de organisatie van gasfitters- patroons tot stand te brengen. In de door deze commissie ontworpen regeling staat onder meer, dat de provisie van de con tante verkoopprijs zal bedragen: 15%, in dien de gasfitter het toestel geheel zelf standig heeft verkocht; 10%, indien de vex-koop met zijn medwerking' is tot stand gekomen en 5%, indien de verkoop geheel buiten de gasfitter om heeft plaats gehad, maar wel bij de plaatsing van het toestel zijn hulp heeft verleend; een en ander onder voorbehoud, dat de marge tussen verkoop- en inkoopprijs ten minste 20%> van eerstgenoemde prijs bedraagt; is de marge minder groot, dan wordt de provisie voor de gisfitter proportioneel verlaagd. De vakgroep deelde tevens mede, dat deze regeling geheel in overeenstemming is met de voor de verkoop van electrische toestellen door overheidsbedrijven gelden de richtlijnen. B. en W. besloten het voox-stel van de commissie, bij wijze van voorlopige maat regel, te aanvaarden. De afdeling Kennemerland van genoem de vakgroep kan zich hiermede echter niet verenigen. Zij wenst uitsluitend een rege ling, zoals in de gemeente Beverwijk geldt, dl» hierop neerkomt, dat al het particu liere werk door de erkende installateurs wordt verricht en dat van alle door het gasbedrijf verkochte toestellen de volle korting, onder aftrek van 7%> van de ver koopprijs aan de installateurs wordt uitbe taald. Een zodanige regeling kan in Velsen niet in overweging worden genomen om ver schillende redenen. Het adres van de vak groep zal derhalve voor kennisgeving wor den aangenomen. enkele ochtenddiensten in de kapel konden plaats vinden met de hoop uit te spre ken, dat velen nog vele goede uren in de kerk zullen kunnen doorbrengen. Hierna volgde een orgelsolo van Albert de Groot, waarna de bijeenkomst met samenzang werd besloten. De stemgerechtigde leden begaven zioh vervolgens naar het Jeugdhuis, waar in een gemeenlevergadering een tweetal ambtsdragers werd gekozen. De stemming leverde als resultaat op: Ouderling: W. M. Swellengrebel 58 stem men, L. Mak 24 stemmen; diaken: N. Hop 39 stemmen, G. Kok 36 stemmen. In een samenzijn van kerkvoogden werd later op de avond als bewijs van waardering voor het Averk bij de restauratie verricht door ouderling Jansen, aan hem een boekenbon aangeboden, mevrouw Jansen ontving een taart. De door en voor het personeel opgerichte vereniging „Weduwensteun" van Van Gel- der's papierfabriek te Velsen, Avas op 21 Februari 1952 vijfentwintig jaar. Dit jubi leum ging toen onopgemerkt voorbij, maar nu heeft het bestuur plannen om de viering van dit bestaansfeest alsnog te doen ge schieden. De ruim 1100 leden van „Weduwensteun" krijgen op Zaterdag 26 en Maandag 28 April twee feestavonden aangeboden, waarvan ook de gepensionneerden van het bedrijf en de adspirantleden kunnen pro fiteren. De twee feestavonden met een zelfde programma zijn nodig wegens het grote aantal leden en om ook de continu-perso- neelsleden gelegenheid te geven een van de avonden te kunnen bezoeken. Aan deze feestviering zullen belangeloos medewerken de harmonie „De Eendracht", mannenkoor „De Eendracht", toneelver eniging „Concordia" en „De Monica's". DE IN BREMERHAVEN gevestigde werf A. G. Weser, Werk Seebeck, is even oud als het Noordzeekanaal en IJmuiden of eigenlijk een maand ouder, want op 1 October 1876 begon D. G. Seebeck met 5 man en 2 leerlingen aan de bouw van schepen. De barkas „Minna" van nog geen 7 reg. ton bruto verliet als eerste product in 1879 de helling. De werf heeft zich in deze periode intensief bezig gehouden met de bouw van traAvlers, ook Duitslands eerste „Fischdampfer" „Sagitta" is door Seebeck ge construeerd, een scheepje van 248 reg. ton bruto dat in 1885 te water werd gelaten. De open brug, de koelkast en de schoorsteen waren midscheeps opgesteld. Het schip voerde nog zeilen in geval de stoommachine het zou begeven. Voor de korfbalvereniging „Watervliet" staan nu de laatste competitiewedstrijden voor de deur, waarna de bal en manden echter niet worden opgeborgen, omdat nog bekerwedstrijden op komst zijn. Nu het eerste tAvaalftal veilig is voor degradatie kan de A'oorlaatste Avedstrijd, tegen ZKV I te Zaandam, rustig tegemoet worden gezien, al zullen de Watervlieters hun sportieve plicht niet verzaken. Anders is dit met Watervliet 2 in de reserve-KNKB-derdc klasse voor de wed strijd tegen Groen Geel 3 te Wormerveer. De groen gele reserves staan er slecht voor en als zij zich willen handhaven in de nu nog resterende twee Avedstrijden, dan moeten er doelpunten komen. Voor Watervliet 3 is de laatste compe titiewedstrijd uit tegen Oosthoek I te Haarlem. Watervliet I vertrekt met de dames T. Gieze, W. Jansen, R. Weymar, T. Waag- meester, C. v. Ladesteyn, S. Meyer en de heren W. Berghuis, S. Hartman, M. Veer beek, J. Stenvers, A. de Vries en R. Velt- huys. Voor de adspiranten staat ook dit jaar weer het juniorenkampioenschap van de Haarlemse Korfbal Bond op het program ma, waarvan de kampioenstitel tweemaal aan Watervliet kwam. Mogelijk worden deze wedstrijden ge speeld in het Watervliet-sportpark. De grootste concurrenten in deze Avedstrijden zijn voor Watervliet ongetwijfeld Haarlem en Oosthoek. Daarnaast spelen de Groen- Gele A-adspiranten nog de wedstrijd tegen Haarlem A, de kampioen van de eerste klasse, Avelke ontmoeting Zaterdagmiddag 3 uur op „Watervliet" is. De C-adspiranten ontvangen Aurora C. tenslotte Dat er op het gebied van trawlerbouw heel veel is veranderd tonen de schepen aan, die ruim 60 jaren later in gebruik ge komen zijn. Een van hen, de Paul Meentzen BX 585 is hierbij afgedrukt. Het is een schip van 556 ton en is gebouwd voor F. A. Pust,Hochseefischerei A.G. in Bremer haven. De lengte tussen de loodlijnen be draagt 51,97, breedte 8.74 en holte 4.33 me ter. Het visruim heeft een capaciteit van 5400 kisten. Aan kolen kan de „Meentzen" 295 ton meenemen. De winch heeft een capaciteit van twee maal 1200 vadem lijnen en de 850 paards machine geeft het vaar tuig een snelheid van 12 mijl. De „Paul Meentzen" is een A'an de laat ste door Seebeck ontworpen trawlers en vele andere, zoals de „Strassburg", de „Schlesien", „Wartburg", „Sachsen", „Fla- dengrund", „Witten" en „Karlsruhe", alle eveneens van 1950, zijn van hetzelfde type. De rederij Pust heeft met de toevoeging van bovengenoemde trawler aan haar vloot het vooroorlogs peil bereikt. In 1939 telde de rederij Ader schepen: de „Fridericus Rex", (PG 364), „Zieten" (PG 418). „Seyd- litz" (PG 508) en „York" (PG 518), waar van na de oorlog slechts één en Avel de laatstgenoemde de strijd had overleefd en die. zij het onder een ander visserijmerk (BX 531), de visserij kon hervatten. In de afgelopen jaren schafte men zich de „Lüt- zow" (BX 379) en de ..Albert Pust" (BX 531) aan, Avaarna de „Paul Meentzen" het viertal completeerde. HoeAvel zij geen grote rederij is. kan de Fa. Pust toch bogen op een reputatie van langer dan een halve eeuw. Avant in 1886 is de zaak opgericht. Indertijd stichtte men een afdeling vis handel in IJmuiden als filiaal van de firma in Brpmerhaven en al is er sedertdien veel veranderd, de naam wordt dagelijks in de vishal genoemd. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Onder een door de „Sleutelboys" gespeeld „Lang zal hij leven" is de heer G. Negrijn, bedieningsman apparatuur in de Kalkam- monsalpeterfabriek, het feestelijk versier de schaftlokaal van de Mekog binnenge leid voor de huldiging ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Als eerste spreker nam de heer P. van Buuren het Avoord namens de collegas van de ploeg en hoofdingenieur P. van Delden, sprekende als lid van de directiestaf en als bedrijfsdirecteur van Mekog, hield ver volgens een jubileumrede, waarin hij het werk van de jubilaris de revue liet passe ren. Aan het slot van zijn toespraak ver eerde hij de gehuldigde met het getuig schrift en het gedenkbord der Maatschappij en de gebruikelijke jubileumenveloppe. Namens de bedrijfsleiding voerde ir. W. H. Schoenmaker het woord. In zijn rede vlocht spreker een betoog over het Averk van de bedieningsmensen aan de appara ten in de chemische industrie, waar hoge eisen gesteld worden aan de betrouwbaar heid, de liefde tot het technisch apparaat en de kennis daarvan. De jubilaris voldoet ten volle aan deze hoge eisen en hij is als een eex-ste klas vakman te beschouAven. De heer G. Dekker, kernlid, Avenste ge luk namens de collegas uit de bouAvafde- ling, waar nog steeds de prettigste en vx*o- lijkste herinneringen aan deze jubilaris levend zijn. De penningmeester van de Jubileumkas, de heer C. J. Mulder, kweet zich op voor- tx-effelijke wijze van de hem opgedragen taak om het geschenk der jubileumkas aan te bieden. Het was de heer J. B. Kerkhof een bij zonder gx-oot genoegen om een jubilaris van de oude ploeg te mogen toespreken en mevx~oÜAv Negrijn Averd door de ver schillende spx-ekers in de huldiging betrok ken en lu-eeg fraaie bloemen. De export van pekel- en steurharing in 1951 Blijkens een overizcht, samengesteld door de dienst der Nederlandse Haringcontx-óle bedi-oeg de uitvoer van pekel- en steurharing in 1951 52.419.839 kg. netto met een waarde van f27.067.798, tegen in 1950 33.885.661 kg. met een waarde van f 17.470.537. Men zou ge neigd zijn hierin een belangrijke toename van de export te zien, doch men bedenke wel, dat in 1951 nog grote partijen haring van de teelt 1950 naar het buitenland zijn verkocht, waardoor het beeld van de uitvoer in 1951 enigszins Avordt geflatteerd. De exporteurs in Scheveningen namen 43,03 van de uitvoer voor hun rekening, in Vlaardingen 25,69 en in Katwijk aan Zee 23.13 De grootste afnemers waren België met 13.944.292 kg. en West-Duitsland met 11.072.181 kg. Polen betrok 7.225.705 kg.. Oost-Duitsland 5.284.149 kg.. Rusland 3.076.279 kg., Italië 2.926.644 kg.. NoorAvegen 2.097.895 kg.. Frankrijk 1.555.200 kg. en de Verenigde Staten van Amerika I.239.314 kg. 'v:-"-"*— ADVERTENTIE van a.s. Zaterdag brengen wij een (DAKS model) in de nieuwste kleuren PROFITEERT van onze ijzersterke 515 jaar met kleine stijging per maat. OOSTERDUINWEG TELEFOON 5501 De volgende bedragen kwamen nog bin nen: f 2500 van Gemeente Velsen, f 38,75 van Cent-r. Adm.Bur., „Wiron" f 50. To taal-generaal f 11.470.63. VISSERIJBERICHT URK Donderdag Averd door 7 vaartuigen aan gevoerd: 65 pond fuikaal, prijs f 1,03- f 1,05 per pond; 179 pond spiering f 0,23- f 0,25, 212 pond voorn f 0.07-f 0,08 per pond. en 23 bak nest f 2,95 per bak. De fraaie Duitse trawler „Paul Meentzen", is gebouwd voor de rederij F. A. Pust in Bremerhaven. Het schip is 556 ton en heeft een capaciteit van 5400 kisten. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. Mac Daniël, De Genestetlaan 4, tel. 4203 en H. de Jonge M. H. Hofstedestraat 48, tel. 5652. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Hazelen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze Aveek waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tele foon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week Avaargenomen door de arts M. J. Rooyaards, ar. Schuitstraat 12. tel. 3636. Van Zondagmorgen tot Maandag, R. W. Fierstra. Zeestraat 88, tel. 3737! Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek Donker, Breestraat ,61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 857Ö te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, tel. 22181 (K 2500); Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. 8284. ADVERTENTIE ALLE KLEUREN (18 gaatjes 10 cm.) Breedte 60 - 100 - 120 cm. ALSMEDE DE VOLLEDIGE COLLECTIE VOOR GROF EN FIJN KNOOPWERK vindt U bü WOL- en HANDWERKZAAK KENNEMERLAAN no. 3 Zie de etalage Partij van de Arbeid vergadert De afdeling Velsen-Noord van de Partij \'an de Arbeid houdt Dinsdagavond in club gebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg een vergadering. In deze bijeenkomst wordt verslag uitgebracht over het midden- stands-congres en zullen besprekingen ge- \-oerd worden over de voorstellen voor het verkiezingscongres te Nijmegen, waarvoor tevens eexx afgevaardigde zal worden be noemd. Tenslotte xnaakt de te A^oeren verkie zingsactie een punt van bespreking uit. Oprichtingsvergadering ATL-bedrijfsgroep De ttveede secretaris van de Algemene Bcdrijfsgx-oepen Centrale, de heer B. van Loen, die speciaal belast is met de leiding van de Bedrijfsgroepen voor het Algemeen Technisch Leidinggevend personeel, zal Dinsdag in hotel Ter Burg een vergadex-ing beleggen, waai-in men tot de oprichting van een onder-bedrijfsgx-oep van de A.T.L. voor Velsen-Noord en Beverwijk hoopt te komen. Geen spreekuur van de burgemeester Maandag 31 Maart zal de burgemeester Avegens zijn verblijf in Engeland geen spreekuur houden. CAUSERIE VOOR „PRO REGE" Op Dondex-dag drie April Avordt in de nieuwe „Bethelkerk" aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost een aA'ond georganiseerd door de Velsense afdeling van „Pro Rege". De legerpredikant majoor ds. H. J. Die- kenhof zal deze avond spreken over „Mijn reis naar Tokio en Korea". De majoor, die een groot beAvonderaar is van de religieuze negermuziek, zal voorts negro-spirituals ten gehore brengen. Als groot belangstellende voor de zee vaart, kom ik veel op de sluizen. Met veel ei'gernis zie ik de laatste tijd hoe de jeugd in steeds toenemende mate loopt te schooien, speciaal bij de Amerikaanse schepen. Iets dergelijks kunt u ook waar nemen bij de middensluis. Wanneer daar een schip- ligt, komen er twee hondjes en geven door blaffen aan, dat zij om iets bedelen. Men vindt dit leuk, het is een ze kere mate van intelligentie van die die ren. Ook tx-eft men dit Avel aan, Avanneer men na lange tijd stroomopAvaarts gevaren te hebben, midden in de rimboe gaat meren. Dan komen vele primitieve vaar tuigjes langszij en men bedelt of tracht tot ruilhandel te komen. Ook dit is nog aanvaardbaar. Beslist minderwaardig is echter het beeld, dat men hier op de sluizen te zien krijgt. Net geklede jongens van 13, 14, tot 18 jaar toe, bedelen om kauwgummi en le veren complete gooi- en smijtpartijen om maar zo'n verpakt stukje te bemachtigen. Als belangstellende voor het schip en de bemanning, doet men dan maar beter een eindje door te lopen, Avant ze A'allen en duAven tegen je aan of trappen je op de schoenen. Zij, die Zondag j.l. om ca. 2 uur aamvezig Avaren bij het schutten van de Amerikaan se vrachtboot en de Noorse tanker in de Noordersluis kunnen dit getuigen. De dou ane stond hier VTijwel machteloos tegexi- over en had haar handen vol om de jongens achter de hekken te houden. Hier ligt een taak voor de ouders om hun kinderen dit gebedel te vei-bieden en hun wat meer zelfrespect bij te brengen. Mogelijk kan d? douane in dit opzicht liet lijntje ook wat strakker aanhalen, dooi de bemanningen te verbieden de dozen vol kauwgummi en chocolade-x-epen „clan destien in te voeren". Het wordt Averkelijk van kAvaad tot erger F. P. KUYT, Beverwijk BOTER: iedere figuur 1kg. MARGARINE:iedere figuur =1kg. EIEREN: iedere figuur 25st VLEES:iedere figuur 10kg. BIER:iedere figuur =101. KOFFIE: iedere figuur 1kg. AARDAPPELEN: iedere figuur 25kg KAAS:iedere figuur Ikg. C3 <S S> <53 j £3 £3 <S3 <23 <23 MELK: iedere figuur 201. •VIS.iedere figuur 1kg. SUIKER:iedere figuur =10kg. Uit een vergelijking, welke statistici der UNO hebben gemaakt, blijkt dat de Belgen in het algemeen beter eten dan de Nederlanders. Onze grafiek, welke op die cijfers is gebaseerd, geeft het verbruik per hoofd der bevolking per jaar aan. Zo zien wij, dat het verbruik van boter in België (8,7 kg.) veel groter is dan in Nederland (2,7); het verbruik van margarine daarentegen is in Nederland ruim twee keer zo groot als in België. Tellen wij boter en margarine samen, dan blijkt dat het vetverbruik in Nederland groter is. Met het verbruik van eieren en natuurlijk ook van bier laten de Belgen de Nederlanders ver achter zich. Met vlees is het verschil minder groot en het kaasverbruik is vrijwel hetzelfde. Melk daarentegen wordt in Nederland bijna twee keer zoveel gebruikt als in België en ook het cijfer voor vis is in Nederland veel groter. Hier speelt het verbruik van de ,JIollandse nieuwe" natuurlijk een grote rol. Over en stoppen. Volgens de laatste bex-ichten zullen de „Haaxdem", de „Tzon- ne" en de „Maria van Hattum" de hekken sluiters zijn van de trawleraanvoeren van deze week. De Haarlem en de Tzonne marktten vandaag en bx-achten respectie- Arelijk 130 kisten haring, 120 makreel, 75 gul, 280 koolvis, 260 gestripte Avijting, 100 dichte wijting en 25 diversen plus 400 kis ten wijting, 50 schelvis, 150 makreel, 150 haring en 50 divex-sen aan; de „Van Hat tum" doet Vrijdag de deur dicht met 850 kisten Silverpitters. De zaak zakt. De room x-aakte Don dex-dag aax-dig van de melk en vooral de schelvis, die toch met een geringe aan voer vertegenwoox-digd Avas, kelderde met guldens. De braat, die Woensdag nog in andere handen overging voor f 50 per 50 kg, daalde tot liefst f 30 en de grote soor ten deden maar 1 42 per kist. Natuurlijk moest de Avijting het ook ontgelden: de handel had ruime keus voor f 20 per kist en kreeg daarvoor het neusje van cle zalm. De loggerwijting was bijna niet in tel en moest het met f 13 tot f 11 per kist doen. KabeljauAv bleef evenAvel duur: kisten van 125 kilo noteex-den gemiddeld f 1 per kilo en de regels grote dikkoppen haalden ge makkelijk f 70 tot f 90 naar gelang van de kwaliteit. De tong bleek stabiel te zijn. Gx-ote vax-iëex-den van f 2,40 tot f 2,30 en de gx-ove slips golden f 1,60. Ook de lief hebberij voor de kleine Silverpit-haring bleef er in en er Averd f 17 betaald voor de „levende" kAvaliteiten. De schol Averd beperkt aangebracht; de dagschuiten voer den schx-aal aan en dan nog alleen maar schol 2 of 3, zodat er voor de exporteux-s niets bij Avas. De schol 2 Avas naar vexTiou- ding tot de kAvaliteit duur: f 20 tot f 18, en ook de schol 3 Averd goed betaald met f 13 tot f 15. Tegexivaller. Ondanks aanvoeren van 800 kisten ieder konden de „Haarlem" en de „Tzonne" Donderdag zoals gemeld geen opvallende besommingen maken, door de lagere prijzen. De „Tzonne" bracht het tot f 19000 Amor een 13-daagse reis en de „Haarlem" kwam op f 21800, eveneens voor een 13-daagse trip. De eer van de hoogste loggerbesomming viel ditmaal te beurt aan de SCH 240, die f 6470 deed. Haring: in het land. Zoals verwacht Averd, Avaren er vandaag geen vistrawlers aan de afslag. Wel kAvamen de trawlers „v. Hattum" en „Zeelandia" binnen met haast uitsluitend Silverpit haring. De „Hattum" bracht 850 en de „Zeelandia" 550 kisten. Zaterdag komt er nog een ha ringboot, n.l. de „Tubantia", waarvan ech ter nog geen vangst bekend is geAvox-den. In en uit. Dondei-dag kwamen binnen: de UK 72. KW 57, IJM 53 239 en de UK57. Door het betere weer gingen er Donderdag nog verscheidene kotters naar zee om het een paar dagen te proberen. Dit wax-en de IJM 226 249 239 206 241 262 318 277 230 240 227 23 11, CG 1 3, VD 68 9 60, UK 32 48 93 145 200 6 199 4 241 77 70 194 49 66 80 120 59 25 18 168 115 8 90 203 94 215 114 258 143 135 184 185 47 98 7 50 172 17 42 75 19 49 160 51 163 76 176 126 99 46 104 69 73 119, BR 5 46 55 8 28 7. KW 161 57 128 189, HD 89 24 47, TEX 39 51. Verder vertrok het Engelse visserij-onderzoekmgs_ vaartuig de Sir Lancelot. Marktprijzen. Heilbot 3-2.05, gr. tong 2,45-2,25, gr.m. tong 1,92-1,78, kl.m tong 1,96-1.83, kl. tong I 1,93-1,81, kl. tong II 1,65-151, tai'bot I 2,30-1,90 per 1 kg. Tar bot II 75, tarbot III 72, tarbot IV 64, tong schar 81, schartong 35-21, kl. schol II 34- 12, schar 22-11, bot 19-12,50, A'. haring 21- 13,50, makreel 32,50-21.50, gr. schehds 51- 43, gr.m. schelvis 48-46, kl.m. schelvis 57- 48, kl. schelvis I 52-49, kl. schelvis II 37,50- 28, wijting 22-8, gr. gul 57-49. midd. gul 43-38, kl. gul 34-27, kl. haai 26-22, ham 108, kl. Avolf 47-46, poontjes 13,50-8, lom men 32-9, kl. kooteis zw. 22-18, kl. koolvis wit 32, roodbaars 19 per 50 kg Gr. kabel- jauAV 196-122, gr. koolvis zw. 48,50-43, gr. leng 112-92, gr. Avolf 94 per 125 kg. Aanvoer: 165 kisten tong en tarbot, 20 heilbot, 2 lommen, 7 tongschar en schartong. 455 schol, 70 schar, 3 bot, 285 haring, 310 makreel, 175 schelvis, 1400 wijting, 170 kabeljaiuv en gul, 11 leng, 4 ham, 13 wolf, 35 poon, 295 koolvis, 50 di versen, totaal 3470 kisten. De hockey-competitie is bijna afgelo pen; nog enkele weken en dan beginnen de pi-omotie- en degradatie-wedstrijden. Het tAveede dameselftal speelt om de Ken- nemer beker tegen BDHCIV; waarschijn lijk Avordt deze Avedstrijd verloren. Het vierde dameselftal speelt tegen Am sterdam V; deze Avedstrijd kan gewonnen worden als het elftal volledig opkomt. Meisjes a ontmoet HJC a, maar van de uitslag is weinig te voorspellen. Meisjes c speelt tegen BDHC d, hier is een overAvinning van de Bloemendaalse vereniging te verwachten. Van de herenelftallen speelt slechts het derde en wel tegen Hermes. Daar Hermes op eigen terrein zeer stex-k speelt, zullen de punten wel in Den Helder blijven. Winst is echter xxiet meer te behalen daar Zand voort reeds kampioen is. Tot slot speelt Kraaien a tegen Jeugd b. Een overAvlnning voor de Stx-aAvberries jon gens is hier te venvachten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13