Jonge, vitale werker met een vast omlijnd ideaal voor ogen A ui® rijles Visserij-varia Johannes-Passion in de Nieuwe kerk „Het technische beroep biedt prachtige kansen" Santpoort Driehuis „Stormvogels" bereid 5 GESPREK MET VELSENS „JEUGDAMBTENAAR" De heer G. J. Kwakkel leerde in Den Haag de noden van het jeugdwerk kennen Aantrekkelijk programma voor de NVVH-leden DCIJ-voorzitter dankbaar voor gemeentelijke steun Vanavond dr. G. Orbaan over Velsens doorlichting „Een liefde in Kennemer land" op „Waterland" De raad komt Dinsdag bijeen Regeringstaak van de Partij van de Arbeid Oud IJmuiden roert zich „Ronde van Santpoort" op Koninginnedag Grond van 1NS voor Velsens nieuwbouw Concert van „Vrijbuiters" en „Excelsior" Begrafenis H. Dik Enkele contingenten verhoogd voor de ontmoeting met ZFC Nieuw adresboek voor Velsen Proefles van de Nijverheidsschool bijwijze van visitekaartje DONDERDAG 27 MAART 1952 In de weelderige entourage van één der grote Haagse meubelzaken hebben wij gisteren de heer G. J. Kwakkel, Velsens nieuwe ambtenaar voor Jeugdzaken, opgezocht een ambtenaar overigens, die dit praedicaat voorlopig nog niet ten volle verdient, daar zijn functie van assistent der directie van de Haagse exportfirma hem nog wel een paar weken aan de residentie zal binden. Jong en enthousiast de heer Kwakkel is dertig jaar heeft hij verteld van zijn ideeën over het jeugdwerk, zoals hij het 's avonds na de dagtaak en vaak ook 's nachts verrichtte in dienst van wijk twintig der Nederlands Hervormde gemeente in Den Haag, beter bekend als het „Bezuiden- houtkwartier". Speciaal „gericht" jeugdwerk is het niet geweest, al vond het zijn honk in de kerke- consistorie van deze in de oorlog zo deer lijk geteisterde buurt. Tussen het puin, dat achterbleef na het Engelse bombardement op dit stadsdeel, heeft de heer Kwakkel helpen meebouwen aan een nieuwe jeugd, die interesse zou moeten krijgen voor ho- ge.re waai'den dan het puin van een voor bije tijd rondom, en hij is daar we hoor den het een dag tevoren al van de mensen, die hem terzijde stonden voor een groot deel in geslaagd. De heer Kwakkel, Velsens pasbenoemde J eugdambtenaar. Op de bestaande fundamenten werd na de bevrijding en zelfs al ervoor een nieuwe jeugdorganisatie opgetrokken, waarbij een „jeugdcommissie" voortreffe lijk werk heeft gedaan als orgaan van supervisie in dit stadsdeel. De „jeugd" van vier tot vijfendertig jaar diende „gevan gen" te worden en met de heer Kwakkel als voorzitter van deze commissie is dat heel aardig gelukt. Is het zelfs gelukt, de massajeugd, de vaak ongrijpbare kinderen van buitenkerkelijke gezinnen van de straat te halen, niet om ze bezig te houden met een catechisatieles, maar met reëel werk van hun eigen handen. Er ontstond een handenarbeidclub en er groeide een wacht lijst voor die club, zodat er een tweede werd gevormd. „En als ik genoeg tijd had gehad, waren er nog wel twee bij gekomen ook". Het ging deze jonge man, wiens ervaring zwaarder telde dan zijn jaren, niet om de religie in de allereerste plaats, maar om de sfeer van een tehuis voor jongens en meis jes, waar ze zich thuis voelden, waar ze op elk moment van het etmaal heen konden vluchten. Het Zondagschool werk kreeg bovendien zijn aandacht en hij werd hoofd van die school. Er bestond gebrek aan leiders maar er werden leiders gekweekt uit de eigen jeugd en op die manier is in dit Bezuiden- houtkwartier een voorbeeldig stuk sociaal werk voor de jeugd opgebouwd. Problemen werden hem niet bespaard, want een grote stad zwermt van de pro blemen op dit terrein. Den Haag kent ech ter gelukkig sinds jaren een gladwerkende „HAJA", die dus eigenlijk te vergelijken is met de Velsense Jeugdcentrale een over koepelend orgaan, dat tussen de overheid en de jeugdverenigingen staat en zorgt voor de verdeling van de subsidies en het toe- zicht-uit-de-hoogte op het autonome werk van de 3 aangesloten verenigingen. Uit het contact met deze „HAJA" heeft Velsens nieuwe „jeugdambtenaar" veel geleerd en hij kreeg daardoor ook contact met alle schakeringen van het jeugdwerk. Velsen is hem nog volmaakt onbekend. Hij zal de tijd moeten hebben zich rustig te oriënteren in deze gevarieerde gemeen schap waar het jeugdwerk van onder af prachtig, maar van de overheid uit tot nu toe maar mager is behartigd. Zijn taak zal niet gemakkelijk worden. Hij weet echter een gemeentebestuur ach ter zich, dat de zaak van de jeugd in feite een warm hart toedraagt. Als de samen werking „naar beneden" even goed wordt, kan er in Velsen iets goeds verricht wor den in de komende jaren, want de gemeente telt bijvoorbeeld zeker zeventig procent „massajeugd" waarmee geen denigratie bedoeld wordt maar slechts een aandui ding van een groep, die moeilijk anders te omschrijven is. De heer Kwakkel werd in Scheveningen geboren, kreeg zijn opleiding aan de MULO en kwam al jong bij de firma Mes- ker in Den Haag, waar hij van jongste be diende opklom tot assistent van de directie. In de oorlog werd hij door de Duitsers naar Duitsland gevoerd, ontvluchtte en dook onder in Schermerhorn. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Voor de leden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen in Velsen is voor Vrijdagmiddag in het Patronaatsgebouw een filmvoorstelling georganiseerd. Het programma bestaat uit een bedrijfsfilm, een sociale film en enige amusementsfilms, ge presenteerd door een biscuit- en chocolade fabriek. Het dameskoortje onder leiding van mevrouw Mechanicus-Klomp, zal een vijftal liederen ten gehore brengen. Op 8 Mei wordt gelegenheid geboden tot het bezichtigen van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. Stukken die bij de raad inkwamen Bij de ingekomen stukken die Dinsdag 1 April ter raadstafel komen in Velsen, zijn de volgende stukken: Brieven ter goedkeuring van ingezonden raadsbesluiten, een schrijven van de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, bedoeld als afscheid van de raad, een dankbetuiging van de vereniging tot bestrijding van tu berculose voor toegekende subsidie. Verder een verslag van gehouden con trole op kas en boeken van de gemeente ontvanger, een verslag van de opneming van de kas van de „Woningstichting Vel sen", verslagen van de commissies tot we ring van schoolverzuim. Ten slotte een verzoek van mevrouw T. Vorstman-Gouwetor om ontslag uit haar functie als lerares van de huishoudschool per 1 Mei. Voordat de wekelijkse strijd voor de on derlinge damcompetitie van DCIJ aanving, wees de voorzitter de heer K. de Jong op het heugelijke feit dat het gemeentebestuur van Velsen het internationale damtournooi van de Koninklijke Ned. Dambond financieel zal steunen, opdat ook de dammers in Velsen iets van het spel der grootmeesters zullen kunnen aanschouwen. Voorts werd Laros hulde gebracht voor zijn bijzondere presta tie om twee achtereenvolgende partijen om het landskampioenschap te winnen en zich tot één der ernstigste candidaten op te werpen. De overige twee Velsenaren betrok de voorzitter ook in de hulde. Hoe ook de be slissingsmatch tussen Dukel en Yme de Jong moge uitvallen, het zijn altijd twee Velsena ren^ die aan de finale om het landskampioen schap zullen deelnemen. De kans. dat één der leden van de Velser damgemeenschap de hoogste top zal berei ken. is verre van uitgesloten. Mogelijk kan ook Laros evenals in 1948 weer meespelen aan het wereldkampioenschap dammen 1952. Vanavond zal ter voorbereiding van de 'doorlichting op t.b.c. van de hele gemeente Velsen in het raadhuis een voorlichtings bijeenkomst worden belegd. Wij vernemen, dat dr. C. Orbaan, de directeur va.n het Centraal Bureau voor keuringen op me- disch-hygiënisch gebied in Den Haag, van avond onder meer een causerie denkt te houden over dit onderwerp. Dit Centraal Bureau heeft reeds ettelijke massale keu ringen op zijn naam en het zal ook de keu ring van de ruim 50.000 Velsenaren ter hand nemen, vermoedelijk in October. Diverse schoollokalen zullen tot dit doel als keuringscentra worden ingericht. Bach's Passionen, zo zei indertijd prof. dr. A. Smijers, vormen de bekroning van de ontwikkeling der evangelische passie verhalen, sedert Bartholomeus Gesius voor het eerst de bijbeltekst door korte lyrische koren omlijstte en sinds Schütz de vorm tot een aesthetisch sterk ineengebouwd drama omwerkte. Bach schreef de Johannes-Passion" in de winter van 1722-1723, toen hij naar het Leipzigs cantoraat dong, dus vijf jaren voor de Mattheus-passion. En deze passie, die met meer hartstocht vervuld is dan de zo overbekende Mattheus-Passion, wordt op 8 April door de Kennemer Oratorium vereniging, onder leiding van Piet Halsema in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden ten gehore gebracht. Het sym- phonie-orkest „Haerlem" heeft de instru mentale begeleiding op zich genomen. Solisten zijn: Annie Schoen, sopraan; Ans Wiersema, alt; Joop Kramer, tenor; die zowel de partij van de evangelist als de aria's zingt. Jaap Stroomenbergh, bas, vervult de Christuspartij, zijn confrère Jan Hulsbos neemt de aria's voor zijn rekening. Bets Nederkoorn bespeelt het orgel. Naar wij vernemen zal er op „Waterland" het buiten van baron Van Tuyll in Velsen, begin Juni een openluohtuitvoering worden gegeven van een toneelbewerking van de bekende roman van Marie van Zeggelen „Een liefde in Kennemerland". Het gezelschap is het onlangs nieuw gevormde ensemble „De Hooger-Geest- Geshellen" uit Velsen. De regie heeft de heer C. de Jong. De agenda voor de openbare zitting van Velsens gemeenteraad op 1 April om 19.30 uur in het raadhuis te Velsen luidt: Installatie van het lid, mevrouw G. E. Heykoop-Van Reekum. Beëdiging van een vervanger van de ge meente-ontvanger. Vaststelling notulen en verslagen. Ingekomen stukken en mededeling. Aangaan van een geldlening en wijzi ging van een vroeger geldleningsbesluit. Wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van de gemeente raad. Aankoop van grond in Velsen-Noord. Aankoop van grond in IJmuiden-Oost. Aankoop van het pand Sluisplein no. 6 in IJmuiden. Wijziging van het toelagebesluit 1951. Adres van de afdeling Kennemerland van de vakgroep loodgieters- en fitters- patroons. Verhoging van de gasprijs. Deelneming door de gemeente in het wedstriidfonds van de Koninklijke Neder landse Dambond voor het organiseren van een tournooi om het wereldkampioenschap d'ammen. Verzoeken om uit de gemeentekas te mo gen ontvangen een tegemoetkoming in de vervoerkosten, als bedoeld in artikel 13, iuneto artikel 126, der Lager-onderwijswet 1920. Verlenen van een crediet voor de aan schaffing van verkeersboekies. ten behoeve van de leerlingen der hogere leerjaren van de openbare en biizonclere lagere scholen. Verzoek van de St. Hieronymus Aemili- anusstichting te Amsterdam om medewer king, ingevolge artikel 126. derde lid. junc- to artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor de stichting van een school voor re- gerings- en voogdijpupillen te Driehuis. Benoeming van: een onderwijzer aan de o.l. F. L. Ossendorpschool te IJmuiden- Gost: een lid van de commissie van bijstand voor de financiën en de reinigings- en ont- smettir.gsdienst; een lid van de commissie van bijstand voor economische zaken; een lid van de commissie van bijstand voor on- derwüs- en culturele zaken: een lid van de commissie van voorbereiding voor de plaatseliiko strafwetgeving. (De laatste vier gemelde benoemingen strekken ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de ontslagneming als lid van de re°d van de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei). Geslaagd Geslaagd ziin in Utrecht voor couneuse: mevrouw Elfring, mejuffrouw De Koe en mejuffrouw J. Baltus (voor moderne sier kunst). De directie van de IJmuidense nijver heidsschool schrijft ons: Zaterdagmiddag 29 Maart van 2-4 uur zal aan de Nijverheidsschool te Velsen we derom de jaarlijkse openbare les gehouden worden. De ouders der leerlingen en a.s. leerlin gen, de hoofden der lagere scholen en an dere belangstellenden hebben dan de ge legenheid om zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken in de school. De voortschrijdende industrialisatie eist steeds meer vakmensen en het is zaak, dat deze een grondige beginopleiding krijgen. Het kwaliteitswerk zal Nederland er boven op moeten helpen en dit eist ook „kwali teitsvakmensen". Het technische beroep biedt ruime kansen, meer dan enig ander beroep, maar dan moeten er ook jongens komen met een behoorlijke intelligentie, die na het verlaten der Nijverheidsschool Oppositieof „mee-reieren?" In clubgebouw „Kindervreugd" sprak Woensdagavond mevr. De RoosOudegeest uit Amsterdam in een openbare bijeen komst van de Vrouwenbond Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord over „de regeringstaak van de Partij van de Arbeid". Het antwoord op de vraag van velen in de Partij of het niet gewenst is na de ver kiezingen de kant van de oppositie te kie zen, mede in verband met de hoge militaire lasten, stelde spreekster mede afhankelijk van het te verkrijgen aantal zetels en het oplossen van moeilijkheden, welke nu een maal vastzitten aan het „meeregeren". Met uitoefening van critiek wordt volgens spreekster niet opgebouwd als men tege lijkertijd deze critiek als Partijlid niet tot uiting wil en kan brengen en medehelpt het aantal Kamerzetels uit te breiden. Het beginselprogramma van de P. v. d. A. ligt voor de komende vier jaar vast en wordt in het Nijmeegs congres behandeld. Hierin zijn opgenomen zaken, die in de komende regeringsperiode te verwezenlijken zijn als de P. v. d. A. een Kamermeerderheid zal krijgen. En deze meerderheid hangt af van het aantal stemmen dat de invloed van de Partij kan vergroten. Als enkele voornaam ste punten noemde mevr. De Roos „af schaffing van schoolgeld voor lagere scho len", „gelijke kansen voor iedereen" en „de definitieve ouderdomsvoorziening". Hieraan wil men voorts toevoegen zorg voor huisvesting voor ouden van dagen, waarin Denemarken ons land ver vooruit is en de verwerkelijking van een goed ge leide vrijetijdsbesteding voor deze bevol kingsgroep. Mevr. De Roos besloot haar inleiding met de mededeling, dat het regeringspro gramma van de Partij van de Arbeid af hankelijk is van de invloed, die zij krijgt en die kan bevorderen, dat daardoor vele sociale voorzieningen tot werkelijkheid kunnen worden. „Jonge strijd" verleende haar medewer king met enkele schetsen en een muzikale bijdrage. „Alstublieft geen kleine industrieën hier" Bij het Velsense gemeentebestuur is een brief binnengekomen van de besturen van de vereniging „IJmuidens Centrum", de vereniging „IJmuidens Bloei" en het actie comité „Herbouw oud-IJmuiden", waarin zij verzoeken het destijds genomen besluit tot vestiging van kleine industrieën in oud- IJmuiden zo spoedig mogelijk te herroepen. B. en W. hebben deze brief om advies ge nomen. Botsing op kruispunt Op het kruispunt KerkwegKruidber- gerweg heeft Woensdagmorgen een auto botsing plaats gehad tussen twee personen auto's. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. De beide auto's werden zwaar beschadigd. ADVERTENTIE RIJSCHOOL REIJM UW ADRES Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. K 2560 - 8930 Van huis gehaald en gebracht. in staat zijn hun technische theoretische studie in de avonduren voort te zetten. Ook de minder bega'afden kunnen zich ontwikkelen tot een geschoold vakman, maar juist door een te strenge selectie na de lagere school naar andere onderwijsin stellingen blijft er te weinig over voor de technische school en juist uit deze groep moeten de opzichters, werkmeesters, scheepsmachinisten voortkomen, waar het bedrijfsleven zo'n gebrek aan heeft. Men moet gaan begrijpen, dat een leer ling die moeilijk leert na het verlaten van de school de moed en spirit niet kan op brengen om zich in de avonduren theore tisch verder te bekwamen, maar voor een jongen, die vlot kan leren zullen zich wij dere perspectieven openen dan wanneer hij een onderwijsinstelling volgt, die of voor bereidende school voor verdere studie is of voor niet technische beroepen opleidt. Bij een wandeling, die de 12-jarige Wim Berlee dezer dagen over het Castricumse strand deed, ontdekte hij in een kuil een piepjong duinkonijntje, dat verwoede, maar vergeefse pogingen in het werk stelde om er uit te komen. De jongen nam het diertje mee naar huis, waar „Stampertje", zoals de kleine knaap genoemd werd, zich snel aan het huiselijk leven aanpaste. Stamper tje bleek zijn dagelijkse flesje melk niet te versmaden en zijn 125 gram blijken al voor uitbreiding vatbaar te zijn. Zo gauw „Stampertje" groot genoeg is om op eigen benen te staan, geeft Wim hem weer de vrijheid. Twee vertrouwde terreinen niet meer beschikbaar De vergadering van de Oranjevereniging Santpoort-dorp van gisteravond was maar mager bezocht en het bestuur dat voor deze avond een aardig filmprogramma had samen gesteld, was. zoals voorzitter H. Bakker in zijn openingswoord zei. een beetje teleur gesteld over deze geringe opkomst, temeer daar ook het programma voor de komende Koninginnedag moest worden vastgesteld. De secretaris, de heer H. Winters, vertelde dat het terrein aan de Hoofdstraat, waar vorige jaren de kinderfeesten plaats hadden, dit jaar evenals het terrein van wijlen mej. Enschedé, niet meer hiervoor disponibel zijn. Uit het financieel verslag van de heer G. Hop bleek, dat de Oranjevereniging nog wel wat geld kan gebruiken. Het programma voor Koninginnedag begint met een optocht van schoolkinderen, waarbij voor de mooist versierde fiets of wagen weer prijzen beschikbaar worden gesteld. Voor de leerlingen der le, 2e en derde klas wordt 's middags in het jeugdhuis een film gegeven. 's Middags wordt er ringsteken georgani seerd en evenals vorig jaar wordt de ronde van Santpoort verreden. 's Avonds worden op een nader bekend te maken terrein een bal-champêtre gehouden en een openluchtfilm vertoond. In Juli hoopt de vereniging weer in het burgemeester Rijkenspark een zomerfeest te organiseren. Na afhandeling van de agenda is door de heer A. Schutte een prachtig filmprogramma afgedraaid en enige opnamen van de ver leden jaar op Koninginnedag gehouden op tocht sloegen uiteraard bijzonder in. Duinvliet straat kan worden doorgetrokken Om de Duinvlietstraat in Velsen-Noord te kunnen doortrekken tot de Grote-Hout of Koningsweg en de daaraan geprojecteer de bebouwing te kunnen realiseren, is het nodig, dat de gemeente de beschikking krijgt over de grond, welke eigendom is van devN.V. Nederlandse Spoorwegen. Na langdurige onderhandeling heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen zich bereid verklaard, deze grond, ter op pervlakte van ongeveer 7320 m2, te ver kopen, tegen een prijs van 0.60 per m2, onder bepaalde voorwaarden en bepalingen. Op Zaterdag 5 April zal in het Patro naatsgebouw een concert worden gegeven door de Mandoline-orkesten „Vrijbuiters" uit Hilversum en „Excelsior" uit IJmuiden. Medewerking zal worden verleend door Bert van 't Hof, tenor, Karei van Seben, sneltekenaar en Jaap en Piet Derks met vrolijke liedjes. Na afloop van deze uit voering gaan in Flora de beentjes van de vloer. Veel geld, koopman. De traditie ge trouw blonk de Woensdagmarkt ook deze keer uit door hoge noteringen. Het schrale aanbod van bepaalde soorten en de dito verwachtingen waren daar niet vreemd aan en enkele soorten moesten met „goud" worden betaald. De liefhebbers van „dik koppen" moesten diep in de beurs tasten om nog wat te pakken te krijgen: de vraag was groot. Grote kabeljauw, die gisteren al f 110 en f 120 per kist deed, steeg tot f 140 per 125 kilo en de regels „stijve" klommen tot f 120. Enkele regels kleine brachten zelfs f 70 op. Ook met de schel vis ging het crescendo. De jumbo's waren het goedkoopst met f 40, maar de grote en middelsorteringen gingen voor beslist niet minder dan f 58 van de hand. Magere braatschelvis kreeg noteringen, die er Maandag niet eens voor de knappe grove soorten konden worden betaald: f 51 tot f 45 per kist. Met uitzondering van de grove slips, die tot f 1,65 per kilo steeg, bleven de andere tongsoorten gelijk aan de prijs van Dinsdag. De wijting deed het door gebrek aan schelvis ook bizonder vlot en noteerde f 25 tot f 35 voor de trawler- en f 18 tot f 25 voor de logger- kwaiiteiten, al zakte de markt later lich telijk in. De 700 kisten haring, die door „De Hoop" werden aangebracht, brachten gemakkelijk f 15 tot f 17 op, omdat de kwaliteit redelijk was. Enkele kisten klei ne slappe makreeltjes vonden afnemers voor f 25 tot f 27 per 50 kg. Vette „Antje". De door ons gisteren al gepubliceerde besommingen van de schepen, die de Woensdagmarkt uitgeko zen hadden, vielen dus niet tegen. De „Antje" werd de beste met f 19670 voor een 13-daagse reis; de „Mary" bracht het tot f 18580 voor een 12-daagse reis en „De Hoop" tot f 14670 voor een korte, 8-daagse haxingreis. De logger KW 41 van de rede rij Kennemerland werd de beste der log gers met f 5820. Verder waren er vele dag vissers binnen, die echter door het slechte weer weinig vingen en gemiddeld f 400 per schip besomden, waar verscheidenen ver onder bleven. Velen gingen niet meer naar zee, doch bleven binnen om het de volgen de week bij beter visweer maar weer eens te proberen. In en uit. Woensdag kwamen binnen: Texel 14 33 4 24 11 39 51, UK 194 36 16 184 59 7 46, IJM 277 240 230 213 11, HD 89 KW 128 41 227 189 35, Antoni van Leeu wenhoek em Sir Lancelot. Naar zee ver trokken de Tex. 4 33 14 en 11. Marktprijzen. Heilbot 3,20-2,75, gr. tong 2,70-2,10, grm. tong 2,07-1,86, kl.m. tong 2,15-1,90, kl. tong I 2,02-1,79, kl. tong II 1,76-1,62, tarbot I 2.55-2,10 per 1 kg. Tarbot II 73-67, tarbot III 77, tarbot IV 62, gr. griet 73-69, tongschar 72-71, schartong 55-48, gr. schol 27, gr.m. schol 52-23, kl.m. schol 65-42, kl.schol I 42-32, kl. schol II 32-12, schar 28-11, bot 24, v. haring 25-10, makreel 29-21, gr. schelvis 57-37, gr.m. schelvis 59-50,50, kl.m. schelvis 60-50, kl. schelvis I 58-52, kl schelvis II 52-43, wij ting 35-10, gr. gul 60-59, midd. gul 62-57, kl. gul 47-30, kl. wolf 44-37 poontjes 17.50- 9, kl. koolvis zw. 31-30, kl. koolvis wit 47 per 50 kg. Gr. kabeljauw 284-140, gr. kool vis zw. 78-56. gr. leng 104-94, gr. wolf 108-94 per 125 kg. Aanvoer. 130 kisten tong en tarbot, 7 neiibot, 3 griet, 6 tongschar en schar tong, 355 schol, 215 schar, 5 bot, 1105 ha ring. 65 makreel, 320 schelvis, 700 wijting, 136 kabeljauw en gul, 6 leng, 29 wolf, 64 poon 170 koolvis, 55 diversen, totaal 3370 kisten. Het stoffelijk overschot van de plotse ling op het circuit te Zandvoort overleden rallye-rijder Hendrik Dik is gisteren in de duinen van Westerveld ter ruste gelegd. Een grote schare vrienden en belangstel lenden, waarbij vele bekende figuren uit auto-sportkringen, hebben de overledene de laatste eer bewezen. In de aula van de begraafplaats, waar de met bloemen be dekte en omringde kist stond opgebaard, heeft de broer van de overledene, de heer P. Dik, met grote ontroering woorden van waardering geuit, de heer J. J. van Hassel heeft in zijn kwaliteit van zwager van zijn vriendschap jegens de verscheidene ge tuigd. De heer Jac. Bonsel, voorzitter van de „Remo" voerde hierna het woord. Nadat de hoofdvertegenwoordiger van de zaak, de heer J. Koene, uit naam van het per soneel gewaagd had van de vele voortref felijke eigenschappen van de heer Dik, heeft ds. mr. J. A. Oosterbaan, doopsgezind predikant in Haarlem een toespraak ge houden naar aanleiding van enige verzen uit 2 Corinthe 5. De hoofdgedachte van deze rede was gebaseerd op de woorden: „Hebt goeden moed". In aansluiting op het gesprokene speelde de organist Piet Hal sema het lied: Houdt gij mijn handen bei de, waarna de stoet zich grafwaarts be woog. Aan de groeve bad de predikant het Onze Vader en dankte de heer T. Dik voor de betoonde belangstelling. Handelsverdrag met Zweden Kortelings is het handelsverdrag met Zweden verlengd voor de periode van 1 Maart 1952 tot 1 Maart 1953, waarbij het merendeel der oude contingenten onver anderd is overgenomen. Voor de agrarische sector geeft het nieuwe verdrag een beeld te zien, dat in zijn totaal grotere mogelijk heden voor de uitvoer biedt, dan onder de oude overeenkomst reeds het geval was. Een contingentsverhoging kregen de vol gende producten: snijbloemen oud: 1.000.000 kronen, nieuw: 1.80Ó.000 kr.: druiven, oud: 2.300.000 kr., nieuw: 2.500.000 kr. In Zweden zijn globale contingenten quota, die voor alle in de O.E.E.C. partici perende landen gelden vastgesteld voor gezouten haring 14.500 ton en voor groen ten en fruit in blik voor 7.000.000 kronen. In het verdrag is een bepaling opgenomen, voor het geval Zweden deze globale con tingenten intrekt, inhoudende, dat voor Nederland over de vastgestelde periode een haringcontingent zal gelden groot 500 ton. De contingenten voor invoer in Neder land van Zweedse producten ondeb meer verse zeevis en palipg weder in het nieu we verdrag ongewijzigd overgenomen. Voor de export van Nederland naar Zwe den zijn de volgende contingenten vastge steld: zoetwatervis 250.000 kr., gezouten haring P.M., snijbloemen 1.800.000 kr., uien 750 ton. Uit Zweden naar ons land: verse vis, inclusief haring, waarvan 50 be stemd voor directe aanvoer: 1.000.000 kr. en paling 350.000 kr. De beslissingswedstrijd, die Zondag „Storm vogels", in het Velsense sportpark tegen ZFC in het veld brengt, wordt voor de IJmni- denaren uitgevochten door de volgende ploeg: Doel: P. C. Kraak. Achter: D. v. d. Oever. Fr. Venus. Midden: H. J. Snoeks, A. Snoeks, J. Tol. Voor: J. P. Snoeks, J. Luppens, H. Ange- nent, R. de Boer, A. v. Onselen. Reserves: J. Venus, C. Post, B. Freriks en K. v. Opbergen. Het. tweede, dat in de voormiddag ook op „Schoonebeek" tegen „Helder" ÏI speelt, komt uit met: P. Vader J. v. Vliet. J. A. Vendrig A. Glas. P. Heilig. T. J. v. d. Boer D. Smit, P. Goedhart, Th. Effern, W. v. Leeuwen. W. Blinkhof Reserves: E. Gravemaker en C. Zwemmer. Stormvogels IV speelt in Haarlem tegen DIO II. Voor het eerst na 1942 zal in Velsen een nieuw adresboek in omloop worden ge bracht. De uitgeversfirma Eikelenboom in Heemstede is bezig met de samenstelling ervan. Om van een steeds wisselende gemeente als Velsen een vast beeld te krijgen, is niet gemakkelijk. Wacht men echter tot de loop van de bevolking, tot rust is gekomen, dan had het wel 1956 kunnen worden. Daarom heeft de Heemsteedse uitgever de stoute schoenen maar aangetrokken en ondanks het vele risico dat aan een dergelijke on derneming is verbonden, met behulp van de bevolkingsstatistieken van de betrokken afdeling in het raadhuis, zich gezet aan het formeren van een lijvig adresboek. Omstreeks het midden van het jaar hoopt men met dit werk klaar te komen. Verslag en notulen hand in hand Blijkens zijn inhoud gaat artikel 13 van het reglement van orde voor de Velsense raad van de gedachte uit, dat van het ver handelde in die vergaderingen notulen wor den gehouden en een analytisch verslag. Een omschrijving van wat de notulen die nen in te houden wordt gevonden in de leden 1 en 2 van dat artikel. Het zal over bodig zijn, aldus B. en W., de raad er op te wijzen, dat, vooral de laatste tijd, in welke te dien aanzien naar volledigheid is ge streefd, het verslag, naast een analytische wedergave van de gevoerde besprekingen, dezelfde inhoud heeft als welke van de notulen wordt geëist. Ter besparing van arbeid en dus van tijd en kosten komt het daarom gewenst voor, het houden van no tulen en het opmaken van een analytisch verslag te combineren. B. en W. stellen de raad voor, tot dat doel het in de aanvang vermelde artikel van het Reglement van orde te wijzigen en daartoe te nemen het besluit, dat in ont werp bij de stukken is gevoegd. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN GEBOREN: C. Alberda-Nap, z., Nachte- gaallaan 2, IJmuidèn-O. Z. Meindersma- Bakker, d., Wijkerstraatweg 2, Velsen-N. G. van Buren-Bakker. d.. Rijnstraat 41, IJmui den. F. Slotboom-Dijkhuizen, d„ van Nieuw koopstraat 24, I.Tmuiden-O. J. van der Steen- Keekstra, z., Wester Parallelstraat 7, Vel sen-N J. Kremer-Kamphof, d., Zuwe 90. Vinkeveen en Waverveen. G. Beekman- Dragstra, z., Schoonoortstraat 17. Velsen-N. J. M. T. Blom-Kerkvliet, z.. Hagelingerweg 13, Santpoort. A. Schalkwijk-Guiit, Gelder sekade 1, Amsterdam. J. C. van Renswouw- van Dijk, d., Tuindersstraat 104, IJmuiden- Oost. T. Glas-van der Leek, z., Marconistraat 6a. IJmuiden. E. Mertens-Luntz, d., Ladder beekstraat 20, Velsen-N. G. Verwoert-Warta, z., Damrak 62a, Amsterdam. OVERLEDEN: H. Voormeer, 74 jaar. we duwe van B. Nijman, Poelenburglaan 15. Heemskerk. F. Lijnbach, 64 jaar, echtgenoot van I. A. Renz, Leeuweriklaan 44, IJmui den-Oost. In de Blokwalserij van de Hoogovens, die 1 April vermoe delijk wordt geopend, zal dit zwaargewicht tandwiel voor de aandrijving van de plakkenschaar zorgen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7