Oud-IJmu iden kent de trots van de oudste Met elkaar in de strijd tegen de woningnood Voorportaal werd bijkeuken 7- WIJ REINIGEN ÜW KLEDING Old Cl©tla@s Mew „Alsjebliefs geen industrie" heeft een diepere grond dan verzet alleen Jeugd en overheid E] Agenda voor Velsen 8 Geen balsem „Ruïnes worden afgebroken" Gezellige fancy fair van de Chr. Geref. Gemeente Gereformeerd onderwijs koestert grote plannen CHR. VISMAN Om de eer van de speeltuinclub De elftallen voor „Noord" „IJmond" tussen de lijnen Geslaagde vissers „Onderwijsvernieuwing" voor kleuters ZATERDAG 2 9 MAART 19 52 Een kind speelt in een kuil-als-een-forse-bomtrechter met een stuk oud behang. Het schept er steentjes op, die naar beneden rollen. Verleden jaar speelde het daar ook al en volgend jaar zal het daar misschien nog de steentjes van het gore stuk behang laten rollen en best tevreden zijn met zijn plaatsje onder de zon, zijn kuil en zijn vondsten tussen het puin van Oud-IJmuiden. De kinderen, die in 1945 drie waren, zijn nu tien. De weg naar school gaat langs de ongehechte wonden van hun woonplaats en ze kijken er al niet eens meer naar, want ook puin en ruïnes wennen en een kind - och een kind vindt overal wel iets van zijn gading en bovendien moet het goed spelen zijn in een half-afgebroken pakhuis, waar wel eens een stuk kalk uit de zoldering rolt, maar dan ga je een stap op zij en als je niet op tijd die stap doet, krijg je een stuk kalk op je hoofd. Een vrouw - ze woont in de Frogerstraat en ze is twee jaar getrouwd - is liever niet al te veel thuis, al heeft ze een kamer, waar met kunst en vliegwerk wat gezelligheid is geschapen. Want als het gaat regenen, moet ze de kamer uit om bakken op de trap te zetten, waar een miniatuur- Niagara afbruist. Tussen de naden van de vloer in de voorkamer schemert een stuk krant. Onder de radio ruikt het naar stopverf, anders staat het daar ook blank bij nat weer. Twee jaar is ze getrouwd en ze werkt de hele dag, net als haar man - ook al omdat het thuis toch niet veel is boven een smederij, waar een pneuma tische hamer boakt en het roet opwolkt door naden van de vloer, de gang door kruipt en de loper bevuilt. De figuurtjes op het karpet in de kamer waren vroeger helder wit. Nu zijn ze onbestemd grijs en dat komt echt niet, doordat deze jonge huis moeder 's avonds na de dagtaak stoffer en blik niet weet te vinden. Dat komt door de wrakke toestand van het huis, waar bommen vlakbij insloe gen en waar van het aangrenzende perceel een troosteloze ruïne is, dat al sedert Olim geen ramen meer heeft - waar een niet al te verwend spook zich kiplekker zou voelen. Verhuizen? Graag. Maar dan toch wel in Oud-IJmuiden blijven, als er een huis vrij zou komen. Een écht huis dan altijd. Daar ligt één van de kernen van het pro bleem oud-IJmuiden: de verknochtheid van vele bewoners aan dit verwaarloosde deel der gemeente, die er geboren zijn en er groot werden om de muziektent van het Willemsplein, die de pantoffelparade van de Oranjestraat meemaakten, er hun ouders uitdroegen en er hun kinderen kregen. Want de bewoners van oud-IJmuiden hangen aan dit. onwerkelijke stuk van de stad aan de zee. Ze zijn op een zekere manier gebonden aan de oude straten van het hart der gemeente 'ze voelen zich thuis tussen Vissershaven en sluizen en de meesten willen niet naar een rechttoe- rechtan wijk in de Heerenduinen. Zoals de zaken er thans voorstaan, zullen ze het echter op den duur wel moeten, want de gemeentelijke overheid wil het ge bied bewesten de Oranjestraat met kleine industrieën vullen, de Oranjestraat her boren doen worden en een aantal winkels daarheen lokken. Op zichzelf een lovens waardig plan, maar de oud-IJmuidenaren hebben er weinig fidutie in. Ter eerste weten ze drommels goed, dat er geen belangstelling van de klein-in- dustriëlen bestaat voor de „industriehal len"'. dir tussen Willemsplein en Oranje straat zijn geprojecteerd. Er zijn een paar gegadigden geweest, die zich ten dele heb ben teruggetrokken. Ten tweede denken de meeste winkeliers er voorlopig niet aan, aan de Oranjestraat te gaan bouwen, om dat ze dan kosten moeten maken voor een toekomst, die ze zelf niet zien. Want ze hebben immers geen achterland, als hier industrie komt. Wil de gemeente, dat dc slager en de boekhandelaar een pand in de winkelgalerij aan de Oranjestraat zetten? Accoord, maar dan moeten er niet alleen huizen vóór, maar ook er achter komen. Zodat de middenstanders een „achterland" hebben. If if Er is dus een probleem en dat heet „Oud IJmuiden". Het is een probleem vol voetangels en klemmen en wij benijden de wethouder, die daaruit moet zien te komen, zeker niet. Maar waarom wordt dit deel van IJmui den zo grondeloos vergeten wat de oprui ming van de oorlogsschade betreft? Och ja, er is natuurlijk met vrachtwagens tegelijk in de hopen puin gegraven, die de Duitsers bij hun vertrek achterlieten en wie toen van de Keizer Wilhelmstraat af over de vlakte heeft getuurd, weet, dat nu het erg ste wel verdwenen is. Maar de leegte is gebleven de complete leegte van een karakterloos stadsdeel. Hier en daar klim men de bouwvallen van half-vernielde huizen tegen de lucht en zij dienen alleen maar voor het bevestigen van een droog lijntje of het deponeren van nog meer af- Het jeugdprobleem in IJmuiden-Oost hangt nauw samen met liet grotere pro- bïeem, dat elders op deze pagina wordt be sproken. Het is inderdaad ook een pro bleem. Waarschynlyk zullen er echter bin nenkort voorstellen van officiële zijde ko men, om hier krachtdadig in te grijpen, voortbouwendop de aanwezige fundamen ten. Dat daarbij gedacht wordt aan een ruim „jeugdhonk", is geen wonder. Dat er bovendien een oog zal worden geslagen op het gebouw van de Loodsensociëteit „Recht door Zee", dat vrjj kwam door de verhui zing van de Loodswacht, ligt vermoedelijk al evenzeer in de schoot der toekomst. Tegen de achtergrond van geschonden tus senmuren en afgebrokkelde baksteen lig gen de zaken, die IJmuiden zo goed kent: een boei, een anker, wat trawlborden. De kinderen zijn zich thuis gaan voelen in de brokstukken van de half-vergane hui zen en zij spelen er met evenveel fantasie huii spel als waar ook. En als het regent hoef je maar door het gat in de muur te stappen om een ideale ruimte te vinden voor een „fikkie". Of erger. Een leeg siga- rendoosje, wat steentjes. Het kind ver maakt zich allang. Het weet niets van de zi-are problemen, die op dit oudste stuk sar IJmuiden wegen, het weet niets van de tweesprong, waarop dit stadsdeel zich bevindt. Het voelt zich helaas thuis tussen de or z-et-brac van een vergeten partje Velsc:- val. Als het waait, zwiept de verbrokkel de schoorsteen. De mens kan weinig liefde meer opbrengen voor iets, waar toch niets aan gedaan wordt hij zal er zelfs een zeker genoegen in gaan scheppen, om de chaos nog wat volmaakter te maken. Mag dat? Goed er lopen hier diverse onteigenings procedures en een onteigening is een lang durige zaak. Maar mag daarom een levens gevaarlijk geraamte van een huis blijven staan tot vermaak van een jeugd, die ner gens anders blijf weet dan in een speel tuin, waar niet alle kinderen „gevangen" kunnen worden? Moet daarom de vestibule van IJmuiden van-zee-uit open blijven staan als een on gezellig tochtgat, waar herinneringen aan de gebombardeerde havenwijken van West- Duitsland, direct na de capitulatie, wakker worden? Het is eigenlijk nog een wonder, dat elk bewoond huis in dit half-dode ge bied van binnen veel gezelliger is dan zijn uiterlijk belooft. Het is nog een wonder, dat iemand in deze slonzige bouwdoos van een slordig kind lust heeft, een instortende schoor steenmantel op eigen kosten te vervangen door een gemetselde schouw. Zo zijn er duizenden voorbeelden. Ze spreken stuk voor stuk van de liefde, die de mensen van Oud-IJmuiden ondanks alles voor hun woongebied koesteren. Is alles negatief, in dit stuk Velsen? Nee, want er wordt wel degelijk gebouwd rond de nieuwe Loodsenwacht straks, aan de Oranjestraat misschien en achter de Koningin Wilethlminakade. Er worden OOOOOOOOOCOOCCOOOCGOCCOCOCOO De vertrouwde klank van Willemsplein, Wilhelminakade, Oranjestraat en Anna- straat is niet meer dan een klank; een oorlog legde zijn vernielende klauw over oud-IJmuiden en er bleef een wond achter, die maar niet dicht wil trekken, omdat er nog steeds geen balsem voor gevonden is. Er zal wel een oplossing komen op den duur. Maar zeven jaar is de bevrijding nu oud en Velsen heeft zich danig hersteld van de schokken uit de bezetting behalve in oud- IJmuiden, dat niemandsland werd. Dit negatieve karakter van dit stads deel houdt diverse gevaren in zich be sloten en bijgaand artikel wil daar wat meer over zeggen, zonder direct een „schuldig" uit te spreken. Het duurt evenwel te lang, daar bewes ten de Oranjestraat. Wat er ook ge- beure: laten de bouwvallen verdwijnen en laat er rekening gehouden worden met de realiteit: dat is ook ten dele de levende hartewens van degenen, die trouw bleven aan ,,hun" oud-IJmuiden. Gooi daar maar neer" is er gezegd. Want aan oud-IJmuiden is immers toch geen eer te behalen? een paar huizen gezet, die verkocht moe ten worden. En de belangstelling ervoor is bizonder groot van hen, die in „hun" IJmuiden willen blijven. Want dat is de kern van deze zaak. IJmuiden wil in IJmuiden blijven: het hart van de gemeente wil blijven kloppen, on danks de theorie, dat een havenplaats zich in de loop van haar groei steeds verder van zijn voedingsbron, de haven zal verwijde ren; Het is misschien jammer, da het zo is, want er zullen waarschijnlijk nog wel meer voetangels en klemmen onder het gras vandaan komen. En die zijn nu eenmaal niet bevorderlijk voor een snelle oplossing van het „conflict": industrie-woongebied. Een kind speelt met een rol behang. De steentjes vallen in het zand. Zal hier over tien jaar nog een kind in diezelfde kuil spelen? Wethouder W. F. Visser, die de porte feuille van Openbare Werken beheert, deelde ons bij informatie mee, dat er plan nen bestaan, om althans de instortende huizen van Oud-IJmuiden op te ruimen, zodra de toestemming van het rijk hier voor verrkegen is. De meeste van deze ontoonbare panden zijn onteigend. Wij herinneren ons een belofte, gedaan in de raad, om de vele kale plekken in dit deel van de stad aan de zee te doen be planten, opdat de wonden bedekt worden Het zijn beide noodoplossingen. Ze zullen echter iets goed maken van wat IJmuiden heeft ontbroken: zorg voor zijn recht op een toekomst. Lezing voor „Herwonnen Levenskracht Voor de plaatselijke afdeling van de R.K. vereniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht", wordt Zon dagavond in het gymnastieklokaal van de R.K. meisjesschool aan de Carverslaan een lezing met lichtbeelden gehouden. De heer Luijsterburg, districtsbestuur- der, zal spreken voor het sanatorium „Berg en Bos" te Bilthoven. Beslissingswedstrijd voor de derde klas HVB In plaats van op „Schoonenberg" wordt Zondagmiddag te half drie op „Rooswijk" aan de Koningsweg de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de derde klasse Haarlemse Voetbalbond gespeeld tussen IEV3 en DCO 4. Voor een nieuw jeugdhuis Het Jeugdhuis van de Christelijk Gere formeerde Gemeente in IJmuiden, dat op 'het ogenblik onder de nijvere handen van vrijwilligers, anderzijds door een aantal- betaalde krachten, achter de kerk aan de Marconistraat wordt opgetrokken, komt niet „van de wind" overeind. Ds. J. van den Gronden heeft een com pensatie gezocht in een fancy fair, die in het gebouw van het Leger des Heils be zoekers een mooie gelegenheid biedt zich voor te stellen aan Vrouwe Fortuna. Want behalve grabbeltonnen, sjoelbakken en een schiettent is er een attractie, die een ren- dez-vous met deze verleidelijke dame in niet geringe mate in de hand werkt. Voor een luttel bedrag kan men namelijk raden wat de opbrengst van deze fancy fair zal zijn. Ds. Van den Gronden sprak in zijn ope ningswoord Vrijdagmiddag over „samen gebundelde krachten, waarmee het nieuwe lokaal uit de grond gestampt kan wor den". Mede door een kwartjesfonds en loyale medewerking van gemeenteleden is zulks mogelijk. Dit jeugdhuis is niet alleen bestemd voor de jongeren, maar zal tevens worden gebruikt voor vergaderingen en bijeenkomsten van velerlei aard. Een der aantrekkelijkste stands van deze met veel zorg en toewijding georganiseer de fancy fair, is een tafel, waarop een fraaie collectie pitrieten voorwerpen ligt uitgestald. De meisjes van het jeugdclubje „Durcas" demonstreerden met deze werk stukjes een uitstekende en bijzonder vak kundige techniek in het vlechten van dit vrij moeilijk te bewerken materiaal. Geen wonder dan ook dat de poppen-ameuble mentjes en bonbonnières grage koopsters troffen. Dat het Vrijdagmiddag overigens reeds „goed liep" bewees de gulle lach van de dominee, wanneer hij om de zoveel minu ten tientjes moest wisselen voor de dames in de diverse stands. Eigen kleuterschoolgebouw - nieuwe lagere school De vereniging voor lager- en ULO-on- derwijs op Gereformeerde grondslag te Velsen heeft onder veel belangstelling haar jaarvergadering gehoudene. De voorzitter, A. de Jong, opende op de gebruikelijke wijze en belichtte in zijn openingswoord de figuur van Groen van Prinsterer, die juist in de laatste tijd weer sterk de aandacht trekt. Uit het jaai-verslag van de secretaris de heer Ph. ten Napel bleek, dat zodra de mogelijkheid daartoe er is, de Marnix- kleuterschool in een eigen gebouw zal wor den ondergebracht. In de toekomst zal door uitbreiding van de Groen van Prin sterer Ulo een nieuwe school in de verrij zende woonwijken voor de lagere Groen van Prinstererschool in de plaats komen. Na de pauze gaven de hoofden der Kleu terschool, Marnixschool en Groen van Prinstererschool, respectievelijk mejuf frouw Bekkers en de heren D. Visser en S. de Jong een overzicht van het wel en wee van hun scholen, waarop een geani meerde bespreking volgde. Veel belangstelling was er voor de on- derwijs-jury bestaande uit een moeder, een leerkracht, een bestuurslid en een predi kant, die antwoord gaven op de talrijke vragen op onderwijsgebied, uit de verga dering gesteld. De beide aftredende bestuursleden C. Deventer en L. Blijdorp werden herkozen en in de vacaturee Meinema werd voorzien door de verkiezing van de heer A. J. v. Leeuwen. Ds. C. W. Thijs sloot deze geslaagde bij eenkomst. ADVERTENTIE Remington Rand Telmachines Schrijf- en rekenmachines uit voorraad leverbaar. Velserduinplein - IJmuiden (O.) Tel. K 2550 - 4619 Excl. Dealer - Alle reparaties Jeugddammerij groeit voorspoedig Woensdagavond 9 April zal in het club gebouw van de speeltuinvereniging „In Vei lige Haven" een massakamp worden gehou den tussen de jeugdleden van de damclub „Heuvelwijk" en „Veilige Haven". Een week later wordt de returnwedstrijd gespeeld in het clublokaal van de speeltuinvereniging „Heuvelwijk". Ongeveer 50 meisjes en jon gens nemen achter de borden plaats. Onderlinge Ileuvelwijk-strijd De uitslagen van de vierde ronde luiden Jongens: W. NatHaust 20; W. Kuiter Heykoop 20; P. FransesP. Bakker 20 F. RetzsF. Arist 20; S. GroenD. de Baak 2—0; W. Arist—Nieuwendijk 1—1 en H. Beu nemanP. Broek 2—0. Met vier gespeelde partijen en 8 punten gaat Wim Kuiter bij dc jongens aan de kop. Bij de meisjes wist Joppie van Loon te winnen van Johanna Dukel; B. HaustG Zwart 20; Geertje Zwart verloor ook van Netty Retz. In deze afdeling gaat met 8 punten uit vier partijen Joppie van Loon aan het hoofd. B Haust heeft eveneens 8 punten, echter uit 5 gespeelde partijen. Onderlinge „Veilige Havcn"-strijd Hier wordt ernstig gestudeerd om het spel peil op te voeren. Bij de onderlinge wedstrij den blinken uit: Klaas Broek, Cris Kuyper Flora Menist, Jacob Menist. Henny Souer Cobus de Ruyter, Corrie Smit, Betsje Idema en Co Achterberg. KinheimVitesse '20 (op „Tussenwijk") Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Groeneveld; Jo Sesselingen, W. Mol en S. de Vries; S. Hagedoorn, Th. v. Vuuren, J. H. v. d. Wateren, A. Prinssen en C. Luntz. VVBPurmerend (12 uur op „Water vliet"). VVB: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel. P. de Wolf en J. v. Loon; N. Commandeur. G. v. d. Veldt, A. Both, P. Vlietstra en P. C. Helder. IEVWaterloo (12 uur op ..Rooswijk"). IEV: L. Harsveld; H. Zonneveld en J. v. d. Vlies: A. Leering. W. Michel en S. Slotema- ker; J. Schavemaker, J. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en F. van Aalst. Van de handbalvereniging „IJmond" speelt het eerste dameselftal een resterende com petitie-wedstrijd tegen Rood Zwart te Krommenie. De IJmond-dameskampioenen zijn aan hun eer verplicht deze wedstrijd te winnen, te meer daar zij. inplaats van auto matisch te promoveren nu toch een halve promotiecompetitie moeten spelen. Deze wedstrijd is dus tevens een goede oefening. De promotiecompetitie voor de districts tweede klasse is een gevolg van het feit. dat tegenover twee districts tweede klassen thans drie afdelings-eerste klassen staan, zodat slechts twee ploegen kunnen promoveren. Wegens deze maatregel krijgen de IJmond- dames één thuis- en één uitwedstrijd te spelen. Nu vertrekken zij naar Krommenie met: H. Nabben; L. Mossel en C. v. d. Plas; J. Konz, L. MeyerHonk en M. v. d. Welde Jager; M. v. Viersenv. Vliet. D. Marckel- bach, M. Klesser. M. v. Dongen en H. Porck. Voor IJmond I (heren) is de wedstrijd tegen Vriendschap I in Oostzaan vastgesteld, waarbij de IJmonders er goed aan doen de winstpunten naar Velsen te brengen. IJmond I heren vertrekken met: J. Böhm; W. Reymer en P. Reus; K. Schik, L. Aptroot en P. de Waal; J. Beunder, H. Hofman, N. Nabben en P. Scheerman. Op „Watervliet" komen de elftallen IJmond 2 en 3 (heren) tegen elkander uit voor de bekerwedstrijden. Deze week werden door de Centrale com missie voor de Stuurliedenexamens in Den Haag voor de tweede maal van dit jaar examens afgenomen voor stuurlieden en vissers bij de zeevisserij. Evenals bij de eerste examens waren alle candidaten uit Katwijk afkomstig, waar zij hun opleiding aan de visserijschool kregen. Voor het 2e deel van het examen (stuurman zeevisserij), reo'ntgevende om als schipper te monsteren, zijn geslaagd: Jan Hoek Jzn. (schipper van de KW 23); Arie v. d. Plas Jzn. (schipper van de IJm. 277); Arie Vooys Azn. (schipper van de KW 125); L. v. Bee- len Jzn. (stuurman van de KW 108); J. Hoek Jaczn. (stuurman van de Sch. 107). rA Vele zijn de rapporten, welke door de gemeentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst over de woningproblemen wer den en worden uitgebracht en waaruit blijkt, dat naast de in deze problemen schuilende gevaren voor de betrokken ge zinnen onze gehele volksgemeenschap wordt bedreigd. En hoewel gelukkig vele gevallen konden worden opgelost, blijven vele andere, door een tekort aan woningen, nog om een oplossing vragen Hier blijven dus de door mij bedoelde gevaren bestaan. Naast deze zijde van het woningvraag stuk, die mij als Wethouder van Volksge zondheid veel zorgen geeft, staat het pro bleem van de jeugd en haar opvoeding, alsmede dat van de ouden van dagen. De jongeren en de oude mensen worden samen het slachtoffer van de woningnood. De jeugd heeft scholen nodig en gebou wen voor cultuur en sport. Maar wat komt er van hun opvoeding, dus van hun leven, terecht, als er thuis geen plaatsje voor en van hen is, voor studie en spel? Als er thuis geen zonneschijn is, maar hun jonge leven verduisterd wordt, doordat zij be trokken worden in de maar al te dikwijls voorkomende conflicten, welke voort vloeien uit de inwoning van een gehuwde broer of zuster, dan wel grootvader en grootmoeder? En de mensen op leeftijd? De beloofde en verdiende „rustige" oude dag is gewor den tot een leven vol zorgen en verdriet. Zij hebben niet het eigen huisje, het eigen rustige leven, waarop zij op grond van hun aard en leeftijd aanspraak hebben. Ook dit leed, aan jong en oud toege bracht door de woningnood, is onnoemelijk groot. Laten wij allen, die geen inwoning heb ben en niet zullen krijgen, wij allen, die in het gelukkig bezit zijn van een vrije woning, ieder naar draagkracht, deelnemen aan de nationale woningbouwlening. Laten de penningmeesters van culturele verenigingen, van sport-, jeugd-, vakorga nisaties e.a., de kas nog eens opmaken, nog eens tellen, zich nog eens de hersenen pijnigen, om een mogelijkheid te scheppen in verenigingsverband één of meer rente- spaarbrieven te kopen. Ook de bedrijven, die niet hebben inge schreven op de zogenaamde B en C lenin gen, kunnen toch nog hun steentje bij dragen. De rentespaarbrieven in cou pures van 100,en 25,zijn name lijk nog tot 1 Juni a.s. verkrijgbaar. Van deze gelegenheid kunnen uiteraard ook zij, die wel reeds op genoemde leningen heb ben ingeschreven, doch alsnog voor een hoger bedrag willen deelnemen, gebruik maken. Vergeet U echter niet, op de aan de spaarbrieven gehechte briefkaart, als voorkeurgemeente Velsen op te geven. Zo kunnen we te samen, jong en oud, mede het stempel drukken op onze snel groeiende stad en trachten in volledige solidariteit de moeilijkheden op te los sen. Daarom zij ons aller leuze: „Met elkaar en voor elkaar", opdat spoedig een ieder over een behoorlijke woning de be schikking kan krijgen en ouden van dagen, in de koestering van een zonnig verzor gingshuis, hun laatste levensjaren kunnen doorbrengen. H. DE BOER, Wethouder van volksgezond heid, onderwijs, sport culturele zaken. E E G> AfYK ElT R BLIJFT BELANGSTELLING BE STAAN voor de IJmuidense trawlers, die, recht van lijf en leden en der dagen nog lang niet zat, in de vissershaven lig gen. Buitenlandse belangstelling wel te verstaan, want het bedrijf hier weet er weinig mee aan te vangen durft er niet aan te beginnen, omdat er helaas geen emplooi voor de schepen is. En de kenner, die de „Klaas Wijker" en de „Jacoba" ziet liggen met hun mooie lijn, zegt bedroefd: „Wat een jammer van die schepen". Inmiddels hebben de Polen zich „gedekt" met drie trawlers van de Far-Oer-vloot, drie schepen van de Mursey-klasse, zoals de „Petten" er een is. Misschien een gevolg van het afspringen van de koop in IJmui den? In elk geval pakt het buitenland en dan denken we eigenlijk nog meer aan Duitsland dan aan Polen de zaak heel wat fermer aan dan dit kleine land aan de Noordzee. Dat moet helaas ook weer ge constateerd worden bij het lezen van 't ar tikel dat gisteren in dit blad verscheen over dat pronkje van de Duitsers. Zo'n „Paul Meenzen" van ruim 550 ton zet even alles te kijk wat er in Nederland officieel wordt gepresteerd. Daar worden die Jacoba en die Klaas Wijker, met alle respect overi gens voor hun knappe voorkomen, tussen- bootjes bij. En het blijft zo hard nodig, dat Neder land verloren terrein gaat inhalen. Het is bijzonder plezierig, als IJmuiden de best- geoutilleerde visserijschool van West- Europa heeft en daar all-round vissers kweken kan. het is ronduit geweldig, dat er straks aan de Strandweg een labora torium verrijst om het research voor zijn rekening te nemen. Maar dit alles komt naar onze bescheiden mening laat mis schien wel te laat. Deze symptomen, gevoegd bij de ver- schijnselen in rederskrinigen en handel, waar in diverse gedachten wordt gespeeld met de mogelijkheid van een kleinere vloot, die een geringe maar geregelde aanvoer waarborgt die goedkoper vaart en niet het hopeloze gevecht tegen de kolen en de olie en de netten en al die andere zwarte pos ten op de exploitatierekeningen hoeft te leveren, zijn gevaarlijk. Want het kan anders onder meer, zo dra er actieve belangstelling komt uit Den Haag en Den Haag gaat inzien, dat onze visserij een onmisbare schakel is in de lan delijke economie. ADVERTENTIE Koningsplein 8 Telefoon 4886 en Aanvoer: 145 kisten tong en tarbot, 1 heilbot 11 tongschar en schartong, 222 schol,. 187 schar, 14 bot, 1666 haring, 3 makreel, 20 schelvis, 288 wijting, 129 ka beljauw en gul, 3 wolf, 21 poon, 5 koolvis, 15 diversen, totaal 2730 kisten. Op een ouderavond van de Jan Campert- kleuterschool heeft mejuffrouw G. Woud stra een lezing gehouden over dc vernieu wing van het kleuteronderwijs. De avond werd door vele ouders en belangstellenden bezocht en de aanwezigen konden in de constructiestukjes van de leerlingen de resultaten van de daadwerkelijke vernieu wing in ogenschouw nemen. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Maandag 17 Maart: st. Bergen IJM 16, Herman SCH 92; mt. Thorina IJM 33; mk. Texel IJM 5 (Oostzee). Dinsdag 18 Maart: st. Tubantia IJM 37; mt Maria van Hattem IJM 10 (28 Mrt binnen)! Excelsior II KW 76. Woensdag 19 Maart: st. Abraham VL 77, Johanna RO 25; mt. Eveline IJM 116. Donderdag 20 Maart: st. Flamingo IJM 25, Catharina Duyvis IJM 60, Vikingbank IJM 183; mt. Medan IJM 57. Vrijdag 21 Maart: mt. Allan Water IJM 34, Wiron IV IJM 209; ml. Wiron III IJM 221, Bertina VL 85. Zaterdag 22 Maart: mt. Batavia IJM 99. Maandag 24 Maart: st. Orvicto GY 1179; mt Johannes Polderman IJM 20; ml. Heemstede IJM 53, Verwachting IJM 204. De Arend KW 7. Hubert ha Gerarda KW 9, Willem Cornelis KW 16, Arie Nico KW 17, Dirk KW 19. Orion KW 22, Cornelis KW 24. Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Margrietha Maria KW 29, Helena KW 39, Neptunus KW 45, Noordzee KW 47, Jan KW 50. Annie KW 54, Floris KW 59. Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69, Excelsior II KW 78, Zeezwaluw KW 83. Jan KW 84, Willempje KW 89, Alida KW 91, Toenadering KW 95, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107. Gebroeders KW 108, Pctronella KW 125. Nederland VII KW 130, Wilhelmina III KW 147, Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162. Janna KW 163, Gebroeders KW 166, Eendracht KW 168, Aleida KW 169, Zeemeeuw KW 170, Voor waarts VL 142, Bruinvis RO 1, Adjowico RO 9; mk. Poolster IJM 11, Nelly v. B. I.JM 23. Twee Gebroeders IJM 27. Vios IJM 52, Rex IJM 228, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276. Albatros IJM 277. Nehim I AM 16 Nehim II AM 17. Nehim III AM 18, Clazina Johanna RO 3, Marianne KW 10. Samen werking KW 21, Anne Marie KW 27. Rein KW 30. Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34 Hermina IV KW 53. Twee Gezusters KW li' Jacob KW 92, Willem KW 94, Arendje KW 98' Koningin Juliana KW 133, Jana KW 21o' Karei Doorman KW 227, Hendrikje BU 33 Dinsdag 25 Maart:, st. Norma Maria IJM 6, Vios I IJM 24, Bloemendaal IJM 71; mt. Eliè Chénévière IJM 52, Post Boy IJM 35- ml. Nederland VI KW 37. Everard Christina' KW 40. Rijnmond III KW 44, Volharding KW 65 Avontuur KW 114, Bali KW 129, Java KW" 159: mk. Wiron V IJM 208. Woensdag 26 Maart: ml. Heemstede IJM 53. Martenshoek IJM 283. Donderdag 27 Maart: st. De Hoop IJM 73- mt. Antje RO 15. Shamrock IJM 129- ml' Katwijk TII KW 161, Neeltje VL 166. Zaterdag 29 Maart Geb. Leger des Heils: van 14 tot 22 uur, bazar van Chr. Ger. gem. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Havenratten van San Diego". Rex, 20 uur: „M". Zondag 30 Maart Thalia, 15 uur: „Volbloeden", 19 en 21.15 uur: „Havenratten van San Diego". Rex, 15 en 20 uur: „M". Maandag 31 Maart Raadhuis: burgemeester houdt geen spreek uur. Nutsbibliotheek: van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thalia, 20 uur: „River Lady". Rex, 20 uur: „M".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10