GESLAAGD... Nederlands Toneel en Ballets Jooss in Bloemendaals Openluchttheater plontkJ IfejGl .^ggEh Monument van Mari Andriessen voor Amsterdam in Parijs vergroot ■Clowntje Riek Bloemenmozaiek met de Paasdagen Agenda voor Beverwijk Klokken voor Amerika deze week besteld Ml w* 4 Collecten brachten f 174.060 op Voor de kinderen Aan de Kwartaalabonnés Derde macht zal er op den duur komen, zegt mr. Oud Scheepvaart DANK ZIJ HILVERSUM FEUILLETON Ce fluistercampagne ZATERDAG 29 MAART 1952 Dat Bloemendaals Openluchttheater in het vorige seizoen zo'n artistiek belang wekkend programma heeft kunnen laten uitvoeren, is mede te danken aan de ge lukkige omstandigheid dat men nog over andere bronnen van inkomsten beschikt, want op de exploitatie van de voorstellin gen werd over het geheel genomen verlies geleden, aldus wethouder A. van Geluk, voorzitter van het stichtingsbestuur, op een dezer dagen gehouden persconferentie. In het jaar daarvoor was een kleine winst geboekt. De overigens betrekkelijk geringe teruggang in de opkomst van het publiek werd geweten aan de iets minder gunstige weersomstandigheden, speciaal tijdens de aan de voorstellingen vooraf gaande dagen, tengevolge waarvan er slechts weinig voorbespreking plaats had. Toch is men niet ontevreden. Met voldoe ning denkt men terug aan de vele hoogte punten: het optreden van de Young Vic en het bezoek van Koningin Juliana, de. zo succesrijke opvoeringen van „Dorp in op stand" door de Kennemer Spelers, de dansavonden door Hima Kesarcodi, de Spaanse groep van José Gréco en het Negerballet van Berto Pasuka. In Holland Festival Het bestuur heeft er naar gestreefd voor het komende seizoen een even belangrijk en veelzijdig programma samen te stellen. Zoals wij reeds eerder hebben bericht zal Bloemendaals Openluchttheater wederom worden ingeschakeld bij het Holland Fes tival, niettegenstaande de ingrijpende ge wijzigde opzet van deze manifestatie. Als onderdeel daarvan geeft de Nederlandse Comedie vier opvoeringen van „De brui loft van Figaro" van Caron de Beaumar- chais, door Johan de Meester speciaal voor deze gelegenheid bewerkt en opnieuw in scène gezet. Voorts komen er vier voor stellingen (waarvan één matinée) door het Nationaal Danstheater van Joegoslavië met folkloristische dansen uit alle Bal- kanlanden, een opzienbarende show van schitterende, hand geweven en rijk gebor duurde, uiterst kostbare costuums. Boven dien zal men wederom kunnen genieten van de Hindoekunst van Hima Kesarcodi. Maar ook buiten het Holland Festival staan er aantrekkelijke gebeurtenissen op de agenda. Zeker is dat het Danstheater van Kurt Jooss op twee achtereenvolgende Zondagen een verschillend programma zal uitvoeren. Met de Spaanse dansgroep van Teresa en Luisillo zijn onderhandelingen gaande. Het Ballet der Lage Landen zal zeker weer een kans krijgen en de dans groep Scapino geeft twee vertoningen voor de Bond van Plattelandsvrouwen uit ADVERTENTIE Staphylo- coccen Zorgt, dat U „gewapend" bent tegen schadelijke bacteriën, die griep, keelontsteking en andere ziekten veroorzaken. Monties verdelgen de kbinnendringende ziekte- t\verwekkers voordat ze U kunnen aanvallen. Grote doos 95 cent Aangenaam van smaak N.V. ROWNTREE - AMSTERDAM-C ZATERDAG 29 MAART KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Mensen die men schuwt". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur „Het pad der zonde". W.B. THEATER 8 uur: „Achtervolging in Frisco." ZONDAG 30 MAART KENNEMER THEATER 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Mensen die men schuwt". LUXOR THEATER 2.15 uur: „Ridders van het zwaard"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Het pad der zonde". W.B. THEATER 2.30 uur: „De milk man"; 4.30 en 8 uur: „Achtervolging in Frisco". MAANDAG 31 MAART KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Mensen die men schuwt". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur „Het pad der zonde". W.B. THEATER 8 uur: „Achtervolging in Frisco." Noordholland. Ook is het de bedoeling de traditie der reeds buitengewoon populaire kindervoorstellingen voort te zetten. De vorige zomer heeft men bij een dergelijke gelegenheid zelfs één keer 2300 toeschou wers aan een plaats moeten helpen! „Kenniscaprice" Het Kennemer Toneelfestival begint dit jaar op 26 Juli en zal acht dagen duren. Zorgvuldig geselecteerde krachten uit vooraanstaande amateurverenigingen van Haarlem en omgeving geven een reeks op voeringen van een door David Koning te schrijven blijspel (waarvan de voorlopige titel „Kermiscaprice" luidt) naar gegevens van Thomas Shadwell, uit wiens toneel stuk „Bury Fair" van 1689 de personages en de intrige zijn overgenomen. De regie wordt gevoerd door Cruys Voorbergh, met de instudering van de dansen op een groot divertissement is Maria Ruiz-Petrelli be last. Aan de bekende componist Max Vre- denburg is opdracht gegeven voor deze gelegenheid speciale muziek te schrijven, die door een klein ensemble onder leiding van Frans Vester zal worden gespeeld. Levinus Tollenaar ontwerpt de décors. Ook „De Plankeniers" uit Naarden zal men dit jaar weer in het Openluchttheater kunnen zien. De H.O.V. geeft deze zomer twee con certen. Het vorig jaar zijn onder leiding van Marinus Adam proeven genomen ter verbetering van de orkestklank waarbij kleine microfoontjes tussen de spelers werden geplaatst teneinde een vermenging van het geluid te bereiken. Deze proe ven hebben zo goed voldaan dat er thans een volledige geluidsinstallatie, speciaal voor dit doel geconstrueerd, is aangebracht. Hiervan kan ook ter muzikale illustratie van toneelvoorstellingen en ter begeleiding van dansen gebruik worden gemaakt. Hou ders van jaarkaarten kunnen bovendien profiteren van de tien of twaalf concerten, die op Zondagmiddagen door harmonie orkesten en fanfarecorpsen worden ge geven. Geurende beplanting Van deze jaarkaarten, die ook toegang geven tot het ongeveer acht hectaren grote duinwandelterrein, hebben het vorig jaar 2200 personen gebruik gemaakt. In totaal waren er, buiten de voorstellingen, bijna 80.000 bezoekers! De steeds hoger wordende beplanting, die echter aanzienlijke onder houdskosten vergt, biedt een bevredigende bescherming tegen de wind. Enkele groepen van de 40.000 narcissen staan reeds nu in bloei. Om twee redenen zijn er dit keer veel minder bloembollen uitgezet dan in vorige jaren: de hellingen zijn al zo goed als geheel gevuld door de vaste beplanting en bovendien kan men niet ieder seizoen op dezelfde grond tulpen kweken. Het ge mis is echter ondervangen door zeer veel voorjaarsplanten, speciaal muurbloemen in allerlei kleuren en geuren. Met de Paas dagen zal men voorts een groot mozaïek van hyacinten op het speelveld kunnen be wonderen. De afmetingen hiervan zullen tien bij twaalf meter bedragen. Tenslotte kan nog worden meegedeeld, dat het paviljoen reeds in het voorjaar ge opend zal zijn ook op Zondagen en in de middaguren van de Woensdagen en Zater dagen. Bussen van de N.Z.H.V.M-en _y.an een Amsterdamse touringmaatschappij. zullen bij hun rondreizen ook het Open luchttheater aandoen. In het laatste geval om de deelnemers in staat te stellen in deze heerlijke omgeving de lunch te ge bruiken. ADVERTENTIE Naar mr. Kortenhorst voorzitter van het werkcomité „Klokken voor Amerika" Vrijdag mededeelde, is de opbrengst van de collecte voor het Nederlandse geschenk aan Amerika zo goed, dat het verantwoord wordt geacht deze week de bestelling van de klokken te plaatsen bij de drie samen werkende gieterijen. De straatcollecten hebben volgens de thans beschikbare gegevens f 174.060,96 op gebracht, als volgt verdeeld over de pro vincies: Zuidholland: 45.000 gulden; Noordhol land: 29.000 gulden; Overijsel: 21.000 gul den: Gelderland: 18.000 gulden; Drente: 4.500 gulden; Noord Brabant: 14.000 gul den: Groningen: 11.500 gulden; Utrecht: 7.000 gulden: Limburg: 9,500 gulden; Friesland: 7.500 gulden en Zeeland: 7.500 gulden. Aan persoonlijke giften kwam een be drag van 5.514 binnen en ook afzonder lijke bedrijfs- en andere groepen kwamen flink voor de dag. De jeugdorganisaties brachten 6000 gulden bijeen en de mijn werkers een zelfde bedrag. Het plaatsje Roosteren in Limburg zal een eigen klok geven. Plet initiatief daartoe is uitgegaan van een kleine voormalige verzetsgroep, onder leiding van hef huidige Tweede-Kamerlid Peters, die bij de bevrij ding van Limburg met de Amerikanen heeft meegevochten. Ook Suriname en de Nederlandse Antil len zullen hun medewerking verlenen aan het klokkengeschenk, om ook hunnerzijds A Ir fi\ Toen de jongens een poosje gekeken hadden naar het werk en hier en daar met de Kabouters een praatje gemaakt, legde Pilon zijn bijl neer. „Kom", zei hij. „We moesten maar eens naar mijn huisje gaan, dan zal ik 'n lekker kopje thee zetten." Dat wilden ze wel. „Maar eerst zal ik nog even het hout, dat ik gehakt heb, op de stapel achter het huis bergen", zei Pilon. Dat deed hij. De jongens hielpen hem, de afgehakte stammetjes naar zijn huis te dra gen, en daar legde Pilon ze netjes op de stapel, die hij tegen de achtermuur gemaakt had. „Je hebt al flink wat hout, Pilon!", vond Oepoetie. „Ik moet er ook de hele winter van stoken", zei Pilon. „Voor de warmte en ook om te koken, zie je." Toen alle stammetjes op de stapel lagen, borg Pilon zijn bijl weg en opende de deur van zijn huisje. „Hè", zei Bunkie. „Wat is het hier toch leuk en gezellig!" Het kacheltje onder de schoorsteen brandde lekker en de kamer was heerlijk warm. „Ga maar zitten, jongens", zei Pilon. hun dankbaarheid te tonen voor de Ameri kaanse hulp in oorlogstijd. Het aandeel van Suriname zal wellicht bestaan uit een gou den afgietsel van het Amerikaanse vrij heidsbeeld, gemonteerd op een voet van bauxiet. Ter gelegenheid van het bezoek van de Koningin en de Prins aan Amerika heeft de tekstdichter en componist Jaap Mole naar een lied in Engelse en Nederlandse tekst gemaakt, dat in de handel zal worden gebracht en waarvan een derde deel der opbrengst de klokkenactie ten goede komt. Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1952 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad 6.10 (voor abonnés die de krant per post ont vangen 6.60) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Amster- damsche-.Twenlsche- of Rotterdamsche Bank te Haai-lem. Als U er prijs op stelt, dat het abonne mentsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afgeschreven, wilt U dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie De voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, mr. P. J. Oud, heeft in Strijen gesproken over de politieke toe stand. Hij betreurde het dat evenredige vertegenwoordiging het sportieve element uit de verkiezing heeft weggenomen; het districtenstelsel sprak in dit opzicht veel meer tot het volk, want in zekere zin deed het daarbij uitspraak of er een regering van rechts of een van links zou komen. Tegenwoordig kan een kleine verschuiving - een grote verwachtte mr. Oud niet - zeer belangrijk zijn. Hij bepleitte na de verkie zing een zo breed mogelijke samenwerking door „de vijf constructieve partijen", zo mogelijk met, maar als het niet anders kan desnoods zonder de Partij van de Arbeid. Mocht het zover komen dan geloofde mr. Oud niet dat de arbeidsvrede verstoord zou worden. Hij was ervan overtuigd dat de Derde Macht er op den duur zal komen. Het samengaan in één partij wees hij van de hand. De Haarlemse beeldhouwer Mari An driessen is gereed gekomen met zijn ont werp in gips voor het monument, te ver vaardigen in opdracht van de gemeente Amsterdam, dat geplaatst zal worden op het Jonas Daniël Meyerplein ter herinne ring aan de Februari-staking van 1941 als protest tegen de Duitse maatregelen tegen onze Joodse landgenoten. De mansfiguur is in deze voorlopige vorm ongeveer 1.25 meter hoog, maar zal in werkelijkheid veel groter worden, vermoedelijk ongeveer 2.60 meter. Deze vergroting van het gipsmodel zal machinaal geschieden en wel op het atelier Bousquet te Parijs, dat in derge lijke werkzaamheden is gespecialiseerd. Dit procédé heeft aanzienlijke voordelen. Het is namelijk niet goed mogelijk om een beeld direct belangrijk meer dan le vensgroot te maken, omdat de beeldhou wer dan geen gelegenheid heeft het ge heel te overzien. Het is nu zo dat het kleine beeld zich tot het atelier verhoudt als straks het definitieve tot het plein. De machinale vergroting werd reeds door Rodin toegepast. Het ontwerp van diens kolossale monument van Balzac had een hoogte van nog geen meter, dat is minder clan een derde van de grootte die het ten slotte gekregen heeft. Ook het beeld dat professor Esser onlangs van Troelstra maakte, is op deze wijze tot stand ge komen. Het hierbij fotografisch gereproduceerde gipsmodel gaat nu naar Parijs, waar de gewenste vergroting tot stand wordt ge bracht met behulp van twee corresponde rende naalden, waarvan de ene met rond gaande bewegingen alle vormen tot in de kleinste bijzonderheden registreert en de andere deze overbrengt op een grotere schaal in heel zachte gips. Het aldus ont stane beeld, een getrouwe copie van het origineel, wordt overgegoten in harde gips. In deze versie komt het beeld terug in Haarlem, waar de kunstenaar er nog alle hem wenselijk voorkomende veranderingen Ontwerp voor monument „Februaristaking 1941" door Mari Andriessen. ADVERTENTIE Bekende schriftelijke cursus H.B.S. - Onderwijzersakte Aa'sum, pass. 27 Socotra. Aalsdijk, 28 te Antwerpen. A'.phacca, 23 v. Curasao te Trinidad. Argos. 27 v. R'dam naar Lissabon. Amstelveen, pass. 27 Ouessant. Aardijk, 27 240 m. NO. Flores. Agamemnon, 27 650 m. W. Finisterre. Agatha, 27 van Singapore naar Saigon. Al'ioih, 27 240 m. Z.ZW. Rlo Grande. Al'kaid. 27 155 m. ZW. Ouessaut. Almdijk, 27 v. Coatz Coalcos n. Tampico. Ampena-n. 27 v. Soeraba,1a naar Btntang Am stek! ijk, 27 960 m. W.ZW. Scilly's. Annenkerk, 27 600 m. Z. Cocos eil. ArmlMa, 27 v. Singapore n. Saigon. Arundo, 27 dwars Pico. Alcyone, 27 470 m. W. Stiarksbay. Alnati, 27 270 m. Z.ZO. St. Vincent. AmstcHand, 27 100 m. N.NO. Finisterre. Arenidsdijk, 27 240 m. N.t.W. Recife. Aagtekerk, 28 van Hamburg te Bremen. Bengkalis, 27 v. Durban n. Mauritius. Boschfontein. 27 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Baarn. 27 van Hamburg naar Antwerpen- Bantam. 28 v. Panarukan te Semarang verw. Boskoop. 27 v. Hamburg te Bremen. Barendrecht, 27 270 m. Ö.t.Z. Lorenzo Marques. Bloemfontein, 25 570 m. N.t.O. St. Helena. Bonaire, 27 500 m. O. Barbados. Caltex Nederland, 28 Siclon verwacht. Cottica, 28 te Madeira. Cal'tex Pernis, pass. 27 Algiers. Caltex Utrecht, pass. ®27 Algiers. Camp'huys, 27 v. Soerabaja naar Semarang. Celebes, 27 v. Prcbolinggo n. Singapore. Ohama, 27 dwars Lissabon. Gallis to, 27 110 m. ZO. Turk eil. Corilla, pass. 27 ten Z. Poeloe Laut. Diemerdiik, 26 v. Los Angeles naar R'dam. Duivendijk, 27 230 m. O.NO. Flores. Delfshaven, 27 140 m. NO. Finisterre. Dongedilk, 27 480 m. NO. Sombrero eil. H/lmlna. 29 v. W. Afrika te A'dam verw. Esso Den Haag. 27 180 m. NO.SanMiguel. Etrema, 27 v. Algiers n. Tripolis. Eos, 27 85 m. O Gibraltar. Esso Amsterdam, 27 210 m. ZW. Flores. Friesland (KRL), 27 v. Singapore n. Tj, Priok. in kan aanbrengen. Daarna wordt het door Binder in Vijfhuizen in brons gegoten en is het klaar voor de onthulling, die in Fe bruari 1953 moet plaats hebben. De uiteindelijke grootte van het monu ment moét overigens nog bepaald worden. Dit zal in de loop van de volgende week geschieden. Daartoe wordt een speciaal vervaardigde maquette van board, waar van de hoogte 2.60 meter bedraagt, opge steld op het Jonas Daniël Meyerplein op een verstelbaar voetstuk. Dit lichte mate riaal is gemakkelijk verplaatsbaar, zodat bij die gelegenheid tevens de plaats kan worden gekozen. Het is dus heel goed mo gelijk dat het monument bij nader inzien nog groter zal worden clan het thans te gebruiken proefstuk. Mari Andriessen heeft ter symbolisering van de staking een gewone dokwerker ge nomen en geenszins een geïdealiseerde ar beider. Zeer treffend komt de vastbera denheid van het opgekropte verzet er in tot uitdrukking. Reeds hebben burgemees ter d'Ailly en een groot aantal leden van de Amsterdamse gemeenteraad een be zoek gebracht aan het Haarlemse atelier, teneinde het ontwerp in ogenschouw te nemen. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 4) Zo plotseling als de gedachte bij hem was opgekomen, verdween zij echter weer. Hij was in Monte Carlo en zat niet in een schouwburg; een man van grote faam had men gedwongen zich van het leven te be roven en binnen enkele uren zou hij zich moeten zetten aan het schrijven van een van de moeilijkste rapporten, welke hij ooit samengesteld had. Het was best mogelijk, dacht Brannigan, dat de kletspraatjes van enkele der hier in de zon zittende mensen de dood van Lord Templeham veroorzaakt hadden De hoofdinspecteur liet zich vallen in een gemakkelijke stoel en bestelde een vermouth. Juist wilde hij een slokje nemen, of hij zette zijn glas abrupt neer. Achter hem was een vrouw in het Engels aan het praten. Ik twijfel er niet in het minst aan, zei zij op de toon, welke soms eigen is aan zeer gefortuneerde mensen, die vrouw sprak Engels. Ik denk dat zij dacht, dat ik haar niet zou kunnen verstaan. Zij noemde mij een „uitgedroogde oude heks". En wanneer er mensen zijn, die dat zeggen, be gint het leven alle betekenis voor mij te verliezen. Brannigan huiverde plotseling, ondanks de warme zonnestralen. Begint het leven alle betekenis voor mij te verliezen. HOOFDSTUK II. Brannigan draaide voorzichtig zijn stoel om, zodat hij de spreekster kon zien. Het was een lange, magere vrouw, die eens bijzonder mooi moest zijn geweest. Nu wa ren alleen haar ogen nog aantrekkelijk. Zij had zich te sterk opgemaakt: het rouge accentueerde nu slechts haar ingevallen wangen, en haar lippen waren te fel aan gezet. Maar toch zag zij er nog gedistin geerd uit. Haar handen waren lang en goed gevormd. Brannigan schatte haar leeftijd op vijftig. Haar gezicht had geen bijzonder opvallende trekken: zij was het type van de vrouw wier foto's geregeld in de society-kolommen van de dagbladen verschijnen. Hij zou haar overigens nog geenszins een „uitgedroogde oude heks" noemen Sla toch geen acht op die roddel- praatjes, tante Adèle, zei de jonge man, die naast haar zat. Er zijn altijd mensen, die zulke dwaze dingen zeggen. Ja, maar niet zoiets, zei de vrouw, terwijl zij rilde. Het is té afschuwelijk. Wanneer vreemden gaan zeggen, hoe ver schrikkelijk lelijk ik er uit zie, is er niets meer om voor te leven. U voelt zich wat teneergeslagen, stel de de jonge man haar gerust. Hij kon niet ouder zijn dan even twintig jaar. Hij had blond krullend haar en zijn ogen, zoals Brannigan opmerkte, waren van een bijzonder licht blauw. Hij droeg een blauwe blazer met twee rijen knopen, een witte flanellen broek en rookte siga retten uit een lang ivoren pijpje. Zou jij je niet net zo voelen?, vroeg de vrouw. Beste tante, u maakt van een mug een olifant!, en hij lachte. Misschien sprak dat mens over heel iemand anders. Dat hoop ik dan maar. De vrouw be gon wat opgewekter te kijken. Ja, mis schien sprak zij wel over iemand anders. Nee, Terry, ik drink niets meer. De zon schijnt mij te fel. Ik ga een uurtje rusten. De jonge man begeleidde zijn tante naar het hotel. Brannigan legde honderd francs naast zijn glas en volgde beiden. In de lounge hield hij George aan. Wie is die vrouw?, vroeg hij. Lady Adèle Foster, sir. Haar jacht, de „Golden Boy", ligt in de haven. Men zegt, dat zij milioenen bezit. O. Brannigan had al heel wat over Lady Adèle, de enige dochter van de Earl of Dorton, gehoord. Haar man, een groot grondbezitter uit Noord-Engeland, die steeds een geweldig geluk op de rennen had, liet haar bij zijn dood een geweldig fortuin na. De schrijvers van de society- kolommen in de bladen schatten, dat zij zeker tien millioen pond bezat. Zij was Felipes, 27 v. Bangkok naar Singapore. Friesland (SSM), 27 v. Huil naar Antw. Graveland, 27 v. Ita.iai naar Santos. Gaasterker, 27 Kp. del Gado gepass. Hoogkerk, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Hercules, pass. 26 Gibraltar. Helena, 27 650 m. N. Barbados. Helicon, 27 v. Pta Cardon n. Maracaïbo. Hector, 27 120 m. O.t.Z. Malta. Heelsum, 27 280 m. W. Flores. Hestia, 27 480 m. ZW. Flores. Iris, 27 v. Lipari n. Palermo. Itlersum, 27 v. New Orleans te R'dam. Indrapoera, 27 Guardaful gepass. Japara (KRL), 27 210 m. O. Don dra Head. Jupiter, pass. 27 Kp. St. Vincent. Klipfontein, 27 v. Kaapstad n. Teneriffe. Kasimbar, 27 v. Banda te Ambon. Kedoe, 27 120 m. Z.t.O. Oostpunt Kreta. Laremberg, 27 v. Lagos naar Luanda. Lindekerk, 27 v. Basrah naar Bahrein. Lemsterkerk, 27 210 m. NW. Str. Messina. Lutlerkerk, 27 pass. Gibraltar. bekkerkerk, 27 rede Calcutta. Leuvekerk, 27 v. Southampton n. R'dam. Loenerkerk, 23 te Djiboeti. Lombok, 27 v. Calcutta n. Singapore. Leerdam, 27 v. New York naar R'dam. Lieve Vrouwekerk, 27 v. Antwerpen te R'dam. Laurenskerk, 28 te Port Said. Lawak, 28 v. Los Angeles naar Portland. Leopoldskerk, 28 van Basrah. Loppersum, 23 dwars Kp. Roca. Maaskerk, 28 te Akkra. Mariekerk, 27 v. Suez naar Aden. Marken, pass. 27 Beachyhead. Mataram, 26 v. New York naar Bo'nbay. Mi tra, pass. 27 Sabang. Madoera, 28 v. Rangoon te Singapore verw. Maetsuycker, 27 v. Fremantle n. Geraldton. Marisa, 27 540 m. Z. New York. Merwede, 27 100 m. N. Flores. Murena, 27 v. Miri naar Yokohama. Musi, 28 te T.j. Priok. Nestor. 27 te Beyrouth n. Famagusta. Noordwijk, 27 bij Wight. Ootmarsum, pass. 27 Key West. Oranje, 27 v. Singapore n. Belawan. Overijsel, 28 v. Barcelona naar Cadiz. Omala, 27 v. Müri n. Pladju. Ophir, 28 te Singapore. Orion, 27 v. Piraeus n. Iraelion. Oranjefontein, 27 pass. Sierra Leone. Ovula, 27 80 m. Z. Fayal. Phrontls, pass. 27 Kreta n. Port Said. Prins Alexander, 27 545 m. O.ZO. Cape Race. Prins Willem IV, 27 nog te Casablanca. Parkhaven, 27 dwars Oporto. Paula, 27 200 m. W.ZW. Cambodia Point. Poeloe Laut, 27 van Aden n. Belawan. Poseidon, 27 bij Mona eil. Rossum, 27 v. Lissabon naar Saffi. Rempang, 27 270 m. N.t.O. Madeira. Rondo, 27 bij Oostpunt Kreta. Rotti. 27 540 m. NW.t.W. Sabang. Rijndam, 27 250 m. O. Kp. Race. Sloterdijk. 27 te Suez naar New York. Stad Leiden. 27 v. Santa Cruz n. Media Luna. Stad Vlaardingen, 27 60 m. ZO. Cheasepeak. Straat Malakka, 28 v. Sao Francisco do Sul te Rio Grande. Sabang, 27 v. Bangkok naar Singapore. Saidja, vertr. 28 v. Soerabaja n. Pladju. Samarinda, 27 110 m. O. Trinidad. Sambas, 27 v. Samp It naar Singapore. Saparoea, 27 in Str. of Jubal gepass. Schie, 27 Gibraltar gepass. Schledifk, 27 180 m. Z. Charleston. Sinabar.7, 27 v. Benkulen naar Padang. Sliedrec-ht, 27 Kp. de Gata gepass. Sommelsdijk, 27 320 m. NO. Flores. .Stad Breda, 27 480 m. O.ZO. Bermuda. Stanvac Pendopo, 27 bij Noordpunt Banka. Straat Soenda. 28 te Nagasaki. Tiba, 27 van R'dam te Montevideo. Titus, 27 v. Tunis naar Tel Aviv. Teucer, 25 van Bintang. Tankhaven III, 28 te Ti. Uban. Tawali, 27 pass. Kp. Elba. Teresias, 28 v. Panarukan te Semarang. Ternate, 27 540 m. W.NW. Anderhalfgraadskan. Themisto, 27 540 m. W. Flores. Tibia, 27 in Golf van Suez. TJIbadak, 27 v. Adelaide n. Mel-bourne. Tjfkampek, 27 v. Hongkong naar T.j. Priok. T.iiluwah, 28 v. Soerabaja te Balikpapan. Tjiwangi, 28 v. Singapore te Hongkong verw. Tosari. 27 v. Soeraba.ia n. Makassar. Jtreeht, 25 van San Francisco n. Manilla. Veendam, 31 Southampton verwacht. Violette, 27 te Fleetwood. Waingapoe, 28 v. Tj. Priok te Soerabaja. Waterman, 27 329 m. W. Scilly's. Wicldreeht, 28 van Kaapstad te Durban. Willem Barendsz. 27 690 m. O. Ascension eil. Willemstad, 27 200 m. W.t.Z. Madeira. Winsum, 27 80 m. N.t.O. Finisterre. Woensdrecht, 27 480 m. Z. Flores. Zaan, vertr. 28 v. R'dam naar Lissabon. KLEINE VAART Algarve, 28 v. Honfleur te Manchester verw. Alt, 28 v. Middlesbrough te Antwerpen verw. Bill, 28 v. IJmuiden n. Stockholm. Cornelia b, 27 rede Ajaccio. Dorlnda, pass. 28 Kiel. Gaasterland, 23 v. R'dam te I-Iarlingen. May Mere, pass. 27 Brunsbüttel. May Stare, 27 v. Burriand te Carthagena. Merak, 28 600 m. Kp. Verdlsche eil. Nelly, 27 v. Shoreham naar Whitness. Nieuland, 27 v. R'dam te Grangemouth. Nottingham, 27 v. Goole naar R'dam. Remmerl, 27 v. R'dam te Lissabon. R. P. S., 28 v. Honfleur n. Manchester. Texel, 27 van Bremen naar Rotterdam. Ton, 27 van Gyon naar Lissabon. Westlaan, vertr. 23 v. R'dam naar Hamburg. Westpolder, 27 v. Oporto te Antwerpen. nooit hertrouwd en zwierf van de ene hoofdstad in Europa naar de ancfere en nu en dan maakte zij een trip naar Florida of de West-Indische eilanden, meestal ge durende de wintermaanden. Een groot deel van haar kapitaal had zij belegd in de Britse filmindustrie. Vaak verschenen dan ook foto's van haar in de kranten, als zij weer eens de première van een film had bijgewoond. En wie is die jonge man? Terence Cavendish, sir, haar neef. Hij is nogal een losbol, dat zegt men ten minste, en hij kijkt nogal graag naar de meisjes, maar zij schijnt toch van hem te houden. Vele gedachten woelden door Brannigans hoofd, toen hij langzaam wegwandelde. Hij voelde plotseling een zekere afkeer voor de kunstmatige atmospheer in Monte Car lo. Hij had de laatste tijd hard gewerkt en met bankdirecteuren lange rijen cijfers bestudeerd. Veel tijd had hij ook besteed aan het ondervragen van voorname vacan- tiegangers, die de meest onwaarschijnlijke verklaringen gaven hoe zij er in konden slagen met vijftig pond meer mocht men toch niet uit Engeland naar het bui tenland meenemen drie maanden te ver blijven in een van de dure hotels van Nice of Cannes. Dit was zeker geen vacantie voor hém! Die deviezen-naspeuringen wa ren gewoon routinewerk, maar nü „rook" hij onheil, zoals hij dit vaak voelde bij een moeilijke en gevaarlijke zaak. De hoofdinspecteur wandelde zonder zich ook maar enigszins te haasten naar Roque brune. Grote blinkende Amerikaanse wa gens vlogen langs hem heen, maar hij merkte ze niet op. Hij dacht aan de dode man in hotel d'Australie en de multi- millionnaire, die een opmerking had ge hoord, welke kennelijk geplaatst was met de bedoeling haar uit het evenwicht te brengen. Toen hij Roquebrune naderde, bjeef Brannigan enkele minuten staan bij een villa met een fel blauw geverfd hek. Op een koperen naambord stond „Villa des An glais". In de tuin zat een Franse familie, die kennnelijk met vacantie was, van haar koffie te genieten. Brannigan liep lang zaam de heuvel af, voorbij de huizen, waai de Italiaanse vissers woonden, naar het rotsachtige strand, dat tot dicht bij een groot buiten liep. Een meisje met blonde haren kwam door de golven naar hem toelopen. Hé, Brannigan!, riep zij, Bob, het is de hoofdinspecteur! Het meisje had zeer lichte ogen, zoals men soms ziet bij blonde mensen. Zij was ongeveer 25 jaar oud. De man, die achter haar aan liep was misschien even in de veertig. Beiden waren bruin verbrand door de krachtige zon. Brannigan, geweldig jou eens te zien, riep de man al van ver. Maar denk er aan, dat wij geen cent méér hebben mee genomen, dan de toegestane vijftig pond. Brannigan lachte! Hij had een zwak plekje in zijn hart voor Bob Arlen en zijn vrouw sedert zij hem in Engeland gehol pen hadden het mysterie van een uitge breid chantage-geval uieen te rafelen. Eén keer iedere maand ging hij een avondje op bezoek bij hen om over ditjes en datjes en over zijn werk te praten. Bob had een scherp verstand dat hij uitstekend had weten te gebruiken gedurende de oorlog, toen hij officier van de Inlichtingendienst was. Hij had nu het architectenkantoor, waarvan hij deelgenoot was, een maand de rug toegedraaid om een goede vacantie te houden. Laten wij gaan zitten, stelde Branni gan voor. Hij keek naar het meisje. mij, dat je er iedere keer, dat ik je zie, aantrekkelijker gaat uitzien. Bob Arlen sloeg liefkozend een arm om z'n vrouw heen. Dat vertel ik haar ook altijd, maar zij wil mij niet gelovenIk hoorde laatst, dat er een schoonheidswedstrijd is in Monte Carlo. Zullen wij haar inschrijven als „Miss England"? Doe niet zo gek! zei Judith lachend. Ik hou niet van die vleierijtjes, dat we ten jullie bést. lik zou overigens hier altijd wel willen wonen, dat heerlijke eten, iedere dag een halve fles wijn, en dan maar steeds op het strand in de zon liggen. Het is hier werkelijk opperbest, gaf Bob toe, naar de zee starende. Op het wijde blauwe water viel slechts één bootje met een drietal vissende badgasten te ontwaren. Het strand was eveneens nagenoeg verla ten; alleen een kinderjuffrouw met twee peuters zat een eindje verderop. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6