Jeugdcentrale wendt zich tot de „massa-jeugd Auto rijles Late winter stuurt het marktbeeld van de Kennemer veilingen in de war Zowel in Thalia als Rex dit week-einde voortreffelijke films Kennemer l Lantaarn Predikbeurten Een mobiel kader en vindingrijkheid zijn twee voorname voorwaarden Castricum Beverwijk r 7 „WIJ ZIJN NIET GEN 14AL MEER" DRY CLEANING ONLY OLD CLOTHES NEW Bloemen bibberen bedenkelijk FILMS IN IJMUIDEN Junioren-wielerronde op Koninginnedag Dr. Huygens sprak over „Multatuli" ZATERDAG 29 MAART 1952 Velsens Jeugdcentrale gaat een mobiel kader van leiders vormen om de massa- jeugd te bereiken. Er zal daarom worden overgegaan tot de gemeenschappelijke vorming van een kader op vaktechnisch terrein. Tot dit resultaat hebben de besprekin gen in de vergadering geleid, die gister avond in de Rijks H.B.S. in Velsen werd gehouden en waar afgevaardigden van alle in de gemeente bestaande jeugdverenigin gen aanwezig waren. De grote vraag waarvoor de Velser Jeugdcentrale zich ziet geplaatst is deze: hoe wordt de massajeugd bereikt? De tijd, dat iedere groep en vereniging naar beste weten op eigen houtje de jeugd trachtte te bereiken, is voorbij en het gezamenlijk optrekken om het grote doel nader te komen, wordt dank zij deze cen trale vergemakkelijkt. Naar aanleiding van een korte lezing die mejuffrouw J. Manassen, docente aan de C.I.C.S.A. te Amsterdam hield, heeft men de problemen van het jeugdwerk nader bekeken. Mej. Manassen merkte onder meer op, dat de gemeenschap, wat bet massajeugdwerk betreft, op een gevaarlijk punt is beland. Er kan niet meer gespro ken worden van pionierswerk; daarvoor is dit werk al te ver. Maar de vraag is nu: hoe verder? Er moet een bestendige vorm worden gegeven aan dit werk. door men sen, die over het algemeen minder geniaal zijn dan zij, die dit werk begonnen.... Het is, aldus spreekster, van enorme be tekenis en zeker noodzakelijk zich te rea liseren wat het clubhuiswerk voor de sa menleving betekent. Rijk, gemeenten en ook reeds Gedeputeerde Staten van Zuid holland hebben de noodzaak van subsidie verlening erkend. Het aanvaarden van be paalde methoden plaatst de leiders echter voor zeer bepaalde konsekwenties en men dient zich te bezinnen in hoeverre deze te verwezenlijken zijn. Geestelijke gesteldheid Het woord massa duidt in dit verband op een geestelijke gesteldheid en er zijn be paalde hoedanigheden of het ontbreken ervan, die men karakteristieke kenmerken van deze jeugd zou kunnen noemen. Men constateert namelijk bij deze kna pen en meisjes een groot gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel. Over het algemeen kan worden gespro ken van een vrij zwak wilsleven, een sterk minderwaardigheidsgevoel, gebrek aan ge meenschapszin, onmaatschappelijk gedrag, waardoor zij voortdurend met de maat schappij in botsing komen. Een geestelijke leegheid, angst en gering aanpassingsver mogen en het ontbreken van initiatief zijn mede in het oog lopende kenmerken. Gebrek aan geborgenheid, veiligheid, een thuis waar zij geaccepteerd wordt belet deze jeugd zich verder te ontwikkelen tot een krachtige persoonlijkheid. Het club huis moet hun zijn een thuis en daar moe ten de ontplooiingsmogelijkheden voor lichaam, geest en gevoelsleven aanwezig zijn. Om aan het leiderschap voor de jeugd te kunnen voldoen, is het nodig de behoeften van de jeugd te verstaan en de jongeren de vrijheid te geven deze noden en be hoeften kenbaar te maken. ADVERTENTIE Vragen ter discussie Het „kader" heeft zich na de rede van mejuffrouw Manassen in groepen terug getrokken om de volgende vragen onder hef oog te zien: Welke jeugd bezoekt het clubhuis en wat zoekt zij daar? f Hoe komt men aan de wensen en be hoeften tegemoet? Beantwoordt het werk aan het doel dat is gesteld. Zo ja, waarom wel, zo niet, wat is daarvan de reden? De vierde vraag luidde: Waaruit betrekt men het „kader" voor dit werk en op welke wijze wordt dit ge schoold? Nadat in verschillende discussiegroepen deze vragen waren overwogen, hebben de onderscheidene secretarissen de resultaten kenbaar gemaakt, waarna mejuffrouw Manassen een kort resumé van de manier van werken gaf. ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING Binnen één dag gereed. Koningsplein 10 Tel. 4886 IJmuiden Predikbeurten Geref. Kerk 10 en 17 uur: ds. A. G. Kornet. Ned. Herv. Gem. 10 uur: ds. J. van de Berg van IJmuiden. Herv. Evang. Ver. geen dienst. Zie Ned. Herv. Gem. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter H J. van Nie- velt, Burgemeester Lommenstraat 10. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. de Reus, Jacob Catsstraat 19. Agenda voor Castricum Corso-theater: Zaterdag 19.15 en 21.30 uur, Zondag 14,16,15 en 20 uur: „Tarzan en de slavin". Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „Een slechte vrouw". Het voorjaar laat op de groentenmarkt verstek gaan en de kwekers slaan zich op de bok van hun gerü de handen maar met moeite warm. De primeurs blijven dan ook weg. Deze onverwachte aanval van een late winter stuurt het Kennemer markt leven hier en daar grondig in de war. Het is nog steeds de spinazie, die de bo ventoon voert. Ze liep in prijs wel iets te rug, maar bleef toch 42-50 cent per kilo gelden. Door verscheidene kwekers wordt nu witlof aangeboden, maar ook hiervan is de markt nog niet overvoerd: alles gaat vlot weg voor 35-49 cent per kilo. Het aanbod in rabarber beperkt zich tot kassoorten; de prijzen blijven aan de lage kant en varieerden van 35-62 cent per bos. Radijs gaat vlot weg. ook al wordt het aan bod nu hard groter: 15 cent per bosje wordt er nog altijd grif voor betaald. Van winter-producten loopt de aanvoer nu iets terug: de kool raakt op, maar de prijzen zijn door de kou niet slecht. Prei liep iets terug maar herstelde zich later en kwam weer op 30 cent per kilo. Spruiten komen nog maar in enkele kistjes aan de markt. RIJSCHOOL REI3 M UW ADRES Hagelingerwcg 134 - Santpoort Tel. K 2560 - 8930 Van huis gehaald en gebracht. Gereformeerde kerkdiensten beginnen vroeger Met ingang van Zondag 30 Maart zullen de morgendiensten in de Gereformeerde Kerk aan de Koningsweg inplaats van om 10 uur te half tien beginnen. LOODSDIKNST VLISSINGEN GESTAAKT Gisteravond om 22.35 uur werd de loods- dienst voor Vlissingen gestaakt als gevolg van de harde Noordooster. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. C. van Hensbergen—Ja broer, d„ Kastanjestraat 3'1, IJmuiden-O.; J. J. van der MolenKiers, d.. Overbildtweg 28, Santpoort; G. M. LansaatWaardenburg. z., Terrasweg 50. Santpoort; A. C. Molenaar- van der Vlugt, d., Rijksweg 322. Santpoort: J. B. BooijSuijkerbuijk, d., Platanenstraat 24, l.Tmuiden-O.; W. Harmsen—Ploeger. z„ Wijkeroogstraai, 18, Velsen-N.; C. M. Vendel —van der Meij, d.. van Wassonaerstraat 65, IJmuiden-O.: de Heer—de Greef, z„ Gcel- vinckstraat 103, Velsen-N.; A. VinkOpdam, d., Stratingolantsoen 64. Velsen-N.; G. T. van der Woiide—Ramaker, z., Elzenstraat 26, Amsterdam: M. KieftNoot, z., Homburg straat 42, IJmuiden. OVERLEDEN: A. P. van Oosten, 66 j., echtgenoot van C. M. Kerkhof, Lorentzstraat 26. IJmuiden-O.: M. Blom. 78 j.. echtgenote van J. Visser, Wijkerstraatweg 222. Velsen- Noord; A. van Westenbruggen, 34 j., echt genote van E. N. Willemse, Sabastraat 6, Santpoort; J. D. Belmer. 54 j„ echtgenote van G Warnaar. Wijk aan Zeeërweg 59, IJmuiden. ONDERTROUWD: H. G. Comis, Sir. van Linschotenstraat 44, Beverwijk en E. J. de Graaf Wiikermeerpolder 22, Velsen-N.: J. F. C. Dedding. Sao Paulo in Brazilië en M. M G Bart. Schulpweg 135. Velsen-N.: N. F. Diroë. Napierstraat 26. IJmuiden en M. van Pel Sirenestraat 30. IJmuiden; W. Froon, van Poptaplantsocn 2, IJmuiden en A. E. M. Oudendijk, Meervlietslraat 62, Velsen-N., toek. adres: van Poptaplantsoen 2, IJmuiden; J van Kampen, Willemsbeekweg 13, IJmui- den-O. en J. Dijkstra, Stationsweg 85, Zaan dam- R. Tabernal, Velserbroekstraat II. Santpoort en M. T. Verlaan, Veiserbroek- giraat 13. Santpoort; J. Blok, Enscbedestraat 23 IJmuiden en L. Krab. Bloemstraat 55, IJmuiden: J. J. Duineveld, Buitenhaven 5, Den Helder en M. T. Smit. Hoofdstraat 100. Santpoort, toek. adres: Hoofdstraat 100, Sant- P°GEHUWD: J. van der Hoek en M. C. Meijer. Voorplaats 31, Santpoort; R. Koffe- mnn en N. van Heijningen, Edisonsiraat 31, IJmuiden: K. de Groot en C. G. Halff. Chur- chillaan 137 hs, Amsterdam; H. M Vogelaar en C. J. Boom; A. Dobbenga en W. Woud, Bloemstraat- 79, IJmuiden. „M". (Rex). Er worden, dit eerste deel van de nieuwe speelweek, sterke ze nuwen gevraagd van de bezoekers, die in Rex de Amerikaanse thriller ,,M" willen zien, want dit verhaal van een geestes zieke kindermoordenaar is bepaald geen sprookje-voor-het-slapen-gaan. Reeds eer der is dit gegeven tot een film verwerkt, maar de suggestiviteit van deze tweede poging is ongetwijfeld groter. liet is na melijk het indringende verhaal van een jongeman, die kleine meisjes van het leven berooft en daarmee een ganse stad tegen zich krijgt een stad, die van de patho logische drijfveren achter deze telkens te rugkerende gruweldaden niets begrijpt. Zelfs de misdadigerswereld en hun „bos ses" (het gegeven ontrolt zich in een mid delgrote Amerikaanse plaats) komen gedeeltelijk bijwijze van zelfverweer in opstand tegen deze lugubere figuur en het lukt de heren van de zelfkant de man in een enorm kantoorgebouw te pakken te krijgen. Hij dreigt te worden gelyncht, maar de aan lager wal geraakte advocaat Langley, die de bendeleden als een wate rige „juridisch adviseur" terzijde staat wanneer zulks nodig is. springt voor de gevangene in de bres, als hij diens levens geschiedenis heeft gehoord. Hij schiet er zelf het twijfelachtige bestaan bij in en de schizophrcne moordenaar verdwijnt naar een gesticht. De laatste woorden van deze bijzonder knap. gemaakte rolprent zijn die van één der bendeehefs: „Jullie hebben de verkeer de te pakken". En hij wil daarmee zeggen, dat de corruptie en do kleine misdaad, de levensproblemen en de structuur der maat schappij aansprakelijk geacht moeten wor den voor deze baaierd van leed. Dat is dus een positief einde en het redt de film totaal. Wat begint als een enerverende sensa- tiegeschiedenis, die hier en daar zo raak weergegeven is. dat regisseur Losey daar voor zeker de hoogste lof toekomt, blijkt uit te lopen op een aanklacht niet te gen de zieke moordenaar, maar tegen de rottingsplekken in de samenleving. Martin W. Harrow, de getekende moor denaar. die zichzelf wil straffen omdat hij ..een man" is en zijn moeder door een man geestelijk werd vermoord, deze Martin W. Harrow wordt door David Wavne dermate beklemmend uitgebeeld, dat de slotscène in de taxigarage, waar de tragedie haar ontknoping vindt, tot het hoogste peil van filmkunst klimt. Deze film is zelfs gevaar lijk goed, omdat ze in aanleg bedoeld is voor het rillige amusement van de massa en pas een morele draai in de goede rich ting krijgt, wanneer er heerlijk gehui verd is. Het voorprogramma geeft een verras send aardig popponfilmpje van Joop Gee- sink, dat onverwacht de aap van de re clame uit de mouw van het verhaaltje laat komen. Verder laat een documentaire zien, hoe de centrale politic-organisatie van de Verenigde Staten de F.B.I. werkt. De hoofdfilm is met deze gegevens wel enigs zins in strijd. Het nieuws van deze week bevat on der meer een reportage van een nieuwe broodwinning voor de Egmondse jeugd en dc passage van het Franse motorschip door het smalle sluisje van Spaarndam. J. F. Het Portret (Woensdag en Donderdag in Rex). De geschiedenis van een man, die zijn vrouw heeft verlaten, haar na een lange periode ontmoet en de huwelijksban den weer even hecht als vroeger aan knoopt. is niet nieuw. Regisseur William Dieterle heeft met ..This love of ours" eon product weten te scheppen, dat in alle on derdelen geringe onvolkomenheden hiel en daar buiten beschouwing gelaten toch aanschouwelijk en boeiend genoeg werd om in de middenmoot geklassificeerd te worden. In dit verhaal is het kind dc centrale figuur. Het dochtertje is na de hereniging niet te verzoenen met de vrouw van haar vader, want men heeft het niet verteld, dat deze dame niemand anders is dan haar bloedeigen moeder. Het grootste deel van de film behandelt de stromingen, die ouders en kind moeten bedwingen om ein delijk de normale sfeer te kunnen schep pen in huis. Merle Oberon, Charles Korvin en Claude Rains spelen de voortreffelijk uitgebalanceerde hoofdrollen. Zondagmiddag brengt Thalia een rol prent getiteld „Volbloeden". In deze film wordt de geschiedenis verteld van een le- gerpaard dat, wanneer tot mechanisatie van cavalerie-eenhedcn is besloten, afge dankt wordt en een reputatie gaat vesti gen als renpaard. Een aardig verhaaltje van een sergeant en zijn viervoetige vriend. In de tweede helft van het weekpro- gramma in Thalia wordt de Amerikaanse technicolor „River Lady" gepresenteerd een film over de ruige romantiek van het leven der „loggers" de in de bergwou den van Amerika levende houthakkers, die bomen de rivieren komen afzakken en dan in de steden „de bloemetjes buiten zetten". Behalve een rijke montage en costumering de film draait in de tachtiger jaren van •Ie vorige eeuw zijn het eigenlijk alleen de fraaie natuuropnamen en de. gevechten van de houtvlotters tegen het geweld van de bergstromen, die deze rolprent boven de middelmaat verheffen, want het verhaal is weinig meer dan een wild-west-cliché in woudlopersvermomming. De lieftallige Yvonne de Carlo als de vampyr-achtige showboat-eigenaresse kan ondanks haar uiterlijke bekoorlijkheden niet hélemaal be vredigen in deze mixture van avontuur, romantiek en staalharde vuistgevechten. Dit week-einde wordt in Thalia de War ner Bros-film „Havenratten van San Diego" gepresenteerd. Dit is de tweede overigens zeer vrije verfilming van het bekende werk „To have and have not" van de, in Nederland nog te weinig gelezen Amerikaanse auteur Ernest Hemingway, dat in een vertaling verschenen is onder de titel „Prinsen en Paupers". De eerste rolprent „Avontuur op Martinique" kreeg weinig waardering, maar met dit volgende product zal het wel anders zijn. De centrale figuur in dit boeiende ver haal is dé kapitein van een jacht, dat niet John Garfield als de keiharde en over spelige kapitein I-Iarry Morgan in de span nende rolprent Havenratten van San Diego", die dit week-einde in Thalia vertoond wordt. geheel is afbetaald. Zijn inkomsten zijn ook niet zo best, zodat hij hevig in de moeilijkheden raakt en twee keer zijn toe vlucht neemt tot minder fraaie praktij ken. Er zit echter nog een andere, veel belangwekkender zijde aan het gegeven. Dat is namelijk de knap uitgewerkte ver houding tussen de kapitein (John Garfield in een meesterlijke creatie) en zijn echt genote. Het uitstekende huwelijk wordt in gevaar gebracht door een bijzonder geraf fineerde vrouw (een bijna feilloze rol van Patricia Neal) en de tweestrijd, die „de ouwe" op een gegeven ogenblik heeft te voeren is ongetwijfeld een van dc beste scènes van de hele film, die onder geza menlijke strakke leiding van Michael Cur- tiz en Jerry Wald op een hoog niveau is komen te liggen. H. J. Prijzen van de wintercompetitie bij Kennemerlanduitgereikt In het Beverwi.ikse café „De Klomp" heeft de rennersclub ..Kennemerland" een leden vergadering gehouden waar de prijzen van de wintercompetitie zijn uitgereikt en plan nen voor het nieuwe seizoen werden ge smeed. De voorzitter, de heer F. Groot, heef; met enkele woorden de tropheeën uitgereikt aan CA-klassers): 1. D. de Ruiter, die tevens de Groot-wisselbeker ontving; 2. P. Sievering; 3. H. Kuitwaard. B-klasse: 1. A. Marx; 2. B. v. d. Wel; 3. C. de Nijs. C-klasse: 1. C. Stroomer; 2. L. Hesselingen; 3. -T. Groot; 4. I. Pelle. De voorjaarscompetitie gaat ot> 7 Mei be ginnen en er worden 8 wedstrijden gereden. Zondag starten er vijf renners in de ronde in Noordholland, het zijn: D. de Ruiter, H. Kuitwaard, P. Sievering. D. v. a. Acker en F. Stroomer. Tot leden der wedstrijdcommissie werden de heren P. Klumper, R. Docter en F. Hanse benoemd. Op Tweede Paasdag neemt men deel aan een pelotonrit in Hoofddorp; 16 April is er een „eierenrit" en op 30 April worden in samenwerking met de vereniging Koningin nedag wedstrijden gehouden voor junioren over twee maal 30 km. voor jongens van 14 en 15 jaar in de omgeving van de Munikke- weide. De heer J. Pronk uit Velsen-Noord werd benoemd tot lid van verdienste. Nieuwe R.K. volksdansgroep In de bovenzaal van het KSA-gebouw te Beverwijk zal op Maandag 31 Maart een bijeenkomst worden gehouden van de on langs opgerichte R.K. volksdansgroep. Tijdens deze bijeenkomst, waarop kape laan Van Gastelen het openingswoord zal spreken, zullen volksdansdemonstraties en een openbare les gegeven worden. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter de heer N. v. d. Lem; secreta resse mej. R. van Zijl; penningmeester de heer A. Burger. Koud „geel" Op de bloemenveilnig zijn het de nar cissen, die de boventoon voeren. Het „geel" van de koude grond is ruim vertegenwoor digd en bracht 8-17 cent per bos op. Nar cissen van onder het glas kwamen tot 50 ct. per bos. Trosnarcissen deden van 18-34 cent per bos en bij de tulpen waren het de gele „Motherdays" die tot 118 cent per bos kwamen. De „Elisabeth" kwam net even boven de gulden, maar de overige soorten haalden niet veel meer dan 80 cent. Het aanbod in anemonen wordt nu snel groter maar de prijzen vallen niet mee: voor slechts een enkele partij werd er meer dan 30 cent per bosje betaald. „Fuigens" waren duur en kwamen tot 210 cent per 20 stuks, freesia's gaan tot 85 cent per bosje en voor de blauwe druifjes bestaat veel animo, mits de kwaliteit goed Ls. Er komen grote partijen perkplanten, zoals violen, madelieves en primula's, die allemaal tot boven de gulden per kist ko men. De hortensia's nemen nu de belang rijkste plaats in bij de potplanten. Zelfde beeld in Castricum De plotseling ingetreden late winter heeft het laatste restant van de winterproduc- ten die nog op de markt gebracht worden in prijs omhoog doen vliegen. Vooral de spruiten waarvan de aanvoer betrekkelijk gering is, kregen een uitstekende notering. De eerste kwaliteit veranderde van eige naar voor 71-121 cent en kwaliteit 2 deed van 57-68 cent per kilo. Prei ging van de kar voor 25 a 36 'cent en de 2de soort besomde 21-24 cent per kilo. Voor de andere producten kregen de tuinders: witlof I 34-47, witlof II 29-38, radijs 11-12, schorseneren 42, boerekool 9, rode kool 11-12%, peen IIV2, rode bie ten 5>/2. Voor de afdeling Beverwijk van het Hu manistisch Verbond sprak dr. G. W. Huy- gens Vrijdagavond in hotel Bellevue over Multatuli. Hij begon zijn boeiend betoog met er op te wijzen, dat de tegenwoordige mens veel dank aan Eduard Douwes Dekker ver schuldigd is, wat de huidige denkwijze aangaat. Een van Multatuli's belangrijkste wer ken (de Max Havelaar is het bekendste) noemde inleider „De Ideeën", een zevental bundels, die Dekker onder het motto „Een zaaier ging uit om te zaaien" schreef en waarvan de hoofdidee is: „de roeping van de mens is mens te zijn". Dekker bedoelde hiermede dat ieder in dividu in volle vrijheid moet kunnen ont wikkelen. vrij van staatkundige, kerkelijke en maatschappelijke machten. Hoewel Douwes Dekker oorspronkelijk protestant werd opgevoed, werd hij later een van de grootste apostelen van het „on geloof", aldus dr. Huygens; zijn „gebed van een onwetende" getuigt ervan, dat hij het geloof „oordeelkundig en objectief" heeft beschouwd. Nadat dr. Huygens de levende taal van Dekkers geschriften als een voorloper van die der latere tachtigers gesignaleerd had, wijdde hij tenslotte enige aandacht aan de actuele waarde van Multatuli's werken voor de humanist. Terug naar Gethsemane In het KSA-gebouw te Beverwijk zullen „de Ghesellen van de Spelewei" Dinsdag avond opvoeren het spel rond het Lijden en de Verrijzenis van Christus „Terug naar Gethsemane",' door Gabriël Smit. De regie heeft Anton Sweers. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEMEENTE (Grote Kerk) 10.00 uur: ds. J. O. Norel, Openb. belij denis des geloofs; 19.00 uur: ds. L. La- gerwev (Den Haag). (Populierenlaan) 10.00 uur: ds. W. Oort- huys. (Wijk aan Zee) 10.00 en 19.00 uur: ds. J. Wiersma. Extra-collecte: Kerkvoogdij. Filmavond voor vervoerspersoneel Op Woensdag 2 April zal de Nederland se Vereniging van Vervoerspersoneel, af deling Beverwijk in de zaal Dors aan de Koningstraat een filmavond organiseren. Vertoond zal worden de Shellfilm over de winning van aardolie en het transport daarvan. Weinig te beleven. Al was er Vrijdag een complete vloot dagvissers aan de IJmuidense markt, de vangsten per schip zijn mede door het boze weer zo minimaal, dat er weinig plat- en fijnvis voorradig was. De prijzen waren dientengevolge om gekeerd evenredig aan deze aanvoeren en vooral de tong bleef duur: 2.65 tot 2.70 voor de lappen en 1.65 voor de grove slips; alles per kilo. Er was voornamelijk schol twee en drie, die tussen de 25 en de 13 schommelde. De beide haringboten, Maria van Hattum en Zeelandia maakten aardige prijsjes voor de Silverpit: als de sortering wat grover was telde de handel er graag 18 voor neer en de kleinere soorten kregen nog altijd 13 tot 16. Dientenge volge kwamen de besommingen van de twee trawlers, zoals wij gisteren al meld den, op respectievelijk 18.000 en 10.500 terecht voor een tiendaagse en een acht daagse reis. De Sch. 24 was de beste logger met bijna 10.000. Claes.ie als verrassing. Behalve de Tubantia, die voor vandaag al eerder op het lijstje stond, kwam op het laatst de Claesje nog als dame van gezelschap fun geren. Het schip had-300 kisten Silverpitten bij zich en 160 makreel, 35 schelvis en pie pers. 25 gestripte wijting, 15 dichte dito, 15 diversen, 25 koolvis en 100 stijve dikkop pen, die hun jacht op de haring met de dood moesten bekopen. Meer makreel. Tot nu toe bleven de makreelvangsten schraal, maar de „Her man" schijnt nu toch een grondje te heb ben gevonden, waar het wat beter vlotten wil. De „Herman" komt voor de Maandag- markt en is onder stoom gegaan met 480 kisten blauwpijpjes een hoeveelheid, die sinds lang niet meer voorkwam. Er zullen nu wel meer schepen achter de makreel heen gaan zitten. Inmiddels zal de handel er Maandag vermoedelijk levendige belang stelling voor tonen, want zowel rokers als conservenfabrikanten weten er wel weg mee in binnen- en buitenland. De „Her man" heeft overigens verder nog 40 kisten schelvis en piepers. 40 kabeljauw en gul, 100 zwarte kolen. 150 haring. 300 gestripte wijting en 280 dichte. Voor Maandag staat voorts de Thorina op de nominatie, welk schip 45 kisten schelvis en piepers, 25 radio, 85 makreel, 190 kolen. 40 kabeljauw en gul, 210 gestripte- en 100 dichte wijting, plus 40 haring en 25 kisten diversen buitmaakte. Datum. Tot onze spijt is gisteren een be richtje van de dag daarvoor onder „Visserij Varia" opgenomen, waardoor een verkeer de indruk werd gewekt. De Haarlem en de Tzonne marktten Donderdag en niet „van daag", zoals gisteren in dat berichtje ver meld werd. Marktprijzen. Heilbot 2.75-2.20, gr. tong 2,45-2.30. gr.m tong 1,95-1,81, kl.m. tong 2.01-1.86. kl. tong I 1.97-1.90, kl. tong II 1,70-1.61, tarbot I 2,20-1,90 per 1 kg. Tarbot II 75, tarbot III 65. tarbot IV 41, tongschar 75-43, sc'nartong 43, gr. schol 30, gr.m. schol 55, kl.m. schol 66-50, kl. schol I 44-30, kl. schol II 32-8, schar 23-8, bot 14-12, v. haring 20-9,50, makreel 32, gr. schelvis 69, gr.m. schelvis 74, kl.m. schelvis 72, kl. schelvis I 61, kl. schelvis II 40-36, wijting 22-8, poontjes 16.50-12, kl. koolvis wit 32 per 50 kg. Gr. kabeljauw 160-102, gr koolvis wit 78 per 125 kg. In de gouden gloria Dat zal me Donderdag de derde een klap geven aan de De Ruyterslraat, als Antje en Leendert bruiloft houden in het versierde huis op nummer 126. Vijftig jaar geleden schreef de ambtenaar van de Burgerlijke Stand de jongelui met het puntje van de tong tussen de lippen en zijn schoonste schoonschrift in het grote boek van de Burgerlijke Stand: Leendert Dekker en Antje Kunst. Ze gaven elkaar de rechterhand en zullen dat nog wel eens gedaan hebben, nu de bruidsdagen vóór het gouden leest zijn ingegaan. Er kwamen negen kinderen en veel zorgen, echte IJmui dense zorgen, waar de echte lieden het hoofd telkens weer bovenuit staken. Leendert heeft z'n hele leven op zee ge zwalkt en dat is hem wel aan te zien, want de Breeveertien gaat een mens niet in de kouwe kleren zitten. Moeder is trouwens ook niet zomaar uit te vlakken, want ze doet het nog maar best en de buren weten er van mee te praten, dat opoe Dekker nog effectief bij de tijd is. Ze (de bruid en bruigom) hebben laatst wel even moe ten grinniken, want er werd een pakket bezorgd zonder de naam van de afzender er op. Er kwamen nylons uit en van die dingsigheidjes van kant en loorschijnend flodderspul, die :e „lingerie" noemen (voor moeder natuurlijk, die weet er wel raad mee) en een fijn overhemd met een das en sok ken voor de baas. Ze weten in de lente met hun rjjke oogst aan gevelde nóg niet, wie de milde schen ker is geweest, maar hun dank is zeven meter zoveel. De bruidsdagen zijn dus in gegaan en er zullen tussen de beide feestvarkens wel heel wat herinneringen opgehaald zijn. Zoals die uit de oorlog, toen moeder haar mond niet kon houden tegen een dame nou een damedie nog al pro-Duits was. Die Ger maanse heeft Opoe vast laten zetten in Amsterdam en ze werd door de heer (nou heef.Langendijk hoogst - eigenhandig in de kraag gevat. Ja, ja, als het hart op de tong ligt De buurtjes zullen er met de kinders wel voor zorgen, dat de derde April 'n glorieuze, onbe zorgde dag gaat worden voor Antje en Leendert, daar durft Lampenier, al mag hij het niet, gerust donder op te zeggen. Proficiat, mensen en óp naar het brillant! Oü-kleer-koop Er is eens een handige auto magnaat in Amerika geweest, die de gebruikers van zijn merk auto vroeg, hem het alleroud ste beestje te vertonen. Dege nen, die met een stokoude en zeer brave vigilante-met-ko- peren-kaarslantaarns kwam opdraven, kreeg van de auto- meneer een slee van een slee mee naar huis en hij leefde lang en gelukkig. Dat sprookje heeft een han dige IJmuidense manufactu- rier in het klein waar weten te maken: hij loofde voor het oudste, nog in goede staat ver kerende costuum van zijn maaksel een nieuwe klof uit. En ziet: gelijk vliegen kwamen de oude pakken op de honing van het nieuwe colbert af. Tenslotte werd een jaquet van meneer Nuiens van de Hagelingerweg triumfator: ge kocht in 1914 en nog knap van aanzien-vermoedelijk, omdat meneer Nuiens er geen ge woonte van heeft gemaakt in jaquet naar zijn broodheer te tijgen. Helemaal eerlijk was dat dus niet, maar er kwam een tweede oudgediende uit de bus: het in 1916 aangeschafte colbertje van de heer Suiker uit de Maarten van Heems kerkstraat. Hij draagt het nóg, zegt de winkelier te vreden. Dit kreeg de prijs en de jaquetbezitter ontving een troostprijs. Er kwamen, bij het opdagen van al die oude pakken, aar dige herinneringen los, zegt de winkelman herinneringen aan het gezellige IJmuiden, zoals het tussen 1914 en 1940 reilde en zeilde. Velen wilden er meteen weer naar terug, zeiden ze. Maar tja, mensen, er zijn wel meer mooie dingen uit het verleden, die op een afstand mooier lijken dan' ze toen in werkelijkheid waren en eerlijk vindt u dit IJmuiden van nu dan zo'n strafgevangenis? Weert, u broeders Nu „Stormvogels" morgen de beslissing te verwerken krijgt in haar zwaar gevecht om het kampioenschap, nu de supportei's vorige Zondag hebben doen blijken, dat zij formidabele stembanden be zitten nu is het de tijd, zegt het Stormvogelsbestuur, om alle records te slaan en over te gaan op het „fortissimo" van de ware kampioensstijl. Zet de spraaksluizen wijd open, broeders, het mag, kan en móet. De Zaankanters komen Zon dag met vele honderden op de fiets, hoorde Lampenier al en ze nemen toeters mee. Grote toeters, die een hoop lawaai produceren. We mogen „Schöo- nenberg" wel vastspijkeren, anders trilt het de Ver Loren van Themaatlaan over. Poesenlecd Een dief en vriendje uit de „bomenwijk" meldt verdrietig, dat er vele katten naar de tijdeloze muizenvelden worden gezonden door onverlaten-van mensen, die de poes in het al gemeen en een paar poesen in het bizonder blijkbaar niet kunnen luchten. Dies worden de Minettes, de Mollies en de Sophoclessen in de omgeving van de Tuindersstraat met vrij hoge frequentie om zeep ge holpen door middel van de gifbeker, uitgestort over een verleidelijk stukje leverworst of rauw vlees. Als de dader wist, welke zware pijnen aan de vergifti- gingsdood. voorafgaan, zou hij een „humaner" middel gebrui ken. Of de poesen, hoe lastig ze soms ook zijn, laten wande len in hun Maartse frivoliteit. LAMPENIER Zondag 30 Maart IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat, 10 uur, ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur: ds. D. ter Steege van Santpoort, jeugddienst, 10 uur Gels. Chr. Bel., dienst voor jon geren. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: Jeugddienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Lof met lijdens meditatie. Woensdag 9 uur: Heilige dienst. Donderdag 19.30 uur: Vespers. Vrijdag.9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst Kennemerlaan. 20 uur: Verlossingssamenkomst. Woensdag 20 uur: Instuif, Donderdag 20 uur: Samen komst Gebouw Chr. Belangen. Leiding kapitein A. Bijlsma. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. H. P. Huisman van Velsen-Noord. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: prof. dr. m. A. Beek van Amster dam. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer J. Se- vensma van Amsterdam. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Wester véld, 10.15 uur: ds. J. J. Simon. Doopsgezinde Gemeente, koffiekamer Westerveld, 19.30 uur: ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 19.45 uur: Avondgebed (Torenstraat 2). Zondag 10 uur: ds. L. Brink. Jeugdkcrk (Torenstraat 2) 10.15 uur: de heer A. Vennik. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds. H P. Huis man: 19 uur: ds. R Brink. BEVERWIJK: Ver. van Vrijz. Herv., 10 uur: de heer C. B. Termaat. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. Alb. Vis. Maranatha, 10 uur: de heer J. Servaas van Gent (België). Leger des Heils, Speeltuingebouw Kerk straat, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 20 uur: Verlossings- samenkomst onder leiding van 2e luite nante W. K. v. d. Veen. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Princesselaan 10, 10 uur: dr. A. van Bie- men van Bentveld, 11.30 uur: Zondags school. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10.30 uur: ds. L. Cannegieter, Castricum. 18.45 uur: Bijzondere kerkdienst, ds. C. B. Burger, Utrecht. „Wordt wat ge zijt!". van 18.45- 19 uur zangdienst, medewerking Ned. Herv. Kapelkoor en Kinderkoor. „De Toorts", 9 uur: ds. P. J. Mackaaij, Haarlem. „Jeugdhuis", 9 uur: Jonge Jeugd Kerk, de heer W. van Monsjou, Velsen-Nrd.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9