Laatste jaar Grondwetgevende Vergadering voor Europa op korte termijn Tito critiseert Westelijke politiek inzake Triest Weerbericht Verscheidene Eerste Kamerleden tegen uitbreiding Tweede Kamer Europese Federalistische Unie wenst: Resoluties van het congres te Aken Het woord is aan Nog geen nieuwe regering in Tunis Bezwaren tegen de mogelijkheid tot stemoverdracht Protest tegen driemogendheden-conferentie Radio-amateurs hielpen dokter in Tanger Koninklijk Paar op weg naar Amerika Pakistan brengt kwestie- Tunis in Veiligheidsraad Pinay kan kwestie van vertrouwen stellen Sukarno aarzelt nog De „Prinses Beatrix" om 12 uur vertrokken A nti - Joodse manoeuvre 66e JAARGANG No 2 25 ©ureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 1 APRIL 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 78 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE PRESIDENT der Verenigde Staten, Harry Truman, heeft aan een diner van democratische partijmannen medegedeeld dat hij geen nieuwe candidatuur voor het presidentschap zal aanvaarden. Dit bete kent dat hij het laatste jaar van zijn ambts periode is ingegaan. Pas ingegaan. Want als in November zijn opvolger gekozen zal zijn zal hij nog tot Februari 1953 in functie blijven. Als hij dan heengaat zal het bijna acht jaar geleden zijn dat hij president werd. Dat was het gevolg van Franklin Delano Roosevelt's plotselinge dood op 12 April 1945, vlak voor het einde van de tweede wereldoorlog. Roosevelt was toen in het begin van zijn vierde ambtstermijn, in zijn dertiende jaar als president. Truman was pas vijf maanden tevoren voor het eerst als vice-president gekozen. Hij werd tot het. hoogste ambt in den lande geroepen op een ogenblik, waarop de oorlog vrijwel beslist scheen: waarop Roosevelt's taak als leider in oorlogstijd bijna scheen te zijn volbracht. Hetgeen nog ontbrak moet wel licht als het verschrikkelijkste besluit blij ven gelden: binnen vier maanden besloot Truman, Japan op de knieën te brengen door dat vernietigende nieuwe wapen, de atoombom, voor het eerst te bezigen. Hij liet atoombommen werpen op de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki. De uitwer king was ontzettend en Japan capituleerde onmiddellijk. Truman heeft verklaard dat indien hij dit bésluit niet genomen had de voortzetting van de oorlog veel meer men senlevens gekost zou hebben. Hij werd na het verstrijken van zijn lopende ambts periode in 1943 als president herkozen na een campagne, waarin hij schier de enige was die meende dat hij winnen zou. Zijn republikeinse tegencandidaat Dewey scheen recht op de overwinning af te gaan. Maar Truman werd triomfator: voor het eerst door de stem des volks in zijn hoogste taak bevestigd, hetgeen zijn gezag aanzienlijk vergrootte. Aangezien hij nog een jaar voor de boeg heeft is dit niet het ogenblik om reeds een overzicht van zijn arbeid als president te geven. Interessanter is de vraag, wie zijn opvolger zal worden. Dat het aftredende staatshoofd het veld ruimt schept natuur lijk grote mogelijkheden voor andere can didates die ongetwijfeld allen Truman als een geducht tegenstander beschouwden. Dat hij in 1948 alle voorspellingen van vriend en vijand beschaamd heeft moet daar wel het meeste toe hebben bijgedra gen. Men was er sindsdien van overtuigd dat hij een ongeëvenaarde slimheid in ver- kiezingsbeleid bezat en vroeg zich af, welke listige berekeningen hij nu weer zou ma ken. Zijn mededeling, dat hij geen nieuwe candidatuur aanvaarden zou, kwam daar om geheel onvei-wachts. Op een hem later gedane vraag, of er nog enige kans zou zijn dat hij op dit besluit zou terugkomen, ant woordde hij: „Geen enkele kans". Wel zei hij dat hij met evenveel geestdrift voor de democratische partij zou blijven ijveren als wanneer hij zichzelf candidaat had gesteld. Dit nu is het blijkbaar dat de meest-conser- vatieve gegadigde voor de republikeinse candidatuur, senator Taft, gisteren al aan leiding heeft gegeven tot het uitspreken van twijfel. „Het besluit van Truman werpt grote moeilijkheden op voor de democrati sche partij", heeft Taft gezegd. „Waar schijnlijk zullen de democraten ontdekken, dat al hun andere candidaten zwakker zijn dan Truman. Mogelijk zullen zij zich dan toch nog tot hem wenden." Men kan heel slim pogen'te zijn en veronderstellen dat Truman, dit ook berekend hebbende, alleen maar een manoeuvre zou toepassen en zich schijnbaar terugtrekken om straks, daartoe door stormachtige geestdrift van zijn partij genoopt, voor de aandrang te bezwijken en zich toch weer beschikbaar te stellen. Dan zou hij „op een golf van enthousiasme naar de candidatuur gevoerd worden" ik ge loof wel dat dit zo ongeveer de taal is, in dergelijk geval gebezigd. En als die golf dan in botsing zou komen met die van generaal Eisenhower, die een groot gene raal moge zijn maar als politicus en staats man een onbeschreven blad is wie weet of de slimme Truman niet opnieuw de sterkste zou blijken? Welnu: het is een redenering. Maar op dit ogenblik is er geen reden om haar als waar schijnlijke oplossing van het geval te aan vaarden. Te minder omdat Truman op 8 Mei a.s. de leeftijd van 68 jaar zal bereiken en het geenszins verwonderlijk zou zijn als hij er tegenop zag, de loodzware last van het presidentschap nog eens vier jaar op zijn schouders te nemen. Er komt bij dat zijn vrouw haar taak als eerste gastvrouwe des lands blijkbaar zéér zwaar gevallen is. En dat. een wet is aangenomen die bepaalt, dat na Truman geen president der Verenig de Staten meer dan twee ambtstermijnen zal mogen vervullen. Weliswaar is hij dus de laatste, op wie deze beperking niet van toepassing is. maar hij zou kunnen zeggen: als dit de heersende opvatting is wens ik van die formele uitzonderingspositie geen gebruik te maken. De pretendent voor de democratische candidatuur, die blijkens de resultaten van voorverkiezingen in enkele staten op het ogenblik de beste kans na Truman maakt is senator Kefauver. Truman is geen voor stander van een candidatuur-Kefauver. Hii zou meer vertrouwen hebben in Stevenson, gouverneur van de staat Illinois, maar die heeft pas nog verklaard dat hij niet in aan merking wenst te komen en alleen maar herkiezing-als-gouverneur nastreeft. In de huidige situatie schijnen generaal Eisenhower's kansen geweldig te zijn ge stegen. Gezien zijn grote belangstelling voor Europa en zijn geloof in de noodzaak van Europese federale Unie behoeven wij daar niet rouwig om te zijn. In elk geval biedt het beter uitzicht dan een verkiezing van Taft ooit zou kunnen opleveren. R. P. NEW YORK (Reuter) Pakistan zal, ïesteund floor 15 Arabische en Aziatische ieden-staten van de UNO de Veiligheids raad verzoeken een spoedbijeenkomst te beleggen om het Frans-Tunesische geschil behandelen. Het verzoek zal vóór Woensdagmiddag worden ingediend, aldus deelde een woordvoerder A'an de groep betrokken landen Maandag te New York mee. AKEN, (AFP) Op het vierde Jaarlijkse congres van de Europese Federalistische Unie te Aken is Maandagmorgen met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin op korte termijn het bijeenkomen van een grondwetgevende vergadering voor Europa wordt gevraagd. Bovendien zal er een Europees centrum voor oriëntatie en organisatie van de strijd tegen het nationalisme en voor de mobilisatie van de Europese openbare mening worden opgericht. De centrale raad van de Unie wordt in de resolutie verzocht in samenwerking met verbonden organisaties te bestuderen, welke grondwettelijke garanties een Europees parlement zal behoeven om op het ge bied van buitenlandse politiek, verdediging, financiën en economie zijn bevoegdheden te kunnen gebruiken. Voorts beveelt het Congres nog aan het samengaan van de Europese Federalistische Unie met verenigingen van oud-strijders en oud-verzetslieden en het steunen van een Europese economische en sociale raad „om een verbinding tussen de unie en de vak verenigingen tot stand te brengen." Het congres, dat drie dagen heeft ge duurd, werd bijgewoond door 250 afgevaar digden uit 12 landen. In andere resoluties verklaarde het con gres: dat het de Russische nota over een vredesverdrag met Duitsland als „een op zettelijke poging om Europese federatie te verhinderen" beschouwt; Dat slechts door Europese federatie het Duitse volk een vrije, democratische en vredige toekomst zou kunnen worden ver zekerd; Dat vrije verkiezingen in Duitsland on der internationaal toezicht aan geen en kele vooi-waarde onderhevig dienen te zijn en dat de toekomstige Duitse regering „vrij dient te zijn om tot de Europese federatie toe te treden". Het congres gaf uiting aan zijn solidari teit met volken, „die nu onder het Sovjet- Russische juk of onder dictatuur leven", en het deed een beroep op de democrati sche regeringen van Europa orn aan te dringen op vrije verkiezingen onder inter nationaal toezicht voor deze volken. Ook sprak het congres zijn voldoening uit over de pogingen tot overeenkomst tussen Adenauer en Schuman voor oplossing van de Saarkwestie in een geest van Europese samenwerking. Aan het slot van het congres heeft Maan dagavond kanselier Adenauer gesproken. Hij meende, dat Franse partij-politici de goede betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland schaadden. Deze betrekkingen vormden volgens hem de grondslag voor een Europese federatie. „De volken van Frankrijk en Duitsland schijnen dichter bij elkaar te staan dan de politici", aldus de kanselier. Hij zei, dat alle federalisten hun volken dienden te mobiliseren teneinde te verzekeren, dat hun parlementen het verdrag voor een Europees leger bekrachtigen. Eenmaal van kracht zou dit verdrag een grote stap vooruit op de weg naar Europese federatie betekenen. Als bijzondere voorzorgsmaatregel moes ten de 2000 toehoorders van. Adenauer voor het betreden van de zaal drie politiecordons passeren en hun toegangskaarten tonen. Charivarius: Voelt gij een denkbeeld in uw hersenen ontstaan, Schrijft 't dankbaar daadlijk op Het zou u licht ontgaan. Een denkbeeld heeft iets van een aangebeden vrouw, Pas op, want zij ontsnapt haar minnaar o zo gauw! z' Is weg voordat je 't weet, en Leiden is in last, Dus trouw Marietje vlug, en houdt je denkbeeld vast. (In Klusjes en Kliekjes, naar Schopenhauer). Bij Nijmegen is de Waal opnieuw buiten haar oevers getreden. De overstroomde kaden bemoeilijken het laden en lossen. Uit Tunis wordt gemeld, dat de nieuwe premier Baccouche moeilijkheden onder vindt bij de regeringsvorming. Volgens politieke waarnemers zijn de meeste representatieve leiders in Tunis hem vijandig gezind. De censuur heeft alle nieuws over de staking, die voor vandaag is uitgeroepen door het algemene vakverbond, uit de kranten gehouden. De Franse autoriteiten hebben aangekondigd, dat zij alle rege ringsarbeiders die aan de staking mee doen, zullen bestraffen. Tijdens het weekeinde hebben sterke politie-afdelingen huizen en kantoren van nationalisten en communisten doorzocht. Er zijn geen arrestaties verricht, maar Franse ambtenaren beweren documenten te hebben gevonden waaruit blijkt, dat de twee groepen samenwerken. De tweede secretaris van de Neo Destoer, Hedi Noeira, is vandaag te Tunis gearre steerd nadat hij geweigei-d had deel uit te maken van de nieuwe Tunesische regering van Baccoecbe. Noeira was de enige natio nalistische leider die nog op vrije voeten was. Hij weigerde de functie omdat, naar zijn zeggen, de regering onder druk werd gevormd. Uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer OA-er de voorgestelde Grondwetswijzi gingen blijkt dat verscheidene leden bezwaar hebben tegen de uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150. Zij achten argumenten, voor die uit breiding aangevoerd, niet steekhoudend. De Tweede Kamer voldoet volgens deze leden wat haar werkzaamheden betreft aan hoge eisen en het is niet waarschijnlijk, dat uitbreiding van het ledental aan de aualiteit van haar werk ten goede zal komen. Daarentegen verklaarden vele andere leden, dat zij wèl konden instemmen met de voorgestelde uitbreiding. Het argument dat in toenemende mate op de leden der Staten-Generaal een be roep wordt gedaan om deel te nemen aan internationale conferenties en zitting te nemen zowel in internationale als in bcven-nationale organisaties, oordeelden de tegenstanders van de uitbreiding weinig overtuigend. Dergelijke conferenties wor den vaak tijden^ het reces gehouden en bovendien is het aantal Tweede Kamer leden, dat aan zulke conferenties deel neemt niet zó groot, dat dit alleen een uit breiding met vijftig leden zou wettigen. Voorts worden die conferenties voorname lijk in Europa gehouden en is het mogelijk, de afstand tussen de plaats van vergade ring en 's-Gravenhage in enkele uren tijds af te leggen. Daarenboven echter zou, vol gens deze leden, door de aanvaarding van het amendement-Andriessen, dat beoogt stemoverdracht mogelijk te maken, dit be zwaar goeddeels zijn ondervangen. De vele voorstanders van de uitbreiding zijn daarentegen van mening dat vooral de toenemende deelneming van leden der Staten-Generaal aan internationale con ferenties vermeerdering van het ledental wettigt. Voorkomen moet worden - dat het buitenlands beleid zich uitsluitend of in hoofdzaak in de ambtelijke sfeer voltrekt, waardoor de volksinvloed op dit hoogst belangrijke onderdeel van staatsbeleid steeds geringer zou worden. Dat de werk zaamheden van de Kamerleden, die zich met net internationale werk bezig houden, voornamelijk tijdens het reces zouden kun nen v/orden verricht, acht men een ver onderstelling, welke '.en eerste reeds door de ervaring wordt gelogenstraft en boven dien te weinig recht doet wedervaren aan het karakter dier werkzaamheden, zo zeg gen zij. Ettelijke leden opperden grote bezwaren tegen de voorgestelde wijziging van de bepaling inzake het quorum. Volgens de thans bestaande Grondwetsbepaling mogen de Kamers afzonderlijk noch in verenigde vergadering beraadslagen of besluiten, als In tal van Zuid-Afrikaanse steden zijn felle protestacties ontketend tegen de regering- Malan, sinds deze de ongeldig-verklaring van de- kleurlingen-kieswet door het hoog gerechtshof verwierp. Hier is een aantal demonstranten in Johannesburg, met toortsen en spandoeken, die het aftreden van de regering eisten. BELGRADO (Reuter). Maarschalk Tito het Joegoslavische staatshoofd, heeft voor de beide Huizen van het parlement een rede gehouden over de kwestie-Triëst, waarin hij het besluit tot het houden A'an een driemogendhedenconferentie te Londen door Amerika, Engeland en Italië een on rechtvaardigheid noemde. „Het Westen moet zich niet verbazen als het door dit optreden aan sympathie bij ons verliest. Ik Avens dit niet, doch wijs er op, dat het Westen steeds op ons kan rekenen als een factor voor de vrede. Wij hebben onze bondgenoten nooit verraden. Wij wen sen geen koehandel meer in ons nadeel. Joegoslavië's voorstel voor een oplossing van het vraagstuk-Triëst is onveranderd en de kort geleden gestelde A'oorwaarden voor het houden van een plebisciet blij\'en eveneens geldig", aldus Tito. In Belgrado is een demonstratie gehou den, Avaaraan ongeveer 200.000 personen deelnamen. Men riep bereid te zijn het leven te offeren voor de verdediging A'an Joegoslavië's rechten in het vrije gebied. In het afgelopen weekeinde zijn in het ge hele land demonstraties gehouden, doch deze was wel de grootste. Inmiddels heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de drie-mogendhedenbesprekingen Don derdag in Londen zullen beginnen. De Brit se militaire gouverneur van de Zóne A, Sir John Winterton, Avordt Dinsdagavond in Londen verwacht. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat Engeland Joegoslavië A'an de plannen op de hoogte heeft gesteld. Aange zien het hier regelingen zou betreffen van tijdelijke aard, zouden de ondertekenaars van het Italiaanse vredesA'erdrag niet op de hoogte worden gehouden. Mocht een land echter inlichtingen wensen, dan kon het deze ontvangen. Dit gelclt ook voor Joego slavië. De woordvoerder zeicie dit naar aan leiding van de verklaring van de plaats vervangende Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, volgens welke zijn regering slechts door de pers van de con ferentie vernomen had. Joegoslavië had niet verzocht deel te mogen nemen. Bij de demonstraties in Belgrado heeft de secretaris A'an de Joegosla\'ische com munistische partij van een geïmproviseerd spreekgestoelte de menigte toegesproken. Hij zei onder meer: „Wij hebben ons door Moskou geen vrees laten aanjagen en wij zullen ons ook niet door Rome bang laten maken. De Westelijke mogendheden .doen Joegoslavië groot onrecht aan". Nederlandse radio-amateurs hebben er in belangrijke mate toe bijgedragen dat een dokter in Tanger 't geneesmiddel krijgt dat hij nodig heeft om het leven te redden van een' zesjarig Spaans jongetje, dat daar in een' ziekenhuis is opgenomen. Plet geneesmiddel, Diplomicin, was, naar de arts meende, alleen in Amerika te krij gen. Een radio-amateur in Tanger kreeg verbinding met een collega in Virginia, die hem, na geïnformeerd te hebben, moest meedelen dat het gevraagde niet in Ame rika, maar in Denemarken en Duitsland voorradig was. De radio-amateur R. A'an der Eist. te Utrecht, die deze mededelingen opving, belde, na ook in contact gestaan te hebben met het Amerikaanse amateur station, de heer J. Feitsma in Zwolle op, eveneens een zendamateur, die terstond de Duitse radio-amateurs opriep. Uit hun in formaties bleek dat een firma in Hamburg het geneesmiddel kon leveren en dat ook haar filiaal in Vigo Diplomicin in voorraad had. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Door bemiddeling van Deense radio-ama teurs verzocht de dokter in Tanger aan de Hamburgse firma zo snel mogelijk een hoe- A'eelheid Diplomicin naar Tanger te zen den. PARIJS (AFP) De Franse minister raad heeft premier Pinay gevolmachtigd bij de financiële debatten in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie te stellen. Het debat is vandaag begonnen. niet meer dan de helft der leden aamvezig is. Voorgesteld wordt nu, dat bij de Twee de Kamer, eventueel bestaande uit 150 leden, de grens komt te liggen bij 50 en bij de Eerste Kamer, wellicht te zijner tijd bestaande uit 75 leden, bij 25. Deze leden zijn van mening dat de nieuwe bepaling het absenteïsme zal bevorderen. Het voor gestelde in zake stemoverdracht accen tueert nog hun bezwaren. Bezwaren tegen stemoA'erdracht Men had ook bezwaar tegen de wijzi ging, in de aanvankelijke tekst van het wetsontwerp aangebracht door de aan vaarding van het amendement-Andries sen, dat beoogt overdracht van stemmen mogelijk te maken. Zij waren van mening, dat op deze wijze het ambt van volksver tegenwoordiger in beginsel Avordt gedena tureerd. Zij vestigen er de aandacht op, dat in Frankrijk Avaar de mogelijkheid van stemoverdracht bestaat, zij het in ruimere mate dan thans voor Nederland wordt voorgesteld de praktijk in dit op zicht niet bepaald tot navolging noopt. Vele leden verklaarden, dat in hun frac tie aanvankelijk verschil van mening had bestaan omtrent de wenselijkheid het aan tal Tweede Kamerleden met vijftig uit te breiden. Nu echter tegelijkertijd met dit voorstel wijzigingen moeten worden aan vaard, er toe strekkende, het quorum te verminderen en stemoverdracht mogelijk te maken, waren ock de voorstanders van uitbreiding onder deze leden van mening, dat het wetsontwerp in zijn geheel thans onaanvaardbaar is. Ook deze leden ver wachten van de verlaging van het quorum tot een derde deel der leden een ernstige verzwakking van de betekenis der A'olks- vertegenwoordiging. De leden, die wel bereid waren uitbrei ding van het aantal leden der Kamers te aanvaarden, konden derhalve hun stem aan het wetsontwerp, waarin het desbe treffende voorstel Avas opgenomen, niet toezeggen, nu dit voorstel Avas gekoppeld aan een tweetal andere, die bij hen prin cipieel bezwaar ontmoetten. Daarom zagen zij er tevens van af, hun steun te verlenen aan het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer. Uitbreiding der Eerste Kamer Verscheidene leden A'erklaren, geen en kel redelijk argument aanwezig te achten voor uitbreiding van het aantal Eerste Kamerleden. Nooit is, zo zeggen zij, de wenselijkheid, laat staan de noodzakelijk heid, van zulk een uitbreiding in de kring van dit staatscollege vroeger bepleit. Huns inziens behoort zij dan ook achterwege te blijven. Daarentegen A'erklaarden vele leden, die ook instemden met de voorgestelde uitbrei ding van het ledental der Tweede Kamer, zich eveneens accoord met de voorgestelde uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer. Al hetgeen ten voordele A'an ver meerdering A'an het ledental der Tweede Kamer is aangevoerd, geldt huns inziens, zij het in mindere mate, ook voor de Eer ste Kamer. De verlaging van de leeftijdsgrens Vele leden \varen van mening, dat er geen aanleiding bestaat om de leeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamel en van de Provinciale Staten te verlagen. Wordt iemand rijp geacht om als staats burger een keuze te doen tussen onder scheidene politieke partijen, dan wil dit nog niet zeggen, dat hij ook rijp is om als volks vertegenwoordiger op te treden. Sommige leden Avaren van mening, dat als men de 23-jarige burgers geschikt en bekwaam acht voor de uitoefening van het actieve kiesrecht, ook de besten onder de jongere generatie voor verkiesbaarheid in aanmerking moeten kunnen komen. Ook anderen konden zich met dit Avets- ontwerp wel verenigen. Zij achten het een voordeel, dat bekwame jonge krachten, die bereid zijn, zich voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer beschikbaar te stellen en zich tot die functie aangetrokken gevoe len, ook vóór het bereiken van de dertig jarige leeftijd de gelegenheid krijgen om in de Tweede Kamer te Avorden opgeno men. Nieuwe ministerslijst in overweging (Van onze correspondent te Djakarta) Uit hetgeen bekend is geAvorden over de door de formateur, rar. Wilopo, bij presi dent Soekarno ingediende lijst van minis ters blijkt, dat het aldus samengestelde kabinet een A'oldoende steun in het par lement zal vinden, daar het verzekerd lijkt van de steun van 125 parlements leden, dus de meerderheid. Uit niet-officiële publicaties van de ministerslijst valt evenwel op te maken, dat de Masjoemi-ministers behoren tot de Natsir-groep dier partij, Avaardoor de vraag rijst of alle parlementsleden van de Masjoemi en met name die van de Soe- kiman-groep Avel volkomen achter het nieuwe kabinet zullen staan. Dat de president de nieuwe ministers- lijst voorlopig nog in overweging heeft ge nomen en daaraan nog geen goedkeuring heeft gehecht, brengt men hiermede in verband. Nadat Koningin Juliana en Prins Bern- hard A'anmorgen om twintig minuten A'oor elf per auto A'an het paleis Soestdijk Avaren vertrokken en een half uur later op Schip hol waren gearriveerd, namen zij om kwart voor twaalf plaats in het viermotorige DC-6 toestel van de K.L.M., de „Prinses Beatrix". Om vijf minuten voor twaalf startte het vliegtuig en verdween, nagestaard door en kele duizenden, in de wolken, op weg naar Amerika. Even voor het vertrek spraken Koningin Juliana en Prins Bernhard in de Icahal op het vliegveld Schiphol enkele woorden voor de microfoons van radio, televisie en film. „Wij zijn nu op Aveg naar Amerika", zei- de de Koningin. „Wij vei-heugen er ons bijzonder op. Ik geloof, dat het heel nuttig is, dat op deze wijze contacten worden ge legd tussen verschillende A'olken. Ons wacht een lange reis door de Verenigde Staten. Wij zullen vele steden bezoeken en als wij terugkomen wie reist kan veel verhalen zullen wij veel hebben te ver tellen. Ik verheug mij er in het bijzonder op om nog even naar Canada te gaan. Al zal mijn bezoek aan dit land onofficieel zijn, ik ben toch blij om er nog even te komen." Prins Bernhard zei: „Ook voor mij is deze reis bijzonder aangenaam. Ik heb in Ame rika veel vrienden en ken een groot ge deelte van het land. Tot die Nederlanders, die er zich ongerust over maken, dat wij de reis per vliegtuig ondernemen, wil ik zeggen, dat wij het grootste vertrouwen hebben in de K.L.M. Wij beschouAven het op zijn minst gezegd even veilig in de lucht als in een auto op weg van Soestdijk naar Amsterdam, soms zelfs veiliger. Er zijn mensen, die de overtuiging hebben, dat het einde van een mensenleven voorbestemd is op een bepaald moment. Dat hangt niet af A'an een transportmiddel, waarin iemand reist." Koningin Juliana zei hierna: „Dat is ook mijn mening. Ik zou ook best de kinderen per vliegtuig Avillen laten reizen". PARIJS, (Reuter) Franse bladen hebben een copie van een getypte brief ontvangen, waarin verklaard Avordt, dat de „Joodse partisanenorganisatie" verant woordelijk is voor de aanslag op kanselier Adenauer. De brief is gedateerd in Zürich en gepost in Genève en zegt letterlijk: „Onze kameraden hebben 27 Maart hun eerste actie op Duits grondgebied uitge voerd". De brief spreekt van „het leed dat de Joden van de zijde van het Duitse volk hebben ondervonden". „De Duitsers moe ten weten", aldus de brief, „dat er geen vergiffenis voor hun misdaden bestaat. Wij zullen hun alles betaald zetten. Het eerste geschenk is zojuist ontvangen. Er volgen er meer". Karl Marx, redacteur van het algemene Joodse weekblad in Duitsland, heeft het bericht een „anti-semietische camouflage manoeuvre" genoemd. Hij zei dat onlangs een anti-semielische organisatie, geleid door de Zweed Einar Aberg, West-Duits- land. West-Berlijn, Zwitserland en andere landen had overstroomd met anti-Joodse propaganda, waarin gesproken werd van een „organisatie van Joodse partisanen". Marx zei dat een deel van deze vlug schriften uit Zwitserland afkomstig was, vanwaar ook de Parijse bladen thans brie ven van deze zogenaamde Joodse organi satie hebben ontvangen. De groep van Aberg wil volgens Marx de Joden de schuld geven van de aanslag op Adenauer teneinde nieuAve haat te kAveken en de huidige Duits-Joodse onderhandelingen te saboteren. Van de zijde van het West-Duitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken is ver klaard dat men niet over inlichtingen be schikt, op grond waarvan zou kunnen Avor- den verondersteld dat een Joodse organi satie bterokken is bij de aanslag op dr. Adenauer. VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van- Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met later enkele sneeuw- of hagelbuien. Vannacht wei nig wind en bijna overal lichte vorst. Morgen overdag matige wind tussen West en Noord en dezelfde temperatu ren als vandaag. 2 April Zon op 6.13 uur. onder 19.15 uur. Maan op 10.17 uur, onder 3.24 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag Avater in IJmuiden Dinsdag I April Hoog water: 7.53 en 20.22 uur. Laag water: 3.21 en 15.43 uur. Woensdag 2 April Hoog water: 8.48 en 21.27 uur. Laag water: 3.59 en 16.31 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1