Regering wil 76 millioen gulden besteden voor werkverruiming Duplicaten van bevolkings registers naar het buitenland J r Waarom geen opera-„ruilhandel" tussen de Benelux-partners? VROUWEN! Verlaging van accijns op sigaren De radio geeft Woensdag PANDA'S HEREN-LEVEN Stewardess Gautier naar Nederland BEGROTINGSWIJZIGINGEN l oorschotten voor lagere publiekrechtelijke lichamen 25 millioen Achttienjarig meisje vermoord Kunstuitwisseling BergenMenton Parkeren onder brandende lantaarns Franse tanker (3000 ton) gleed van werf in Deest Aan de Kwarfaalabonnés "N Vlaamse Opera heeft sublieme Falstaff en voortreffelijke Don Pasquale aan te bieden New Yorkse toneelprijs voor Jan de Hartog De ramp met de D.C.-6 DINSDAG 1 APRIL 1952 2' In de Tweede Kamer zijn twee wetsont werpen ingediend tot wijziging van de rijksbegroting 1952, die beide de werkver ruiming betreffen. Het eerste beoogt een artikel toe te voegen, luidende „voorschot ten voor werken, uit te voeren door an deren dan het rijk in het belang van de werkverruiming", waarvoor de minsiter voorstelt een bedrag van f 25 millioen uit te trekken. Dit is bedoeld voor de financie ring van de werken, die door lagere pu bliekrechtelijke lichamen ter hand worden genomen om de werkgelegenheid te ver ruimen. De andere wijziging betreft de post voor kosten werkgelegenheidspolitiek welke verhoogd wordt van f 15 millioen tot f 51 millioen. In de toelichting bij de eerste wijziging wordt gezegd dat de lagere publiekrechte lijke lichamen in veel gevallen bereid zijn om werken in het belang van de werkver ruiming ter hand te nemen, maar ervan worden weerhouden omdat de financie ringsmiddelen ontbreken. Voor wat de gemeenten betreft kan in deze moeilijkheid ten dele worden voor zien door een verdere deblokkering van haar aandeel in de reserve van het ge meentefonds. Het komt echter voor, dat gemeenten, waarin bestrijding van de werkloosheid hoog nodig is, wel arbeidsin tensieve werken in gereedheid te hebben, maar op bedoelde wijze voor de financie ring niet of onvoldoende kunnen worden geholpen. De andere publiekrechtelijke lichamen in het bijzonder de waterschappen kunnen op deze manier in het geheel niet worden geholpen. Er bestaat daarom, naar het de minister van Financiën voorkomt, aanleiding om de lagere publiekrechtelijke lichamen in de periode, waarin zij er niet in zouden sla gen op normale wijze in de financeiring te voorzien, van rijkswege door middel van voorschotverlening tegemoet te komen. Het verlenen van deze voorschotten zal geschieden op advies van het Coördinatie college voor Openbare Werken. Het bedrag van f 25 millioen is alleen bestemd voor de voorfinanciering van werken, die met het oog op de werkver ruiming worden ondernomen en die, indien het werkloosheidsvraagstuk thans niet aan de orde was, op dit moment niet ter hand zouden worden genomen. Hierdoor valt de financiering van de woningbouw, waarin trouwens reeds op andere wijze is voorzien, buiten het kader van deze post. De toelichting op de tweede wijziging, waardoor de post voor kosten Werkge legenheidspolitiek wordt verhoogd van 15 millioen tot ƒ51 millioen vermeldt, dat voor de aanvankelijk uitgetrokken 15 millioen gulden reeds volledig een be stemming is gevonden en dat zo snel moge lijk tot besteding daarvan zal worden over gegaan. Er zal echter nog een aantal pu blieke werken aan worden toegevoegd, waarmee een totaal bedrag van rond 36 millioen is gemoeid. Ook de thans aangevraagde 36 mil lioen zullen in het bijzonder worden aan gewend ten behoeve van bepaalde streken en bedrijfstakken, waar de werkloosheid ernstige vormen aanneemt. Met medewer king van de Provinciale commissies voor de Werkgelegenheid worden door het Coördinatie college voor Openbare Werken daartoe projecten aangewezen zowel van cultuurtechnische aard als op het terrein van de waterstaat, en bovendien ligt een versnelde uitvoering van enige werken in de zogenaamde ontwikkelingsgebieden in het voornemen. Nu het zich laat aanzien, dat in de loop van dit jaar een belangrijk groter aantal werkverruimingsprojecten zal worden uit gevoerd dan bij de samenstelling der be groting werd verwacht, is het nodig ver dere maatregelen te nemen om in de ver scheidene geledingen van de overheids organisatie de paraatheid te verhogen om opkomende werkloosheid te bestrijden. Daarvooi wordt een plan opgesteld inhou dende de mogelijkheden, die in dit opzicht bestaan bij de Waterstaat, de Cultuur technische Dienst, de Domeinen, de Rijks gebouwendienst en de lagere publiekrech telijke lichamen. Aangezien het hier gaat om het aanleg gen van een extra-voorraad werkplannen boven datgene wat voor de normale dienst uitvoering nodig is, zal voor de uitwerking van die projecten bij die diensten een tijdelijke uitbreiding van het personeel vereist zijn om de voorbereiding ter hand te nemen. Het is nog niet mogelijk nauwkeurig te bepalen welk bedrag voor de aangegeven doeleinden in 1952 nodig is. Teneinde enige armslag te hebben vraagt de rege ring een bedrag van 7,5 millioen, name lijk 1,5 millioen voor personeelsvoorzie ning -en 6 millioen voor andere doelein den, zoals aankoop van grond en mate rialen. In Hilvarenbeek is gisteren achter een dijk langs het Wilhelminakanaal het leven loze lichaam aangetroffen van het 18- jarige meisje E. van B. Het meisje was als dienstbode te Tilburg in betrekking, 's Morgens om halfacht was zij per fiets van huis gegaan.- Toen zij niet in Tilburg arriveerde, informeerde haar werkgeefster bij de ouders waarom het meisje niet gekomen was. Een broer van het meisje ging daarna op onderzoek uit en vond het ontzielde lichaam van zijn zuster achter een dijk langs het Wilhel minakanaal. Het vertoonde sporen van ernstige mishandeling. De rijkspolitie heeft terstond een onder zoek ingesteld. In Aalsmeer en Alkmaar is Maandag een groot aantal bloemen van de allerbeste kwaliteit verpakt, die een geschenk vormen van de Nederlandse bloemisten aan Ame rika ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk paar. In 23 dozen zijn 4000 lila fresia's, 500 rode en gele rozen, 850 bossen witte seringen en 2300 anjers in gemengde kleuren verpakt. De zending vertrok gisteravond met het lijntoestel van de K.L.M. naar New York. Een Nederlandse arrangeur gaat mee om de bloemen te rang schikken en te verzorgen. De bloemen van deze eerste zending zijn bestemd voor het bezoek van het Koninklijk paar op 3 April aan de Army and Navy Club in Washing ton. De Koningin zal daar aan zestien ge toonde Korea strijders een bouquet over handigen. Voor het galadiner op 4 April zal een tweede zending gestuurd worden. Op de foto: de seringen ivorden voor het transport gereed gemaakt. Zoals wij reeds eerder meldden zullen er ter gelegenheid van het aanstaande Holland- Festival ook ..Uiuvisselings-tentoonstellin- g'en" georganiseerd worden tussen de Franse stad Menton en Bergen in Noordholland. De lijst van de deelnemende Hollandse kunstenaars is inmiddels uitgebreid en luidt nu als volgt: Arend Bos Eyssen, Corneille, Jaap de Carpentier, Karei Colnot, Hans Engelman. Friso ten Holt, R. Frankot, Dirk Hubers, Henk van den Idsert, David Kouwe- naar, Jacob Kuiper, mevr Van Loo de Klerk, Sjer Lataster, Jaap Min, Jaap Mooy, Jan Peters. Thijs Sterk, Hans Wiesman. De comité-leden Dirk Hubers en David Kouwenaar zullen de Hollandse werken ver gezellen naar Menton, waar de tentoonstel ling 8 April geopend wordt door burgemees ter Dormoy. Die van de Franse schilders in Bergen wordt geopend op 12 April, des namiddags 3 uur door dr. W. Huygens, bur gemeester van Bergen, N.H. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8.88. Het reeds eerder aangekondigde wets ontwerp tot verlaging van de accijns op sigaren is thans aan de Tweede Kamer aangeboden. Het ontwerp bevat een ver laging van de accijns op sigaren van 27 procent tot 14 procent en op zogenaamde senoritas van 33 procent tot 20 procent. Het aanvankelijk overwogen stelsel van gedifferentieerde tarieven is na overleg met de Benelux-partners niet in het ont werp gevolgd. De verlaging zal gedurende twee jaren van kracht zijn. Bij het in werking treden van de wet zal onder bepaalde voorwaar den een evenredige teruggaaf van sigaren- accijns over de bij de industrie, groot- en kleinhandel aanwezige voorraden worden verleend. ADVERTENTIE Lederen Dames Sportjasjes HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7ri8 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.20 Het droomkasteel van Harold van Avezrte, hoorspel. 12.00 Te nor en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Carillon. 13.00 Nieuws. 13.15 Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal dub- belkwartet. 13.50 Platen. 14.00 Metropole orkest en soliste. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamerorkest en solist. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Orgel. 17.50 Het Defensie-Studiecentrum, causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Clavecimbel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Christelijk Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familie-competitie. 20.20 Orkest en solisten. 21.15 Lijdensoverdenking. 21.45 Vocaal en semble. 22.00 Salonorkest. 22.30 Internal io naal Evangelisch Commentaar.. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind. causerie. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00. Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Sopraan en orgel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Acèor- deonorkest en solist. 13.45 Pianoduo. 14.00 Gesproken portret. 34.15 Piano. 15.00 Kinder koor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Regerings uitzending voor de jeugd: De brievenbus gaat open. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Roemeens orkest. 19.00 De Partij van de Arbeid en de Vrijheid, causerie. 19.15 Pla ten. 19.30 Voor dé jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade orkest, koor en solisten. 21.00 Aetherforum. 21.40 Lichte muziek. 22.15 Programma ge wijd aan het Joodse Paasfeest. 22.45 Repor tage 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koer sen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 Van Rie- beeck-Festival. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 37.30 Voordracht. 17.40 Operette. 17 50 Boekbespreking. 18.00 Kamer muziek. 18.20 Platen. 18.30 Voor'Soldaten 19.00 Nieuws. 19.30 Sopraan en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkert. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55—23.00 Nieuws. Tot de belangrijkste onderdelen van de gemeentelijke administratie moeten onge twijfeld de bevolkingsboekhouding en de burgerlijke stand worden gerekend. Het ligt dan ook voor de hand, dat de regering zich heeft beraden omtrent de wenselijk heid maatregelen te treffen, welke, zo op nieuw de ramp van een oorlog ons volk zou treffen, de gemeentebesturen in staat zullen stellen na het einde van de strijd de vernietigde bevolkingsregisters van de burgerlijke stand op een betrouwbare wijze te registreren. De regering heeft na ernstige overweging besloten dat binnenkort op een plaats in het buitenland, waar de kans op vernieti ging gering is, een centraal bevolkings register zal worden ingericht en bijgehou den. Dit register zal een duplicaat van elk archiefblad, dat in ons land deel uitmaakt of deel zal uitmaken van een archief-regis ter, moeten bevatten. Het ligt in de bedoeling, dat de mede werking van de Staten-Generaal zal wor den gevraagd om de kosten van de model duplicaat archiefbladen, welke voor het DE KNAC is reeds geruime tijd doende om te trachten tot een uniforme regeling te geraken van de aanduiding van de zg. avondbranders, de straatlantarens welke bij het jngaan van de nacht worden ge doofd. Dit ten gerieve van automobilisten die hun auto onder of bij een brandende lantaren kunnen parkeren waarvan zij dus weten dat deze niet in de nacht zal worden gedoofd. Een bespreking met de Vereniging van Nederlandse gemeenten en vertegenwoor digers van gemeentebesturen heeft geen resultaat opgeleverd. Men was, in tegenstelling met de mening van de KNAC, van oordeel dat het huidige voorschrift, waarbij parkeren binnen 30 meter van een brandende straatlantaren is toegestaan indien de desbetreffende auto direct wordt verlicht, zelfs niet moet wor den gehandhaafd, aangezien men de open bare verlichting niet voldoende achtte. De KNAC kan deze mening niet delen en is ervan overtuigd dat een door haar nagestreefde regeling, waarbij alle avond branders op uniforme wijze van een ken teken worden voorzien, uitvoerbaar is. Gistermiddag is op de werf van de N.V. Gebr. Van der Werf te Deest in Maas en Waal de motortanker „Esso le Caroubier" te water gelaten, een 3000 tonner, die ge bouwd werd voor rekening van een Franse maatschappij te Parijs. De lengte van het schip is 93 meter, de diepgang als het volgeladen is 4.86 meter. Dit schip, het grootste, dat tot nu toe op deze werf ge bouwd is, is speciaal ingericht voor het vervoer van warme asphalt naar Noora- Afrika. Dank zij een speciale verwarmings installatie is het mogelijk de asphalt op de vereiste temperatuur te houden, zodat de lading vloeibaar verpompt kan worden. De inhoud van de middenladingstank en beide zij tanks is 3600 kub. meter. De voortstu wing geschiedt door een 8-cylinder Werk spoor dieselmotor van 1300 pk. Direct na de te waterlating van deze tanker werd de kiel gelegd van het Franse motorschip „Port Gentil", een benzine-tanker van on geveer 2000 ton. copiëren van het bestaande archief-regis- ter zullen worden gebezigd, ten laste van het rijk te brengen. Bovendien zullen, in dien voor het vervaardigen der bladen werkloze hoofdarbeiders te werk worden gesteld, eveneens de lonen dezer arbeids krachten ten volle door het rijk moeten worden vergoed. VOORJAARSTENTOONSTELLING „ARTI ET AMICITIAE" Van Zaterdag 5 April tot en met 4 Mei 1952 zal in de zalen der Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een voorjaarstentoonstelling worden gehouden van kunstwerken, vervaardigd door leden der Maatschappij. Willem Noske naar Frankrijk De Nederlandse violist Willem Noske is vertrokken naar Frankrijk, waar hij uit genodigd werd, te Montpellier met orkest het vioolconcert van Hurlebusch te vertol ken. Ook zal hij aldaar, evenals te Parijs, een aantal oud-Nederlandse en oud-Franse vioolwerken met cembalo en piano introdu ceren. Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1952 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad 6.10 (voor abonnés die de krant per post ont vangen 6.60) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Amster- damsche-.Twentsche- of Rotterdamsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abonne mentsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afgeschreven, wilt U dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie Wij hebben van het weekeinde gebruik gemaakt om een tweetal vertoningen in de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen te gaan zien, namelijk de première onder de huidige directie van Verdi's „Falstaff", en de „Don Pasquale" van Donizetti, die in een nieuwe montering van regisseur Anton van de Velde, een der grote succes sen van het seizoen werd en nu aan zijn tweede reeks voorstellingen is. Wanneer men op een Zondagmiddag in de wandelgangen van de KV.O. loopt, hoort men om zich heen haast evenveel Noord-Nederlandse taalklanken als Vlaam se; vooral de Noordbrabanders profiteren van de gemakkelijke verbinding met de Scheldestad, om van het bloeiend .opera- bedrijf aldaar te genieten. Maar verleden Zondag was er zelfs een uitgebreid gezel schap uit Utrecht, dat de reis per autocar gemaakt had. Die belangstelling der Stich tenaren gold, naar wij hebben begrepen, de vertolking van de hoofdrol in „Don Pas quale" door hun stadgenoot de bas Guus Hoekman, die aan de K.V.O. verbonden is. Het is ook werkelijk een reis naar Ant werpen waard om deze zanger-acteur in die komische rol te horen en te zien. Men kan zich haast niet indenken dat diezelfde zanger ons dezer dagen weer zal ontroeren door zijn nobele interpretatie in Bach's Mattheüs passie, als hij daar in Donizetti's buffa-opera het type van de verliefde oude gek, zo kostelijk In de stijl van de „com media dell' arte" staat uit te beelden. Hij had er ook een paar uitstekende tegen spelers, met wie het gemakkelijk viel von- ken^spattende effecten te bereikén. Bo vendien leidde de hele regie-conceptie (met een smakelijk décor op draaitoneel), tot een geraffineerde interpretatie vol leven en sprankelende humor. Voeg daarbij een zeer mooi orkest, dat dank zij de uitstekende acoustische verhoudingen van de schouw burg altijd fraai klinkt en nooit domineert, dan wordt zo'n oude buffa-opera een zeldzaam feest. Aan de Nederlandse schrijver Jan de Hartog is Zondagavond te New York de prijs toegekend voor het beste toneelstuk van het New Yorkse seizoen. Hij kreeg de prijs voor zijn toneelstuk „The Fourposter" („Het hemelbed"). Namens De Hartog is de prijs in ont vangst genomen door twee toneelspelers die een rol in het stuk vervuld hebben. Zwitsers koor komt de Johannes Passion uitvoeren Het bekende Kammerchor Kobelt Zürich, dat onder leiding van zijn dirigent Jakob Kobelt in 1950 in Nederland uitvoeringen gaf van Handels Messias, komt weer naar Nederland. Het ensemble geeft nu enige uitvoerin gen van de Johannes Passion van Bach en wel op Vrijdag 18 April a.s. in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, Zaterdag 19 April in de Koningin- nenkerk te Rotterdam en Maandag 21 April in het Concertgebouw te Amsterdam. De uitvoeringen staan onder auspiciën van de Zwitserse legatie en van de stich ting Nederland-Zwitserland. Met de „Falstaff" van Verdi steeg men artistiek echter heel wat hoger, hoewel het uitgangspunt, het „buffa-karakter" veel overeenkomst vertoont met Donizetti's werk. Doch hier komt men in de sfeer van het geniale, waar de „jool" reflex is van een diepe levenswijsheid. Verdi was de tachtig gepasseerd toen hij deze wonder lijke muzikale comedie schreef. Het was zijn tweede buffa-opera; zijn eerste, een jeugdwerk, was als een baksteen gevallen. Zijn revanche d'aarover werd zijn testament als opera-componist. Verdi schreef de „Falstaff" voor zijn eigen genoegen, zonder enige concessie aan de smaak van het pu bliek. Hij verklaarde dat het hem onver schillig was of men het werk ooit zou uit voeren; maar toch gebeurde dit zodra hij er mee klaar was; en als 83-jarige beleefde hij de- succesrijke première. De Falstaff is een werk dat niet kan ver ouderen, evenmin als de Shakespeare- stukken. waaraan het gegeven ontleend is, en evenmin als de „Don Juan" van Mo zart waarvan wij het als de rechtstreekse voortzetting aanvoelen. Een kasstuk, zoals Rigoletto, Troubadour, Traviata of Aïda, zal het wel nooit worden, daarvoor is het te delicaat, te weinig berekend op de massa, die van Verdi bravour-aria's ver langt. Maar de fijnproevers zullen in deze wonderlijke partituur steeds een der hoogtepunten van de muziek ei nnen. De kracht van Verdi schuilt hier in de rake muzikale typering van elk der tien optredende personages. Daar heeft hij geen „Leitmotive" voor nodig; een gron dige mensenkennis en een onuitputte lijke fantasie waren hem genoeg om het zeldzame resultaat te bereiken dat de toehoorder een onafgebroken binnenpret bezorgt. Doch laat ons Mozart's voorbeeld niet vergeten als „verbindingsschakel". Het feit dat we pas geleden de „Don Juan" van onze Nederlandse Opera hoor den, maakte voor ons deze parallel met Falstaff bijzonder opvallend. Wat de K. V. O. met eigen krachten: de regisseur Anton van der Velde, de dirigent Hugo Lenaerts, de décorontwerper Lode Ivo, plus solisten, koor en orkest van het ge zelschap tot stand wist te brengen ter vertolking van deze bizonder moeilijke opera, kan ons jaloers maken op het Ant werpse publiek, voor wie deze sublieme muzikale spiritualiteit, bij manier van spreken, voor het grijpen ligt. Het heeft geen zin om in détails te treden over de opvoering, waar een zo sterk geheel be reikt werd in een levendige Shakespea- riaanse sfeer vol rijke fantasie: een genot voor oor en oog, dat men eigenlijk niet in woorden kan vatten. Wij beleefden daar Zaterdag en Zondag een soort gezond heidskuur van de opera, door middel van het buffa-genre, aldus van de geest die het sentiment domineert. Wij doen een voorstel: laat het eens tot uitwisseling komen tussen Amsterdam en Antwerpen. Zou het geen echt Benelux- feest kunnen worden zo onze Nederlandse Opera de „Philomela" van Andriessen eens in Antwerpen ging geven, in ruil voor, bijvoorbeeld, een „Don Pasquale" met de fameuze „buffo" Guus Hoekman van de K.V.O. in Amsterdam. Alleen zou Antwerpen dan de tenorpartij door een andere kracht van die troep moeten be zetten; want dat was vocaal beslist een zwakke plek in een overigens prachtig ge heel. JOS. DE KLERK 82. De Vleermuis-rover was dus ontmas kerd, en Panda had al zijn juwelen door weddenschappen aan Graaf Gaston van Gaep lot Gaep verloren en ze daarna weer teruggewonnen, en tenslotte waren ze toen door de belasting-deurwaarder meegeno men, en nu zat hij met twintig ducaten in zijn hand dit alles te overdenken toen Jolliepop opgewekt op hem toé kwam schrijden. „Ik kan ons de aangename mede deling doen, dat de Vleermuis-rover aan de politie is overgeleverd! Onze zorgen zijn thans ten einde," sprak de deftige bedien de welgemoed. „O neen, Jolliepop," ant woordde Panda; ,&e beginnen nu pas. De deurwaarder heeft al mijn bezittingen meegenomen, en ik heb nog maar net twintig ducaten over. Nu had ik zo ge dacht, dat jij die maar moest hebben dan kun je eens vacantie nemen! Je hebt al in lang geen vacantie gehad. Ik sta er op!" „Vacantiestotterde Jolliepop verbaasd. „Maar ik heb in het geheel geen behoefte aan vacantie, mijnheer.... eh... Panda! Wij zijn erg goed voor mij, en ik heb recht op vacantie, maar ik heb er geen haast mee! Ik wilae voorscellen, dat wij nu een keurigwaardig bestaan zouden be ginnen, en....". „Maar ik heb óók recht op vacantie!", sprak Panda opgewekt Verongelukt. Bij de landing op de luchtbasis Offutt bij Omaha (Nebras- ka, V.S.) is Maandag een Amerikaanse bommenwerper verongelukt. Brigade generaal Auton, waarnemend leider van operaties der jachtvliegtuigen bij het commando van de strategische luchtmacht in de V.S., en een van zijn assistenten, luitenant-kolonel Bush, zijn bij dit ongeluk om het leven ge komen. Drie andere inzittenden van het vliegtuig werden gewond. Gedachtenis. De West-Berlijnse senaat he'eft een voorstel goedgekeurd om voor hen, die bij de mislukte samenzwering tegen Hitler in Juli 1944 het leven lieten, een gedenkteken op te richten op de plaats van het vroegere minis terie van oorlog. Zoals bekend werd de opstand, waaraan vele officieren deel namen, in Berlijn grotendeels door Ernst Remer, op het ogenblik een dei- leiders van de neo-nazistische socialis tische rijkspartij, onderdrukt. Remer werd als beloning voor zijn diensten van majoor tot generaal bevorderd. Kort geleden werd hij door een ge rechtshof te Brunswijk veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hij de samenzweerders van, Juli 1544 „verraders" had genoemd. Bommenwerper. Op 50 km ten Westen van Tokio is Maandagavond, kort na de start voor een vlucht naar Korea, een Amerikaans superfort in een bos neer gestort en in brand gevlogen. Twee in zittenden konden zich met hun val scherm redden, negen anderen hebben in het brandende wrak de dood gevon den. De machine wierp kort voor het neerkomen 32 bommen uit. IJzig. Negen mannen, die op een ijsschots 400 mijl van de Noordpool waren ge strand, zijn door vliegtuigen gered en naar Barrow in Alaska overgebracht, aldus heeft radio-New York Maandag gemeld. Zaterdag was hun vliegtuig bij een poging om van het ijs op te stijgen ernstig beschadigd. Zij zelf bleven on gedeerd en hadden voldoende voorra den voedsel en brandstof. Ingesloten. Maandagmorgen is de brand weer van Trenton (New Jersey, V.S.) begonnen met het pompen van water door de gebroken ruiten van een vleu gel van de plaatselijke gevangenis, waar een groep van 25 gevangenen zich heeft ingesloten. De moeilijkheden begonnen in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen uit protest tegen „slecht voedsel en slechte geneeskundige behandeling" een aantal moeilijke gevangenen in de vleugel in opstand kwam. Zondag heeft de directeur van de gevangenis onge veer de helft van de vijftig opstandigen overgehaald één voor één naar buiten te komen. De rest weigert tot op heden zich over te geven. Rotsen. Op ongeveer 10 km van Lissabon zijn Maandag rotsblokken, die door de zware regens van de laatste dagen wa ren losgespoeld, op een personentrein gestort. Elf personen zijn omgekomen, tientallen werden gewond. De grond verschuiving had een breedte van dertig meter en geweldige rotsblokken stort ten van een hoogte van zestig meter naar beneden. Paniek. In een bioscoop te Lima, waar een kinderfilm werd vertoond, zag iemand een foto van de muur vallen. Hij riep „aardbeving" en snelde naar de uitgang. Er ontstond een hevige pa niek, waarbij talrijke kinderen onder de voet werden gelopen. Tien kinderen kwamen om het leven, 39 werden ge wond, van wie tien ernstig. Hoog peil. Tengevolge van het buiten haar oevers treden van de Moezel zijn ten minste dertig dorpen gedeeltelijk over stroomd. De stad Zeil is door het water geïsoleerd. Het peil van de rivier stijgt nog, evenals dat van de Rijn, die te Re- magen en Oberwinter buiten zijn oevers is getreden. Hier is het water huizen binnengedrongen. Het pontverkeer over de Rijn is gestremd. Rijnaken kunnen alleen nog gebruik maken van het mid den van de rivier. „Dus alsjeblieft!" Natuurlijk kon Jolliepop zich niet tegen een nadrukkelijk bevel ver zetten, en dus wankelde hij een ogenblik later besluiteloos weg met de twintig du caten. „Vacantie!", zuchtte hij. „Wat moet ik beginnen met een vacantie? En wat zullen wij mij intussen missen! Wij kunnen zonder mij niet het leven door!" Maar daar dacht Panda anders over. Hij klopte zijn handen af en dacht: „Ziezo! Dat is dat! Nu heb ik niéts meer over zelfs niet ie mand die me kan hinderen! Nu kan ik ten minste weer eens een écht, prettig avon tuur gaan beleven op mijn eentje!" En wij zullen eens zienhoe hij dit aanpakt. Waarschijnlijk vandaag zal mejuffrouw Truus Gautier, de stewardess van de bij Frankfort verongelukte DC-6 „Koningin Juliana" voor verdere behandeling naar Nederland worden overgebracht. Sedert de ramp verblijft zij in het ziekenhuis van het Amerikaanse leger. Op een persconferentie heeft de directeur van de K.L.M. in Duits land, de heer Laponder, verklaard, dat haar toestand vooruit gaat. Zij kan zich nog niets van de ramp herinneren. Gehoopt wordt, dat dit na een langere periode van rust zal veranderen, omdat haar getuigenis van groot belang zal zijn voor de commissie die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de ramp. De heer Laponder verklaarde voorts, dat het ingestelde onderzoek tot nu toe nog geen bijzonderheden aan het licht heeft ge bracht, die de commissie in staat stellen de oorzaak van de ramp te bepalen. Hij sprak een bericht tegen, volgens welk de piloot van het K.L.M.-toestel kort voor het ongeluk had meegedeeld, dat hij „moeilijkheden met de hydraulische stuur inrichting had". De heer Laponder merkte op, dat het verongelukte toestel niet met hydraulische stuurinrichting was uitgerust. De heer A. D. Snitslaar, chef-vliegdienst, heeft te Frankfort verklaard dat in het wrak van de verongelukte „Koningin Juliana" slechts zeer weinig onderdelen van instru menten zijn gevonden, die opheldering over de oorzaak van het ongeluk kunnen geven. „Misschien", zei hij, „heeft een brand of een zeer belangrijke technische storing de piloten doen pogen zo snel mogelijk te landen". Op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Hilversum is Maandag het stoffelijk overschot van een der slachtoffers van de ramp, de kapitein ter zee b.d., ir. N. J. C. Smit, onder grote belangstelling ten grave gedragen. Op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam werd eveneens onder grote belangstelling de heer J. H. Feuth ter aar de besteld, de bij de ramp omgekomen directeur van Kaufmann's Huidenhandel N.V. en op het kerkhofje van Rekken in de gemeente Eibergen werd het stoffelijk overschot van de heer H. A. Bennink be graven- v

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2