Koningin en Prins bezoeken op 10 April Tennessee Valley FIRMA W. F. CLAUS - HAARLEM T.W.N.-motoren een degelijk rijwiel Bborden VERMICELLISOEP 35 re ut HONIG'S SOEP De invloed van de emigratie „De Rijwielspecialist" Satan Staff maan OOK IN AMERIKA STR Amerika's beste voorbeeld van wat samenwerking vermag Castricum TEKENAAP zoekt werk MEUBELSTOFFEN SèVrte?"8 Alleen hij OME ARIE, VROUWELIJKE WERKKRACHTEN Vrouwelijke kracht Dat is slerk! Eens troosteloos en kaal Grootse actie Geringe aanvoer aan Urker afslag Wat in Maart in- en uitging Burgemeester van Roden in Drente geschorst Santpoort in feeststemming voor zijn jubilerende dokter SUCCESSCHOTELS f2.50 ADVERTEERT IN DIT BLAD Irs één dag retour VAN DOORNS WONINGINRICHTING Voor LEERLING of GEVORDERD LEERLING BANKETBAKKER gevraagd. Haarverven Gevolgen van het vertrek van 50.000 emigranten per jaar op het bevolkingsaantal van Nederland Bescherming van leer lingen tegen besmetting DINSDAG 1 APRIL 1952 Van onze correspondent in Amerika) Meer dan de helft van de regen, die er in de Verenigde Staten valt, komt naar be neden in de Tennessee-vallei. Er is zon en warmte genoeg in dat Zuidelijke gebied, maar wanneer het er regent, dan komt het water meestal met bakken uit de hemel. Nederland heeft zijn strijd tegen het zeewater gevoerd, de Tennessee-vallei heeft het niet minder zwaar gehad in de kamp tegen het regenwater. Dat feit alleen reeds zou kunnen verklaren, waarom Koningin Juliana op Donderdag 10 April een bezoek van ongeveer vier uren aan deze vallei brengen zal. Er is een zekere verwantschap tussen dat gebied en het onze. Het Koninklijk paar zal bij dat korte be zoek uiteraard slechts enkele staaltjes kun nen zien van wat de Amerikanen in de Tennessee-vallei hebben tot stand ge bracht. Het gehele gebied, dat men in de laatste twintig jaar onderhanden heeft ge nomen, is bijna zo groot als Engeland en strekt zich uit over zeven staten. Er zijn vele redenen, waarom men sceptisch kan staan tegenover techniek en hedendaagse civilisatie, maar wie gezien heeft, wat wetenschap en technisch vermo gen gedaan hebben ten bate van een der armste gebieden van Amerika, moet toch wel enthousiast raken. Nog altijd zijn er stukken in dat grote gebied, die nog niet van de hervormingen geprofiteerd hebben. Daar kan men nog zien, hoe de algemene toestand was om streeks 1930. De huizen daar zijn vervallen en troosteloos kaal zien de hellingen er uit. Hier en daar ziet men nog een boom en wat plantengroei, maar verder is zulk een helling doorsneden door brede voren, waar niets in groeien kan. Daar bruist het water naar beneden, wanneer de stortregens val len, daar is alle vruchtbare grond meege sleept naar de rivieren: eerst naar de Ten nessee, dan naar de Ohio en uiteindelijk naar de geweldige Mississippi. Die rivieren zijn drabbig geworden. Vroeger echter, toen men het land nog niet zo onoordeel kundig had ontbost en de regens nog niet de kans hadden de humus weg te spoelen, moet de Tennessee mooi helder water heb ben gehad. De strijd tegen het wegspoelen van grond, tegen erosie, v/as te zwaar voor de alleenstaande boer, te zwaar voor een en kele Amerikaanse staat zelf. Hier moest de centrale regering ingrijpen. De regering van Franklin D. Roosevelt heeft er waarlijk iets zeer groots verricht. Toen men daar in 1933 de zaken begon aan te pakken, betekende dat voor vele werklozen uit de crisistijd een prachtige werkverschaffing. Roosevelt's critici waren aanvankelijk van mening, dat hier enorme sommen verspeeld werden, maar de cri- tische stemmen zijn bij het vorderen van de plannen gaandeweg tot zwijgen ge bracht. De voordelen zijn talloze. De waterstand der rivieren werd geregeld door het bou wen van geweldige stuwdammen. Tege lijk werd de rivier bevaarbaar gemaakt voor schepen van bijna drie meter diep gang en sluizen werden gebouwd om die schepen langs de dammen te brengen. Overstromingen werden door de water regulatie voorkomen. Maar bovendien kon men goedkope electriciteit opwekken door te profiteren van de waterkracht bij de dammen. Aan de bevolking werd geleerd, hoe de schrale grond weer vruchtbaar kon worden gemaakt en hoe er geploegd moest worden om de grond niet opnieuw te doen wegspoelen. Nieuwe bossen werden aange plant en de boerderijen werden gemoderni seerd door ze van electriciteit te voorzien. Ook maakte de electriciteit het mogelijk om grote industrieën te vestigen in deze streken. De fosfaatfabricage (kunstmest) kon worden uitgebreid. Ook aluminum wordt er vervaardigd in de buurt van Knoxville. Niet ver van het vliegveld, waar het koninklijk gezelschap zal landen, staat de reusachtige aluminum-fabriek van Alcoa. De gezondheid van de bevolking is zeer verbeterd door hygiënischer toestanden Een gevolg van de waterregulatie en de grotere welvaart. De nieuwe vruchtbomen zorgen voor vitaminen en de malaria ver minderde waar de poelen verdwenen. De streek is bijzonder aantrekkelijk ge worden voor toeristen. Grote meren heb ben zich namelijk achter de enorme stuw dammen gevormd. In een prachtig land schap kan men nu zwemmen en zonne baden naar hartelust. Het natuurschoon wordt niet gestoord door die dammen en centrales. Vrijwel nergens in Amerika treft men zoveel goede moderne architec tuur als hier. Alles is aangepast aan het landschap: schoon van lijn en doelmatig. De Tennessee vallei is Amerika's beste toonbeeld van wat samenwerking vermag. Men heeft alleen vrijwillige medewerking gezocht van boeren, die op hun boerderij wilden werken volgens de methoden, die de hervormers aangaven. Hun voorbeeld cn het resultaat dat zij bereikten, deden de rest De streekgenoten zagen het nut in van de nieuwe methoden en begonnen op dezelfde wijze te werken. Het Koninklijk Paar zal een rijtoer ma ken over de voortreffelijke heuvelwegen van dit thans zo welvarende gebied en het einddoel zal de Norris-dam zijn, een van de indrukwekkendste creaties in deze streek. De afgelopen week was de aanvoer van IJselmeervis zeer gering. Zowel de vangst van paling als nest was beneden de ver wachting. Fuikpaling noteerde per pond van f 0,96 tot f 1,08. De eerste lijnpaling bracht f 1,37 per pond op. Nest noteerde per bak van f 2,90 tot f 3,16. Aangevoerd werd: 26 pond lijnpaling; 299 pond fuikpaling; 1071 pond spiering; 989 pond voorn; 3 pond serpeling; 6 pond karpet en 7000 pond nest. De totale omzet bedroeg ongeveer f 1040. In de maand Maart zijn in totaal 867 zee schepen de pieren gepasseerd. Binnen kwa men 431 schepen. Hiervan waren er 340 voor Amsterdam, vijftien voor Zaandam, een voor Haarlem, twee voor Spaarndam, een voor Buitenhuizen, veertien voor de buitenhaven voor de Hoogovens, zesendertig voor de bin nenhaven. twee voor de papierfabriek en twintig schepen kwamen binnen als bij legger. Van Amsterdam vertrokken 365 sche pen, twaalf van Zaandam, één van Buiten huizen, twaalf van de buitenhaven van de Hoogovens, vierentwintig van de binnen haven van de Hoogovens, twee van de papier fabriek en tenslotte gingen er achttien als bijlegger om de West. Een totaal derhalve van 436 schepen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Bergen f 15.600; Abraham f23.300; Eveline f 14.000; loggers: HD 79 f8950; HD 87 f9400; KW 114 f 1770: KW 57 f 870; KW 95 f 1340; KZ 3 f 150 cn RO 3 f 100. Wederopbouwwet overtreden Overtredingen van de Wederopbouwwet bij fabrieksbouw, die de laatste tijd in de gemeente Roden zijn begaan, hebben tot moeilijkheden geleid. Gedeputeerde Staten van Drente hebben hierin aanleiding ge vonden om de heer H. Helwerda, burge meester van de gemeente Roden, te gelas ten zijn werkzaamheden als zodanig te staken. Deze zou buiten de kring van zijn ambts bezigheden onregelmatigheden hebben be gaan. De heer P. D. Edel, burgemeester van Peize, is tijdelijk belast met de waarneming van het burgemeestersambt van Roden. Artikel 66 van de Gemeentewet geeft Gedeputeerde Staten de bevoegdheid een burgemeester voor één maand te schorsen. Na deze tijd kan de Kroon deze schorsing overnemen en betrokkene opnieuw voor drie maanden schorsen. Vanmorgen heeft het hele dorp Santpoort zich met vlaggen getooid en voor het huis van de arts A. de Groot Lzn. is een enorme erepoort verrezen. Met deze eerbewijzen huldigt de Santpoortse gemeenschap haar jubilerende dokter, die vandaag 50 jaar geleden zich als beginnend arts in de plaats vestigde en daarmede thans de nestor der Kennemer huisartsen is geworden. Vanmiddag om 4 uur recipieert de jubi laris in café Zomerlust. Benoeming De oud-Castricummer de heer Th. Tromp, leraar aan de Nijverheidsschool te Scha- gen, is met ingang van 1 Juni 1952 als leraar benoemd aan de Nijverheidsschool te Woerden. Schoorsteen bezweek na plof De familie Wilhelm wonende aan de Oude- Haarlemmerweg werd gisteren opgeschrikt door een hevige explosie in de schoor steen. Een nader onderzoek heeft uitge wezen dat de explosie veroorzaakt werd door opeengehoopte gassen in het rookka naal. De schoorsteen op het dak heeft de klap niet kunnen overleven. Het werk van de brandweer bepaalde zich tot het ver wijderen van brokstukken van de schoor steen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De werkloosheid in Castricum Volgens door het bureau Sociale Zaken verstrekte gegevens stonden er Maandag te Castricum 16 werkzoekenden inge schreven. Zij waren verdeeld over de vol gende groepen: bouwvakarbeiders 5; bank werkers 1; grondwerkers 1; losarbeiders 5; montage arbeiders 1; koks 1; kantoorbe dienden 1; schoenmakers 1. Met ontroering namen wij kennis van het vrij plot seling overlijden van ons bestuurslid de heer G. OUDEMAST in de leeftijd van 54 jaar. Zijn nagedachtenis zal bij ons in levendige herinne ring blijven. De Centrale Bond van werknemers in het Transportbedrijf, afd. IJmuiden. Met diep leedwezen na men wij kennis van het vrij plotseling overlijden van ons bestuurslid de heer G. OUDEMAST in de leeftijd van 54 jaar. Zijn nagedachtenis zal bij ons in herinnering blijven N.V.V. Bestuursdersbond afd. IJmuiden. LION d'OR Morgen: Lever met spek. AANBESTEDING. Het bestuur v. d. Ver. voor Chr. Nat. Uitgebr. L. O. te Beverwijk heeft het voorne men Woensdag 16 April a.s. aan te besteden: Het uitbreiden van de Duinwükschool met 4 les lokalen, enz., gelégen aan de Duinwijklaaii te Be- verwy k. - Bestek en tekeningen ver krijgbaar bij Dingler's Boek en Papierhandel N. V., Bree- straat 52 te Beverwijk, én arch. Ant. ten Broeke B. N. A„ Marconistraat 3 te IJmui den, ad f 10 per stel. Restitu tie f 5 bij ongeschonden te ruggave. voor avonduren, onverschil lig wat. Brieven IJ 506. Uw verenbedden en kapokmatrassen gerepareerd door Gen. Cronjcstraat 113 - Haarlëm-N. - Tel. 19141 zijn weer als nieuw! Reparatie-inrichting voor Uw meubelen. MOLENDIJK'S KAPSALONS lanceren PARiJSE HAARMODE 1952 Santpoorterplein 1 - Telefoon 19706 - Haarlem Haarlems Oudste en Grootste inkoophuis van Lompen, Papier en Metalen, geeft voor reclame 5000 cadeaux, die bij U allen welkom zullen zijn. Orig. Huishoudlompen t/m ƒ0.50 per kg Archieven worden vernietigd BAKENESSERGRACHT 45—51 TELEFOON 11436 MOTORENHANDEL O. F. D I C T U S Meidoornstraat 1 - Tel. 4694 (K 2550) - IJmuiden-Oost. HALLO! - Omdaf het zo koud is - HALLO! Erwtensoep 15 ct. per kop Patates frites 15 ct. per zakje Gekookte eieren 20 ct. Spiegelei 25 ct. - Warme worst 25 ct. Binnenkort Indische gerechten. Elke dag vers. LUNCHROOM - Kanaalstraat 91, IJmuiden Door vroegtijdige inkoop koopt U bij ons nog voor de OUDE prijs o.a. GERMAAN, VESTING en RUDGE-RIJ WIELEN Hoofdstraat 184 - Telefoon 8069 - Santpoort SERVICE AAN ALLE HULPMOTOREN. Firma LAGENDIJK vraagt voor Poetslappenfabriek. Aanmelden: aan de fabriek, Industriestraat 31, IJmuiden. Voor spoedige indiensttreding gevraagd voor all-round kantoorwerk. Alleen zij, die voldoen aan de volgende vereisten, ge lieven te reflecteren: geroutineerd steno-typiste, gewend zelfstandig te corresponderen en leiding te nemen, tenminste dipl. M.U.L.O. of H.B.S. Leeftijd 25—35 jaar. Uitsluitend schrift, en uitv. sollicitaties aan: HINVO, Van Dalenlaan 56, Santpoort-Station. STEENHUISEN'S BANKETBAKKERIJ, De Genestetlaan 27, Driehuis. NatuurgiCrouw en discreet. Middenweg 126 - Telef. 22202 Haarlem-Noord WW Bijna even sterk als zo'n Delana jon gensbroek en blouse, waarin ze naar hartelust kunnen ravotten. Gebreid van ijzersterke wollen kamgarens: zij komen steeds als nieuw uit de was. De Delana combinatie van broek en blouse is voordeliger, mooier en ster ker dan een pak en toch gekleed. [y Verkrijgbaar voor de leeft van 3-12 j. Leeftijd 6 jaar: blouse maat 4, in effen en vrolijke streepdessins. f8.75 ook verkrijgbaar met korte mouw broek, vlot model, met schuin opgezette zakken, elastiek in de rug en stevige ceintuur met rin gen, maat 5 f 14.75 Kleine stijging per maat. Verzoeke toezending van de nieuwe Delana folder „Voor het kind In de wieg, voor het kind In de box" B Naam W.4 j Adres fl Te Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame Is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. Een goudgele, krachtige soep. In een studie, door het Centraal Bureau voor de Statistiek gemaakt, wordt aange toond dat de invloed van de emigratie op het bevolkingsaantal zeer groot is. Men weet dat onze regering onlangs in een nota aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat er naar gestreefd wordt, dat elk jaar 25.000 personen uit Nederland emigreren, waarbij dan nog 25.000 gezins leden komen. In totaal dus 50.000. Nu zou men, oppervlakkig geoordeeld, zeggen dat dit in 30 jaar een verlies van 1.500.000 inwoners zou geven. Maar het is veel groter, omdat rekening gehouden moet worden met het feit dat onder de emigran ten veel jonge gezinnen zijn die nog kin deren krijgen. En die kinderen van de emigranten komen ook weer tot een hu welijk en krijgen dus op hun beurt weer kinderen. Een berekening als van rente-op- rente bij het uitzetten van kapitaal! Omdat bij de bevolkingstoeneming ver scheidene onzekere factoren in het geding komen, is een maximale en een minimale veronderstelling gemaakt en daarvan is dan het gemiddelde genomen. Dan komt men tot het volgende resul taat: Indien per jaar 50.000 personen naar het buitenland vertrekken betekent dit een verlies aan inwoners: Na 5 jaar: Na 10 jaar: Na 15 jaar: Na 20 jaar: Na 25 jaar: Na 30 jaar: 263.400 555.400 869.400 1.202.500 1.553.600 1.921.000 Afvloeiing van 50.000 emigranten geeft in een periode van 30 jaar een verlies van 1.921.600 inwoners. Het extra verlies is in die tijd dus opgelopen tot 421.600. De invloed op het bevolkingsaantal Het C.B.S. heeft van de te verwachten toeneming der bevolking, die een gevolg is van het geboorteoverschot, het verlies door emigratie afgetrokken. Toen kwamen de volgende ramingen uit de bus: Raming aantal Na aftrek inwoners emigratieverlies 1950 10.027.000 1960 11.198.000 10.642.000 1970 12.134.000 10.931.000 1980 13.036.000 11.114.400 Als er inderdaad elk jaar 50.000 emi granten uit Nederland vertrekken en de prognose van het C.B.S. uitkomt, zal Ne derland in 1980 11.114.000 inwoners tellen. Zonder emigratie zouden er dan 2.708.600 meer zijn. O 1 Jan. 1952 telde Nederland 10.327.000 inwoners. De emigratie heeft ook veel invloed op de sterkte der verschillende leeftijdsgroe pen in ons land. Het C.B.S. maakte de volgende bereke ningen per 1000 mannen en vrouwen: mannen vrouwen 1950 1980 1950 1980 0_14 jaar 300 240 284 231 1424 jaar 164 148 158 143 24—54 jaar 383 412 395 405 55—64 jaar 79 96 83 102 65 jaar en ouder 74 104 80 119 Minder kinderen Men ziet het: Allereerst een vermindering van het aantal kinderen. Op 2000 inwoners zal aldus de verwachting van het C.B.S. het aantal kinderen van 0—14 jaar ver minderen van 584 tot 471. Een verminde ring dus van ruim 18 Voor de bezetting der scholen zou zo'n vermindering een grote invloed hebben. In Nederland waren in 1950 ongeveer 2.993.000 kinderen van 014 jaar. In 1980 zullen er, naar het C.B.S. verwacht, 2.167.000 zijn, of 382.000 minder. Als men aanneemt dat de helft dezer kinderen een lagere school bezoekt, betekent dit. bij een gemiddelde van 40 leerlingen per klas, 9550 klassen, of 1600 scholen van zes klassen. De groep jonge mannen en vrouwen van 1424 jaar daalt ook, maar dat blijft be paald tot ongeveer 10 Meer werkers Van veel belang zijn ook de cijfers voor de groepen 2454 jaar en 5465 jaar. Het aantal mannen en vrouwen in die groepen stijgt van 1950 tot 1980 van 4.713.000 tot 5.640.000. Een toeneming dus van 927.000. Het aantal mannen is iets kleiner dan dat der vrouwen. Er kan dus aangenomen wor den dat (al weer als de prognose van het C.B.S. uitkomt) het aantal mannelijke ar beidskrachten in die 30 jaar zal toenemen met - 450.000. Per jaar zullen dus 15.000 arbeiders extra in het productieproces op genomen moeten worden. Meer ouden van dagen Het aantal Nederlanders van 65 jaar en ouder zal in die 30 jaar toenemen met on geveer 45 In aantallen uitgedrukt: in 1950 waren er 772.000 Nederlanders van 65 jaar en ouder. De verwachting is dat er in 1980 1.239.000 zullen zijn of 457.000 meer. In een der modemagazijnen in Oxford Street, Londen, is een show gehouden tijdens welke manlijke mannequins een nieuwe herenmode trachtten te lanceren. Een der snufjes was dit „wandelpakje" dat geïnspireerd heette op de mannenmode uit de tijd van Sir Walter Raleigh Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter bescherming van leer lingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs. De wet van 7 December 1934, van gelijke strekking, heeft met betrekking tot de be strijding van tuberculose onder het perso neel der onderwijs-inrichtingen groot nut bewezen, maar bij de uitvoering ervan kwamen enkele bezwaren aan het licht, die het nieuwe wetsontwerp beoogt te onder vangen. De voornaamste wijzigingen, die het brengt, zijn de invoering van een pe riodiek hernieuwd onderzoek van het ge hele personeel en de bepaling, dat niet al leen het personeel, dat aan de inrichtingen van onderwijs is verbonden in vaste dienst, maar ook anderen, die er tijdelijk werken, zoals volontairs, godsdienstleraren en sur veillanten, op besmettingsgevaar moeten worden onderzocht. Een schoen van klasse met moderne zoolrand. Zware golf crêpezooi. Met pararubber zooL Vlotte sportschoen. Verkrijgbaar in diverse modekleuren.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3