Diploma-uitreiking aan de Nijverheidsavondschool De „wolf" is in Kennemerland een sterke vijand van het gebit Finales om Kennemer damtitel beginnen volgende week Woensdag /'"Hoe is het ontstaand Een Eeuw geleden Agendabureau moet worden opgeheven Agenda voor Haarlem Beverwijk Een halve eeuw verzekeringsagent Castricum 3 „Velser Gemeenschap" zal taak overnemen „Lente" stagneert het bouwen Hoogoven-voetbaltournooi „ingesneeuwd" GdeP de k»cW- Belgische loodsensociëteit in Vlissingen V.S.V.-Stormvogels Sportbond IJmuiden aan de toestellen SCHOLIEREN AAN DE TAND GEVOELD Belgische vissers klagen over Engelse collega's Veertig jaar bij de fa. Honig Moeder van „industrie huizen" Onderlinge strijd bij damclub „Sportief" De heer W. F. v. d. Ploeg jubileert 4 April 1952 Thans ook een Beverwijkse volksdansgroep Castricummer zong in Kleef Rode Kruis oefende in besneeuwde duinen Dit woord: LOEDER In tegenwoordigheid van enige bestuurs leden van de Vereniging voor Nijverheids onderwijs in Kennemerland en het leraren corps is Maandagavond in de Vélsense Nij verheidsschool aan een aantal geslaagden van de avondcursussen het diploma uitge reikt. Vooraf sprak de voorzitter van de Ver eniging voor hel Nijverheidsonderwijs ir. Peltzer de jongens toe, die naar hij zeide, over het algemeen overdag in de industrie werkzaam zijn en thans „iets hebben be reikt". „Jullie zijn er echter nog niet", ver volgde de heer Peltzer en hij spoorde de jongens aan verder te leren. Tenslotte sprak hij zijn waardering uit jegens direc teur en docenten over het gunstig resul taat, dat er bereikt is: slechts één candidaat moest worden afgewezen. De directeur, de heer P. L. Hubbeling, sprak voorts de hoop uit dat het bereikte resultaat een stimulans mocht zijn voor de leerlingen om zich verder te bekwamen, in het bijzonder voor gezel in de verschil lende vakken, waaraan de indutrie volgens de heer Hubbeling hevig behoefte heeft. Met een toepasselijk woordje reikte hij aan de, geslaagden het diploma uit. Het 'waren: Machine-Bankwerken v A-diploma: W. Koks, HL J. I-Iillebrink, C. Walraven, M. C. Mertens, G. Bulter, H. C. v. Véluw, E. v d. Valk. T. Goedhart, J. Vermandei, J. Lijnbach, P. Hoogeland, C. Poppe. B-diploma: K. Bakker, M. Redelijk heid, P. J. Raspoort, D. H. Zorgdrager, J. J. v. Hesselingen, H. Bosman, G. de Reus, W. J. Molenaar, J. P. Versteege. A. Stengs. Diploma 5-jarige: P. Vlaming, C. Schol, H. Kramer. J. v. Rooden, C. W. de Vries, H. v. d. Wind, D. v. d. Vlies, F. Osendarp. Electro-techniek r B-diploma: W. WiLgenhof, Th. Ouden dijk, F. de Vos, F. Tijl. Diploma 5jarige: C. Been, W. Kok. Timmeren A-diploma: W. Kremer, H. W. Haver, H. v. d. Plas, J. Brederveld. B-diploma: J. Blanken, H. v. d. Kaam, C. Hoogland, J. v. Vliet, M. Marcus, J. Ililberts. Diploma 5- jarige: M. Plug, J. Zuurbier, A. Bakker, K. Naar wij vernemen zien de initiatief nemers van het „Agendabureau Velsen" zich genoodzaakt, deze organisatie op te heffen, nadat zij geruime tijd een zeer kwijnend bestaan heeft geleid. Men deelde mede, dat het niet onmoge lijk is, dat de „Velser Gemeenschap" deze taak te zijner tijd zal overnemen en wij vernamen daaromtrent van de Cultu rele ambtenaar, dat een der eerste taken van de Velser Gemeenschap juist dit agendabureau zal zijn, om orde in de nog steeds durende chaos te helpen brengen. Het agendabureu was bedoeld als een administratieve schakel, die zeer goed werk had kunnen doen om de spreiding van de uitvoeringen op allerlei gebied te bevor deren. De mislukking mag dan ook zeker niet aan het principe van de zaak geweten worden. De hoop blijft levend, dat het ver enigingsleven nog eens zal kunnen steunen op een neutraal bureau, dat ver van te vo ren op de hoogte is van de „agenda" in deze gemeente, zodat dezelfde avond niet door vele verenigingen tegelijk gebruikt wordt voor het geven van een bepaalde manifestatie. Paastournooi in Leeuwarden trekt Kennemer dammers De damclub „Gezellig Samenzijn" te Leeu warden organiseert op Tweede Paasdag haar traditioneel nationaal „sneltournooi" in groe pen van vier dammers. De belangstelling voor deelneming aan de hoofd-, le en 2c klasse is dit jaar uit Ken nemerland bijzonder groot. De onverwachte vorst- en sneeuwperiode, die de lente aankondigt, heeft alle Velsen- se bouwwerken, welke worden opgetrok ken, gestagneerd. Maandag zijn bij verscheidene in aan bouw zijnde huizen de arbeiders niet ko men opdagen. De sneeuwval van de laatste dagen is oorzaak geworden, dat de organisatoren van het Hoogoven-voetbaltournooi om de Holland I-beker de aanvangswedstrijd van Maandagavond op „Rooswijk" uit moesten stellen. De heer G. S. K. Blaauw zal dus ook nog even met de aftrap moeten wach ten. ADVERTENTIE N.V ROWNTBEE - AMSTERDAM. DINSDAG 1 APRIL City: „Thousands cheer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaanie: „De plunderaars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", all» leeft., 8 uur. Rembrand!: „Van een bruiloft komt een bruiloft", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijkstragedie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de oertijd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 2 APRIL Minerva (Heemstede): Volksuniversiteit „Mira", 8.15 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9.15 uur. Lido (Plein): „Bright Victory", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Koops, S. Kalkhoven, M. A. Schellevis, G. Zorgdrager. Schilderen A-diploma: H. Alders, T. J. Reeuwijk, P. Bras. Diploma 5-jarige: W. J. M. Spekking, A. W. Kóene. Op de plaats van de huidige aan de bou levard De Ruyter te Vlissingen zal een nieuwe Belgische loodsen-sociëteit worden gebouwd. Nu het Belgisch ministerie van Verkeerswezen onder de huidige omstan digheden geen gelden voor dit doel ter be schikking kan stellen, heeft de sociëteits vereniging „De Unie" zelf naar een oplos sing gezocht. De plannen verkeren in een vergevorderd stadium en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het nieuwe gebouw in het voorjaar van 1953 beschikbaar zal zijn. De besturen van „Stormvogels" en VSV hebben in principe besloten de vriendschap- nelijke wedstrijd lussen beide clubs binnen kort te laten spelen op „Schooncnberg". De kosten van de jubilea der beide verenigingen waren en zijn zeer hoog en moeten gedeelte lijk uit de opbrengst van deze ontmoeting bestreden worden. Alle leden zullen daarom een kaartje moeten kopen, wil het financieel resultaat zo gunstig mogelijk uitvallen. Dezer dagen zijn openbare lessen gehouden van de Sportbond IJmuiden. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden luiden: Jongens aspiranten: 1. B. v. d. Laan; 2. J. Visscher; 3. A. v. Veen. Junioren: 1. P. v. Eerden en N. Kraak; 2. L. Boon; 3. P. v. Eden. Heren: 1. M. Kistemaker; 2. W. Geels: 3. A. Kouwenhoven. Jongens: 1. S. Voet; 2. P. Cramer; 3. R. Blomvliet. Meisjes: 1. M. v. d. Linde; 2. M. Kistema ker en A. Postema; 3. N. Kerkhof. Meisjes junioren: 1. E. Rietdijk; 2. J. Glas; 3. R. Kraak. Meisjes aspiranten: 1. A. Buren; 2. I. Jon ker; 3. D. Nederlof. Dames le graad: 1. mevr. A. Kistemaker Hamburg en mevr. M. Bobeldijk; 2. Willie Struijs; 3. mevr. M. Stam. Dames 2e graad: 1. mevr. S. Zeeuw; 2. Rei- na Bruntink; 3. Paulina Steutel en J. Riet man. Meisjes: 1. H. v. d. Outenaar en I. Ver schoor; 2. I. Druijven; 3. J. Voet. Meisjes aspiranten: 1, Johanna Veerman; 2. M. de Jong; 3. W. Verbaan. Dames senioren: 1. Mevr. E. Kistemaker Nukoop; 2. mevr. D. Jochems; 3. mevr. E. Zwart en mevr. KI. Mooy. Op 6 Juli werkt de sportbond met een grote groep mee aan de turnwedstrijden in Den Haag. De leden van 6 tot 14 jaar houden een weekeinde te Dordrecht op 21 en 22 Juni, waar tevens een feest wordt georgani seerd in het mooie Wandypark. Vrouwengroep P. v. d. A. Hedenavond zal mevr. Schuttevaer over haar eigen werk spreken. Deze avond is georganiseerd door de Vrouwengroep van de P.v.d.A. en zal worden gehouden in de zaal van dansschool Dors aan de Koning straat. In het schooljaar van 1 September 1950 tot en met 31 Augustus 1951 hebben de leerlingen van de eerste en tweede klassen van alle lagere scholen in het district Ken nemerland zich aan een onderzoek aan gaande de gaafheid van het gebit onder worpen. Dit district. Castricum, Heems kerk, Uitgeest en Akers'oot. Voor de leer lingen van de tweede klassen was dit on derzoek geen nieuwtje, want liet jaar daar voor hadden zij zich ook reeds in de mond moeten laten kijken. Deze permanente controle, waaraan 2287 kinderen hebben deelgenomen is van uitermate groot be lang en de ouders van de 41 leerlingen, die het niet nodig achtten hebben grote kans deze daad later te zullen betreuren. Het werk van de schooltandarts kon eerst in October 1950 beginnen .omdat voor die tijd de plaats vacant was. De heer C. M. Scherpenhuysen van Haarlem heeft in het genoemde schooljaar, trouw terzijde ge staan door zijn assistente mevrouw C. H. M. Nater-Luypen uit Beverwijk tenslotte de ruim tweeduizend gebitjes „gaaf" ge maakt. Alle in het district aanwezige lagere scholen, zo staat in het jaarverslag te lezen, werden in de schooltandverzorging betrok ken. Gemeentebesturen en besturen van alle bijzondere scholen verleenden hun medewerking. De samenwerking m°t het onderwijzend nersoneel was voortreffelijk. In Beverwijk, waar leerlingen van 14 scholen gelegenheid krpgen mee te doen, nam 97.9 deel a°n de actie. In Castri- rum bedroe^ dit 98.5 over 5 scholen. Heemskerk 99.6 van 3. Uitbeet 99 5 over 4 en Aker^oot 95.8 over 3 schelen. Alle in het dist'-;et Syerkzame zieken fondsen hebben financiële medewerking verleend. Van de 22*7 leerlingen die aan de mond- verzorginig dee'namen. waren er 2030 b'i een al^m^en ziekenfonds. 9 bij het fonds van de Nederlandse Pnoonvpgen en 15 bii de d''"nsd Geneeskundige verzorging Politie verzekerd. De ouders van 233 loe"h'niff0n waren niet in een ziekenfonds verzekerd. Veel „caries" De tandheelkundige adviseur van de Ne derlandse Vereniging voor Sociale Tand heelkunde. de heer Paesi. bracht op 12 De cember 1950 en op 28 Juni 1951 een be zoek aan het district. Van deze bezoeken werden rapporten uitgebracht, waaruit onder meer bleek, dat de caries of wolf- frequentie in M'dden-Kennemerland bui tengewoon hoog is. Het gevolg hiervan was een achterstand in de werkzaamheden, zo dat het niet mogeliik was alle leerlingen in het district tweemaal te onderzoeken en zo nodig to behandelen In de raooorten van de tandheelkundig adviseur werd aange drongen op het instellen van meer werk- In internationale visserijkringen wordt op het ogenblik vrij veel gesproken over de door Noorwegen genomen maatregelen in zake territoriale wateren en over dezelfde drastische maatregelen thans door IJsland genomen, waardoor zelfs eigen vissers een verbod is opgelegd. Het Belgische Visserijfolad verbindt hier aan enig commentaar. Men schrijft onder meer: Stilletjes wordt het ook tijd dat be paalde plaatsen van de Noordzee in Voor geschreven perioden verboden worden, hoe onaangenaam het ook in de oren moge klin ken van al wie visser is. Het gaat hier im mers om hun toekomst, om den brode en velen zien slechts het onmiddellijk eigen belang in, vergetend, dat. de huidige inten sieve visserij snel de visstapel uitroeit, waar en van wie het ook moge zijn. Zolang er hieromtrent echter geen regeling bestaat, moet het recht de visserij op bepaalde plaatsen te bedrijven blijven bestaan. Slechts een zestal Belgische trawlers vis sen in de Moray Firth. Ze worden er niet niet gerust gelaten door Engelse kleine boten die voor seine-vissers doorgaan, maar het in feite niet zijn. Ze zoeken de Belgische schepen op, gooien de ruiten in met stenen en schroeven in hun vaarwater, totdat ze soms gedwongen zijn hun netten te lichten. Scheuren deze, dan varen de Engelsen naar het wachtschip om de schuld aan de Belgen te wijten, waar in feite het scheuren het gevolg is van de hapering aan de rotsen. De Engelse visserij-waohtschepen zijn streng voor vreemde vaartuigen, maar ver geten vooral het reglement te doen toepas sen door de Engelsen zelf. Dit zijn woor den welke we dikwijls van onze vissers te horen krijgen, aldus het Belgische Visserij blad. ochtenden en het werk over meer tand artsen te verdelen. Bij het eerste onderzoek werden 2238 leerlingen gecontroleerd en 2869 vullingen verricht. Het aantal extracties bedroeg 77 en 28 leerlingen werden naar de eigen tandarts verwezen. Het tweede onderzoek dat alleen in Be verwijk, en Castricum kon worden gehou den, omvatte 987 leerlingen. Er werden 1247 vullingen gelegd. Hier was het aan tal extracties 59. Zes leerlingen werden naar de eigen tandarts gestuurd. Aangezien een aantal scholen geen „tweede beurt" heeft gehad, is het resul taat van het tweede onderzoek in zijn geheel niet vast te stellen. Er zijn uiteraard nog veel moeilijkheden bij dit onderdeel van de medische verzor ging te overwinnen. In hoofdzaak heeft men echter kunnen concluderen, dat de sterke uitbreiding van net tandbederf ver moedelijk ligt in de gebrekkige voeding in de eerste levensjaren, ten gevolge van de oorlogsomstandigheden. ADVERTENTIE Het is vandaag precies veertig jaar ge leden dat de heer Corpelis Versteeg bij wijlen de heer D. Honig als loodgieter in dienst trad. Voorts hoopt de heer Versteeg binnen kort. nog een veertigjarig jubileum te vie ren, dan als secretaris van de gymnastiek vereniging „Turnlust". De heer Versteeg speelt nog steeds in het openbare leven een actieve rol; hij is nog tweede voorzitter van de Kennemer Turn kring en secretaris van de Christelijke Wo ningbouwvereniging „De Voorzorg". Ge durende enkele jaren vervulde hij in Be verwijk het lidmaatschap van de gemeente raad voor de C.H.U. „K ennemersfaten" in de toekomst Maandagavond is voor de leden van Kennemerstaten in het Statenhuis een bij eenkomst gehouden, waar de doopceel van „Kennemerstaten" (het vroegere „Hoog- ovenstaten") gelicht is door drs. A. Dem- mers. die op het projectiescherm een serie plaatjes liet zien over dit onderwerp. Hierna vertelde dokter H. Voorzanger hoe Hoogovenstaten langzamerhand was gaan uitgroeien tot een vereniging, waar van de vruchten niet meer alleen door de personeelsleden van de Hoogovens werden geplukt en dat men zodoende gekomen was tot de oprichting van „Kennemerstaten", een vereniging, die zich aangesloten heeft bij de Nederlandse Bond van Volkshuizen en erkent wordt als een deel van de Neder landse Jeugdgemeenschap. De heer Voorzanger schetste hierna dat hij in de toekomst het ontstaan van ver schillende „industrie-huizen" (geformeerd uit de personeelsverenigingen van de om liggende industrieën) zag. die door een centraal orgaan bestuurd zouden worden, waarboven weer een curatorium zou staan. Na de pauze ontspon zich een fel debat tussen een algemeen en een werkend lid van Kennemerstaten, waarbij de opposan ten elkaar uiteindelijk vonden bij het motto: een bloeiend „Kennemerstaten" in Midden- Kennemerland door ieders inspanning. Het auditorium van deze avond werd enkele malen vergast op operette-melo dieën, gezongen door het koor „Door zang tot vriendschap", onder leiding van de heer Leo Pielage. Het was jammer dat de zaal te klein was om het geluid volledig tot zijn recht te doen komen en dat er aan de an dere kant hier en daar aan de afwerking wel iets haperde. In het Roosevelt-Zielcenhuis te New York is 's werelds grootste toestel voor radium- therapie in gebruik gesteld. Het apparaat bevat een vierde deel van de totale wereld voorraad aan radium en is vier en twintig uur per etmaal in gebruik. Hier is een foto van het intérieur van de behandelingskamer. Een verpleegster, die als patiënte fun geert, ligt op de tafel onder het toestel, dat in de eerste plaats gebruikt zal worden voor de bestrijding van kanker. In het clublokaal van de damclub Bever wijk zal Woensdag 9 April de eerste ronde worden gespeeld in de finale om het Ken nemer damkampioenschap. Behalve de DCIJ-leden Postma en Van Straten komen daar uit H. C. Willemse (St. Bavoh Nic Blom (HDC) en P. Hollenberg (VKD). In de eerste ronde spelen de twee DCIJ'ers tegen elkaar; N. Blom is vrij. Achtereen volgens wordt Maandag 14 April de tweede ronde bij de HDC gespeeld, de derde ronde gaat op 16 April in het clublokaal VKD, de vierde ronde is voor DCTJ op 22 April en de laatste ronde wordt Woensdag 23 April bij Oosterkwartier gespeeld. In de eerste klasse spelen A. de Zeeuw en Sprenkeling (St. Thomas). A. Douma en J. Kroon (Oosterkwartier) en N. M. Oud (St. Bavo): in de tweede klasse spelen Woensdag over een week te Beverwijk J. v. Velsen (B.D.C.l tegen C. Ory (St. Thomas) en C. Fraay (Haarlem) tegen A. v. Duyn (Half weg) J. v. d. Lot is deze eerste ronde vrij. In de derde klasse is het de DCTJ'er E. Sehadé al gelukt het kampioenschap van Kennemerland te veroveren. Jeugdklasse Bijzondere belangstelling gaat uit naar de jeugdkampioenschappen. De titelhouder H. Langbroek van DCIJ krijgt dit jaar een zware taak; in de finale komt hij in de eerste ronde tegenover zijn clubgenoot A. v. d. Sieen te zitten. De twee BDC'ers Roos en Klaus en de twee Haarlemse vertegenwoor digers Fopma en Belien (St. Bavo) spelen tegen elkaar. A. v. d. Marei is de eerste ronde vrij. De kampioen van deze jeugdklasse gaat het district Kennemerland vertegenwoordi gen in het jeugdkampioenschap van Noord- holland. In haar clublokaal heeft de IJmuidense damclub „Sportief" Vrijdagavond de onder linge strijd voortgezet. In groep A is nog steeds geen beslissing gevallen, want beide rivalen J. Jonker en W. 't Hart wisten te winnen. In groep B is H. Veltman op de tweede plaats verhuisd, daar W. Post zijn partij in winst om kon zetten. De uitslagen var de gespeelde wedstrijden luiden: Groep A: J. JonkerJ. Lichtendahl 20; W. 't HartJ. de Boer 20; C. BuisE. Ras 20; W. HoefakkerA. Ras 02. Groep B: H. DijkhuizenC. Oud 02; J. de Ruiter—C. Keur 2—0; C. Martens—J. Groen 0—2; C. Wortel—C. Martens 0—2; M. Menger—K. Licht endahl 2—0: J. Deen—J. Bos 02; De RooiA. v. d. Horst 20: W. PostM. Out 20; A. Out Jr.P. Wester- wal 02: Koffemans H. Veltman 20. Kwartel-wedstrijden C. Keur—J. d. Ruiter 02; P. Bakker— C. Wortel 20; J. GroenP. Bakker 02; K. LichtendahlM. Menger 20. Voor de wedstrijden een aanvang namen. Bos 02: De RooiA. v. d. Harst 20; W. dat het in de bedoeling ligt, binnenkort een feestavond te geven zowel voor de leden als voor de donateurs. Vijftig dienstjaren voor een levensver zekeringsmaatschappij, dat wil zeggen elke dag „even" op de fiets naar Assendelft en Uitgeest door weer en wind, tellen dubbel, vooral als de jubilaris de zeven kruisjes gepasseerd is. Dat alles presteert de heer W. F. van der Ploeg. dr. Schuitstraat 33 in Beverwijk. Vrijdag 4 April zal hij 50 jaar bij de „Utrecht" in dienst zijn en dan komt de directie van het bijkantoor Amsterdam, om de jubilaris te huldigen. Sinds 1902 is de heer Ploeg in de verzekering, sinds 1909 bij de „Utrecht", waarin de „Nationale" uit Rotterdam werd opgenomen en hij is al 42 jaar agent van de „Noord Hollandse" en 43 jaar van de „Nieuwe Eerste Nederlandse De heer Van der Ploeg is een zeer vitaal mens, die liever niet over „met pensioen gaan" praat, want hij is nog maar 76 jaar. Het aantal verzekeringen, dat de jubilaris zoal afgesloten heeft is groot, maar er is heel veel veranderd in die halve eeuw, volgens de jubilaris. Het zal thans ten minste niet meer voorkomen, dat een moe der van zes kinderen, waarvan er een ver trekt, rustig de echtgenoot als verzekerde laat invallen en dan niet begrijpt dat bij overlijden van de echtgenoot niet uitbetaald wordt. Het orgelspel is de grootste hobby van de heer Van der Ploeg en hij valt met alle plezier eens in voor een kerkorganist. Butterflyuit Velsen demonstreerde Zeer enthousiast waren gisteravond de jongelui in het K.S.A.-gebouw toen hen de gelegenheid geboden werd, zich als lid bi. de nieuwe in Beverwijk opgerichte R.K Volksdansgroep op te geven. Zij konden zich diezelfde avond van de techniek van het volksdansen op de hoogte stellen, aan gezien op uitnodiging van kapelaan Van Gastelen de groep uit Velsen, „Butterfly" een geslaagde demonstratie gaf. Kapelaan Van Gastelen, die de opening verrichtte hoopte, dat de nieuw opgerichte groep tot in lengte van dagen zou blijven voortbe staan, „zodat een volgende generatie met trots op deze oprichtingsvergadering zou kunnen terugzien." De groep zal komen te staan onder de leiding van B. Jansen uit Haarlem, die deze avond echter verhinderd was en deskundig door de heer J. Hendriks vervangen werd Het bestuur bestaat uit de heren N. v. d Lem, voorzitter; A. Burger, secretaris en mejuffrouw R. van Zijl, penningmeesteres- se. De begeleiding zal door de heer W. P Duyn aan de piano worden verzorgd en als oefenavond is voorlopig Maandagavond vastgesteld. Jammer was, dat er meer van vrouwelijke dan van mannelijke zijde be langstelling werd getoond. Het bestuur vertrouwt echter,- dat hierin spoedig ver andering zal komen. Om alvast in volks- dansstemming te geraken, beoefenden de nieuwe leden enige eenvoudige dansen, die vpor de onwennige beginners dermate ver moeiend waren, dat het muzikale inter mezzo van „De Hohner Boys" een welkome afwisseling was. De Stichting Bach-koor te Nijmegen heeft Zondag een trip gemaakt naar de Duitse stad Kleef. Het koor heeft daar Zondagmiddag in het Bürg-t'heater een opvoering gegeven van de Matthaus Passion van J. S. Bach; vrijwel onverkort heeft men de Passion voor circa 1100 aanwezigen ten gehore ge bracht. De heer Leo Rommerts uit Castricum, bariton, vertolkte de Christus-partij. „Gletschers" onder Castricum In samenwerking met de Castricumse E.H.B.O. heeft het Rode Kruis, afdeling Castricum-Limmen-Uitgeest, Maandag avond in de duinen een oefening gehouden, die het uiterste van de zesentwintig dames- en herenleden heeft gevergd. Zij kregen namelijk de opdracht om vijf in de Gouds- bergen liggende ernstig „gewonde" per sonen van beiderlei kunne, voorlopig te verbinden en per brancard te vervoeren naar een centraal punt in de duinen. Het bleek een taak te zijn, die behalve bedre venheid in het verbinden, tevens veel van de bergbeklimmerstalenten der leden verg de. Door de sneeuwval waren de duinen af en toe even glad als echte gletschers, dat echter niet wegnam dat er met grote animo gewerkt is. De meegebrachte carbid-lantaarns be wezen bij deze oefening uitstekende dien sten. Om ongeveer kwart over negen was de oefening, die om acht uur werd begon nen, ten einde. In de instructiezaal van het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bos" op welks terrei nen de Goudsbergen gelegen zijn. heeft na afloop de .pelotons-commandant dokter H. Wieringa de oefening besproken en hij kwam tot de conclusie, dat er ondanks de slechte terrein-omstandigheden uitstekend werk verricht is. Onderlinge hulp verleende bijstand De Castricumse vereniging „Onderlinge Hulp", die zich ten doel stelt zijn leden bij ziekte financiële bijstand te verlenen, heeft Maandagavond in hotel Borst de jaarver gadering gehouden. Deze al 48 jaar be staande vereniging heeft in de periode van 12 Februari 1951 tot 12 Februari 1952 aan 36 leden voor een bedrag van f 1212,50 uit gekeerd. Het saldo-verlies ten bedrage van f 225,90 wordt gedekt uit de reserve. De penningmeester, de heer S. Th. Portegies, die periodiek aftrad, werd herbenoemd. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer D. de Winter. Er is een oud werkwoord: laden, dat lokken betekende. Het Duitse „einladen" is: uitnodigen. Van dit laden komt loe der, dat dus wil zeggen: lokspijs. Als loka'as gebruikte men veelal een stuk vlees en aas kan dus vervangen worden door kreng: dood dier. Daarmee is meteen de overgang naar het scheld woord aangegeven. Wie dus van een zij ner bekenden zegt: dat kreng, dat loe der, zegt tweemaal precies hetzelfde. Hij kan dus met één van beide termen vol staan en nog beter met geen van beide. Fraaie woorden zijn het niet en ze wor den hier dan ook alleen „op verzoek" behandeld. Markt stevig. De markt was gisteren stevig en vooral tong en kabeljauw moes ten duur betaald worden, omdat het aan bod zeer gering was en de verwachtingen er nog niet erg florissant uitzagen. De grote tong noteerde f 2,35, net als de kleinrniddel, die de koers van Zaterdag f 2.30) wist te houden. De grove slips werden ook niet cadeau gegeven en moes ten f 165 tot f 1,70 opbrengen. De zetschol van de Noordloggers was eveneens uiter mate schaars, maar de prijzen waren er dan ook naar met f 70 per 50 kilo. De kleine kustschol was veel minder sterk vertegenwoordigd dan vorige week en werd gewaardeerd op f 25 tot f 13 per kist. De makreel, die wat ruimer werd aangeboden, daalde bij iedere afslag in prijs. Begonnen werd met f 22 per 50 kilo, maar de laatste afslagen haalden amper de f 13 per kist Nu er wat makreel was ging de haring ook minder vlot en kon ze het niet verder brengen dan tot f 13 tot f 14 per kist. De kabeljauw was het meest in tel en kon ruim f 125 maken voor de grote kis ten van 125 kilo en f 110 voor de knappe regels dikkoppen. Grote en middelschelvis noteerden f 50 tot f 45 en de braat deed f 40.—. Geen krimp. Ook vandaag was er over het algemeen met de aanvoer geen gebrek. Van de trawlers, kwamen aan de afslag de „Eveline" met 160 kisten wij ting, 110 dichte wijting, 160 makreel, 60 zwarte koolvis, 30 haring, 70 schelvis en piepers en 120 stuks stijve kabeljauwen en de Bergen met 160 makreel, 40 schel vis, 75 haring; 60 gul en kabeljauw. 85 koolvis, 175 gestripte wijting, 150 dichte wijting en 325 stuks stijve kabeljauwen. Behalve deze trawlers waren er ook en kele loggers. Allereerst de KW 95 KW 114 en KW 57 die Maandag verstek hadden laten gaan en die een gezamenlijke aanvoer brach ten van 1000 kilo tong en tarbot en 150 kisten diversen en verder nog de „Slotjes" HD 87 en HD 79, die Maandagmiddag binnen kwamen en gezamenlijk voor 260 kisten schelvis en piepers, 110 kisten zwarte koolvis, 100 blanke koolvis, 300 stuks stijve kabeljauwen en 150 kisten diversen zorgden. Wie het eerst komt. Voor morgen waren er Maandag niet minder dan vijf trawlers op de thuisstoom. Ze zullen ech ter niet allemaal Woensdag kunnen lossen, wegens de beschikbare losploegen en er zullen, voor zover bekeken kan worden, alleen de eerste 3 of 4 aan bod kunnen komen. Binnen komen echter de „Viking- bank" met 250 kisten makreel. 60 haring, 70 schelvis en piepers, 50 gul en kabel jauw, 60 zwarte koolvis, 110 dichte wij ting, 70 gestripte wiiting en 40 diversen; de „Catharina Duyvis" met 180 schelvis en piepers, 220 makreel, 80 koolvis, 75 ge stripte wijting, 75 diversen, 35 haring en 35 dichte wijting; de „Medan" met ruim 1000 kisten, waarvan 450 kisten makreel, 50 schelvis en piepers, 400 wijting en 150 diversen, de „Flamingo" met 180 makreel, 140 schelvis, 60 gestripte wijtin'/. 90 dichte wijting, 120 kabeljauw en koolvis, 20 ha ring, 10 platvis en 20 stokkebit en de .Abraham", waarvan echter nog geen nauwkeurig vangstbericht is doorgeko men. Verder zal ook de „Texel" (IJM 5) weer present zijn na een 14-daagse Oost zeereis met ruim 800 manden zwarte gul. Overwogen werd Dinsdag een deel te lossen. Nog niet op. Met de hierboven ver melde schepen is de koek nog niet op: volgens de vertrekdata worden nog ver wacht voor Donderdag of later de ..Allan Water" (die van de 21ste Maart is): de „Batavia", die van de 22ste is en de Pol derman (die de 24ste is vertrokken). Scheitien doet lijden. De KW 15, die Maandagmiddag van de afslag naar de overkant wilde oversteken, nam met de bazuin een der rails van de walkant mee. In en uit. Maandag kwamen binnen tot 16 uur: SCH 233. HD 79 87, IJM 16, UK 70 en de IJM 239. Naar zee vertrok ken: de IJM 227 9 53 38 10 37 27 239 318 241 202 226, UK 172 RO 46, KW 227 155 15, ZA 21, AM 16. VL 115, BR 5 58 7 28 8, CG 3 1, VD 68. SCH 24. Schroef kwijt. Toen de kleine Hel- derse logger van de rederij Slot „De twee Gezusters" (HD 79) lag te vissen op 280 mijl van IJmuiden, verloor het schip op onverklaarbare wijze zijn schroef. Hulp van de kotter „Pietertje" (HD 87) werd dan ook dankbaar aanvaard en Maandag middag kwamen de beide schepen behou den in IJmuiden binnen. De 87 had 220 kisten vis en de 79 liefst 300 kisten rond- vis, waarvan 150 kisten schelvis. Vanmor gen hebben de schépen gelost. Van de losplank gevallen. De vislos- ser C Broek uit Oud-IJmuiden viel van de losplank doordat de stag, waarop de plank rustte, het begaf. Broek is voor enige dagen rust door de heer Bakker naar zijn woning vervoerd. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 April 1852 BERLIJN, 28 Maart. Bene zeer heftige woordenwisseling tussen de hee- ren Von Bismarck en Von Vincke in het parlement, heeft, nadat de zaak reeds was bijgelegd, naderhand nog tot een tweegevecht geleid, 't welk, daar verordend was. dat de strijdenden, twee malen, op een afstand van slechts twaalf treden, met pistolen op elkander zouden schieten, llgtelijk noodlottige ge volgen had kunnen hebben. Nadat echter van weerskanten de eerste schoten wa ren gelost, zonder doel te treffen, heli- ben de beide heeren elkander de hand gereikt, en is de goede verstandhouding met een vrienden-maaitijd hersteld

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5