Tweede Kamer besprak streek- ontwikkelingsplannen Minister Peters naar Nieuw Guinea Belgisch elftal tegen Nederland De radio geeft Donderdag Promotie belemmerd door militaire dienst Weinig waardering voor Japans vredesverdrag H. J. Maertens N.V. Ronde van Nederland is 1460 kilometer lang aaa PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE ,,'t Vierde Prinsenkind" blaast op rangeerhoorn WOENSDAG 2 APRIL 1952 2 EERSTE KAMER Overleg met nieuwe Indonesische regering voordat Unie-besprekingen worden hervat BARTELJORJSSTRAAT 20 TEL. 13439 Vier gemeenten stichtten een vacantiecentrum Faillissementen Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Tweede Kamer vraagt maatregelen der regering a M ian,qa toen Engeland schatert over atoomgeheimen op straat Voetbal Sport in 't kort Waterpolo HVGB-DWR (dames) 1-4 Grote mensen spelen ten bate van kinderen Van onze 'parlementaire redacteur) Minister Peters heeft gisteren in de Eer ste Kamer zijn begroting van Unie-aange lègenfaeden en Overzeese Rijksdelen ver dedigd. Hij - vond het in tegenstelling tot de heer De Dreu, niet op de weg van de Nederlandse regering liggen, een initiatief te nemen tot wijziging van het Unie statuut. Overig.ens betoogde hij dat Den Haag geenszins een te grote lijdelijkheid te verwijten viel. Wat het Nieuw Guinea- vraagstuk betreft, de door de regering te dien opzichte aangenomen houding kon toch na de regeringsverklaring van Maart 1951 moeilijk een verrassing zijn voor de heer Algra. In Januari 1951 bleek, dat er in ons parlement voor geen enkel bepaald standpunt een meerderheid aanwezig was Onder deze omstandigheden kon geen ka binet gevormd worden dat onmiddellijk of althans spoedig concrete voorstellen in zake Nieuw Guinea ter tafel kon brengen in het vertrouwen daarvoor voldoende par lementaire steun te zullen krijgen. Niet redelijk is het dus de regering hierover een verwijt te maken. Intussen had de heer De Dreu wel gelijk met zijn opmerking, dat de huidige situatie onbevredigend is. Men zal een definitief standpunt moeten gaan innemen. Dit kan het best gebeuren door het straks te vormen kabinet. De door verschillende sprekers geoefen de critiek op allerlei gedragingen der Indo nesische regering met betrekking tot Ne derland en Nederlanders, is alleszins ge rechtvaardigd, zei de minister. Echter wilde hij hieruit niet concluderen, dat Indonesië niet bereid is verder met Nederland samen te werken. Nederland heeft ook nu nog in de eerste plaats te letten op de belangen van hen voor wie het zelfbeschikkingsrecht be doeld was. Een beleid dezerzijds, dat ten gevolge van bepaalde gevoeligheden de omgekeerde uitwerking zou hebben van hetgeen Nederland beoogt, ware verkeerd. Alvorens de onderbroken besprekingen met vertegenwoordigers van Indonesië hervat worden zal overleg met de nieuwe Indo nesische regering nodig zijn. Geen verband moet er gelegd worden tussen de verhou ding Nederland-Indonesië en de kwestie Nieuw Guinea. Prof. Gerretson kreeg te horen, dat er geen sprake was van inbreuk op beloften aan het parlement gedaan, toen de rege ring aan de Indonesiërs suggereerde de juridische kwestie omtrent het ter R.T.C. overeengekomene in zake Nieuw Guinea aan het Internationale Gerechtshof voor te leggen. Van een bestaan van een noodtoestand op Ambon een ander punt door de mi nister even aangeroerd kon niet gespro ken worden, als is de bestaande toestand nog niet bevredigend. Alleen geleidelijke openlegging van Nieuw Guinea is mogelijk en verantwoord. De minister verklaarde het van groot be lang te achten, zodra dit mogelijk is, een bezoek aan Nieuw Guinea te brengen. De bewindsman vloog daarna in zijn „lezing" want hij las zijn rede op in gedachten naar de West om iets te zeggen over de samenstelling van de Nederlandse delegatie ter R.T.C. met de West. Rege- rings- en parlementsleden in die afvaardi ging zullen samenwerken om te trachten tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Als de voorstellen op die confe rentie voor de drie landen aanvaardbaar zullen zijn, zal het nuttig zijn bij voorbaat min of meer te kunnen peilen hoe het Ne derlandse parlement tegenover een en an der staat. Daarom waren Kamerleden in de ADVERTENTIE TENNISPANTALONS SHORTS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weer bericht. 12.45 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Alt en piano. (Intermezzo: platen). 14.00 Pla ten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Tenor en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pla ten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool en piano. 18.00 Koninklijk bezoek aan Amerika: Ko ningin Juliana spreekt het Congres toe. 19.00 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Orgel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 21.0025.35 Familiecompetitie. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Blaten. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Een hengelaar vertelt.... 12.00 Viool en orgel. 12.20 In 't spionnetje. 12.25 Weerbericht. 12.30 Reportage. 12.45 Pla ten. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 De familie Malinden, hoorspel. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersengymnastiek. 16.30 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Rege ringsuitzending: Zwerftochten door Zuid Nieuw Guinea. 18.00 Koninklijk bezoek aan Amerika. 19.00 Dansmuziek. 19.30 De vlieger en zijn parachute, causerie. 19.40 Platen. (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen). 20.00 Nieuws. 20.05 Concertgebouworkest en solist. 21.05 Voordracht. 22.20 Platen. 22.30 Theaterorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen BRUSSEL, 324 M.' 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.50 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Klassieke muziek. 19.40 Causerie. 19.50 Klankbeeld. 20.35 Verzoek programma. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. i delegatie opgenomen. Te hopen valt, zo be sloot de minister, dat de conferentie zal leiden tot de vestiging van een nieuwe rechtsorde, bevredigend voor Nederland, Suriname en de Antillen, en door elk van die drie vrijwillig aanvaard. Na re- en dupliek gingen met aanteke ning van het communistische „tegen" de begrotingen er door. Daarop begon het debat over de begro ting van Sociale Zaken, dat vandaag voort gaat. De gemeenten Rolde, Groningen, Veen- dam en Hoogezand-Sappemeer hebben een kampeer- en vacantiecentrum gesticht. Het gemeentebestuur van Rolde is ver leden jaar overgegaan tot aankoop van het in deze gemeente gelegen landgoed „De Berenkuil". De eerste drie van de achttien te bouwen bungalows zijn ge reed. Een der bestaande gebouwen wordt ingericht als kamphuis. Verder wordt het landgoed geschikt gemaakt voor het stal len van caravans en het plaatsen van ten ten. Aangezien de stichting vacantie- en kampeercentrum „De Berenkuil" een overheidsbedrijf is, zal niet het maken van winst beoogd worden. Eventuele baten zullen geïnvesteerd worden in het bedrijf. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: Drogisterijen v.h. K. van Eden N.V., ge vestigd en kantoorhoudende Spaarne 28, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curatrice: jkvr. mr. C. E. L. Gevaerts, advocate en procureur te Haarlem. de Naamloze Vennootschap N.V. Haarlemse Pluimvee- en Veevoederfabriek v.h. A. Kroonstuiver, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Lange Herenvest 114. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem. G. Oudejans, individueel lid van de thans ontbonden vennootschap onder de firma Oudejans. timmer- en aannemersbedrijf. Wil lem Brinkmanstraat 58, Zaandam. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. D. Aten. advocaat en procureur te Zaandam. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: N. M. Wamsteeker, loodgieter, Nieuwe Weg 24, Hoofddorp. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. H. J. J. van der Zanden, weduwe Hermans, Weeresteynstraat 11, Hillegom. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. J. F. Sachse, advocaat en procureur te Heemstede. Bij beschikking van de rechtbank is in het faillissement van G. Ballentijn, Tuinlaaritje 4, Haarlem en te Amsterdam handelende onder de naam Gebe's Fabrieken, in plaats van mr. L. V. Hoog als curator benoemd: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HAARLEM de voordeligste automobiel prijs voor ondernemers <1.5795. cabriolet Import N.V. AUTO-PALACc OEN HAA0 Dealer v. Haarlem en omg.: Garage J. G. VERBEEK, Blocmenciaalsewcg 5, Bl.daal, Tel. 22276 Verschenen is het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake verlenging van de duur der herha lingsoefeningen 1952, 1953 en 1954. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het voorstel moest worden aanvaard, in dien een langere duur van de herhalings oefeningen nodig is om de Nederlandse troepen het beslist noodzakelijke peil van geoefendheid te doen bereiken. Zeer vele leden stelden de vraag, of voor alle legeronderdelen van de gevraagde be voegdheid voor de maximale duur van 90 dagen gebruik zal worden gemaakt. Er werd op aangedrongen, dat, wanneer de materiaalvoorziening voor de onder de wa penen te roepen herhalingsplichtigen niet den, de regering alsdan deze lichtingen niet oproept. Ook betreurden deze leden het, dat nau welijks aandacht is geschonken aan de grote bezwaren, die er bij de betrokkenen uit voortvloeien. Deze doen zich vooral ge voelen bij het zoeken of behouden van een betrekking en bij het maken van promotie. Zelfs overheidsdiensten houden dikwijls bij benoemingen rekening met de vraag, of de betrokkenen voor kortere of langere tijd herhalingsoefeningen moeten doen, dan wel geheel vrij zijn van militaire dienst. Gevraagd werd of de regering niet tegen een dergelijke minder juiste wijze van op treden van hogere en lagere overheidsdien sten maatregelen meent te moeten nemen. Men achtte het redelijk, dat de regering de ongunstige financiële gevolgen, die een en ander voor de dienstplichtigen van de op te roepen lSchtingen heeft, tot het uiter ste beperkt. De kostwinnersvergoeding zal in dit opzicht in vele gevallen ontoereikend zijn. Gevraagd werd, of de regering bereid is een verdergaande vergoedingsregeling voor de betrokken dienstplichtigen tot stand te brengen of andere maatregelen te treffen om deze zwaardere belasting voor zodanig is, dat redelijk geoefend kan wor- bepaalde herhalingslichtingen zoveel mo- 1 gelijk te compenseren. ADVERTENTIE V-T vt 'v Y- ADVERTENTIE BETROUWBARE RADIO-REPARATIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 In de Tweede Kamer hebben de minis ters .Van den Brink en Wemmers gisteren gesproken over de ontwikkelingsplannen, die voor enige gebieden in ons land zijn ontworpen. Evenals de Kamerleden heb ben ook de bewindslieden beschouwingen gewijd aan vele delen van het land en de provinciale" waarnemers, die op de tri bune zaten, hebben zich er van kunnen overtuigen, dat „Den Haag" niet van plan is de industriële ontwikkeling van boven af te dirigeren, maar juist in dit opzicht te varen op het kompas van de provincie. Minister Van den Brink heeft enige malen, in antwoord op opmerkingen van Kamerleden, die op onderdelen der plan nen critiek hadden, gezegd: „ik ben niet van plan, hierin wijzigingen aan te brengen, deze plannen zijn opgesteld in overleg met en op advies van de provinciale besturen en de economisch-technologische instituten. De overwegingen van deze colleges zijn van belang, omdat daarin rekening is ge houden met de behoeften en belangen van de betrokken streek. Die kent men in de provincie beter, dan in Den Haag". Bij de bespreking van vele détails van het ontwerp werd verder door de minister nog eens de aandacht gevestigd op de be tekenis van deze ontwikkelingsplannen. Zij beogen aan de onvoldoende activiteit, die in haar gevolgen op sociaal, economisch en geestelijk terrein uiterst nadelig dreigt te werken, nieuwe prikkels te geven. Men kan het tempo niet forceren, dan op straffe van een noodlottige geestelijke ontworte ling. Ook in financieel opzicht zijn er argu menten ten gunste van deze plannen. Ieder jaar moeten in de gebieden als Oost-Gro- ningen Oost-Friesland en Zuidwest-Bra bant grotere bedragen aan steun worden uitgegeven in 1951 bijna 4 millioen gul den en daartegen moet een dam worden opgeworpen. „Het is een nationaal belang, te streven naar een spreiding van de industrie", zo zei de minister, „de industrialisatie van Ne derland is een ruimtelijk probleem, waar voor de oplossing moet worden gezocht in regionale concentratie en waarbij boven dien geestelijke belangen moeten worden overwogen. Wij kunnen niet voortgaan met het Westen vol te stoppen met industrieën". De minister heeft ook uitvoerig gespro ken over „wat niet in het wetsontwerp staat" een Maartse bui van vrome wen sen. Over het Land van Maas en Waal zegde hij een schriftelijke uiteenzetting toe. Het probleem op dit gebied is ernstig en vraagt om spoedige oplossing. Maar het basisplan, dat door de burgemeesters werd ingezonden is iets geheel anders, dan een ontwikkelingsplan. Het gaat daarin om een bedrag van 42 en half millioen gulden. Dat zijn bedragen, welke ver uitgaan boven wat met dit wetsontwerp werd beoogd. Tenslotte werd het wetsontwerp waarin de ontwikkelingsplannen zijn vervat zon der hoofdelijke stemming aangenomen. San Francisco In de avondvergadering begon de be handeling van het wetsontwerp tot goed keuring van het op 8 September 1951 te San Francisco gesloten vredesverdrag met Japan. Hoewel vooropgesteld werd, dat Nedei-land geen keus is gelaten, heeft de zeer ontoereikende wijze, waarop aan de verlangens van Nederland was tegemoet gekomen, alle afgevaardigden, die aan het woord kwamen, aanleiding gegeven tot het uiten van scherpe verwijten. Een uitzondering hierop maakte de P. v. d. A.-afgevaardigde De K a d t, die het verdrag beoordeelde naar het perspectief, dat het Japan biedt om „in het grote blok der vredelievende volkeren zijn plaats in te nemen". Hij had een redelijk vertrou wen, dat Japan van zijn imperialisme is genezen. Het bondgenootschap met Ame- rike zal volgens hem de imperialistische lusten van Japan wel temperen. „Is er aanleiding aanspraken te doen gelden op een bijzondere beloning?" vroeg de heer De Kadt. „Wij hebben niet anders dan onze bondgenootschappelijke plicht gedaan." De verbittering jegens Amerika zag hij alleen maar als een uiting van hen, „wier denken niet kan loskomen van het kolo niale tijdperk." Ook deze afgevaardigde had echter wei nig waardering voor de wijze, waarop het verdrag tot stand is gekomen. „Nietszeggende epiloog" De heer We Iter (KNP) herinnerde aan de grote offers, die Nederland en het Nederlandse volk voor de vrijheid hebben geofferd. Het verdrag van San Francisco achtte hij tegen deze achtergrond bezien, niet anders dan „de nietszeggende epiloog van de tragedie, die zich onder de Japanse overheersing in het voormalige Neder- lands-Indië heeft afgespeeld. Hij noemde het voorts „een dictaat aan de overwin naars". De heer Korthals (VVD) zeide, dat ons volk wel extra zwaar is getroffen aan gezien het recht had op een uitzonderings positie. Deze protesteerde tegen de ver onachtzaming van de Nederlandse belan gen. Hij deelde geenszins het optimisme van de heer De Kadt, dat Japan zich ge redelijk zal schikken in de nieuwe inter- ADVERTENTIE nationale samenwerking. „Wij zijn er niet met dit verdrag, want nu gaat het om een positief gerichte politiek van samenwer king." De heer Korthals oefende scherpe critiek op de houding van Amerika, maar daar bovenuit rees zijn critiek aan het adres van de Nederlandse regering, die hij verweet de belangen der gedupeerden te hebben verwaarloosd. De heer Sc hm al (CHU) uitte zich in dezelfde geest over de behartiging van de belangen der gedupeerden. (Van onze correspondent in Londen) Engeland heeft gisteren de beste April grap in jaren beleefd. Het angstige bericht beheerste de krantenkoppen dat school jongens papieren met atoomgeheimen in Noord-Londen op straat hadden gevonden. Ze waren in een buitenlandse krant gewik keld. De documenten droegen het opschrift „Harwell. Top Secret". Harwell is het Britse atoomcentrum. De jongens brachten de stukken dadelijk naar de politie en Scotland Yard kwam in actie. De knapen kregen natuurlijk een pluim voor hun oplettendheid. Maar gistermiddag barstte het Las?- huis in daverend gelach uit toen de minis ter van Binnenlandse Zaken Maxwel Fvfe onthulde dat het hele geval als een April grap was bedoeld. Een vijftienjarige jongen, Victor Mehra, had een vriendje er op deze wijze in laten lopen. Toen deze laatste later begreep, dat het een grap was geweest .ging hij niet op nieuw naar de politie, omdat hij meende, dat deze zelf inmiddels wel zou hebben gemerkt dat het een mop was. Het Belgische elftal, dat Zondag 6 April te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Diricx (Union St. Gilloise) en Saeren (FC Luik). Midden: Van Kerkhoven (Daring), Carré (FC Luik) en Maertens (Antwerp FC). Voor: Lemberechts (FC Mechelen), Be'nsch (Beringen), Henri Coppens (Beerschot), Anoul (FC Luik) en Thys .(Standard). Reserves zijn: Seghers (La Gantoise), Schroyens (Beerschot), Mees (Antwerp FC), Van Steenlant (St. Niklaas). BOS VERLOOR VAN EHRINGER. In plaats van Job Roos en de Fransman Dra- pier, die beiden waren verhinderd, boksten de Nederlandse welterkampioen Harry Bos en de Luxemburgse middengewichtkampioen Ehringer Dinsdagavond in de Ahoyhal te Rotterdam de hoofdpartij over tien ronden van een internationaal boksprogramma. De Amsterdammer verloor op punten. ïmmb Route Begin en Eindpunt van een etappe in111 nTIjdrit Totaal zijn er. 7ehappes. Gpen rustdagen De lengte van hét parcours der vijfde"ronde van Nederland bedraagt ongeveer 1460 kilo meter, verdeeld over de acht étappes. Het gemiddelde is ongeveer 180 km. per étappe. Het totaal van de zeven étappes, waaruit de ronde van het vorig jaar bestond, beliep on geveer 1400 kilometer, hetgeen neerkwam op een gemiddelde van ruim 200 kilometer per étappe. De grootste afstanden in drie opeenvol gende dagen, zullen de renners moeten af leggen tijdens de eerste, tweede en derde rit en wel ongeveer 700 kilometer in totaal. Vorig jaar hadden de renners er na drie étappes echter al meer dan 900 kilometer opzitten. De afstanden zijn dus inderdaad, zoals in de bedoeling lag, bekort. De langste étappe in het parcours is de rit tussen.Eind hoven en Vcendam, waarvan de afstand 280 kilometer bedraagt. De lengte der étappes is als volgt: Maan dag 2 Juni: AmsterdamEtten 220 km.; Dinsdag 3 Juni: Etten—Sint Niklaas 245 km.; Woensdag 4 Juni: Sint NiklaasTongeren 243 km.; Donderdag 5 Juni: Tongeren—Ge leen (tijdrit) 62 km.; GeleenEindhoven 94 km.; Vrijdag 6 Juni: Eindhoven—Veendam 280 km.; Zaterdag 7 Juni: Veendam—Utrecht 250 km.: Zondag 8 Juni: UtrechtAmster dam (tijdrit) 66 km. De wedstrijd in de eerste klasse dames tussen HVGB en Haarlem werd gisteravond in het Sportfondsenbad gespeeld. Voor de rust was DWR in de aanval. Slechts eenmaal doelpuntte Jenny van Waard. Na de hervat ting maakte Ina Braun zich keurig vrij. zij kreeg de bal toegespeeld en vergootte de voorsprong. Margot Marsman scoorde tegen (1—2), waarna Riet Thuis—Van Veen twee keer doelpuntte (1—4). HVGB 2—Haarlem 0—4 De wedstrijd HVGB 2—Haarlem (eerste klasse heren) had een rustig verloop. Haar lem was sterker. Door doelpunten van Bijls- ma en Ten Berge ging de rust met 0—2'in. Ook in de tweede helft kregen de HVGB'ers geen kans. Van Wamel en Ten Berge ver grootten de voorsprong tot 40. Woestijn. In Yucca Flat, in een woestijn gebied ongeveer 130 km ten Noordwes ten van Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada, is Dinsdagmiddag een nieuwe serie atoomproeven begonnen. Een oranje-rode lichtflits was bij helder daglicht van Las Vegas uit tegen dë horizon te zien. Men hoorde echter geen geluid en voelde geen schok. De com missie voor atoomenergie verklaarde, dat een bom was geworpen uit een vliegtuig. Een correspondent, die zich in een klein vliegtuig op slechts 26 km van de plaats van de ontploffing bevond, verklaarde, dat de bom op geringe hoogte, wellicht 300 meter, explodeerde. Glorie. De twee jongens, die de politie van Münohen een voor dr. Adenauer be stemd pakket ter hand hebben gesteld, dat een helse machine bleek te bevat ten, zijn Dinsdag door de West-Duitse Bondskanselier ontvangen. Dr. Adenauer prees de jongens wegens de door hen aan de dag gelegde tegenwoordigheid van geest. Hij gaf beiden een gouden polshorloge ten geschenke. Na de ont vangst door dr. Adenauer hebben de jongens, gezeten in de „Mercedes" van de bondskanselier, het parlementsge bouw en de voornaamste monumenten van Bonn bezocht. Twaalf procent. Reeds is gemeld dat oor logsbuit van het Japanse leger zou wor den verkocht en dat de opbrengst hier van zou worden verdeeld onder een aan tal landen, waaronder Nederland, die van de Japanse bezetting te lijden heb ben gehad. Deze verkoop heeft thans plaats gevonden. De opbrengst is, naar een woordvoerder van het geallieerde hoofdkwartier te Tokio mededeelde, 3.261.000 dollar en 3.441.000 jen. Neder land krijgt hiervan twaalf procent. Wedloop. Charles Wilson, die Zondag is afgetreden als leider en coördinator van de Amerikaanse productie voor militaire doeleinden, heeft op een Maandag door hem gehouden laatste persconferentie, onder meer verklaard: ,,De Verenigde Staten lopen, wat betreft het vervaar digen van oorlogsmateriaal, snel op de Sovjet-Unie in. Reeds overtreft de kwa liteit der Amerikaanse productie die van de voortbrengselen der Russische industrie.'Ik ben van mening dat wij en onze bondgenoten reeds een toestand van evenwicht met de Sovjet-Unie heb ben bereikt". Te duur. Het economische kernkabinet heeft op zijn vergadering van Maandag avond besloten de inrichting van een internationale tentoonstelling te Brus sel van 1956 tot 1958 uit te stellen. Het kernkabinet is de mening toegedaan dat de daarmee gemoeide financiële krachts inspanning, ten bedrage van 1 milliard ongeveer, in de huidige omstandigheden te zwaar is. Eretitel. De Amerikaanse senator Hubert Humphrey, een vurig aanhanger van president Truman, heeft een wetsont werp ingediend volgens welke oud presidenten de eretitel van senator ont vangen. Behalve het recht van stemmen zouden zij alle voordelen mogen genie ten der andere senatoren. Candidaten. In politieke kringen te New York wordt herhaaldelijk de naam van Averell Harriman, de leider van het Amerikaanse programma voor buiten landse hulpverlening (M.S.A.), als de mocratisch candidaat voor het president, schap der Verenigde Staten genoemd. Van welingelichte zijde wordt verno men dat de mogelijkheid bestaat dat het bestuur van de democratische partij in de staat New York zal voorstellen Har riman candidaat te stellen. Ook de tegenwoordige vice-president Barkley wordt als mogelijke candidaat genoemd. 1. Toen Panda al zijn juwelen en rijk dommen kwijt was, begon hij vol goede moed aan het nieuwe leven. Dat wil zeg gen dat hij de stad in ging om eens rond te kijken; maar toen hij een paar uur ge lopen had begon hij moe te worden en honger en dorst te krijgenen aange zien hij geen dubbeltje in zijn zak had kon hij toen niet anders doen dan op de stoep gaan zitten en nadenken. „Ach ja," dacht hij, „het valt niet mee! Nee, het valt niet mee! Zo ben je rijk en zo ben je weer arm. En hoe zou ik nu weer rijk kunnen wor den? Wel mijn goede vader zei, dat ik een nette betrekking moest zoeken en een goed vak moest leren. Daar zal ik dus maar eens mee beginnen. Dat kan niet zo moei lijk zijn. Eens kijkeneen nette betrek king.... een goed vak, waar je rijk mee kunt mordenwat zou dat zijn? Hm!" En toen zag hij precies wat hij zocht, na melijk het juweliers-bedrijf van de firma I. A. Klaterglans. Dat is iets voor mij!", riep Panda opgewekt. „Dat is een bedrijf waar geld in zit. En netjes! En daar heb ben ze zeker wel een betrekking voor zo'n oud-juwelen-bezitter als ik ben!" Opge wekt stapte hij er dus naar binnen. Men zegt dat speelgoedtremen wel bij uitstek het kindervermaak zijn, waaraan ook mensen van gevorderde leeftijd zich vol overgave kunnen wijden, zonder iets meer van de omgeving te merken, dus ook niet van het jongetje, dat er beteuterd bij zit te kijken. Het is de Stichting „Het vier de Prinsenkind" geweest, die in deze grote-menselijke neiging iets zag voor haar werk ten bate van de kinderen, waarvan de ouders in de oorlog gefusilleerd of op andere wijze omgekomen zijn. Zij heeft de medewerking ingeroepen van de heer Bastet, een modelbouwer, die een minia tuur-spoorwegnet met al het bijpassende materiaal construeerde, welk geheel zo'n omvang kreeg, dat zijn kamervloer er te klein voor werd en liet de mensen spe len. En nu niet zo dat het kind erdoor werd passeerd, maar integendeel op voor waarden, waarbij kinderen gebaat zijn. Het middel bleef niet zonder uitwerking. In vele plaatsen van ons land hebben de burgers tot de notabelen toe zich vol bezieling over het miniatuur-treinenstelsel gebogen en de wissels bediend door middel waarvan de rails volgens een ingewikkeld stelsel met elkaar zijn verbonden. Het is een ware hersengymnastiek om de wissels en seinen steeds weer in de juiste stand te zetten en omdat de vervaardiger een automatisch beveiligingsstelsel achterwege heeft gelaten, gebeuren er gegarandeerd ongelukken zodat enige stagnatie in de treinenloop wel is te voorzien. Een bijzon dere attractie bij dit alles is, dat scherp zinnige denkers anderen kunnen dwingen een fout te maken. De heer Bastet is thans bezig met de aan leg van zijn spoorwegen in de kunsthan del I-Ieerkens Thijssen aan het Plein te Haarlem. Die aanleg (op een tafelopper vlak van ongeveer 170 vierkante voet) kost hem 80 arbeidsuren, hetgeen wel iets zegt over de proporties en de technische voor zieningen, die ervoor worden getroffen. Zaterdagmiddag gaat het opwindende spel beginnen en het duurt voort tot 21 April. Overdag kan het van 10 tot 12 en van 14 tot 16.30 beoefend worden en 's avonds van 20 tot 22 uur, maar dan alleen voor volwassenen. Op Zondagen rijden de trei nen alléén 's middags en 's avonds. De heer M. P. J. Wertheim, directeur van een kunstzijdefabriek te Manchester en gedurende de laatste 21 jaren consul der Nederlanden aldaar, is op 73-jarige leeftijd l overleden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2