Santpoort huldigde zijn jubilerende arts recht uit het hart Visserij-varia Verlovingsringen Grootse actie van padvinders ten bate van gebrekkigen Gemeentelijke verdediging van een schommelende consumptie Agenda voor Beverwijk Castricum IJmuiden-Oost Padvinders willen voor ons werken 7 Bever wij ks melkverstrekking In 1951 108.000 liter verstrekt Pleidooi voor VGLO DEM-lawntennis voor een nieuw seizoen Passiespel ging niet door P. DE GROOT Juwelier DOKTER A. DE GROOT EREBURGER Cadeaux, bloemenzanghulde, serenade en een mars in vlaggende Hoofdstraat Heden is het 50 jaar geleden. ,,'N HEITJE VOOR 'N KARWEITJE" Ouderavond van de Jan Campertschool WOENSDAG 2 APRIL 1952 De deelneming aan de schoolmelk verstrekking is in Beverwijk in het al gemeen zeer bevredigend, zo wordt van de dienst van Sociale Zaken ge meld. Wel moet gewezen worden op het verschijnsel, dat zich ieder jaar voordoet, namelijk de daling van het aantal deelnemers in de loop van het schooljaar, met name na de Kerst- en Paasvacanties. Het is onverstandig, dat de ouders van de betrokken kinderen niet meer aandacht schenken aan het gebruik van melk op school. Men wijst van gemeentezijde die ouders er dan op dat het gebruik van melk op de school zowel de kinderen als het onderwijs ten goede komt, maar dan alleen als de kinderen gedurende het gehele schooljaar aan de melkverstrekking deelnemen. De bijdrage, die de ouders voor de melk moeten betalen, bedraagt 0.25 per kind per week. In de gevallen, waarin de ouders financieel niet in staat zijn dit bedrag te betalen, kan een reductie worden 'gegeven. In dit geval kan men zich tot het hoofd der school wenden. Hieruit blijkt dus, dat financieel onvermogen der ouders geen be letsel is om de kinderen aan de school melkverstrekking te laten deelnemen. Geen enkel kind behoeft dus te worden uitgeslo ten van deze melkverstrekking. In verschillende gevallen is reeds een belangrijke reductie verleend. Een overzicht van het verloop der school melkverstrekking gedurende het jaar 1951 ziet eruit als volgt: Begin Januari 1951 werden verstrekt rond 2800 liters per week. Tot begin April 1951 bleef 'het verbruik wel ongeveer op dat peil. Daarna daalde het verbruik tot ongeveer 2500 liters per week. In Mei volg de een verdere daling tot ruim 2200 liters per week. Aan het eind van het schooljaar (half Juli 1951) bedroeg het aantal verstrekte liters nog rond 2100 per week. Bij het begin van het nieuwe schooljaar werd de melk verstrekking hervat en was het verbruik gestegen tot boven de 3000 liter, namelijk aanvankelijk ruim 3400 liter en later tot aan de Kerstvacantie 1951 ongeveer 3100 liter per week. Na de Kerstvacantie daalde het verbruik weer. Sinds half Januari 1952 bedraagt het verbruik 2650 a 2700 liter. Het verbruik op de verschillende scholen loopt nogal uiteen, dit voornamelijk als gevolg van het verschil in het aantal leerlingen; per school blijft het over het algemeen vrij stabiel. De algemene daling van het verbruik in de loop van het schooljaar manifesteert zich op ongeveer alle scholen. De hoofden der scholen en het onderwij zend personeel zien meestal wel het belang der schoolmelkverstrekking in en geven bij voortduring een zeer prijzenswaardige medewerking. In 1951 werden totaal ruim 108.000 liters melk verstrekt. Volgens de op dit ogenblik ten dienste staande gegevens hebben de totale kosten „In het belang van vele kinderen" In het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw aan de Schans hield de Christelijke Nationale School Dinsdag avond haar ouderavond, alwaar de heer H. Veermans, onderwijzer van de VGLO- klassen, een causerie heeft gehouden over het 7e en 8e leerjaar. De heer Veerman begon zijn lezing met er op te wijzen dat de moeilijkheid voor de ouders, nadat de kinderen de zesde klasse hebben doorlopen, vaak samen te vatten is in de vraag: „Wel ke richting moeten we nu met ons kind uit?" Vele ouders, aldus spreker, hebben het kind al voor de leerplichtige leeftijd een bestemming gegeven, maar de enige reactie hierop is: domme ouders, arme kinderen. Inleider noemde vervolgens enkele cij fers van leerlingen die in de afgelopen ja ren op de middelbare scholen ontijdig de studie hebben moeten staken als gevolg van een verkeerde keuze van studierich ting en hij merkte hierbij op dat het ver driet van het kind in zo'n geval niet in cijfers is uit te drukken. Volgens spreker is het voortgezet lager onderwijs voor twee categorieën en wel voor die kinderen die de eigenschappen missen om werkelijke examenstudie te kunnen volbrengen en voor hen die bij het verlaten der lagere school nog niet rijp genoeg zijn voor de middelbare school, bi zonder geschikt. Nadat hij de opvoedende waarde van het VGLO naar voren had gebracht, waarbij de heer Veerman van de stelling was uit gegaan dat het kind juist op deze leeftijd voor andere interne moeilijkheden dan bij voorbeeld een renteberekening geplaatst wordt, sprak hij de hoop uit dat de VGLO- klassen spoedig zouden mogen uitgroeien tot een school, in het belang van alle twaalf tot veertienjarigen. Schrijfster sprak voor de vrouwengroep Voor de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid sprak Dnisdagavond me vrouw Schuttevaer-Velthuys over eigen werk. Haar eerste boek werd uit besparing op de achterkant van folders neergeschre ven. De schrijfster vertelde vervolgens hoe moeilijk het voor haar is geweest om een uitgever voor haar boeken te vinden. Mevrouw Schuttevaer merkte op, dat zij wel ontdekt heeft dat de uitgever het meest aan haar boeken verdiend heeft, maar dat zij toch doorgaat met deze voor haar liefste bezigheid. Tot slot las de schrijfster nog enkele gedeelten uit eigen werk voor. Bij de uitgever J. H. Gottmer is een nieuw werk van mevrouw N. Schuttevaex-- Velthuys verschenen. Deze roman, die de titel „Aletta's Hof" draagt is een streek roman die zich deels in het tuindersleven rond Heemskerk afspeelt en deels in Alkmaar. WOENSDAG 2 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Mensen die men schuwt". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het pad der zonde". Dansschool Dors: Filmavond Ned. "Ver. v. Vervoerspersoneel. der verstrekking met inbegrip van de kos ten van vervoer en de kosten van rietjes, bedragen ƒ29.750. De bijdragen der ouders brachten een bedrag van ruim 26.550 op. Ten laste van de gemeente blijft dus een' bedrag van 3200. Het beeld, dat uit bovenstaande gegevens kan worden verkregen, is niet ongunstig. Het gemeentebestuur en de schoolmelk- commissie vertrouwen er echter op, dat het aspect in de komende jaren nog gunstiger zal worden, opdat het gestelde ideaal om alle scholieren van Beverwijk te laten deel nemen aan de schoolmelkverstrekking, zo dicht mogelijk benaderd wordt. Mevr. Straalman-Kremer op 1 Mei feest Het 1 Mei-feest van de Beverwijkse Partij van de Arbeid zal ook dit jaar over dag gevierd worden bij het natuurvrien denhuis „Banjaert" te Wijk aan Zee, en 's avonds wordt een grote bijeenkomst ge houden in het Luxor Theater, waar mevr. Straalman-Kremer het woord zal voeren. Verder zullen er op deze avond twee een-acters van Heijermans door een be roepstoneelgezelschap worden opgevoerd en de vocale medewerking zal worden ver leend door de Stem des Volks, o.l.v. de heer B. Nuyen. De afdeling lawntennis van de Bever wijkse RKSV DEM heeft een nieuw clubblad uitgegeven, waarin zij een opsomming geeft van haar bestaande en nog te vormen teams, speciaal voor de middag-uren. Dit jaar speelt DEM met twee teams voor de KNLTB en zij propageert alvast de winter-training. De DEM-baan is gistermiddag geopend en het bestuur is er trots op te kunnen melden, dat de kleedgelegenheid prima in orde is geko men. Het traditionele DEM-tounrooi zal ook dit jaar weer gehouden worden. Bedrijfsgroep Algemeen Technisch Leidinggevend Personeel Egn minimaal aantal belanghebbenden was gisteravond in de bovenzaal van hotel Ter Burg getuige van de oprichting van de bedrijfsgroep A.T.L. als onder-bedrijfs groep van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. Voor deze gelegenheid was de heer B. van Loon uit Amsterdam overge komen, die speciaal met de leiding van deze bedrijfsgroepen voor de A.B.C. be last is. De avond werd verder in besloten kring gehouden. Gabriël Smit schreef het passiespel „Terug naar Gethsemané, een lekenspel rond 's Heren Lijden en Verrijzenis", dat onder regie van Anton Sweers door het gezelschap „De Ghesellen van de Spelewei" Dinsdagavond in het K.S.A.-gebouw zou worden opgevoerd. Wegens gebrek aan belangstelling heeft men deze uitvoering echter op het laatste ogenblik afgelast. ADVERTENTIE Uitgebreide sortering. Kenncmerlaan 30 - IJmuidcn - Tel. 4127 „De Dageraad" bezorgd over oorlogsdreiging De Vrijdenkersvereniging „De Dage raad" afdeling Beverwijk hield gisteravond in hötel „Parkzicht" een vergadering, waar de heer F. Kief uit Amsterdam sprak over het onderwerp „Waarom gebeurt het, dat wij geen oorlog willen en er toch oorlog komt?". Er bestaat, volgens de heer Kief, een grote samenhang tussen de factoren: crisis, bewapening en oorlog. Elke inzin king op economisch gebied, een crisis dus, geeft aanleiding tot een vlucht in produc tie-vernietigende middelen, zoals hij dit noemde. Na een oorlog bestaat er dan weer een groot tekort aan verbruiks-artikelen, waardoor er weer hoog-conjunctuur ont staat, overproductie, crisis en het spelletje begint weer van voren af aan, zo meende de spreker. Niemand wil de oorlog, maar toch komt hij, aldus de inleider; Rusland wil ook geen oorlog, daar deze mogendheid zich zeer goed bewust is van zijn zwakte op economisch gebied. Het Westen leek de heer Kief in dit verband een grotere be dreiging voor de vrede te vormen dan het Oosten: het zou te simpel gedacht zijn om een eventueel komende oorlog te zien als een strijd tussen democratie en dictatuur; heel wat belangrijker factoren zouden hier bij op de voorgrond kunnen treden. Na de pauze beantwoordde de heer Kief enkele hem gestelde vragen. Culturele avond voor „Mercurianen" De Algemene Nederlandse bond van Han dels- en Kantoorbedienden en Handelsreizi gers „Mercurius", afdeling Castricum orga niseert Dinsdag 8 April een culturele avond in hotel De Harmonie. Als spreker heeft men uitgenodigd de heer Alfred Moser uit Am sterdam die een lezing houdt met als onder werp „De woelige wereld". Spannende strijd bij „St. Thomas" leverde twee kampioenen op De R.K. damclub ,.St. Thomas" uit Castri cum heeft twee kampioenen in haar midden. Allereerst is daar de heer G. Sprenkeling die Maandagavond een barrage-partij speelde tegen A. de Zeeuw om het kampioenschap van het district Noord-Kennemerland. Sprenkeling wist deze partij te winnen, waardoor hij de titel in de wacht sleepte. Ondanks de nederlaag die J. Geuke in af deling A tegen B. Beentjes te incasseren kreeg, werd deze dammer kampioen daar hij door zijn clubgenoten niet meer te benaderen is. In de B-afdeling gaat de strijd om de eerste plaats onverminderd voort. De uit slagen van de gespeelde wedstrijden zijn: P. van de HimstC. Ory 20; B. LoumanH. Poel 0—2; C. Juffermans—L. Valkering 1—1; H. Lute—S. Groentjes 2—0; C. Ory— S. Groentjes 2—0. Aan de kop gaat P. Riet veld met 22 punten uit 17 wedstrijden. De beste papieren heeft P. van de Himst die met 20 punten uit 16 wedstrijden als nummer vier staat geklasseerd. Zijn clubgenoten A. Rietveld en C. Ory die beiden 21 uit 18 heb ben behaald, staan op de tweede en derde plaats, maar zijn al uitgespeeld. Passie-muziek in de Herderkerk Goede Duizenden hartelijk toegestoken handen heeft „dokter" A. de Groot Lzn. gistermiddag in het feestelijk versierde zaaltje van „Zomerlust" moeten drukken handen hem toegestoken door patiënten en oud-patiënten, die na de officiële huldiging aan hem voorbijtrokken. Misschien heeft dat lange défilé en de aubade van de schoolkinderen in de ochtenduren de dokter wel het meest plezier gedaan daaruit viel af te leiden, hoezeer Santpoort deze nestor der Kennemer huisartsen, die zijn moeilijke taak op de eerste April 1902 begon en haar na een halve eeuw nog altijd met jeugdig élan uitvoert, waardeert. Dat de gemeente Velsen deze zelfde mening overigens was toege daan, bleek wel uit de toespraak van de loco-burgemeester, wethouder W. F. Visser, uit wiens handen de jubilaris de gouden legpenning der gemeente in ontvangst mocht nemen met een oorkonde'en hem meedeelde, dat de gemeente hem tot ereburger had benoemd. „We hebben in de krant kunnen lezen, dat U zo'n vierduizend kinderen op de wereld hebt geholpen", zei de wethouder, „en u komt dus de eer toe, mee te hebben gewerkt aan de snelle groei van de gemeente Velsen". Het huldigend woord van mr. L. Vorstman, de praeses van het huldigingscomité, liet overigens evenmin twijfel bestaan aan de hartelijke gevoelens, die zich rond dit zeldzame feest groepeer den en alle andere sprekers lieten zich al evenmin onbetuigd in hun lof jegens dokter De Groot en zijn vrouw, die vijftig jaar lang voor talloos vele Santpoorters meer waren dan „dokter en mevrouw-dokter" alleen. Vanavond zal in de Goede Herderkerk te IJmuiden-Oost feen x aasle-wijcungs- dienst gehouden worden. Het Goede Her derkerkkoor onder leiding van Joop Hui- zinga zingt Passie-liederen. De gemeente zang bestaat uit de aloude lijdenskoralen, en de schriftlezing leidt dit alles in. Liturg is ds. G. Wassenaar; Albert de Groot be speelt het orgel. De toegang is vrij. Mr. Vorstman opende de rij van sprekers met een warme speech, waarin hij de ge voelens van Santpoort probeerde te doen doorklinken bij dit jubileum en hij meen de ondanks het „verzet" uit het dokters gezin de gelegenheid om de jubilaris te huldigen niet voorbij te mogen laten gaan. De heer Vorstman gewaagde zowel van de diepe erkentelijkheid als van de bewonde ring, die de Santpoortse gemeenschap „haar" huisarts toedraagt en hij herinner de er aan, hoe dokter De Groot het assimi latieproces van dit gemeentedeel meemaak te maar vooral, hoe hij niet aan de kant is blijven zitten tijdens die ontwikkeling. „Talrijk zijn de wapenfeiten, die hier te herdenken zijn op medisch-hygiënisch ge bied" aldus de voorzitter, „maar hoven al deze feiten uit rijst het vijftigjarig dokter schap, dat honderdvoudig zijn vruchten af wierp ten profijte van duizenden Santpoor ters". Mr. Vorstman noemde in dit verband de vier essenties van dit doktersleven: de hulpvaardigheid, de offerzin, de toewijding en de trouw, die overkoepeld worden door de schoonste karaktereigenschap van deze jubilaris: de naastenliefde. Reis als cadeau Het huldigingscomité liet een oorkonde maken, waarop al deze hoedanigheden zijn weergegeven en tegelijk met deze oorkonde reikte de heer Vorstman de dokter namens de Santpoortse burgerij „en de giften ervoor zijn van het topje van Friesland tot uit het staartje van Limburg gekomen" een miniatuur-reistasje over. Dat laatste als symbool van de inhoud: een bedrag, dat de dokter en zijn vrouw in staat zal stellen een lang-gekoesterde wens in vervulling te doen gaan namelijk het maken van een reis naar het zonnige Zuiden. Wethouder Visser, die met de wethouders J. C. Aschoff en F. J. A. Strijbosch aanwe zig was, vergezeld door de secretaris dei- gemeente, de heer J. Veenstra, liet de of ficiële gift van de gemeente Velsen verge zeld gaan van een passend woordje en hij herinnerde er aan, hoe de jubilaris eigenlijk van zijn vijftig jaren veertig in dienst der gemeente is geweest als voorvechter van Maatschappelijk Hulpbetoon. Hoe hij bo vendien verscheidene jaren raadslid was met een opvallend warm hart voor Sant poort en zich daarenboven verdienstelijk maakte in diverse raadscommissies. De gemeente had dus besloten, deelde wethouder Visser mede, dokter De Groot te benoemen tot ereburger van Velsen, een mededeling, die met een langdurig applaus werd begroet. De bijbehorende gouden pen ning en de oorkonde werden de kennelijk verraste arts vervolgens overhandigd, waarna de Haarlemse arts J. J. Konings berger namens de Vereniging van Huis artsen het woord voerde. Zijn felicitaties werden gevolgd door die van Santpoort's dorpspastoor, A. F. J. Goossens. Hij herinnerde eraan, hoe vaak hij tegelijk met de dokter aan een ziekbed had gestaan en hoe dan telkens weer de kracht van de morele troost van een huis arts was gebleken. „Zulk een troost stijgt ver uit boven die van de knapste specialist" zei de geestelijke, om tenslotte zijn hoog achting een stoffelijke vorm te geven mid dels een boek van een collega-huisarts, dat de toepasselijke titel „Tienduizend babies" droeg. Na de thee sprak de heer J. P. Nijssen als vriend en hij meende, dat de zanghulde van die ochtend eigenlijk al alles had ver tolkt, wat er bij dit jubileum te zeggen was. Niettemin stipuleerde hij, dat de eerbied voor dokter De Groot voortsproot uit diens eenvoud en medeleven met zijn patiënten- ..Heden is het vijftig jaren geleden, dat de heer A. de Groot zich als arts te Sant poort vestigde. De heer De Groot heeft zich in die vijftig jaren jegens de gemeente in bijzondere mate verdienstelijk gemaakt en mag deswege op grote waardering en dank baarheid aanspraak maken. Wij stellen u daarom voor, hem de ere penning der gemeente toe te kennen", aldus luidde het voorstel, dat de ge meenteraad gisteravond met algemene stemmen aanvaardde, nadat reeds eer der de officieuze toestemming was ver kregen voor de uitreiking van deze hoogste gemeentelijke onderscheiding. schaar. Uit naam van de Santpoortse dok toren voerde de heer D. R. Mansholt het woord, om er aan te herinneren, hoe goed de samenwerking tussen dé Santpoortse geneesheren is: des jubilaris' activiteit mocht blijken uit het feit, dat hem onlangs is aangeboden de Zondagsdienst voor hem te laten vervallen, maar dokter De Groot wilde daar niets van weten. De heer J. Sleeswijk droeg vervolgens een geestig ge dicht voor, dat er bij het gehoor inging als gesneden koek en de heer P. Schweitzer, de voorzitter van de schaakclub Santpoort nam het woord om in een voortreffelijk speechje het verband tussen de medische en de schaakwetenschap aan te tonen: „al is de schaakcurve van onze dokter niet zo steil als diens „medische lijn", toch zou de vereniging hem voor geen geld willen mis sen". Nadat de bejaarde Haarleme arts A. van der Laan er aan had herinnerd, hoe hij de jubilaris van thans, vijftig jaar ge leden in een landauer aan de gemeenschap van Santpoort had toevertrouwd „en nu vieren we straks het elfde lustrum van onze vriendschap" kwam dokter J. Mac Daniël uit Driehuis kort en krachtig aan bod, om de heer De Groot namens het zie kenfonds IJmuiden te complimenteren en hem alsnog de pluim op de hoed te steken, dat hij zijn eigen „doktersfonds" zo spon taan terzijde schoof, toen het grotere fonds een kwart eeuw geleden werd opgericht. Enige boeken zetten deze hartelijke woor den kracht bij. Mars voor de dokter Ook zijn Santpoortse collega, dokter J. J. Hekman liet zich niet onbetuigd en fêteerde de oprichter van de Santpoortse E.H.B.O. namens die organisatie, welke toe spraak vergezeld ging van de schenking van vier boeken van Albert Schweitzer. Nadat de heer J. Menet als voorzitter van het fanfarecorps „Wilhelmina" de dank jegens de ere-voorzitter van de vereniging had betuigd, en de door dirigent De Groot gecomponeerde „Dokter-De-Groot-Mars" onder veel bijval aan de Nederlandse mu- zieklitteratuur had toegevoegd, sloot de heer J. Rutten als oud-Santpoorter de lange x-eeks. Met een bescheiden dankwoord heeft het „onderwerp" van al deze verdiende hulde allen gezegd, hoe hij in feite over deze feestdag dacht: „Ik begi-ijp het niet hele maal, want ik heb toch maar gewoon ge werkt als een gewoon medicus, die dank zij Gods goedheid en de steun van een lieve vrouw de halve eeuw vol mocht maken". En door het voorportaal van „Zomerlust" di'omden x-eeds de honderden wachtenden naar binnen de honderden patiënten en vrienden van de jubilaris, die hem de Uit handen van wethouder Visser (rechts) ontving de jubilerende dokter uit ■Santpoort de gouden legpenning van de gemeente Velsen. hand wilden drukken op dit heuglijke mo ment. In de even met regen beslagen avond, die aan het eind van een zonnige dag kwam, heeft Santpoort tenslotte laten horen „bij monde" van „Wilhelmina", het koor Vox Humana en „Soli Deo Gloria" uit Drie huis, welk een diepe vreugde het „bezit" van dokter De Groot voor dit gemeente- deel is geweest. In het licht der schijnwer pers, die het oude doktershuis in gloed zet ten, heeft de doktersfamilie deze gemeen de ei-kentelijkheid van een grote schare in ontvangst genomen, ontroei-d door deze lange, blijde dag, die een glorieuze halve eeuw medische arbeid afsloot. Velsens padvinders gaan een actie voeren, waarvan de baten ten goede komen aan de „gebrekkige padvinders", dus aan die jon gens en meisjes, die behoren bij hetzelfde gilde, maar die om de een of andere reden door een lichaamsgebrek niet die plaats in de maatschappij kunnen innemen, die een gezonde te eniger tijd gaat bekleden. De leiders van het padvindersgilde zijn op het idee gekomen deze actie te verbin den aan het pax-ool: één goede daad per dag. Gedui'ende drie weken zullen de pad vinders en padvindsters in Velsen en om streken dagelijks meer goede daden ver richten, waarmee zowel hun misdeelde vriendjes als het publiek zijn gebaat. Iedere huismoeder, wie bijvoorbeeld het dagelijks weerkerend gebaar van kolen scheppen gaat vervelen of wier fiets nodig eens een beurtje moet hebben» die het boodschappen-doen te tijdrovend vindt of iets dergelijks, kan deze bezigheden door een padvinder laten opknappen. Zoveel mogelijk werden huis-aan-huis folders verspreid, waar aan de achterzijde onder meer een witte P op een blauw veld prijkt. Men behoeft deze letter slechts op een in het oog lopende plaats aan raam of bui tendeur te bevestigen en binnen afzienbare tijd meldt een padvinder zich. Men draagt hem het gewenste karweitje op en betaalt hem ten minste één kwartje, dit naar ge lang het werk zwaar, tijdrovend of licht is te noemen. Wie geen folder heeft, kan een brief kaartje sturen naar het adres van vaan drig K. A. Kriegsman, Brederodelaan 54, Santpoort-Station, of wel naar C. Tim mermans, Trompstraat 141, IJmuiden-O. „D.G.S." herstelt haar feestavonden in ere De Oud-Katholieke Jeugdvereniging „D.G.S." herstelt, na een onderbreking van enkele jaren, de traditionele jaarlijkse feestavonden weer in ere. Op Woensdag 23 April zullen leden van D.G.S. in „Thalia" een bont pi-ogramma verzorgen onder leiding van de heer Cor v. d. Plas. Als gast zal medewerken de accordéonvereniging „IJmuidens Roem", directeur de heer D. Wijker, met verschil lende solisten. De muzikale leiding, die ooi-spronkelijk verzorgd zou worden door de heer A. Verschoor is thans wegens diens ziekte in handen van de heer Muntz, pianist. Deze leiders sturen dan de boodschap door. Wie het initiatief voor deze actie nam, is ons niet bekend, maar zeker komt deze „padvinder" een woord van lof toe. Het wox-dt dus voor de jongelui in deze drie weken een kwestie van „spoorzoeken" op gi-ote schaal. Menige automobilist zal zijn wagen eens grondig willen laten schoonmaken, en ook bij vele alleenwonen- den en ouden-van-dagen zullen ongetwij feld de „tover-P's" voor de ramen ver schijnen. De actie, waaraan men de slagzin: 'n Heitje voor 'n karweitje" heeft verbonden, moge een groot succes in drievoud worden: voor de minder-bedeelde padvinders, voor het publiek en vooral voor de ijverige spoorzoekers zelf. Een aantal leex'lingen uit elk der zes klassen van de Jan Campertschool hebben Dinsdagavond op de ouderavond, welke in de gymnastiekzaal der school aan de Hei- destraat werd gehouden, declamatie's' en voordrachten, deels eigen werk, voor een groot aantal belangstellenden ten beste gegeven. Vooraf sprak de vooi'ziter der ouder commissie, de heer J. J. Bolland, een kort openingswoord, waarin hij melding maak te van een informatieve ouderavond, welke binnenkort zal worden gehouden. Het hoofd der school, de heer J. Bre merkamp, leidde de kinderen, die reeds van ongeduld trappelden, in en het ge- bodene is bizonder in de smaak gevallen, wat wel uit het spontane applaus na ieder optreden bleek. De leerlingen uit de eerste klasse waren het eerst aan de beurt en in een lange reeks van declamaties en voor drachten volgden de overige klassen. Opgemerkt kan worden dat er zekere talenten onder de kinderen scholen, waar bij de nodige flair en dictie tentoongespreid werden. Van één der meisjes uit de zesde klasse, die drie zelf gemaakte reisverhalen voorlas, zeide de heer Bremerkamp: „Om haar boeken zal later worden gevochten", hetgeen misschien wel wat voorbarig ge noemd kan worden, maar de verhalen waren aardig. In de pauze vei'zocht één der leraren om verspreiders voor de „Schoolbel", een contactorgaan tussen school en huisgezin, waarop zich uit de aanwezigen spontaan enigen opgaven. Hier en daar klappen. Behalve voor de kabeljauw en tong was er Dinsdag een merkbare kentering in de prijzen. Zelfs de schelvis, die schaars blijft, haalde niet meer de hoge markt van Maandag, toen er f 40 voor de braat werd betaald: nu kwamen ze op slechts f 28 terecht en de grote schelvis kreeg een terugslag van f 45 naar f 35. En de wijting zakte na tuurlijk mee: grove trawlersoorten,die Maandag nog voor f 18 werden verkocht, daalden tot f 13 en voor de loggerwijting was zo weinig belangstelling, dat ze in de pufschuit dreigden te duikelen: er werd maar net f 9 per kist voor gegeven. Ove rigens viel het met de tong en kabel jauw nog v/el mee. Grote tong haalde f 2,50 per kilo op, maar de kleinmiddel en de tong 1 konden zelfs nog hoger komen dan Maandag en liepen op tot f 2.30. Voor grove slips kon bij goede kwaliteiten f 0.10 per kilo meer worden gemaakt, waardoor ze op f 1,80 per kilo kwamen. De kabeljauw, die in trek bleef bij de exporteurs op België, haalde dik de prijs met f 110 tot f 90 voor de knappe ï-egels en f 50 tot f 45 voor de middelgrote. De kisten grote van 125 kilo noteerden f 112 tot f 120, maar koolvis was ook aan de zakkende kant. Aanvankelijk werden er noteringen geboekt van f 48 tot f 45 per 125 kilo, maar later op de dag stonden ze nog maar op f 40. Brave Bram. De „Abraham", die de Dinsdagmarkt prefereerde boven de Woensdagmarkt, werd als laatste binnen komer toch de hoogste: voor zijn korte 12- daagse reis kon ruim f 24000 woi'den ge maakt. De „Bex-gen" deed het met f 17190 voor een 14-daagse reis niet eens zo slecht en de „Eveline", die minder for tuinlijk was, bracht het tot f 15000 voor een 13-daagse trip. De HD 79 en de HD 87 beten voor de loggeraanvoerders het spit af met respectievelijk f 9000 en f 9500. Middenweek. Dooi-dat de „Abraham" gisteren al loste, konden de overige vier gegadigden vandaag alle aan bod komen. Het waren de „Vikingbank" met 250 kis ten makreel, 60 haring, 70 schelvis en piepers, 50 kabeljauw en gul, 60 zwai'te koolvis, 110 gestripte wijting, 40 diversen en 70 kisten dichte wijting; de „Catharina Duyvis" met 180 schelvis, 220 makreel, 80 zwarte koolvis, 75 gestripte wijting, 7p dichte wijting, 35 haring en 250 diversen, de „Medan" met 80 schelvis en piepei-s, 450 makreel, 150 haring, 100 koolvis, 80 wijting, 10 tarbot en tong, 5 radio, 50 stokkebit en 100 dichte wijting en de „Flamingo" met 180 kisten makreel, 140 schelvis en piepers, 20 haring, 60 gestripte wijting, 90 dichte wijting 120 kabeljauw en gul, 10 platvis en 20 stokkebit. Verder kwamen er behalve een enkele Noordlog-. ger en verscheidene kotters een paar kustloggers van de tussenweekse markt profiteren, om er na de vei-koop tussenuit te trekken tot Zaterdag. Morgen twee? Hoe het er morgen uit gaat zien, is nog moeilijk te bekijken. Er hadden zich gisteren nog geen liefhebbers gemeld, maar het is wel zeker, dat de Donderdagmarkt niet „trawlerloos" voor bij zal gaan. De Allan Water, die de 21ste Maart is vertrokken en die aardige ma- kreeltrekken heeft gehad, zal wel komen opdagen ën mogelijk 'komt ook de „Ba tavia", die met schipper Bal bizonder goed op dreef is. Het schip vertrok de 22ste Maart. In en uit. Dinsdag kwamen binnen tot 16 uur: IJM 116 5 60 183 57 25 239. Naar zee vertrokken de Belgische loggei-s Z 583 en Z 449, die Zondag een goed heenkomen hadden gezocht in de Vissers haven. en de IJM 241 202 215 227 226 262 249 318 239 240 213 11 277 33 52 276, BR 28 46 5, VD 68 560, YE 87 SCH 92, CZ 3 1, UK 99 114 66 77 32 241 25 145 94 120 93 168 42 98 4 70 8 80 50 17 78 200 115 86 160 161 203 85 90 143 135 215 185, SCH 21, KW 128 12 85 114 53 92 57 21 77 31 27 35 51. De KW 50, die Maandag aan de af slag was, ging Dinsdag naar binnen en zal vooi-lopig enkele maanden uit de vaart blijven om een nieuwe, krachtiger motor in te laten bouwen. Meer. De totale omzet van het Staatsvissershavenbedrijf over de maand Maart van dit jaar bedroeg f 2.894.766,21 tegen f 2.428.898,78 in dezelfde maand van het vorige jaar. Hierdoor is er de afgelo pen maand dus ongeveer f 365.868 meer omgezet dan in Maart 1951. Hoewel er nog geen gespecificeerde gegevens konden worden verstrekt staat wel vast dat de hogere visprijzen en de grote haring- aanvoeren een belangrijke rol hebben vervuld. Het Staatsvissershavenbedrijf zette in dit jaar tot en met Maart al voor een bedrag van f 6.971.339,59 om, tegen f 6.618.811,68 over dezelfde periode var. het vorige jaar. De omzetten van Maart 1952 overtreffen ook die van Februari 1952, daar toen f 2.349.223,92 werd om gezet. Nieuw seizoen op komst. Als de aan voeren van tong en schol niet gauw wat royaler worden, ziet het er voor de han del niet zo rooskleurig uit. Wanneer de loggers, die momenteel nog trawlen, over enkele weken af gaan snijden om klaar te maken voor de nieuwe teelt en dus de helft van het aantal trawlende krachten maar zal overblijven, wordt het aanbod maar mager. Er kan echter in enkele we ken nog veel gebeuren, vooral in de tong visserij, die zo tegen het einde van deze maand in de regel wel eens wat ruimer wil woi-den. Marktprijzen. Heilbot 3.15-2,05, gr. tong 2.45-2.40, gr.m. tong 2.45-2.12, kl.m. tong 2.60-2.34, kl. tong I 2.60-2.40, kl. tong II 2.05-1.75 per 1 kg. Tongschar 80- 72, schartong 51-37, kl.m. schol 64, kl. schol I 44, kl. schol II 37-22.50, schar 27.50-10.50, bot 30-26, v. haring 18-8,50, makreel 22-10.50, gr. schelvis 40.50-31.50, gr.m. schelvis 47-34, kl.m. schelvis 46-36, kl. schelvis I 43-32, kl. schelvis II 37-24, wijting 17-8.10, gr. gul 51-36, midd. gul 42-31, kl. gul 31-25, ham 69, kl. wolf 37, poontjes 14-8, lommen 32, kl. koolvis zw. 25-19, kl. koolvis wit 31-26 per 50 kg. Gr. kabeljauw 200-86, gr. koolvis zw. 57- 38.50, gr. koolvis wit 70-68, gr. leng 74-69, gr. wolf 84-82. Aanvoer. 30 kisten tong en tarhot, 17 heilbot, 1 lom, 14 tongschar en schar tong, 70 schol, 40 schar, 6 bot, 295 haring, 875 makreel, 565 schelvis, 1025 wijting, 425 kabeljauw en gul, 30 leng, 2 ham, is wolf, 60 poon, 215 koolvis, 55 divei'sen, to taal 3740 kisten. Zij wel. De Belgische loggers Z 449 en Z 583 kwamen wegens het slechte weer hun toevlucht zoeken in de Vissers haven in afwachting van gunstiger vis- weer. Van de Poolse vissei-svloot kwarq Zondag binnen de GDY 89

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3