Parlementaire goedkeuring van Franse politiek in Tunis 5 AfuUt fneu&d- skaw Triest opnieuw aan de orde Hervormingsprogram bekendgemaakt Schade aan bloembollen valt mee Agenda voor Haarlem Indonesië heeft een nieuwe regering BOEKHOUDEN Nieuwe uitgaven 3 „Keukenhof" bleef ongerept Trein vertraging tussen Halfweg en Amsterdam Duits bergingsvaartuig in moeilijkheden Orgelconcerten in de Grote Kerk Opnieuw onstuimig weer verwacht Franse schilders exposeren in Bergen Lesvliegtuig vernield bij noodlanding Nieuwe rangen bij land- en luchtmacht Artis krijgt een nieuwe directeur De Waal wast nog steeds Diefstal in kousenfabriek Ook in Maart overschot in de betalingsunie Bouw van centraal kanker instituut te Amsterdam De zaak-Sintmaartensdijk Nuts-spaarbank te Haarlem Geen omzetbelasting meer op advertenties Luitenant vloog buiten zijn sector WOENSDAG 2 APRIL 195 2 PARIJS (Reuter) De Franse Natio nale Vergadering; heeft Dinsdagavond met 367 tegen 237 stemmen een regeringsmotie aanvaard tot uitstel van het debat over Tunesië tot twintig Mei. Deze uilslag betekent in feite een goed keuring van de regeringspolitiek ten aan zien van Tunesië. De Gaullisten, de radi calen en radicaalgezinden en het meren deel van de gematigd conservatieven en volksrepublikeinen stemden vóór, terwijl de socialisten, de communisten, ongeveer 25 volksrepublikeinen en vier of vijf ge matigd conservatieven tegen stemden. Vrijwel alle tegenstemmers deden zulks, omdat zij de maatregelen van de regering tegen de Tunesische nationalisten afkeu ren. De gematigde conservatieven, die tegenstemden, wilden echter hiermee aan geven, dat zij gekant zijn tegen de aan de Tunesiërs gedane concessies. Voor de stemming had premier Pinay verklaard, indien Frankrijk niet krachtig was opgetreden bij de ongeregeldheden in Tunesië, het gebeurde in dit gebied ern stige gevolgen voor geheel Noord-Afrika zou hebben gehad Staatssecretaris van Oorlog Pièrre de Chevigny toonde een fotocopie van een brief van de Tunesische nationalistische leider Bourguiba, welke men bij huiszoe kingen in Tunesië had gevonden. Volgens deze brief had Bourguiba in 1950 aan een vriend geschreven, dat de enige kans voor Tunesië om zijn onafhankelijkheid te ver krijgen en de belangstelling van de UNO te trekken was, als zich in dit land onge regeldheden zouden voordoen. In de brief werd voorts de nadruk gelegd op het be lang om wapens Tunesië binnen te smok kelen. Salah Eddin Baccouche, de Tunesische kabinetsformateur, heeft Dinsdag bijzon derheden van het Franse plan voor be- stuurshervormingen in Tunesië bekend ge maakt. De voornaamste punten van het plan zijn: Grotere onafhankelijkheid voor de Tunesische ministers; een Frans-Tunesisch tribunaal voor bestuurszaken, onder voor zitterschap van een Fransman, zal uitspra ken doen over de wettigheid van alle ge nomen maatregelen en zal een beperkt recht van veto hebben. De Tunesiërs zullen voorrang genieten bij de benoemingen in overheidsdiensten. Bepaalde posten zullen echter voorbehou den blijven aan Franse ambtenaren. De Bey zal de uitsluitende wetgevende bevoegdheid behouden, uitgeoefend door middel van decreten. Een wetgevende De bloembollen kwekers hebben thans de schade opgenomen die door storm, sneeuw en hagel aan de bloembollen is toegebracht. Zij is niet verontrustend, zo wordt ons uit Lisse gemeld. Even nieuwsgierig als de bollenmensen naar hun bollen waren, waren ook de or ganisatoren van de „Keukenhof" naar de gevolgen van de winter op hun tentoon stelling. Hier is helemaal geen schade te constateren omdat de bollen en bloemen door de hoge bomen en het vele struik gewas volkomen beschut waren tegen de storm. Nu de sneeuw gedooid is biedt de ten toonstelling de normale aanblik. Er zal geen vertraging in de groei en bloei zijn. Doordat vanmorgen om vijf uur bij Half weg de bovenleiding defect raakte, had den de electrische treinen op het traject Amsterdam-Haarlem vertraging. Op een gedeelte van het baanvak moest over en kel spoor gereden worden. Om zeven uur vanmorgen was de bo venleiding hersteld, zodat het normale verkeer hervat kon worden. raad, die uit Tunesiërs bestaat, zal hem hierbij assisteren, zijn leden zullen eerst door de Bey worden benoemd, maar in een later stadium gekozen. Een financiële raad, voor de helft be staande uit Fransen en voor de helft uit Tunesiërs, zal advies geven in financiële en begrotingszaken. Plaatselijke volksvertegenwoordigingen zullen alleen over plaatselijke uitgaven be slissen. Het aantal Franse leden van ge meenteraden zal worden vastgesteld in overeenstemming met de plaatselijke om standigheden. Baccouche tracht nog steeds een rege ring te vormen, maar volgens welingelichte kringen heeft hij de Bey medegedeeld, dat hij geloofde geen regering te kunnen sa menstellen wegens gebrek aan medewer king van representatieve Tunesische lei ders. De Duitse sleepboot „Pakistan", die as sisteert bij het bergingswerk bij een wrak in de bocht van Eckernförde, heeft van morgen noodsignalen uitgezonden. Een bergingsvaartuig, dat aan het werk deel neemt, is in nood geraakt. Op de noodseinen heeft het bergings vaartuig „Tox", voorafgegaan door twee mijnenvegers, de haven van Kiel verlaten. Ook twee reddingboten zijn uitgevaren. Voor dit jaar hebben B. en W. van Haar lem de uren, waarop van gemeentewege de kosteloos toegankelijke orgelconcerten in de Grote of St. Bavokerk worden gegeven, als volgt vastgesteld: Gedurende de maanden April tot en met October op Donderdagmiddag van drie tot vier uur; gedurende de maanden Mei tot en met September bovendien Dinsdagavond van 3 tot 9 uur. Wegens de lage temperatuur in de kerk zal het eerste orgelconcert plaats hebben op Donderdagmiddag 17 April. ADVERTENTIE 9-6 4e etage WOUGEN Blldordijkstraat 73-87 A'dam WOENSDAG 2 APRIL Minerva (Heemstede): Volksuniversiteit „Mira", 8.15 uur. Wilhclniinastraat 22: Bond Nederlands Israel, 8 uur. City: „Thousands cheer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De plunderaars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Van een bruiloft komt een bruiloft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijkstragedie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de oertijd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur, Lido (Plein): „Bright Victory", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 APRIL Nieuwe Kerk: Voordracht W. Berkhemer, 8 «uur. Zuiderkapel: Spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30. 7 en 9.15 uur! Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Lido (Plein): „Brigt Victory", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9,15 u. Triest, gelegen op de grens van Joegoslavië en. Italië, is al vele malen in verschillende handen geweest voor het een Vrijstaat werd. Voor de tweede wereldoorlog behoorde het tot Italië, dal het weer van Oostenrijlc-Hongarije had verkre gen. Bij de capitulatie van Italië werd het gebied van Triëst en Venezia Giulia door de Duitsers bezet, die het verlangen koesterden er een kleine vazalstaat van te maken. Doch de Ialiuanse en Joegoslavische partisanen doorkruisten de Duitse oogmerken door een guerillastrijd in het gebied van Triëst, dat op 2 Mei 1945 door de legers van Tito en de geallieerde troepen werd bevrijd. Daar na begonnen de moeilijkheden voor Triëst pas goed. Het vroegere Italiaanse gebied werd door Tito geannexeerd, een annexatie die overigens maar 43 dagen duurde, want na onderhandelingen met. de geallieerden trokken de legers van Tito uit Triëst. Dit conflict was de eerste openlijke twist na de oorlog tussen Oost en West. Na besprekin gen werd Triëst verdeeld in Zóne A en B. Zóne A is sindsdien bezet door Britten en Amerikanen, terwijl Zóne B door Joegoslavië is bezet. Bij het vredesverdrag werd het vroegere Italiaanse ge bied Venezia Giulia aan Zuidslavië toegewezen en werd Triëst ongevraagd tot. Vrijstaat geprocla meerd. Zo kreeg de wereld een nieuw Danzig, want prompt vonden er demonstraties in Triëst plaats van het „Heim ins Reich" der Italianen, en het ,.Tito boven alles" der pro-Joegoslaven In Maart 194S deden Amerika, Engeland en Frankrijk de belofte dat het gebied van de Vrijstaat weer aan Italië zou worden teruggegeven. Zij hebben deze belofte bij de laatste besprekingen op het Italiaanse ministerie dan ook weer ter tafel gebracht en het resultaat is dat deze week in Londen een conferentie begint tussen Amerika. Engeland en Italië. Joegoslavië is niet uitgenodigd en heeft al bij voorbaat verklaard alle eventuele besluiten van deze conferentie niet te erkennen. De prille vriendschap tiLSsen Tito en het Westen, geboren uit Joegoslavië's verzet tegen Russische dwinge landij, staat thans op het spel. Nog steeds wordt Europa in twee helften verdeeld door een frontlijn, waarlangs zware neerslag voorkomt. Zondagmiddag lag deze frontlijn, die de begrenzing vormt tussen koude en warme luchtmassa's, over Zuid-Limburg, zo deelt het K.N.M.I. mede. Sindsdien is deze frontlijn ver naar het Zuiden teruggedrongen, zodat zij zich van morgen uitstrekte van het Westelijk deel van de Middellandse Zee over Noord-Italië en Hongarije naar West-Rusland. Ten Zuid-Oosten van de frontlijn wor den hete luchtmassa's, die rechtstreeks uit de Sahara afkomstig zijn, naar het Noord- Oosten getransporteerd. In Lybië kwamen gistermiddag temperaturen van 38 en 39 graden voor. Vele weerstations in Honga rije en de Balkan meldden 25 graden. Uit Polen werden maximum temperaturen van 15 graden gemeld. Het overige deel van Europa en dus ook Nederland bevindt zich in Jcoude lucht, waarin des nachts lichte tot matige vorst voorkomt. Toch is het weer overdag in Nederland belangrijk zachter geworden. Dit is voor een groot deel te danken aan de zon, die het wolkendek wist te door breken, maar ook aan het feit, dat de wind naar het Noorden is gedraaid, zodat lucht- aanvoer over het Noordzeewater plaats vindt. In de Noordelijke stroming bewegen enkele storingen mee, die van Groen land zijn gekomen en die plaatselijk in Nederland enkele buien veroorza ken. Bij IJsland ontwikkelt zich nu echter een nieuwe en tamelijk actieve depressie, die morgen waarschijnlijk reeds een einde aan het vrij zonnige weer zal maken. De neersiagkansen nemen dus weer toe, terwijl de wind uit Westelijke richtingen zal gaan aan wakkeren, waardoor tijdelijk minder koude lucht wordt aangevoerd en de kans op nachtvorst afneemt. De tentoonstelling van werken van een aantal jongere schilders uit Bergen (N.H.), welke ter gelegenheid van het Holland Festival te Menton, zal worden gehouden, zal 8 April door de burgemeester van Men ton, de heer Pierre Parenthou Dormoy, worden geopend. De tentoonstelling van de Franse schilders te Bergen wordt 12 April door de burgemeester van Bergen, dr. W. Iiuygens, geopend. Aan de expositie te Menton* nemen deel Arend Bos Eyssen, Corneille, Jaap de Car- pentier, Karei Colnot, Hans Engelman, Friso ten Holt, R. Frankot, Dirk Hubers, Henk van den Idsert, David Kouwenaar, Jacob Kuiper, mevrouw Van LooDe Klerk, Ger Lataster, Jaap Min, Jaap Mooy, Jan Peters, Thys Sterk en Hans Wiesman. DJAKARTA (Aneta) President Su karno heeft Dinsdagavond de samenstel ling van een nieuwe regering bekend ge maakt, waarvan formateur mr. Wilopo van de P.N.I. (nationale partij) premier is en Prawoto van de Masjumi (Islamietische partij) vice-premier is. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zal ad interim door de premier beheerd worden. De nieuwe ministers zijn Dinsdagavond nog bijeengekomen om de definitieve for mulering van het regeringsprogramma te bespreken. Premier Wilopo zeide tot de bijeenge komen journalisten, dat in de huidige samenstelling het uiterste is bereikt, dat onder de heersende omstandigheden kan worden bereikt. Indonesië staat voor vele vraagstukken, zo zeide hij, en in de periode dat het vorige kabinet demissionair was, is de achterstand in de werkzaamheden op verschillend gebied nog groter geworden. Veel aandacht zal worden besteed aan de veiligheid en de volkseconomie, waar bij de voedselvoorziening een belangrijk aspect is. Er dient een toestand geschapen te worden, waarin de veiligheid voldoende is om de economische ontwikkeling op gang te brengen. De nieuwe regering is het dertiende ka binet sedert de afkondiging van de onaf hankelijkheid en het vierde sedert de soe vereiniteitsoverdracht. De volgende minis ters zullen terugkeren uit het oude kabinet, dat op 23 Februari na uitvoerige discussies in het kabinet en in parlementaire kringen over het aannemen van de M.S.A.-steun door de minister van Buitenlandse Zaken, Subardjo, aftrad: Suroso, Djuanda, Leimc- na, Suwarto, Tedjasukmana, Mononutu en Wilopo. Uit vorige kabinetten keren terug: de sultan van Djogja Hamengku Buwono, Moh. Rum, Sumitro en Bahder Djohan. Politieke waarnemers zijn van mening, dat het kabinet-Wilopo zich voornamelijk met practische kwesties zal bezighouden. Het ware onjuist, zo deelden zij aan Aneta mede, de nieuwe regering een bepaalde politieke gedragslijn aan te meten. Wel mag men verwachten, dat de regering- Wilopo de Indonesische onafhankelijk- heidspolitiek zeer krachtig zal uitvoeren. In het kabinet bevinden zich bijvoorbeeld geen personen, die zich hebben uitgespro ken vóór de M.S.A.-overeenkomst. Leerling-vlieger bleef ongedeerd Dinsdagmiddag om kwart voor vier zag de leerling-vlieger L. Brunt, die met een Tiger Moth van de Rijksluchtvaartschool Ypenburg een oefenvlucht uitvoerde, zich genoodzaakt bij Reeuwijk, vermoedelijk door een motorstoring, een noodlanding te maken. Het toestel kwam evenwel in een sloot en werd volkomen vernield. De vlie ger bleef ongedeerd. Bij de landmacht is ingesteld de rang brigade-generaal, liggende tussen de .ran gen kolonel en generaal-majoor. Door het instellen van deze rang was het nodig de distinctieven van de daar boven liggende rangen (generaal-majoor, luitenant-generaal en generaal) te ver anderen. Bij de luchtmacht is ingesteld de rang van commodore. Deze nieuwe rang ligt tussen de rangen kolonel en generaal- majoor. ADVERTENTIE Het ligt in het voornemen van dr. A. L. J. Sunier wegens zijn leeftijd binnen af zienbare tijd zijn functie als directeur van Artis te Amsterdam neer te leggen. Het bestuur van de stichting Natura Artis Ma- gistra heeft als zijn opvolger aangezocht dr. E. F. Jacobi te Boskoop. Dr. .Jacobi is rijkstuinbouwconsulent te Boskoop en directeur van de vereniging „De Proeftuin" en directeur van de rijkstuinbouwschool aldaar. Voordien was de heer Jacobi werkzaam als assistent voor zoölogie te Leiden en leraar aan de rijks H.B.S. te Goes. Bij zijn studie in de biologie aan de universiteit te Leiden ging zijn belangstelling in de eerste plaats uit naar de zoölogie, in het bijzonder naar de dierpsychologie. Dinsdagmiddag had de Waal voor Nij megen een stand bereikt van ruim 12 boven A.P. Het water nadert de kelders der huizen aan de kaden. De stralen, welke uitkomen op de kaden zijn afgedamd. Bij Druten heeft de Waal met de over stroomde uiterwaarden een breedte van ongeveer 1000 meter. De hoogste stand van de Waal voor Nijmegen in deze eeuw was in 1926. Toen steeg de rivier tot 13.74 boven A.P., waarbij het water binnendrong in de benedenstad. In de Betuwe en het land van Maas en Waal heeft men veel overlast van kwelwater. Bij Deventer staan de buitendijkse gron den langs de Gelderse IJsel onder water. Men verwacht, dat het wandelpark De Worp, op de linker-IJseloever bij Deven ter, onder water zal komen te liggen. Bij de steenfabrieken langs de IJsel neemt men maatregelen om de afvoer van bouwsteen zo lang mogelijk op gang te houden. De klei-aanvoer naar deze fabrie ken wordt hier en daar door het hoge water gestagneerd. ADVERTENTIE IJinsdag 8 April vangt een nieuwe cursus aan voor het practijkdiploma opleidende v/h examen DEC. 1952. A- In het jaar 1 951 slaagden 586 door ons opgeleide candldaten voor dit ollicIHle examen, merendeels met uitstekende cljiers. Behaald werd: 301 x het cijfer 8; 91 9 en 7 x 10. Slechts 28 0/# studeerde langer dan de normale opleldlngstljd. Int. en inschr. dag. van 9—13 en van 19—21 u.; Zaterdag van 15—17 uur Frans Halsploin 9 1 Tel. 16372 E X A M E N 0 P L E I D I N 6 HUGAS, ELGERSMA PÖTGIESER OEN HAAG - HAARLEM - AMSTERDAM' OTTERDAM - UTRECHT'- GR0NINGE.N De Haarlemse recherche heeft een vier tal arbeiders van een kousenfabriek te Haarlem als verdacht van uitlokking tot diefstal, diefstal en heling gearresteerd. Tegen een 20-jarige vormer wordt de ver denking gekoesterd dat hij een 19-jarige oplegger 2.50 gaf voor elk paar nylon kousen dat deze hem bezorgde. Een andere arbeider verkocht gestolen nylonkousen aan een collega, die op zijn beurt de ge stolen waar aan de man bracht. Burgemeester Impellitteri van New York heeft voor zijn verdiensten voor de Neder landse zaak 'n hoge onderscheiding ontvangen.De Nederlandse consul-generaal te New York, baron J. A. de Vos van Steenwijk, heeft de heer Impellitteri de versierselen overhandigd, behorend bij de rang van grootofficier in de Órde van Oranje Nassau. Op de begraafplaats te Krommenie is Dins dagmiddag het stoffelijk overschot van de heer L. E. J. Poutsma, gezagvoerder van het bij Frankfort verongelukte K.L.M.- vliegtuig Koningin Juliana" ter aarde besteld. Dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M., spreekt aan de groeve. Deviezen- en goudreserves weer gestegen De verkorte balans van de Nederlandse Bank, opgemaakt per 31 Maart, laat duide lijk de grote geldbehoefte zien die bij deze maandwisseling bestond. Zo is de bank- biljettencirculatie met f 102 milliocn ver meerderd tot f 2951 millioen, hetgeen een record is voor 1952. De voorschotten in rekening-courant stegen met f 11 millioen tot f 108 millioen en de banken zagen hun tegoed bij de centrale bank drastisch ge reduceerd, namelijk van f 102 millioen tot f 41 millioen. Dit laatste kan ook gedeel telijk in verband staan met manipulaties van de Franse centrale bank. De deviezenreserve, die vorige week met ruim f 56 millioen daalde, groeide deze week aan met f 12 millioen tot f 954 mil lioen. Goud en deviezen tezamen vermeer derden met een gelijk bedrag tot f 2242^4 millioen. Bij de weekstaat is een mededeling ge voegd, dat ook over Maart Nederland een overschot in de Europese Betalingsunie heeft. Dit zal vermoedelijk f 148 millioen belopen. Van de overige veranderingen springt de verhoging van de bijzondere rekening van 's rijks schatkist waarop de Marshall-hulp wordt geboekt, met f 26 millioen tot f 1804 millioen in het oog. Prof. dr. H. G. K. Westenbrink, directeur van het Bio-chemisch laboratorium van de universiteit te Utrecht, tevens lid van de Wetenschappelijke Raad voor de Kan kerbestrijding, en dr. W. F. Wassink. directeur van de kliniek van het Antoni van Leeuwenhoekhuis, tevens lid van de Commissie van Advies van het Koningin Wilhelmina-fonds hebben een uiteenzet ting gegeven van de stand van het kanker- vraagstuk. Het bestuur van de stichting Koningin Wilhelmina-fonds heeft besloten niet slechts het Antoni van Leeuwenhoekhuis, waarin de laboratoria van het Nederlands Kankerinstituut gevestigd zijn, tot zo groot mogelijke ontplooiing te brengen, maar ook het kankeronderzoek aan de universi teiten zo veel mogelijk te bevorderen. Het laatste is de enige manier om in de toe komst te voorzien in de behoefte aan onderzoekers. Noodzakelijk voor een practisch resul taat is samenwerking van medici, bio chemici en physici. Een bijdrage hiertoe kunnen wellicht de besprekingen over verschillende aspecten van het kankeronderzoek leveren, waartoe thans met steun van het Koningin Wil helmina-fonds het initiatief genomen is. In ieder dezer bijeenkomsten zal een be paald onderwerp van verschillende zijden belicht worden en zal mededeling gedaan worden van eigen werk op het desbetref fend gebied. Hier zal voor alle wetenschap pelijke werkers op het gebied van de kan ker iets te leren zijn en de mogelijkheid be staan een bijdrage tot de gedachtenwisse- ling te leveren. Ook de studenten, die de drang tot onderzoek in zich voelen, zullen er welkom zijn. Er is een belangrijke som gereserveerd voor de bouw en inrichting van een nieuw centraal kankerinstituut, waarin het wetenschappelijk onderzoek, voorzover dit mogelijk en wenselijk zou zijn, geheel zou worden geconcentreerd. Het wordt wen selijk geacht het instituut met kliniek te doen verrijzen op of onmiddellijk naast liet terrein van een der academische zie kenhuizen, waarbij aan de Amsterdamse universiteit de voorkeur wordt gegeven. Van zeer groot belang noemde dr. Was sink de registratie van de kanker, waartoe in Nederland, in navolging van Denemar ken, Frankrijk en Engeland, is besloten. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Justi tie deelt minister Mulderije onder meer mede, dat de bijzondere aspecten, die de zaak tegen de inspecteur van politie te Haarlem, de heer G van Sintmaartensdijk bood, met zich hebben meegebracht, dat nadere inlichtingen moesten worden inge wonnen, aleer een beslissing op het gratie verzoek kon worden bevorderd. Zodra alle gegevens, die voor deze beoordeling nood zakelijk zijn, zijn binnengekomen, zal de minister van Justitie een beslissing ter zake uitlokken. In Maart is bij de Nuts-Spaarbank te Haar lem ingelegd f 833.539.63, waaronder via de Ophaaldienst f46.561,68 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f3415,27. Terugbetaald werd f835.646,67. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 417. Daarnaast hebben zich 46 nieuwe' deelnemers bij de Jeugdspaarbank aan gemeld. Op 31 Maart 1952 bedroeg het totaal aantal inleggers 64.540 met een tegoed van f 23.846.244,61. Ton Koot: „Spell of the Netherlands", Uitg. Boom-Ruijgrok N.V. te Haarlem. Een van de geschenken, die het Koninklijk Paar tijdens zijn bezoek aan Washington aan president Truman zal aanbieden, is een fraai boekwerk over ons land, dat deze week bij het Haarlemse uitgevers- en drukkers- bedrijf Boom-Ruijgrok N.V. het 'licht zag. Spell of the Netherlands" is de titel van de Engelse versie van deze zeer bijzondere uit gave, die in een gelukkige synthese van woord en beeld een boeiend en aantrekkelijk panorama biedt van Nederland en de Neder landers zoals zij reilen en zeilen. Ton Koot schreef de verbindende tekst bij de meer dan tweehonderd waarlijk sublieme foto's (waar van vele in vierkleurendruk) die het werk verluchten en hoewel die illustraties eigen lijk nauwelijks een nadere toelichting vra gen, zal ook de vreemdeling) voor wie dit boek in eerste instantie bedoeld is) stellig geboeid worden door de vlot-geschreven en voortreffelijk gecomprimeerde beschouwin gen, die Koot aan de verschillende facetten van onze samenleving in heden en verleden wijdt. Het bezoek van Koningin en Prins aan het Westelijk Halfrond zal de sympathie en belangstelling voor ons land ongetwij feld in belangrijke mate doen toenemen en daar men ook in dit opzicht het ijzer moet smeden, wanneer het heet is, voorziet dit boek eigenlijk in een dringende behoefte. De gemiddelde Amerikaan is namelijk nooit bij zonder verwend met voorlichting omtrent Nederland en zijn bevolking en koerst daar om nog voornamelijk op de aangedikte ,.1-Iollandse romantiek" van de reisbureaux- foldertjes. Maar nu is dan dit boek versche nen dat hem in de heldere, beknopte en populaire trant die hem zo ligt. de bewijzen levert dat Holland veel meer te bieden heeft dan de traditionele windmolens, de tulpen velden en de klompen van Sijtje Boes. Wel ligt ook hier de nadruk op do vele be koorlijkheden. die Nederland speciaal de buitenlandse toerist te bieden heeft, maar daarnaast geeft Koot in vlotte „reportage stijl" toch ook een goede indruk van de hoogtepunten uit onze geschiedenis, en die van het Oranjehuis, de ontwikkeling van handel, nijverheid en verkeerswezen, onze vrijheidsoorlogen en onze strijd tegen die andere „erfvijand", het. water, onderwerpen die, in deze „lichtverteerbare" vorm opge diend. de Amerikaanse lezer stellig zullen boeien. Nog sterker is dat het geval bij de beschouwingen, die gewijd zijn aan de oude banden, die er tussen cultuur en levens stijl in zijn eigen land en het onze bestaan en het lijdt dan ook geen twijfel, of deze prachtige uitgave zal in de Verenigde Staten grote belangstelling trekken als de ..sales promotion" net zo doeltreffend en terzake is als het boek zelf. De technische verzorging door de N.V. Boom-Ruijgrok. de prachtige collectie foto's in zwart-wit en kleuren (de laatste vrijwel alle van de Rotterdamse fotograaf A. Carré) en de gedistingeerde layout van P. van der Maaden laten nauwelijks iets te wensen over. Een voortreffelijk staal van Haarlemse boekdrukkunst, dat naar vorm en inhoud zijn belangrijke missie, om in den vreemde meer begrip en interesse voor ons land te kweken, tenvolle waardig is. Prins Bomhard schreef een voorwoord voor deze uitgave die spoedig, in Neder landse versie, ook ten onzent verkrijgbaar zal zijn. H. C. De Tweede Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp goedgekeurd tot vrij stelling van omzetbelasting voor het op nemen van advertenties en tevens het be- sLnit goedgekeurd, waarbij een gedeelte lijke schorsing van de heffing van invoer recht op courantenpapier werd afgekon digd. Minister Lieftinck verklaarde, een vermindering van het invoerrecht ten be hoeve van periodieken niet opportuun te achten. Hij zeide voorts, dat er aanleiding zou kunnen bestaan in verband met een pas verschenen jaarverslag een onderzoek in te stellen naar het verschil in rentabi liteit tussen de papierverbruikende en de papierleverende bedrijven. De krijgsraad te velde heeft onlangs de reserve eerste luitenant-vlieger P. F. K. uit Bergen (N.H.) tot een maand hechtenis onvoorwaardelijk en 14 dagen militaire detentie voorwaardelijk veroordeeld. K. vloog op 23 Mei 1951 met een Gloster Meteor straaljager zeer laag over Alkmaar. Hij bevond zich daarbij buiten de vlieg- sector van de luchtmachtbasis Leeuwarden. In beroep tegen dit vonnis bij het Hoog Militair Gerechtshof werd bestreden, dat K. te laag gevlogen zou hebben. De advo caat-fiscaal vroeg vrijspraak voor het ten laste gelegde te lage vliegen, maar eiste voor het feit, dat K. zich niet aan de hem voorgeschreven sector heeft gehouden, we gens opzettelijke ongehoorzaamheid een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Op 8 April volgt de uitspraak. B. en W. van Rotterdam stellen de raad voor in te gaan op een van een bankiers consortium ontvangen aanbieding, waardoor de mogelijkheid wordt geopend een 2 li percent premielening ten bedrage van f 10.00.000 te plaatsen. Inclusief de premies zal het rendement van deze lening 41i per cent bedragen. Het leningbedrag zal in*het algemeen leningfonds worden gestort voor de financiering van kapitaalsuitgaven

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5