Eretentoonstelling Ton Meyer Tweede Kamer over deelneming van overheid in N.V. „Breedband" -Clowntje Riek Bompakket bezorgd op Duits consulaat in Den Haag IJmuiden Voorlopig Verslag op Wetsontwerp WOENSDAG 2 APRIL 1952 4 Aan de Kwartaalabonnés „Melkhandel blijft ge saneerd" zeggen de slijters Jubileum-gearkomste Krite „Fryske Trou" Voor de klederen Hoofdredacteur veroordeeld en agent vrijgesproken NIEUWE GROEIVITAMINE ONTDEKT Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne Een briefpakket met explosieven, be stemd voor de „leider van de Duitse dele gatie" is Maandagmiddag op de postkamer van het Duitse consulaat te Den Haag tydig ontdekt en in handen van de Nederlandse politie gesteld. Het pakket was gericht aan het hoofd van de Duitse delegatie, die op het ogenblik met vertegenwoordigers van Joodse orga nisaties onderhandelt over schadevergoe dingen voor verdreven en gestorven Duit sers van Joodsen bloede. Het uit Amsterdam afkomstige pakket wekte door vorm en gewicht argwaan. De Nederlandse politie stelt thans onder lei ding van de procureur-generaal in Den Haag een onderzoek in. In Duitse kringen te Den Haag is men over deze aangelegenheid zeer terughou dend. Te Bonn werd inmiddels verklaard dat er drie paketten zouden zijn geweest. Zulks wordt in Den Haag ontkend. De Nederlandse politie weigerde han gende het onderzoek inlichtingen te ver strekken. Niet alleen vorm en gewicht van het pakket, maar eveneens een opschrift in het Frans zouden argwaan hebben gewekt. Als adres was de paspoortafdeling van het Duitse consulaat te Den Haag opge geven, waar alle poststukken voor de Duitse onderhandelaars binnenkomen. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof mr. D. J. van Gilse, heeft be vestigd dat op de Duitse ambassade Maan dag een brief bezorgd was, bestemd voor de genoemde Duitse delegatie. De brief is door de ambassade doorgezonden naar hotel „De Witte Brug", waar de Duitse delegatie logeert. Bij het opensnijden van de enveloppe vond men een draadje dat aan enkele vellen papier was bevestigd. Men knipte het door en waarschuwde de politie, die ontdekte, dat wanneer de vellen papier uit de enveloppe getrokken zouden wor den, het draadje een ontsteker in werking zou stellen. Tussen de vellen papier lag een bruin pakje met een klein droog batterijtje. Men vermoedt dat wanneer aan het draadje getrokken zou zijn, de batterij stroom afgegeven had, die de stof in het bruine pakje tot ontploffing zou hebben gebracht. Een voorlopig onderzoek heeft inmiddels aangetoond, dat de geruchtmakende brief, die aan de leider van de Duitse delegatie bij de Duits-Joodse besprekingen in Den Haag is gezonden, inderdaad een explosieve stof bevatte. Men kon nog niet mededelen, van welke soort ontplofbare stof de brief voorzien was. De Nederlandse politie doet thans overal nasporingen om te trachten de afzenders van deze brief in handen te krijgen. Ver wacht wordt, dat dit onderzoek tenminste enige dagen in beslag zal nemen. Voorts is uit het onderzoek reeds geble ken, dat het Amsterdamse afzendersadres op de enveloppe gefingeerd is. De straat, die er op is aangegeven, bestaat namelijk niet in Amsterdam. Naar het A.N.P. verneemt was men aan vankelijk zeer verrast, dat de Duitse dele gatie en niet de Joodse een bompakket kreeg toegezonden. De Nederlandse politie was er voor gewaarschuwd, dat een felle Joodse groenering scherp afwijzend staat tegen de Duits-Joodse onderhandelingen en dat deze groep niet voor drastische maatregelen pleegt terug te deinzen. Men had de indruk, dat evenfuele reacties zich uitsluitend tegen de Joodse onderhande laars zouden richten. Daarom werden sne- ciale maatregelen genomen voor de veilig heid van de Joodse delegatie-leden. Inmiddels is een deel van de Duitse dele gatie bij de Duits-Joodse besprekingen over de schadeloosstelling op kasteel ..Oud-Was senaar", Dinsdag naar Bonn vertrokken.- Ook de West-Duitse ambassadeur in ons land, dr. Karl du Mont, bevindt zich daar. Waarschijnlijk zullen de besprekingen Donderdag worden hervat. De leden van de West-Duitse delegatie voeren tussentijd se besprekingen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Bonn. Volgens Duitse bron heeft de Duitse delegatie in Den Haag reeds eerder dreig brieven ontvangen. Het bompakket werd door de secretaris van de Duitse delegatie, dr. A. Frowein ontvangen, vlak voordat deze voor rugge spraak naar Bonn zou terugkeren. Dr. Fro wein liet de politie waarschuwen en is na dien voor overleg naar Bonn vertrokken. In het hotel „De Witte Brug" heeft men van de gehele affaire niets bemerkt. Even geruisloos als de verdachte brief naar bin nen is gebracht, heeft een politie-ambte- naar het ding weer verwijderd. In het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark te Amsterdam is Za terdag onder grote belangstelling door burgemeester d'Ailly een ere-tentoonstel- ling geopend van schilderijen, aquarellen en grafiek van Ton Meyer, ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag. Ton Meyer staat in het Amsterdamse kunstleven be kend als een bescheiden persoonlijkheid, die echter door zijn weloverwogen oordeel en gelijkmatige natuur in het verenigings leven een zeer waardevolle figuur is. Hij is ook de man die het initiatief nam tot de kunstreizen naar Frankrijk en die de Franse hoteliers er toe wist te bewegen om Nederlandse schilders tegen vergoe ding van een kunstwerk gastvrijheid te bieden. Deze en vele andere verdienstelijk heden kwamen aan het licht in de rede voeringen, die door Hollandse en Franse collega's bij de huldiging werden uitge sproken. Toen ging iedereen met iedereen praten, maar we namen toch de gelegen heid waar om ook de schilderijen te be kijken. De uitdrukking „ere-tentoonstelling" bleek voor deze kleine expositie de juiste. Wat ons betrof moeten wij zelfs erkennen dat we Ton Meyer in onze gedachten niet steeds die eer hebben verleend waarop hij toch blijkens dit overzicht recht heeft. Als excuus mag dan gelden dat we geen Am sterdammer zijn en dat er zoveel lawaaie righeid in het kunstleven is dat de kamer muziek van Ton Meyer hierdoor wel eens overstemd wordt. Laten wij dus spoedig ons oordeel herzien en wijzen op die schil derijen, waarin Ton Meyer het zuiverst zijn talent toont: zijn Spaanse en Franse land schappen. Wat u er vooral in bewonderen kunt, is de grote eerlijkheid, het volkomen ontbreken van enig effectbejag, de zuiver heid van de kleur en de vastheid van de peintuur. Ton Meyer beheerst het métier volkomen. V Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1952 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad 6.10 (voor abonnés die de krant per post ont vangen 6-60) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Amster- damsche-.Twentsche- of Rotterdamsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abonne mentsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afgeschreven, wilt U dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie MX Aquarel „Le solidor St. Servan" door Ton Meyer uit 1939. Als hij u vertelt over Spanje, doet hij dit niet met de bravour van „de man die verre reizen doet", maar met een stem waarin bewondering en dankbaarheid over de schoonheid van het land klinkt. Ik kan u vooral aanbevelen om er eens speciaal op te letten hoe goed Ton Meyer een wol kenloze hemel weet te schilderen boven een uitgestrekt landschap op de Balearen, waarin alle détails zo solide zijn gesteld en toch met zoveel heldere vriendelijkheid worden vertolkt. De „Cathedraal Ibiza" bezit dezelfde mooie hoedanigheden en ook in menige aquarel zult u die vreugdevolle rust her kennen, welke Ton Meyers werk zo'n grote aantrekkelijkheid verleent. OTTO B. DE KAT Volgens een bericht in „De Volkskrant" was de brief ondertekend met „De Joodse partisanen", maar heeft het onderzoek het vermoeden doen rijzen, dat hij is verzon den door neo-nazi's. Men zou in kringen van de Herstelbetalingsconferentie niet ge rust zijn over deze gang van zaken en nieu we aanslagen vrezen. Het kasteel „Oud Wassenaar" wordt streng bewaakt. Ons werd van bevoegde zijde medege deeld, dat de melkhandel-sanering, die ook in Velsen na de oorlog van hogerhand is gestimuleerd, niet zal worden opgegeven. Het voordeel voor de klant wordt dooi de slijter in deze als nummer één be schouwd. Waar vroeger een melkboer ge doemd was de melk, terwille van de klant die nu eenmaal deze en geen andere melk boer aan de deur wilde hebben, kris-kras door de gemeente te zeulen wat zeker de kwaliteit niet ten goede kwam is thans de zaak in een paar uur uitgevent. We hebben, zo werd ons meegedeeld, „een hechte, goede organisatie, die niet ten koste, maar ten bate van de klant werkt." Het gerucht, als zouden de bakkers ook saneren, werd weersproken. Verkoopt een melkboer een standaardproduct, de bakker en de groenteboer en vele andere winke liers werken met kwaliteitsverschil. Dit is mede één van de redenen waarom deze leveranciers niet tot sanering over zuilen gaan voorshands, zo vernamen wij. Dinsdagavond was de zaal „Flora" te IJmuiden vrijwel geheel gevuld met de leden van de Krite „Fryske Trou", die daar in een bizonder opgewekte stemming het tienjarig bestaan van hun vereniging hebben gevierd. De voorzitter herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat „Fryske Trou" in 1942, dus tijdens de Duitse be zetting was opgericht, waardoor de eer ste samenkomsten uit de aard der zaak een tamelijk geïsoleerd karakter verkre gen. Toch zouden ongetwijfeld vele leden met genoegen aan deze eerste bestaans jaren van hun vereniging terugdenken, omdat toen in een intieme kring de diruk der tijden gezamenlijk kon worden weer staan. Verder liet spreker in grote trek ken de geschiedenis der vereniging nog even de revue passeren, waaruit bleek dat ook haar de zorgen niet bespaard zijn ge bleven. Momenteel telt „Fryske Trou" weer 240 leden, waarover de voorzitter zich wel tevreden, maar niet voldaan toonde, omdat er in deze omgeving nog vele Friezen woonachtig zijn, die wel voor het lidmaatschap in aanmerking komen, maar zich nog steeds niet als zodanig hebben aangemeld. En in dit verband heeft een goede verstaander natuurlijk maar een half woord nodig. Nadat vervolgens de afgevaardigden der zusterverenigingen uit Beverwijk en Hom-n pn-w meest hartel'ike bewoor- Het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot deelneming in het uit te breiden kapitaal van „Breedband N.V." te IJmuiden is thans verschenen. Aan dit verslag ontlenen wij, dat enige leden van de Kamercommissie voor de In dustrie, die op het standpunt stonden, dat de oprichting en uitbreiding van industrieën zoveel mogelijk aan het particulier initia tief dienen te worden overgelaten,niettemin geen bezwaar hadden tegen het wetsont werp. Nu de overheid eenmaal in dit be drijf kapitaal heeft geïnvesteerd, kan moei lijk een verder gaande investering worden afgewezen. Enkele andere leden achtten het juist, dat grote ondernemingen gedre ven worden door de staat en particulie ren te zamen. Bij de openbare beraadslaging omtrent het oorspronkelijke wetsontwerp inzake de N.V. „Breedband" is door de minister van Eco nomische Zaken uiteengezet, waarom het ingevolge de devaluatie extra beno digde bedrag van 22 millioen door de staat is verstrekt in de vorm van winstbewijzen. Deze bewindsman heeft er op gewezen, dat dit bedrag niet op de aanvangsbalans is geactiveerd. Een en ander om de rentabili teit niet te ongunstig te doen worden. Het thans extra aan de N.V. „Breedband" ter beschikking te stellen bedrag van 32 mil lioen zal echter wel worden geactiveerd. Bestaat er dan nu geen vrees meer van een te geringe rentabiliteit? Waarom is de fi nanciering voor een gedeelte van 12 mil lioen door een aantal banken gegoten in de vorm van een lening en niet in die van een deelneming? zo werd gevraagd. Schroot Enkele leden waren van mening, dat, nu zulke grote bedragen in deze tak van nij verheid moeten worden geïnvesteerd, van de overheid verwacht mag worden, dat zij alles zal doen, ten einde een ongestoorde voortgang van het productieproces te be vorderen. In verband hiermede had het deze leden bevreemd, dat van regerings zijde een politiek is gevoerd, welke het aanbod van schroot aan de Nederlandse industrie beperkt, doordat bij verkoon van het voor de sloop bestemde s.s. „Volen- dam" is toegestaan het verkregen schroot dingen, een bloemenhulde hadden aange boden, werden door alle aanwezigen staande en met een onmiskenbare geest drift, twee coupletten van het Friese volkslied gezongen. Na dit officiële en toch uiterst gemoe delijke gedeelte was het woord verder aan „de toanielploech fan Fryske Trou to IJmuiden, ünder lieding fan J. Brouwer", die onder de titel „B.ylten en klanken" een gevarieerd en gezellig programma ten tonele bracht. Hiervan oogstten de één- acters „De miggeklapner", „Sijke hat wat aan 't hantsje" en „Aksje mei de kunst" telkens een daverend lachsucces, hoewel ook de andere nummers een gul en ver diend onthaal vonden. Vooral het muzi kale ensemble „De Stoarmfügels", dat over een soliste van naar schatting tien jaar beschikte, werd steeds tot toegiften gedwongen. Deze jeugdige zangeres, die met een onmiskenbaar talent verschillen de jodelliedjes bracht, slaagde er in de harten van alle Friezen en Friezinnen in één slag te veroveren en naast een bloe menhulde mocht zij ook een langdurige ovatie in ontvangst nemen. Het bestuur van „Fryske Trou" heeft met deze feestelijke herdenking dus alle eer ingelegd en ook de leden zullen onge twijfeld nog lange tijd en met genoegen aan deze jubileumavond terugdenken. uit te voeren, ongeacht het bestaande ex portverbod op schroot. Deze leden zagen hierin een ernstig precendent. Wanneer van regeringszijde, in antwoord op schriftelijke vragen van het lid der Kamer, de heer Nederhorst, deze speciale bevoorrechting van de koper van de „Volendam" wordt gemotiveerd door te zeggen, dat de ver kregen opbrengst van het geëxporteerde schroot de werkgelegenheid zal bevorderen, omdat daarmede de bouw van een nieuw passagiersschip bekostigd zal worden, dan achtten deze leden dat argument toch zeer gevaarlijk. Bij een andere gelegenheid zou een exporteur van schroot zich kunnen ver plichten de baten bij verkoop in een wo ningbouwlening te beleggen en dan zou het niet zijn in te zien, waarom in het ene ge val de export wordt toegestaan en in het andere geval geweigerd. Ook met het oog op een evenwichtige betalingsbalans is deze transactie weinig aantrekkelijk, aangezien Nederland dit geëxporteerd schroot straks in de vorm van dure scheepsplaten uit het buitenland moet importeren in plaats van deze scheepsplaten van de eigen industrie tegen voordeliger voorwaarden te betrek ken. De bres, door de regering in haar eigen schrootpolitiek geschoten, is des te beden kelijker, wanneer men de grote omvang van de schrootsmokkel in aanmerking neemt. Aangezien deze schrootsmokkel de Nederlandse economie in ernstige mate schaadt, is een verscherpte waakzaamheid op dit gebied geboden en dient het export verbod van schroot onverkort te worden gehandhaafd. In dit verband zouden dezelfde leden tevens nog gaarne vernemen, hoe de schrootpolitiek zal zijn onder viguer van het plan-Schuman. Enige maanden geleden stonden voor de Haarlemse rechtbank de hoofdredacteur van een te Haarlem verschijnend Rooms Katholiek dagblad en een agent van politie terecht, beiden verdacht van smaadschrift. De agent van politie had een ingezonden stuk geschreven, dat in het blad verschenen was onder verantwoordelijkheid van de hoofdredacteur en waarboven de redactie als kop had geplaatst: „Haarlems sanato- riumpatiënte slachtoffer van bureaucra tie". De hoofdredacteur werd vrijgesproken en de agent veroordeeld tot een gevange nisstraf van een maand voorwaardelijk en een geldboete van 75. Veertien dagen geleden werd de zaak in hoger beroep door het gerechtshof te Am sterdam behandeld. Gisteren werd de hoofdredacteur veroordeeld tot een geld boete van ƒ100, subsidiair 20 dagen hech tenis (de eis was 400 boete) en de ageni van politie werd vrijgesproken (eis een gevangenisstraf van een maand voorwaar delijk en een geldboete van 40). VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Besomming trawlers: RO 25 f 8475, tarbot I f 1.90. tarbot II f 1,50 per kg., middel schelvis f35, klein middel schelvis f24,50—f31, schel vis II f21,50, wijting f 16,50, alles per kist van 40 kg. ONDERWIJZERES BENOEMD Mej. E. van Dillewijn te Santpoort is be noemd tot onderwijzeres aa i de Chr. school te IJmuideft. ADVERTENTIE Aan het vitamine-alphabet is sinds kort een nieuwe vitamine toegevoegd, n.l. de „rente- spaarbrief-vitamine", die geld binnen 19 jaar tot meer dan het dubbele laat aangroeien. In 1974 heeft het zelfs 2l/2 maal zijn oorspronke lijke waarde gekregen. Geef ook Uw geld een dosis groeivitaminen en koop een of meer rentespaarbrieven van de Nationale Leningen voor de Woningbouw. Verkrijgbaar bij banken of commissionnairs in ellecien (in stukken van lui).en 25. en Dij postkantoren (in stuxken van J 25. U kunt ze ook bij de Posicneque- en Giro dienst Destelien. De poes, die zo opeens een woedend hondje op zich af zag stuiven, ging er natuurlijk met 'n vaart vandoor.Rrrrats!, vloog ze de hoek van de gang om. En Krulletje driftig blaffend, er als 'n razende achteraan. De gang door, een kamer in, kamer uit, gang door, een andere kamer binnenzo rende de poes, met een dikke staart. En Krulletje verontwaardigd vlak achter haar aan. En 'n herrie, dat het daar opeens was! Ze botsten tegen een tafeltje aan, waarop een bloempot stond; het tafeltje viel met 'n klap om en de pot ging in stukkeneen stoel werd verschbven en de kleedjes vlogen naar alle kanten rond, alsof er een storm was losgebroken! Oom Tripje en tante Liezebertha keken verschrikt op. „Wat is dat nou voor herrie?", zei oom Tripje. „Wat gebeurt er?" Toen rende de poes dwars voor zijn benen langs, met de luid blaffende Krulletje er vlak achter. Rrrroetsj!, vlogen ze binnenrrroetsj!, waren ze alweer de gang op. „Hee, hee.... wat moet dat allemaal!", riep oom Tripje. En hij holde de gang op. Almdijk, 28 te Tampico. Amstelkerk, 31 v. Dakar naar Freetown. Arendsdijk, 31 te Rio de Janeiro. Aigenib 1 v. Rio de Janeiro te Victoria verw. Arkeldijk 31 van Bremen te Antwerpen. Averdijk, 31 v. Be Havre n. Antwerpen. Abbedijk, 31 600 m. W.NW. Flores. Alamak, 31 330 m. NO. Madras. Aldegonda, 31 v. Piadju te Bangkok. Al'deramin, 31 175 m. Z.ZW. Palma. Alioth, 31 100 m. z. Recife n. Antwerpen. Alnati. 31 b Recife. Amateldijk, 31 230 m. W.ZW. Scilly's. Amstelpark, 31 250 m. N.NO. Flores. Amstels.ad, 1 te Calcutta. Amstelveen, 31 100 m. O. San Miguel. Annenkerk, 31 170 m. Z. Kp. Leeuwin. Arundo, 31 225 m. Y/.NW. Finisterre. Axeldijk, 31 120 m. Z.t.W. Sable eil. Aalsum, 31 170 m. W.t.N. Mimcoy. Almkeik, 31 500 m. ZW.t.W. Cocos eil. Ampenan, 31 dwars Bllliton. Baarri, l v. Anlweipen te Amsterdam. Bali, 31 te Port Said. Bennekom, 31 te Antofagasto. Barendrecht, 12 April v. Kaapstad te Mena el Ahmadi verwacht. Batoela, 31 v. Tj. Priok n. Singapore. Bloemfontein, 31 300 m. W. Walvisbaai. Blijdendijk, 31 300 m. W.ZW. Ouessant. Britsum, 31 670 m. W.NW. Flores. Caltex Delft, 31 v. R'dam naar Sidon. Celebes, 31 v. Priok n. Singapore. Cronenburgh, 1 v. Bilbao te IJmuiden verw. Coryda, 31 v. Singapore naar Madras. Caltex Lelden 31 110 m. W.ZW. Cyprus. Caltex Pernis, 31 in Golf v. Biscaye. Caltex Utrecht, 31 90 m. ZW. Cyprus. Ceram, 31 200 m. NW. Bombay. Chama, 31 15 m. Z.ZO. Tuscarrock. Cottica, 31 540 m. ZW. Madeira. Caltex Nederland, 31 125 m. W. Kreta. Duivendrecht, verm. 2 v. Manatl naar N. York. Duivendijk, 31 160 m. W. Ouessar.t. Diemerdijk, 31 bij Golf v. Tehuante Pee. Elmina 31 v. W. Afrika te Amsterdam. Eos, 31 v. Algiers te Genua. Eendracht, 31 25 m. O.ZO. Wight. Erinna, 31 te Muntok. Esso Amsterdam 51 620 m. ZW. Lands End. Esso Den Haag, 31 louO m. NO. Martinique. Esso Kotteiaam, 31 a4U m. O.NO. Barbados. Goidias, 31 v. Amsterdam te Hamburg. Groote Kerk, 1 v. Beira te Amsterdam. Gooiland, 31 van Pto Alegre n. Itajai. Helder, 1 te Cristobal verwacht. Hercules, 31 te Malta naar Piraeus. Hersilia, 31 v. Port of Spain te La Guaira. Heelsum, 31 480 m. W. linlsteire. Hoogkerk, 31 v. Penang n. Colombo. Hector, 31 120 m. O. Gibraltar. Hera, 31 dwars Kp. San Lorenzo, lndrapoera, 1 te Suez. Japaia (KRL), 1 te Penang. Jon. v. oidenbarnevelt, 1 v. Tj. Priok te Be- lawan. Japara (KPM), 1 v. Makassar te Bangaal. Jupiter, 31 dwars Cherbourg. Java, 31 bij Straat Jubal. Kola Inten, 1 9.35 u. v. R'dam n. Tj. Priok. Kaïmana, 31 v. Singapore naar Bangka. Kaloekoe, 31 van Benkulen naar Paaang. Kedoe, 31 dwars Bona. Klipfontein, 31 480 m. O.NO. St. Helena. Kieldreoht, 31 220 m. O. Dondrahead. Kota Gede, 31 250 m. Z.ZW. Sable ell. Langkoeas, 1 v. Belawan te Ceylon. Larenberg, 1 v. Lagos te Luanda. Lawak, 31 te Portland Org. Lemsterkerk, 31 te Port Said. Loppersum, pass. 31 Ouessant. Laertes, 31 v. Cheribon naar Semarang. Lissekerk, 31 nog te Damman. Loenerkerk, 31 130 m. Z.t.O. Djedda n. Suez. Lombok, 31 v. Belawan op x-ede Singapore. Laurenskerk, 31 dwars Elba Cape. Leerdam, 31 450 m. ZO. Kp. Race. Lindekerk, 31 in Golf v. Oman. Malvina. 31 te Port Said. Mariekerk, 31 v. Aden naar Mombassa. Mentor, 31 v. Piraeus n. Gibraltar. Malea, 31 in Golf v. Ormuz. Markelo, 31 160 m. NO. Las Palmas. Mataram, 31 350 m. ZW.t.W. Flores. Merwede, 31 850 m. O.NO Bermudas. Mi tra, 31 165 m. W. Colombo. Marpessa, 31 340 m. O.t.N. Str. Luzon. Metula, 31 540 m. W. Kangeroo eil. Nestor, pass. 31 Rhodes eil. Nieuw Holland, 1 v. Singapore te Tj. Priok. Noordam, 31 410 m. W. Scilly's. Noordwijk, 31 dwars Kp. St. Vincent. Orar.Je, 31 v. Colombo naar Suez. Ootmarsum, 31 van Savanna naar Le Havre. Oranjefontein, 31 420 m. NO. St. Helena. Oberon, 31 170 m. ZO. Jamaica. Oranjestad, 31 750 m. Z.ZW. Flores. Orestes, 1 v. Port of Spain te Aruba. Papendrecht, 13 April Mena el Ahmadi verw. Polyphemus, pass. 31 Singapore. Prins Alexander, 31 700 m. W.ZW. Lands End. Prins Frederik Hendrik 31 15 m. Z. Wight. Prins Joh. W. Friso, 31 400 m. W.t.N. Finisterre. Prins Willem v. Oranje, 31 pass. Plymouth. Prins Willem II, 31 560 m. W.ZW. Lands End. Prins Willem IV, 31 dwars Vigo. Poseidon, 31 v. La Guaira n. Port au Prince. Rijndam, 31 v. R'dam te New York. Riouw, 29 v. Amsterdam te Braithwaite. Rondo, 31 te Port Said naar Suez. Rempang, 31 480 m. W.ZW. Palma. Roebiah, 31 rede Bangnara. Sommelsdijk, pass. 1 Lands End. Schledijk, 30 te Houston. Stad Dordrecht, 1 11 u. Hoek van Holland verw. Stad Vlaardingen, 31 v. Newport News naar Rotterdam of Amsterdam. Saparoea, pass. 31 Aden. Sarangan, 31 te San Francisco. Scherpendrecht, 31 v. Bahrein naar Japan. Sloterdijk, 31 dwars Malta. Soestdijk, 31 v. Aden naar Penang. Stad Breda, pass. 31 Key West. Schie, 31 van Tunis naar Alexandrië. Saiawati, 31 v. Banjuwangi te Soerabaja. Sliedrecht, 31 440 m. W.NW. Port Said. Stad Maassluis. 31 70 m. NW. Kp. Vincent. Stad Schiedam, 31 dwars Wight. Stanvac Benakat, 31 te Tj. Uban. Stad Alkmaar, 31 720 m. W.ZW. Flores. Tawali, pass. 31 Guardaful. Tibia, pass. 31 Aden. Tjibesar, 31 v. Curasao n. Panama. Tankhaven III, 31 te Tj. Uban- Taria, 31 630. m. NW. Geraldton. Themisto, 31 300 m. NO. Flores. Tjikampek, 1 te Tj. Priok. Tjipondok, 31 v. Makassar n. Balikpapan. Tomori, 31 360 m. ZO. Cp. Race. Tofigkol, pass. 31 Oostpunt Malta. Tegelberg, 31 bij Noordpunt Madagaskar. Ternate, 31 520 m. O.t.Z. Anderhalfgraadskan. Tjipanas, 31 280 m. O. Rodnquez. Van Outhoorn, 1 v. Menado te Posso. Waal, 31 van Schiedam te Rotteradm. Woensdrecht, 5 v. Curasao te Piraeus verw. Waterman, 1 Halifax verwacht. Westerdam, 31 210 m. ZO. Sahle eil. Willem Barendsz, 31 00 m. Z.ZO. Dakar. Willemstad, 31 1190 m. NO. Barbados. Winsum, 31 210 m. N.NW. Madeira. Winterswijk, 31 45 m. NO. Ouessant. Waingapoe. 31 190 m. W.ZW. Makassar. IJsel, 31 100 m. O. Scilly's. Zaan. 31 Ouessant gepass. Zonnewijk, 31 590 m. O.ZO. Bermudas. Zeeland (KRL), 31 80 m. O.t.N. Gibraltar. KLEINE VAART Actinia, 31 v. Swansea naar Lemerik. Audacia. 31 v. Casablanca te Liverpool. Bab. 30 Kiel gepass naar Malmö. Bodzo, 31 van Amsterdam te Huil. Barendsz, 31 v. Port Reath te Fowey. Barracuda, 31 v. Swansea naar Rotterdam. Blue Boy, pass. 31 Kiel. Denl, 1 v. Kalmar naar Horsens. Elisabeth, 31 v. Huil n. Purttershoek. Express, 31 v. Kingslyn naar Rotterdam. Ferocia, 31 v. Ardrossan n. Birkenhead. Frisia. 1 v. Jarraw te Thameshaven. Hast I, 1 v. Southampton te Amsterdam Hoiendrecht. 1 v. Stavanger te Bergen verw. Ingeborg. 31 v. Zwijndrecht te Hamburg. Jan Kreumer, 31 v. R'dam te Londen. Jo. verm. 1 v. Londen naar Delfzijl. Josef Swenden, 31 v. Silloth te Kopenhagen. Marcella, 1 v. Aalborg te Fawey. Michel Swenden, 30 te Liverpool. Midsland, 31 v. Rldam te Grangemouth. Monica, 1 v. Irvine te Belfast. Noord. 1 v. Billingham n. Thameshaven. Norma, 1 v. Cuxhaven. Oleum, 1 te Londen. Ponto, 30 te Rochefort v. Partington. Peter Swenden 30 te Silloth. Soemba, 31 v. Burriana te Portsmouth. Tilly, 30 te Oscarsham v. Stockholm. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 7) Wij gingen eerst naar de Métropole, zei Judith. Zij hebben daar tussen twee haakjes verrukkelijke champagne-cock tails! Er waren maar weinig mensen in de bar. Toen wij er een tijdje waren, kwam een geweldig dikke kerel binnen, die een erg gekreukeld pak droeg. Zijn gezicht was gelig en hij zag er hoogst ongezond uit. Hij keek even rond, en bestelde aan de bar een dubbele whiskey soda. Ik vroeg mij af, waar ik zijn gezicht meer had gezien. Na een minuut of tien ging hij aan een tafeltje zitten. Ik vroeg toen de barkeeper: Wie is dat toch? Nog voordat hij kon ant woorden. zei een vrouw, die een dure bont jas van mink droeg, met een hoogst on aangenaam lachje tegen de man, die bij haar was: Die arme Tommy Barnes heeft natuurlijk van zijn eigen groenten gegeten. Thomas Barnes, de millionnair, ver klaarde Bob. Hij heeft een grote con- serven-fabriek even buiten Dorchester. Hij maakt ook een hoop van die spullen als havermout en dergelijke. Ja, dat weet ik. Hij moet op drie na de rijkste man in Engeland zijn, antwoord de Brannigan. Die man vroeg toen: Wat bedoel je?, ging Judith verder. En zij antwoordde: Heb je het niet gehoord? Die blikjes groenten van hem zijn vergiftigd! Wel een dozijn mensen liepen een vergiftiging op toen zij laatst zijn ingeblikte tomaten aten. En dat was alleen nog maar in Manchester! Twee van die mensen zijn overleden. Uit weet ik hoeveel steden komen berichten over ver giftiging. Ik vraag mij af, waarom de re gering zijn fabriek niet sluit. Na dit korte gesprek gingen die man en vrouw weg, vervolgde Bob het verhaal. Ik keek toen naar Barnes. Hij kon niet alles gehoord hebben wat die vrouw had gezegd, maar zij had een penetrante stem, zodat hij toch wel iets opgevangen moest hebben. Hij zag cr werkelijk beroerd uit. Waarom ben je die twee lui niet ach terna gegaan?, vroeg Brannigan. Dat deden wij, antwoordde Arlen. Maar er was wat gedrang bij de deur, zodat wij hen uit het gezicht verloren. Ik dacht toen dat het goed zou zijn even met Barnes te gaan praten, maar heb dat idee laten varen. Daar heb je juist aan gedaan, Bob, merkte Brannigan op. Wat deden jullie daarna? Wij voelden ons niet "al te prettig, ging Judith op haar beurt' door. We liepen enkele bars binnen, maar hooi'den niets bijzonders. Toen kregen we werke lijk geluk. We zaten in de „New Yorker". Er waren veel Amerikanen en Engelsen. Plotseling herkende Bob een geestelijke. Het was Percival Hunt van St. Faith in Soho. Een paar mensen herkenden hem ook. Een van de vrouwen zei: Wat doet hij hier in Monte Carlo! Ik zou zo denken, dat het hier veel te werelds voor hem is! Hij heeft een inzinking gehad, merk te Brannigan op. En hij ging naar Monte Carlo om weer op krqchten te ko men. Ik geloof wel, dat hij de meest be kende geestelijke in heel Engeland is. Hij heeft zeker zes keer de kans gehad bis schop te worden, dat heeft men mij ten minste verteld, maar hij koestert geen enkele ambitie in die richting. Hij werkte zich bijna het graf in met zijn pogingen een berg ongewenste toestanden in 't West End van Londen uit te roeien. De politie draagt hem dan ook een warm hart toe. Ik denk, dat iemand zijn vacantie hier wel zal betalen. Zo denken de meesten over hem, merkte Judith op. Maar iemand achter ons lachte op een hoogst onaangename manier. Het was een donkere man en hij had een vreemd accent. Hij zei: Hier te werelds? Hij is een van de meest geraf fineerde misdadigers van Londen! Hij doet het voor, alsof hij de ontucht wil uitban nen, maar hij verdient er juist dik aan! Hoe zou hij als eenvoudig geestelijke trou wens hier naar Monte Carlo kunnen ko men voor vacantie! Ik zou zo denken, dat daar wat waars in schuilt, merkte Brannigan op. Absoluut niet, ging Arlen hier tegen in. Ik heb Hunt honderden keren ge hoord. Als er óóit een man oprecht is ge weest, was hij het. En wat rustiger ging hij verder: Ik keek daarom eens goed naar de vrouw, die naast de man, die die onbehoorlijke opmerking geplaatst had, stond. Je ziet tientallen van haar soort op Piccadilly of op Leicester Square: Geblon deerde haren, hoog opgemaakt, dunne bij gewerkte wenkbrauwen, een wrede mond, jasses, zij deed me rillen! Ik zei toen tegen die man: Daar klopt niets van. Ik dacht, dat hij zijn glas naar Bob zou gooien, zei Judith. Hij zei toen, ging Bob verder: Wil je vechten? Bob ant woordde: Als je er zin in hebt. Dat nam hem toen de wind uit de zeilen. Hij zei: namelijk tegen die geblondeerde juf frouw: Er komen mij hier te veel En gelsen, Lil, laten wij maar weg gaan. Ik geloof, dat de mensen aan de bar het pret tig vonden, dat zij er vandoor gingen, want niemand keek hen na. Hij leek overigens op een slang, die na een regenbui van onder een steen te voorschijn kruipt. Ik voelde mij zó vervelend, door de dingen die hij gezegd had, dat ik hem niet volg de, ook al omdat ik bang was, dat er ruzie zou ontstaan. Wij hebben toen niets meer voor je gedaan, Brannigan, maar zijn een wandelingetje gaan maken om af te koe len. Brannigan lachte! Je was altijd nog al opvliegend, Bob. Ik geloof, dat je er goed aan hebt gedaan er niet verder op in te gaan. Die kerel had je zeker een flinke oplawaai gegeven. Jam mer overigens, dat je wat tegen hem ge zegd hebt, jullie hadden anders misschien nog wel méér kunnen ontdekken. Brannigan heeft het bij het rechte eind, Bob, merkte zijn vrouw op. Maar ik sta tóch aan jouw kant! Er zijn steeds ogenblikken, dat je eenvoudig je mond niet kan houden. Zei die man ook nog niet, dat Hunt veel huizen in Soho had, die nu niet bepaald goed stonden aangeschreven? Ja, dat is waai-, dat zei hij ook nog. Ik zal het even opschrijven. Jullie hebben vanavond behoorlijk werk gedaan, merkte Brannigan op. Ik geloof, dat ik nu weet hoe ik het moet aanpakken. Maar je hebt nog niet ons beste nieuwtje gehoord, zei Judith. Weet je wie hier op het ogenblik is? Denk aan de meest onwaarschijnlijke per soon. Nou, dat zijn er een heleboel, lachte de hoofdinspecteur. Mae West, Sugar Ray Robinson, Greta Garbo, Stalin Professor Porter, dé professor Porter! Allemachtig, en Brannigans gezicht werd plotseling ernstig. Dat is geen klein nieuwtje! Afgezien van de Koninklijke familie en Winston Churchill is hij op het ogen blik waarschijnlijk wel de belangrijkste man in Engeland, merkte Arlen op. Brannigan knikte instemmend. Profes sor Sebastiaan Porter was na Einstein waarschijnlijk de grootste geleerde van deze eeuw. Zijn studies hadden in de oor log geleid tot het aanwenden van atoom energie. Zijn professoraat in Cambridge draaide hij de rug toe en hij ging naar Amerika om de geallieerde geleerden, die de atoombom maakten, te leiden. Porter had een verbluffende gave voor detailwerk en tevens een zeldzame vooruit ziende geest. Toen het bekend werd, dat hij na de oorlog naar Cambridge zou te rugkeren, werd hij overladen met verzoen ken van de grote Amerikaanse universi teiten, stichtingen en laboratoria om voor hen te gaan werken tegen ieder salaris, dat hij maar zou noemen. Professor Porter sloeg echter al die aanbiedingen af. Maar voordat hij naar Cambridge terugkeerde, had hij in Londen op Downingstreet 10 een onderhoud. Het gevolg hiervan was, dat hij binnen een maand het oppertoe zicht op zich genomen had van de bouw van de atoomfabriek in het merendistrict. De minister van Brandstofvoorziening had korte tijd geleden nog een met stomheid geslagen Lagerhuis medegedeeld, dat bin nen drie jaar slechts een zesde van het huidige bedrag voor stookmaterïaal uit gegeven behoefde te worden als gevolg van het in gebruik nemen van atoom kracht. De Britse export zou omhoog vlie gen op het moment, dat de atoomkracht in de fabrieken haar intrede zou doen. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6