Gasprijs in Velsen noodgedwongen met een cent per kubieke meter verhoogd Gemeente koopt pand „IJmuider wasserij" voor bouw badhuis DEBAT OM EEN CENT Fitters en loodgieters zagen hun adres afgewezen Een sirene loeide en walsrollen wentelden Agenda voor Velsen Bijna een ton nodig Velsen voor Simavi „Lekstop-specialist" van Hoogovens jubileerde 5 Slipon of Raglan WASSEN BLIJFT TROEF Hoogoven-voetbaltournooi begint Donderdag Eerste „walsing" in de nieuwe blokwalserij gistermiddag verricht Collectanten voor Zaterdag nodig „Liebe '47" Donderdag avond in Thalia THALIA De heer J. C. van Loon 25 jaar in dienst WOENSDAG 2 APRIL 1952 Velsens raad heeft gisteravond de gasprijsverhoging van één cent per kubieke meter zonder al te veel tegenstribbelen geaccepteerd, wetend, dat het gasbedrijf mee moet gaan met de verhoging van de kolenprijs en dat een verhoging, die achteraf te groot mocht blijken te zijn, dank zij een indertijd ingestelde verorde ning, toch weer terugvloeit in de beurs van de verbruikers. Slechts van twee kanten rees werkelijk verzet tegen het duurdere gas: de communisten waren uiteraard in de contramine, maar ook de heer Lips (a.r.) stribbelde aanvankelijk hevig tegen, omdat hij dacht, dat de gemeente de bui had kunnen zien aankomen en dus al eerder tot een (soepeler) verhoging had moeten overgaan. Nadat hem echter zowel uit de raad als uit het college verteld was, dat zijn redenering moeilijk houdbaar zou blijven, retireerde hij enigermate en gaf tenslotte zijn stem aan het voorstel. Een tweede wrijfpunt is gisteravond een verzoekschrift van de Kennemer Loodgieters- en Fitterspatroons geweest, dat door de heren LipsenVanLeeuwen (Kath.) in bescherming werd genomen, maar waarop de raad tenslotte toch op advies van B. en W. afwijzend beschikte. Twee beëdigingen vormden de prelude van deze zitting: het nieuwe lid, mevrouw G. E. Heijkoop-Van Reekum en de plaats vervangend gemeente-ontvanger, de heer J. H. Volters, legden in handen van de voorzitter, de wethouder W. F. Visser (die de taak van burgemeester Kwint overnam wegens diens verblijf in Engeland) de eed af. Het afgetreden lid, de heer Gualthérie van Weezei (V.V.D.), voor wie mevrouw Heijkoop in de plaats kwam, kreeg van de voorzitter een bedankje wegens diens werk voor de gemeente en vervolgens trad de heer Lips voor het eerst in het strijdperk, door de wethouder te vragen, of er niet wat meer inlichtingen te krijgen zouden zijn over het schoolverzuim in de gemeen te, zulks naar aanleiding van de desbetref fende verzuimcommissies. De heer De Boer (Arbeid, Onderwijs) dacht van niet, althans niet via de kantonrechter, die tenslotte uitspraak doet, maar hij toonde zich wel bereid eens bij de inspecteur van onderwijs na te vragen. Een korte onderbreking van de openbare zitting bleek gewijd te zijn aan de toeken ning van de erepenning der gemeente aan de gisteren jubilerende dokter De Groot uit Santpoort en na deze schuchtere aanloop dook de raad midden in de belangrijke zaken, die deze avond op de agenda ston den. Daar was allereerst de koop van het pand van de voormalige IJmuidense was serij aan de Snelliusstraat, waarover wij elders meer berichten en ten tweede kwam de aankoop van de vroegere Loodsensocië- teit ter tafel, waar de gemeente, naar wij Zaterdag al meldden, hoogstwaarschijnlijk een jeugdhonk voor IJmuiden-West in wil onderbrengen. De heer Lips had tegen deze koop geen enkel bezwaar, maar hij wenste niettemin graag even ingelicht te worden over een post van duizend gulden, ter verbetering van het gebouw. Volgens voorzitter W. F. Visser was dat slechts voor geringe reparaties. Weer was het de heer Lips, die zich liet horen, ditmaal over de verandering van het Toelagenbe- sluit 1951, waardoor het voorschot op de 5 loonsverhoging in dat jaar administra tief in het salaris werd gevoegd een toe stand. die inmiddels allang bestaat. Wet houder Aschoff (C.H., Financiën), ver telde hem. dat hier ongeveer 110.000 mee gemoeid is. fitters in verzet Het verzoekschrift van de Fitters en Loodgieters bracht eerst de heer Van Leeuwen in het geweer: in zijn fractie de Katholieke zou naar zijn zeggen wel begrip zijn voor het standpunt van deze mensen en hij beloofde er bij de eerst komende begroting op te zullen terugko men. De heer Lips daarentegen vatte de koe direct bij de horens en zette uiteen, waarom ook hij sympathie voelde voor de adressanten: ten eerste bleek deze afge vaardigde onaangenaam getroffen te zijn door een zinsnede in het betreffende raad- stuk, waarin gewaagd wordt van de „vrije keus der burgerij" bij- het. aanleggen van gastoestellen en verbindingen de keus dus tussen een particuliere fitter en het gasbedrijf zelf waarbij de gemeente op merkt, dat deze keus vrij is in de richting van het gasbedrijf, „indien de burgerij dit in het belang acht van een deugdelijke en veilige aanleg". Hij las hier een verkapte veroordeling van de particuliere fitters uit. die hij echter stuk voor stuk in het bezit van een diploma GAWALO (gas. water, loodgieten) vermoedde. De heer Lips be pleitte een nieuw contact met deze mensen, om tot een oplossing te komen, nadat het raadstuk dus met deze bewoordingen de keus vrij laat en de gemeente Velsen vol gens hem vooruitloopt op een landelijke regeling in deze zaak. Hij had gehoord, dat de fitters zelfs bereid zijn een cursus te ADVERTENTIE TWEEDJASSEN moderne dessins, prima kwaliteit en pasvorm. van 46.50 97.50. JOH. MEIJER ZN Dames- en Herenkleermakers Modes - Confectie. Kenncmerlaan 36 - IJmuiden - Tel. 4453 WIJ KLEDEN U GOED VAN TOP TOT VOET. WOENSDAG 2 APRIL Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur van de wethouder van Onderwijs. Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125: Spreekuur Kraamcentmm, van 14.30 tot 15 uur. Thalia, 20 uur: „River Lady". Rex, 20 uur: „Het Portret". DONDERDAG 3 APRIL Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Liebe '47". Rex, 20 uur: „Het Portret". organiseren via de Nijverheidsschool om zich verder te bekwamen en hij wist ver der te vertellen, dat er op het voorstel dien aangaande door B. en W. nog niet geant woord zou zijn. „Middenstands beleid" De heer Lips vond dat alles maar ge tuig^ van een mager middenstandsbeleid, omdat het gasbedrijf het op deze manier vele particuliere ondernemers onmogelijk maakt verder te werkenen deze par ticulieren dus niet in staat zouden zijn eigen panden te bouwen, waar de gemeente zo graag heen wil. Dit vrij zware geschut werd van de an dere kant af beantwoord door de heer Verbeek (Arbeid), die de zaak wel even anders zag. Het ging volgens hem de recla manten allereerst om bepaalde kortingen, die de fitters in Beverwijk ook genieten en hij noemde het standpunt van het col lege volledig juist: er is een landelijke re geling voor deze materie op komst en daar willen B. en W. niet op vooruit lopen. Als de gemeente op dit ogenblik, zo zegt de nieuwe verordening, welke thans in discus sie werd gebracht, gasapparaten wil ver kopen, ontvangt de fitter tóch zijn provisie en dat vond de heer Verbeek al heel mooi van de gemeente. Wethouder De Boer gooide er nog een schepje op in zijn ant woord en greep terug op de onderhandelin gen, die het gemeentebestuur met de Ken- nemer Loodgieters- en Fitterspatroons heeft gevoerd: de twee partijen konden het niet eens worden over de materiële zijde van de kwestie en het ging er dus om, of het ge meentebedrijf op een bepaald moment werk uit zou mogen voeren. Dit beant woordde de wethouder a priori bevestigend: het overheidsbedrijf bedient de burger en de burger is vrij in zijn keuze. Geen concurrent Dat het bedrijf ran de gemeente overi gens een zware concurrent van de particu liere ondernemers zou zijn, meende de wet houder met nadruk in twijfel te moeten trekken: de tarieven voor beide groepen zijn vastgesteld op basis van de door het prijzenbureau aangegeven normen en als de particuliere ondernemer hoger wil gaan, kan de gemeente zich daar toch niet aan storen? De gemeente werkt op deze manier dus prijsbeschermend, meende de heer De Boer en de verbruiker zou iets ontnomen worden, waar hij jarenlang profiit van ge had heeft, als dit anders werd. Bovendien zo zei de wethouder, zijn de particuliere fitters lang niet allemaal bevoegd of gedi plomeerd als ze dat wel waren, zouden ze geen cursus op touw hoeven te zetten. En zelfs zo'n cursus reikt naar de mening van de wethouder nog niet tot de eisen van het GAWALO-diploma. Toch zijn er legio fitters, die ingeschakeld worden door de gemeente: diverse grote werkzaamheden worden bij herhaling aan het bedrijfsleven opgedragen. Hij handhaafde dus onverkort het standpunt, dat ook in de voordracht naar voren kwam: de burger moet vrij zijn de fitter te kiezen, die hem het beste lijkt en een regeling als Beverwijk heeft, is vol komen ongezond. Als straks de landelijke regeling voor deze kwestie afkomt is het overigens nog de vraag, of de raad haar accepteert, vermoedde de wethouder zo, omdat zij misschien wel eens op de gasprijs zou kunnen gaan drukken. De heer Lips repliceerde, dat hij vermoedelijk op een paar punten verkeerd voorgelicht was en het voorstel passeerde zonder hoofdelijke stemming de hamer: de fitters kregen hun zin niet. Hookkie-pookkie Met de heer Den Hollander (C.P.N.) in de voorhoede begon vervolgens een tweede „gasdebat" ditmaal over de voor gestelde verhoging van de gasprijs met één cent. De eerste spreker klaagde steen en been over het feit, dat er vier maanden na de laatste verhoging alweer een hogere gas prijs uit de bus bleek te komen en hij voorspelde mistroostig, dat het hier wel niet bij zou blijven. „Het is allemaal Mar- shall-hookkie-pookkie" zei de heer Den Hollander bedroefd, wat hij daar dan ook mee bedoelen mocht. Met deze fatale regeringspolitiek wensten de communisten niet mee te gaan. Het be zwaar, dat de heer Lips te berde bracht, zag er anders uit: hij had liever gezien, dat B. en W. bij de laatste begr-oting hadden nagegaan, of de kolenprijs van de Hoog ovens nog wel beantwoordde aan de Vel- sense gasprijs. Nu deze verhoging wordt voorgesteld, kreeg de heer Lips de indruk, dat het college de zaak maar op zich aan had laten komen, temeer, omdat al veel eerder bekend was, dat de kolenprijs tot 53 per ton was gestegen. Zijn opponent van deze avond, de heer Verbeek, vond deze redenatie nogal wonderlijk, want hij had er uit afgeleid, dat de heer Lips het B. en W. kwalijk nam, dat zij de paraplu op staken, nu de bui losbarst. Als de heer Lips zijn zin had gekregen, meende de socialis tische fractievoorzitter, dan was de kolen prijs tijden geleden dus al drastisch ver hoogd onder het motto „je kunt nooit we ten". Maar dan was de raad zeker niet accoord gegaan. Bovendien is er al lang geleden bepaald, dat alles wat de verbruiker eventueel te veel zou betalen, aan hem terugbetaald wordt, wanneer er winst uit het bedrijf wordt gemaakt. „Met die garantie voor ogen blijft er van uw redenering weinig over", kreeg de A.R.-afgevaardigde te ho ren. En de heer Den Hollander werd uit gelegd. dat de regering niet de kolenprijs vaststelt, maar dat dit op nog veel hoger niveau gebeurt. Er kwam steun uit de Katholieke hoek bij monde van de heer Maas, die de heer Lips had menen te horen spreken als op een vergadering van aandeelhouders. „Het gasbedrijf beoogt toch geen winst?" ver wonderde de heer Maas zich. Wethouder De Boer toonde zich dankbaar voor de opmerkingen jegens de heer Lips en voeg de er nog bij, dat deze aan de ene kant de krappe beurs zegt te willen verdedigen en aan de andere kant in feite de gasprijs al veel eerder had willen verhogen. Hij zette voorts uiteen, dat het contract voor de gas- kverantie van de Hoogovens rekening houdt met een bepaalde kolenvoorraad, die een prijsstijging dus enigszins kan vertra gen in haar doorwerking in de gasprijs. Zo kon het gebeuren, dat Velsen in Januari nog maar 46.50 betaalde, terwijl de kolen al 53 deden. Er werd eerst verwacht, dat een halve cent op de gasprijs de stijging van de kolenprijs zou kunnen bijhouden, maar sindsdien is de situatie alweer ver anderd en bovendien komen straks de be ruchte „pieken" in het winterverbruik, die extra betaald moeten worden. En dat alles resulteerde in een afronding van de ver hoging op een cent per kubieke meter. Eerst wennen In tweede ronde verdedigde de heer Lips zich door te zeggen, dat hij de mensen eer der had willen wennen aan duurder gas, omdat ze toch niet weten, dat ze een even- Gonzales, een jonge dashond, heeft bezit genomen van een reusachtig been van een olifant uit de oertijd. Dit been werd samen met praehistorische wapens ontdekt bij opgravingen in de nabijheid van Mexico City. Door deze vondst acht men het be wijs geleverd van het bestaan van mense lijke wezens op het Westelijk halfrond minstens 12.000 jaar geleden. De opgra vingen geschieden onder auspiciën van het Mexicaans Nationale Museum. tuele overwinst terug krijgen en de heer Maas haalde nog éven de hele retributie regeling ondersteboven om te bewijzen, dat alle winst nu niet naar de gemeente, maar naar de verbruiker terugvloeit. Waarna wethouder D e B o e r de discus sie sloot met de opmerking, dat Velsen een unicum is in den lande: de veiligheidsklep van restitutie der overwinst is nergens an ders te vinden. Met twee communistische stemmen tegen de C.P.N.-fractie was door verhindering gehalveerd is ten slotte het Velsense gas een cent duurder geworden. De heer Lips stemde voor, „om dat we er toe genoopt worden." Op een vraag van de heer De Groot, of de aangevraagde boekjes voor het ver- keersonderwijs op de scholen eigendom worden van de kinderen, verwees de wet houder naar het betreffende raadstuk, waarin gesproken wordt, dat deze geschrif ten „ten behoeve" van de leerlingen wor den uitgereikt en dus eigendom van de school blijven. De heer DenHollander bleek ook wel zin in zo'n boekje te hebben ter opfrissing van zijn verkeerskennis, wat de wethouder in het algemeen wel nodig, maar vooralsnog niet mogelijk achtte. Tenslotte werd aan de F. L. Ossendorp- school vast benoemd de tijdelijke onderwij zer A. van Woensel uit Velsen en zag me vrouw Heijkoop zich geroepen de heer Gualthérie van Weezei op te volgen in de diverse commissies, die hij wegens zijn be danken als raadslid moest verlaten. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Maandagavond in de serie uitzendingen van de B.B.C., voor Europa gesproken over „De plaats van Engeland in de wereld". Zijn rede was de eerste van vijf toespraken door Britse ministers, die in B.B.C.-uitzendingen een uiteenzetting zullen geven over de Engelse politiek ten aanzien van de Europese één wording. Anthony Eden voor de microfoon van de B.B.C. In de Snelliusstraat te IJmuiden zal de gemeente Velsen mettertijd een lang-gekoes- terde wens in vervulling doen gaan: in het pand van de opgeheven „IJmuider was- en strijkjnrichting" zal namelijk zoals vroeger een badhuis worden gevestigd. Een totaal creöiet van f 98.000,is hiervoor Dinsdagavond door de gemeenteraad ge fiatteerd. WU ontlenen aan het officiële raadsstuk het volgende: In de raadsvergadering van 6 Februari 1951 werd op het voorstel van B. en W. besloten tot de oprichting van een badhuis en daarvoor is toen een crediet toegestaan van f 64.500,Met de bouw van dit bad huis kon tot op heden niet worden begon nen, omdat in 1951 voor dat doel geen rijks goedkeuring meer werd verstrekt. Een spoedige verwezenlijking van dit badhuis plan zou bewerkstelligd kunnen worden, in- Generaal Dwight D. Eisenhower, opperbevelhebber van de geallieerde troepen in Europa, heeft in zijn hoofdkwartier in Frankrijk zijn eerste jaarverslag uitgebracht over de militaire organisatie van de NATO. Deze gebeurtenis werd zowel door radio als televisie uitgezonden. dien de gemeente de hand zou kunnen leg gen op een bestaand gebouw, dat zich leende tot het inrichten van een badhuis. Deze mogelijkheid doet zich thans voor, aangezien de eigenaar van de IJmuider was- en strijkinrichting, wegens opheffing van zijn bedrijf, het tot dusver hiervoor gebezigde pand, staande aan de Snellius straat no. 39 te IJmuiden, aan de gemeente in koop heeft aangeboden. Voorheen was in dit pand ook ondergebracht een badin richting. Deze is echter in de loop der ja ren weggebroken. B. en W. zijn er van overtuigd, dat het gebouw na het treffen van de nodige voorzieningen, uitstekend zal kunnen worden gebruikt als badinrich ting, waaraan in dit gedeelte van IJmui den een dringende behoefte bestaat. De koopprijs van het pand bedraagt f 45.000. Deze prijs achten B. en W. billijk. De kos ten van inrichting tot badhuis worden voorts globaal geraamd op f 53.000, De sneeuw van het afgelopen weekeinde trof de organisatie van het Hoogoven-voet- baltournooi om de Holland I-beker in het hart, waardoor de aanvangsdatum moest worden verdaagd. Het „Rooswijk"-terrein, waarop de wed strijden worden gespeeld, was Dinsdag echter alweer in zodanige staat, dat men heeft be sloten om Donderdagavond met het tournooi om zes uur van wal te steken, zodat dan de openingswedstrijd van de eerste ronde tus sen de elftallen Centrale Boys en Stofwolk begint. Aan het terrein is veel zorg besteed. De commissieleden J. van Wijk en J. Westerman zijn Maandag de I ele dag bezig geweest om het terrein met palen en draad af te bake nen. waardoor het noodteivein nu op een „echt" voetbalveld lijkt. Dit is geen over bodige maatregel, want vorig jaar kwam het vaker voor. dat de voetballers last hadden van het opdringen van het publiek. Bovendien is de toegang tot het voetbal terrein verbeterd. De eerste April 1952 is voor de arbeids gemeenschap van de Hoogovens een be langrijke datum geworden. Op deze dag, des middags te 5 uur, heeft directeur P. R. Bentz van den Berg door het overhalen van een handle de de nieuwe Blokwalserij in bedrijf gezet. Tot deze plechtigheid, die een sober en volstrekt intern karakter droeg, waren de naaste medewerkers die van het begin af regelmatig aan bouw en installatie hebben gewerkt (toch nog enige honderdtallen) uitgenodigd. De Blokwalserij welke een eerste stap betekent in het grote uitbreidingsplan van de staalindustrie te IJmuiden, is ondanks moeilijkheden met verlengde leverings termijnen geheel overeenkomstig het oor spronkelijke tijdschema gereed gekomen. Door de nieuwe Blokwalserij zal het moge lijk worden zwaardere stalen blokken te verwerken, hetgeen een uitbreiding van het productieprogramma van de dikke- plaat-walserij van Hoogovens ten gevolge zal hebben. Verder zal het product van de Blokwal serij de grondstof vormen voor de dit jaar nog gereedkomende warmwalserij voor dunne plaat van Breedband N.V. In een uitvoerige toespraak schetste hoofdingenieur A. Drijverv Hoofd van de afdeling Nieuwbouw, de geschiedenis van de tot standkoming van dit nieuwe in drukwekkende apparaat der Hoogovens en de betekenis, die dit voor de fabriek heeft. Aan het slot van zijn rede (waarin uiteraard voor vele medewerkers dank en waardering werd uitgesproken) richtte de heer Drijver zich tot de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies met de volgende woor den: „Het is al vaker gebeurd, dat de Nieuwbouwafdeling een nieuwe uitbrei ding of fabriek aan het bedrijf heeft over gedragen en ook nu is is dat het geval. Wij hebben getracht deze blokwalserij binnen het raam van de beschikbare middelen zo goed en efficient mogelijk te maken en zij heeft ons veel tijd en veel zorg gekost, maar het werken aan dit project heeft ons ook veel vreugde gegeven. „De staart mankeert nog" Wanneer wij deze walserij thans over dragen is het begrijpelijk, dat we ver trouwen hebben in een goed beheer en een zorgzame behandeling van de nieuwe ap paratuur. U krijgt deze walserij in een vroeg stadium, eigenlijk mankeert zelfs de staart nog, maar wij menen, dat het moge lijk is ermede te produceren en daar gaat het tenslotte om. Ik zou nu dus deze blokwalserij moeten overhandigen, dat wil zeggen dan behoort er iets over te gaan van de ene hand in de andere, maar daar is dit object wat zwaar voor. Daarom meende ik dit min of meer symbolisch te kunnen doen door u een foto van de walsing van het allereerste blok te overhandigen, die u denk ik wel als een herinnering aan deze le April 1952 in uw kantoor een plaats zult willen geven." Bedrijfsdirecteur Spies aanvaardde ver volgens deze fabriek. In zijn dankwoord bracht hij bijzondere hulde aan allen die zich hadden ingezet om de Blokwalserij, niettegenstaande de hindernissen, op ge- De nood in de tropen, waar de besmette lijke ziekten om zich heen grijpen met een heftigheid, die ons, Noordelingen volmaakt onbekend is, blijft over het algemeen groot, ondanks de stevige helpende hand, welke door de hele wereld aan de door framboe- sia en lepra geteisterde gebieden wordt toegestoken. Eén van de instellingen, die zich sinds jaar en dag intensief met de hulp op dit omvangrijke gebied bezig houdt, is „SIMAVI". Zaterdag vraagt deze SIMAVI in Velsen een offer, niet alleen geldelijk, maar ook in tijd, van een aantal mensen, die een paar uur voor de zieke medemens willen collecteren. De collectanten en collectrices kunnen zich voor Vrijdag opgeven bij het bureau voor Culturele Zaken der gemeente Velsen in de Abelenstraat te IJmuiden-Oost, tele foon 5743. Een enkel uur reeds kan beloond worden met een gered medemens. Velsen zij gul! De film „Liebe '47", die Donderdag avond in een speciale voorstelling op het witte doek komt in Thalia, is gemaakt naar het toneelstuk „Buiten voor de deur" van de op 26-jarige leeftijd gestorven Duitse schrijver Wolfgang Borchert. Deze man heeft de verwording en de ellende van de hedendaagse jeugd onder woorden ge bracht. Na zijn dood heeft het werk grote opgang gemaakt en bekender werd de in houd nog door de film „Liebe '47", die overal veel succes boekte. In deze rolprent wordt wel een beetje de schuld aan eigen „Noodlot" (dat zulks tevens ongeluk over andere volken bracht, schijnt de Duitsers niet te raken) erkend, maar net niet hele maal. Immers, de uit Russische krijgsge vangenschap teruggekeerde Fritz Beck- mann schuift de „verantwoording" voor de elf mensen, die door zijn toedoen niet naar hun haardsteden kunnen terugkeren liefst maar weer af op de overste, die hem het bevel over die patrouille gaf. En de vrouw, die evenals hij, voor de ruïne van het leven staat, vergeet bij haar relaas maar al te graag, dat zij in de dertiger jaren ook behoorde tot degenen, die ieder referen dum van de „Fiihrer" met een volmondig „Ja" beantwoordde. De regisseur grijpt vaak en zelfs te na drukkelijk terug naar het expressionisme met zijn vele, dikwijls zeer symbolische beeldovergangen, doch zijn weergeving van de hallicunaties en spookbeelden van de teruggekeerde frontsoldaat die zijn vrouw in de armen van een ander vindt en de wanhoopstoestand van de vrouw „die niet alleen kan zijn". Plilde Krahl, die de vrouwelijke hoofdrol speelt, kreeg op een te Locarno gehouden film-festival een wel verdiende onderscheiding voor haar spel in „Liebe '47". Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmiddag aangekomen het Zweed se s.s. „Regulus", dat van Gothenburg een lading van 1200 ton houtstof aanvoerde. stelde tijd gereed te doen zijn. Spreker memoreerde de hulp der E.C.A. en nodigde tot slot directeur P. R. Bentz van den Berg uit de walserij in bedrijf te stellen. De heer Bentz van den Berg haalde een handle over, waarop een sirene loeide en de geweldige walsrollen begonnen te draai om het eerste blok, dat op de rollen- baan kwam aangegleden, tot een lange dikke plaat te walsen, die vervolgens dooi de schaar in de juiste afmetingen werd gesneden. Deze eerste walsing in de nieuwe blok walserij was daarmede een feit geworden. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in slechts één speciale voorstelling de film. waarover men spreekt LIEBE '47 met HILDE KRAHL en KARL JOHN. Een overweldigend document van een vrouwennoodlot, zoals het bij millioe- nen, die hetzelfde doormaakten, in gedachten blijft. Een buitengewone film, die men niet moet overslaan. Toegang boven 18 jaar. Bij de Hoogovens heeft de heer J. C. van Loon, gasfitter van de afdeling Gas en Water, zijn vijf en twintig jarig dienst- jubileum gevierd. De jubilaris zag zich door directeur P. R. Bentz van den Berg, namens de directie, toegesproken. Zijn hartelijke gelukwensen en dank deed de directeur van de gebruikelijke envelop vergezeld gaan. De chef van de afdeling Gas en Water, de heer A. J. Lantzink, was uitvoering in zij lof voor zijn jubilerende medewerker. De jubilaris en spreker zijn er in de loop der jaren heel wat gezamenlijk met en zonder montagewagen tussen uitgetrokken om de gasleidngen, die door heel Noord holland zijn gelegd, te controleren en van lekken te ontdoen de jubilaris heeft dan ook niet ten onrechte de naam „lekstop- specialist". Spreker roemde het goede humeur, het gevoel voor humor en vak kundigheid van de jubilaris, eigenschappen die het samenwerken prettig en doel treffend maken. Ir. D. A. van der Werff, chef van de afdeling Kooksovens, lichtte het „dossier" en schetste uitvoerig de loopbaan van de jubilaris, die bij de bou waf deling is be gonnen. Spreker huldigde deze handige en doortastende werker en aan het slot van zijn toespraak vereerde hij de heer Van Loon met de gelukwensen van de be drijfsdirecteur Ir. F. W. E. Spies het Getuigschrift en het Gedenkbord dei- Maatschappij. De collega's hadden in de heer D. J. Slotboom een uitmuntende afgevaardigde gevonden voor de overhandiging van 't ge- schenk. Na een hartelijke toespraak bood hij een leuningstoel aan. Een fraai stuk kunstsmeedwerk, het koperen model van een montagewagen, kunstig samengebracht met een schemerlamp, dat door de colle ga's gezamenlijk was vervaardigd, werd door de heer P. Niesten overhandigd met de welgemeende wens, dat de jubilaris nog veel vreugde mocht smaken van het licht dat het geschenk om zich heen spreidt en dat zal getuigen van de hoogachting en de waardering van de kameraden. De heer J. Pieket had veel succes bij de vele genodigden met een berijmde geluk wens, waarin de eigenaardigheden van de jubilaris werden genoemd. Als laatste in de rij van sprekers bracht hoofdingenieur J. Rijkeboer enkele feiten uit de tijd naar voren toen de jubilaris bij de brandweer een toegewijd lid was en spreker wenste namens de oude en nieuwe brandweerleden dan ook van harte geluk en nog „vele jaren". Mevrouw Van Loon werd door alle sprekers in de huldiging betrokken en kreeg een schat van bloemen. Partij van de Arbeid en verkiezingen Ondanks de wel heel matige belangstel ling, zijn er Dinsdagavond in de ledenver gadering van de Partij van de Arbeid, af deling Velsen-Noord, enkele belangrijke punten besproken. Voorzitter K. Marks deelde mede, dat ter gelegenheid van de nationale verkiezings demonstratie in Amsterdam op Hemel vaartsdag, de eerste sedert het bestaan van de PvdA, de Federatie Velsen het voorne men heeft voor de deelnemers een boot tocht te organiseren. In samenwerking met de Vrouwengroep belegt de afdeling op 20 Mei een openbare vergadering met als spreekster mevrouw Kerkhoff-Pet uit Haarlem. Getracht zal worden een bijeenkomst te houden, waar voor is uitgenodigd di-s. Den Uil om te spreken over het nieuwe Partijplan „De weg naar de vrijheid". Op voorstel van het bestuur werd de heer H. Andrea aangewezen om de afde ling te vertegenwoordigen op het verkie zingscongres van de Partij van de Arbeid, dat 18 en 19 April in Nijmegen wordt ge houden. Ten aanzien van de plaatselijke actie voor de op 25 Juni te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer deelde de voorzit ter mede dat de organisatie hiervan wordt verzorgd door de Federatie Velsen, waar bij op vijf verschillende dagen aan de ver kiezing voorafgaande een geluidswagen in „Noord" deze actie zal steunen. Vermoedelijk wordt op 24 Juni in IJmui den een meeting gehouden. Bedrijfsvoetbal gaat weer rollen Het ligt in de bedoeling, evenals vorig jaar, een bedrijfscompetitie voor IJmuidense voet ballers op touw te zetten, waaraan verschil lende bedrijfselftallen kunnen deelnemen zoals „Industrie Boys". Zuidzijvogels. Vuur- torenduivels en The Fish Smokers. Als eerste zullen elkaar ontmoeten Industrie Boys— Zuidzijvogels in een wedstrijd welke gespeeld zal worden op een der bij terreinen van „Schoonenberg" op Zaterdag 5 April des namiddags om 4 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7