Ronde Tafel Conferentie met de West hedenmorgen geopend GELIN' Sociale Zaken goedgekeurd na overbodig debat Férenc Molnar overleden „Regering verbeeldt zich niet over wereldvraagstuk te beslissen" 2.70 Fa. B. ENGELENBERG Laatste fase van verwezenlijking der nieuwe rechtsorde begonnen De radio geeft Vrijdag „Keyzer van Urk" had geen succes Ds J.C. VAN DIJK Hij maakte Boedapest hoofdstad van toneelminnend Europa PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 GELINO BIANCO pf Een „GELÖ"-product ''verkrijgbaar in de slijterij Miniatuurstad wordt op 2 Juli geopend Mattheus-Passie in Edams Grote Kerk BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Mej. Gautier naar Amsterdam vervoerd Woord en Schoonheid Minister Drees in de Tweede Kamer; Vredesverdrag met Japan met 58-9 stemmen aanvaard EERSTE KAMER Post voor Korea-vrijwilligers Vanmorgen is in Den Haag de Ronde Ta fel-conferentie tussen de delegaties van Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen geopend met een toespraak van de voorzitter der conferentie, minister-presi dent dr. W. Drees. Na hem spraken achtereenvolgens de lei der der Nederlandse delegatie, de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters; de leider van de Neder landse Antillen, mr. dr. M. E. da Costa Gomez, voorzitter van de regeringsraad der Nederlandse Antillen en de leider der Su rinaamse delegatie, dr. J. A. E. Buiskool, voorzitter der Surinaamse regeringsraad. De besprekingen, die thans in Den Haag zijn begonnen, hebben een omvangrijke voorgeschiedenis, waarin men terug kan gaan tot de bekende 7 December-rede van Koningin Wilhelmina in 1942. Daarin werd een rijksconferentie aangekondigd, waarin vooraanstaande vertegenwoordigers van de drie over zeese delen van het koninkrijk met die van Nederland bijeen zouden komen. In de oorspronkelijke opzet van deze rijksconfe rentie was dus ook Indonesië begrepen, maar door de loop der gebeurtenissen is Indonesië, toen de conferentie van eind Januari tot eind Maart 1948 werd gehou den, alleen door drie „waarnemers" ver tegenwoordigd geweest en verder nauwe lijks ter sprake gekomen. De taak van de conferentie was het for muleren van de beginselen voor de wense lijk geachte hervormingen in de tussen Su riname, Curacao en Nederland bestaande staatkundige betrekkingen en voorts deze beginselen uit te werken in een of meer ontwerpen tot nadere regeling van de ver houding tussen deze staatsdelen en tot ver wezenlijking van de nieuwe rechtsorde. Het resultaat van deze conferentie is be lichaamd in 17 resoluties en moties, die onder meer als aanbevelingen bevatten de instelling van een rijksregering, waarbij in het Nederlandse kabinet ministers namens de Antillen en Suriname zitting zouden hebben; een paritair samengestelde rijks raad (Raad van State); een rijkshof en een rijksparlement, bestaande uit een kamer van afgevaardigden, gevormd door de Ne derlandse Tweede Kamer, de Staten van de Antillen en die van Suriname en een senaat, bestaande uit de Nederlandse Eer ste Kamer, aangevuld met vijf leden uit Suriname en vijf uit de Antillen. Deze toen gewenste constructie is nooit verder gekomen dan een ontwerp-rijks- grondwet, dat de openbaarheid nooit be reikte, aangezien de toenmalige regering deze constructie voor de practijk onhanteer baar vond. De gedachten zijn sedertdien uitgegaan naar een aanzienlijk „lichtere" ADVERTENTIE A een zachte vermouth, speciaal voor dames per L. fles HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Altviool en piano. 11.45 Platen. 12.00 Surinaamse volksmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Carillon. 13.00 Nieuws. 13.15' Amusmentsmuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Tuinierspraatje. 14.15 Platen. 15.00 Harpensemble. 15.30 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamermuziek. 16.30 Voordracht. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Marine- wervingspraatje. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Gewijde mu ziek. 18.45 Platen. 18.50 Muziekpraatje. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Johannes Passion, oratorium. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Espe ranto. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en Men sen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.25 Feuilleton. 11.40 Sopraan en Mozartvleugel. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose, 12.48 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 15.25 Voordracht. 15.45 Reportage met muziek. 16.C0 Klein vrouwen koor. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man? klankbeeld. 19.30 Wat dur.kt u van den Christus?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht met pianobegeleiding. 20.30 Be nelux. causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Rhythmi- sche muziek. 22.30 Reportage 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk c.i gezin. 23.3024.00 Phil- harmonisch Orkest. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Televizier; De instrumenten van het orkest, film; Présentation du Prin- temps. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Radio. 15.30 en 15.50 Platen. 16.1 Strijkkwartet. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Causerie. 19.45 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Pla'en. 20.15 Symphonie-orkest en solisten. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. vorm van samenwerking in staalkundige zin. Interimregelmgen Wel werd na de Ronde Tafelconferentie van 1948 de toekenning van zelfstandigheid verwezenlijkt in de inwendige aangelegen heden voor de beide overzeese rijksdelen. Deze werd voorlopig belichaamd in de „in terimregelingen" voor de Antillen en Suri name. Zij beoogden een overgang naar de definitieve structuur van het koninkrijk, die op de alsnog te houden Ronde Tafel conferentie moest worden vastgesteld. Deze interimregelingen, welker vaststelling na overleg met de volksvertegenwoordigingen van de West-Indische rijksdelen op een wijziging van de grondwet moesten wach ten, werden voorafgegaan door wijzigingen van de staatsregelingen van de Nederland se Antillen en Suriname, waardoor onder meer het stelsel van benoemde leden van de Staten werd afgeschaft, het aantal Sta- tenzetels van 15 tot 21 werd verhoogd, een college van algemeen bestuur als (niet- verantwoordelijke) „regering" werd inge steld en de vertegenwoordigingen in Ne derland van beide rijksdelen een wettelijke basis kregen. De voorbereiding van de thans te openen tweede Ronde Tafelconferentie is in drie fasen geschied. In September 1951 werd door de drie regeringen de procedure van de voorberei ding der tweede R.T.C. vastgesteld. In het najaar van 1951 hebben drie gemachtigden van de Nederlandse regering, eerst in de Antillen en daarna in Suriname, overleg gepleegd met gemachtigden van deze rijks delen, om te komen tot de vaststelling van een agenda voor de besprekingen op de R.T.C. Bij dit overleg in de West bleek, dat op bepaalde onderdelen van de toekomstige rijksstructuur de meningen uiteenliepen, hetgeen, bij een zo ingewikkelde materie, waai'bij deels zo uiteenlopende belangen en afwijkende toestanden betrokken zijn, overigens niet te verwonderen was. Inmiddels waren in de West studie-com missies aangewezen, waaruit de huidige delegaties zijn voortgekomen. De voortzet ting van het overleg door dezelfde gemach tigden in Januari en Februari in Den Haag heeft geleid tot het vaststellen van een werkstuk voor de t'hans aanvangende R.T.C. De interimregelingen hebben zowel in de Antillen als in Suriname een grote vooruit gang gebracht wat betreft de behartiging van de eigen aangelegenheden. Op 2 Juli zal in de Scheveningse Bosjes aan de Haringkade tegenover de Witte Brug in Den Haag, de miniatuurstad „Ma- durodam" officieel worden geopend. Voorlopig is de sluitingsdag vastgesteld op 15 October. Op Tweede Paasdag zal in Edams Grote Kerk de jaarlijkse uitvoering van de Mat- theus Passie gegeven worden. Medewer kenden zijn: Han le Fèvre, Laurens Bogt- man, Mea Naberman, Annie Hermes, Wiebe Draayer, Leo Rommerts, Arie van Mever, de koorverenigingen Edam-Purmerend, de HO.V. en het jongenskoor van Zanglust. Dirigent is Theo Ettema. De Surinaamse delegatie voor de Ronde Tafel-conferentie is Woensdagmorgen in ons land aangekonien. Het gezelschap op Schiphol. Van links naar rechts de heren J. A. Mc May, M. A. Karamat AU, H. Schrimisier en J. A. Pengel. ADVERTENTIE FALCON GABARDINE JASSEN De K.L.M.-stewardess Truus Gautier, een der twee overlevenden van de ramp met de „Koningin Juliana" is Woensdagmiddag met het lijnvliegtuig uit Afrika van Frank fort naar Schiphol vervoerd. Op een bran card werd mejuffrouw Gautier op Schiphol uit het vliegtuig in een ziekenauto gedra gen en, nadat haar bloemen waren aange boden door collega's, naar de Ziekenver pleging aan de Prinsengracht te Amsterdam gebracht. Naar medici venvachten zal mejuffrouw Gautier over enige weken genezen zijn. De heer B. v. Oeveren, theologisch can- didaat te Halfweg, ontving een beroep van de Gereformeerde Kerk van Godlinze (Gron.). BUENOS AIRES (Reuter) Burge meester Keyzer vam Urk is Dinsdag per vliegtuig uit Buenos Aires naar Neder land teruggereisd. Hij heeft twaalf dagen lang vergeefs gepoogd een oplossing te vinden voor het waagstuk van de twintig Urker vissers, die in dienst van een Bel gische reder naar Argentinië zijn vertrok ken, waar zij werden ontslagen omdat zij weigerden op Zondag te werken. Burgemeester Keyzer heeft een schrif telijke verklaring afgelegd, welke door het Nederlandse gezantschap te Buenos Aires ter inzage aan verslaggevers is gegeven. Hierin zegt hij te hopen dat de vissers voor andere (Argentijnse) maatschap pijen zullen kunnen werken, hetgeen mo gelijk zou zijn, indien de Argentijnse auto riteiten hun verblijfsvergunningen zouden verlengen. De burgemeester zal, indien de mannen er in slagen vast werk in Argen tinië te vinden, pogen de gezinnen der Urker vissers ook naar Zuid-Amerika te doen vertrekken. Gemeld is dat burgemeester Keyzer le den van de te Buenos Aires gevestigde Nederlandse gemeenschap heeft verzocht gelden bijeen te brengen, die het kapitaal zouden moeten vormen van een nieuw te stichten maatschappij, in wier dienst de Urker vissers op hun eigen arbeidsvoor waarden zouden kunnen werken. Dit be roep van de burgemeester heeft tot dus verre echter nog geen succes opgeleverd. ADVERTENTIE Deze week vex-schijnt een fraai boek waarin is opgenomen een keuze uit het nagelaten werk van wijlen de bekende predikant van Bloemendaal. De samenstelling werd verzorgd door Ds CH. DEBEUS en Dr L. M.VAN DIS onder de titel Een fotoportret is aan de uitgave toegevoegd. De oplage is beperkt. Geef Uw boekverkoper opdracht een exemplaar te reserveren. PRIJS ƒ5.90 GEBONDEN. (Van onze parlementaire redacteur Minister J o e k e s toonde zich Woens dag in de Eerste Kamer dankbaar voor de welwillendheid waarmee de debaters uitgezonderd dan de Communisten de aan de orde zijnde vraagstukken van het sociale beleid hadden besproken. Met mej. mr. Tjeenk Willink (Arbeid) was hij het eens, dat er een nauw verband bestaat tussen de problemen op sociaal gebied en die van de volksgezondheid: Daarom moest men er niet twee ministeries voor gaan maken. Zoals de heer De Bruyn (KVP) al had opgemerkt moet de minister van Sociale Zaken zich onder de tegenwoor dige omstandigheden een zekere beperking opleggen. Intussen zijn er toch wel degelijk belangrijke organisatorische maatregelen genomen zoals de nieuwe organisatie van de sociale verzekering, de organisatie van de emigratie-organen en de wet op de in stelling van de ondernemingsraden. Voorts noemde de minister enige internationale regelingen, die in de jongste tijd tot stand zijn gekomen, waarna hij gewag kon maken van een viertal in het leven ge roepen regelingen met het oog op grotere veiligheid voor arbeiders. Dit alles bracht hij even in herinnering naar aanleiding van de klacht van de heer Louwes (VVD), dat Sociale Zaken op wetgevend gebied wel heel weinig had ondernomen. Wat de loonpolitiek betreft stond de minister geheel en al aan de zijde van de heer Oosterhuis (Arbeid). Hij kon er overigens niets nieuws over vertellen. Trouwens, na hetgeen er reeds in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken ter sprake is gekomen. Was het debat in de senaat wei nig anders dan een herhaling van wat al aan de overzijde van het Binnenhof be toogd was. De bewindsman sprak nog de hoop uit dat een volgend kabinet in staat zal zijn na het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad een wetsontwerp tot rege- Post bestemd voor op de thuisreis zijnde leden van het Nederlands Korea-detache- ment, moet uiterlijk op 4 April ter post zijn bezorgd. Op de enveloppe moeten worden vermeld rang, naam. voorletter, legernum- mer en de aanduiding „N.D.V.N." op thuis reis naar Nederland, Amsterdam Schiphol Militair". ling van de ouderdomsvoorziening aan de Staten-Generaal aan te bieden. Voorts keerde mr. Joekes zich, wat ver volgens ook staatssecretaris Van Rhijn deed, tegen het betoog van de heer Louwes (VVD), die volgens hen ten onrechte te zeer beducht was voor aantasting van de persoonlijke verantwoordelijkheid, als ge volg van een te veel aan sociale zekerheid. Het was reeds zeven uur 's avonds, toen men nog ging repliceren. Terecht liet voor zitter Jonkman hieraan een zachte verma ning voorafgaan. Die bleef, zeker niet wat dr. Wibaut (Arbeid) en de heer Louwes (VVD) betreft, zonder uitwerking, want zij waren nu kort van stof. Minder invloed had het presidentiële vermaan op mej. dr. Tjeenk Willink (Arbeid) en de heer Bran denburg (Comm.). Maar om kwart over zeven kwam de be groting na een nodeloos debat van elf uur en zonder hoofdelijke stemming door, met alleen aantekening van het communistische tegen. De Tweede Kamer heeft Woensdagmid dag de beraadslaging over het wetsont werp tot goedkeuring van het vredesver drag met Japan voortgezet en het tenslotte goedgekeurd met 58 tegen 9 stemmen. Tegen verklaarden zich de C.P.N., de K.N. P., de S.G.P. en de heer Gerbrandy (A.R.). Het verdrag werd door prof. Gerbrandy een tractaat van Amerikaans-Britse ma kelij genoemd. Deze zeide, dat de Ameri kaanse politiek een schijnbaar anti-kolo niaal karakter draagt, maar hij betwijfelde of zij in wezen zo sterk anti-koloniaal is. Het is mogelijk, dat Japan in het Ameri kaanse gareel blijft, meende hij, maar het ogenblik kan komen, dat Amerika daartoe concessies gaat doen ten nadele van Ne derland. Hij noemde het tractaat een ver nedering voor het Nederlandse volk. Volgens de heer PI a k e n (C.P.N.), die daarna het woord voerde, wil Amerika door dit vredesverdrag Japan tot een op- marsgebied in Zuidoost-Azië maken. Naar zijn oordeel kunnen de Kamerleden niet volstaan met het verdrag als onwaardig te karakteriseren en het vervolgens toch sanctioneren. Vroeger legde een vredesverdrag straf op, maar thans knoopt het nieuwe relaties aan, zo constateerde mej. Klompé (K.V.P.), die het toejuichte dat het onder havige verdrag deze nieuwe geest ademt. Ovengiens achtte ook zij het uitermate moeilijk verteerbaar aangezien er te wei nig rekening is gehouden met onze ver langens en er voorts te weinig mogelijk heid bestond om in gemeenschappelijk overleg tot een verdrag te komen. De regering zal, naar mej. Klompé zeide, de Japanse regering moeten doen weten, dat de Nederlandse volksvertegenwoordi ging een zo loyaal mógelijke uitvoering van het verdrag verwacht. „Amerika is bezig Japan in te schakelen in de aggressieve gordel, welke gelegd wordt om de Sovjet-Unie", zeide de heer Hoogcarspel (C.P.N.), die het ver drag ten scherpste afkeurde. „Regering heeft bezwaren geuit" De minister-president, dr. Drees, gaf uiting aan de gevoelens der regering ten opzichte van hen, die zich in Indonesië en in de kampen in andere delen van Azië hebben opgeofferd voor de zaak der vrij heid. Japan is naar hij zeide moreel tot schadevergoeding verplicht. Maar als men bedenkt wat Duitsland en Japan zelf heb ben verloren, kan men moeilijk zeggen, dat dit een aanmoediging is om opnieuw te beginnen. Hij verklaarde, dat de regering duidelijk haar bezwaren tegen het verdrag heeft doen blijken. De gang van zaken is voor een groot deel beheerst door de hou ding van Rusland. Hadden de Grote Vier een verdrag moeten voorbereiden, dan zou er nooit iets van gekomen zijn. De heer Drees merkte op, dat de regering een eigen buitenlandse politiek voert, maar zich niet verbeeldt, dat zij bij de oplossing van een wereldvraagstuk een beslissing zou heb ben te geven. Ten aanzien van de opmerkingen over herbewapening zeide dr. Drees gemeend te hebben, dat de communisten zich voor zichtiger zouden uitdrukken, nu Rusland zich er voor heeft uitgesproken dat bij hereniging van Oost- en West-Duitsland, Duitsland het recht van herbewapening moet hebben. Ten aanzien van de geïnter neerde Nederlanders en anderen, die grote schade hebben geleden zijn al bepaalde maatregelen genomen, men kan zijns in ziens niet zeggen, dat er niets is gedaan. Een overzicht gevend van het overleg na de ontvangst van het ontwerp-verdrag, zeide dir. Drees. dat het een weinig bevre digend resultaat heeft opgeleverd. In San Francisco is nog eens duidelijk gepleit voor de Nederlandse desiderata en Amerika heeft zich bereid verklaard als interme diair op te treden voor onderhandelingen over een bijdrage voor Nieuw Guinea en schadevergoeding voor de burger-geïnter neerden. Japan heeft te kennen gegeven eerst een overzicht te willen hebben over wat het moet doen op grond van de ver plichtingen, die het heeft aanvaax-d. Daar na zouden besprekingen kunnen woi'den gevoerd over wat vrijwillig gedaan zal worden. Tenslotte zei de minister-president het vex-drag gewenst te vinden met het oog op de positie van Oost-Azië. „Het gevaar voor Oost-Azië ligt niet meer bij Japan, maar bij het Sovjet-blok", zo zeide hij. Motie Bij de replieken diende de heer Welter (K.N.P.) een motie in, waarin de Kamer als haar oox-deel zou uitspreken, dat de procedure, die bij de voorbereiding van het verdrag werd gevolgd, ertoe heeft geleid, dat noch met de inzichten van Nedei noch met zijn belangen in voldoende mate is rekening gehouden. Deze motie werd mede ondertekend door leden van A.R.-, C.H.- en S.G.-fractie. Ook de heer Haken (C.P.N.) verklaar- de zich voor deze motie, die door dx\ Dx-ees werd ontraden. De heer Weiter weigexde de motie in te trekken, hetgeen door ue neren xvori- hals (V.V.D.) en Schouten (A.R.) werd betreurd. De motie is daax-na verworpen met 56 tegen 11 stommen. Voor: K.N.P.C.P.N., S.G. en de heren Gerbrandy (A.R.), Van der Feltz en Schmal (C.H.U.). Het wetsontwerp werd met 58 stemmen voor en 9 tegen aanvaard. Woningruil. Koningin Elizabeth van En geland en de Hertog van Edinburgh zul len na de Paasdagen die zij op het kasteel van Windsor zullen doorbren gen hun intrek nemen in het paleis van Buckingham. De koningin-moeder Elizabeth en Px-inses Margaret, die thans nog in het paleis van Buckingham wo nen, zullen dan hun intrek nemen in Clarence House, dat nu door het ko ninklijk paar wordt bewoond. Stop. Bruns, voorzitter van de Amerikaan se „Commercial Telegraphers Union", heeft Woensdagavond de dertigduizend leden van zijn vakvereniging opdracht gegeven in staking te gaan. De Ameri kaanse telegrafisten willen hogere sala rissen ontvangen. Bruns zeide dat „te elfder ure ondernomen bemiddelings pogingen niets hebben uitgehaald". Hij verklaax-de dat het „bijna zeker is dat het Amerikaanse telegraafnet door de staking zal worden verlamd". Bezoek. De minister-president van Zweden, Tage Erlander, is Woensdagavond per vliegtuig uit Stockholm voor een offi cieel bezoek naar de Verenigde Staten verti-okken, waar hij twee weken zal blijven. Kosten. De kosten van de Verenigde Staten voor de oorlogvoering in Korea wor den voor het 30 Juni eindigende belas tingjaar begroot op iets meer dan vijf milliard dollar. Het leeuwendeel der uitgaven in Korea was bestemd voor het leger, namelijk 4.376.697.000 dollar. Voor de vloot en de luchtmacht zijn respectievelijk 375 en 305 millioen dol lar geschat. Feest. De Russische maarschalk Worosjilof en de Russische ondexTrxinister van Bui tenlandse Zaken Bogomolog zijn Woens dag te Boedapest aangekomen voor de feestelijkheden, die op 4 April worden gehouden ter hex-denking van de bevrij ding van Hongarije. Andere buitenland se gasten zijn de vice-premier Chivoe Stoica van Roemenië, het hoofd van het Roemeense planbureau, Constantinescu, de Noord-Koreaanse minister van Justi tie, de Oost-Duitse minister van Cultuur en de vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van Mongolië. Ook de Fx-anse en Italiaanse communistische partijen zijn vertegenwoordigd. Gestrand. Een Noorse Dakota met 23 pas- sagiei-s, merendeels leden van de Zweedse voetbalploeg Nori-koeping, heeft Woensdag wegens motorstoring op het strand van Mimzan bij Bordeaux een noodlanding gemaakt. Het toestel brak in tweeën en een der passagiers werd gewond. Het vliegtuig was uit Madrid vertrokken met bestemming Amsterdam en Oslo. De gewonde, een Zweed, heeft waarschijnlijk een enkel gebx-oken. Het vliegtuig was gehuurd door de voetbalploeg. ADVERTENTIE Iïöclstra.it 39 - Haarlem - Tel. 1333"2 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN RUBBOL JACHTLAKKEN Na een langdurig ziekbed is te New York, waar hij sinds het uitbreken van de laatste wereldoorlog woonde, de in 1878 te Boedapest geboren schrijver van talrijke toneelstukken Férenc Molnar overleden. In het begin van deze eeuw verwierf hij zich met „De Duivel" een intexmationale repu tatie: te onzent heeft Eduard Verkade in verschillende pex-ioden van zijn loopbaan als de scherp gesneden salon-satan in deze modexme behandeling van het Faust-ge- gevexx opzienbarende successen geboekt. Zijn populariteit heeft zich tot heden vrij wel onverzwakt weten te handhaven. De laatste tijd zijn nog twee van zijn bekend ste werken met succes in Nederland tot vertoning gebracht: de kermislegende „Li- liom" door het Rotterdams Toneel onder leiding van Paul Storm met Kees Brusse in de titelrol en nog korter geleden de licht zinnige comedie „Nachtrepetitie" door Co- media onder regie van Johan de Meester. Na de première van het laatstgenoemde spel in 1926 schreef hij als volgt zijn voor lopige autobiografie: „Ik ben geboren uit een oud geslacht van kooplieden. In 1896 ging ik te Genève rechten studeren. In het zelfde jaar werd ik jouxmalist in Boedapest. In 1897 schreef ik een kort verhaal. In 1900 schreef ik een roman. In 1902 werd ik in mijn vaderland bekend als toneelschrijver. In 1908 werd ik in het buitenland bekend als toneelschrijver. In 1914 werd ik oox'logs- cori-espondent en in 1916 werd ik wederom toneelschrijver. In 1918 werd mijn haar sneeuwwit. In 1925 wilde ik dat ik nog rechten in Genève studeerde". Men zou daax'aan kunnen toevoegen dat hij een 2. Toen Panda de winkel binnen stapte, zat juwelier I. A. Klaterglans aan zijn bu reau, waar hij bezig was de inhoud van zijn geldkist te tellen. Zoals een ieder weet, beschikken juweliers over geweldige geld kisten met een grote inhoud, anders zouden ze geen juwelier zijn. „Driehonderd-acht enveertig-driehonderdvijf tig-driehonderd- tweeënvijftigzo telde de heer Kla terglans, terwijl hij de bankjes van honderd soepel door de vingers liet glijden. „Ja ventje driehonderd-vierenvijftig zeg eens wat er van je dienst isdrie honderd-zesenvijftig„Ik kwam vra gen ofelibegon Panda. „Dat wil zeggen, ik wildeehik zou graag een betrekking hebben, meneer! Ten minsteals uw zaak goed genoeg gaat om een flink iemand aan te nemen. „Of de zaken goed gaan? Driehonderd- achtenvijftig? Zeker, zeker, baasje.' Drie honderd-zestig.' Uitstekend zelfs! Er is maar één moeilijkheid.dat wil ik je in ver trouwen zeggenDriehonderd-tweeënzes tig„Een moeilijkheid? Misschien kan ik u daarmee helpen!", zei Panda hoopvol. „Jazeker! Die moeilijkheid zit namelijk in het eeuwige gezeur van allerlei onbruik bare jongens die me om baantjes komen zeuren, en als je me wilt helpen hoepel je onmiddellijk op! Driehonderd-vierenzes tig!", aldus riep de heer Klaterglans op krachtige toon. Panda's eerste poging om werk te krijgen had dus geen succes.... groot hedonist was, een vurig liefhebber van brandewijn, smakelijk eten en-mooie vrouwen, dat hij bovendien bekend stond als een zeer muzikaal man, die verschei dene instx-umenten bespeelde en voox-tref- felijk zong, dat hij als een onuitputtelijke fontein anecdotes over alles en iedex-een placht te spuiten en dat hij jax-enlang fun- geex-de als schouwburgdirecteur in Boeda pest, waarvan hij wat het toneel betreft de hoofdstad van Europa maakte. Men is gewend Molnar in één adem te noemen met de Weense auteurs Bahr en Schnitzler, omdat dit drietal gemaakt heeft dat de hex-innering aan Oosteiïrijk-Honga- rije niet meer uit de schouwburgen van het Westelijk halfrond is weg te denken. Hoe zeer zij onderling mochten verschillen, zij hadden niet alleen het streven gemeen om het axdistieke theater te verzoenen met de eisen van het commerciële toneel, maar stemden bovendien in vele opzichten over een in de wijze waarop zij dit in practijk brachten: onder meer door bij alle ironie of sarcasme steeds het leven door een rose bril te bezien en door hun elegante stijl. Qua techniek en brillante dialoogvoering is Molnar onbetwist de meester. Er is veel verwantschap tussen zijn werk en dat van de Schotse schrijver James Bridie. Niettemin behoox-t het oeuvre van Molnar grotendeels tot een voorbije periode en daarom is het ter kenschetsing van zijn betekenis gewenst het woord te geven aan Top Naeff, één van de beste verslaggeef sters uit die tijd. Na de eerste voorstelling van „De Zwaan" door het gezelschap „De Haghespelers" schreef zij: „Molnar is een tovenaar en een goochelaar. Alle stijleii klutst hij dooreen. Hokt zijn fantasie in de ene richting, met zwier glijdt hij in de an dere: van het drama in de klucht en van de bittex-e wex-kelijkheid in het sprookje. Met de behendigheid van de litteraire dui velskunstenaar, maar ook met het reddend instinct van de geboren dichter". Als zijn meest typische stuk kan wel licht „liet glazen muiltje" uit 1925 gelden, een nieuwe versie van het spx'ookje van Assepoester, waarin de prins een gewone schx-ijnwerker is, met als achtergrond de naturalistisch getekende zelfkant van de maatschappij. Ook „Hex-enmode" is een ver kapt sprookje, licht en vol poëzie. In vrij wel al zijn stukken wordt het alledaagse met glimlachend begrip tot een edeler plan vex-heven en treft men een bekoorlijke mengeling van kinderlijkheid en x-affine- meixt, van sentimentaliteit en spitse, niet zelden critische geestigheid. Het succes van „Liliom" was voor een niet gering deel te danken aan het optreden van politie mannen uit het hiernamaals, die een zelf moordenaar voor een hemelse rechtbank brengen. Daar wordt vastgesteld dat het leven machtiger kan zijn dan de mensen, maar dat de liefde machtiger is dan het leven en wordt de stex-velingen vergiffenis geschonken voor hun daden in verhouding tot hun betere bedoelingen. Molnar behoorde met al zijn pikante be minnelijkheid volledig tot de joyeuze sfeer van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie die feestelijk lachend ten onder ging. De tijd zal leren hoelang zijn werk de vrucht bare schepper ervan zal overleven. D. K.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2