Twintig-talen programma van „Morele Herbewapening" maakte indruk Spel, speciaal voor „Waterland" „Vier kernpunten voor een betere maatschappij" geschreven, deze zomer in première BEVERWIJK Agenda voor Haarlem HOOvDïSIJN? 4* Agenda voor Beverwijk HISTORIE GAA T HERLE VEN Hooger - Geest - Ghesellen" doen hoge greep met „Een liefde inKennemerland" Viering Koninginnedag wordt vaster omlijnd Koffiewater VOOR NATIONAL RADIO Dick de Reus solist op Beethoven-concert der HOV 3 Weenink speelt gelijk tegen H.W.P. Burgemeester Scholtens sprak jubilerende vereniging toe DONDERDAG 3 APRIL 195 2 Allen die gisteravond in het Kennemer Theater te Beverwijk voor het eerst kennis hebben gemaakt met „Morele Herbewapening", zullen waarschijnlijk zeer geboeid zijn geworden door de internationale meeting, die hun een inzicht gaf in de beginselen en aspecten van de beweging voor Morele Herbewapening. Want interessant en boeiend was het ongetwijfeld. Werkgevers en werknemers uit Nederland, Engeland, Frankrijk en Duitsland hebben een uiteenzetting gegeven over de doelstellingen van „Morele Herbewapening" en een internationaal gemengd koor heeft voortreffelijk gezongen. Deze groep, in 1921 door Frank Buchman gesticht, huldigt de mening, dat de ver deeldheid in onze maatschappij alleen kan worden opgeheven, mits de mens veran dert. En hiertoe is een viertal punten op gesteld: reinheid, eerlijkheid, onzelfzuchtig heid en liefde, factoren, die echter verge zeld moeten gaan van het begrip „abso luut". Een rij sprekers, die met elkaar onge veer twintig landen vertegenwoordigden, heeft verteld, waar het de wereld op het ogenblik aan ontbreekt. Een arbeider van de Hoogovens opende de lange reeks met een eenvoudig maar kernachtig speechje, waarin hij onder meer bevestigde: „Als socialist weet ik dat tal rijke arbeiders wantrouwig staan tegen over ons principe, omdat zij niet weten wat het inhoudt. Wij kijken niet naar kleur of godsdienst, als de vier grondbeginselen maar worden nageleefd. Het wordt hoog tijd, dat directeur en arbeider aan eenzelf de tafel plaats nemen wanneer dit nood zakelijk is." De kern van zijn betoog was gelijkluidend aan die van het betoog van een „Breedband"-werker en de secretaris van een Londense bestuurdersbond gaf zijn zienswijze als volgt weer: „Ik geloof, dat Engeland en daarmee de Engelsen naar de goede kant gaan veranderen door „de ge wone man". Wanneer een Engelsman zijn ingehamerde conservatisme langzaam maar zeker terugdringt, wijzigt op hetzelfde moment zijn geestelijke instelling zich ten goede. En zulks geschiedt momenteel on loochenbaar" meende deze spreker. Een directeur van een grote textielweve- rij te Rijssel in Noord-Frankrijk, vertelde, dat na zijn ontmoeting met „Morele Her bewapening" de werklieden direct een loonsverhoging hebben gekregen van 1614 „omdat wij inzagen, dat een betere verhouding en nieuwe geest in de omgang tussen directeur en werknemer een kwestie is van individuele verantwoorde lijkheid voor elkaar", zei hij. Een Duitse socialist noemde deze ideolo- WEGENS ZIEKTE van Tante Els is er deze week geen rubriek voor de .jeugd. Volgende keer een extra-dikke „Kinderhoek"! Het eerste tiental speelde de eerste promo tiewedstrijd tegen de kampioen van afdeling B Noord Hollandse Schaakbond. Bij het af breken was de stand 43 in het voordeel van Weenink met nog drie partijen niet uitge speeld. Hoogstwaarschijnlijk wordt de uit slag gelijk 5—5. De gedetailleerde uitslag was: Weenink I—HWP: Ph, Bakker—E. de Ree afgebr.; P. StetW. Happel afgebr.; G. Paar- dekoperJ. v. Emmerik >4; C. Koomen N. Hoogland 10; K. SlingsJ. Stolvoort '■214 J. Meijer Jr.M. v. d. Berg 10; R. Gigengackj. Reeuwijk li; J. C. Muijen H. Klein 14; A. TervooorlTh. Happel 01; J. ReinhoutH. v. d. Velde afgebr. Voorlopige uitslag 43. Weenink speelde met invallers voor Ploe ger en Van 't Hoff. Voor de onderlinge com petitie werden gespeeld: Afdeling II: JimminkNijkamp 01; GroenSiebers 01; NijkampMolenaar 10; JimminkAlders li14; AldersJim mink 14—14. Afdeling III: A. de Vries—M. Metselaar 10: M. MetselaarA. de Vries 10. Afdeling 4: J. BakkerH Smakman 10; P. Ooms—J. W. Los 01; J. Limburg—J. Vellema 1—0. ADVERTENTIE Bij rheumotische pijnen Aspirin ASPIRIN IS ALLEEN ECHT MET HET BAYERKRUIS DONDERDAG 3 APRIL Nieuwe Kerk: Voordracht W. Bcrkhemer. t> uur. Zuiderkapel: Spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Wilhclminastraat 22: Vereniging van spiritisten „Het Lichi", 8 uur. City: „Thousands cheer", alle leeftijden. 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,.De plunderaars", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Van een bruiloft komt een bruilof'", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijks tragedie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de oertijd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido (Plein): „Bright Victory", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 4 APRIL Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, spreker J. Kruisheer, 8 uur Minerva: 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 e.i 9.15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Lido (Plein): 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. gie verhevener en effectiever dan de stel lingen van Marx: „Wij moeten de positieve krachten van werkgever en werknemer te- zaambrengen. Dat is het nieuwe denken. Oorlog of klassenstrijd biedt geen uitweg, want het is altijd nog zo, dat het gemak kelijker is de „Internationale" te zingen, dan internationaal te leven." De directeur van een kolenmijn in Kaldenkirchen legde vooral nadruk op het feit, dat de werk gever niet alleen economisch en materieel moet denken, maar ook eens ideologisch, wat heus de productie niet ten kwade zal komen. Vuurtoren Ook de jeugd kwam aan het woord en de jonge mannen en vrouwen uit Zweden, Denemarken, Duitsland, Zwitserland en Noorwegen zeiden eensgezind te zullen strijden om de apathie en het nihilisme te verslaan. „Want de oprichter Frank Buch man heeft eens gezegd: „Wie hiervoor vecht, diens land zal winnen"." Een vakbondbestuurder uit Rotterdam, die wat te laat binnenkwam, gaf als excuus hiervoor: „Wij in de Maasstad rekenen op tunnels en niet op ponten", hetgeen uiter- aard hilariteit verwekte. Deze, een socialist, gaf onder meer als zijn opvattingen: „We moeten de activitei ten van „Morele Hei-bewapening" niet be schouwen als een liefhebberij of een fana tiek sectarisch gedoe. Deze beweging is eenvoudig een vuurtoi-en in de nacht voox- de internationale samenwerking. Een mo reel offensief van de arbeiders kan niet anders dan een uitstekend gevolg hebben op het ogenblik zijn de meeste socialis ten klassenstrijders in negatieve zin. Na twee wereldoorlogen weten zij echter ge lukkig hoe het niet moet en dienen des wege te kiezen tussen een immorele onder gang door de atoombom of geestelijke zelf moord, en een morele zege. Als laatste spreekster kwam een Franse socialiste uit Marseille op het toneel, die eindigde met de woorden: „Het bekende principe van Marx moet gewijzigd worden in deze zin: „Arbeiders van alle landen, verenigt de wereld". Het internationale koor besloot het pro gramma. op historische rond In de bovenzaal van 't Centrum herdacht de Gereformeerde Jongelingsvereniging liet feit, dat zij vijftig jaar geleden werd opge richt ten huize van de heer Lcysen, toeval ligerwijs op dezeflde plek waar nu het ju bileum werd gevierd. De jubileumrede werd uitgesproken door het oud-lid ds. A. W. Schaafsma, die naar aanleiding van psalm 103 de vreugde ac centueerde, die er gevoeld wordt over het feit dat vijftig jaar lang talloze jonge men sen zich verenigd hebben onder Gods Woord. Hierna was het woord aan burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, die de vereniging namens het gemeentebestuur alle bloei onder de fiere leuze: ik schaam mij het Evangelie van Christus niet" toewenste. Vervolgens spraken mevrouw Brouwer namens haar overleden echtgenoot, mede oprichter der vereniging, mevrouw Meyer namens de Vrouwenvereniging, de heer C. Slings namens de Kerkeraad, wethouder N. Passchier en de lieer A. de Ruiter na mens de mannenvereniging het jubilerende bestuur toe. Namens de mannenvereniging overhan digde de heer De Ruiter een gedenkboek, en door zusterverenigingen werd op origi nele wijze eveneens een boek aangeboden. Concoursplannen Katholiek gemengd koor Het bestuur van het Beverwijks Katho liek Gemengd Koor heeft besloten, dat cht jaar door het koor zul worden deelgenomen aan het „Internationaal Vocaal en Instru mentaal Concours" te Raamsdonksveer (N-Br.), dat voor 2 en 3 Augustus is uit geschreven. Het concours is uitgeschreven door het „Raamsdonksveers Katholiek Ge mengd Kooi" en valt samen met de Jubi leumfeesten ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van Breda ais stad. ADVERTENTIE Miinhruut's üoofdpijnpoedcr». Doos -<7 cent De bekende mozdiekschilder Anton Molkenboer hoopt op 8 April zijn tachtigste ver jaardag te vieren. Op de foto: Anton Molkenboer in zijn atelier te Haarlem, voor zijn gedenk-mozaïek ter gedachtenis aan prof. Jos. Alberdingk Thym. dat zal aangebracht worden in het intérieur van diens vroegere woning aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam. 1! Speciale aandacht wordt besteed aan de technische opleiding van officieren, onder officieren en manschappen bij de opbouw van het Nederlandse leger, waaraan met man en macht wordt gewerkt. Hier wordt geoefend met de nieuwe bulldozer van de Genie. „Oliewinning" voor vervoerders Het was een goede worp van de Bever- wijkse afdeling Spoor- en Tramwegperso neel van de Ned. Ver. van Vervoersperso- neel om de heer J. Verhoeff van de afde ling Publiciteit van de Koninklijke Shell uit te nodigen tot het geven van een film avond. Het zaaltje van dansschool Dors zou, gezien de uitstekende kwaliteit van de vertoonde'films, minstens tjokvol heb ben moeten zitten, hetgeen gisteravond be slist niet het geval was. De vroegere behoefte aan aardolie en de primitieve winning ervan werd op humo ristische wijze door een paar tekenfilmpjes weergegeven. Het winnen, de veredeling en het raffineren werd voorts in aparte knappe documentaire films behandeld, die door schetsjes en verklaringen werden toe gelicht, hetgeen de toeschouwers een in druk gaf over de hoeveelheden tijd en geld, die er met de aflevering van olie en benzine gemoeid zijn. Donderdag 3 April Bioscopen geen voorstelling. Vrijdag 4 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Nancy gaat naar Rio". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vader plukt de vruchten". W.B. Theater, 8 uur: „Spoorwegsabotage". 99 Dank zij de „Hooger-Geest Ghesellen" gaat in Juni een stuk Velsense historie herleven in de opvoering van het toneelstuk „Een liefde in Kcnnemerland". Toen in de zomer van 1951 tijdens de zogenaamde tuinavond, die op het buiten „Waterland" in Velsen werd gegeven ten bate van de bouw van een wijkhuis in Velsen-Zuid, een tot dan toe onbekend gezelschap op zo voortreffelijke wijze een lekenspel opvoerde, zijn er reeds in principe plannen beraamd, de burgerij van Velsen ter gelegener tijd nogmaals te doen genieten van openluchtspel. Omstreeks Kerstmis van dat jaar heeft zich daarop de toneelgroep „Hooger-Geest Ghesellen" gevormd. De naam doet enerzijds denken aan de oude Velsense hofstede, er kan echter met een beetje goede wil ook iets anders uit worden gelezen, namelijk het begeren van deze amateurspelers om op cultureel verantwoorde wijze, datgene te brengen waarvoor Velsens burgers ongetwijfeld be langstelling zullen koesteren. In het midden van de 18e eeuw heerste er een geanimeerd leven op de buiten plaatsen „Beeckesteyn" en „Waterland", waar de namen Boreel, Bicker en Trip nauw aan waren verbonden. Hoewel de vereniging „Koninginnedag" een ledentekort heeft, waardoor het Be verwij kse programma voor 30 April nog niet volkomen uit de grondverf kon komen, heeft men getracht een voor ieder zo aantrekkelijk mogelijk romp-program ma op te stellen. Allereerst zijn daar de traditionele rondgangen en réveille, waarbij de avond rondgang door de Hoogoven Harmonie verzorgd zal worden. Na de aubade ten raadhuize zal aan de kinderen van de der de tot en met de zesde klasse een feest programma aangeboden worden. Behou dens goedkeuring der autoriteiten zullen er tevens wielerwedstrijden worden ge houden voor junioren. Het ligt in de bedoeling om de voetbal vereniging „De Kennemers" uit te laten komen tegen een combinatie van andere plaatselijke clubs. Verder zal er een optocht voor versier de karretjes georganiseerd worden, als mede volksspelen in de Elink Sterkstraat. De avond zal besloten worden met een open luchtbal onder leiding van de heer G. Bonnema, waarvoor een groot gedeelte van het parkeerterrein met touwen zal worden afgezet. Aan de leden vttn Koninginnedag zal een bonte avond in de KSA worden aange boden, de leden zullen tevens kaarten voor twee personen ter hand worden ge steld voor de tribune op het voetbalterrein en voor de wielerronde. Op 22 April zal de vereniging Koningin nedag in hotel Parkzicht hierover de laat ste besprekingen voeren. Mevrouw Marie van Zeggelen heeft deze historie deels vastgelegd in haar bekende roman „Een liefde in Kennemerland". Dc „Hooger-Geest Ghesellen" hebben zich met de schrijfster in verbinding gesteld en het resultaat is. dat mevrouw M. C. Kooyvan Zeggelen haar roman tot toneel stuk heeft omgewerkt. De enige verande ring die zij, ter wille van de plaats van handeling in Juni aanstaande heeft moe ten doen, is, dat de actie verplaatst is van Beeckesteyn naar Waterland. Maar dc oude tennisbaan in dit buiten, dat door de heer F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken welwillend is afgestaan voor dit doel. leent zich bij uitstek om een talrijk publiek een zitplaats te bieden, waar de spelers het grasveld en het priëel benutten, waar in de onmiddellijke nabij heid het herenhuis oprijst. Mevrouw van Zeggelen, die bij het le kenspel in September zelf aanwezig was, heeft belangrijke aanwijzingen gegeven omtrent het al dan niet geschikt zijn van de spelenden om in haar stuk een rol te vervullen. Zo heeft dan het gezelschap, zij het in enigszins gewijzigde vorm, haar be slag gekregen. Bezetting De regie is in handen van de heer C. de Jong en de verdeling van de meest belang rijke rollen is als volgt: Heer Jacob Boreel Jansz, de heer C. de Jong. Vrouwe Boreel. geboren Munter, me vrouw N. Veldevan den Broek. Catootje, mevrouw H. BrinkVan Zaanen. Mietsie, mejuffrouw W. Gjaltema. Claude de Sai gas de Narbonnen Pélèt, de heer L. Brink. De heer Dirk Trip, A. Tolenaars. Mevrouw Trip. mevrouw J. G. de Jongvan Wijk. Jan Bernt Bicker, P. L. Wapenaar. Catrien- t.je Bicker, mejuffrouw G. Jongejans. Jan Ègeling, A. van Oosterom Jr. en Coosje Egeling mejuffrouw A. Verlaak. De rol van Cousijn Christoffel, de maitre de danse wordt vertolkt door de heer J. den Duik en de heer H. J. Velde treedt op als valet. Het eerste en tweede bedrijf spelen om- Weet ge nog dat er in uw ge schiedenisboek op school een hoofdstuk stond, dat ge plezie riger vond dan alle successie oorlogen en oorlogen in succes sie bij elkaar? Ge zat er stie- kum van te lezen terwijl de meester nog driehonderd jaar terug aan het uitleggen was. Dat hoofdstuk opende een venster op de wereld waarin ge leefde. Het was het hoofd stuk waar boven stond: De Grote Uitvindingen. Er stonden schone platen bij, die uw jonge ogen sterker boeiden dan de landkaartjes met witte en zwarte vakken, en de stippellijnen erop waar langs de Romeinen naar Am sterdam waren gewandeld. Platen van grote mannen, die natuurkrachten ontdekten en in hun gedachten de legkaart der geheimen aaneenvoegden tot een openbaring. Een zekere Stephenson was er bij, ge zaagt hem afgebeeld aan het fornuis van zijn moe der, waarop een ketel water te stomen stond. Het boeide uw jonge fantasie, te denken dat die ketel water in Stephenson's gedachten een trein werd. Hij zat, met het hoofd in de handen gesteund, peinzend naar die waterketel te staren. Waarom wipt dat deksel gedurig omhoog, dacht hij, daar moet iets van te ma ken zijn. Zie, zo ging dat in 'die tijden, ge hoefde enkel eens goed na (e denken over een klein ding en er groeiden grote dingen uit, als zonnebloemen uit een Pitje. Ge weet wat die Stephenson van zijn waterketel gemaakt heeft. Hij heeft met zijn stoom de wereld veranderd. Ge kunt natuurlijk vragen of hij de wereld daar een groot plezier mee heeft gedaan, maar ons geschiedenisboek gaf daar tekst en uitleg van. Een onge kende vooruitgang brak zich baan, zegt het deftig en vol zekerheid. Jaja, die waterketel. Wij kun nen zien hoe wij met die stoom van Stephenson zijn vooruit gegaan. Wij moeten er trots op zijn dat mensen gelijk gij en ik de natuur hebben weten te dwingen in het gareel van onze verlangens. Die stoom verbrak de boeien van een langzame mensheid, die moeizaam over de wereld kroop. Zij kreeg wielen en vleugels, zij kon in een muggezucht de oceanen over. Van het een kwam het ander, van stoom kwam elec- triciteit en van rijden kwam vliegen. Dat heeft die Stephenson bij zijn waterketel niet allemaal kunnen weten, maar er moet toch iets van de grootsheid dei- toekomst in zijn gedachten hebben gespeeld. Hoe was zijn wereld toenter tijd? De mensen waren mensen ge lijk wij, maar zij leefden in het klein. Hun huis was hun ko ninkrijk, en hun stad was een natie. Zij gingen langzaam over de wereld, zonder verlan gen om in een uur van Londen naar Brussel te kunnen. Zij zagen de kleine dingen van het leven beter, omdat zij er niet overheen schoten, doch ertus sen wandelden. Zij sloegen niets over, omdat zij hun da gen hadden te vullen met het bereikbare. Maar het is zeker dat zij niet naar de stoom van Stephenson hebben zitten reikhalzen. Zij zullen niet naar Stephen son zijn gegaan om te zeggen: George, het wordt tijd dat ge eens met die stoomtrein voor de pinnen komt, want het is geen doen meer. We zitten maar wat te sukkelen met rij tuigen en sleepschuiten, en we komen overal te laat. Dat zullen zij niet hebben ge zegd. Want zij kwamen nooit ergens te laat. Dat is een vreemde gedachte. Heeft deze George geweten dat hij met zijn stoom de klok van het leven zou opjagen tot eon razend monster? Hij zal er niet over hebben nagedacht. Maar het blijft vreemd, dat een man als hij zijn gewiekst verstand niet verder heeft laten werken. Ge kunt dat achteraf gemak kelijk zeggen, maar dan is het flauwe praat in een pakketje. En toch heb ik eens horen ver tellen dat moeder Stephenson haar peinzende George de mantel heeft uitgeveegd, toen tertijd. Omdat zij niet veel op had met die rare gedachten over stoomkracht en dit en dat. Het zal misschien zo gegaan zijn. George ziet de wippende ketel- deksel en slaat aan het. denken. Hij zal misschien op papier be rekeningen aan het maken zijn gegaan. Hij zal zijn moeder gevraagd hebben: Weet ge waarom die deksel op uw waterketel staat te dan sen? Zijn moeder ziet haar zoon liever eens de handen uit de mouwen steken in een fiks ambacht, dan dat zij struikelt over zijn luie benen bij de kachel. En zij zegt met een nijdig gezicht: Waarom zou dat deksel dan sen, denkt ge? Omdat het wa ter kookt, zou ik zeggen. Als ge meent: dat dit een vondst is, hebt ge het mis. Het is een vondst, want ik heb een nieuwe kracht ontdekt, zegt hij gelukkig en trots. De stoom zal de wereld veroveren. Zij zal mensenhanden vervan gen en paarden overbodig ma ken. Ge zult zien hoe de men sen mij zullen danken. Ik zal hun vertellen wat zij met ko kend water kunnen doen. Zijn moeder lacht daar sma lend om cn zegt: Zij weten het al: Koffie zetten, zoals ik. Ik denk wel eens dat die moe der niet zo dom en kortzichtig moet zijn geweest als het lij ken zou. Er zijn momenten waarop wij moeten bekennen dat er voor ons niet zozeer een reden is om George te danken voor zijn stoom. Hij had er mee kunnen wach ten, om zo te zeggen. Alle uit vinders hadden kunnen wach ten tot iemand hun kwam ver tellen, dat het tijd voor hun uitvinding werd. En dat de mensheid er verlegen om zat. En dat het geen doen meer was op de oude manier. Moeder Stephenson moet niet zo achterlijk geweest zijn als zij leek. Maar zij had wat eerder moe ten binnenkomen om koffie water op te gieten. J. L. streeks 1750, het derde twintig jaar later, doch historisch zuiver, op dezelfde plek. Medewerking gemeente Het gemeentebestuur van Velsen heeft zijn voldoening over deze unieke poging om Velsens historie ter plaatse te doen her leven duidelijk te kennen gegeven. Naast de morele steun, die het gezelschap van ge meentezijde geniet is echter de financiële steun niet achterwege gebleven. De „Hoo ger-Geest Ghesellen" stellen dit buitenge woon op prijs, daar de onkosten, gezien de 18e eeuwse costuums, zeker in de papieren gaan lopen. Er wordt overwogen de leerlingen van middelbare scholen na de „gewone" voor stellingen eveneens te confronteren met deze herleving der historie. ADVERTENTIE NAT GONELLA Trompstr. 121 - Tel. 4475 - IJmuiden (O.) Oudergewoonte zijn in de maanden April en Mei vele concertprogramma's aan wer ken van Beethoven gewijd. Ook de uitvoe ring. welke de Haarlemse Orkest Vereni ging in de voor deze gelegenheid uitver kochte K.S.A.-zaal gaf, bevatte een drietal composities van deze grote meester. Toon Verhey leidde de avond in met de Derde Leonore-ouverture, een der meest imposante symfonische ouvertures die ooit geschreven zijn. Zoals bekend, schreef de componist een viertal ouvertures voor zijn muziekdrama „Fidelio", waarvan de laatste hem als inleiding tot deze opera, die hij eerst met „Leonore" betiteld had, het meest kon voldoen. Leonore is de heldin van het drama, die door haar moed, vertrouwen en zelfopoffering haai- echtgenoot Florestan van de dood weet te redden. In de Leonore III, door Beethoven tot een markant symfonisch gedicht uitge werkt, heeft de componist getuigd van zijn vertrouwen en geloof in de grote geestelijke waarden, die in de vrijheid van denken verankerd zijn. Verhey's suggestieve directie bewerkte, dat het orkest, dat ook deze avond weer uitstekend op dreef was, er een geladen vertolking van gaf. De klank was opvallend fraai uitgebalanceerd, de dynamiek ver kreeg extra relief door de opvatting van de dirigent, tot welk relief niet in het minst het geraffineerde spel der celli bijdroeg. Het is onbegrijpelijk, dat, ten tijde van de eerste uitvoering van het onsterfelijke vioolconcert, het publiek geen begrip voor dit meesterwerk toonde, zodat het van het répertoire verdween. Slechts Mendelssohn, aan wie men het ook te danken heeft dat de Mattheuspassie van Bach uit de ver getelheid werd gehaald, besefte dat er nog meerdere vergeten parels der muziek op herontdekking lagen te wachten. Voor hem was er immers maar één waarachtig mees terwerk, dat alle vioolconcerten in de scha duw stelde: Opus 61. Bijna anderhalve eeuw later is dit nog steeds het geval, want zowel aan ontroerende schoonheid van me lodie als aan zuiverheid van expressie heeft het zijn weerga niet gevonden. Daarenbo ven neemt het een bijzondere plaats in we gens het virtuoze element, dat geenszins afbreuk doet aan het symfonische karakter van de functie, die het orkest er in te ver vullen heeft. De solist was ditmaal Dick de Reus, die reeds op zestienjarige leeftijd cum laude het einddiploma conservatorium behaalde en, achttien jaar oud, reeds tot eerste vio list van het Amsterdamse Concertgebouw orkest werd aangesteld. Te Genève ver wierf hij in 1946 op een internationaal con cours de derde prijs. Dick de Reus heeft deze avond getoond, een violist van formaat te zijn, die door zijn meesterschap de mu ziekliefhebbers zozeer vermocht te boeien, dat de spanning zich na de brilliant ge speelde cadens in een langdurig applaus ontlaadde: een unicum in een Nederlandse concertzaal. Niet in het minst was dit succes mede te danken aan de meesterlijke leiding van het orkest door Toon Verhey. Deze gaf door een harmonieus aangepaste begeleiding aan het spel van de solist de waarde, die het toekwam. Dit volkomen elkander be grijpen was een der meest treffende muzi kale verdiensten van deze avond, die met de vijfde symfonie werd afgesloten. Ook bij de uitvoering van laatstgenoemd werk heeft men weer eens te meer kunnen beseffen welk een genie Van Beethoven is geweest en hoe hij zijn levensovertuiging in zijn werken tot uitdrukking wist te brengen. A. J. VAN DER WEIJDEN.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5