D.CiJ.-competitie loopt uit op krachtmeting der meesters OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed -Clowntje Riek Herkamp tussen Dukel en Laros waarschijnlijk Agenda voor Velsen Sociale Voorzieningskas voor papierfabriek- personeel Jac. Boot in Alphen jubileerde URETER'S THEE Afternoon tea ISlauwmerk Castricum r4 Twee thuiswedstrijden JJmond" voor Lezing over „Rembrandt'' voor Humanistisch Verbond Scheepvaart Aan de Kwarfaalabonnés Voor de kinderen FEUILLETON De fluistercampagne DONDERDAG 3 APRIL 1952 Had Olt mei wat meer zelfbeheersing en de nodige voorzichtigheid het zo goed als gewonnen eindspel juist uitgespeeld, dan was de voorlaatste ronde van de competitie der IJmuidense Damclub in dc eerste neder laag voor H. Laros geëindigd. Nu wist deze crack op bewonderenswaardige wijze remise uit een stelling te halen, een wapen feit, dat de meesien niet gelukt zou zyn. Een andere speler, J. v. Straten, die tot nog toe ongeslagen was in de hoofdklasse, kreeg een nederlaag van B. Dukel aan de broek. Laatstgenoemde is thans uitgespeeld en al leen Laros kan door zijn twee achterstallige partijen (tegen v. Straten en Visser) te win nen, nog geljjk met hem op de eerste plaats eindigen. Laros zal deze kans wel ten volle benut ten en de DCIJ-competitie krijgt daardoor een interessant aspect door een na-kamp tussen Dukel en Laros om uit te maken wie zich de DCIJ-kampioen voor 1952 zal mogen noemen. De overige uitslagen in de hoofdklasse luiden: Koetsier wint van Nieuwenhuizen; Vooys verliest van G. Postma: voorzitter De Jong speelt remise tegen T. Postma en J. Smit afgebroken tegen Koetsier. In de eerste klasse wist „opa" v. d. Bos remise van Heime Langbroek af te dwingen; de partij van Wim v. Wort met Koppelman werd afgebroken. De overige uitslagen luiden: Evert Schadé remise met D. Ott; Meyer verliest van J. de Boer: Wim Zeeders wint van P. Schadé; Gravemaker remise met E. Schadé en Brou wershaven remise met P. Schadé. De stand in de hoofdklasse luidt nu: gesp. gew. gel. verl. pt. 1. B. Dukel 12 10 1 0 22 2. H. Laros 10 8 2 0 18 3. J. v. Straten 11 8 2 1 13 4. G Postma 9 5 2 2 12 5. D. Ott 12 2 6 4 10 6. K. de Jong 10 3 4 3 10 7. H. Visser 10 2 4 4 8 8. H. Swier 11 0 7 4 7 9. L. Koetsier 10 1 5 4 7 10. L. Vooys 11 0 7 4 7 11. T. Postma 8 1 4 3 6 12. J. Smit 9 1 4 4 6 13. v. Nieuwenhuizen 10 2 2 6 6 De drie hoogstgeplaatsten tonen zich in dit gezelschap zeer productief. Voor de onderste twee plaatsen is nog volop spanning.. Voor de aanvang der voorlaatste ronde bracht voorzitter K. de Jong hulde aan Laros en Dukel. die zich in de finale om het landskampioenschap gevochten hebben. Hoe ADVERTENTIE In het kader van de bekerwedstrijden speelt de handbalvereniging „IJmond" Zondag twee thuiswedstrijden op „Water vliet". Het eerste dames (kampioens)elftal ont vangt Bergen 1, welke club na het Alk- maarse AVA, de mede-kampioenscandi- daat van de IJmondsen, de sterkste was in de afdeling eerste klasse B. Deze ont moeting kan dus een goede oefening zijn voor IJmond 1 voor de komende promotie wedstrijden. Het tweede herenelftal speelt tegen het sterke Rapiditas 2, dat echter dit seizoen een van de zwakste ploegen was in de af- delings eerste klasse. De Velsense handballers(sters) komen uit als volgt: IJmond 1: dames H. Nabben; L. Mossel en C. v. d. Plas; J. Konz, N. N., en M. v. d. Wel; M. v. Vierzen, D. Marckel- bach, M. Klesser, R. v. Dongen en H. Pork. IJmond 2: heren: H. Mol, H. Boom en W. Gravendaal; T. Prinsse, M. Menist en J. v. Buuren; P. de Waal, G. Kramer, J. Mole naar, G. Woning en J. v. Eden. Voor het eerste herenelftal is van de Utrechtse handbalvereniging U.D. een uit nodiging ingekomen om deel te nemen in een tournooi van zeven verenigingen om de zilveren vriendschapsbal. Dit tournooi wordt waarschijnlijk 4 en 18 Mei te Utrecht gehouden. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 10 vaartuigen aange voerd: 2? pond paling, prijs f 1.20f 1.21 pet- pond: 402 pond spiering f 0,25f 0.29; 291 pond voorn f 0,08f 0,09 en 105 bak nest prijs f 3.20 per bak. DONDERDAG 3 APRIL Tlialia, 20 uur: Speciale voorstelling „Liebe '47". Rex, 20 uur: „Het Portret". VRIJDAG 4 APRIL Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Nutsbibliotheek: geopend van 19 tot 21.30 uur. Thalia, 20 u.: „De Prinses van Samarkand". Rex, 20 uur: „De leukste thuis". ook het resultaat moge zijn in het a.s. tour nooi, vast staat dat DCIJ twee leden bezit die tot de tien sterkste dammers van Nederland behoren. Het Centraal Sociaal Fonds voor het per soneel van Van Gelder Zonen N.V. heeft een uitbreiding ondergaan. Volgens een mededeling, die aan het personeel is ge daan is na langdurig overleg met de direc tie van Van Gelder Zonen N.V. en het bestuur van het Centraal Sociaal Fonds (C.S.F.) een „Sociale Voorzieningskas" (S.V.K.) in het leven geroepen als zelf standig onderdeel van het C.S.F. De sociale voorzieningskas beoogt, waar noodzakelijk en mogelijk, aan de leden of hun gezinnen zowel financiële steun als sociale voorziening. Bij geboorte van een tweeling wordt bij voorbeeld aan een lid een extra bedrag van 50 aan bevallingsgeld uitgekeerd. Het centraal bestuur van de SVK wordt aangevuld met vijf afdelingsbesturen van de vier fabrieken en het hoofdkantoor. Voor Velsen bestaat het afdelingsbestuur vanwege de plaatselijke directie uit de heren ir. B. Verdoorn, H. D. Lokhorst en mejuffrouw 'zr. J. Zwikstra en voor het CSF uit de heren J. Ph. Juckers, H. Andrea en L. Harsveld, welke laatste ook in het centraal bestuur zitting heeft. Het Centraal Sociaal Fonds zal uit zijn middelen een groot bedrag inbrengen in de SVK. waarnaast de directie van Van Gelder Zonen N.V. jaarlijks een bijdrage aan de Sociale Voorzieningskas per lid zal verstrekken. De gemeenschap Velsen van het Huma nistisch Verbond heeft voor Vrijdagavond aanstaande een lezing met film georgani seerd in de Rijks H.B.S. De heer F. Kol man voorzitter van de gemeenschap Alk maar zal spreken over „Rembrandt". BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. ZoontjesThiele, z.. Beste vaerstraat 1, IJmuiden-O.: A. H. E. Postma Mol, d., Eemslraat 24. IJmuiden: R. Horring —van Urk, z„ Verbindingsstraat.5, Velsen-N.; L. A. van Breemen—Karsseboom. ri.. Regge- straat 43, IJmuiden: L. M. E. van Woerkom de Tello. z., Kerkerinklaan 72, Santpoort; D. BornBoonsira. z., van Rijswijkstraat 52. Velsen-N.; G. WollensteinSteigstra. d., Driehuizerkerkweg 35, Driehuis; P. Lang broekOp den Velde, z., Wijk aan Zeeërweg 188, IJmuiden: E. C. van der Velden—van den Bos. d.. Planciusstraat 59, IJmuiden-O.; M. M. de Rover—Zandbergen, d., Curagao- straat 68. Santpoort. OVERLEDEN: K. de Reus. 76 j.. echtgenoot van E. Blekemolen. Geelvinckstraat 125. Velsen-N.; G. Oudemast. 58 j„ echtgenoot van A. Boekenkruger, V.S. 32, IJmuiden: G. Langbroek. 74 j., Kompasstraat 20. IJmuiden; J. Bijman, 25 j., Alkmaarsestraatweg 232, Beverwijk. In onze tijd, die zich kenmerkt door een jacht on diploma's, komt het wat onwaar schijnlijk voor, dat daar v'jftig jaar ge leden geen sprake van was. En toch hebben mensen met een eenvoudige opleiding het ver gebracht in de wereld. De heer Jac. Boot. de directeur van de scheensbouw- werf D. en Joh. Boot N.V. te Alphen a^n de Rijn, is een van die self-made men". Gisteren herdacht hij de dag, waarop hij vijftig jaar geleden aan de bedrijven werd verbonden. In het vorig jaar uitgegeven gedenkboek ..Honderd jaar schenen en veertig jaar mo toren" lezen wij van hem: „De derde zoon. Jacobus, geboren 1887, die administratieve aanleg bleek te hebben, werd reeds met veertien jaar van school gehaald en aanstonds aangesteld als boek houder, een weidse titel voor zeer eenvou dig werk. Hij kwam aan vaders lessenaar te zitten, waarin twee laatjes waren: één voor de binnenkomende rekeningen en het andere voor diezelfde rekeningen, nadat ze betaald waren. Jacobus heeft van zijn va ders primitieve administratie iets gemaakt, dat op een boekhouding geleek en Dirk (de vader), was bevrijd van een last. die hem griize haren dreigde te bezorgen." Het hart van de jubilerende firmant hing blijkbaar niet aan het administratieve werk, want in 1916 leidt hij samen met een broer de scheepswerf De Vooruitgang te Gouwsluis. Omstreeks 1925 is hij directeur geworden van de scheepswerf De Industrie aan de Emmalaan te Alphen aan de Rijn, waaraan hij dus ruim 25 jaar is verbonden. In die periode is het personeel hem hoog gaan waarderen, omdat „mijnheer Koos Boot" een man is, die medeleven toont met z'n mensen. Passie-wijdingsavond Goede Herderkerk In de Goede Herderkerk te IJmuiden- Oost is Woensdagavond een Passiewijdings- dienst gehouden. Het Goede Herderkerk koor onder leiding van Joop Huizinga, dat op uitstekende wijze een aantal Passie- diederen zong, zorgde voor een goed slui tend geheel. Prachtig klonk vooral het „Al zo lief heeft God de wereld gehad", waar in het koor zich uitstekend deed gelden. Albert de Groot bespeelde ditmaal het orgel en hij deed het op uitstekende wijze, niet alleen als solist, maar ook ter onder steuning van de zang der gemeente van een aantal lijdenskoralen. De liturgie, die gelezen werd door ds. G. Wassenaar, omvatte een aantal schriftlezin gen, die de kruisiging tot onderwerp had den. IJmuidense dames in Amsterdam geslaagd Voor de te Amsterdam gehouden practijk- examens machinesohrijven slaagden de dames P. Deventer en H. Born. Voor het practijkexamen steno slaagden de dames C. Heijdenrijk, J. van Egmond en B. W. J. Klut. „Kinheim" ontvangt Deense voetballers De voorgenomen reeds eerder door ons gemelde sportuitwisseling van de voetbal vereniging „Kinheim" met de Deense voet balclub „Husum Boldklub" uit Kopenha gen, gaat door. Ngar het Kinheim-secretariaat thans mededeelt zullen de Deense gasten, die per touringcar reizen, in de avond van 25 Juni in Velsen-Noord aankomen voor een vijf daags bezoek, dat 30 Juni 's morgens ein digt. Echter zijn de Deense voetballers nog niet allen ondergebracht, zodat het Kin- heim-bestuur gaarne nog enige adressen wil noteren van hen, die een gast voor dit verblijf kunnen herbergen. De heer J. H. v. d. Wateren, Schoonoortstraat 7, Velsen- Noord belast zich met de aanmeldingen. ADVERTENTIE véél meer geur, méér smaak. 'n heerlijke Engelse Ceylon melange 'n zeer geurige Ceylon-Assam melange Dure spruiten Voor de spruiten kregen de Castricumse tuinders op de veiling van Woensdag maar liefst 81 tot 107 cent per kilo. De andere producten brachten de voleende prijzen op: Witlof I 48-61. witlof II 35-47: prei I 30, prei II 13,,radijs 1114-12, boerekool 8. Aardbeien liepen eveneens weer in prijs op. Er werd dit keer 170 cent per doosje voor betaald. Er komt tekening in Bricas-competitie Bij de bridgeclub Bricas lijkt het duo Van KleefKossen recht op het clubkam pioenschap af te stevenen. Opnieuw werd dit koppel tijdens de onderlinge wedstrij den in hotel Meijer eerste in de afdeling A met een gemiddelde van 65,28 procent. De heren La grandIvangean plaatsten zich als goede tweede met 60,42 procent en de heren KlaasseMorelis derde met 52,08 procent. In afdeling B haalde het duo Bakker Toepoel met 58.33 procent de volle buit binnen. Als nummer twee kwamen Peters Ravenzwaai uit de bus met 53,47 pro cent. Met gering verschil werden de heren BmksmaWids derde met 52.08 procent. Mevrouw Morelis en de heer Zonjee toonden zich in de laagste afdeling de stenksten door 45 punten of 62,50 procent bijeen te garen. ADVERTENTIE Aliolh, pass. 1 Fernando Noronha. Alohaid, 1 v. Santos n. Tntudad. Amsieikerk, 2 v. Dakar te Freetown verw. Amsteiiand, pass. 1 Kanarische ell. Arkeidijk, 1 van Antwerpen. Averdijk, I van Le Havre te Antwe-pen. Axcidijk, 2 te New York. Ariadne, 2 dwars Noord wijk. Aagtekerk, 2 van Antwerpen naar R'dam. Aai dijk, 2 te Antwerpen. Aiblasserdijk, 31 te Vera Cruz. »Andijk, 1 van Galveston naar Rotterdam. Agamemnon, 2 van San Juan te Antwerpen. Abbedijk, 1 720 m. NO. Beimudas. Alderamin, l 430 m. z.t.w. Madeira. Alnati, 1 440 m. N.NO. Abrolhos eil. A'plierat, 1 350 m. O. Abaco Bahamas. Amstelpark, 1 390 m. N.t.w. Flores. Annenkerk, 1 400 m. O.ZO. Kp. Leeuwin. Argos, 1 v. Lissabon n. Tamger. Arundo, 1 320 m. ZW: Ouessant. Aalsurn, 1 80 m. ZO. Minicoy. Alcyone, 1 570 m. W.t.Z. Cocos eil. Almkerk, 1 720 m. O.ZO. Diego Garcia. Bantam, 30 v. Semarang te Tj.' Priok. Barendrecht, 1 440 m. N.t.W. Noordpunt Mada gaskar. Bloemfontein. 1 150 m. W.ZW. Luderlts baai. Bonaire, 1 770 m. Z.ZW. Flores. Caitex Leiden, 1 v. Sidon naar Rotterdam. Caltex Utrecht, 1 v. Sidon naar R'dam. Cleodora, 1 v. Chittagong n. Bahrein. Congostroom, 1 240 m. ZW. Kp. Vincent. Cottica, 1 770 m. ZW. Madeira. Coryda. 1 dwars Deli. Dongedijk, 1 v. Cristobal n. Los Angeles. Dlemerdij'k, 1 bij Golf de Fonseca. Duivendrecht, 1 van Manati n. Albany. Eendracht, 1 dwars Ouessant. Esso Amsterdam, 1 380 m. ZW. Lands End. Friesland (SSM), 1 v. Antwerpen n. Workington. Friesland ((KRL), 29 te Prlok. Farmsum, 1 340 m. Z. Cp. Race. Felipes, 1 v. Pulu Sambu n. Pladju. Gouwe. pass. 2 Finisterre. Gaasterkerk, 1 v. Mozambique te Lorenzo Marques. Ganymedes, 1 bij Crooked eil. Hector, 1 Gibraltar gepass. Hecuba, 1 van Antwerpen naar R'dam. Heelsum, 1 360 m. W.NW. Finisterre. Helena, 1 475 m. ZW. Azoren. Hprmes, 1 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hesiia. 1 430 m. NO. Martinique. Hoogkerk, pass. 1 Sabang v. Japan. Hydra. 1 geankerd Puerto la Gruz. Helicon, 1 v. Kingston n. Ciudad Trujillo. Indrapoera. 2 v. Port Said n. Southampton. Joh. v. Oïdenbarnevelt, 1 v. Belawan n. Colombo Jupiter. 2 van Levant te A'dam. Kota Inlen, pass. 1 22 u. Dover. Kalabahi. 1 v. Belawan naar Sabang. Kedoe. pass. 1 Algiers. Klipfontein, 1 720 m O. Aseencion edl. Kota Gr-de, 1 220 m. ZO. Sable eil. Ktel-drecht, 1 360 m. W. Sabang. Leopolöskerk, 1 van Khorramshar n. Bahrein. Lombok. 1 v. Singapore n. Manilla. Langkoeas, 1 van Belawan te Colombo. Leuvekerk. 1 v. R'dam n. Hamburg. Loenerkerk, 2 pass. The Brothers n. Suez. Lufterkerk. 2 te Genua Lissekerk. 2 van Damman raar Bahrein. Lieve Vrouwekerk. 2 v. R'dam n. Marseille. Laertes, 2 v. Cheiibon te Soerabaja. Le Maire, 2 van Semarang te Tj. Priok. Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1952 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad 6.10 (voor abonnés die de krant per post ont vangen 6.60) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Amster- damsche-.Twentsche- of Rotterdamsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abonne mentsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afgeschreven, wilt U dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie J Daar zag oom Tripje nog net de kat en de hond weer om 'n hoek verdwijnen.... Ze holden de trap op naar de bovenste verdieping. En oom Tripje rende er achter aan. Het was ook wel te dol.... die twee'rakkers maakten een herrie in huis en alles werd onderstboven gelopen! ,,Kom hier, Krulletje!", riep oom Tripje. Maar jawelanders ivas Krulletje heus wel 'n gehoorzaam hondje. Maar nu hij achter die kat aanzat, luisterde hij niet. Hij holde maar als 'n bezetene achter de poes aan, de trap op, de zolder over. Nou ja, je kon toch, als hond, niet dulden dat er zo maar een wildvreemde poes zo onbeleefd was je huis binnen te dringen! „W'rrrrauwauwauwauw!"blafte Krulletje nijdig. Bijna had hij de kat te pakken. Bijna. Maar nog net op het nippertje schoot de kat het zolderraam uit. Krulletje nam 'n sprong en belandde ook in de dakgoot. „Ik krijg je wel," wrrroejf! Maar dat had hij mis. De poes schoot tegen de gladde dakpannen op en zat in 'n wip boven op het schuine dak. En dat lukte Krulletje niet! Limburg, 1 v. Soerabaja n. Probolinggo. Mariekerk, pass. 1 Guardaful. Meerkerk, 1 v. Karachi n. Aden. Meliskerk 1 v. Port Elizabeth n. East London Mi tra, 1 dwars Minicoy. Marken, 2 van Amsterdam te R'dam. Merwede, 1 630 m. O.NO. Bermudas. Minjak, 3 v. Tarakan te BaMkpapan verw. Macoma, 1 110 m. W.ZW. Kp. Selatan. Metula, 1 280 m. W.t.N. Kamgeroo ell. Nooixlwljk. 2 rede Casablanca. Nigerstroom, 1 in Golf van Biscaye. Noordam, 1 1040 m. O.t.N. Kp. Race. Oberon, 1 van Port au Prince te St. Marc. Ondina, 1 v. Yarrow n. Pemis. Oranjefontein, 1 670 m. NW. Walvisbaai. Ovula, 1 1020 m. NO. Guadeloupe. Oranje, 1 90 m. W.t.N. Minicoy. Oranjestad, 1 430 m. Z.ZW. Flores. Parkhaven. 1 te Las Palmas. Paula, 1 100 m. Z. Bangkok. Prins Alexander, 1 480 m. W.ZW. Lands End. Prins Joh. Willem Frlso, 1 320 m. NO. Flores. Prins Willem v. Oranje, 1 270 m. W.ZW. Scilly's Prins Willem II, 1 470 m. N.NO. Flores. Prins Willem IV, 1 in Golf v. Biscaye. Prins Wiilem V, 1 van Antwerpen n. R'dam. Poeloe Laut, 1 dwars Mtnicoy n. Belawan. Prins Willem II, 1 410 m. N.t.O. Flores. Pygmalion, pass. 1 Kp. San Antonio. Rotti, 2 v. Belawan te Singapore. Ruys, 1 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Rempang, 1 840 m. ZW. Palma. Roebiah, 1 rede Bangnara. Slamat 1 v. Suez naar Aden. Samarinda. pass. 1 Fernando Noronha. Sinabang, 1 van Padang n. Sibolga. Stad Schiedam, 1 120 m. W. Ouessant. Stentor, 1 v. Pto. Cabello te Maracaïbo. Salatiga, 1 770 m. W.ZW. Flores. Saparoea, 1 210 m. W.ZW. Ras Fartak. Scherpendrecht, 1 120 m. W. Runsal Jebel. Sliedreeht 1 dwars Alexandrië. Soestdijk. 1 190 m. W.t.N. Guardaful. Stad Arnhem, 2 v. Cardena te Nuevitas. Stad Breda, 1 240 m. NW.t.W. Key West. Tripang, pass. 1 Minicoy n. Colombo. Tarakan, 2 te Port Said. Tamo, pass. 1 Madeira. Themlsto, 1 430 m. NO. Flores. Tomori, 1 500 m. NW. Flores. Tawali, 1 160 m. ZO. Socotra. Telamon, 2 te Aruba. Tornate. 1 780 m. O.t.Z. Anderhalfgraadskan. Tiberius. 28 v. Port au Prince te Houston. Tiibesar, 1 210 m. NO. Cartagena, veendam. 21 u. te Hopk v. Holland verw. van Riemsdijk, 1 v. Belawan n. Smgapore. Waterman. 1 van Rotterdam te Haltifax. Willem Barendsz. 1 3*0 m. Z.ZO. Dakar. WUlemstad. 1 980 m. NO. Barbados. Winterswijk, 1 170 m. N.t.O. F'rvisterre. Wcsterdam, 1 350 m. ZO. Cp. Race. Winsum. l 260 m. NW. Madeira. Woensdrecht. 1 pass. Ko. Tenez. T.Tsel, 1 v. Median n. Burriana. Zaan. p-ass. 1 Finisf°rre. Zeeland fKRL), 1 250 m. W. Gibraltar. Zonnewijk, 31 590 m. O.ZO. Bermuda. Zijpenberg, 1 540 m. W.ZW. Finisterre. KLEINE VAART Algarve. 1 van Swansea n. Rotterdam. Audacia, 1 te Liverpool. Badzo, 1 van Hull te Goole. Barracuda, 4 v. Swansea te R'dam verw. Bernina, 2 v. Kopenhagen te Malmö. Bill, 2 v. IJmuiden te Stockholm verw. Birmingham, 1 v. Leith n. Amble. Bree Helle, 2 van R'dam te Londen verw. Caland, 1 v. Arendal n. Grangemouth. Carpo, 1 van Dublin te Drogheda. Corona, 3 v. Charlestown te Birkenhead. Davina Goekoop, 1 van Brest n. Roscoff. Depa, 1 v. Portsmouth n. Bilbao. De Ruyter, 31 v. Swansea naar R'dam. Dorinda, 2 v. Bremen te Antwerpen. Duiveland, pass. 1 Brunsbilttel. Elisabeth, 2 v. Hull te Puttershoek. Ferocla, 1 te Birkenhead. Frejo, 1 van Galway te Glasgow- Frisia. 2 v. Purfleet n. Thameshaven. Hast I. 1 van Antwerpen naar Londen. Hast III, 1 van Parijs naar Kopenhagen. Hast V, 2 v. Port Talbot naar Ivine. Elenriea, 1 van Leixoes te Belfast. Holendrecht, vertr. 2 v. Bergen n. Thameshaven Hondsrug, 2 v. Londen te Rostock verwacht. Houtman, 1 van Hamburg te Leith. Hulst. 31 v. R'dam te Genua. Ingeborg, 2 nog te Harburg. Jokurma, 2 R'dam te Antwerpen. Kortenaer, 2 te Nykoping. Marcella, 2 te Portolade v. Fawley. Merak, 2 500 m. Z.ZW. Madeira n. R'dam. Midsland, 2 van Grangemouth te R'dam verw. Mies, 2 v. Londen te La Rochelle. Monica, verm. 2 v. Belfast n. Workington. Mulan, 1 van Kopenhagen naar Rotterdam. Nelly. 2 van Whitness n. Campbelltown. Noord, 3 v. Billingham te Thameshaven verw. Oleum, 2 v. Londen n. Cherbourg. Palma. 2 v. Drogheda te Frederikstad verw. Peter 2 van Gothenburg n. Otterbecken. Remmert, 2 van Lissabon te Oporto verw. Rose Marie, 2 v. R'dam te Antwerpen. R. P. S., 1 v. Honfleur n. Manchester. Saba. 1 van Le Havre naar Rouaan. Soemba, 2 Portsmouth. Striipe, 1 van R'dam te Port Talbot. Ton. 1 v. Gyon te Lissabon. Trompenburg. 2 van Stockholm te Antwerpen. Vecht. 4 v. Holback te Antwerpen verw. Vrouweoolder, 3 v. R'dam te Oporto verw. Vrijburgh, 1 van Duinkerken n. Londen. Westkust, 2 v. Bristol te Swansea. Westlaan, 1 van R'dam te Hamburg. Wim, 2 te Avonmouth. In en uit. Daar Dinsdagavond bijna de gehele kottervloot binnen kwam om Woensdag te markten, was het Woensdag tegen de middag een complete optocht vam uitvarende kotters, die nog enkele dagen naar zee gingen tot Zaterdag. Naar zee vertrokken de BR 7 8 5 28 55 46. IJM 249 226 202 206 215 262 318 239 241 227 33, CG 1, VD 68 1. CZ 3 20, UK 215 194 99 115 32 168 9 158 199 258 143 135 4 145 114 16 18 50 160 17 86 85 49 98 94 203 25 48 120 161 78 90 42 75 200 70 93 185 66 241 80 8, Texel 4 32, SCH 233, OD 18, KW 140 en KW 48. Binnen kwamen Woens dagmorgen de IJM 221 34, TEX 4 32, VD 68 en de UK 70. Verder kwam de Antoni van Leeuwenhoek als bij ligger nog bin nen. ADVERTENTIE Grillen. De Woensdagmarkt stelde de handel voor de zoveelste maal weer eens voor de nodige verrassingen. Nadat Dins dag met uitzondering van enkele soorten de prijzen een sterke daling ondergingen en te verwachten was dat deze daling met het oog op de grote aanvoeren die Woens dag plaats vonden nog wel zou toenemen stegen daarentegen Woensdag de prijzen weer voor enkele soorten. Onder andere de tong, die reeds Dinsdag zeer hoog ge noteerd stond als gevolg van het geringe aanbod van de laatste dagen, steeg aan zienlijk in waarde en bereikte een abnor maal hoog niveau.Er vielen voor deze soor ten geen noteringsverschillen meer op te merken, daar alle soorten, zowel de grote als de tong 1 ruim f 2,80 per kilo op brachten. De grove slips spanden echter geheel de kroon met noteringen van f 2,50 per kilo, een prijs, die normaal voor de grote soorten voor goed kan doorgaan. De kabeljauw bleef een goed gevraagd ex portartikel, maar werd niet voldoende aangevoerd, waardoor de noteringen nog hoger werden opgedreven. De regels grote dikkoppen stegen tot f 110 en f 120 per 10 stuks, al naar gelang de kwaliteiten en de kisten grote kabeljauw kwamen bij het einde van de afslag op f 145 per 125 kilo. De schelvisnoteringen namen een iets twijfelachtiger houding aan. Aanvankelijk wei-den er noteringen gemaakt van f 45 per kist voor de grote soorten, maar na vele schommelingen kwam als laatste prijs nog slechts f 37 uit de bus. Hetzelf de gold voor de.braat, die tussen f 35 en f 37 bleef hangen. Voor de grove trawler wijting was iets /neer belangstelling; er werden noteringen gemaakt van f 19 tot f 17. De kleinere en meestal dicht aange voerde loggersoorten gingen echter min der vlot en kregen f 10 tot f 8 gewaar deerd. Het aanbod der scholsoorten, dat zeer beperkt was, bepaalde zich hoofdza kelijk tot de sorteringen 2 en 3; de prij zen liepen respectievelijk tot f 35 en f 20 per kist. Pech gehad. De Allan Water, die vandaag als enige trawler aan de afslag lag, bracht ditmaal, in tegenstelling tot de anders zo grote aanvoeren van dit schip, slechts 600 kisten vis mee. De oor zaak hiervan lag in de pech die men met de machine kreeg en waardoor de visreis eerder moest worden afgebroken. De spe cificatie van de aanvoer luidt: 160 kisten schelvis en piepers, 180 kisten makreel, 65 kisten koolvis, 75 kisten gestripte wijting, 35 kisten dichte wijting, 60 kisten stokke- bit en 220 stuks stijve kabeljauwen. Vrijdag ook een. Ook voor de Vrij dagmarkt staat er maar een trawler op het program, n.l. de Batavia, die een aan voer zal brengen van 100 kisten kabel jauw en gul, 100 kisten schelvis en pie pers, 300 makreel, 75 gestripte wijting en 75 dichte wijting, 60 stokkebit en 80 stuks stijve kabeljauwen. Dit zal wel het slot van de trawleraanvoeren voor deze week zijn, daar er nog niet meer binnenkomers werden gemeld en het weer en de visserij niet erg meewerken om nog meer traw lers voor dit weekeinde te kunnen ver wachten. De schepen, die zo ongeveer „rijp voor binnenkomst" zijn, rekken nog zo veel mogelijk de reizen om te proberen er nog wat van te maken. Resultaten. De Medan, die Woensdag weer voor het eerst na de verlenging van het schip aan de afslag was, maakte met een een pracht reis. De korte 12-daagse reis leverde een eindresultaat van f 20.000 op doordat dit schip gevraagde kwalitei ten aanvoerde, zoals schelvis, kabeljauw enzovoorts. De Vikingbank bracht het tot f 14000 voor een 13-daagse trip, de Fla mingo tot f 17000 en de Duyvis tot f 16000 beide voor 13-daagse reizen. Geen „voorjaarsvisserij". Naar wij vernemen, zal er dit voorjaar hoogstwaar schijnlijk geen zogenaamde „voorjaars visserij" metmotorloggers op de verse haring, met behulp van de drijfvleet, wor den uitgeoefend. Vorig jaar is deze visserij voor het eerst beoefend door een vijftiental schepen en men wilde oorspronkelijk in 1952 dertig schepen laten uitgaan bij wijze van ter reinverkenning voor de verse haringteelt. De loonregeling zou de oorzaak zijn van dit besluit. Marktprijzen. Heilbot 4-2, gr. tong 3,05, gr.m. tong 3,15, kl. tong 2,90, kl. tong I 2,50, kl. tong II 2,27, tarbot I 2.05-1.45 per 1 kg. Tarbot II 80-77, tarbot III 75, gr. griet 80-67, tongschar 94-80, schartong 51-26, gr.m. schol 64, kl. schol II 50-21, schar 38-14, bot 32-30, v. haring 25-17, makreel 20-13, gr. schelvis 47-26, gr.m. schelvis 46-27, kl.m. schelvis 45-27, kl. schelvis I 41-25, kl. schelvis II 33-13, wij ting 20,50-8, gr. gul 52-47, midd. gul 47- 40, kl. gul 37-27, ham 74-60, kl. wolf 42- 36, poontjes 12-8, kl. koolvis zw. 22-18, kl. koolvis wit 37-27 per 50 kilo. Gr. ka beljauw 292-112, gr. koolvis zw. 52-39,50, gr. koolvis wit 82-68, gr. leng 84-69, gr. wolf 90-82 per 125 kg. Aanvoer. 47 kisten tong en tarbot, 18 heilbot, 10 griet, 62 tongschar en schar tong, 140 schol, 150 schar, 9 bot, 270 ha ring, 1220 makreel, 685 schelvis, 815 wij ting, 485 kabeljauw en gul, 16 leng, 5 ham, 48 wolf, 145 poon, 300 koolvis, 95 diver sen, totaal 4520 kisten. BESOMMINGEN VAN VANMORGEN Catharina Duyvis f 16.500; Vikingbank f 14.500; Medan f20.200; Flamingo f 17.000; loggers: SCH 7 f7190; IJM 221 f 8090. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 8) Professor Porter werd gehuldigd als de redder van het land. Maar twee maanden geleden brachten de kranten plotseling geen nieuws meer over hem. Het was hoogst eigenaardig. Ik wist niet, dat hij hier was, merkte Brannigan op. De afdeling Speciale Za ken van Scotland Yard stuurt meestal een mannetje uit om een oog te houden op beroemdheden als Professor Porter. Het is dus best mogelijk, dat er iemand bij hem is. Dat geloof ik niet, merkte Arlen op. Hij logeert in dit hotel. Hij was abso luut alleen, toen hij even voordat het diner begon de lounge binnenliep. Een groepje, dat rond een tafeltje zat, was vrij luid aan het lachen. Toen een van hen per ongeluk naar de professor keek, stond deze ogenblikkelijk op en ging alleen in een hoek zitten. Uit zijn handelwijze zou ik opmaken, dat hij zich helemaal niet op zijn gemak voelde. Het is maar een idee van mij, maar.... Zeker waard er aandacht aan te schenken, onderbrak Brannigan hem. Ik heb hem feitelijk nog nooit ontmoet. Ik zou hem wel eens rustig willen gade slaan. Hij ziet er precies zo uit als op de foto's, zei Judith. Laten wij dan eens kijken, of hij er nog is, besloot Brannigan. Als hem iets zou overkomen.... Maar laten wij op stappen en daar maar liever niet aan den ken. De hoofdinspecteur en zijn twee jonge vrienden namen afscheid op de trap. Bob en Judith liepen naar de lounge. Indien zij niet binnen vijf minuten zouden terug komen, zou de professor daar nog steeds zitten. Nadat de vijf minuten verstreken wa ren, liep Brannigan de lounge in. Direct merkte hij professor Porter op, die in een hoekje zat. In een oogwenk had hij het smalle hoofd, het hoge gewelfde voor hoofd, de verwarde haardos en de dikke brilleglazen in zich opgenomen. Hij lag languitgezakt in een gemakkelijke stoel. Brannigan zag direct, dat de man ziek was geweest. Hij leek veel ouder te zijn dan zijn vijftig jaren. Z'n huid was vaal en zijn handen trilden telkens bij het om slaan van een bladzijde van het boek, dat hij aan het lezen was. Een kellner kwam aanlopen met een glas likeur op een blaadje. Geleid door een bijzonder instinct volgde Brannigan de man. Hij was donker, licht gebouwd en nog jong. Uw bénédictine, sir", zei hij met een Italiaans accent. De professor keek nauwelijks van zijn boek op. Je moet je vergissen, zei hij met een vreemd aandoend hoog stemgeluid. Ik heb niets besteld. Sorry, sir, de kellner wist van geen wijken. U heeft zo juist een bénédictine gehad en daarvoor nóg twee. Maar indien u het niet wenst, zal ik de bénédictine wel weer meenemen. Wacht eens even, zei de professor plotseling en hij legde 't boek naast zich neer. Je zegt, dat ik al drie bénédictines heb gehad? Dat vind ik erg vreemd. Ik heb niets gedronken na het diner, ik drink trouwens nooit bénédictine. Als ik een likeurtje wil hebben, bestel ik steeds kum- mel. De kellner haalde zijn schouders op. Het was duidelijk, dat hij de professor niet ge loofde. Het is mogelijk, dat ik mij vergis, sir. Misschien heb ik die drie bénédictines wel bij iemand anders gebracht. Maar ik weet in ieder geval zeker, dat ik iedere keer betaald werd en een tip kreeg van veertig francs. Ik zal mij dus geen zorgen maken. Plotseling keek de professor verstrooid en tevens een beetje angstig. Ik zal dat van die likeurtjes wel ver geten hebben, mompelde hij, Mijn ge heugen gaat achteruit. Hier, als je blieft, en blijf niet langer staan. De hand van de kellner greep naar een bankbiljet van honderd francs. Merci, M'sieur. Hij rende weg, de professor verstrooid achterlatend, die zoneter ook maar een woord te lezen in z'n boek staarde. Nauwelijks was de kellner in de gang buiten de lounge gekomen, of Brannigan hield hem staande. De hoofdinspecteur had hem zó onopvallend gevolgd, dat niemand, behalve Bob en Judith, hadden gezien wat er feitelijk precies gebeurd was. Wacht eens eventjes, zei Brannigan. Wie zette jou op tot dat spelletje met die likeurtjes? M'sieur? Zijn stem klonk vlak, alhoewel hij enigszins onthutst keek. Je weet best wat ik bedoel. Ik spreek niet erg goed Engels, mom pelde de kellner. Je spreekt het heel goed. Ik heb jouw gesprek met de professor gehoord. Ik versta het maar slecht. Waarom deed je alsof de professor iets besteld had? Ik ben er namelijk zéker van, dat hij niéts besteld had. De kellner zette grote ogen op en maakte een vragend gebaar met zijn handen. Misschien heb ik mij wel vergist. Dat vertelde ik de professor ook. Er zaten en kele heren in een andere hoek. Waarom zou i'c mij met opzet vergissen? Het is mijn werk om ae gasten te bedienen en hen te brengen wat zij bestellen. En niemand haalde jou er toe over om de professor te suggereren, dat hij ver strooid was? M'sieur! Brannigan dacht eventjes na. Het is goed. Je kunt gaan, maar ik wil straks nog eens met je praten. Hoe heet je? Henri, M'sieur. O.K. Ga maar weer aan je werk. Brannigan liep langzaam naar de lounge terug. De professor zat nog steeds over zijn boek gebogen. Het glas bénédictine had hij laten staan. Brannigan pakte een Frans geïllustreerd tijdschrift en ging zit ten. Niemand, die naar hem keek, zou kun nen opmerken, dat Brannigan niet de min ste belangstelling voor zijn lectuur had: ieder ogenblik wierp hij een blik op de professor. Een half uur later bracht hij zijn hand naar de mond om een geeuw te on derdrukken. Hij legde het tijdschrift op een tafeltje en wandelde naar zijn kamer. Hij stond bij het raam en keek naar buiten toen Bob en zijn vrouw binnenkwamen. En?" vroeg Bob. Het bevalt mij niets, gaf Brannigan toe. Ik heb de professor nauwkeurig geobserveerd. Al die tijd dat hij daar zat, heeft hij geen blad van zijn boek omge draaid. Het schijnt mij, dat hij op 't punt staat een zenuwinstorting te krijgen. Dat dacht ik ook al, merkte Arlen op. Ik vond die kwestie met die likeur tjes niet helemaal zuiver op de graat. Die kellner is of een dwaas, of Iemand dwong hem dat te doen on derbrak Brannigan Bobs woorden. En hij vertelde wat hij tegen de kellner gezegd had. Ik kreeg geen woord uit hem los waardoor mijn vermoeden bevestigd zou kunnen worden. Ik denk dat het de bedoeling is, zei Judith, dat de professor moet gaan me nen dat hij niet meer weet wat hij doet. Precies. Hij zou hierdoor zó nerveus kunnen worden dat hij wel eens zijn gees telijk evenwicht zou verliezen. Het gebeurt meer dat een genie plotseling krankzinnig wordt. Denk maar eens aan Dean Swift en Strindberg. Maar vergeet niet dat er tóch een kans is dat de professor wérkelijk verstrooid is. Hij kan dan bést iets besteld hebben, en later alles weer vergeten zijn. Maar waarom zou hij dan vragen naar iets, dat hij nooit gebruikt? Ik moet nog een heleboel over Porter te weten zien te ko men en vooral waarom hij hier is, voordat in dit geval kan gaan uitzoeken. Waarom ga je niet een praatje met hem maken?, stelde Judith voor. Nu nog niet, antwoordde Brannigan. Eerst moet ik over alles nog eens rustig mijn gedachten laten gaan. Of wij zijn in een hoogst onaangename en geheimzinnige geschiedenis gerold, óf het zijn alleen maar kletspraatjes zonder meer. Maar het moet toch een betekenis heb ben, drong Judith aan. Zij droeg een zwar te, nauwsluitende cocktailjurk, die uitste kend contrasteerde bij haar goudglanzende haar. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6