Lokroep van verre, waarop tal van meisjes te gretig afgaan Kort en bondig De gevoelige snaar „Meisje voor de huishouding gevraagd'* Beverwijk Plannen sporthal bij Olympisch Stadion FATMA, de hand die boze geesten verdrijft Castricum 11 VEM-trawlers als eerste op de sleephelling Kort verhaal door Bram Brekema Bloembollenkwekers ongerust over de „lente" Scheepvaart VRIJDAG 4 APRIL 1952 (Speciale berichtgeving) Bij zeer veel Nederlandse meisjes heeft zich na de bevrijding de vurige wens post gevat naar een betrekking in het buiten land. Vooral de komst van vele buitenlan ders in ons land heeft bij de jongelui de hang naar een nadere kennismaking met andere landen en volken gestimuleerd. Honderden Nederlandse meisjes zijn uit gezwermd naar Engeland, Frankrijk, Bel gië en in het bijzonder naar Zwitserland. De meesten gingen er natuurlijk in de huis houding, omdat er in "andere beroepen door de taalmoeilijkheden minder directe moge lijkheden liggen. Voor zover dat meisjes betrof, die reeds dergelijke arbeid hadden verricht of die op een huishoudschool wa ren geweest, leverde dat over het algemeen niet zo heel veel bezwaren op. Maar helaas, is dat slechts een klein gedeelte. De meesten waren kantoormeisjes, die „wel eens wat anders" wilden, een vreemde taal wilden leren spreken en bereid waren om als bij komende, maar noodzakelijke omstandig heid, een baantje in de huishouding op zich te nemen. Het kon niet anders of dit moest in vele gevallen tot teleurstelling leiden en nu en dan zelfs tot zeer ernstige moei lijkheden. In de eerste plaats liet de voorbereiding van de verhuizing naar het buitenland dik wijls alles te wensen over. Men zag een advertentie, waarin „een meisje voor de huishouding" werd gevraagd, solliciteerde er naar en ging vaak kort daarna hals over kop van huis, aangelokt door de mooie voorstelling van zaken in de advertentie en in de schriftelijke toelichting, menende de lokkende roep van het avontuur te heb ben vernomen. Velen hebben echter tot hun schade vergeten eerst eens te informeren naar de betrouwbaarheid van hun nieuwe werkgever of werkgeefster, naar het loon en de vergoeding van de reiskosten en naai de sociale voorzieningen. Die meisjes wa ren het vaak, die later huilende van leed en verontwaardiging terugkwamen, vol verhalen over de meegemaakte narigheden. Tenslotte mochten zulke meisjes nog blij zijn dat zij in elk geval weer thuis waren gekomen. Want men moet zich afvragen hoe vele anderen, die öf de vergissing niet durven erkennen öf er niet in zijn geslaagd reisgeld bijeen te krijgen ginds zijn ge bleven: steeds verder afzakkend van de ene ellende in de andere. Werkgevers voor 12 betrouwbaar" ,on- In het paspoort, dat zij vernieuwd of verlengd krijgt bij een verhuizing naar het buitenland, vindt ieder meisje tegenwoor dig een lijstje met de adressen van twee verenigingen, de „Nederlandse Vereniging ter behartiging van de belangen der Jonge Meisjes" en de „R.K. Vereniging ter be scherming van Meisjes", die overal in bin nen- en buitenland hun relaties hebben en desgevraagd uitvoerige schriftelijke advie zen verstrekken. Van welk een grote waarde dat moet worden geacht, blijkt duidelijk uit het feit dat vlak na de ooriog ongeveer twaalf pro cent van de betrekkingen aanbiedende werkgevers in het buitenland als „onbe trouwbaar" moest worden afgewezen. Vele meisjes en helaas ook vaak hun huisgenoten nemen het erg gemakkelijk op. In grote zwermen gaan zij naar het vreemde land met een volle koffer en een slecht gevulde beurs. En bij hen overheerst hetzelfde plan: „een baantje in de huishou ding zoeken als het geld op is." In de tegen woordige omstandigheden loopt dat bijna altijd op een fiasco uit omdat het verboden is zonder arbeidsvergunning in een ander land te blijven. Die vergunning moet men hebben voordat men dat land binnen gaat en zij kan ginds niet worden aangevraagd. Stellig zal er wel eens een enkeling door heen glippen, maar dat is de uitzondering, die de regel bevestigt. Iedereen in ons land kan de gewenste in lichtingen krijgen bij de „Maatschappelijke advies- en inlichtingenbureaux" van de Ne derlandse Vereniging ter Bescherming van Meisjes", gevestigd in de stations te Am sterdam, Utrecht en Rotterdam (D.P.), als mede bij het Centraal bureau van de R.K. Vereniging ter bescherming van Meisjes, Maasstraat 136, Amsterdam. Vereisten Het werk in het buitenland valt de Ne derlandse meisjes vaak tegen. Wie met de zorg voor enige kinderen is belast, maakt meestal lange dagen en van het praten in de vreemde taal komt met die kleuters na tuurlijk weinig. Bovendien schijnt menig meisje te verwachten dat er ginds minder hoge eisen zullen worden gesteld dan hiel en dat is een pijnlijke vergissing. Gemiddeld 80Ó meisjes komen per jaar advies vragen bij de genoemde bureaux. Dat is slechts een bescheiden deel van de velen, die op goed geluk naar het buiten land gaan. Op de vraag: „wat wil je daar doen?", antwoorden velen simpelweg: „O, dat zie ik daar wel". En met open ogen gaan zij zo dikwijls een periode van veel verdriet, te leurstellingen en ellendige ervaringen te gemoet. Menige jonge vrouw mag van geluk spre ken dat de door ondervinding soms „hel derziende" geworden douane-beambten haar plannen doorzagen, haar aan een verhoor onderwierpen en haar bij ge brek aan een arbeidsvergunning prompt met de volgende trein weer naar huis zon den. VIS SERI JBERICHT URK Donderdag werd door negen vaartuigen aangevoerd: 226 pond spiering, prijs f 0.28 f 0.29 per pond en 44 bakken nest (3714 kg.), prijs f 2,73 per bak. In Amsterdam bestaan plannen in de naaste toekomst een sporthal nabij het Olympisch Stadion te bouwen. De exploi tatie zal geschieden onder leiding van de directie van dit stadion. Voor de plannen hebben belangstelling de beoefenaars van ijshockey en van een aantal indoorsporten. Het initiatief is uitgegaan van de heer F. H. Schweers, voorzitter van de Amster damse IJshockeyclub „De Ijsvogels". Zijn bedoeling was aanvankelijk het stichten van een gebouw voor ijshockey te bevorde ren. In Amsterdam bestaat op het ogenblik geen baan en de beoefenaars van deze tak van sport moeten zich naar Den Haag be geven, om daar te oefenen of wedstrijden te spelen. De heer Schweers zocht contact met het bestuur van het Olympisch Stadion en dat van de Nederlandse IJshockey- bond. Deze bond verleende gaame mede werking, doch was van mening, dat niet alleen aandacht besteed moest worden aan ijshockey, maar ook aan andere takken van sport. Er bestaat immers in Amstei-dam voor vrijwel alle zogenaamde indoorspor ten een grote behoefte aan een overdekte gelegenheid, waarin grote uitvoeringen, demonstraties en wedstrijden van allerlei aard kunnen worden gehouden. Een en ander heeft een punt van bespreking met het bestuur van het stadion uitgemaakt, dat in zijn verlangen om van het stadion meer nog dan thans reeds het geval is een sportcentrum te maken, zich geheel met deze gedachtengang kan verenigen. Het be stuur van het Stadion heeft inmiddels be sloten het initiatief van de heer Schweers en de plannen van de Nederlandse IJs- hockeybond te steunen. Er wordt op het ogenblik reeds gewerkt om de plannen te verwezenlijken. De sporthal zal eventueel verrijzen in de Stadionstraat. Zij zal 75 a 80 meter lang en 50 meter breed worden. Om het speelveld zullen tribunes opgesteld worden, welke het stadion reeds bezit en gebruikt worden bij interlandwedstrijden. Bij ijshockey wedstrijden zullen vijf duizend bezoekers kunnen zitten. De ontwerpen van de gebouwen zijn reeds bij de desbetreffende instanties inge komen. Verwacht wordt, dat spoedig toe stemming tot de bouw zal worden gegeven. Dan zou de sporthal reeds in het komende winterseizoen In gebruik genomen kunnen worden. Beverwijk krijgt een tweede auto-brandspuit Beverwijk's raad gaat zich Dinsdag 8 April in „Scheybeek" uitspreken over de volgende agendapunten: 1.- Benoeming personeel Nijverheidsonder wijs. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. Zeewijkschool. 3. Voorstel tot het verstrekken van een crediet voor de aanschaffing van een tweede auto-brandspuit. 4. Voorstel tot het aangaan van twee geld leningen. 5. Mededelingen en ingekomen stukken. Uitbreiding aantal leerkrachten Wegens de toeneming van het aantal leer lingen kan het aantal leerkrachten aan de openbare lagere Zeewijkschool in Beverwijk met ingang van 1 Januari 1952 worden ver hoogd van zes tot zeven. Burgemeester en wethouders van Bever wijk stellen de raad voor, met ingang van een nader te bepalen datum, een benoeming te doen uit de volgende voordracht: 1. mej. J. A. Reekers, uit Haarlem, die ingevolge tijdelijke aanstelling van het college de functie waarneemt; 2. mej. W. R. Prins, uit IJmuiden. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Nicolaas Maria, z. van P. Hes en C. Swart, Madeweg 1; Adrianus Cor nells Johannes, z. van J. A. Duijn en G. Dek ker, Schoolstraat 8; Nicolaas Johannes, z. van W. J. Stuifbergen en M. C. Snel, Poelven- straat 21; Maria Hendrica, d. van M. L. de Winter en Maria Catharina Meijer, Bakkum- straat 19; Petrus Johannes, z. van J. Ooms en L. H. Conijn, Haagseweg 3: Petrus Nico laas, z. van N. Steeman en K. W. Kuil, Schou tenbosch 19. GEHUWD: Jannes Reurink en Ada Peijs, beiden wonende te Castricum; Maarten Hen drik Sjouw, wonende te Wormer en Gerritje Nannette Hillegonda Peters, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Hendrik Hermanus Reusche, oud 67 j., wonende te Amsterdam; Auke Noorderhaven, oud 90 j„ geh. met C. M. M. Rademaker wonende te Castricum; Jan Mooij, oud 67 j-., geh. met A. van den Berg, wonende te Castricum; Jacobus Gijzen, oud 78 j., geh. met C. van Duivenvoorde, wonen de te Castricum. BINNENLAND Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 22-jarige machine-houtbewerker G. G. Z. uit Amsterdam, veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf. Na zijn terugkomst uit Indo nesië kreeg Z. onenigheid met zijn vrouw, die daarna de politie iricdedeelde dat haar echtgenoot in 1948 brand gesticht en een roofoverval had gepleegd. Voor deze feiten is Z. thans veroordeeld. Ingediend is een ontwerp voor een nieuwe Stoomwet, die de oude wet van 1896 zal vervangen. Te Rotterdam is ingebroken in een nood- winkel waarin een woninginriching is geves tigd. De inbrekers namen tien rollen van vijftig meter overgordijnstof mee, enige rollen meubelstof en 800 meter Brabants bont. De waarde hiervan bedraagt f 10.000. Ook de bakkers van Purmerend hebben besloten een „zwarte lijst" aan te leggen, waarop de namen van wanbetalers zullen worden geplaatst. Er zal naar worden ge streefd uitsluitend contante betaling te ver krijgen. Aan mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Stecnwijk is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als president van het gerechtshof te Arnhem. Tot president is benoemd mr. J. H. M. van der Grinten, thans vice-president, en tot vice-president jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, thans raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. De Pontonniers, het tweede regiment Genietroepen zullen Dordrecht als garni zoensplaats verwisselen met Geertruiden- berg. Ook de pontonniers uit Gorinchem zullen binnen afzienbare tijd naar Geertrui- denberg worden overgeplaatst. In Rotterdam botste Woensdagmorgen een personenauto, die bezig was. drie achter elkaar rijdende auto's te passeren, in volle vaart tegen een taxi, welke uit tegenover gestelde richting kwam. De drie inzittenden van de personenauto, een 54-jarige Hagenaar, een 24-jarige Schiedammer en een 32-jarige Rotterdammer, werden allen gewond. De inzittenden van de taxi, waaronder passa giers voor de „Willem Ruys", bleven ongedeerd. Het bestuur van de Communistische Partij Nederland heeft zich in een brief ge richt tot de besturen van de P. van de A., de V.V.D., de Chr. Hist. Unie en de Katholiek Nationale Partij, waarin een beroep wordt gedaan op deze partijen „om ons volk voor een regering van oorlog, fascisme en ar moede" te waarschuwen. „Wij doen een be roep op uw partijen zo wordt verder in de brief gezegd" om datgene op de voor grond te stellen en op opbouwende zin te richten, wat alle Nederlanders verenigt, die prijs stellen op de nationale' zelfstandigheid van ons land en die de vrede in de wereld wensen". De sterke stijging van het water in de grote rivieren en de strenge nachtvorst heb ben de baksteenindustrie zwaar getroffen. Millioenen pas gevormde ongebakken stenen zijn bevroren en gingen hierdoor verloren. De hoge waterstanden hebben het vormen van stenen voor onbepaalde tijd stopgezet. Vele fabrieken staan gedeeltelijk onder water. De Directeur-generaal van het Verkeer heeft toegestaan dat voor het vervoer naar Woensdag 9 April de „VIOS" onder het mes Naar wij vernemen, zal de opening van de nieuwe scheepshelling in IJmuiden voor de rederij de V.E.M. een bijzonder cachet krijgen: Dinsdagmiddag zal bij de officiële in gebruikstelling de „Post Boy" of de „Allan Water", zulks is afhankelijk van het tijdstip van markting, als eerste op de grote helling worden getrokken. De trawler krijgt meteen een extra- hellingbeurt. Woensdag 9 April zal het tweede V.E.M.-schip, de VIOS, omhoog komen om hier en daar wat reparatie te ondergaan. Dinsdagmiddag om half vier spreekt de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers en als vervolg op deze toespraak zal de minister met een hand greep de V.E.M.-trawler omhoog laten komen. Er zal tevens gesproken worden namens het Staatsvissershavenbedrijf en de redersvereniging. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Batavia f 18.600; loggers: KW 141 f7000; VL 78 f4150; VL 85 f5370; KW 130 f 3400; kotters: IJM 230 f 230: KW 189 f330; CZ 3 f120; WR 67 f 2030; TX 33 f 1900: KW 21 f911; KW 92 f968; RO 3 f1460; KW 34 f2470. en van door bonafide jeugdorganisaties ge organiseerde zomerkampen tussen 1 Juni en 15 September, in gevallen, waarin het ge bruik van de openbare vervoermiddelen en autobussen overwegende bezwaren oplevert, bij wijze van uitzondering op beperkte schaal het gebruik van vrachtauto's kan worden toegestaan. Vergunningen voor dit vervoer zullen door tussenkomst van de rijksinspec teurs van het verkeer moeten worden aan gevraagd vóór 1 Mei 1952. Johanna G., die is beschuldigd van de moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs te Bergen op Zoom in 1947, is door de Bredase rechtbank conform de eis veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (1 jaar) en ter be schikking stelling van de regering. De 70-jarige pastoor H. uit Clinge in Zeeuws Vlaanderen, kreeg terwijl hij in zijn auto door Hulst reed, een hart aanval. De auto botste tegen een gevel. Twee andere inzittenden konden nog tijdig, uit de auto springen. De pastoor overleed een paar minuten later achter het stuur van zijn zwaar beschadigde auto. Het is onlangs enige keren voorgekomen dat in verschillende plaatsen de politie werd gealarmeerd voor een buitenspel van ver kenners, dat zulk een realistisch karakter droeg, dat de politie de schijn niet van de werkelijkheid kon onderscheiden. De hoofd commissaris van de verkenners van de Ka tholieke Jeugdbeweging heeft aan alle com missarissen en afdelingsleiders een brief gericht, waarin hij verklaart dat aan deze „stunts" drastisch paal en perk moet worden gesteld. In het Carlton-hötel te Amsterdam (sedert de oorlog geen hotel meer, maar flat gebouw) zullen 7 vergaderzalen worden in gericht, de grootste voor 700 personen. BIJ EEN GEWELDIG ONWEER is ver leden week de minaret van de moskee in Cheragas naar beneden gestort en op het huis van de moefti A'odelkrim terecht gekomen. Djelouli, het zoontje van de moefti, was het mij opgewonden komen vertellen. Op een stenen bankje, ergens in Algiers, zitten mi.jn Arabische leraar en ik hierover te praten. De Arabieren zien hier een slecht voorteken in, zegt hij. Misschien is het wel Allahs toorn over de opstandige Arabische gemoederen, werp ik op. Mis schien is die toorn wel speciaal tot de moefti gericht, zegt mijn leraar. Een moef ti, moet men weten, is een min of meer politieke figuur, die door het Franse gou vernement als priester is aangesteld. Niet zozeer omdat hij een goed priester is, maar vooral omdat hij de Fransen een warm hart toedraagt. Voor ons hippen de mussen rond, de lucht is prachtig blauw en in de verte horen we de drukte van het verkeer. Bij mooi weer zitten we buiten, bij slecht weer ergens in een cafétje, want men leraar en ik wonen geen van beiden in de stad en hebben dus geen onderdak. Intussen tracht ik, over een papier ge bogen, de vreemde Arabische letters van rechts naar links te lezen en ook de cijfers te leren: Oihad - één, zoudj - twee, tlata - drie, reb'aa - vier, khemsaMet enige schroom spreekt mijn leraar de vijf uit. Ik deed beter, zegt hij, dit getal maar niet te leren, want het is onder Arabieren be paald onfatsoenlijk dit te noemen. Het brengt ongeluk en wordt eigenlijk alleen maar gebruikt als men iemand niet vrien delijk gezind is. Vraagt men bij voorbeeld aan een Ara bier hoeveel kinderen hij heeft en denkt hij bij zichzelf: „Je hoeft niet te weten dat ik er twaalf heb" dan zegt hij: „Ik heb er vijf", hetgeen zoveel beduidt als: „Houd je mond er maar over en bemoei je met je eigen zaken!" Heeft hij echter inderdaad vijf kinderen, dan zegt hij: „Ik heb er een hand" en laat daarbij zijn vijf opgestoken vingers zien. Hij zal bovendien spoedig zorgen er een zesde kind bij te krijgen. Zo kan het ook gebeuren dat een Arabi sche vrouw op de markt sinaasappels koopt, zeggend als de koopman haar vraagt hoeveel ze er hebben: „Geef me een hand!" Denk dan niet dat hij haar vrien delijk de hand gaat schudden hij weet héél goed dat ze vijf sinaasappelen wil hebben. De hand fatma is ook het teken dat de boze geesten verdrijft. Er worden eigenaardig gevormde handjes van goud of zilver vervaardigd (ze doen enigszins denken aan kerstklokken met drie klepels) om te dragen als bescherming tegen kwade machten. Men vindt zulke handjes ook op de deuren van vele Arabische huizen. Maar de moefti van Cheragas heeft zeker geen fatma op zijn huis gehad, want anders zou het ongeluk nooit zijn ge beurd Kom, ik ga verder met mijn les. Ik lees moeizaam de cijfers: Oihad, zoudj, tlata, reb'aafatma, zeg ik. En daarbij laat ik mijn vijf vingers zien. Mijn leraar knikt tevreden. B. J. DE KAT De Haarlemse mejuffrouw B. J. de Kat is sinds enige maanden werkzaam in een kindertehuis te Dely rbmhim in Algerië, vanwaar zij ons het bovenstaande artikeltje stuurde. De landbouwer H. Box uit Eersel in Noordbrabant heeft, zich het lot aangetrokken van zes everbabies die door hun moeder in de steek gelaten waren. Nu groeien de zes zwijntjes in de stal onder de koesterende warmte van een 100-watt „droogstraler' op. Zes begerige snuitjes om de twee uur de fles te geven, vergt echter heel wat tijd en daarom mag Josje Box zijn vader helpen bij het voederen der diertjes. „Ik heb", zo zei de heer Zuurdeeg be dachtzaam en met nadruk tot zijn vrolijke metgezellen van het bestuur der „Opge wekte Kegelaars" en hij keek op zijn karakteristieke zorgvuldige manier van de een naar de ander: „Ik heb, jaren geleden, diezelfde grap ook eens gemaakt, die grap waarop de heer Vantselfde ons daarnet trakteerde. Ik zei ook eens tijdens een be stuursvergadering van de boerenhulporga- nisatie hetzelfde van de penningmeester wat genoemde heer zonet naar voren bracht.... Maar ik had er spijt van. Die boerenhulporganisatie was in ons dorp destijds opgericht met het doel de begin nende boerenzoons, die pas een eigen be drijfje hadden gesticht, door middel van een lening onder heel gunstige voorwaarden aan contanten te helpen om machines en werktuigen te kunnen aanschaffen. Wij waren erg trots op die organisatie en ze heeft veel goed werk gedaan. Er ging heel wat geld om bij al die transacties en onze penningmeester de man is al jaren dood en niemand van jullie zal hem gekend heb ben had een grote verantwoordelijkheid. Ik zie hem nog voor me: een kleine, schrale man met een verschrikkelijk mager en pezig gezicht een gezicht dat gemaakt was om er levenslang mee over cijfers ge bogen te zitten. Jullie kennen dat type wel. Een geboren boekhouder, een man die op de wereld kwam met een ruimte achter zijn rechteroor bestemd voor een potlood. Hij was de kalmte en de zekerheid in eigen persoon. Wij hadden de overtuiging, dat we geen betere penningmeester kond'en hebben en hij werd dan ook jaar in jaar uit bij acclamatie herkozen. Ik moet zeggen dat hij zowat de enige man van zijn type was, die ik in mijn leven heb ontmoet, die enig gevoel voor grapies had. Hij kon uitstekend legen plagen en hij kon zeif van die echte geestige hatelijk heden ten beste geven, waarmee we in be stuursvergaderingen dikwijls pret hadden. Daarom meende ik, dat ik me de vrijheid kon veroorloven eens, toen het zo toevallig te pas kwam, de draak met hem te steken. Niet met zijn persoon, doch met zijn functie, begrijp je? Het ging erom, dat op de aanvrage van een jonge boer om spoedige hulp door ons bestuur beslist werd, dat hij zich om die en die tijd moest vervoegen bij onze pen ningmeester aan huis. Onze voorzitter vroeg toen of die tijd onze geldbewaarder schikte. „Mij best", zei hij. „Als er ten minste niets tussenkomt". En toen zei ik in een jammerlijke poging om geestig te zijn: „Ja, het zou best kunnen zijn, dat je er voor die tijd met de kas van door bent". Zoals je ziet, dat was hetzelfde grapje dat we daarnet gehoord hebben. Ik vergeet nooit dë manier, waarop de kleine, anders zo kalme penningmeester reageerde. Hij stond op, lijkbleek en met bliksemende ogen, die mij als het ware aan mijn stoel vastspijkerden. Zijn stem sloeg over van drift, toen hij mij toebeet: „Ik wens niet in het openbaar beledigd te worden en ik sta erop dat u onmiddellijk uw woorden intrekt! Het is een ongehoord schandaal, iemands goede naam zo onverantwoordelijk en lichtzinnig, te besmeuren, hoort u? U bent een lasteraar, een leugenaar, een el lendeling! Wat geeft u het recht mij een voudig te betichten van iets, dat u zelf mis schien zou doen als. u in de gelegenheid was? Ik verlang van de heren hier de uit drukkelijke verzekering dat ik onrecht vaardig en gemeen behandeld ben. Ik geloof niet dat ik en de anderen ooit in ons leven meer onthutst zijn geweest dan toen. Ik dacht dadelijk aan een geestelijke storing of iets dergelijks en ook de anderen staarden stomverbaasd naar dat kleine nij dige mannetje, dat zich daar stond op te winden over een opmerking, die zo duide lijk als onschuldige grap bedoeld v/as, dat het eenvoudig belachelijk werd om er ook maar gebelgd over te zijn.... De voorzit ter slaagde erin de man te kalmeren en ik deed alle moeite hem duidelijk te maken dat ik niets kwaads bedoeld had. Ik ging zelfs verder dan ik eigenlijk verplicht was, ik bood hem mijn excuses aan en ver zekerde hem uitdrukkelijk van mijn arge loosheid. En tenslotte liet hij zich overtuigen. Hij gaf me een hand en vroeg me de hele kwestie te vergeten. Hij was wat nerveus en overspannen, zei hij, en de grote ver antwoordelijkheid had hem misschien wat al te ontvankelijk gemaakt voor alles, wat op een verdachtmaking kon lijken. Ik pro beerde met een lachje en een klap op zijn schouder de nare sfeer te verjagen, die het voorval in de vergadering had ge bracht, maar dat lukte niet helemaal. De voorzitter hief de zitting zo gauw mogelijk op en we gingen uiteen. Ik merkte dat de anderen onaangenaam getroffen waren door deze geschiedenis en ik maakte het voor nemen onze penningmeester de volgende dag nog eens op te zoeken om de zaak ge heel en al uit de wereld te helpen. Zo zie je, hoe gevaarlijk en onprettig dergelijke grapjes kunnen zijn ik bon blij, dat onze „Opgewekte Kegelaars" een penningmeester heeft die er tegen kan!" De heer Zuurdeeg wipte achterover in zijn stoel en lachte voldaan. „En hoe is die kwestie afgelopen?" vroeg een der aanwezigen nieuwsgierig. „Mag ik aannemen dat de heer Zuurdeeg tenslotte weer goede maatjes met de beledigde pen ningmeester is geworden?" „Nee", zei de heer Zuurdeeg droog, na enkele seconden gepeins. „Nee, dat was helaas niet mogelijk. Het accountantson derzoek wees namelijk enkele dagen later reeds uit, dat de kleine schrale man aller minst schraal voor zichzelf had gezorgd. Hij had een tekort van enkele tienduizenden en er was geen enkele kans om hem uit de handen der politie ie noucten. Het. was een ontzaglijk schandaal en verscheidene boeren waren zwaar gedupeerd. Ik heb hem nooit meer ontmoet maar toch heb ik later volledig begrepen, dat er alle reden voor hem was om nijdig op mij te zijn, ofschoon hij misschien wijzer had gedaan, te zwijgen en te lachen zoals ik straks ónze penningmeester zag doen (Nadruk verbodc-n) „Het slechte weer van het einde der vo rige en het begin dezer week, heeft ver schillende bollenkwekers en tuinders par ten gespeeld wat betreft de groei der ge wassen. In hoeverre de gevolgen scha delijk zullen zijn valt nu nog niet te over zien". Aldus de heer C. Res, voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur,afdeling Castricum. In zijn ope ningswoord van de ledenvergadering die Donderdagavond in hotel Roozendaal is gehouden, wierp spreker een terugblik op de afgelopen twee weken die door de slechte weersomstandigheden voor de kwe kers funest dreigden te worden. Na de woorden van de voorzitter her dacht men met een minuut stilte de over leden oud-voorzitter de heer P. Heere, die tot een der actiefste leden gerekend mocht worden. Kostbare spullen. De prijzen lagen Donderdag alweer aan de gepeperde kant en ondanks het feit, dat er een complete vloot dagvissers aan de markt was, kregen ze stuk voor stuk goede noteringen voor hun (overwegend kleine) schol-aanvoeren. Wat maar even aan de kwaliteitseisen kon voldoen, werd zelfs hoog betaald. Zo gin gen er kleine schol 2 van de hand voor 40 tot 35 en zijn er gisteren drietjes ver kocht voor 25 tot 18 per kist. De „le vende" torn' maakte een eenheidsprijs. Al leen de laplongen stonden 0.20 per kilo hoger genoteerd, dan de rest en kwamen op 2.90 terecht; de overige sorteringen tot de kleinste tong twee toe, noteerden vlotweg 2.70. Aan de schelvisprijs man keerde nog wel wat: hoewel er voldoende vraag was, konden de grote soorten geen hogere prijzen bedingen dan 40 per kist en de braat is voor 28 per kist verhan deld. Voor de kleinblijvende makreel be stond uitgebreide belangstelling: conser venfabrikanten waren weer goede afne mers en waardeerden ze op 14 tot 16 per kist met hier en daar een uitschieter tot 18 a 20 voor de grove soorten. Ka beljauw v/as haast niet te bezetten: het aanbod was gering en de vraag groot, zodat er hoge prijzen betaald moesten worden. De paar regels grote noteerden 114 tot 120 per 10 stuks en de kisten konden 125 per 125 kg maken. Proficiat! De kotter IJM 209, die Don derdag afsloeg, boekte maar weer eens een besomming van 10.600 en werd daarmede de hoogste van de loggers en de kotters. Eén grote broer. Daar er in de ver wachtingen voor vandaag geen veranderin gen kwamen, bleef de aanvoer vandaag be perkt tot die van de „Batavia", die ruim 600 kisten in de afslag bracht: 100 kisten kabeljauw en gul, 100 schelvis en piepers, 300 makreel, 75 gestripte wijting, 75 dichte wijting, 60 kisten stokkebit en 80 stuks stijve kabeljauwen. Ook nu waren er weer heel wat dagvissers binnen. Loggermarkt. Als de voortekenen niet bedriegen zullen er morgen geen trawlers binnen zijn. Er kwamen nog geen binnen- komstmeldingen binnen en ook de „Johan nes Polderman", die als eerste binnen komer verwacht kan worden, zweeg. Dit neemt echter niet weg dat er Zaterdag heus wel wat rondvis zal zijn, want er kunnen diverse Noordloggers worden verwacht, die rijp zijn voor binnenkomst. Diep ademhalen. Maandag zal het weer een beste drukte worden. Omdat er deze week nog weinig loggers binnen kwa men, ligt het voor de hand dat ze Maandag weer en bloc zullen verschijnen. Verder zijn er trawlers te verwachten, die alle weer zo ongeveer van dezelfde vertrekda tum zijn: de Johannes Polderman van de 24e Maart, Bloemendaal, Post Boy, Vios, Eli Chénévière (van de 25e Maart) en de Antje en de Hoop (die 27 Maart zijn ver trokken). In en uit. Gisteren kwamen binnen: UK 61, 244, 126, 68, YE 93, Tex 24, 37, VD 9. IJM 99. KW 10. Naar zee vertrokken: BR 8. 46, IJM 318. 249, 202, 206, 241, 227, 215, 226, 208, BR 58, 55, 5, 7, 28, CG 1, EH 20. KW 170. UK 145, 50, 258, 114, 66, 160, 6, 143, 135, 199, 25, 215, 86. 185, 94, 18, 77, 203, 90. 17, 115, 168, 99, 78, 200, 94. 8, 49, 98. 32, 241, 161, 120, 48, 154, 9, 85, 186, 80, 4, 234, CZ 3. Marktprijzen. Heilbot 2,75-2,10, gr. tong 2,95-2,75, gr.m. tong 2,75-2,27, kl. tong 2.75-2.31, kl. tong I 2,40-2,25, kl. tong II 2,26-1,88, tarbot I 2,10-1,55 per 1 kg. Tarbot II 74, tarbot III 72, gr. griet 63, tongschar 86-52,50, schartong 60-34,50, gr.m. schol 60- 55, kl.m. schol 67-60, kl. schol I 60, kl. schol II 61-22, schar 32-8, makreel 21,50-14,50, gr. schelvis 45-36, gr.m. schelvis 45-38, kl.m schelvis 42-40, kl. schelvis I 42-39, kl. schelvis II 32-27, wijting 24-8, gr. gul 46, ham 64, kl. wolf 41-36, poontjes 12-8, kl. koolvis wit 32 per 50 kg. Gr. kabeljauw 220-96, gr. koolvis zw. 54-49, gr. koolvis wit 72, gr. leng 100, gr. wolf 98-90 per 125 kg. Aanvoer. 98 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 2 griet, 27 tongschar en schartong, 310 schol, 150 schar, 160 makreel, ISO schel vis, 505 wijting, 245 kabeljauw en gul, 3 leng, 3 ham, 16 wolf, 43 poon, 70 koolvis, 35 diversen, totaal 1860 kisten. Aaisum, pass. 2 Point de Galle. Aige-nib, 2 v. Victoria naar Bahia. Aiinaijk, 1 van Tamplco n. Mobile. Amsteldiep, 2 v. Noilolk n. Nederland. Aagiekerk, 2 van Aniwerpen te Raam. Alikaia, 3 van Pio Alegie te R'dam. Anöij'k, pass. 3 Key West. Averdljk, 3 v. New Orleans te R'dam. Agamémnon, 3 v. San Juati te Amsterdam. Amsteldijk, 3 van Antwerpen. Ariadne, 2 van Ro teraam te Amsterdam. Abbedijk, 2 350 m. NO. Bermudas. Alpiracca, 1 450 m. NO. Belem. Aipbatd, 2 dwars Cp. San Tnome. Alfiati, 2 pass. Abrolnos eü. Amsteiland, 2 570 m. N.NO. St. Vincent. Amstelpark, 2 640 m. O.t.Z. Cp. Race. Aimilla, 2 v. Saigon ivaar Ha,phong. Arundo, 2 150 m. ZW. Ouessant. Bengkans, 3 te Mauritius. Bloemfontein, 3 te Kaapstad. Borneo, 3 van Oslo te Aarhus n. Kopenhagen. Bagan, 3 v. Tegal te Tj. Priok. Bar.djermasin, 2 v. Kupar.g n. Timor. Bawean, 2 v. Soerabaja n. Bandjermasin. Bonaire, 2 470 m. Z.ZW. Flores. Boschfontein, 2 nog te Dar es Salaam. Celebes, 2 van Singapore n. Belawan. Corilla, 2 v. Tarakan n. Singapore. Caitex Pernis, 2 van Sidon te R'dam. Caltex Leiden, 2 125 m. W.ZW. Cyprus. Castor, pass. 1 Crooked eil. Duivendijk, 2 te Antwerpen. Esso Rotterdam, 3 v. Vado te Aruba verw. Elmina, 2 van Amsterdam naar Hamburg. Esso Amsterdam, 4 2 u. aan de Hoek v. Holland verwacht. Eendracht, 2 140 m. N.NO. Kp. viiano. Esso Den Haag, 2 540 m. O.NO. Guadeloupe. Fairsea, 2 van Amsterdam naar Australië. Gordias, 3 v. Hamburg te Bremen. Gooiland, 3 te Itajai. Gouwe, 2 dwars Vigo. Helicon, 3 te Ciudad Trujillo. Hestia, pass. 2 Martinique. Haarlem, 2 220 m. N.t.W. Finisterre. Hector, pass. 2 Lissabon. Heeisum, 2 240 m. NW. Finisterre. Hercules, 2 van Malta n. Piraeus. Holland, pass. 2 Timbue Ligthouse. Hoogkerk. 2 2450 m. O. Colombo. Japara (KRL), 2 v. Penang te Port Swettenham. Kieldrecnt, 1 360 m. W. Sabang. Kola Agoeng, 3 v. Mena el Ahmadi n. Khoral- muFatta. Kaim'ana, 3 v. Blinju te Toboali. Klipfontein, 2 430 m. Z.t.O. Cp. Paimas. Kota Gede, 2 840 m. W.NW. Flores. Kota Inten. pass. 2 Ouessant. Lemsterkerk. 2 van Suez naar Aden. Linge, 2 v. Sunderland n. Lissabon. Lissekerk, 2 van Daman te Bahrein. Luna, pass. 2 Finisterre v. A'dam. Laurenskerk. 2 te Suez. Leersum, 2 v. R'dam naar Hamburg. Loenerkerk, 3 Suez verwacht, beerdam. 2 450 m. NW.t.N. Flores. Leuvekerk, 3 van Rotterdam t« lïamburg. Maaskerk, 3 te Cotonou. Met u la, 3 te Adelaide. iTnMorkerk. 2 v. A'd^m n. r* r. rr Mel'iskerk, 2 v. Port Elizabeth te East London Martoera, 2 van Semarang n. Soerabaja. Mataram, 2 310 m. NW. Madeira. Mentor, pass. 2 Pantellaria n. Rotterdam. Merwede, 2 320 m. O. Bermudas. Nieuw Amsterdam, 2 te New York. Nigerstroom, 4 v. West Afrika ce Amsterdam verwacht. Nestor, 2 van Yeraklni naar Pyli. Noordam, 2 660 m O. Cp. Race. Oranjefontein, 4 te Kaapstad verwacht. Ondina, 2 v. Jarrow te Rotterdam. Omala, 2 van Pladju naar Singapore. Oranjestad, 2 320 m. ZW. San Miguel. Phrontis, 3 Aden verwacht. Parkhaven, 2 v. Las Paimas n. Montevideo. Prins Alexander, 2 210 m. W.ZW. Lands End. Prins Fred. Hendrik, 2 420 m. ZW. Scilly's. Prins Joh. W. Friso, 2 140 m. NW. Flores. Prins Willem v. Oranje, 2 400 m. W.ZW. Scllly s Prins Willem IV, 2 bij Ouessant. Rottl, 3 te Singapore. Rempang, 2 1280 m. NO.t.O. Barbados. Rijnkeik, 2 op de Theems. Stad Maassluis, 2 rede Melilla geankerd. Sommelsdijk, 2 van Galveston te R'dam. Sarpedon, 2 v. Amsterdam n. Maracalbo. Sliedrecht, 3 van Suez. Stad Breda, 2 van R'dam te New Orleans. Said ja, 2 in Str. Ban'ka ten anker. Salatiga, 2 400 m. W.t.z. Flores. Salawati, 2 v. Soerabaja naar Semarang. Stad Alkmaar, 2 240 m. W. Flores. Stad Vlaardingen, 2 340 m. Cp. Henry. Swartenhondt, 2 v. Gorontalo n. Menado. Talisse, 2 van Hamburg naar Amsterdam. Titus, 2 v. Tunis te Tel Aviv n. Haifa. Tomini, verm. 4 v. R'dam naar Tj. Priok. Tongkol, 5 8 u. te Port Said vezwacht. Themislo, 2 660 m. ZW. Lands End. Tjiwangi, 2 van Hongkong n. Singapore. Tomori, 2 360 m. NW. Flores. Veendam, 2 v. New York te Rotterdam. Willem Barendsz. pass. 3 Dakar. Waal, 2 van Rotterdam naar Amsterdam. Waterland, pass. 2 Fiorianapoiis. Willem Ruys, 2 van R'dam n. Tj. Priok. Willemstad, 5 Madeira verwaent. Westland, 2 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Westerdam, 2 560 m. O.t.Z. Cp. Race. Winterswijk, 2 dwars Kp. Finisterre. Zeeland (KRL), 2 340 m. o.t.z. San Miguel. Zc-nnewijk, 2 920 m. ZW. Fl-ores. Zijpenberg, 2 400 m. W. Kp. Finisterre. KLEINE VAART Algarve, 4 v. Swansea te R'dam verwacht. Arnoud'Spolder, vertr. 3 van Antw. n. R'dam. Att, 5 v. Antwerpen te Garston verwacht. Bab, 1 van Malmö naar Nörrkoping. Barendsz, 1 v. Fowey n. Gluekstad. Bernina, 2 van Malmö naar Nakskov. Bill, vertr. 3 v. Stockholm n. Hamburg. Birmingham, 2 v. Leith te Amble. Bree Helle, verm. 5 van Londein naar R'dam. Carpo, 3 pass. Lizard. Deneb. 2 van Newlynn te Londen. Doklaan, 2 van Corsica te Boness. Dorinda, 3 van Antwerpen n. Bilbao. Duivenland, 3 v. Garston te Kopenhagen. Echo, 3 van Amserdam te Dublin. Frejo, 2 van Glasgow naar Nantes. Frisia, 3 van Shellhaven naar Purfleet. Gaasterland. 3 te Emden. Hebe Nobel, 2 v. Newburgh Fife te Rochester Ponto, 2 van Roohefort n. Reguejada. Ponza, 2 van Karlskrona naar Boness. Wilpo, 3 te Ceuta wegens slecht weer. SLEEP VA ART Hudson, met veerboot 2 bij Kp. St. Vincent. Noordholland. 2 130 m. NO. Ras ?1 Hadd. Schelde, 2 v. Dover naar Sheerr Thames, met ss. Ocean Leader 2 bij Malta. Witt eZee, 2 bij Acapulco. Zwarte Zee. met ?s. pnmov't r.nn

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13