Burgerlijke verdediging moet begin 1953 zijn voltooid Kwlral «jaspa RADIO „Bemoedigende vorderingen" De radio geeft Zaterdag Amerikaanse procureur- generaal neemt ontslag Burgemeester van Urk uit Argentinië terug Telegram van dr. Drees aan Atlantische Raad PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 Werving van 200.000 vrijwilligers zal in de komende herfst en winter geschieden 90 ct. 250 g. Economische conferentie te Moskou Pinay sccit de vertrouwenskwestie Ontslag van de vissers kon niet worden herroepen Luitenant ter Zee F. Wassenberg overleden AM RviiyS Canadese radio-reportages over Koninklijk bezoek aan Amerika Esperanto-cursus der Volksuniversiteit Drie jaren N.A.V.O. KRE0F1AVON Londense vergadering van socialistische internationale Nederlander op Zweeds schip omgekomen Mr. Jan Derks gerehabiliteerd VRIJDAG 4 APRIL 1952 In een Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer doen de ministers Beel en Teu lings enkele mededelingen over de or ganisatie van de bescherming der bevol king. De opleiding van de hoofd instruc teurs voor de opruim- en reddingsdienst, de brandweer en de politie, is in 1951 vol tooid. Tot Juli zullen de hoofdihstructeurs voor de bescherming tegen gas en straling, voor verbinding en verkenning, voor zelf bescherming en voor identificatie en ber ging worden opgeleid. Met de opleiding van de instructeurs is nog niet op grote^ schaal een begin ge maakt.. Met inspanning van alle krachten zou het mogelijk zijn geweest, zo zeggen de ministers, de organisatie vóór eind 1952 paraat te hebben. Wanneer de paraatheid is bereikt, staat men voor het probleem, hoe deze moet worden gehandhaafd. Voor op staat, dat de omvangrijke organisatie van de bescherming der bevolking niet te laat tot stand mag worden gebracht. Daar entegen moet er ook voor gewaakt worden, dat deze organisatie niet aanmerkelijk te vroeg haar eerste hoogtepunt bereikt. De kans bestaat dan, dat de belangstelling van de bijna 200.000 mannen en- vrouwen, die haar tot leven moeten brengen, en van de gehele bevolking, welke voor de zelfbe scherming tal van maatregelen moet tref fen, vermindert. Het gevolg zou zijn, dat bij mobilisatie de vereiste paraatheid ten dele ontbreekt. Om voorts alle risico's van .overhaasting te vermijden en ten aanzien van de tijdige aanschaffing van het benodigde materieel meer zekerheid te verkrijgen, hebben de ministers in overleg met hun ambtegenoot minister in overleg met hun ambtgenoot van Oorlog de datum, waarop de vredes organisatie moet zijn voltooid, verlegd naar de voorzomer van 1953. Dit heeft het bijkomende voordeel, dat het zwaartepunt van de werving van de komende vacantie- maanden naar de gunstiger herfst- en wintermaanden kan worden verschoven. De ministers koesteren de verwachting, dat het beroep op de vrijwillige medewer king van het Nederlandse volk aan de or ganise' van de bescherming der bevol king dig zal slagen. Niet al het per soneel b-hoeft door wervingsacties te wor den verkregen. De activiteit van het Ne derlandse Rode Kruis, het Oranje Km is en de beide E.H.B.O.-verenigingen, alsook van de vrouwenorganisaties in federatief verband, wettigen het vertrouwen, dat langs deze weg reeds vele duizenden man nen en vrouwen zich ter beschikking zul len stellen. Voorts ligt het in de bedoeling, dat een belangrijk deel van het personeel zal worden aangezocht door de reeds bin nenkort aan te wijzen wijk- en blokhoof den. Het zich volledig uit vrije wil vroeg tijdig beschikbaar stellen van deze func tionarissen kan bepalend zijn voor de werving, omdat vooral de blokhoofden door persoonlijke contacten en het beleg gen van buurtbijeenkomsten de aanstaan de blokploegleden kunnen opwekken zich aan te sluiten. Bij de uitwerking van de plannen is ge bleken, dat een deel van de kosten der or ganisatie voor rekening van de gemeenten blijft, te ramen op 0,30 per inwoner voor de gehele periode van opbouw. Daar de organisatie in de allereerste plaats werk zaam zal zijn ten behoeve van de gemeen tenaren en het zwaartepunt van de orga nisatie bij de gemeenten berust, achten de ministers dit althans voor 1951 verant woord. Daar spoedige aanschaffing van mate- ADVERTENTIE Philips, Frres, Siera, Fridor en Grundig van Kruisstraat 33 - Haarlem - Tel. 15507 vanaf f2,50 per weck zonder vooruitbetaling HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurspro gramma. 1515 Kroniek van letteren en kuns ten. 15.53 Promenade-orkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage. 18.25 Instrumentaal septet. 18.40 Regerings uitzending: Zoeklicht op de Westerse Defen sie. 19.00 Actualiteiten. 19.15 Parlementsover- zicht. 19.25 Amusementsmuziek. 19.50 Repor tage. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.35 Verzoek programma. 21.00 Caesar's Vriend, hoorspel. 21.50 La Traviata, opera, 3e acte (platen). 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws, 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 'Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Pianotrio. 12.00 Lichte muziek, 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.45 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Carillon. 13.30 Kleine zonden, hoorspel. 13.45 Dansmuziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Nederlandse liederen. 14.50 Boek bespreking. 15.05 Hawaiïanmuziek. 15.30 Vra- genbeantwoording. 15.45 Platen. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Philharmonisch Orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgel. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Tesiament in deze tijd, causerie. 19.55. Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.25 Tiroler muziek. 21.55 Socialistisch com mentaar. 22.10 Strijksextet en soliste, 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport 23.25—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Van Riebeeck-Festival. 14.30 Piano. 15.05, 15.45 en 16.15 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Verzoekprogramma. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Accor deon. 19.40 Feuilleton. 19 50 Accordeon. 20.00 Gevarieerd programma. 21.45 Actualiteiten. 21.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. riaal vereist is, zijn de ministers op de definitieve goedkeuring van de begroting vooruit gelopen door reeds thans vele be stellingen te plaatsen. Voor het houden van oefeningen is dit materieel onontbeer lijk. Met België is reeds geruime tijd overleg gepleegd over de onderlinge hulpverlening in tijd van nood. Dit betreft niet alleen de wederzijdse bijstand van mobiele colon nes, maar ook het waarschuwen tegen luchtgevaar. Definitieve afspraken kunnen binnenkort worden tegemoetgezien. De uitgaven voor de bescherming van de bevolking zijn neergelegd in de begroting. Daarbij komen de uitgaven die voor reke ning van de gemeente blijven. De totale uitgaven voor militaire en burgerlijke ver dediging belopen van 1951 tot 1954 1500 millioen per jaar. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse procureur-generaal bij het opper ste federale gerechtshof, Howard McGrath, heeft ontslag gevraagd, nadat hij eerder op de dag Newbold Morris had ontslagen, die door de regering was aangesteld om een onderzoek in te stellen naar beschuldi gingen van corruptie onder Amerikaanse gezagsdragers. President Truman deelde Donderdag op zijn zeer druk bezochte persconferentie mede dat McGrath hem telefonisch zijn ontslag had aangeboden. De president heeft onmiddellijk ingaand een opvolger be noemd, namelijk James P. McGranerv, een federale rechter uit de staat Pennsylvanië en een voormalig lid van het Congres. Truman deelde mede dat de afgetreden procureur-generaal hem niet had geraad pleegd over het ontslag van Morris. Hij wilde niet zeggen of hij erop aan zou dringen dat Morris opnieuw zou wor den aangesteld om zijn onderzoek voort te zetten. „Dit moet de nieuwe procureur- generaal uitmaken", zeide hij. De afgetreden procureur-generaal Mc Grath zond zijn opvolger het volgende te- ADVERTENTIE legram: „Mijn meest welgemeende geluk wensen. Ik zou u aanraden een ambtsbroek van asbest aan te schaffen". De Amerikaanse regering had Newbold Morris opgedragen een onderzoek in te stellen naar de al dan niet juistheid van beschuldigingen, volgens welke gezags dragers zich aan frauduleuze handelingen hadden schuldig gemaakt. Toen Morris voor zijn onderzoek een vragenlijst over financiële aangelegen heden aan gezagsdragers zond, heeft Mc Grath medegedeeld deze vragenlijst niet te willen invullen. Hoge ambtenaren wordt hierin verzocht bijzonderheden te verstrek ken over hun particuliere inkomsten. Vice-admiraal b. d. L. J. Quant heeft in het Thee-adviesbureau te Amsterdam een tentoonstelling geopend, die de naam draagt „De zeven zeeën en det hee" en die het verband toont tussen de zee en de thee sedert het begin van de 17de eeuw. ADVERTENTIE 'n Boterhambelegging die nooit verveelt 1 MOSKOU (Reuter) Donderdag is de internationale economische conferentie te Moskou begonnen. De secretaris van de commissie van ini tiatiefnemers, Robert Chambeiron, zette in zijn openingstoespraak uiteen, dat het doel der conferentie is te onderzoeken in hoe verre het mogelijk is door de ontwikke ling van normale handelsbetrekkingen en door uitbreiding van de wereldhandel bij te dragen tot verhoging van de productie, vergroting van de werkgelegenheid en ver laging van de kosten van levensonderhoud. Hij legde vooral de nadruk op het belang van uitbreiding van de handel tussen de landen van Oost en West. Aan de conferentie wordt deelgenomen door ongeveer 500 zakenlieden en ver tegenwoordigers van vakbonden en coöpe ratieve bewegingen. De vertegenwoordigers van communis tisch China deelden mede, dat zij machti ging hebben handelscontracten aan te gaan met andere deelnemers aan de conferentie. Zij verklaarden, dat China's behoefte aan verbruiksgoederen enorm is en dat het land voor de uitvoering van zijn industria lisatieprogramma voorts grote behoefte heeft aan kapitaalgoederen. PARIJS (Reuter) De Franse premier Pinay heeft een vertrouwenskwestie ge maakt van het begrotingsartikel over het tijdelijk bevriezen van honderd milliard francs aan credieten. De stemming zal Dinsdag worden ge houden. Het is vrijwel zeker, dat het par tikel zal worden aangenomen, nu Pinay er de vertrouwenskwestie aan verbonden heeft. Donderdagavond is de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, met een Argen tijns vliegtuig op Schiphol teruggekeerd, waar hij werd verwelkomd door een groep van vijftig Urkers. Zijn poging om het ont slag van de achttien Urker vissers hun aangezegd omdat zij niet op Zondag wil den vissen ongedaan te maken, is niet gelukt. Volgens zijn mededelingen wilde de Belgische reder Van Iseghem, die de Ur kers er toe bewogen heeft met zeven kot ters de Oceaan over te varen, met deze vaartuigen niet als ondernemer de visserij te gaan uitoefenen, maar zou hij alleen het doel hebben gehad, de kotters in Ar gentinië met winst te verkopen. De reder was er volgens de burgemeester in ge slaagd bij de Argentijnse immigratiedienst een relatie te kweken. Deze had namelijk bij een onderhoud openlijk verklaard: „Wij zullen de Urker vissers pas een werkver gunning verstrekken, wanneer de f 20.000 die Van Iseghem als voorschot heeft uit betaald aan de achtergebleven gezinnen, aan hem worden teruggeven, zoals hij dat thans verlangt". Anderzijds had de heer Keyzer de indruk gekregen, dat het de Argentijnse regering welgevallig zou zijn, indien de Urker vis serij-experts in Argentinië aan de slag kunnen gaan en dat de vele Nederlandse zakenlieden, verenigd in de zogenaamde Nederlandse Raad, hun 18 landgenoten ze ker met raad en daad terzijde zullen staan, wanneer zij op 6 April definitief door Van Iseghem, voor wie zij thans nog netten re pareren, zullen worden ontslagen. Hij acht te gewettigde hoop aanwezig, dat de Ur kers ondanks alle moeilijkheden in Argen tinië zullen blijven, dat binnen afzienbare tijd hun gezinnen zich toch bij hen zullen kunnen voegen. Voorts zei hij goede hoop te hebben dat de 18 vissers hetzij zelfstan dig, hetzij voorlopig in dienst van Argen tijnse rederijen, aan de slag zullen komen en dat zij zich zullen kunnen beperken tot de makreelvisserij langs de kust, zodat zij de Zondagsrust in acht zullen kunnen nemen. Telegram aan Eva Peron Zonder de instemming of de afkeuring van de Nederlandse gezant, heeft burge meester Keyzer aan „de grote sociale werkster van Argentinië" zoals hij de echt genote van de president, Eva Peron, noem de, een telegram gestuurd met het verzoek om hulp, in welke vorm ook. Tevens ver zond de heer Keyzer een telegram aan Prins Bernhard met de bede het verzoek aan mevrouw Peron te willen ondersteu nen. In Washington, waar hij vertoefde om films te maken voor het Nederlandse jour naal van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Verenigde Sta ten, is gisteren onverwacht overleden lui tenant ter zee eerste klasse F. Wassenburg, gewoond hebbende aan de Verspronckweg te Haarlem. Hij was Zondag per vliegtuig naar Amerika vertrokken. Gisteren was hij op weg om opnamen te maken van de kranslegging door het Koninklijk paar te Mount Vernon bij het graf van George Washington. Hij voelde zich niet wel en keerde terug naar zijn hotel. Daar is hij aan de gevolgen van een hartverlamming overleden. Luitenant Wassenburg, die negenendertig jaar oud was, was gehuwd en vader van twee kinderen. De thans overledene kwam in 1928 in dienst bij de filmfabriek Polygoon en maakte in de loop der jaren vele opnamen voor het bioscoopjournaal. In 1944 is hij naar het Zuiden getrokken om de intocht van de Irenebrigade te filmen aan de grens van ons land. Aangezien de bevrijding van het Zuiden echter niet zo snel geschiedde als werd verwacht, ondervond deze expe ditie enige moeilijkheden, tengevolge waar van de heer Wassenburg enkele maanden moest onderduiken. Toen het Zuiden .ten slotte bevrijd was, is de heer Wassenburg in militaire dienst gegaan. Later kwam hij bij de marine, waar hij hoofd van de afde ling film werd. Zijn werkzaamheden in deze functie werden gedeeltelijk gecombi neerd met die voor Polygoon. Na de bevrij ding vertoefde hij tweeëneenhalf jaar in Indonesië. Onlangs is de heer Wassenburg naar Nieuw Guinea geweest, waar hij sa men met de bekende „Jungle Pimpernel" (Van Kampen) opnamen heeft gemaakt. Hij is zowel met de eerste als met de twee de reis van Prins Bernhard naar het Wes telijk halfrond meegegaan. Kort voor het overlijden van de heer Wassenburg, had de Nederlandse marine attaché in Washington hem telefonisch medegedeeld dat hij bevorderd was tot eer ste luitenant. Hoewel luitenant Wassenburg zich toen reeds onwel voelde wees niets er ADVERTENTIE SERVEERT U GOUDSTROOM ADVOCAAT DAN IS VOLDOENING 'T RESULTAAT PER '/i FLES PER 1/2 FLES f 4.50 f 2.40 BESTEL ZE BIJ UW SLIJTER op, dat het einde zo kort daarop zou komen. De luitenant bevond zich toen in zijn hotel kamer. Prins Bernhard werd door de Nederland se ambassade van het overlijden op de hoogte gesteld, toen hij zich gereed maakte voor de ontvangsten van Donderdagmid dag. De Prins heeft zijn medeleven doen betuigen aan de in Haarlem wonende we duwe met het zo plotselinge verlies. De luitenant heeft vroeger vaak de camera van de Prins bediend, als deze door andere bezigheden verhinderd was bepaalde opna men te maken. In 1946 overleefde hij in Indonesië als enige een vliegtuigongeluk. Vóór de oorlog ontkwam hij de dood te nauwer nood, toen een duikboot, waarop hij filmde, bij een aanvaring zonk. In een aantal Nederlandse uitzendingen zal de Canadese radio-omroep de Neder landse luisteraars op de hoogte houden van het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Verenigde Staten en Ca nada brengén. Voor 'déze speciale Neder landse uitzendingen die iedere avond voorlopig tot en met 9 April op de korte golflengten 16.84 en 19.58 om 7.15 uur (Ned. tijd) rechtstreeks op te vangen zijn, heeft de Nederlandse afdeling van de Canadian Broadcasting Corporation acht trompetters van de Royal Canadian Air Force uit Mont real geëngageerd, teneinde deze uitzendin gen een speciale herkenningsmelodie te geven. Het bazuingeschal zal voor de Ne derlandse luisteraars het teken zijn dat op genoemde golflengten het Nederlandse programma begint. De samenwerkende Esperantisten van Haarlem en Omstreken boden gisteravond in „Rosenhaghe" aan hen, die deze win ter de cursus Esperanto voor beginners aan de Volksuniversiteit hebben gevolgd, een genoeglijke avond aan. Daardoor was er tevens gelegenheid om te onderzoeken of de opgedane kennis voldoende is voor hui selijk (en feestelijk gebruik). Na een inleidend woord van de voorzit ter, kreeg de leider van de cursus, mr. S. Pragano, docent in Roemeens en Esperan to aan de gemeente-universiteit van Am sterdam, voor de laatste maal in dit seizoen de gelegenheid te tónen, dat ook voor ouderen ieren een amusante bezigheid kan worden. Een volgens de Cseh-methode ge geven anatomische les was een typisch voorbeeld van een geestige, aanschouwe lijke wijze van onderwijzen, die tot het ge heugen doordringt en geschikt is voor ont wikkelden en minder geschoolden.. Een toe spraakje in het Esperanto door een der jongste leerlingen van de cursus maakte een uitstekende indruk. Een speciaal voor deze avond gemaakt lied, waarvan het re frein door elk werd meegezongen, ver hoogde de stemming. De minister-president, dr. W. Drees heeft een telegram gezonden aan Lester B. Pearson, de voorzitter van de Atlantische Raad te Ottawa, met de volgende inhoud: „Ter gelegenheid van de derde verjaar dag van de Noord-Atlantische Verdrags- organisatic is het mij een voorrecht uit naam van Nederland en zijn regering nog eens de verzekering te geven van onze standvastige- trouw aan de doelstellingen en de principes van het Noord-Atlantisch Verdrag. Vandaag een jaar geledon gaf ik uiting aan mijn vertrouwen, dat wij er in zouden slagen de vrede te handhaven door ver groting van onze collectieve kracht en door instandhouding tevens van de econo mische en sociale stabiliteit van onze landen. Sindsdien heeft de loop der gebeurtenis sen aangetoond dat dit vertrouwen ge grond is geweest. In de afgelopen twaalf maanden zijn waardevolle ervaringen op gedaan en bemoedigende vorderingen ge maakt. Ons deelgenootschap heeft in groeiende mate succes. Uit een blauwdruk voor het verdedigen, van de Atlantische wereld van vrije landen is een werkende organisatie ontstaan, toegerust met een machinerie die Voortdurend doelmatiger is gemaakt. Maar de N.A.V.O. is nu meer dan een verdedigende coalitie alleen: in het afge lopen jaar is het verband tussen de ver dedigingsinspanning van de NAVO-dcel- genotcn en de economische en sociale om standigheden in de betrokken landen voor het eerst grondig onderzocht. Ik wijs op het uitstekende werk van de tijdelijke com missie van de raad. Deze commissie heeft, nog afgezien van het belang van haar rap port en aanbevelingen, een geheel nieuw voorbeeld gesteld van internationale sa menwerking. Souvereine naties legden haar defensie-inspanning en haar finan ciële implicaties voor een critische analyse voor aan haar N.A.V.O.-deelgenoten. En kele jaren geleden zou een dergelijke han delwijze ondenkbaar geweest zijn. Dit ene voorbeeld toont reeds, welk een voortgang de Atlantische samenwerking het afgelo pen jaar heeft gemaakt. Ik vertrouw dat op deze wijze, door ver sterking en verbetering van de N.A.V.O., wij stap voor stap nader komen tot de verwerkelijking van een ware Atlantische gemeenschap, die óns einddoel blijft". ADVERTENTIE voorkomt en geneest LONDEN (Reuter). Te Londen is Donderdag een driedaagse bijeenkomst van de socialistische internationale raad begon nen. De bijeenkomst wordt bijgewoond door socialistische leiders uit veertien Europese landen en Japan en wordt geleid cloor Morgan Phillips, de voorzitter van de so cialistische internationale, waarin socialis tische partijen uit 32 landen zijn vertegen woordigd. De raad was het er over eens, dat alleen het in practijk brengen van socialistische beginselen een economische ontwrichting tengevolge van de herbewapening kan ver hinderen. De vergadering nam een rapport aan, waarin gezegd wordt, dat bij de Wes telijke defensie-inspanning op de volgende punten moet worden gelet: Er moet volledige werkgelegenheid blij ven. De levensstandaard van de arbeiders en de sociale voorzieningen moeten worden gehandhaafd. De last van de bewapening moet ver deeld worden over alle deelnemende landen. Prijsschommelingen van essentiële grond stoffen moeten tot een minimum worden beperkt. De productie moet worden verhoogd. In de verklaring wordt verder gezegd, dat het tegen de socialistische principes indruist om herbewapening te zien als winstobject. De kapitein van het 8000 ton metende Zweedse tankschip Trykon, dat Donderdag morgen zwaar gehavend de haven van Suez is binnengelopen, heeft meegedeeld, dat tengevolge van een ontploffing, die zich aan boord heeft voorgedaan, een 24-jarige Nederlander (volgens Reuter Pater gehe ten) en een Zweed over boord zijn gesla gen en niet meer teruggezien. Een Zweed se dekjongen was op slag dood, terwijl een Let ernstige brandwonden opliep. 3. „Kom" dacht Panda, toen juwelier Klaterglans hem met schade en schande de straat op had gegooid; „kom ik heb het misschien een beetje te hoog gezocht met mijn betrekking! Ik kan beter van onderaf-aan beginnen! Een eenvoudig, maar eerlijk werk, waar ik tenminste eens een broodje mee verdien!" Nu trof het, dat hij daar juist, een stoere baas verdiept zag in een nijver, maar eenvoudig werk. De eenvoudige handwerksman ving kistjes op, die hem vanuit een poort werden toege worpen, en deponeerde deze vervolgens in een gereed staande vrachtwagen. „Meneer," zei Panda op bescheiden toon, „mag ik u misschien even iets vragen?" „Nee," zei de baas kortaf, „want dan moet ik ant woorden; en dat: doe ik liever niet, want ik héb al zo'n droge keel van dit werk." „O," zei Panda. „Ja, dat is dan jammer. Ik had u alleen maar willen vragen of u mis schien een werkje voor me weet.„Een werkje?", riep de baas nu geestdriftig. „Dat is andere taal! Ik heb hier een pracht werk je voor jehet mijneNeem het maar even van me over, dan ga ik intussen hier op de hoek een glas karnemelk drinken!" „O wat aardig!", riep Panda blij. Vele grote mannen zijn eenvoudig begonnen. Waarom Panda dan niet? Hij was de baas oprecht dankbaar voor de kans, die hem hier geboden werd. Nerveus bestaan. De Oost-Duitse premier Otto Grotewohl neemt wegens over spanning twee weken vacantie, zo meldt het West-Duitse nieuwsbureau. Het is de tweede maal in drie maanden dat de premier rust neemt. Wordt tijd. De opperbevelhebber der ver bonden strijdkrachten in Korea, gene raal Matthew Ridgway, heeft na een conferentie met militaire leiders op het hoofdkwartier van de wapenstilstands delegatie te Moensan verklaard: „Ik geloof, dat wij bij de bestandsbespre kingen vorderingen maken". Hij zeide, dat dit ook van toepassing is op de kwestie van de uitwisseling der krijgs gevangenen. Rangorde. Volgens een Amerikaans tijd schrift zijn Oostenrijk, Spanje en Ne derland voor toeristen de goedkoopste Europese landen. „Landen met midden- prijzen" zijn volgens dit blad Italië, Duitsland en de Scandinavische landen, de duurdere landen zijn Engeland, Frankrijk en België. Het duurste land voor Amerikaanse toeristen is Zwitser land. Ongeoorloofd. Ruim honderdduizend vluch telingen uit Oost-Duitsland houden zich zonder toestemming van de bevoegde autoriteiten op in West-Bcrlijn, aldus heeft de Berlijnse senator van Sociale Zaken, Bach, meegedeeld. Wielrijder. Bij Liezen in Noord-Stiermar ken, 300 km van de Oostenrijks-Hon gaarse grens, heeft zich Woensdag een Hongaarse soldaat, die in uniform en met wapenen op de fiets uit Hongarije was gevlucht, bij de Oostenrijkse politie aangemeld. Hij vond, dat hij toen ver genoeg van de Russische zóne van Oos tenrijk verwijderd was. Domein. De Britten hebben de Duitse autoriteiten van Wilhelmshafen verzocht een grote kolonie reigers te verwijderen, omdat de reigers door hun vluchten over het vliegveld in de buurt het lan den en opstijgen van straaljagers in ge vaar brengen. Geleiders. Bij een treinbotsing in Bohemen zijn negen personen om het leven geko men en dertig zwaar gewond. Vijf trein conducteurs zijn na een onderzoek ge arresteerd. Orde. Donderdag heeft het politieke ge rechtshof van Oost-Berlijn vijf Duitsers uit West- en Oost-Berlijn en uit de Sovjet-Russische zóne van Duitsland veroordeeld tot in totaal 32 jaar tucht huisstraf wegens verzet tegen de „de mocratische orde". Het proces, dat twee dagen duurde, werd achter gesloten deuren gevoerd. De veroordeelden had den vlugschriften verspreid. Niet abnormaal. Dr. Broek Chisholm, di recteur-generaal van de Wereldgezond heidsorganisatie, heeft Donderdag te New York verklaard dat er geen enkel bewijs is geleverd ter staving van de communistische beschuldiging, dat de verbondenen zich op Korea met bacte riologische oorlogvoering hebben bezig gehouden. Hij deelde op een persconfe rentie mede dat de Wereldgezondheids organisatie niet over aanwijzingen be schikt, welke zouden wijzen op het op abnormaal grote schaal voorkomen van epidemieën in Noörd-Korea en China. Diplomatie. In Donderdag te New York uit Cuba ontvangen berichten wordt ge meld dat de Sovjet-Unie de diplomatie ke betrekkingen met Cuba heeft ver broken. De oorzaak voor dit besluit schijnt te zijn dat ambtenaren van de nieuwe regering-Batista aan twee Rus sische diplomatieke koeriers, die uit Mexico City naar Havanna waren ver trokken, niet heeft toegestaan Cuba bin nen te komen, zonder dat hun bagage te voren was onderzocht. De koeriers ziin toen met hetzelfde vliegtuig naar Mexico teruggevlogen. Hors d'oeuvre. Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft Donderdagavond aan een diner verklaard, dat het Congres zal worden verzocht een uitbreiding van de capaciteit op het gebied van de atoomenergie ten bedrage van vijf mil liard dollar goed te keuren. Clementie. George Kartalis, die Zondag is afgetreden als Grieks minister voor Economische Samenwerking uit protest tegen de terechtstelling van vier perso nen, die op beschuldiging van spionnage veroordeeld waren, heeft zijn ontslag aanvrage ingetrokken. Volgens berich ten te Athene heeft de regering er in toegestemd Kartalis tegemoet te komen wat betreft de door hem voorgestelde clementiemaatregelen. Dagboek taboe. De Amerikaanse legerlei ding heeft bepaald dat buiten de Ver enigde Staten verblijvende militairen er geen dagboek meer op na mogen hou den. Dit besluit is een gevolg van het publiceren door de communisten van gedeelten uit een dagboek dat werd bij gehouden door generaal Robert Grow, gewezen militair attaché te Moskou. Het dagblad De Tijd van Donderdag be vat een verklaring van de directie over het aan de hoofdredacteur, mr.- Jan Derks, verleende ontslag. „Naar aanleiding van ons bericht be treffende het aftreden van onze vroegere hoofdredacteur delen wij mede dat wij na besprekingen met de heer Derks tot de overtuiging zijn gekomen dat een ander inzicht 'omtrent de feitelijke omstandig heden gewettigd is, zodat wij de publica tie van bovenbedoeld bericht betreuren. Wij delen mede dat het ontslag formeel ingaande 1 Juli eervol is verleend. Voor het werk door de heer Derks ver richt in de vijftien jaren, dat hij aan De Tijd verbonden is geweest en met name in zijn functie van hoofdredacteur sinds Oc tober 1947, is ons dagblad hem dank ver schuldigd", zo zegt de directie in deze verklaring. De redactie heeft in een waarderend ar tikel onder het opschrift „Adieu aan Der les" afscheid genomen van de hoofd redacteur. Dit artikel besluit: „Intussen zijt ook gij een gecompli ceerd verschijnsel. Een dynamisch ver schijnsel bovendien. Verbaas u dus niet, dat gij nu en dan verbazing hebt gewekt en van tijd tot tijd een bal gekaatst hebt, die terugkwam. Maar daar zullen wij ons niet in verdiepen, nademaal het onze be doeling is, u vaarwel te zeggen met de verzekering, dat wij u onze waardering niet onthouden en u onze beste wensen meegeven."

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2