De Sovjet-Unie heeft haar expansie-grenzen bereikt" HORLOGES PENDULES VAN NIEL MairelEa Niet uitslapen op Zondagochtend Een Eeuw geleden Vredesplan van Bevan „inplaats van vrees Defensie-gelden zouden gedeeltelijk aan economische ontwikkeling moeten worden besteed Agenda voor Haarlem Nieuwe uitgaven DsJ.C. VAN DIJK Twee Amsterdamse exposities Verband tussen vliegramp en bompakketten é"Hoe is het ontstaand J Uitgaan in Haarlem DE RADIO-NEUS ANTWOORDMAN Parijzenaars zwermen uit Snelle onteigening voor werkverruiming Finse premier blijft Woord en Schoonheid BEELDENDE KUNST Dit woord: ACHTERKLAP VAN DE V R IJ D A G 1 APRIL 1952 >9 (Van onze correspondent in Londen) Aneurin Bevan, de veelbesproken leider van Labour's linkervleugel in het Lagerhuis, heeft in een boek, dat tot titel draagt „In Plaats Van Vrees" en dat vandaag in Londen is verschenen, een vredesplan gelanceerd. Bevan stelt voor dat een datum in niet te verre toekomst zal worden vastgesteld, waarop een bepaald percentage van hetgeen thans aan wapens wordt uit gegeven, opzij zal worden gelegd voor de vreedzame ontwikkeling van de economisch achterlijke gebieden. Indien de Sovjet-Unie bereid is aan het plan mee te werken, zou het probleem der inspectie, dat een struikel blok voor ontwapening vormt, worden omzeild. Een bijdrage van de Rus sen zou onmiddellijk de aanmaak van wapens in de Sovjet-Unie vermin deren. De bedoeling van het plan is namelijk, dat het terstond zal worden voorbereid. Het plan zou gemakkelijker kunnen worden uitgewerkt clan sommige militaire plannen, die thans cle aandacht opeisen. Door de uitvoering ervan zou overproductie kunnen worden geabsorbeerd, die thans het bestaan van millioenen bedreigt. Het plan zal tengevolge hebben dat optimisme de plaats zal innemen van wanhoop. Trou wens Bevan is reecis optimistisch gestemd ten aanzien van Rusland's bedoelingen. Zijn hoofdstelling, die hij nog eens nader toelichtte op een persconferentie, luidt dat de Sovjet-Unie haar expansie-grens heeft bereikt. Het is vooral een sociologische kwestie. Het Sovjet-s.ysteem, dat reeds op zoveel moeilijkheden stuit in Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije, is niet vatbaar voor toepassing in het geïndustrialiseerde Westen. Daarom zouden de Russen -ook bereid zijn om Duitsland op te geven. Sevan's voorspelling is wat dit laatste be treft, reeds uitgekomen, zeide hij. De voortgaande industrialisatie van de Sovjet-Unie zal onvermijdelijk tot een po litieke democratie in dat land leiden. De wrijving met de kunstenaars is een symp toom van deze ontwikkeling. De revolution- naire fase in Rusland is voorbij. Consoli datie is de hoofdtrek. Over de militaire dreiging uit het Oos ten is Bevan van mening dat de Russen naar locale militaire successen streven, maar terugdeinzen voor een algemeen con flict. Bevan bestrijdt dat dit een argument zou zijn voor universele bewapening door het Westen. „Als wij trachten overal ter wereld sterk te zijn, zullen wij nergens sterk blijken. Wel zullen er een groot aan tal garnizoenen moeten zijn, zoals Engeland die in 1945 in vele streken bezat". Deze konden weliswaar geen aggressie keren, maar zouden desalniettemin cle Sovjet- Unie afschrikken, omdat een aanval daar op automatisch tot sancties der UNO zou leiden. De Russen waren door cle reactie in Korea volkomen verrast, zegt Bevan. De communisten zijn daar kennelijk tot cle aanval overgegaan, omdat Amerika het Aziatische vasteland de rug heeft toege keerd. Als Rusland gewild had, zouden ze cle overwinning hebben behaald". Een an der argument tegen ontketening van een oorlog door cle Sovjet-Unie was haar zwak ke staal-positie. Tegenover een Russische jaarproductie van hoogstens 30 millioen ton staan cle 128 millioen ton van het Wes ten, dat een potentiële capaciteit van 180 millioen ton bezit. Een „Blitzkrieg" door cle Sovjets acht Bevan daarom onwaar schijnlijk. Een verovering van de Ruhr zou hen niet baten omdat zij deze niet zouden kunnen houden of er profijt van trekken, antwoordde Bevan op een hem gestelde vraag. Bevan legt in zijn geschrift de grootste nadruk op de UNO en keert zich tegen regionale pacten, omdat deze de ouder wetse machtspolitiek van enkelingen her stellen. Juist van de kleine zwakke landen ver wacht Bevan cle heilzaamste invloed, zo als hij zeide. Volgens Bevan is er geen bewijs, dat de Sovjet-Unie een oorlog wil, hetgeen niet betekent dat zij er niet toe kan worden gedreven. ADVERTENTIE Originele Zwitserse fabrieksmerken met Birn-Bam en Westminster slagwerk in alle prijzen. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Wij brengen steeds iets aparts. VRIJDAG 4 APRIL Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, spreker J. Kruisheer, 8 uur. Frans Hals: „Dr. Pretorius, vrouwenarts", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Lido: „Bright Victory", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gejaagd", IJ jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Okinawa", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Onder de hemel van Parijs", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Luxor: „Black Jack", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Bomba". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Spookhaven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 5 APRIL Stadsschouwburg: „Het witte schaap van de familie" (Het Vrije Toneel). 8 uur. Palacc_, Rembrandt, Luxor, Lido: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals, Spaarne, Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Bevan beschouwt de Sovjet-Unie en China niet als natuurlijke bondgenoten. Het Westen zal de Chinese revolutie die nen te accepteren, zoals Engeland gedaan heeft in plaats van te dreigen met Tsjang Kai Tsjck, zodat deze zich kan consolide ren en haar eigen weg gaan. Bevan's critielc op Amerika, waar vol gens hem velen zijn standpunt delen, is zakelijk en hij betwist dan ook dat hij anti- Amerikaans zou zijn. Hij verwijt cle Engel se regering echter dat zij zich te weinig tegenover de Amerikanen doet gelden. Juist ter wille van de alliantie is dat nodig. „Ik spreek even openhartig in Lon den als sommige senators in Washington", zeide Bevan, wiens uiteenzettingen werden opgenomen door de Amerikaanse radio. Zijn hoofdbezwaar tegen het Europese defensieprogramma is dat de omvang er van door generaals is bepaald, die altijd veel vragen. De Amerikaanse reactie op cle ontdekking, dat de Verenigde Staten niet gereed waren voor een grote oorlog, heeft het herstel van Europa in de waag schaal gesteld. Als Europese landen de lasten niet kunnen dragen, zal volgens Bevan Amerika de eigen bewapening die nen te vergroten of zal het hele programma moeten worden verlaagd. Bevan's hoek, dat liet probleem van hon ger en armoede centraal stelt en zich met vele andere actuele vraagstukken bezig houdt, laat natuurlijk vele vragen open. De belangrijkste daarvan is, of de wereld, zich op grond van Bevan's hypothesen zonder meer zal laten overtuigen, dat de Russen inderdaad geen kwade bedoelingen bezitten, en of men bereid zal zijn het risico te aan vaarden. Zonder een Russische bijdrage, heeft het plan, wanneer het de wederzijdse bewape ning wil verminderen, weinig zin. Doch ook zij, die het niet met Bevan eens zijn, zullen moeten erkennen, dat zijn werk een belangrijke bijdrage vormt tot de discussie der wereldproblemen. Uitsluitend om zijn litteraire waarde is het boek door de En gelse Book Society aangeboden. Voorbereidingen voor de tunnelbouw in Velsen. Op het terrein bij de pont liggen de ijzeren balken voor de damwand op stapels gereed. Rechts de niet water volgelopen vroegere bouwput. (Van onze Parijse medewerkster) Ja, zo'n Zondagochtend in Parijs.... Wat zou ik dan nog graag een uurtje aan de nacht knopen. Helaas, een droom die hier niet voor realisatie vatbaar is. Want wanneer door de week na 8 uur, half ne gen, het uur dat de mannen en ook vrij wel alle vrouwen naar hun werk trekken, in ons huis een tijd van rust aanbreekt, dan wordt 's Zondags, tezelfdertijd, juist het sein gegeven voor een cacophonie van mu- zieken, kerkdiensten, toespraken, zwijme lende chansons en alles wat de radio nog meer te bieden heeft, een cacophonie die zo ongeveer de hele dag voortduurt. Er wonen in mijn huis veertig families, die bijna al len een radio bezitten. Het hele huis dreunt van het gerucht en ofschoon ik ieder na tuurlijk graag zijn verzetje gun, vormen al die luidruchtige verzetjes tezamen toch maar een kwelling voor iemand die, zelfs in de stad, op een minimum van rust ge steld is. En als mijn goede buren daar nu maar van genoten of een beetje belang stelling aan die radio-uitzendingen be steedden maar neen. Boven me woont een wat oudere joffer, die het beroep van bioscoop-ouvreuse uitoefent en die de Zon dagmorgen wijdt aan een wekelijkse schoonmaak. Dat is natuurlijk best. Maar waarom het schrobben van haar vloer be geleid moet worden door een kerkdienst uit de Notre-Dame op waanzinnige sterkte, en dat met open voordeur, heb ik nooit be grepen. Naast ons wonen buren die Tino Rossi laten jammeren. Onder ons huist een heer die Zondag- ADVERTENTIE DEMONSTRATIE 9-6 uur het nieuwe verende matrcisdek Beddenafd. De Tijdgeest Bilderdijkstraat J3~87 Amsterdam Ingediend is een wetsontwerp inzake onteigening en voorlopige inbezitneming van onroerende zaken in het belang dei- verruiming van werkgelegenheid. In de Memorie van Toelichting wordt onder meer gezegd dat het ter verruiming van werkgelegenheid gewenst kan zijn om snel de uitvoering van een openbaar werk ter hand te nemen. Een werkgelegenheidspolitiek door mid del van openbare werken staat of valt met de snelheid, waarmee de uitvoering van die werken ter hancl kan worden genomen. In dien op het tijdstip, waarop de uitvoering moet beginnen, voor deze werken nog gron den zouden moeten worden onteigend vol gens een der thans bestaande procedures, zou het beoogde doel in den regel niet wor den bereikt, daar de onteigening te veel tijd vergt. Anderzijds is het ook bezwaar lijk om reeds bij het opstellen der plannen de administratieve onteigeningsprocedure te openen. Voortijdige onteigeningen bren gen financiële en in het algemeen economi sche verliezen mee. Bovendien kunnen be hoeften en werkwijzen zich in korte tijd wijzigen, waardoor plannen plotseling ver ouderd blijken en een reeds tot stand ge komen onteigening geheel of gedeeltelijk overbodig blijkt. ochtend na elkaar alle gymnastieklessen van alle bereikbare radiostations opzet, waarschijnlijk omdat hij daartoe in de week nooit komen kan. Er zit voor mij dus weinig anders op dan die morgen even vroeg op te staan als an dere ochtenden en daarin heb ik dan ook maar berust. Mannen-corvée 's Zondags doen de mannen de bood schappen. Zij tonen zich allen behulpzame echtgenoten, die dan met de boodschap pentas in de ene hand en een ijzeren stel met wijnflessen in de andere, de corvée eens overnemen. De winkels zijn hier met uitzondering van de grote warenhuizen, Zondags tot één uur namelijk alle geopend. En in verschillende stadsdelen wordt dan ook markt gehouden. Al die mannen daar dan bepakt en be laden voort te zien schuifelen, vind ik een aandoenlijk gezicht. Trouwens, ik geloof dat de Frangaise zich, wat de behulpzaam heid betreft, over haar echtgenoot over 't algemeen niet behoeft te beklagen. Zo is het bijvoorbeeld ook een heel gewoon Parijs tafereeltje, monsieur op Zaterdag middag of al weer des Zondags een kinder wagen te zien voortduwen. Als het mooi weer is, dan trekt heel Parijs naar buiten, ot minstens naar het prachtige Bois de Boulogne of naar de tui nen van het Luxembourg. De avenues die het Bois de Boulogne doorkruisen, zijn dan zwart van de auto's. De Parijzenaars staan bij drommen langs de kant en genieten van de buitenlucht en kijken gespannen naai de botsingen, die hier natuurlijk onvermij delijk zijn. Die botsinkjes vormen de grote attracties voor de duizenden brave Parijse burgers, die hier hun Zondagmiddaguren slijten. ève In de Engelbert van Nassaukazeme te Roosendaal heeft de Amerikaanse militaire attaché, kolonel Bruce Bidwell, Donderdag de Amerikaanse onderscheiding van de Bronzen Ster uitgereikt aan aalmoezenier pater L. v. d. Vrande en aan de Heemstede- naar kapitein G. C. Uyldert. die deel uitmaakten van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties. Kapitein Uyldert (links) en aalmoezenier Van der Vrande bekijken de versierselen, behorend bij deze onderscheiding. Edilions Frangaises d' Amsterdam Toen in de 18e eeuw de Franse censuur nogal ijverig en hardhandig te werk ging. lieten vele Franse verlichte schrijvers hun werken in het buitenland drukken. Zij wend den zich vooral tot het vrijere Nederland en o.a. lot de toen algemeen bekende Amster damse boekdrukker Marc-Michel Rey. De avontuurlijke wijze, waarop die werken Frankrijk binnengesmokkeld en daar in het geheim verspreid werden, vertoont veel over eenkomst met de gevaarlijke manier, waarop tijdens de jongste oorlog berichten over de grens gebracht werden. De tijden zijn veranderd en zo kunnen de verleden jaar opgerichte „Editions Fran- qaises d' Amsterdam" thans openlijk de tra ditie van haar 18e eeuwse stadgenoot voort zetten en haar publicaties zonder gevaar verspreiden. De eerste werken, die de nieuwe firma gepubliceerd heeft, betreffen terecht de geleerde, die het symbool is van de Ne derlands-Franse culturele relaties: René Descartes. Ongeveer tegelijk zijn versche nen: „Descartes et le Cartésianismc hollan dais". een verzameling belangrijke, specia listische studies doör Nederlandse en in ons land verblijvende jonge Franse geleerden en „Descartes, 1' Homme et le Penseur" van de hand van onze landgenote Dr. C. Ser- rurier. Het is verheugend, dat thans ook het Franslezend publiek kennis kan nemen van dit oorspronkelijk in het Nederlands ver schenen werk („Descartes Leer en Leven") over de 17e eeuwse filosoof. Niet alleen zullen zij er een nauwkeurig, hoewel niet geheel oorspronkelijk, beeld in vinden van de schrijver van de Discours de la Méthode, zij zullen ook. en vooral, hun kennis kunnen verrijken van het Nederlandse milieu, waar in hij leefde. Niet alle uitgaven houden zo nauw ver band met ons land. „D'Esclave a Impéra- trice" door John de Stuers behandelt in 60 bladzijden het stormachtige cn avontuurlijke leven van Catharina de Eerste, tweede vrouw van Peter de Grote. Door de beknopt heid van deze studie krijgt de lezer slechts enkele kijkjes op het wel zeer ruwe leven aan het hof van de Zaanse gast. Het boekje geeft een overvloed aan data. Dat moge de historische betrouwbaarheid van de studie ten goede komen, de lezer wenst in een levensbeschrijving echter minder opsomming van geschiedkundige feiten dan wel milieu- scnuaermg en karakteruitbeelding. Een buitengewoon levendig geschreven boek is het onlangs verschenen „Louis Na poléon Bonaparte avant 1'Empire, 18031851" door Maurice de la Fuye cn Emile Albert Babeau. Het geweldige feitenmateriaal heb ben de schrijvers zo verwerkt dat nergens de leesbaarheid, de helderheid en de span ning geschaad wordt. Deze Napoleon III heeft tot voor kort in de geschiedenis voort geleefd met de reputatie van avonturier en als de man, die het onheil van Sedan over Frankrijk gebracht heeft. De laatste tijd oordelen verscheidene historici met meer waardering over hem. Uit het met loffelijke objectiviteit geschreven boek van de la Fuye en Babeau leert de lezer de laatste keizer van Frankrijk, zoon van Koning Lodewijk van Holland, kennen als een fantast met veel ge zond verstand, als een goedwillend en intel ligent vorst, die zijn land wilde bevrijden van partijstrijd en klassebelang. maar die niet voldoende karaktervastheid bezat om zijn goede plannen te verwezenlijken en om het juiste evenwicht te behouden tussen autocratie en volkswil. „Louis Napoléon" is een van de belang wekkendste boeken, die gepubliceerd zijn ter gelegenheid van de herdenking van de staatsgreep van December 1851. die voor Frankrijk een 19-jarige periode van betrek kelijke voorspoed inluidde, maar de Fransen afkerig deed worden van elk persoonlijk regeringsgezag. S. E. De Finse premier, Urho Kekkonen, heeft zijn ontslagaanvrage ingetrokken, nadat op een bijeenkomst van zijn partij, de agrarische unie, een motie van ver trouwen in zijn beleid was aangenomen. De stemming wordt opgevat als een per soonlijke overwinning van de premier op de rechtse elementen. Op 3 Mei, de nationale herdenkingsdag, zal op het Binnenhof in Den Haag een her denkingsplechtigheid worden gehouden waarbij staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cals een rede zal uitspreken. ADVERTENTIE Deze week verschijnt een fraai boek waarin is opgenomen een keuze uit het nagelaten werk van wijlen de bekende predikant van Bloemendaal. De samenstelling werd verzorgd door Ds CH. DE BEUS en Dr L. M.VAN DIS onder de titel Een fotoportret is aan de uitgave toegevoegd. De oplage is beperkt. Geef Uw boekverkoper opdracht een exemplaar te reserveren. PRIJS ƒ5.90 GEBONDEN. De twee Duitse jongens die het lugubere „presentje" voor dr. Adenauer, een bom- pakket, aan de politie overhandigden, hebben van de West-Duitse Bondskanselier een polshorloge cadeau gekregen. Hier bewonderen zij, naast de Bondskanselier gezeten, de beloning voor hun wakkere optreden. In de kunsthandel Reeker in de P. C. Hooftstraat te Amserdam wordt tot 17 April een kleine tentoonstelling gehouden van werken van ae jonge schilder Edlef ter Haar Romeny, wiens gebrandschilderde raam en muurschilderingen in het Raad huis te Heemskerk wij enige tijd geleden hebben besproken. Het zijn ditmaal proeven op het gebied der vrije schilderkunst die Ter Haar Ro meny laat zien, en het enthousiasme der jeugd kan men er zo van aflezen. Het is een geboeid aftasten der verschillende technieken en richtingen, een levendige evolutie die er niet voor schroomt af en toe een schrede terug te doen in het besef, een bepaalde phase te spoedig te hebben los gelaten. Bij dit onvermijdelijk vallen en opstaan zijn echter toch al wel enkele po sitieve resultaten binnengehaald, vooral in de laatste tijd, waarbij te constateren valt dat de schilder de betekenis van de bouw van het schilderij een grotere waarde gaat toekennen dan hij tot dusver deed. Iedere bezinning vraagt een offer en Edlef Ter Haar zal in de toekomst misschien iets van zijn aanvankelijk brio moeten inboeten om tot zuiverder stelling nemen tegenover het onderwerp te geraken. In de vroege werken, waarbij het palet mes veelvuldig gebruikt werd, is de invloed van de Antwerpse academie te herkennen. Er zijn ook in die Antwerpse tijd aardige etsen en aquarellen ontstaan en men mag wel wensen dat deze schilder alvorens zich geheel in dit of dat -isme te nestelen zijn bewegelijke natuur nog wat laat vieren. Uiteindelijk zal hij het evenwicht misschien vinden. Bij Santée Landweer Prinsengracht kunt u de eerstvolgende weken een aantal stil levens van de bekende Belgische schilder Walter Vaes zien. Ik mag u wel aanraden hier eens binnen te lopen, want het komt niet zo dikwijls voor dat we in Nederland werken van deze Antwerpse meester te zien krijgen. Vaes is een „gourmet", een verfijnde lekkerbek, als men het zo mag uitdrukken. Maar bij onze Zuiderburen kent men niet zo zeer die puriteinse schroom die de blik afwendt van het goede dezer aarde, zoals daar zijn: een malse haring, een goed-ge- roosterde snede brood, een schone moot kabeljauw, of een sappig stuk rauwe bief. Walter Vaes, die het penseel op virtuoze wijze weet te hanteren kan u deze heer lijkheden zeer helder voorschotelen en in een rijk kader van afgestemd bladgoud biedt hij u een deftig schilderij, waarin u enige verwantschap met het werk van Me vrouw Westendorp-Osieck niet ontgaan zal, wat voor beiden, dunkt mij, een compliment mag heten. OTTO B. DE KAT BONN, 3 April. De Duitse politie heeft besloten te onderzoeken of er verband tus sen het vliegtuigongeluk te Frankfort en de „bompakjes" in München en Den Haag kunnen bestaan. Van de zijde van het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken is verklaard dat men generlei aanwijzing heeft die zou kunnen wijzen op een moge lijke samenhang. Uiteraard moeten echter alle mogelijkheden worden onderzocht en zo hebben de politie-autoriteiten besloten ook de suggestie te onderzoeken als zou het vliegongeluk zijn veroorzaakt door een aanslag op de twee Joodse vertegenwoor digers, die zich onder de passagiers be vonden. Zou inderdaad blijken, dat de aanslagen in München en Den Haag het onderdeel vormen van een systematische actie van een geheime organisatie, dan zou de theorie kunnen worden opgesteld dat het vlieg tuigongeluk door een aanslag zou zijn ver oorzaakt. Daarom is besloten elke moge lijkheid te onderzoeken. Over positieve aanwijzingen in deze richting beschikt men echter niet. Wel wordt door Duitse politie-autoritei ten verklaard, dat men op grond van de onderzoekingen reeds tot de conclusie is gekomen, dat de aanslagen inderdaad het werk van een organisatie zijn. Over de aard van deze organisatie heeft men echter nog geen aanwijzingen. Dat klappen: praten betekent is wel bekend: Denkt u maar aan: klapekster. En misschien kent u ook: klappei voor: babbelziek vrouwspersoon. Achterklap is dus: gepraat achter iemands rug, gepraat buiten iemands aanwezigheid, gepraat dus, dat zijn goede naam kan benadelen, kwaadsprekerij, een beetje minder erg dan laster, dat boos opzet vooronderstelt. In vroeger tijd kwa men in dezelfde betekenis voor: ach- tertale en achtersprake maar deze twee zijn geheel cn al uit onze woor denschat verdwenen. TONEEL Zaterdag 5 April, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Vrije Toneel met „Het witte schaap van de familie", blijspel van L. du Garde Peach en Ian Hay onder regie van Cor Ruys. Medewerking verlenen Cor Ruys, Ton van Duinhoven. Sara Heyblom, Nell Koppen, Wim van den Brink en Gysbert Tersteeg. Zondag 6 April, Stadsschouwburg, 8 uur: „Het witte schaap van de familie". Zondag 6 April, Concertgebouw, 8 uur: Optreden van het ballet der Lage Landen voor de vereniging Nederland-USSR. Woensdag 9 April, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Amsterdams Toneel met „De Spaanse Brabander", blijspel van Bredero. regie Albert van Dalsum met medewerking van Jan Musch. MUZIEK Vrijdag 4 April, Waalse kerk, 8 uur: Haar lems Kamerkoor voert onder leiding van Dolf Hendrikse, die tevens het orgel be speelt, onder meer de Lukas Passion van Schütz uit. Zaterdag 5 April, Minerva, Heemstede, 2.30 uur: Contact Centrum Nederlandse Musici met medewerking van Didi Sanders, mez zo-sopraan. Frans Vester, fluit, Ans Bou- ter en Miep van Luin, beiden piano. Werken van Blavet, Eccles, Schumann, Hindemith en Delvincourt. Zondag 6 April, Teylcr Museum, 2 tot 3 uur: Bespeling van het eenendertig-toonsorgel met medewerking van leden van het So- dalicium Studiosorum Musicum J. Pzn. Sweelinck", Amsterdam (H. S. Boogaard, viool, L. Offerhaus, viool, P. Cohen, cello en M. J. Offerhausorgel). Programma- werken van W. A. Mozart en J. S. Bach. Dinsdag 8 April, Gemeentelijk Concertge bouw, 8 uur: Piano-avond door Sas Bunge voor de Stichting Duinrell. Dinsdag 8 April, Doopsgezinde Kerk, 8 uur: Jubileumconcert Jacob Bijster met mede werking van Ans Stroïnk, zang en Dieuwke Joustra, viool. Woensdag 9 April, Gemeentelijk Concertge bouw, 7.30 uur: Christelijke Oratorium vereniging geeft een uitvoering van de Matthaus-Passion van Joh. Seb. Bach. Dirigent: George Robert; solisten Jo Vin cent, Annie Woud, Han le Fèvre. Lex Karsemeyer, Guus Hoekman. Rom Kalma, Piet Halsema, H. Brands Buys; orkest H. O. V.; jongenskoor onder leiding van Thom de Vries. Donderdag 10 April, Gemeentelijk Concert gebouw, 7.30 uur: C. O. V. geeft tweede uitvoering van de Matthaus-Passion. TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt: „De Noordzee" geopend op werkdagen van 10 tot 13. van 13 tot 17 cn van 19 tot 22 uur. Zondag van 10 tot 18 en van 19 tot 22 uur (tot en met 21 April). DIVERSEN Zondag 6 April, Rembrandt, 11 uur: Ambas sadeurs der muziek, alle leeftijden. Dinsdag 8 April, Brinkmann, Grote Markt, 8 uur: Jaap van Dijk spreekt voor het In stituut voor Arbeidersontwikkeling over „Wordingsgeschiedenis van het Neder landse landschap". ADVERTENTIE Speurtocht, geleid door gevoelig reukorgaan „Hoe komt het dat nare luchtjes plotseling kunnen verdwijnen?" Een zeldzaam interes sant probleem voor de radio! Want steek uw neus maar even om de deur bij enkele ken nissen. Vrijwel ieder huis (en ook het uwe!) heeft z'n eigen luchtje. Daarbij komt dat u 's avonds soms nog ruikt wat er 's middags is gegeten en dat bestorven tabaksgeur uren lang blijft hangen. Het „Ik weet, ik weet wat u niet weet" radioprogramma wist het al: Dit is niet meer nodig. De natuur zelf zorgt voor stoffen, zoals chlorophyl, die in moder ne, geconcentreerde vorm alle reuk wegne men. Air-Wiek bevat 125 reukdodende be standdelen en chlorophyl, het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Air- Wick camoufleert de geuren niet, het vernie tigt ze. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek. Een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kan toor en winkel. Een flacon Air-Wick a 2,40 verschaft u op elk uur van de dag een beha- gelijke omgeving en.... het is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten! Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 3 April 1852 PARIJS. In het Paleis der Tuile- rieën heeft cle plegtige opening der Kamers plaats gehad. De Voorzitter, die onder liet bulderen van het geschut, ge kleed in de uniform van generaal, de groote zaal der maarschalken betrad, waar slechts weinigen den kreet „Leve Napoléon" aanhieven, heeft met eene kalme stem, doch eenigszins met eenen vreemden tongval, eene langdurige rede gehouden. Hij zeide daarin, dat de dicta tuur, hem door het volk toevertrouwd, thans een einde nam en dat het hem wezenlijk genoegen deed, do invoering der Constitutie te kunnen verkonddg-en. De Voorzitter verklaarde verder, dat hij, dikwerf ontmoedigd, de gedachte heeft gekoesterd, zich van een zoozeer betwist gezag te ontdoen Hetgeen hem daarin had verhinderd, was de regeeringloos- heid, welke hij in zijne plaats ontwaarde. Hij zeidie, dat indien de partijen zich schikken naar het bestaande, er niets veranderd zal worden. Indien zij echter mogten trachten de grondslagen van zijn gouvernement door geheime woelingen aan te tasten, dan zoude er grond kun nen bestaan om, in het belang der rust van Frankrijk, van het volk eenen nieu wen titel te vragen, ter onherroepelijke bevestiging van de magt, waarmede het hem had bekleed.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5