Driehuis moet eens aan zijn naam beantwoord hebben Een groeiende stad krijgt groen kleedje Besprekingen over loonregeling „voorjaarsvisserij" vastgelopen Van bunkerwagen naar feestzaal Castricum Bloemencorso uitgesteld tot 26 April 8 Schout en rakkers 's Zondags op speurdersvoeten Er kwam een bestrating omdat de rijtuiglak zo te lijden had Van woestenij tot woonwijk Causerie over „Rembrandt" voor het Humanistisch Verbond Hoogovenman C. W. Rumping gehuldigd De koude-grond spinazie is er Rosarium in Velserbeek, rozen bij de nieuwbouw Verenigingsraad wordt ook „agendabureau" Rode Kruis houdt het hart vast „Ondergang van het bedrijf" zeggen de reders „Watervliet" zet de competitie voort met bezoek aan de Zaanstreek ZATERDAG 5 APRIL 195£ Er WORDT NIET ZELDEN BEWEERD, dat de burger geen oog heeft voor de landelijke schoonheid van zijn eigen omgeving. Hoe vaak komt het niet voor dat de inwoner van Velsen de bospaadjes op de Veluwe beter weet te vinden dan de toch dikwijls even pittoreske plekjes in Velserbeek bij voorbeeld? Degenen, die wel eens over de Achterweg of holle weg, van de Ver Loren van Themaatlaan naar Oud- Velsen rijden, zullen zich wellicht nimmer realiseren dat deze eeuwenoude verbin dingsweg een van de fraaiste lanen in dit gewest is. Welk een inspirerende indruk moet het decoratieve fris groene weilandje een kunstschilder geven als hij in de rich ting Velsen rechts tussen de flankering van eiken op middelbare leeftijd de naam „Lievendaai' op het hek ziet staan! Buitenplaatsen kwamen en verdwenen in de laatste vierhonderd jaar en enkele markante typeringen van landelijke schoonheid vormen de erfenis, die deze snelgroeiende gemeente is nagelaten. De naam ..Driehuis" is indertijd niet zonder reden ontstaan. Oude kaarten be wijzen zulks. Een rose stipje, midden in een donkergekleurde woestenij van duin en bos, niet ver van wat toentertijd nog de Wijkermeer was, is de kerk, schijnbaar achteloos neergezet naast een drie- of viertal huisjes. Maar voor het zover was, dat pastoor Jan Baptist van Keulen in 1742 een kerk kon laten bouwen op de plaats waar op de kaart nu het rose stipje nog te vinden is en aan de Driehuizerkerkweg het welbe kende Rooms-katholieke Godshuis, woon den op de zandgrond reeds her en der een aantal lieden, die hei in die tijd niet mak kelijk gehad moeten hebben in hun ener zijds schamele huisjes, anderzijds rijke landgoederen. Vóór 1573 bestond al een be paald actieve Katholieke gemeenschap in die contreien, welke echter geen perma nent gebouw als kerk bezat. De diensten werden toen bij particulieren gehouden. Van heinde en verre kwamen de gelovi gen naar hun verzamelplaats en in de ja ren tussen 1573 en 1634 zelfs zeer omzich tig, want de reformatie betekende voor hen niet anders dan jachttijd van de schout en zijn rakkers, die inderdaad niets door de vingers hebben gezien en 's Zondags als ware speurders op pad geweest moeten zijn om de Katholieken tijdens bijwoning van de mis, ..op heterdaad" te betrappen. Pieter Dirkshoorn was de eerste pastoor, die na de Hervorming aan het hoofd kwam van de R.K. gemeente, die men zich voor moet stellen als zeer uitgebreid, want in die jaren kwamen de gelovigen van Scho ten, Santpoort en heel Velsen naar Drie huis, waar de moederkerk was gevestigd. „Cleyn 3huis" Jan Baptist van Keulen was dus de stichter van een kleine, maar bijzonder fraaie kerk, welke het centrum werd van de buurtschap. Langzaam maar zeker ging het huizental rond de kerk zich uitbreiden, maar pas in 1924 kwam er schot in de groei van Driehuis. Naast deze naam staat op een oude perkamenten kaart nog een andere: Cleyn 3huis, „drie" aangeduid met een cijfer. In 1893 is de kleine kerk ver vangen door een grotere, die nu nog statig verrijst met zijn spitse toren Particulier initiatief.... In 1728 bestond reeds een zandpad, dat liep van Velsen (nu Oud-Velsen) langs Driehuis en Hageveld naar Santpoort. Met wat fantasie kan men zich wellicht voor stellen hoe in vroeger jaren deze hoofdver- keersweg-naar-het-Oosten doorploegd was door smalle en brede karresporen. Waar nu over de Driehuizerkei-kweg de zware busseii en fientonners denderen, schokten eens de postkoetsen en kleurige rijtuigen, waarvoor de paarden niet met kletterende hoeven op de klinkers draafden, maar stap voets door het zand gingen, gemend door heren met bakkebaarden, die niet beter wisten of het hoorde zo en het zou zo blij ven ook. Tot in 1859 een commissie van particu lieren werd gevormd, die besloten had zich te beijveren ..voor den aanleg van een straat en grintweg van Velsen naar Sant poort". Een van haar argumenten werd omschreven als volgt: in natte tijden heb ben de rijtuigen veel te lijden van de op spattende modder. Het lakwerk wordt er niet beter op en deswege willen we meteen maar iets goeds van blijvende waarde tot „stand brengen". Velsen betaalde tol Er was een bedrag nodig van f 17.500, dat door 3 aandelen van f 500 bijeen- De leden van de Gemeenschap van het Humanistisch Verbond hebben Vrijdag avond in de Rijks-HBS aan het Tiberius- plein met aandacht geluisterd naar hetgeen de voorzitter van de Gemeenschap Alk maar, de heer F. Koeman, over het leven van de grootmeester der schilderkunst Rembrandt van Rijn wist te vertellen. Vooraf deelde de nieuwe voorzitter der Gemeenschap Velsen, de heer H. P. Brits, mede dat deze lezing de laatste in dit sei zoen was en dat er nog een „gezellige avond" zou volgen. In zijn causerie beklemtoonde de heer Koeman, dat Rembrandt één van de zeer weinige grote kunstenaars was, die onder zijn voornaam een grote bereidheid heeft verworven. Het aantal schilderijen dat deze man heeft gemaakt loopt in de 800, maar ook zonder deze zou Van Rijn een groot kunstenaar geweest zijn en wel als etser, meende spreker. Hiervan zijn een 2000 bekend en dan bovendien nog een on afzienbaar aantal tekeningen. Zijn belangrijkste schilderstukken zijn Nederlands bezit en van de rest der ver zameling, die over de hele wereld ver spreid is, bezit Rusland het grootste deel. Spreker gaf na een biografietje een uit eenzetting over de „Barok-stijl" en hij wees erop dat deze bij Rembrandt o.a. in de „anotomische les" gemanifesteerd wordt. Na nog enige perioden uit het leven van de schilder geschetst te hebben, besloot heer Koeman met te vertellen, hoe deze minente artist, die in de loop van zijn ven de gunst van het publiek verloor, arm is gestorven. Een aantal lichtbeelden illustreerde de lezing. Over het verleden van IJmuiden is reeds veel beweerd en geschrevenmaar Velsen is ook in Oostelijke richting ge groeid. Onder deskundige leiding van de heer A. D. Dijkstra hebberi wij een middag mogen snuffelen in de gemeen te-archieven op het raadhuis en aan de hand van vergeelde situatietekeningen, perkamenten, geschriften en stoffige documenten vertelde de archivaris ons het een en ander over het buurtschap Driehuis, dat. de heren van de zevende afdeling" uiteindelijk aanleiding bleek te geven tot een langdurige discussie of dit deel van de gemeente al dan niet- officieel begrensd is en waar dé naam buurtschap genoemd staat. Wij hebben maar niet gewacht op de eindconclusie. gebracht moest worden. Burgemeester J. C. Enschedé ondertekende de waardepa pieren, waarin een toelichting werd ge geven op het plan van de commissie. „De bestrating zal plaats hebben ter breedte van drie Nederlandsche ellen. Ter voorzie ning in de kosten van onderhoud zal 's Ko- nings goedkeuring worden aangevraagd om op dezen weg eene tol of gabel in te stel len. Alle aandeelhouders en bewoners van Velsen en aangrenzende gemeenten hebben bevoegdheid deze tolbetaling door middel van een jaarlijksch abonnement af te koopen". Aldus geschiedde en het tolhuisje ver rees waar nu de bushalte is bij de spoor wegovergang Driehuis-Westerveld. Mettertijd werden evenwel alle aandelen overgenomen door de gemeente, die de tol ging verpachten tot bij Koninklijk Besluit van September 1917 het recht van tolhef fing werd ingetrokken. De prachtige holle weg is evenwel, on danks de bestrating, een brok levende historie en wie het. niet wist, late hij of zij zich op een zonnige Zondagmorgen gaan overtuigen. H. J. Bij de Hoogovens zag de bunkerwa- genmachinist, de heer C. W. Rumping, zich door een grote schare collega's omringd toen hij naar het feestelijk versierde podium in het schaftlokaal der Hoogovens werd geleid voor de huldiging bij zijn vijfentwintig-jarig jubileum. De gelukwensen en dank der directie gewerden de jubilaris bij monde van de di recteur prof. dr. J. F. ten Doesschat.e, die zijn woorden van de gebruikelijke jubi leum-enveloppe vergezeld deed gaan. De jubileumkas had de voorzitter, de heer J. A. van Eden, tot haar afgevaardigde ge kozen, die zich van de hem opgelegde taak kweet met een hartelijke toespraak, die een waardig slot vond in de aanbieding van een rijwiel. De heer Joh. Beentjes vertolkte op de hem eigen wijze (met een door hem ver vaardigd vers, waarin verschillende ge beurtenissen op humoristische wijze wer den belicht) de gevoelens van vriendschap en achting die bij de collega's in de afde ling voor de jubilaris bestaan. "Vervolgens kwam de heer S. de Vreeze mevrouw Rumping een prachtige plant in pot overhandigen en de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies begon zijn jubileumrede met te vertellen dat de naam Rumping in zijn le^en veel heeft betekend. Spreker haalde herinneringen op aan de vele leden van de familie Rumping, die zich in de „hoogovenfamilie" hadden geschaard. Hij vereerde de jubilaris met het. gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij. Een hoofse rede, die in hoofdzaak tot mevrouw Rumping was gericht, werd door de heer G. L. de Haas uitgesproken. Ir. A. Vroege sprak in zijn hoedanigheid van chef van d.e afdeling Hoogovens, doch meende ook een persoonlijk woord niet achterwege te mogen laten. Het was spre ker altijd een groot genoegen geweest om met de jubilaris samen te werken. Tot slot werd namens de collega's van de plpeg op de accordéon een muzikale felici tatie gebracht, door de heer Klaas Wester, dte ook de muzikale omlijsting van deze huldiging verzorgde. Door de Beverwijkse tuinder Bakkum werd Vrijdag aan de B.E.T.-veiling de eer ste koude grond-spinazie aangevoerd. De handel betaalde er 48 cent per kilo voor.' Deronicum en dahlia's aan de markt Vrijdag werden aan de Beverwijkse bloemenveiling het Centrum de eerste deronicums aangevoerd, die 25 cent per bosje opbrachten. Voorts presenteerden zich er al enkele dahlia's, die wel een maand te vroeg waren. Velsens raadsleden, voorzover zij er be lang in stelden, hebben zich gisteravond in de raadzaal laten voorlichten omtrent de reeds verrichte en nog „in plan" zijnde aanleg van parken en plantsoenen in geheel Velsen. Enige tijd geleden hadden de ge- meentebestuurdcren te kennen gegeven, dat zij van deze materie wel iets meer zou den willen weten en zo had de directeur van de plantsoendienst, de heer J. H- van den Burg zich beijverd door keurig uitge voerde t'ekeningen en projecties het door hem te spreken woord te verduidelijken. Helaas, de interesse scheen zich slechts tot negen raadsleden te beperken, wat evenwel de geanime.erdheid van de bijeen komst niet schaadde. De voorzitter van de avond, wethouder J. C. Aschoff, memoreerde hoe de gewone gang van zaken was, eer men met beplan ting kon beginnen. De ontworpen plannen, aldus spreker, worden voorgelegd aan een commissie van drie deskundigen buiten Velsen, namelijk de heren Otto uit Utrecht, Stoffels uit Haarlem en Broersen uit Am stelveen. di.e respectievelijk houtvester en tuinarchitecten zijn. Keuren deze de plan nen goed, dan kan de heer Van den Burg met zijn staf van wal steken. Gezien de grondgesteldheid, zo zei de heer Aschoff, mag deze gemeente gerekend worden tot een der moeilijkste in den lande wat aan plant en aanleg van plantsoenen betreft. Dit wordt wel zeer bijzonder geaccentueerd in de zogenaamde Rivierenbuurt, die prac- tisch gebouwd is op afgegraven duinterrein. De genomen proef met de zogenaamde binnentuinen in Velsen-Noord en in Heu- velwijk mag volkomen geslaagd heten, daar de bevolking ten strengste waakt over deze aanleg van gemeentewege. Parken en woestijnen In de buurten waar thans wordt gebouwd staat de plantsoendienst voor grote moei lijkheden, gezien de ongebreidelde zand- stuivingen. Daarom is een doelmatige be planting van Velserduinplein, Oosterduin- pLein en Edisonplein nog niet mogelijk. Zo gauw in die omtrek de ..woestijn", aldus spreker, minder wordt zullen ook aan deze perken de nodige gelden worden besteed. Er is veel te doen voor de dienst, daar de beplanting gelijke tred dient te houden met de woningbouw. Oud-IJmuiden wordt verfraaid Er zijn thans definitieve plannen voor de verfraaiing van Oud-IJmuiden, zo deel de wethouder Aschoff mede. Wat voor de heer Van Leusen, die in de raad daarover appelleerde, zeker een voldoening zal zijn. De heer Aschoff memoreerde de oprich ting van de commissie voor natuurbescher ming en wees op de werkzaamheden van dez.e instelling. Beplanting aansluitend op de bouw De beplanting zoals wij ons die hebben gedacht voor de verschillende delen van de gemeente, zo zei de heer Van den Burg, moet in overeenstemming zijn met de ter plaatse gebruikte bouw. In de eerste plaats werd de beplanting fp til ill Een Noors vliegtuig heeft een noodlanding gemaakt op het strand nabij Mimizan in Zuidwest Frankrijk. Het toestel was op weg naar Bordeaux, doch kon het vliegveld niet bereiken door storing aan een der motoren. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich de leden van een Zweeds voetbalelftal, die uit Madrid via Amsterdam terugkeerden naar Stockholm. Alleen een der begeleidende officials werd gewond. Het vliegtuig na de noodlanding op het strand. De onlangs opgerichte „Verenigingsraad Castricum" zal voor Woensdag 23 April een ledenvergadering uitschrijven in hotel De Harmonie, ter goedkeuring van de statuten. De raad is er toe overgegaan een maandelijkse agendalijst uit te geven, waarop de te organiseren bijeenkomsten staan vermeld. Het grote voordeel dat de plaatselijke verenigingen van deze agenda hebben wordt steeds meer ingezien met het gevolg dat diverse verenigingen zich als lid lieten inschrijven. Bedroeg het aan tal leden op 28 Februari 37, thans zijn er al 50 verenigingen bij het overkoepelend orgaan aangesloten. Vooralsnog zullen de werkzaamheden van de Verenigingsraad zich bepalen tot de „spreiding" van avon den en het stimuleren van tentoonstellin gen en wat dies meer zij. Het bestuur ondervindt van gemeentelijke instanties alle mogelijke medewerking evenals van de Castricumse zaalhouders. Bunzing in rattenklem Reeds lange tijd had de heer J. Lute in ziin garage aan de Dorpsstraat last van ratten. Dezer dagen zette hij een ratten klem en toen de eigenaar de volgende ochtend naar de klem kwam kijken, ont dekte hij dat er niet een rat, maar een bunzing in zat. Jaarvergadering van Bloembollencultuur De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur afdeling Limmen heeft Vrij dagavond in hotel Friesland de jaarver gadering gehouden. Van het bestuur was de secretaris pe riodiek aftredend. Met algemene stemmen werd de heer Kieft herbenoemd. In de vacature J. Dekker voorzag men door de benoeming van de heer D. de Ja ger uit Heiloo. De beschrijvingsbrief voor de Maandag te Haarlem te houden alge mene vergadering werd uitvoerig behan deld, en als afgevaardigden naar deze ver gadering werden de heren Joh. Nuyens en N. Kroone gekozen. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de heer J. Val- kering. Het lag in de bedoeling van het comité samengesteld uit bestuursleden uit WV's en afdelingen van Bloembollencultuur uit Castricum, Limmen, Heiloo en Akersloot voor Zaterdag 19 April een groot bloemen corso te organiseren. Door het slechte v/eer is de groei van de gewassen echter sterk achterop geraakt, zodat het comité het corso uit moet stellen. Vrijdagavond is tijdens een comité-vergadering in de kleine zaal van hotel Friesland te Limmen be sloten het corso op Zaterdag 26 April te houden. Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Castricum-Limmen-Uitgeest heeft Don derdag in hotel De Ooievaar te Uitgeest haar algemene ledenvergadering gehouden. Het jaarverslag van de penningmeester- de heer Chr. Kieft liet een achteruitgang van het aantal betalende leden en dus tevens van de inkomsten zien. De aftre dende bestuursleden mej. Zuster B. A. Vos, leidster van de helpsters; burgemeester C. F. Smeets; Chr. Kieft en de heer N. van Slaveren, contactlid van de Castricumse EHBO-vereniging „CITO", werden allen herkozen. Zeer waarschijnlijk zal zuster B. A. Vos, die in de loop der jaren vele dames in het afdelingsgebied de elementaire ver pleegkunde bijbracht, in Juli Castricum gaan verlaten. Geschiedt dit inderdaad dan zal zij worden opgevolgd door zuster J. Heykoop, hoofdverpleegster aan het Pro vinciaal Ziekenhuis. Vervolgens heeft men afscheid genomen van het bestuurslid mevrouw Blauw Edens, sub-leidster van de helpsters te Limmen, contactlid voor de bloedtrans fusie en beheerster van het verbandmid- delenmagazijn. Door de voorzitter, de heer J. J. Nieuwenhuizen, werden de vele, in stilte en bescheidenheid verrichte werk zaamheden van de sub-leidster gememo reerd, en hij overhandigde haar als aan denken een fraai schilderij. In haar plaats benoemde men mevrouw KieftTomlin- son, groepshoofd der helpsters te Limmen. De oogst van de straat Aan het politiebureau Dorpstraat la zijn Dinsdags en Donderdags van 14 tot 17 uur inlichtingen te verkrijgen over de volgende verloren en gevonden voorwerpen. Ver loren: motorbril, militaire shawl. Gevon den: jongensbaret, zilveren kinderarm bandje, klein grijs hondje, zilverbon van 1.00, donkerbruine glacéhandschoen, bruin met geel kinderwantje, autoped. De opstelling van Vitesse '22 Zondagmiddag om 12 uur komt Vitesse in het veld om de strijd aan te binden tegen Velsen. De wedstrijd wordt te Cas tricum gespeeld. Vitesse verschijnt met de volgende opstelling. Doel: B. van Veen; achter: P. Beentjes en W. de Wildt; mid den: A. Groot, N. Lute en J. Tool; voor: J. Borst, A. v. d. Valk, Fl. Twisk, B. Sneekes en N. van Weenen. De elf van CSV Voor de uitwedstrijd van de Castricum se sportvereniging CSV tegen WSV, die hedenmiddag om vijf uur wordt gespeeld, komen de Castricummers met het volgende elftal in het veld. Doel: G. de Heer; ach ter: J. Keesman en C. Boot; midden: C. Blei, H. Jacobs en H. Hartog; voor: E. Riethorst, J. Schenk, H. Velthuizen, B. Icke en H. Stolk. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter A. H. van der Werff, Bakkummerstraat 48, telefoon 428. Voor hetzelfde tijdperk is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster J. Vissers, Torenstraat 29, telefoon 401. Predikbeurten GER. KERK 10 en 17 uur: ds. A. G. Kornet. NED. HERV. GEM. 10.30 uur: ds. L. Cannegieter. Bevestiging van nieuwe lidmaten. HERV. EVANG. VER. Geen dienst, zie Herv. Kerk. van het Stratingplantsoen in Velsen-Noord hek eken. Tussen een hoogbouw en in dustriegebied wordt de beplanting „open" gehouden. Voor het merendeel komt hier dus gras en wordt de achtergrond gevormd door zuilvormige eiken, die slechts lang zaam groeien en daarom voorlopig worden aangevuld met Italiaanse populieren. Als overgang wordt hiertussen lage berberis- beplanting aangebracht. Waar in de ge meente de recreatie-mogelijkheid op de voorgrond treedt, is een beplanting met vaste plantensoorten noodzakelijk.- Waar in vroeger tijden de tuin- en landschaps kunst was gebaseerd op het bieden van wandelgelegenheid, aldus spreker, is het nu, mede door de snelle bevolkingsaanwas nodig speelvijvers, speelweiden, bloemen tuinen en zelfs een kinderboerderij te doen verrijzen. Dit alles heeft men getracht in Velserbeek te verwezenlijken. De wens bestaat nog steeds in dit park een rosarium aan te kunnen leggen. Beplanting nieuwbouw De zekere geleding di.e men waarneemt in de arcadebouw aan de Lange Nieuw- straat, maakt het nodig dat ook in de be planting van die weg een zekere geleding wordt betracht. Omdat echter in deze straat de wind hoogtij viert, zullen populieren, sneeuwbessen en lagere bloemgroepen het best floreren. De directe omgeving van het cultureel centrum zal het meest gebaat zijn met de aanplant van wilgen, omdat het groen niet boven de daklijst uit mag komen. De gemeenschappelijke voortuinen in de Rivierenbuurt leveren de meeste moeilijk heden op, omdat zij zo klein van afmeting zijn. De heer Van den Burg heeft het plan opgevat hier zoveel mogelijk lage rozen struiken te doen zetten, zoals wij al eer dei- hebben gemeld. Ook de irrigatie van deze complexen kost nogal wat hoofdbreken. Hier zijn dus de technische moeilijkheden in verhouding met de mogelijkheden wel zeer groot. Helm tegen verstuiving Op een vraag van de heer Van Leusen om op doeltreffende wijze de verstuiving tegen te gaan in deze wijk, die zo na aan de duinen grenst, gaf de heer Van den Burg de verzekering, dat reeds vele terreinen bezet zijn met een stevige helmbeplanting. Aan het einde van de vergadering merk te de heer Aschoff op, dat het gemeente bestuur zich binnenkort middels een tocht met de schoolbus zelf kon gaan overtuigen van de vorderingen in de aanplant. „Noord" wordt verfraaid Sedert enige dagen zijn arbeiders van de gemeentelijke plantsoendienst bezig het beeld van „Noord" te verfraaien met de aanleg van plantsoenen en planten van bomen, speciaal bij de nieuwe, grote ge bouwen, die in dit deel der gemeente zijn verrezen. Rond de Watervlietschool aan de Wijker- straatweg is de opgebrachte grond geploegd en worden bij de ingang van deze school heesters en lage rozenstruiken geplant. De plantsoenruimte hier is verder aangevuld met een aantal jonge kastanje- en andere bomen. Het Hervormde wijkhuis aan het Stra tingplantsoen krijgt ook zijn entourage. De grote oppervlakte grond rond dit gebouw wordt verfraaid met verschillende planten- gazons, waarbij jonge bomen de afsluiting zullen vormen. Hier ontstaat van het sta tion Hoogovens af ongetwijfeld een mooie entrée. 't Zelfde. Er veranderde gisteren wei nig aan de markt: tong bleef duur met de standaardprijs van gemiddeld f 2,80 per kilo en ook de weegtarbot deed onveran derd f 2 per kilo. De regels kabeljauw daarentegen zakten lichtelijk. Hoewel de kwaliteit ook een woordje meesprak, was er voor deze soorten toch een geringe kentering waar te nemen, zodat de prijzen voor de regels grove op f 85 tot f 95 te recht kwamen en de kleinere op f 60 per 10 stuks. De schelvis liep op: gi-ote- en middelsoorten noteerden f 45 tot f 48 per kist en de braat bracht het tot f 34. De wijting van de trawlers, die wat grover uitviel dan die van de loggers, varieerde van f 19 tot f 17 en die van de loggers deed van f 9 tot f 11 per kist. Overigens was er hoofdzakelijk wat kleine schol aan de hal, die f 15 voor de drietjes haalde en f 25 tot f 35 voor de sortering 2. Maandag overvol. Zoals we gisteren al meedeelden, zal het Maandag bizonder druk worden. Bekend zijn de volgende schepen: de „Bloemendaal" met 60 schel vis en piepers, 25 dichte wijting, 65 kabel jauw en koolvis, 500 makreel, 10 haring en 40 kisten wolf; „Eli Chénévière" met 700 kisten makreel, 100 gestripte wijting, 100 zwarte koolvis, 120 haring 25 schelvis en piepers 25 stokkebit en 60 stuks stijve ka beljauwen en „Johannes Polderman" met 120 schelvis en piepers, 300 makreel, 110 gestripte en 60 dichte wijting, 35 kabel jauw en gul, 35 haring en 20 kisten stok kebit. Verder werd nog verwacht de „Vios", die echter nog niets doorgaf. Vandaag bizonder stil, want er wa ren geen trawlers aan de afslag. Enkele Noordloggers en flink wat kustvaartuigen zorgden voor aanvoer, zij het aan de een zijdige kant, daar zij hoofdzakelijk uit plat- en fijnvis bestond. Geen zere neus. Schipper Bal, die Vrijdag met de „Batavia" aan de afslag was, haalde het onderste uit de kan en kreeg beslist het lid niet op de neus. De korte 13-daagse reis leverde een resultaat op van bijna f 19000. De hoogste besom- mer onder de loggers werd de KW 141, die het tot f 7000 bracht. Marktprijzen. Heilbot 2,95-2,20, gr. tong 3-2,40, gr.m. tong 2.45-2.65, kl.m. tong 3-2,45, kl. tong;I 2,60-2,29, kl. tong II 2.25-2.02, tarbot I 2.15-1.85 per 1 kg. Tongschar 86-80, schartong 52-30, gr.m. schol 67, kl.m. schol 64, kl. schol I 47, kl. schol II 45-15, schar 19-8 v. haring 24- 15,50, makreel 22-15, gr. schelvis 48-46, gr.m. schelvis 49-44, kl.m. schelvis 54-37, kl. schelvis I 55-36, kl. schelvis II 34-23, wijting 19-8, kl. wolf 46-37. poontjes 14-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 1.98-96, gr. koolvis zw. 54-41, gr. wolf 92-90 per 125 kilo. Eerste duivenvlucht uit Vogelenzang De Beverwijkse postduivenvereniging „De Reisduif" heeft een ledenvergadering gehouden, waarin de heer J. Schipper als dertigjarig lid tot ere-lid werd benoemd. De voorzitter, de heer G. v. d. Winden, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en hij leidde de verschillende aan gelegenheden betreffende het komende wedstrijdseizoen in. De eerste vlucht is al op 13 April uit Vogelenzang vastgesteld. De vereniging bestaat dit jaar 30 jaar. Dit feit wordt gevierd, onder andere met een wedvlucht voor jonge duiven, een clubtentoonstelling en een feestavond. Wij meldden reeds, dat de „voorjaars visserij" met motorloggers op de verse ha ring niet zou kunnen doorgaan, omdat er moeilijkheden waren gerezen rond de loon regeling van de vissers. Dezer dagen zijn er aldus vernemen wij nader uit Katwijk opnieuw besprekin gen geweest tussen de Unie Verkeer en de redersverenigingen over de lonen voor de normale haringvisserij. De Unie Verkeer stelde voor de opva renden een vaste gage te geven, waarbij dan nog een bepaald percentage van de besomming zou worden gevoegd. Dez.e re- UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Maandag 24 Maart: mt. Johannes Polder man IJM 20. Dinsdag 25 Maart: st. Norma Maria IJM 6, Vios I IJM 24. Bloemendaal IJM 71; mt. Elie Chénévière IJM 32. Post Boy IJM 35. Woensdag 26 Maart: ml. Martenshoek IJM 283. Donderdag 27 Maart: st. De Hoop IJM 73; mt. Antje RO 15, Shamrock IJM 129. Vrijdag 28 Maart: st. Mary IJM 61; ml. On derneming I SCH 140, Marie VL 71. Maandag 31 Maart: st. Tzonne IJM 1 (IJs land). Haarlem IJM 9, Tubantia IJM 37. Zee- landia IJM 37; mt. Maria van Hattem IJM 10 (IJsland), Claesje RO 46. Excelsior III KW 76. ml. Heemstede IJM 53. Martha IJM 74. Ver wachting IJM 204. Rijnmond IV KW 15, Willem Cornelis KW 16. Arie Nico KW 17, Dirk KW 19, Cornelis KW 24, De Verwach ting KW 28. Margrielha Maria KW 29, Nep- tunus KW 45. Noordzee K W47, Annie KW 54, Elizabeth KW 64. Noordster KW 67, Sa- turnus KW 69, Maria Jacoba KW 73, Excel sior II KW 78, Jan KW 84, Sumatra KW 86, Alida KW 91, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Petronella KW 125, Wilhelmina III KW 147, Arie 155, De Vier Gezusters KW 162 Janna KW 163, Gebroeders KW 166, Een dracht KW 168. Aleida KW 169, Prinses Ma rijke SCH 9. Oceaan III SCH 24, Vooraan VL 115, Bruinvis RO 1, Dolfijn RO 2; mk. Twee Gebroeders IJM 27. Dageraad IJM 229, Magda IJM 272, Nehim I AM 16. Nehim II AM 17. Marianne KW 10. Tiny KW 34, Jacob KW 92, Koningin Juliana KW 133, Karei Doorman KW 227. Dinsdag 1 April: st. Herman SCH 92; ml. Vertrouwen KW 6, Helena KW 39, Henk KW 56, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Toe nadering KW 95, Rijnmond V KW 110, Avon tuur KW 114, De Vrouw Jacoba KW 122, Arie van der Zwan SCH 21; mk. Poolster IJM 11. Vios IJM 52, Wiron I IJM 210, Dage raad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240, Haarlem I IJM 276, Alba tros IJM 277, Samenwerking KW 21, Anne Marie KW 27, Pieter Cornelis KW 31. Prin ses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Dine Marie KW 57, Jacob KW 92, Willem KW 94, Jana KW 210, Clazina Johanna RO 3, Hendrika BU 33. Woensdag 2 April: mt. Thorina IJM 33, Concordia KW 26. Cornelis Marinus KW 48, Voorwaarts KW 140. Dirk SCH 233. Donderdag 3 April: st. Flamingo IJM 25, Catharina Duyvis IJM 60, Abraham VL 77; mt. Medan IJM 57, Eveline IJM 116. geling achtten de vertegenwoordigers van de reders onaanvaardbaar. Zij waren van mening, dat de visserij niet op deze basis zou kunnen worden uitgeoefend. Men zei zelfs, dat dit zou moeten leiden „naar de ondergang van het bedrijf". Kregen de be manningen tot nu toe alleen een percentage van de besomming, wanneer een deel van hun verdienste reeds vast zou staan, zou dit menselijkerwijs gezien de werk lust kunnen beïnvloeden. Het belang van de opvarenden bij de vangst wordt immers minder, naarmate het percentage in de vangstopbrengst minder wordt. De reders deden een tegenvoorstel, dat zoveel mogelijk aan de wensen van de Unie Verkeer tegemoet kwam. Dit werd even wel afgewezen. De Unie Verkeer stelde toen voor de kwestie voor te leggen aan de Stichting van de Arbeid, respectievelijk de Rijksbemiddelaars. De afgevaardigden van de reders veelden er evenwel weinig voor, omdat niet kan worden bemiddeld in een zaak, die kan leiden tot de ondergang van het bedrijf. Thans verkeert men in een impasse. Van rederszijde wordt gehoopt, dat de Unie Verkeer alsnog zijn mening zal herzien en terug zal komen op het oude systeem van een deel uit de besomming, dat langdurig zijn verdienste heeft bewezen, aangevuld met de vei'beteringen, die de reders bereid zijn aan te brengen. De korfbalcompetitie, die zo langzamer hand ten einde loopt, heeft voor de korfbal vereniging „Watei-vliet" drie seniorenwed- stri.jden op het programma. Het tweede gaat in de Zaanstreek op bezoek bij Groen Geel 3. In deze wedstrijd zullen de Watervlieters hun best moeten doen om zich in de reserve derde klas KNKB te handhaven, want degradatie gevaar is zeker niet denkbeeldig. Op Watervliet ontvangt het vierde twaalf tal Flora 2 uit Haarlem en Watervliet 3 speelt een uitwedstrijd tegen Flora I in Haarlem. Van de aspiranten ontvangt de A-ploeg Animo Ready A, welke wedsti-ijd opnieuw werd vastgesteld door de bond en nu de laatste competitiewedstrijd voor A is. De fraaie score van de Watervliet-kampioen kan nu wellicht tot honderd doelpunten to taal worden opgevoerd. Watervliet C speelt ook thuis tegen DSV-D. Met het eerste en tweede senioren twaalftal heeft „Watervliet" ingeschreven voor de bekerwedstrijden om de „Zilveren Nieuws van de Dagbal". Watervliet 1 is met Rohda 4 Swift 2 en Olympia 1 ingedeeld in groep L; Watervliet 2 speelt met Sport Vereent 1 en SVK 2 in groep K. Op 20 April zijn hiervoor wedstrijden tus sen SVK 2Watervliet 2 en Watervliet 1— Olympia 1.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10