„Genootschap" verwacht van ons volk een nieuw tehuis in Wijk aan Zee Aan het eind van dit jaar kan het gereed zijn Weg met de knolraap, leve de sla Beverwijk Agenda voor Beverwijk Santpoort Voor- en nadelen van twee projecten Oriënterend overleg over werkstuk geopend Amsterdam-Rijnkanaal wordt 21 Mei geopend Winter week definitief op de groentenmarkt IJmuiden Ontploffing in het Ruhrgebied Luidsprekers ZATERDAG 5 APRIL 1952 9 Twaalf apostelen „Havenkwartier" speelde „Ghetto" van Heyermans Predikbeurten voor Zondag 6 April De R.T.C. met de West Koninklijk gezin met de „Piet Hein" naar Tiel Scheepvaart Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Vier arbeiders gedood ALS ER NU EENS DIRECT twee-en-een-halve-ton beschikbaar was, dan zou "Wijk aan Zee volgende week het Emma-kinderhuis aan de Zee- reep tot op de fundering zien afgebroken en dan zou er met spoed gewerkt kunnen worden aan de herrijzenis van dit voormalige lustoord-der-bleek neuzen, dat voor de Oorlog duizenden kinderen ophief uit de sleur van hun stadsleventje; dat hen nieuwe moed en nieuwe gezondheid gaf. Het „Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en gezondheids koloniën", waar wij al eerder uw aandacht voor vroegen, denkt met ver heugend optimisme zelfs al in die richting: 2y2 ton en dan bouwen in Wijk aan Zee, zodat het huis nog dit jaar in zijn nieuwe gestalte overeind staat, beter en uitgebreider dan voorheen. Hèt zou het mooiste jubileum geschenk kunnen worden, dat het Centraal Genootschap krijgen kan bij zijn 50-jarig f,eest, dat op 6 en 7 Juni gevierd wordt. Als de jubileuviactie van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskoloniën" slaagt Velsen heeft hierin wel een' bizonder aandeel wegens het 45-jarig bestaan der plaatselijke afdeling kan dit gebouw aan het einde van het jaar herrezen zijn op de fundamenten van het oude, haast totaal verwoeste Emmahuiste Wijk aan Zee. Het skelet staat nog overeind, maar de naar brandstof speurende bevolking heeft er na de grondige vernieling van de Duitsers zo in huis gehouden, dat ook de vier muren neergehaald moeten worden, voor het nieuwe project van architect C. I-leesman verwezenlijkt kan worden. De plannen voor de herbouw zijn in elk geval klaar. Ir. C. Keesman, de Alkmaarse architect, heeft zijn ontwerp gereed en als aan het eind van dit jaar het Emmahuis in oude nee nieuwe glorie hersteld is, De wintergroenten hebben nu op de groentemarkt voorgoed afgedaan; het zijn kennelijk de restanten die worden opgeruimd. Daarentegen komt er nu steeds meer spinazie, witlof en rabarber. De handel had een vlot verloop al lagen Vrijdag de prijzen iets lager dan in het be gin der week. De spinazie bracht van 4873 cent per kilo op; er was nog een ruim aanbod uit de kas. Ook de rabarber gaat vlot weg en hiervoor werd ook nu weer tot 60 cent per bos betaald. Witlof is er uit de „koude kuil" waarvoor veel animo bestaat; de prijs draait rond de 50 cent per kilo. Radijs is erg in trek, al loopt de kwaliteit erg uiteen. De prijs schommelt echter mee van 615 cent per bosje. De eerste sla noteerde 24 cent per krop. Prei bracht bij een gering aanbod van 2337 cent per kilo op. Er zijn nog diverse, koolsoorten aan de markt die rond de 20 cent per kilo noteerde. Bloemen duurder Sinds het begin der week zijn de prijzen op de bloemenveiling gestegen. Er komen minder narcissen dan vorige week, maar de tulpen stromen nu toe uit de koude bakken. Uw muts met linten zoek, mevrouw? De Beverwijkse politie heeft de volgende gevonden voorwerpen onder haar beheer: een rood vulpotlood, 8 spaarzegels, lege ko- lenzakken, muntbiljet, ring met verschil lende sleutels, padvindersriem, halssnoer, kindermuts, schakelketting, armband, para- pluie, bril, tasje met inhoud, plastic regen jas, kindertasje met inhoud, voetbalkous, ceintuur, trainingsbroek, alpinomuts, muts met bandjes, autoped, herenrijwiel, verschil lende wanten en handschoenen, drie porte- monnaies met inhoud. Onderlinge competitie BDC De uitslagen van de onderlinge competitie van deze week van de Beverwijkse Damclub luiden als volgt: Afdeling a: v. Hattum—Haver 0—2; Con- radiOutenaar 20. Afdeling b: TaffijnRoos Sr.- 20. Afdeling c: P. Nijman—Poo:l 0—2; K. Nij- man—v. d. Weg 2—0; P. Nijman—K. Nijman 20; K. NijmanJelgershuis 20; v. d. Weg Lauffer 02; J. NijmanSpanjaard 11; PoolP. Nijman 20; KleinP. Nijman 02; Laufferv. d. Weg 20. Hotac I won zijn laatste competitie-wedstrijd Het eerste herenleam van de Kennemer - staten tafeltennisvereniging „Hotac" speel de zijn laatste wedstrijd voor de competitie van de Nederlandse Tafeltennisbond tegen het Haarlemse Oranje Zwart 1 en won deze ontmoeting met 64. Voor Hotac II is op 10 April de belangrijke ontmoeting tegen Granje Zwart II vastgesteld. Winnen zij deze wedstrijd dan eindigen beide teams op de onderste plaats in de tweede klasse en zal een beslissingswedstrijd uit moeten maken wie van hen het volgend jaar een klasse lager uitkomt. Tenslotte leed het derde team een geduchte 100 nederlaag tegen DIOS I. Zaterdag 5 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Nancy gaat naar Rio". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vader plukt de vruchten". W.B. Theater, 8 uur: „Spoorwegsabotage". Zondag 6 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Nancy gaat naar Rio". Luxor Theater, 2 uur: „Abbott en Costello in Hollywood", 7 en 9.15 uur: „Vader plukt cle vruchten", %7.B. Theater» 8 uur: „Spoorwegsabotage". zouden de twaalf apostelen der mensen liefde weer compleet zijn: De twaalf te huizen, die de jubilerende vereniging in de mooiste en gezondste hoekjes Van ons land bezit en waarvan er maar één ongeschon den door de bezetting heenkwam: dat van Nunspeet. Maar dat kwam alleen, omdat de Duitsers ruzie kregen met de NSB over de vraag, wie het zou mogen leeghalen Elf ervan werden inmiddels gerestau reerd en opnieuw ingericht het twaalfde wacht nu op de f 250.000, die nodig zijn. Om dat geld bij elkaar te krijgen, is een jubileum-actie in de 12 „gewesten", die het genootschap in den lande kent, op touw gezet: een loterij, een inzameling en bovendien zullen de 600 plaatselijke afde lingen van het genootschap, elk een „jubileumkind" uit mogen sturen. Zo'n „kind" kost f 500 en het is slechts een symbolisch kind f 400 van die f 500 komt aan het hoofdbestuur voor het Em mahuis en f 100 is voor de afdeling zelf. Het ligt in de bedoeling, later uit de afde ling een peuter aan te wijzen, die een paar heerl\jke weken vacantie in één van de te huizen kan doorbrengen. Inmiddels zijn er al 50 „jubileumkinde ren" opgegeven en verscheidene afdelingen hebben het hoofdbestuur beloofd, dat het voor elkaar komt. Opknapper En het is nodig. In al die vijftig jaren, dat het genootschap nu bestaat, werden er 200.000 kinderen uitgestuurd naar de tehuizen (de eerste jaren meegerekend, toen er één „tehuisje" werkte met 31 bed den); kinderen, die zes weken wegblijven als ze „alleen maar" een fikse opknapper nodig hebben of zes tot negen ma.anden onderdak gebracht worden, als ze op het randje van het ziekenhuis zweven. Nu zijn er 1200 bedden beschikbaar voor zomer- en winterverpleging, de overheid dekt ongeveer de helft van de (hoge) kos ten en het werk heeft zich verankerd in talloze harten de haast pijnlijke nauw keurigheid der verpleging in al die twaalf tehuizen is een ware zegen voor al die tweehonderdduizend kinderen geweest, die heengingen als schuwe, rillige vogeltjes en terugkwamen als vrolijke, gezonde meisjes en jongens. Ze eten samen per dag een brood op, dat zo hoog is als de Utrechtse dom ze vormen samen de gezonde kern van een nieuwe generatie. Maar er moeten er nog te veel op de wachtlijst geplaatst worden. En die wachtlijst kan alweer belangrijk, kleiner worden, als het huis in Wijk aan Zee (na de f 250.000) aan het eind van dit jaar draaien zal. Velser tunnel en „Lekwaterleiding" in discussie Nu gisteren met de tunnelbouw in Velsen begonnen is, zullen de agrariërs in de om geving zich met nog meer belangstelling afvragen, wat de gevolgen van de water- ontrekking aan hun grond zullen zijn. Zo als wij al publiceerden is er een kleine commissie ad hoc gevormdm, die onder auspiciën van de Stichting voor de Land bouw in Noordholland de eventuele klach ten van de landbouwers zal horen en over wegen en deze dan zal voorleggen aan de commissie van zes van de Rijkswaterstaat. Door gezamenlijk overleg kan aldus een objectief beeld worden gevormd van de be treffende schade. De commissie ad hoe uit het bedrijfs leven bestaat uit een belanghebbende en twee niet-belanghebbenden-deskundigen. De voorzitter is een landbouwer uit de Haarlemmermeer, tevens lid van de com missie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw. De eerste vergadering van de commissie ad hoc is bepaald op Dins dagmiddag aanstaande en het belangrijkste agendapunt is de vraag hoe de werkwijze zal zijn in de toekomst Tevens wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de gang van zaken, zoals deze zich tot op dit ogen blik heeft ontwikkeld. Probleem rond de pijpleiding naar Castricum De Stichting voor de Landbouw heeft overigens nog een ander probleem op tafel. Zij is reeds enkele keren in contact ge weest met de gemeente Amsterdam en het P.W.N. inzake de bezwaren en inlichtingen, welke zijn binnengekomen van diverse agrariërs, die gehoord hebben van de plannen tot het leggen van een pijpleiding van Jutphaas naar Castricum. Zoals be kend zal door deze buis Lekwater naar cle duinen worden gevoerd om de dreiging van een drinkwatertekort zoveel mogelijk op te heffen. Dit project is wel van eminent be lang voor- de landbouwers in Kennemer- land, die menen dat de wateronttrekking in hun gebied grote moeilijkheden zal ver oorzaken en die dus graag de waterinfil tratie zien komen, maar er is een keer zijde aan de medaille: hoewel wellicht pas in de winter 1954'55 met de buislegging begonnen wordt, hebben echter enkele agrariërs in de Haarlemmermeer en Zuid- Kennemerland geappelleerd tegen de toe komstige cloosnijding van hun land dooi de buisleiding. Hiervoor zal de Stichting voor de Land bouw enkele deskundigen aanwijzen, die deze bezwaren objectief zullen onderzoeken. IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, bevestiging van lid maten, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaar den. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer Th. Mooi, jongenssamenkomst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs, 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10.30 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Iielmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen, doop. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis (voorafgegaan door palmwijding en -uitreiking), 19 uur: Lof met lijdensmeditatie. Woensdag 19 uur: algemene voorbereiding. Leger des HeiJs, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst. Donderdag 20 uur: samenkomst in Gebouw voor Chr. Be langen. IJMUÏDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, bevestiging lid maten, 19 uur: ds. F. Willekes van Be verwijk. Vrijdag 11 April 19 uur: ds. G. Wassenaar (Heilig Avondmaal). Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens, 17 uur: ds. C. W. Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: dr. II. Faber. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer G. Nieu- wenhuizen van Den Haag. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. L. J. Rei- mers. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, openbare belijdenis, 19 uur: ds. L. Brink, bizondere avonddienst. Woensdag 9 April, 19.30 uur: Passiedienst. Zaterdag 19.45 uur: Avondgebed in wijkgebouw. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. M. Boeyenga van Haarlem. Chr. Ger. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Ned. Herv. Kerk, Wijkgebouw Dyck- mansstraat, 10 uur: ds. H. P. Huisman, openbare belijdenis, 19 uur: ds. H. P. Huisman. Donderdag 19.30 uur: Passie- dienst. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, openbare belij denis des geloofs, 19 uur: ds. J. Wiersma, Jeugddienst. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W.. Oorthuys, openbare be lijdenis des geloofs. Gereformeerde Gemeente Moensplein, 10 uur: ds. C. Meyer, Heilig avondmaal, 17 uur: ds. C. Meyer, Dankzegging. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: C. B. ter Maat, 11.30—12.30: Zon dagschool, 19 uur: Jeugddienst (12 tot 19 jaar). Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagschool, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst Graafwijkstraat, 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. twee kadetten van de William Booth- kweekschool te Amsterdam. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. J. Wiersma, Openbare belijdenis des Ge loofs. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. Alb. Vis, doop. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, openbare belijdenis. De Toorts, geen dienst. Kapel, 19 uur: ds. J. van der Wiel van Leiden. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis; Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p. m. Evensong, xev. Mossman. In een communiqué, dat door de voor zitters van de delegaties op de Ronde Ta fel-conferentie Nederland-Suriname-Neder- landsc Antillen is uitgegeven wordt mede gedeeld, dat de delegaties Vrijdagmiddag voor de tweede maal in plénaire zitting bijeen kwamen voor de algemene oriënte rende besprekingen over het werkstuk, dat werd samengesteld als basis voor de con ferentie. De vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. H. Mulderije, die het voor lopige standpunt van deze delegatie be treffende het werkstuk uiteenzette, ver klaarde, dat in het algemeen met de opzet van het werkstuk als basis voor de be sprekingen kon worden ingestemd. Ener zijds is terecht rekening gehouden met de meermalen tot uitdrukking gekomen wens om het aantal koninkrijks-aangelegenhe- den beperkt te houden om de in Suriname en de Antillen moeilijk te missen man kracht niet nodeloos aan die rijksdelen te onttrekken en om opvoering van kosten te vermijden. En anderzijds, dat de toegeken de autonomie wordt gewaarborgd en voor Suriname en de Antillen een geëigende plaats in de koninkrijks-organen en hun werkzaamheden is ingeruimd. Namens de Surinaamse delegatie zeide mr. dr. R. H. Pos, dat de delegatie nog bezig was haar standpunt te formuleren. De voorzitter van dc delegatie der Neder landse Antillen, mr. dr. M. F. da Costa Gomcz, vertolkte daarna het standpunt van zijn delegatie. Het werkstuk is ettelijke malen door zijn regering en zijn delegatie in bespreking genomen, maar het was niet nodig zich voor of tegen het werkstuk uit te spreken, omdat het niet meer is dan een leidraad voor de gezamenlijke bespre kingen van de drie betrokken landen. De delegatie is van mening, dat niet van meet af elk land zijn standpunt moet bepalen, maar dat de opinies gemeenschappelijk dienen te worden gevormd. Zeer gelukkig acht de delegatie de poging tot snellere besluitvorming inzake bestuursmaatrege len en wetgeving en de facultatieve deel neming in enkele organen van het ko ninkrijk. Het Amsterdam-R\jnkanaal wordt na liet gereedkomen van de grootste binnen- siiiis van hét Europese vasteland nabij Tiel op 21 Mei officieel geopend. De „Piet Hein", het koninklijk jacht, san boord waarvan zich de Koningin, de Prins en de vier prinsessen zullen bevin den, zal op die dag aan het hoofd van vele versierde vaartuigen met autoriteiten de nieuwe sluis binnenvaren en een tocht door het nieuwe kanaal maken tot Wijk bij Duurstede. Vandaar zal de koninklijke familie zich naar Amsterdam begeven om in het R.A.I.- gebouw aanwezig te zijn bij de opening van een tentoonstelling, die aan de inge bruikstelling van de nieuwe Rijnverbin ding wordt gewijd. Akkrumdijk, 3 v. Sydney n. Brisbane. Algenib, 4 van Victoria te Bahia. Amstellaod, 4 te St. Vincent. Annenkerk, 4 te Melbourne. Argos, 3 te Gibraltar. Aardijk, 4 van Golf- van Mexico te R'dam.- Abbekerk, 3 van R'dam naar Sydney. Alwaki, 4 van Philadelphia te New York. Amsteldijk, 3 te Rotterdam. Aalsum, ca. 11 v. R'dam te Saigon verwacht. Almdijk, 2 van Tampico te Mobile. Aal.-dijk, 3 25 m. O.NO. Flores. Aalsum, 3 120 m. O. Dondrahead. Alamak. 3 110 m. W. Colombo. Alcyone, 3 480 m. O.t.Z. Diego Garcia. Aldegonda, 3 v. Bangkok naar Singapore. Alm kerk. Pass. 3 Chaos Archipel. Amstelkerk, 3 v. Freetown ten anker voor Monrovia. Armilla, pass. 3 Kaap Paderan. Arundo, 3 30 m. Z.ZW. Startpolnt. Md'eramin, 3 210 m. N.NO. Madeira. Alnati, 3 170 m. O-t.N. Rio de Janeiro. Ampenang. 3 in Str. Makassar. Amstelpark. 3 540 m. O.t.Z. .Cp. Race. Amstelvaart, 3 350 m. W. Bermuda. Amstelveen, 3 830 m. Z. Flores. Bantam, 3 v. Belawan naar Singapore. Breda. 4 van Callao te Mollende. Britsum. 9 v. Newport News te R'dam verw. Barendreoht, 3 520 m. Z. Kp. Guardafui. Bontekoe, 4 v. Menado n. Amuran. Boskoop, 3 op de Elbe. Balt, 3 bij Malta. Bennekom, 4 v. Pisco te Calao. Bonaire, 3 220 m. Z. Flores. Boskoop,, 4 op de Weser n. Bremen. Celebes, 4 v. Singapore te Belawan. Congostroom, pass. 4 Finisterre. Cleodora, 3 360 m. O.t.N. Madras. Coryda, 3 60 m. Z. Andaman ell. Ccrilla, 3 bij Noordpunt Borneo. Cottica, 3 1300 m. NO. t.O. Barbados. Delfland, 2 v. St. Vincent n. Amsterdam. Duivendijk, 3 van Antw. naar Londen. Delft, 4 van Curagao naar Antwerpen. Duivendrecht, 3 300 m. O.NO. Abaco eil. Dongedijk, 3 dwars Golf de Fonseca. Esso Den Haag, pass. 3 Guadeloupe. En a, 3 van Curasao naar Bergen. Esso Amsterdam, 4 van Aruba te R'dam. Elmina, 4 van Amsterdam te Hamburg. Eemdijk, 3 v. Hamburg naar Rotterdam. Enggano, 3 nog te K'horramshar. Farmsum, 7 v. R'dam te Newport News verw. Gaasterkerk, 3 v. Lorenzo Marques n. Durban. Heemskerk, 4 te Sydney. Hecuba, vertr. 4 v. A'dam n. Barranqullla. Helena, pass. 3 Azoren. Helicon, 3 v. Ciudad Trujillo n. New York. Haarlem, 3 320 m. W.t.N. Flores. Hector, 3 45 m. ZW. Finisterre. Indrapoera, pass. 3 ten Zuiden v. Westpunt Kreta. Ittersum, 3 240 m. N.t.W. Finisterre. Japara (KRL), 4 te Singapore. •Joh. v. Oldenbarnevelt, 4 te Colombo verw. Kertosono, 3 v. Djakarta n. Cheribon. Kieldrecht, 4 te Singapore. Kota Inten, pass. 3 Finisterre. Kedoe, pass. 3 Gibraltar. Kaimana, 4 te Tj. Priok. Klipfontein, 3 250 m. W.ZW. Cp. Palmas. Laurenskerk, 3 v. Port Said n. Genua. Leopoldskerk, 3 van Bahrein n. Suez. Lieve Vrouwekerk, pass. 3 ouessant. Loenerkerk, 4 Port Said verwacht. Leersum, 4 v. R'dam te Hamburg. Limburg, 3 bij Bawean eil. Lindekerk, pass. Ras Fartak n. Suez. Lombok, 3 dwars Mirl. Leerdam, 3 530 m. N.t.O. Flores. Linge, 3 HO m. NO. Hull. Markelo, 4 Dakar verwacht. Macuba, pass. 3 Ras Fartak. Malvina, pass. 3. Daedalrus Rif. Mariekerk, pass. 3 Mogadishu n. Mombassa. Meerkerk, pass. 3 Golf v. Masria. Muiderkerk, 3 te Bremen. Merwede, 3 90 m. ZO. Bermudas. Nestor, 3 v. Yerakini te Pyll. Nligerstroom, 4 v. W. Afrika te Amsterdam. Noordwijk, 3 v. Casablanca n. Nederland. Noordam, 3 400 m. O.t.Z. Kp. Race. Oranje pass. 3 Guardafui*. Overijsel, 6 20 u. op de Schelde verwacht. Omala, 4 v. Pladju te Singapore. Oolmarsum, 3 350 m. N. Bermudas. Oberon, 3 v. Gonaives n. Cape Haltien. Oranjestad, pass. 3 San Miguel. Orestes, 4 v. Aruba te Auxcayes. Prins Alexander, 5 te Hamburg verwacht. Phrontis, 3 te Aden. Plancius, 2 v. Tj. Priok n. Semarang. Poeloe Laut, 3 200 m. O.t.N. Dondrahead. Polydorus, 4 van Semarang te Soerabaja. •Parkhaven, 3 140 m. Z.t.W. Las Palmas. Prins Fredenk Hendrik, 3 530 m. NO. Flores. Prins Joh. W. Friso, 3 320 m: W.t.N. Flores. Prins Willem v. Oranje, 3 620 m. NO. Flores. Prnis Willem IV, 4 v. Casablanca te Duinkerken Rijndam, 3 van New York naar R'dam. Rossum, 3 v. Saffi naar Amsterdam. Roebiah, 3 van Bar.gnara n. Makassar. Rempang, 3 900 m. O.NO. Barbados. Ruys, 3 670 m. O.t.Z. Rio de Janeiro. Stad Alkmaar, ca. 10 v. Houston te R'dam verw. Stad Arnhem, 2 te Tarifa daama n. R'dam. Salatfga, 3 105 m. W. Azoren. Sawalati, 3 van Semarang n. Tj. Priok. Scherpendrecht, 3 250 m. ZO. Ras al Hadd. Sinabang, 3 v. Padang op rede Sibolga. Slamat, .3 120 m. N.t.O. Massawa. Sliedrecht, 3 in Golf van Suez. Soestdijk, 3 400 m. ZO.t.O. n. Penang. Schie, 3 155 m. NW. Alexandrië. Stad Schiedam, 3 410 m. W.t.N. Finisterre. Straat Malakka, 4 te Montevideo verwacht. Teresias, 3 v. Tj. Priok n. Belawan. Talisse, 4 van Hamburg te Amsterdam. Tjltjalengka, 3 v. Pon Elizabeth n. Kaapstad. Tankhaven II, 3 v. Tj. Uban n. Palembang. Tarakan, 3 in Suez Kanaal. Ternate, 3 260 m. ZW. Siberoet eil. Tibia, 3 dwars Khorya Morya baal. Tamo, 3 420 m. N.NO. St. Vincent. Tawall, 3 280 m. W. Minicoy. Tegelberg,, 3 v. Mauritius n. Penang. Telamon, 3 v. Curasao n. La Guaira. Tbemisto, 3 400 m. W.t.Z. Ouessant. Tomori, 3 340 m. N. Flores. Tripang, 3 Colombo verwacht. Van Riebeeck, 4 te Sorabaja. Willem Ruys, 3 v. Southampton n. Port Said. Waterman, 3 van Halifax naar Rotterdam. Willemstad, 5 te La Guaira verwacht. Waiwerar.g, 4 te Soerabaja. Winterswijk,, 3 00 m. W.NW. Burlings. Westerdam, 3 480 m. N. Flores. Winsum,"- 3 '430 m. -Z. Fayal. Zijpenberg, 6 v. Cietvluegos te R'dam verw. Zeeland (SSM, 3 v- Huil te Antwerpen. Zeeland (KRL), pass. 3 San Miguel. Zonnëwijk, 3 740 m. ZW. Flores. KLEINE VAART Actinia, 3 te Limmerick. Appingedam, 3 v. R'dam te Bordeaux. Audacia, 3 v. Liverpool naar Preston. Badzo, 3 v, Amsterdam te Maassluis. Bianca, 3 v. Casablanca n. Nantes en Bordeaux Birmingham, 3 v. Amble n. Harlingen. Capro, 4 dwars East Goodwin. Cornelia b, 3 v. Ajaccio te Boston verwacht. Cornelia b II, 7 Vlaardir.gen verwacht. Corona, 3 v. Charlestown te Birkenhead. Domburgh, 2 v. Casablanca n. Londen. Duiveland, 3 v. Garston te Kopenhagen. Echo, 3 v. Belfast naar Rotterdam. Fedala, 3 v. ordeaux te Port Lyautey. Ferocia, 3 v. Birkenhead n. Bilbao. Fnblo, pass. 3 Kiel. Frisia. 4 te Shelihaven naar Purfleet. Gaasterland, 3 v. Emden te Harlingen. Harte), verm. 4 v. Vlissingen terug n. Antw. Hast I, 3 v. Antwerpen te Londen. Kast III, pass. 3 Rouaan. Hast IV, pass. 3 Rouaan. Heemskerk, 3 te Manchester. Hoogezand, 3 v. Port Lyautey n. Duinkerken. Holendrecht, 4 v. Bergen te Thameshaven. Hondsrug, 3 v. Rostick n. Londen. Houtman, 3 v. Newcastle n. Calais. Import, 1 v. New Orleans te Vera Cruz. Jan Kreumer, 3 v. Londen naar Hamburg. Jo, 4 v. Londen te Delfzijl. SLEEPVAART Humber, 3 van Gibraltar naar Swansea. NoordhoHand. 3 210 m. O.NO. Ras al Hadd. Noordzee, 3 Dondrahead gepass. Pool zee, 3 bij Pantellaria. Schelde, 4 v. Sheerness te Vlissingen. Tyne, 3 van Spezia te Malta. Zwarte Zee. 3 350 m. W.ZW. Ouessant. Weg. emigratie te koop: HUISKAM. AMEUBL. met dressoir en glasservies, beide nieuw. C. Matersweg 19, Be verwijk. Pracht ZOMERHUISJES agb. nw. gebouwd, geh. uitneem- baar. Koning en de Niet, 3e Havenstr. 5 Z. Z. IJmuiden, van 7 tot 6 uur aan de fa briek. Te koop: HUIS m. garage, leeg te aanvaarden. Torricel- listraat 22. Te bevr. Lin- naeusstr. 4, IJm. TE KOOP: kinderwagen en stoel moet opgeknapt wor den, 1 pr. goede rubberlaar zen, m. 43. Snelliusstraat 33, IJmuiden. TE KOOP AGB.: kinderwa gen, opvouwb. wandelwa gentje en kinderstoel. Lange Nieuwstraat 488, IJm.-O. Te koop: beste WASMACH. voor flink gezin of ruilen v. kleinere. W. Zwanenburg, Elzenstraat 37. TE KOOP: box m. vloer, reiswieg, padvindster of gid- senjurk 15 jaar. Na 7 uur. Zeeweg 327, Driehuis. Te koop of te huur WOON- en WINKELHUIS met werk plaats en tuin te Heemskerk. Gevraagd: woonhuis in IJm. of Velsen. Brieven L 1108. TE KOOP: br. gevoerde laar zen m. 43, laksch. m. 41, nw. wollen traploper, koffergra- mofoon, spiegel, zeil, schilde rijen, koffers, crap.'s, winter jas. mantel, partij schoenen, v. Broekhuysenstr. 22, IJm.O. Te koop agb. 9 arms old fin. KROON, spotprijs en poot v. staande schemerlamp. Vecht- straat 125, IJm. Te koop aangeb. z. g. a. n. RACKET. Hoofdstraat 153t Santpoort. De prijs van de tulpensoorten varieerde van 60130 cent per bos en de gele nar cissen „van buiten" brengen van 1627 cent per bosje op; die uit de koude bak doen nog 60 cent per bos. Anemonen ko men eveneens in grote partijen los, ook hier ligt de prijs gunstiger dan vorige week en er wordt 53 cent per bosje voor besteed. Fulgens zijn ook nu weer duur: 210 cent per bosje van 20 stuks en de blauwe druif jes zakken in aanvoer, zodat voor de goede kwaliteiten 35 cent per bosje wordt neer geteld. Er komen veel perkplanten aan de- markt die-tot 200- cent per kist gaan. Pot planten zijn' er in de soorten hortensia en azalea. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt van 28 Maart tot 4 April het volgende mede. De harde wind, regen, sneeuw en nacht vorst hebben in de laatste dagen van Maart veel schade aan de jonge voorjaarsgroenten toegebracht. Speciaal de pas uitgepote bloemkool, tuinbonen en slaplanten liepen veel schade op. De schade bij de gelichte sla, andijvie en peen is nog niet vast te stellen. De oogst van deze producten zal echter verlaat wor den, met als gevolg een schaarsle-periode wanneer de groenten van onder het glas geruimd zijn. De bewaarruimten daarentegen profi teerden van deze koude-periode in binnen- en buitenland. De vraag naar de koolsoor ten uit West- en Oost-Duitsland nam aan merkelijk toe, zodat de prijzen zich in stij gende lijn bewogen. Op 4 April noteerde de rode kool f 17.10 tot f 35.10, witte kool f 11.80 tot f 15.10, gele Savoye kool f 14.90 tot f 24.50, alles per 100 kg. De groene Sa voye kool is thans geruimd. Ronde kroten brachten f 25.tot f 27.10 en lange kro ten f 20.tot f 22.de 100 kg op, breek- peen f 28.50 tot f 31.10. Ook de uien trok ken in prijs aan en deden van 26 tot 35 cent per kg. De laatste partijtjes spruiten brachten tot 85 cent per kg op. Boerekool is practisch van de markt verdwenen. Prijs houdend was verder het witlof, nl. van 45 tot 64 cent per kg. Waspeen noteerde 25 tot 40 cent en prei 25 tot 35 cent per kg. Voor het binnenland werd de andijvie aangekocht tegen 45 tot 62 cent per kg. De prijs voor de kropsla bewoog zich vo©r de le soort tussen de 18 en 24 cent per stuk met uitvoer naar België en Duitsland. Percelen aan Koningstraat en Patersweg geveild Ten overstaan van notaris J. H. Brcm- mers zijn het kantoor, bloembollenpakhuis en loods van de N v. s. de Goede aan de Patersweg en het woon- en winkelhuis aan de Koningstraat 124 in het Kennemer Theater geveild. Bij de afzonderlijke veiling werden de percelen aan de Patersweg opgeboden tot 16.800, waarna de heer J. van Vuuren af mijnde op 650. Het perceel Koningstraat 124 werd door de heren P. en H. Jaapies opgeboden tot 15.000. De combinatie bracht 32.675 op, de heer J. van Vuuren had hier 225 op gemijnd; per 1 Mei zal het woon- en winkelhuis worden ontruimd. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trwalers: „Polderman" f 18.100. Loggers: VL 142 f 4620; SCH 107 f 4420; KW 159 f 10.500; KW 83 f 4630; KW 9 f 3300- KW 22 f 4570: KW 166 f 2770; KW 107 f 2280: KW 40 f 3940: KW 168 f 2910; HD 125 f 2080; IJM 213 f 640; IJM 229 f 2030; KW 128 f 190; KW 35 f 1300; KW 31 f 1070; KW 133 f 2430; KW 94 f 1840; AM 17 f 1970. Vrijdagavond kwam in de toneelzaal „Musis Sacrum" van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort de vijfde en laatste deelneemster van de door „Amicitia" uit geschreven toneelwedstrijd voor het voet licht. Het was de vereniging „Havenkwar tier" uit Beverwijk, die haar aanspraken op een eervolle positie in dit concours verdedigde met een opvoering van He Her mans' Joodse drama „Ghetto". Dit is een der eerste toneelstukken van deze bekende Nederlandse schrijver en da teert reeds uit 1898, de tijd van het opko mende socialisme dat in deze auteur een hartstochtelijk voorvechter vond. Zijn overtuiging spreekt vooral uit de figuur van Rafaël, een idealistische en bijna anarchistische dromer, die strijdt voor een zedelijke verheffing der mensheid. Heijermans is daarover in die tijd fel aan gevallen. De critiek achtte het stuk on waar en tendentieus-rhetorisch en ver klaarde, dat de auteur in de zelfde fout vervallen was als de gewone idealiserende hervormers in roman of toneelspel. Nu, ruim een halve eeuw na de premiè re, kunnen wij dit stuk vrijwel zonder vooroordeel beschouwen en dan raken wij opnieuw in bewondering voor cle grote talenten, waarover Heijermans te be schikken had. Toegegeven, de figuur van Rafaël doet enigszins onwezenlijk aan en ook het gedrag van Rose, de enige niet- Jodin in dit stuk, lijkt ons in deze dagen volkomen onverklaarbaar. Maar hoe raak is daartegenover de blinde Sachel ten voeten uit getekend en welk een warm levende vrouw werd ook zijn zuster Esther. Prachtig van dialoog- is de scène tussen Sachel en Aaron, waarbij tijdens de negotie van een partijtje goederen te vens over het huwelijk tussen Rafaël en Rebecca wordt onderhandeld. Ook nu ge raakte het publiek weer volkomen in de ban van Heijermans' dramatische talen ten, het volgde de realistische handeling in geboeide aandacht en beloonde de spe lers na afloop met een waarderend ap plaus. De uitslag van deze wedstrijd, welke ongetwijfeld met grote spanning door de deelnemers tegemoet wordt gezien, is aan gekondigd voor Maandag 28 April a.s. Dan komt de jubilerende vereniging zelf voor 't voetlicht met „De Blauwe Kamer", een historisch Nederlands toneelspel van An- dries de Wagter. Na afloop van deze voor stelling zal de jury de winnaars bekend maken, waarna de prijzen zullen worden uitgereikt. WALSUM, 4 April (Reuter). Vrijdag ochtend vroeg is in een cellulosefabriek te Walsum in het Ruhrgebied een houder met vloeibaar chloor ontploft. Het vergiftige, geel-groene gas doodde bijna onmiddellijk drie mannen die in de nabijheid van de houder werkten. Een vierde kon zich nog honderd meter verwijderen, maar zakte toen stervend ineen. Bij 200 mensen heb ben zich min of meer ernstige vergiftigings verschijnselen voorgedaan. Ruim honderd zijn in het ziekenhuis opgenomen. Na de ontploffing ontstond een paniek. De arbeiders van de nachtploeg grepen hun gasmaskers en trachten zich in veiligheid te brengen, struikelend over elkaar. Ver scheidene arbeiders moesten later door reddingsploegen uit de fabriek worden ge dragen. Het gas verspreidde zich snel. Hon derden personen die in de fabriek werkten of in de nabijheid woonden zijn met auto bussen buiten de gevaarlijke zóne gebracht. De gehele melkvoorraad in cle stad 1500 liter werd onder de getroffenen ver deeld. De in cle fabriek aangerichte schade valt mee. Waarschijnlijk is er lucht in cle chloorhouder gekomen. Door de ontplof fing van het ontstane explosieve mengsel vloog cle houder als een raket de lucht in door een betonnen muur van een meter dik, en kwam veertig meter verder neer. Muziekstuderende geeft PIANO- en ORGELLESSEN. Billijke condities. Platanen- straat 17, IJm.-O. Tel. 5319. Gevr. fl. NETTE JONGEN, lft. 14 j. Timmerfabriek Ko ning en de Niet. 3e Havenstr. 5, IJmuiden Z.Z. NETTE WERKSTER gevr. Vrijdag de gehele dag. De Genestetlaan 26, Driehuis. Gevr. NET MEISJE voor halve dagen. Niet beneden 16 jaar. Mevr. Kochx, Lange Nieuwstraat 775. IJm.-O. Mevr. Smidt v. Gelder, Ver loren v. Themaatlaan 8, Vel sen, vraagt een DAGMEISJE HOVENIERSBEDR. ADRI- CHEM. Aanleg en onderhoud van tuinen. Beleefd aanbe velend. Casembrootstr. 54, IJm.-O. Tel. 4568. VOOR UW TUIN. Klim- en struikrozen, Digustrum en populieren. Hoveniersbedrijf Adrichem. Casembrootstraat 54, IJm.-O. Tel. 4568. VOOR UW TUIN. 20 vaste snijbloemenplanten, voor slechts f 2.50. Aan huis ver krijgbaar. Hoveniersbedrijf Adrichem, Casembrootstr. 54, IJm.-Oost. Tel. 4568. Heer b. b. h. h. zoekt KA MER zonder pension, gem. Velsen. Brieven met prijsop gave L 1109. Echtp. z. k„ midd.b. leeft, zoekt i. d. gem. Velsen ZIT- SLAAPK. gem. of ongem. m. of z. kookg. Geen pension. Brieven L 1111 WONINGRUIL. Corn. Janus en Zn., Stationsweg 81, Vel sen. Vraagt inlichtingen. WONINGRUIL. Agb. mooie nieuwbouw 'woning te IJm.- O. Gevr. woning te Driehuis of Santp. Brieven L 1106 Ruilen: groot BOVENHUIS v. kl. benedenhuis. Bloem- straat 84, IJmuiden. WONINGRUIL. Aangeb. gr. bovenhuis pracht uitzicht. Eemstr. 20, Haarlem-N. Gevr. vrij ben.huis liefst Velsen-N. of omg. St. Antoni Zieken huis, Velsen. Aangeb. mooi vrij BOVEN- of BEN.HUIS, orhg. station Station Haarlem voor vrij huis m. tuin in IJmuiden. Brieven L 1110. Te koop gevraagd: GRAS MACHINE. Brieven L 1107 SCHOONMAAK. Uw lom- pen, metalen, papier naar P. Potterstraat 26, IJm.-O. Ook zolderopruimingen. Even be richt en het wordt afgehaald. OOK UW ADRES. Rood ko- per f 1.50 en zw. geel 90 ct. p. kg. Lompen 25 ct. en couran ten 10 ct. per kg. Parkstraat 10, bij 't Station Haarlem. Wie heeft voor mijn dochter DUITSE STUDIE-PIANO te koop? Mevr. Brouwer, Hout markt 23, Hrl. Te koop gevr. een hoge WE NER KINDERSTOEL. Meer- vlietstraat 86, Velsen. Wij zoeken voor onze kin deren een ORGEL of PIANO Br. no. 160.782, Bolrek. Kon,- plein 1, A'dam. Prima PIANO's v. a. f 495, f 595, f 695. Op gem. bet. voorwaarden. Tetterodestr. 21, Haarlem.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3