Onze puzzle verlaagt alle prijzen Hervormde synode uit zich over openbaar en Christelijk onderwijs ■Clowntje Riek „Wat verwacht je van een verenigd Europa?" Explosie op hei van Oirschot: 4 doden Aantal werklozen met 20.000 gedaald Sluisbouw verstoord doordat dijk bezweek 4 ALBERT HEIJN BLAUWMERK 72 GROENMERK 66 ROODMERK 60 GEELMERK 55 80 cl Een vraag aan de jeugd: Leeuwarder kantonrechter liet eed in het Fries toe Eerste uitvoering van nieuw koorwerk Mislukte overval in Haaren Positie der Urker vissers in Argentinië nog niet geregeld Voor die kinderen Drieduizend huizen voor militairen Stealstaking in Amerika zou Woensdag beginnen FEUILLETON De fluistercampagne ZATERDAG 5 APRIL 1952 Horizontaal: 1. knaagdier; 5. Mo- hamm. bijbel; 9. Haagse voetbalclub; 10. vlaktemaat; 11. soort bier; 12. reus; 14. voorzetsel; 16. eveneens; 17. voch tig; 18. windrichting (afk.); 20. bengel; 22. namelijk afk.); 23. getij; 25. soort reiger; 26. bloedverwant; 27. kalk; 29. plaats; 31. tafel voor balspel; 32. oningewijde; 34. vrucht; 36. lengte maat; 37. soort bouw land; 39. zangn-oot; 40. titel (afk.); 41. stad op Java; 43. Nederlandse Spoor wegen (afk.); 45. vod; 46. water in Zuid holland; 48. weer barstig; 50. vorm; 52. vordering; 53. vat; 54. deel v. e. wet (afk.); 55. rivier in de on- derwereld (Gr. myth.); 56. hagedis achtig diertje. Verticaal: 1. waar schuwing voor sche pen; 2. wereldtaal; 3. alleenzang; 4. mom; 5. hondenver- blijf; 6. deel v.e. bijen korf; 7 indien; 8 plan- tenfamilie; 13. deel v. h. hoofd; 15. paling 19. grondsoort; 21. naam voor verschillende peuldragende vruchten in Indonesië; 22. dwaas; 24. Hei lige schrift; 26. soort aardappel; 27. water koud; 28. klap; 29. zwaardvis; 30. kleding stuk; 33. achting; 35. kippenloop; 37. rang telwoord; 38. vruchtenetende vleermuis op Java; 40. zuidvrucht; 41. insect; 42. Bul gaarse zilvermunt; 44. sprong; 45. hinder; 47. deel v. h. gelaat; 49. vragend voorn, woord; 51. woonschuit. Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. -geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. Inslag; 6. Esopus; 11. ta marinde; 12. T.T.; 14. tel; 15. koe; 16. me; 17. erg; 19. rover; 21. bas; 22. raap; 24. pal; ADVERTENTIE THEE 25. baat; 26 Natal; 28. delta; 29. rondsel; 30. abuis; 32. netel; 35. muis; 36. tal; 38. toga; 39. pit; 40. mager; 42. rem; 43. es; 44. nap; 45. nes; 47. L.B.; 48. periodiek; 50. ekster; 51. estrik. Verticaal: 1. intern; 2. St.; 3. lat; 4. Amer; 5. galop; 6. eikel; 7. snor; 8. ode; 9. p.e.; 10. siesta; 13. traanbuis; 16. maatregel; 18. gat; 20. vandaag; 21. bal; 23. Paris; 25. belet; 27. los; 28. den; 30. ampère; 31. uit; 33. tor; 34. lambik; 36. tapir; 37. lende; 40. mare; 41. reis; 44. net; 46. set; 48. P.S.; 49. Kr. De prijzen wei-den als volgt toegekend: f 7.50: A. Freriks, Zinneveltlaan 1, Sant poort. f 5.00: E. Bosman, Verspronckweg 9, Haarlem. f 2.50: E. C. Meyntjes, Cremerstraat 21, Haarlem-Oost. In de Jeugdweek van 12 tot 17 Mei, ge organiseerd door de gezamenlijke jeugd organisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugdgemeenschap, wordt dit jaar aan dacht gevraagd voor het streven naar een Verenigd Europa, onder het motto: „Jong Nederland wil leven in een vrij en zelf standig Europa". De Nederlandse Jeugdgemeenschap wil gaarne weten wat er in de harten en hoof den van jong Nederland leeft over deze gedachte. Daarom is voor de jongeren in de leef tijd van 14 tot en met 24 jaar een opstel lenwedstrijd georganiseerd. Hun wensen en meningen over een samenwerking in Europees verband kunnen zij in een opstel van 600 woorden kenbaar maken. Het onderwerp waarover het opstel ge schreven moet worden luidt: „Wat ver wacht je van een verenigd Europa?" Deze vraag kan in het algemeen beant woord worden, maar ook kunnen geeste lijke en culturele, economische, sociale en militaire aspecten belicht worden. De opstellen moeten vóór 1 Juli 1952 worden ingezonden bij de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, Henri Polaklaan 14, Amsterdam. Bij de beoordeling wordt onderscheid gemaakt tussen werkende en studerende jeugd en vervolgens tussen 1417 jarigen en 1824 jarigen. Een jury, bestaande uit deskundigen op het gebied van het peugdwerk en van de Europese Beweging zal uitmaken, welke van de opstellen tot de beste gerekend moeten worden. Deelnemers kunnen bij de N.J.G. een formulier aanvragen, waarop de voor waarden uitvoerig zijn vermeld. Weer is de eedskwestie in Friesland ter tafel gekomen, nu in de zittingzaal van de Leeuwarder kantonrechter, mr. J. A. de Jong, die een-getuige voor zich kreeg, die om principiële redenen weigerde de eed in de Nederlandse taal af te leggen. Deze getuige zeide, dat de Friese taal hem door God was gegeven en dat hij het daar om als zijn plicht achtte in die taal de eed af te leggen. Hoewel na overleg met de ambtenaar van het O. M., mr. M. H. de Wilt, de ge tuige werd toegestaan zich van de Friese taal bij het afleggen van de eed te bedie nen, verzocht daarna de ambtenaar de kantonrechter de afgelegde verklaring ter zijde te leggen. Bij liet'zoeken naar oude metalen op de Oirschotsc heide bij Eindhoven zijn gister middag omstreeks half twaalf een man en twee kinderen tengevolge van een hevige explosie, vermoedelijk van een landmijn, om het leven gekomen. Een vierde persoon werd zwaar gewond en is in zorgwekken de toestand naar het Rooms-Katholiek Bin- nenziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De 27-jarige A. de H., de 26-jarige C. P. en diens b-eide dochtertjes, de zevenjarige E. en de vierjarige A., allen afkomstig uit een woonwagenkamp bij het vliegveld Welschap, zochten naar afvalproducten in de trechters, die ontstaan zijn doordat de Mijnopruimingsdienst op deze hei ver scheidene explosieven tot ontploffing heeft gebracht. In deze trechters is later allerlei afval gegooid en tussen deze afval bevond zich v.ermoedelijk nog een mijn. A. de H. en de twee meisjes kwamen om het leven en de vader van deze kinderen, C. P. werd zwaar gewond. Vlak voor de explosie bevonden zich nog twee vrouwen en een kind bij het viertal; deze hadden zich juist verwijderd toen de ontploffing geschiedde. Vanmorgen is het vierde slachtoffer van de ontploffing, de 26-jarige C. P. vader van de twee omgekomen meisjes, aan zijn ver wondingen bezweken. Op 20 April zal te Venlo de eerste uit voering worden gegeven van het laatste koorwerk van Johanna BordewijkRoep- man: „Les cinq doigts de la main", een der prozagedichten uit Bertrand's „Gaspard de la Nuit". Dit werk is door de componiste opgedragen aan de Koninklijke Zangver eniging Venlona Het aantal bij de arbeidsbureaux gere gistreerde mannelijke werklozen daalde in Maart van 166.016 tot 145.387, namelijk 105.962 geheel werklozen (vorige maand 126.319), 38.959 D.U.W. arbeiders (38.077) en 466 geheel werkloze wachtgelders (1620). Deze daling van het werkloosheidscijfer hangt samen met het seizoen. Dit jaar nam de werkloosheid sterker af dan in Maart van het vorig jaar, toen de daling ruim 12.000 bedroeg. De oorzaak hiervan was, dat de werkloosheidsdaling in Fe bruari werd geremd door slechte weers omstandigheden. De werkloosheid daalde onder de bouw vakarbeiders van 41.131 tot 32.388, onder de landarbeiders van 29.194 tot 22.747 en onder het personeel in de aardewerk- en steenindustrie van 2799 tot 1443. Een ge ringe daling werd geconstateerd onder het transportperspneel (van 8944 tot 8603); de losse arbeiders (van 24.848 tot 23.023) en het kantoorpersoneel (van 10.605 tot 10.428). De vraag naar mannelijk personeel was eind Maart gestegen van 8501 tot 10.424. De werkloosheid was eind Februari het hoogst in Drente met 99, het laagst in Limburg met 27 werklozen per 1000 man nelijke beroepsoefenaren. Het rijksgemid delde bedroeg 47 tegen 55 op 31 Januari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 8378 tot 7576. Voor een deel was deze vermindering het gevolg van de tijdelijke vraag naar huishoudelijk personeel wegens de voorjaarsschoonmaak. De vraag naar vrouwelijk, personeel steeg mede hierdoor van 9265 tot 9653. Vrijdagmiddag heeft een jongeman de omgeving van Haaren en Oisterwijk in rep en roer gebracht door een poging tot een overval. Aan de rijksweg te Haaren in het huis van de timmerman G. vervoegde zich een vreemdeling, die plotseling de vrouw des huizes met een revolver bedreigde. Op haar hulpgeroep snelde een buurman toe, waardoor de indringer zozeer van zijn stuk werd gebracht, dat hij wegvluchtte. De rijkspolitie van de omliggende posten werd in allerijl gewaarschuwd en weldra vormde zich een ring van politiemannen rond Ois terwijk, Haaren, Vught, Helvoirt en andere plaatsen. Bij een speurtocht met politie honden door de uitgestrekte Oisterwijkse bossen, slaagde men er in de jongeman te arresteren. De positie van de Urker vissers te Mar del Plata is nog niet geregeld en in de naaste toekomst is nog geen oplossing in zicht, aldus wordt uit Belgische bron te Buenos Aires vernomen. De Belgische reder Van Iseghem, die met de vissers een contract van een jaar sloot, is van oordeel, dat de vissers contractbreuk hebben gepleegd. De vissers handhaven hun standpunt, dat zij bij de onderteke ning overtuigd waren, dat zij Zondags vrij zouden zijn. Het is niet uitgesloten, dat de reder in de naaste toekomst de uitbetaling aan de vissers moet staken. Van Iseghem is bovendien van oordeel, dat hij gerechtigd is, het belangrijke voorschot terug te eisen, dat de vissers bij hun vertrek kre gen en waarvan hij tot nu toe een ge deelte op hun salaris heeft ingehouden. Van Iseghem doet moeite ander werk voor hen te vinden, doch de immigratie- autoriteiten willen er zeker van zijn, dat de vissers voor een andere reder willen werken, voordat zij hun verblijfsvergun ning, die alleen op de dienstbetrekking bij Van Iseghem betrekking heeft, wijzigen. Vrijdag bezweek plotseling over een lengte van ongeveer tien meter de kleidijk bij Doesburg, die het water van de Oude IJsel de toegang versperde tot het terrein, waar de nieuwe 80 meter lange, 11 meter diepe en 8 meter brede schutsluis wordt gebouwd. In deze sluis waren de vorige week aan een kant de sluisdeuren reeds aangebracht. Het water stortte in de schut sluis en in minder dan zes minuten was de kolk geheel gevuld. Twee arbeiders konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. De ladders waarop zij hadden gestaan, werden door het geweld van het water als luciferhoutjes gebroken. De electromotor, die buiten de schutsluis stond opgesteld, kon men nog in veiligheid brengen. De dijk was Donderdag nog gecontro leerd. De oorzaak moet waarschijnlijk ge zocht worden in het feit, dat mollen en ander ongedierte, vluchtend voor het hoge water, de dijk gedeeltelijk hebben onder mijnd, waarna de dijk verder uitholde. ADVERTENTIE Tegen het voornemen van het ministerie van oorlog om ten behoeve van militaire oefeningen terreinen in de gemeenten Vorden Warnsveld en Lochem aan te kopen of te onteigenen heeft de raad van Vorden gepro testeerd. Met algemene stemmen werd een motie aangenomen tegen de voornemens „belangrijk ongerept natuurschoon blijvend op te offeren". Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de ministerraad, de minister van Oorlog en van de leden der Staten-Generaal. per 20 stuks VOOR NEDERLAND: N.V. CIG. IMPORT CY v/h A. J. BLOK, SCHEVENINGEN Tante Liezebertha had het druk. Ze was de kamers aan 't stofzuigen en over tien minuten moesten ze eten. Wil je me even helpen, Bunkie?", vroeg ze. „Ja, tante Liezebetha, wat moet ik doen?" „Als jij nu even de melk op het gas zet en er op let, tot ze kookt, dan kan ik verder werken", zei tante Liezebertha. „Dat komt in orde!", zei Bunkie. Hij stak netjes het gasstel aan, pakte de melkkoker met melk en zette die op. „Ziezo, dat kan wel 'n minuut of wat duren, voor het kookt", dacht Bunkie. Hij kon in die tussentijd wel even in z'n boek gaan lezen; dus ging hij naar zijn kamertje en haalde het. Ja, dat was toch wel zo'n mooi boek! Hij had het bijna uit; nog 'n twintig bladzijden maar. En het verveelde hem nooit, in dat prachtboek te lezen. Ook was hij erg nieuwsgierig, hoe de geschiedenis zou aflopen! En terwijl boven de stofzuiger bromde, zat Bunkie in een hoekje van de kamer hele maal verdiept in zijn boek. „Kerk mag verantwoordelijkheid der ouders bij schoolkeuzg niet overnemen" De generale synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft naar aanleiding van de kwestie-Hardegarijp een met 39 tegen 10 stemmen aanvaarde verklaring uitge geven ten aanzien van de verhouding tus sen Kerk en school, waarin zij te kennen geeft medeverantwoordelijkheid te dragen voor het onderwijs, dat aan de kinderen van ons volk wordt gegeven. Zij ziet het als haar ook in de Kerkorde omschreven taak om aan de kerstening van het onder wijs mede te werken. In het huidige tijds gewricht kan en mag zij naar in deze ver klaring wordt gezegd, niet in het algemeen een voor allen geldende keus doen tussen het bestaande openbare- en het bestaande Christelijke onderwijs. De plicht van de Kerk om het onderwijs te kerstenen „kan haar niet doen berusten in de school, voor zover zij met betrekking tot het evangelie op zijn best een onvrucht bare neutraliteit betracht. Anderzijds heeft zij zich voortdurend af te vragen oï de bijzondere Christelijke school niet te veel onder de indruk is gekomen van een op vatting van de verhouding tussen Kerk en volk, die aan de beloften en de geboden Gods ten aanzien van heel het volk geen recht doet. In de verklaring wordt vervolgens de nadruk gelegd op de plicht van de ouders tot Christelijke opvoeding van hun kinde ren in het gezin. „De Kerk kan en mag de verantwoordelijkheid van de ouders bij de schoolkeuze niet van hèn overnemen. Wel vermaant zij de ouders, die aan de bij zondere Christelijke school de voorkeur geven, ervoor te waken, dat het evangelie van Jezus Christus heerschappij voert over de daar gegeven vorming en de overhand houde over allerlei instanties en tradities. Daarnaast vermaant de Kerk de ouders, die aan de openbare school de voorkeur geven, er op aan te dringen, dat ook daar het on derwijs gedragen worde door de erkenning van en de eerbied voor het evangelie Met grote dankbaarheid erkent de Ne derlands Hervormde Kerk het zegenrijke werk, dat is en wordt verricht voor de Christelijke scholen. In de drijfveren tot het stichten en in stand houden van deze scholen herkent zij dezelfde bewogenheid met het geestelijke heil der kinderen, waar uit ook zij in haar medeverantwoordelijk heid voor het onderwijs dient te spreken en te handelen. Tegenov*- de tendenties, die zich binnen de kring van het Christelijk onderwijs voordoen, om de Kerk buiten de school te houden, handhaaft zij dan ook nadrukkelijk haar medeverantwoordelijk heid ook ten aanzien van de Christelijke scholen. Het werk dat wordt verricht door hen, die van hun geloof in Jezus uit aan de openbare scholen lesgeven wordt in de verklaring met niet minder grote dank baarheid erkend. Mede door het werk van de Raad voor de zaken van Kerk en School wordt thans door en vanwege de Kerk wekelijks aan 120.000 kinderen godsdienst onderwijs gegeven. „Het dient de Kerk met bezorgdheid te vervullen" zo besluit de verklaring, „dat de schoolvraag, die gezien moet worden als een geestelijke vraag, dreigt vertroe beld te worden door ongeestelijke motie ven, waardoor de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid voor de geestelijke vor ming en opvoeding van de jeugd niet meer voldoende verstaan wordt". In het besef van die gemeenschappelijke verantwoor delijkheid van allen, die hun arbeid in Christelijke- zowel als openbare scholen verrichten, moeten de middelen worden gezocht „tot de kerstening van opvoeding en onderwijs en de verbreiding van het evangelie onder de kinderen van ons volk". In de commissie betreffende de kwestie- Hardegarijp draagt de synode de Raad voor zaken van Kerk en School op, voort te gaan in de door hem gevolgde en dooi de Kerkorde gewezen richting. Zij keurt het advies van deze raad aan de kerkeraad van Hardegarijp (om niet mee te werken aan de oprichting van een Christelijk Na tionale school in dit dorp) goed doch maakt een door de raad gedeeld voorbehoud ten aanzien van de door deze kerkeraad gege ven argumentatie en betreurt de misver standen, die daaruit voortvloeiden. Overleg tussen de minister van W.ederop- bouw en Volkshuisvesting en de staats secretaris van Oorlog heeft geleid tot over eenstemming omtrent de bouw van onge veer 3000 woningen ten behoeve van het personeel van de ministeries van Marine en Oorlog. Het is gebleken, dat de beroeps militairen tengevolge van langdurig ver blijf buitenlands en ander.e bijzondere oor zaken ernstig achterop zijn met hun huis vesting. Getracht wordt met dit bouwplan iets van deze achterstand in te halen. Er zal naar worden gestreefd, het beroepsper- soneel met de gezinnen zoveel mogelijk in of nabij de standplaats een woning te ver schaffen. Hiervan wordt een aanzienlijke besparing v.erwacht op de kosten, die thans nog op de militaire begrotingen drukken wegens Het gescheiden leven van gezinnen. Daarom zal ten behoeve van de financie ring van het bouwplan een bedrag van 7 millioen ten laste van de begrotingen van Marine en Oorlog komen. Met de gemeenten Assen en Amersfoort is reeds overeenstemming bereikt over een bouwplan; met Den Helder en nog enige gemeenten maakt het overleg goede .vor deringen. Verwacht wordt, dat in ongeveer een half jaar alle 3000 wnoingen in uitvoe ring zullen zijn. De vakvereniging van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie heeft de direc ties aangezegd,dat 700.000 arbeiders Woens dag in staking zullen gaan, nu de loon onderhandelingen zijn mislukt. De grote staalfabrieken zouden onmiddiellijk begin nen de hoogovens te doven om schade te vermijden, doch intussen is de regering er te elfder ure in geslaagd de werkgevers en -nemers te bewegen, te New York nieuwe onderhandelingen over het loongeschil te openen. ADVERTENTIE door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 10) Tien minuten later kwam de kellner terug. Henri moet zijn weggegaan, m'sieur. Hij is nergens te vinden. Betekent dat, dat hij al zijn kleren heeft meegenomen, vroeg Brannigan op scherpe toon. Oui, m'sieur. Wanneer heeft men hem voor het laatst gezien?, vroeg Brannigan aan de manager. De manager dacht na. Ik heb hem zelf ongeveer wee uur geleden nog gezien. Hij moest feitelijk nog steeds dienst doen, hij krijgt over een paar uur pas vrij. Maar hij heeft nooit Lord Templeham bediend, dat behoorde niet tot zijn werk. Nu, mij heeft hij in géén geval naar behoren bediend, merkte Brannigan op. Ik zou graag zo gauw mogelijk iemand van de plaatselijke politie hier willen zien, bin nen een paar minuten, er is grote haast bij. Enkele minuten later reeds vertelde Brannigan aan een inspecteur wat hij pre cies wilde. Ogenblikkelijk werd de gehele politiemacht ingezet om de verdwenen kellner op te sporen. Terwijl een der agen ten het personeel ondervroeg om er achter te komen, wanneer Henri het laatst in het hotel geweest moest zijn, liep Brannigan met de inspecteur naar de plek, waar ge schoten was. Daar het aardedonker was, kon er feitelijk niets gedaan worden, zodat de inspecteur de toezegging deed, dat een onderzoek ingesteld zou worden, zodra het wat lichter zou zijn. De hoofdinspecteur voelde zich nu pas gerustgesteld, er viel thans niets meer te doen. Hij diende tot de volgende morgen te wachten. Arlen, zijn vrouw en kolonel Oudinot wachtten in Brannigans kamer. De kolonel was lang en maakte een krachtige indruk; hij zou even in de zestig kunnen zijn en leek enigszins op generaal De Gaulle. Hij had verder een nerveus kuchje en zijn ogen waren rood dooraderd. Daar ik u in ieder geval nog wilde spreken, begon de hoofdinspecteur, heb ik mijn vriend Arlen gevraagd u uit te nodi gen voor een praatje. U heeft mij verteld, dat u een man voorbij zag rennen, nadat de schoten gevallen waren. Misschien zoudt u nog eens wil'len vertellen hoe hij er uit zag? Dat is nauwelijks mogelijk, m'sieur, ant woordde de Fransman. U weet zelf hoe donker het daar was. Plotseling rende ie mand mij voorbij. Ik weet alleen, dat hij niet zo lang was als ik ben. Hij moet ove rigens de loop van het weggetje goed ge kend hebben, want hij liep bijzonder hard. Hoe kwam het feitelijk, dat u daar was?, vroeg Brannigan. Kolonel Oudinot haalde zijn schouders op. Ik verwachtte die vraag al. Ik maakte gewoon mijn avondwandeling. Toen ik die schoten hoorde, ging ik op onderzoek uit. Ik kan van mijzelf niet zeggen, dat ik voor geweld uit de weg ga. Die andere dingen maken mij echter bang. Wat bedoelt u daarmee? Die praatjes m'sieur, die leugens. Er worden dwaze dingen over mij verteld! Notabene over mij, kolonel Oudinot, die toch in de verzetsbeweging tegen de Duit sers heeft gevochten. Ik ben zelfs naar Engeland uitgeweken en werd later boven Frankrijk „gedropt" om met de Maquis mee te vechten! De kolonel nam een uitdagende houding aan. Als ik de kerel te pakken krijg, die die nonsens over mij durft te vertellen, zal hij een zware pijp te roken krijgen! Dat is merkwaardig, mompelde Bran nigan. Iedereen schijnt in deze campagne betrokken te worden. U bedoelt? Het is niet belangrijk. Begrijpt u mij goed, ik bedoel niet die aanvallen op uw eergevoel, zei Brannigan vlug, daar de Fransman bepaald verongelijkt keek. Ver telt u er mij eens wat meer van. Kolonel Oudinot aarzelde geen ogenblik om aan dit verzoek te voldoen. Juist voor de oorlog uitbrak, had ik de militaire dienst verlaten. Ik ging toen in Perigueux wonen', maar toen de mobi lisatie werd afgekondigd, trad ik weer in dienst. Ik was zo gelukkig dicht bij de Britse troepen gelegerd te zijn die naar Duinkerken terugtrokken. Ik kon dus uit wijken naar Engeland. De Staf vroeg mij toen een administratieve post te bezetten, daar zij mij te oud vonden nog actief op te treden. Ik vond dat een grote beledi ging. Tenslotte kreeg ik gelukkig toestem ming om naar Frankrijk terug te keren. Ik zou „gedropt" worden en kreeg tot taak inlichtingen te verzamelen over de Duitse strijdkrachten. Toen ik in Frankrijk terug was, zocht en kreeg ik gauw contact met de Maquis. Mijn gezondheid kreeg echter een gevoelige knak, toen ik mij met de Maquis in de bergen had teruggetrokken. Daarom ben ik nu in Monte Carlo. Ik moet mijzelf weer wat bijspijkeren. En wat wordt er nu verteld?, de stem van de kolo nel werd luider. Daar heb je die ouwe col laborateur! Moet je eens zien, hoe hij met het geld omspringt, dat hij van de Duitsers heeft losgekregen. Hij had gelijk met Laval terecht moeten staan! Het gezicht* van de kolonel begon een gevaarlijk rode kleur te krijgen en zijn stem stokte nu en dan. Mij met Laval vergelijken!Zulke verschrikkelijke dingen worden over mij verteld als ik op de Boulevard wandel. Ik houd dat niet langer uitOnmogelijk, ik ga naar Perigueux terug! Ving u die praatjes ook al op, toen u nog niet hier in Monte Carlo was?, vroeg Brannigan. Nooit, m'sieur. Kunt u' ongeveer schatten, hoeveel keren u zulke beledigende opmerkingen gehoord hebt? Ik geloof vijf keer, het kan echter ook wel al zes keer geweest zijn. Indien u de man, die daarnet u voor bij is gehold, had weten te grijpen, hadden wij misschien wel meer geweten over de verspreider van die roddelpraatjes, merkte Brannigan op. Wat dom van mij, dat ik daar niet aan gedacht heb! Maar de politie zal die man wel te pakken krijgen! Brannigan wilde wel, dat hij het opti misme van de kolonel kon delen. Hij vroeg kolonel Oudinots adres. De militair bleek een kleine villa op de rand van de heuvel te bewonen. Toen hij zich weer bij de Arlens had gevoegd, schonk hij voor hen een koele drank in. Hij nam zelf een whiskey puur. Er gebeurt nogal wat, merkte Arlen op. Brannigan vulde op zijn gemak zijn pijp, terwijl velerlei gedachten door zijn hoofd woelden. Zeg dai wel! Ik meen overigens, dat de man, die mij vanavond uit de weg pro beerde te ruimen, een grote fout heeft ge maakt. Een fout omdat hij mis schoot?, en Judith lachte. Je bent nogal vriendelijk!, antwoord de Brannnigan. Nee, dat bedoelde ik niet. Hij gaf zich blóót, dat is het belangrijkste! Nu weet ik zeke r, dat wij te maken hebben met een duivelse organisatie! De praatjes wijzen er op, dat er een groot af schuwelijk spel gespeeld wordt. Een van Engelands belangrijkste kopstukken uit de industrie wordt onafwendbaar gedre ven naar zelfmoord. Een onbehoorlijk rijke weduwe vangt opmerkingen op over haar uiterlijk, en voor dergelijke mensen is dat hoogst belangrijk. Een van 's werelds grootste wetenschapsmensen staat op het punt een zenuwinzinking te krijgen daar hij begint te geloven, dat hij de macht over zijn geheugen verliest. De eer van een een voudig geestelijke wordt beklad. Een fabri kant van conserven hoort vertellen, dat zijn producten, die door millioenen ge bruikt worden, oneetbaar zijn. Als ik niet gauw deze zaak tot een oplosing weet te brengen, zuller. er grote ongelukken ge beuren. Brannigan zweeg even om zijn woorden meer kracht bij te zetten. Toen vervolgde hij: Uit dat schot volgt, zo als je gemakkelijk kunt concluderen, dat er iemand achter deze hele affaire staat, die er niets voor voelt, dat de politie zich er mee gaat bemoeien. Als hij zich rustig gehouden zou hebben, had ik misschien niets kunnen ontdekken en was ik verder gegaan met die deviezenzaak. Nu, na die schoten, kan ik pas goed in actie komen! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6