Kleine Nederlandse ploeg wordt afgevaardigd naar Helsinki Grief je Het Hek van de Dam Aankomst Koninklijk Paar in Washington Steek 'n sigaar op! Vermoedelijk weer vele doelpunten bij de strijd België-Nederland S Draverijen op Duindigt ïn de hoofdstad uit ZATERDAG 5 APRIL 1952 Leeds United speelt 15 Mei in Haarlem Oog en oor Gaat dat zien Biljarten Kampioenschap hoofdklasse van het district Haarlem ADVERTENTIE Hot bestuur van .Haarlem" heeft besloten op Donderdag 15 Mei een wedstrijd met kunstlicht te laten spelen tussen Haarlem en Leeds United. De Engelse ploeg komt in de tweede divisie uit en maakt een goede kans. om te promoveren. Na een lange rustperiode kunnen Zondag op Duindigt de liefhebbers hun hart we derom ophalen. Door de drie geprojecteer de rennen is het aantal ingeschreven paar den zeer bevredigend. Verheugend is, dat een aantal nieuwe imports in de Obelisk- prijs hun debuut maken, waardoor deze ren over 1800 m. wel zeer aantrekkelijk belooft te worden. De imports krijgen het echter zwaar te verduren. Zij zullen zich van hun beste zijde moeten laten zien om de Nederlandse cracks Rivalité, Etoile du Nord en Duroc achter zich te laten. In de ren voor driejarige maidens ligt een overwinning voor Dollardprins in de lijn der verwachting. Brioso en Nuit Blanche kunnen het paard moeilijkheden in de weg leggen. In de Oceanus-prijs gaat de voorkeur uit naar Dicky, boven het entrainement Delbrassinne, dat met Duroc en Brandal uitstekend vertegenwoordigd is. In Prince Albert wordt een mogelijke outsider gezien. Een sigaar is toch maar je ware! Die geeft weer een zonnige kijk op het leven. En zo'n goede, fijn geurende sigaar behoedt u tegen 'inhalose'. Goed nieuws! Omstreeks Juli prijsverlaging van sigaren te verwachten! Mr. J. Linlhorsi Homan, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, heeft in een bijeenkomst van sportjournalisten verklaard dankbaar te zijn over de prestaties van de Nederlanders tijdens de winterspelen te Oslo. De schaatsryders hebben goede resultaten geboekt. Hij hoopte, dat Nederland in Fin land goed voor de dag zal komen. Door ge brek aan geld zal echter een kleine ploeg afgevaardigd worden. Wat de uitzending van athleten naar Hel sinki betreft, zeide mr. Linthorst Homan, dat het bestuur van het N.O.C. de uiteindelijke beslissing neemt. De sportbonden geven ad- De jaarlijkse iiitvoering van de Mat- thaus-Passion'op Palm-Zondag door het Concertgebouw Orkest en het Toonkunstkoor onder leiding van Eduard van Beinum vangt morgen om twaalf uur aan. Na het eerste deel wordt een pauze gehouden waarna het tweede deel wordt voort gezet om ongeveer twee uur. Van avond wordt de volksuitvoering ge geven die om halfzeven begint. Zondagmiddag om halftwee geeft de Nederlandse Opera in de Stads schouwburg een voorstelling van La Bohème van Puccinionder leiding van Marie Cor done. In de hoofdrol len Greet Koeman, Chris Reumer, Louise de Vries en Paolo Gorin. Voor Dinsdag en Donderdag staan voor stellingen in besloten kring op het programma. De Haarlemse Orkest Vereniging werkt Zondagavond mee aan het concert, dat de arbeiderszangvereni ging „De stem des volks" onder lei- ding van Anton Krelage in het Con certgebouw geeft. Op het programma staan werken van Bach, Schubert en Mar. Monnikendam. In de kleine zaal van het Concert gebouw brengt de pianist Julius Isserlis op Maandagavond werken van Beethoven, Schuman, Chopin, Scriabin en Balakirev ten gehore. De voorjaarstentoonstelling van de maatschappij „Arti et Amicitiae" wordt vanmiddag geopend. Zij bevat schilderijen, beeldhouwwerken en grafiek, vervaardigd door leden der maatschappij. De tentoonstelling is tot en met 4 Mei geopend. Tot 4 Mei wordt in het Stedelijk Museum een tentoonstelling gegeven van de werken van de kunstschilder Matthieu Wiegman, die verleden jaar 65 jaar is geworden. laten vervaardigen. Deze lijken ons bij uitstek geschikt voor het doen van de tegenwoordig zo in zwang zijnde diepte- psychologische peilingen. Men behoeft deze brillen maar voor het geestesoog te houden om andermans zieleroerselen voorbij te zien drijven. Een heerlijk vooruitzicht. Alle verdrongen complexen worden blootgelegd. Binnenkort zult u de eerste adverten ties kunnen lezen: „Gaat dat zien, gaat dat zien! In ons Paasprogramma de al lernieuwste stereopsychologische films. Het verzameld werk van Sigmund Freud thans op het witte doek. HET GEHEIM VAN DE HERSENKAMER. Vooraf de sensationele documentaire over het leven aan de zelfkant van een grote stad onder de titel LEIDSE PLEINVREES. Bovendien de aardige tekenstrip SPEEL NIET MET ELEC- TRA en de kluchtige documentaire HET STOEIEN DER LANGHARIGE OIDI- POEZEN. Toegang voor iedere leeftijd, want men is nooit te oud om te leren. Bezoekt het pasgeopende Libido-Thea ter". BOEDA. viezen. Over dit punt bestond in het ver leden verschil van mening. Het N.O.C. heeft in Oslo in een vergadering van het Inter nationaal Olympisch Comité het vraagstuk aan de orde gesteld. Het resultaat was, dat de yergadering besliste, dat de landelijke comité's voor de laatste selecties zorgen. Het is nog niet definitief of een voetbal ploeg uitgezonden zal worden. De beslissing moet nog genomen worden. Oud en nieuw werk Het N.O.C. is opgericht met de bedoeling beoefenaars(sters) van allerlei takken van sport naar de Olympische Spelen af te vaar digen. Na de bevrijding heeft het ook' een andere taak, namelijk om als overkoepelings orgaan op te treden en namens de sportbon den acties te voeren. Hiervoor is veel geld nodig en daarom is aan de sportbonden ge vraagd een dubbeltje per lid aan de leden te vragen. Negen van de dertig aangesloten bonden namen reeds besluiten in deze zin en met een aantal bonden worden nog bespre kingen gevoerd. In de laatst gehouden ver gadering van het N.O.C. verklaarden enkele bonden zich tegen het „nieuwe werk" van het comité. Het bestuur heeft thans een na der rapport opgemaakt, dat op de op 17 Mei in Den Haag te houden vergadering van het N.O.C. aan de orde zal komen. De voorzitter hoopte, dat de vergadering het bestuursvoor stel zal aanvaarden. Dan zal een gemeen schappelijk belang behartigd worden. Groente en fruit naar Helsinki De Nederlandse groentekwekers hadden vorig jaar besloten 50.000 kg. groente en fruit beschikbaar te stellen voor de athleten in Helsinki. Gebleken is, dat de hoeveelheid niet toereikend zal zijn. Daarom hebben de kwekers besloten 100.000 kg. te schenken. De exporteurs zullen voor de verpakking zorgen. ADVERTENTIE Die sneeuw in de lente En ik, die mijn liefste lenteliedje in de gevoelige pen had. En ik, die reeds zo ont roerend als telken jare mijn fijne crocussen en wilgentakjes-stukje al gepubliceerd heb. Als Lieftink, dr. Drees en Mansholt de weersgesteldheid zouden bepalen: hoe hartstochtelijk zouden wij onze onlust om deze klimatologische ramp op hén hebben afgereageerd. Die vorige Zaterdagnacht bevond steller dezes zich in een bevriend automobieltje op een Rijksweg. De rijder was een brave vriend van mij. Daarom heeft hij alle ellen de, die mijn hart belaagde om de sneeuw storm die het voortijlende wagentje om- loeide, moeten aanhoren: Dat het een schandaal was. Dat ze dit nu Lente noemen. Denk je eens even in: Lente. Dat Jan en Bets nu lekker aan de Mid dellandse Zee in de zon zitten. En Peter in Acapulco aan de warme kust van Mexico. En allemaal dikke millionhairs in Florida, in Cuba, in Nassau op de Baha mas, en in dat fijne luie hotel op Jamaica of op hun nutteloze rug in het hete, witte zand van Bermuda. Denk je dat eris in, zei ik wij maar tegen de sneeuwstorm op tornen terwijl de kievieten al eieren met toast en radijsjes leggen ad 1.75 per stuk en de kalender al lang een juichkreet van het-is-lente heeft doen horen, moeten die ruitenwissers van jou de barre sneeuw voor onze droeve voorjaarsogen wegvegen en loeit de Noordooster langs de ruiten. Bah! zei ik. Bah en nog eens bah! zei ik da's toch zeker geen doen? Jan met Bets in de zon en jij en ik en wij allemaal met Mulderije, Gerbranöy en Koos Vorrink in de sneeuw. Haal uit je winst zei ik als mijn grootvader een beetje meer fut had gehad en gezorgd had voor een suikerplantage op Cuba, was ik nu aan het rumbaaien onder de warme nacht hemel met het Zuiderkruis. En ik schrijf nooit meer over wilgen katjes vóór hartje Augustus, zei ik. ELIAS. De draverijen zijn enorm zwaar bezet en om winnaars aan te wijzen uit velden van 17 en 20 paarden is in het begin van het seizoen vrijwel een onmogelijke taak. In de Openings-prijs valt de keuze op de van Geerscn met Prins Pluto, Pomona en Pe terhof, een drietal dat zonder uitzondering met goede kansen staat. Pahud de Mortan- ges vindt hier zijn afstand en mag niet worden onderschat, evenals Oranje Nas sau, dit paard was vorig jaar al vrij snel. Niet minder spannend zal het toegaan in het amateursnummer, waarin McHeny met beste papieren staat. De hengst zien wij echter geklopt door Mike van Hollo, die ook in staat geacht moet worden Marry Simons nog te bedwingen. De 1000 gulden-prijs is ditmaal toebe deeld aan een 2500 m. lange draverij, waarin Lex V als het grootste kanspaard wordt gesignaleerd. Dit sterke paard zal het echter niet gemakkelijk krijgen, daar de concurrentie ongemeen zwaar is. O Bonni, Norbert M en Norton Williams zijn vrijwel van gelijke kracht, ^zodat een zeer spannende aankomst te verwachten is. Met 20 paarden in de Ozo-prijs zal het in de eerste paar honderd meter een enorm gedrang zijn. Indien Geersen er in slaagt de wispelturige Napoleon-gauw uit dit ge woel te krijgen, dan zal de ruin verder geen al te moeilijke taak hebben. Oosting's Oogappel en Pieter D, die veel betrouw baarder zijn, zullen iedere mispas van onze favoriet afstraffen, waarbij zij zelf weer op hun tellen moeten letten voor O Lopise II en Olivier B. In het internationale slotnummer maakt Junoschka na zijn verblijf in Duitsland zijn rentree. In zijn Duitse vorm is hij één der grootste kanspaarden. Aan de kop staat echter Lady Zora en volgens onze mening is deze merrie in staat dit nummer te winnen. Miss A zal de derde plaats kunnen bezetten, Madame B heeft een goede out siders-kans. De aankomst van de Koninklijke gasten op het vliegveld van Washington. Hier inspecteert de Koningin, naast president Truman en Prins Bernhard, de erewacht. Misschien is het wel een gróót gebrek aan naastenliefde, maar wij hebben doodgewoon een hekel aan die korte documentaire films, die in een reeks van aandoenlijke tafrelen een beeld pogen te geven van de bestaansvormen, de zeden en gewoonten in andere ge bieden, ver van ons bed. De hemden van Ajax en Velocitas zijn ons nu een maal tien keer liever dan de rokken van een stel onappetijtelijke Schotse hoog landers, die rhythmisch wuiven op het kermen van een doedelzak. Het kan ons bitter weinig schelen hoe de Eskimo's in het prille voorjaar biefstuk van een zeehond bakken en aan welke soort li monade het ondergaan van de zon in Tibet herinnert. De fonteinen van Rome kunnen wij zo langzamerhand niet meer zien, zelfs al zouden ze op een gegeven ogenblik Vermouth gaan spuiten, van welke kleverige drank wij bovendien in het geheel niet houden. Zo kortzichtig zijn wij nu. Doch daar komt nog bij dat wij een diep geworteld wantrouwen koesteren tegen deze populaire vorm van voorlich ting, sedert een Amerikaanse vriend ons vertelde dat men tegen het einde van de oorlog met de beste bedoeling van de wereld in alle bioscopen der Verenigde Staten een opname vertoon de van een Amsterdamse haringkar, met de begeleidende tekst: „De honger maakt mensen tot dieren. Zo hoog is de nood in Nederland gestegen dat men daar vissen op straat rauw achterover slaat!" Men zal daar trouwens wel vreemd hebben opgekeken toen minis ter Drees kort geleden niet op klompen en in Volendams costuum op Broadway liep. Overigens zouden wij veel gekker hebben opgekeken als hij dat wèl had gedaan, want wij hebben zo'n idéé dat deze folkloristische dracht hem bijzon der mal zou staan. Maar wie weet wat men óns over het huwelijksleven van de Laplanders probeert wijs te maken. Het fijne daarvan kom je toch niet te weten, daar zorgen de keuringscommis sies wel voor. Na het voorgaande zult gij wel be grijpen dat wij altijd met zo'n grote boog om de Cineac heenlopen, dat wij er ons leven in die even smalle als drukke Reguliersbreestraat voor ris keren. Men vertoont daar namelijk in hoofdzaak journaals en wetenswaardig heden van links en rechts, onder het motto: „Een reis om de wereld in zestig minuten". Dat is iets langer dan Phileas Fogg er voor nodig had en het tarief bedraagt slechts een dubbeltje meer dan een kwartje. Toch doen wij daar niet aan mee. Meestal krijgt men trou wens niet veel anders te zien dan gene raals met nieuwe petten, die elkaar op een in het oog lopende manier de stoere hand schudden en burgemeesters die allerlei wissewasjes tot het heil der mensheid verrichten. Voorts worden er op het witte doek steevast armen en benen, reputaties en records gebroken. Wij kennen dat allemaal en wij hebben er geen behoefte aan. Deze week echter hebben wij al onze vooroordelen laten schieten omdat er enige noviteiten op het programma stonden: vier stereoscopische films, die volgens de affiches de sensatie van het Festival of Britain in de afgelopen zo mer vormden. Zoals men wel zal weten zijn dit rolprenten met een natuurge trouwe dieptewerking, die men overi gens alleen duidelijk kan waarnemen door het opzetten van een soort zonne- klap, die de bezoeker bij het betreden van het theater gratis wordt toegestopt door een gestreng manspersoon in de blauwe mantel der dienstbaarheid. Na afloop moet men deze brillen inleveren bij een juffrouw, die met een geblokte theedoek de door u achtergelaten bac teriën verwijdert. De glazen zijn gepolariseerd, hetgeen wil zeggen dat zij de lichtstralen door breking een zodanige wijziging laten. ondergaan, dat deze ongeschikt worden om zich andermaal in bepaalde richtin gen te doen 'terugkaartsen. Deze voor ons beperkt verstand helaas volkomen onbegrijpelijke wijsheden werden ons, in het eerste van de vier filmpjes, opge dist door een heer met een ouderwetsje grapjas aan, die voortdurend probeerde origineel te doen. Om dit soort humor ingang te doen vinden had men echter behalve de gepolariseerde brillen ook nog speciaal geprepareerde oorkleppen moeten uitreiken. Het hoofdnummer van het program ma bestond uit een gekleurde reportage van de Theems, volgens de titel een koninklijke rivier. Het was allemaal net echt. Men kon bij wijze van spreken in de schoot van zijn buurvrouw de bloe metjes aan de oever tussen Windsor en Eton plukken. Het water golfde als het ware van het doek de zaal in. Toen wij even onze blik omhoog lieten dwalen om een fladderend roodborstje na te kijken, zagen wij dat enige vissers met werphengels en schepnetten op het bal- con hadden plaats genomen. Als dat zo doorgaat, dachten .wij, dan zouden er wel eens ernstige pachtconflicten kun nen uitbreken met de Londense henge- laarsbond. Een typische Jordaner uit'de Anje lierstraat had trouwens nu reeds met grote moeilijkheden te kampen. Hij had namelijk in een pastorale omgeving een onogelijk visje van Britse nationaliteit gevangen, dat ver beneden de maat was. Maar toen hij het met een berustend gebaar terug wilde werpen, zag hij voor zijn verbaasde ogen de torens van West minster opdoemen. Nog juist op tijd be sefte hij dat het niet aangaat om een spierinkje door het raam van het Lager huis te gooien. Noodgedwongen bleef hij met het glibberige diertje in zijn vin gers zitten tot de volgende voorstelling eer hij het kwijt kon raken. Beter een vuile zakdoek dan een bekeuring, zal hij hebben gedacht. Wij zijn na het zien van deze films onmiddellijk naar een opticien gesneld teneinde enige gepolariseerde brillen te De Belgen moeten het zonder Mermans stellen. Hij is gewond en reeds enkele we ken uitgeschakeld. De laatste strijd in Blgië dateert van 12 November 1950. Toen verloren de onzen met 7-2. Daarna is thans een jaar geleden, een zege van 5-4 voor de Oranjeploeg ge volgd en de laatste ontmoeting leverde een overwinning van 7-6 voor de Belgen op. Hieruit blijkt, dat er vele doelpunten ge maakt worden. Wij vermoeden dat de score morgen weer hoog zal zijn, doch het ver schil niet groot. Welke ploeg de meeste zal maken durven wij niet voorspellen. Vrijdagavond zijn in het tournooi om het kampioenschap hoofdklasse van het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond de volgende partijen gespeeld: Van der Broek 250 23 54 10,86 250 23 37 10,86 25 30 7.28 250 25 48 10, Van der Linden 250 28 36 8.92 Van der Broek 243 28 48 8,67 20 30 9,15 20 59 12,50 NEDERLAND: v. d. Kuil De Jong Wiertz v. d. Tuyn Anoul Maertens Saeren Kraak Terlouw v. Melis 9 Coppens Carré Meert Alberts Biesbrouck Lenstra Clavan Bensch Lemberechts Van Kerkhoven Diricx BELGIë Twee dagen staan voetbalwedstrijden tussen Nederlanders en Belgen op het pro gramma. Vandaag spelen Amsterdamse voetballers tegen Brusselse en het Rotter damse elftal ontmoet het Antwerpse. Voor Zondag worden op het terrein van de Antwerp F. C. in Deurne gespeeld Belgische jeugd—Nederlandse jeugd en daarna Belgisch vertegenwoordigend elftal tegen het Nederlands elftal. De meeste belang stelling gaat natuurlijk uit naar laatstgenoemde wedstrijd. Zullen de spelers van de Oranjeploeg er in slagen een behoorlijk resultaat te boeken? dat Van der Kuil een goed figuur zal slaan. De ontmoeting is om verschillende rede nen van groot belang. De voornaamste is wel of de Nederlanders zo'n behoorlijk figuur zullen slaan dat er aanleiding zal zijn een Nederlandse ploeg naar Helsinki af te vaardigen. De wedstrijd van morgen is daarvoor nog niet beslissend. Op 14 Mei volgt nog een interlandwedstrijd en wel Nederland-Zweden in het Olympisch Sta dion. De verrichtingen in het vorig jaar waren overigens van dien aard, dat ver ondersteld mocht worden, dat de Neder landse ploeg er in Finland niet veel van terecht zou brengen. Er is echter in de afgelopen winter hard gewerkt en de laat ste wedstrijd van de Nederlandse bonds- ploeg tegen Engeland-B gaf reden tot op timisme. Gedurende de gehele strijd hiel- dén de meeste spelers goed vol; toch bleven enkelen van hen onder de maat. Een ne derlaag van slechts 1-0 was overigens niet slecht. België-Nederland is echter een geheel andere strijd. Van tevoren is het altijd moeilijk te voorspellen wat het resultaat van een ontmoeting tussen deze landen zal worden. Wij herinneren er alleen maar aan, dat in de laatste kamp tussen Neder land en België in het stadion Feyenoord dertien doelpunten werden gemaakt, waar van de Belgen de meeste voor hun reke ning namen. In die strijd brak Schijvenaar een been. Daardoor moesten onze landge noten geruime tijd met tien man spelen. Voor morgen is Schijvenaar niet opge steld. Wel zal hij van de tribune de ont moeting volgen. Ook Odenthal is uitge schakeld. De achterspelers van Haarlemse clubs hebben dus plaats moeten maken voor anderen. De Jong van ADO is weer opgesteld en op de linksachterplaats de buteert Alberts officieel. Vorige week heeft hij deelgenomen aan een strijd die veel op een interlandwedstrijd leek. Toen kwam hij uitstekend voor de dag. Is Alberts mor gen weer in vorm, dan betekent dat een versterking voor de ploeg. De tweede debutant is de Velsenaar P. van der Kuil. In VSV heeft hij getoond een goed voetballer te zijn. Het is echter de vraag of hij zich in het internationaal milieu zal aanpassen. Een strijd tegen Bel gië in Antwerpen is voor een debutant altijd een zware opgave. Er wordt immers veel van hem gevergd. Laten wij hopen De keuze-commissie van de KNVB is te vreden geweest over zijn spel tegen Bolton Wanderers en Engeland B. P. van der Kuil van V.S\V. debuteert morgen als internationaal in de wedstrijd België-Nederland.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7