F OLD CLOTHES NEW Huldiging van de directeur van IJmuidens Ziekenfonds Binnen één dag gereed Franse rederij met Belgische schepen en een IJmuidens „onderkomen" Belijdenis geschenken DRY CLEANING ONLY Kennemer t Lantaarn Onbekende onderduikers in onze haven Ab de Jong Ene Noordzij Bestuurslof: „een beste kerel" r Agenda voor Velsen 7 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Wim en Joppie „in de running" bij de dammende Heuvelwijkers Gordijn de beste schaker van „Kijk Uit" „Honderd gulden" voor de KNZHRM Hoogovens-„trekhaken" kregen klop van PEN-ers ZATERDAG 5 APRIL 1952 y.-f IN DE DERTIGER JAREN begon de mo tortrawler terrein te winnen. Neder land begon in 1931 met de Antje (RO 15) en de Betje (RO 16). Later kwamen in Engeland de British Columbia en de Bri- tisch Guyana, welke laatste schepen wij hier al besproken hebben. Frankrijk maakte meer werk van de motortrawler. Vele schepen werden besteld van groot formaat voor de visserij bij New Found- land maar ook kleinere voor de dichter bij huis gelegen visgronden. Een foto van een dezer, de Maria-Elena, is hierbij afgedrukt. Plet is een nieuwe rederij geweest, die in 1932 de opdracht voor de bouw ver strekte, de Société Anon. „Les Doris", ge vestigd in Boulogne. Het schip is evenwel niet in Frankrijk maar in België gebouwd bij de Scheepsbouwwerven Jos. Boel Zonen te Temsche, welke firma haar spo ren op het gebied van motortrawlerbouw verdiend heeft, want later werden er meer op stapel gezet en efi'kele jaren geleden kreeg deze wegf nieuwe opdrachten voor Franse rekening. De Maria Elena is van dezelfde grootte als onze kuststoomtrawlers waarvan IJmui- den er tientallen heeft gehad. Bruto meet het vaartuig 146 en netto 29 reg. ton, de lengte is 28,95, de breedte 6,28 en de holte 2,79 meter. Een zusterschip werd vrijwel tegelijk besteld, werd trouwens in het zelfde jaar opgeleverd en luisterde naar de naam „Christiane Cecile". In 1932 begonnen met twee schepen, in 1934 werd de vloot verdubbeld en weer kreeg een Belgische werf de bouworder. Dit keer was het niet de fa. Boel maar Beliard Crighton in Ostende. De twee nieuwe verschilden weinig van de Maria Elena. Z meten 156 ton en zijn 30,35 me ter lang. Zij kwamen in 1934 in dienst on der de namen Charles Letzer en Jean Marbhe. Laatstgenoemd schip heeft nog korte tijd gevaren onder de naam Marthe Marie. Ge durende een periode van twee jaar telde „Les Doris" dus 4 schepen. In 1935 is er nog een bijgekomen, de nieuwgebouwde Simone Marie, zusterschip van de twee motortrawlers, die een jaar tevoren het licht zagen. De Franse visserij maatschappijen zijn niet gespaard gebleven van vordering in de bezettingstijd. Bekend is dat de Simone Marie het flottille nummer 1403 kreeg en de Christiane Cecile 1404 en toevallig is het dat deze beide schepen toen de oorlog ten einde was in IJmuiden werden aan getroffen. Het was toen nog niet bekend welke schepen hel oorspronkelijk waren geweest en nog minder aan welke rederii zij toebehoorden. De Christiane Cecile heeft nog enige tochtjes naar Duitsland gemaakt met krijgsgevangenen, maar toen de namen bekend werden kreeg het schip met de Si mone Marie een plaatsje in de Westelijke Rijksbinnenhaven. Begin 1946 kwamen de „Heuvelwijk" trekt naar Thalia De speeltuinvereniging „Heuvelwijk" pre senteert op Woensdag 16 April in het Tha lia-Theater een „Bonte Avond", met het oogmerk de kas van de jonge vereniging te spekken. De medewerkenden zijn: Kees Stet met zijn West-Friese humor; Nico Akkerman, conférencier: Ger Barbiers: The Three Sun- fields (mondharmonica acrobatiek): Beierse Kapel „De Alpenroos"; de Heri's met eigen liedjes en de samenstelling en leiding berus ten bij Rien Hühl. „Waterloo" speelt vriendschappelijk tegen VVB 2 Waterloo ontvangt Zondag VVB 2 op haar terrein. In deze ofenwedstrijd komt Water loo gewijzigd uit; enige nieuwe spelers zijn in het elftal opgesteld Doelman Kok die het doel verdedigde van het voorlopige HVB- elftal, is nu vervangen door W. de Krou. Fransen hun bezit halen. De overtocht is een reis met hindernissen geworden; een van de twee moest zelfs in Maassluis bin nengesleept worden en heeft daar enige tijd gelegen. Desondanks nemen de schepen thans weer aan de visserij deel met de Maria Elena en de Charles Letzer. De Jean Marthe is niet meer boven water gekomen, zodat „Les Doris" het thans met vier 'sche pen moet stellen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een mooie sortering vindt U bij boekhandel van Evertscnstraat 7 Telefoon 5326 Er begint tekening te komen in de strijd om het damkampioenschap van de speel tuinclub „Heuvelwijk", wat de jeugdafdeling aangaat. Bij de jongens is het Wim Kuiter, die nog zonder verliespunt is na de 5e ronde en Joppie v. Loon speelde bij de meisjes het sterkste. De uitslagen luiden, meisjes: He'nny van Dorp wint van haar zusje Netty; Joppie van Loon wint van Ymmy van Dorp. Remise speelden Netty Ret en Johanna Dukel. Bij de jongens luiden de uitslagen: Wim Kuiter wint van Wim Nat; Huib Beuneman wint van A v. d. Pieterman; Dick de Back wint van Piet Broek; Henk Relz wint van J. v. d. Zwan en P. Franses verliest van Kees Nieuwedijk; Nico Zwaan verliest van Fr Arisz; Wim Arisz wint van P. Bakker; Simon Groen en Fritz Heijkoop speelden remise. Woensdagavond gaat de damclub „Heuvel wijk" op bezoek bij „In Veilige haven". Verkeerde manoeuvre Op de Wijkerstraatweg botsten Vrijdag middag twee fietsende dames wegens een verkeerde manoeuvre op elkaar. Een van de wiclrijdsters viel zonder letsel op te lopen, behalve aan de nylons. De fiets van de ander kreeg een licht ver bogen voorwiel. De schuldvraag werd on derling en in goede harmonie opgelost. Door zelf twee overwinningen te behalen en mede als gevolg van de nederlaag, welke De Haas ie incasseren kreeg van Visser, is het punlenaantal voor de overigen niet meer te behalen en is Gordijn kampioen van de IJmuidcnse schaakclub „Kijk Uit" geworden voor het seizoen 19511952. Dit is de tweede kampioen, die „Kijk Uit" bezit, daar vorige week Kraaienoord de titel behaalde in groep II, en daardoor promo veerde naar groep I. Voor Visser was het een bijzonder goede week, daar hij niet minder dan drie partijen speelde en de volle winst uit deze partijen wist te behalen waardoor hij de derde plaats wist te bereiken en een uitstekende kans maakt om De Haas nog te passeren, die door zijn nederlaag zijn tweede plaats in gevaar ziet komen. In groep III heeft Tellier de beste kansen, al zal Sibum het hem nog danig lastig kun nen maken, evenals v. d. Plas, die ook nog lang niet kansloos is. Het zal hier wel de laatste partijen beslist worden, wie kam pioen zal worden in de groep. In groep III b is ook nog volop spanning over de vraag wie met de titel zal gaar strijken. Alleen VVB voetbalt Van de Noord-Vciser voetbalverenigin gen is het alleen het eerste van VVB, dat Zondag de voetbalschoenen aantrekt tegen Energia in Amsterdam. V.V.B. vertrekt met; C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en J. v. Loon; H. Commandeur, G. v. d. Veldt, A. Both, P. Vlietstra en P. C. Helder. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. COOCCCOOCOOOCOCOCCC<C<CC< Als er tijdens een vergadering wordt gevraagd, oj meneer die-en-die even aan de telefoon wil komen, kunnen er hoogstens drie mensen tegelijk opslaan en elkaar dan al enigszins verbouwe reerd aankijken. En dan werd er ver moedelijk naar „meneer Jansen" ge vraagd. Maar als er eergisteravond opgebeld was naar het verenigingsgebouw van de IJmuidense Ichtuskerk met het ver zoek om ene Noordzij", dan was de hele vergadering opgerezen. Van de voorzit ter tot het jongste lid toe, want het ongebruikelijke feit deed zich voor, dat de hele vergadering naar de naam ..Noordzij" luisterde. Dat krijg je, als je het originele idee uitwerkt, om elk jaar de familievereni ging in jaarvergadering bij elkaar te roepen. Donderdagavond is het plezierig verlopen en er is niet opgebeld, zodat iedereen kon blijven zitten. Of er veel Noordzij-tjes zijnIn de vereniging in elk geval al 126, zoals de secretaris- penningmeester (de heer Noordzij) meedeelde, waarvan er deze avond on geveer honderd present waren. En het is nog niet eens zo'n kinderachtige ver eniging, die de familie Noordzij onder de naam „Voorzorg" (vanwege het doel van de vereniging om gezamenlijk te sparen) heeft gesticht, want er is zelfs al een verenigingsorgaan verschenen ook en dat "ziet' er erg aardig uit. Dat krantje gaat'naar alle ledentot. in In donesië en Oslo toe, om te proberen rond de kern van die 126 leden (alle maal IJmvidenaren!) een grotere groep te vormen. De jubileumfeesten van het Algemeen Ziekenfonds IJmuiden zijn gisteren begon nen met de huldiging in intieme kring van de heer C. Maas, de administrateur van het fonds sinds een kwart eeuw. In een der zalen van liet gebouw aan de Velserduinweg hebben bestuur, personeel en doktoren terecht de loftrompet gestoken voor de zilveren jubilaris, wiens naam aan het ziekenfondswezen in Velsen zo nauw is verbonden. Dokter A. J. van Leusen, die als voorzit ter van het fonds het woord voerde, merkte op dat „de heer Maas eigenlijk nog meer jubileert dan het ziekenfonds zelf," en hij heschreef hoe van het prille begin tot deze jubeldag toe de jubilaris dezelfde even wichtige mens is gebleven, die steeds trouw op zijn post te vinden was. „Het is niet altijd," aldus de heer Van Leusen, „geluk of ongeluk dat 's mensen lot bepaalt. Iemands capaciteiten spreken ze ker een woordje mee. Plet geheim van uw persoonlijkheid is, dat ge zonder u op de voorgrond te dringen, de kansen hebt ge grepen, die het leven u heeft geboden. Gij zijt altijd gebleven de eenvoudige, gewone medewerker, die de u onlangs verleende titel van directeur volkomen verdient. Gij hebt het ziekenfonds groot helpen maken en bent ten allen tijde voor leder bestuurs lid een steun geweest. Namens het bestuur mag ik zeggen: Eigenlijk ben je een beste kerel!" Uit naam van alle medewerkers, specia listen van „het Antonius-ziekenhuis" bood spreker de heer Maas een gouden horloge met inscriptie aan. Mevrouw Maas, wier voortreffelijke hulp mede werd gewaardeerd, mocht een bou quet in ontvangst nemen. De heer IVP. van der Duin, boekhouder van het ziekenfonds, sprak van de inner lijke band die er bestaat tussen de heer Maas, het persone.el en het bestuur en bood een serie asbakken aan. De heer Van Leusen nam hierna nog maals het woord om de heer Maas „ter vrije beschikking" een maand extra salaris te offreren. Uit naam van het personeel uitte de heer S. Meyer woorden' van lof en waardering en liet deze vergezeld gaan van een stoffe lijk blijk in de vorm van een rookstoel voor de heer des huizes en van een sierlijke plateel vaas voor mevrouw Maas. Op de in Den Haag g.ehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel ont lokte de subsidietoekenning aan de Kon. Zuidhollandse Reddingmaatschappij een enigszins bewogen discussie. Men achtte de voorgestelde subsidie van 100, te ver delen over zeven Kamers in Zuidholland, te gering voor het menslievend werk van de Reddingmaatschappij. De heer Van der Zwan bepleitte voorts het bouwen van een trap bij de steiger, waar de reddingboot Arthur in de Scheve- ningse haven ligt. Hij noemde de toestand daar verre van rooskleurig: „Het zou wel eens kunnen zijn, dat de redders gered moesten worden." ADVERTENTIE In de dubbele gouden gloria Vrijdag de elfde wordt er een wasechte IJmuidense bruiloft gevierd op een boven huis aan de Marconistraat. Het is de gouden bruiloft van Jan Bonekamp en zijn Catha- rina Efisabeth Welboren, om volledig te zijn. Bruigom Jan werd in oud-Velsen in de wieg gelegd, Catharientje zag het levenslicht op „de hei", dat rauwe begin van het nieuwe IJmuiden. De geschiedenis van de ecthelieden is onontwarbaar verknoopt met de historie van IJmuiden. Luister maar; Zaterdag 5 April. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Prinses van Sa- markand". Rex, 20 uur: „De leukste thuis". Zondag 6 April. Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „De Prinses van Samarkand". Rex, 15 en 20 uur: „De leukste thuis". Maandag 7 April. Raadhuis, 10-12 uur: spreekuur van de burgemeester. Nutsbibliotheek, van 19-21.30 uur geopend. Thalia, 20 uur: „Onder moeders vleugels". Rex, 20 uur: „De leukste thuis". Jan lcwam als achtjarige du velstoejager bij een schaatsen- smid, maar een paar jaar la ter maakte hij promotie. Naar de middensluis. En toch was ook dat hem nog te eng en hij monsterde als stoker op de Rijnvaart om tenslotte tot ma chinist op te klimmen. De Boerenoorlog heeft hij van dichtbij meegemaakt, want Jan voer toen al op de grote vaart en zijn schip bleef door die krijg in Suid-Afrika negen maanden in Kaapstad binnen negen maanden van spanning om het conflict tus sen het „perfide Albion" en het handjevol dapperen van „Slim Jannie". Van Kaapstad naar New York, van New York naar Antwerpen, van Antwerpen naar de Hollandse visserij. Ma chinist op de trawler. Hard werken en maar een droge bo terham boven water wurmen, vooral in de barre crisisjaren. En nu komt het. Jan had een zusje, Catha- rina Bonekamp, die het boots manschap begeerde in de door Johan van Toor uit Vlaar- dingen ontworpen huwelijks boot. En Jan zelf dong naar de hand van die andere Ca- tharina. het meidje uit IJmui den. Waarom zouden de bei de Jannen niet met hun re spectieve Catharinas kunnen huwen op één-en-dezelfde dag? Aldus werd dan ook be sloten: op 10 April 1902 zou het dubbel bruiloft zijn. De IJmuidense Jan evenwel was op thuisstoom van IJsland en zijn trawler kwam uitge rekend net een paar uur te laat binnen. Ze zijn toch nog gevieren getrouwd, de Ca- thrientjes met hun Jannen, een dag later echter op 11 April 1902. Vandaar, dat het Vrijdag niet alleen in de Marconistraat feest wordt, maar ook aan de Hagelimgerweg in Santpoort waar die andere Jan met zijn Catharina woont. Dubbel proficiat, mensen en nog vele, vele jaren. Na veertien jaar Veertien lange jaren geleden verloor mevrouw Van Pel, die in de Jacob van Heemskerk straat woont, een kerkboekje toen ze als kleine meid van de Zondagsschool terug kwam. Ze was toen erg bedroefd, hel Zondagsschoolleer lingetje, maar moeder troostte haar, zoals al leen moeders troosten kunnen, zeggende, dat er nog meer kerkboekjes op de wereld zijn „Maar ze was wel een dom meisje en moest in het ver volg beter op haar spulletjes letten"- En toen ginsg het toeval aan het werk. Het moet geglimlacht heb ben, toen het dat kleine kerk boekje daar op de steentjes van de IJmuidense straat zag liggen en het heeft het voor zichtig terzijde geschoven naar een droog hoekje. De wind heeft het schutblad terzijde geschoven en er kwam een kindernaam bloot. Het toeval glimlachte en zorgde ervoor, dat het boekje niet verloren ging. Veertien jaar verliepen, er woedde een bezetting, maar het toeval herinnerde zich voortdurend het kerkboekje van het meisje, dat zorgvuldig uit handen van iedereen werd gehouden, uie er niet goed voor zou kunnen zijn. Het meisje werd een grote meid en daarna, zoals dat gaat, een mevrouw. Zij dacht niet meer aan het kerkboekje, tot het toeval het dezer dagen in handen speelde van een fa milielid van haar, die het op sloeg en de naam zag. Het lag toen in de Huygensstraat. Zo maar op straat in de goot. Daar had het toeval het glim lachend neergelegd, vlak voor de voeten van dat familielid. Tja, het kan raar lopen, soms, met de kleine dingen in het leven. Zeeman-drommedaris Er woont een meneer in Driehuis, die door de jaren heen meer weet van model bouw, dan menigeen van fiet sen. Dat is meneer H. J. Zeeman, de vroegere baas van de Nij verheidsschool, die vele zijner vrije uren vulde met hoogge stemde huisvlijt. Hij deed dan ook mee aan de grote tentoon stelling voor scheepsmodellen die wegens de Van Riebeeck- tentoonstelling in Amsterdam is uitgeschreven. Meneer Zeeman begon op de derde Maart met het bou wen van Jan van Riebeecks „drommedaris", het schip waarmee de grote Jan op de 14e December 1651 zijn rei? naar de Kaapkolonie vol bracht. En na 240 uur hard werken, net als Van Riebeeck, slaagde meneer Zeeman. De keurders vonden het Velsense model zo mooi, dat ze het een eervolle vermelding toeken den. Na Amsterdam wordt het model in Cuiemborg geëxpo seerd. En dan zal het wel een ereplaatsje krijgen in „Elly's huisje" aan de Driehuizer- kerkweg. Partijdig Deze week klaagde een me neer uit Den Haag zijn nood aan de krant dat de Velsense politie (och helemaal niet on partijdig zou zijn bij de pont. want dat er bepaalde vriendjes waren, die voor een sigaret en een goed woord eerder aan de overkant kwamen dan de ge wone mensen. En of dat maar even in de krant kon. Zeker, meneer uit Den Haag, met het antwoord er bij van iemand, voor wie de opening van de tunnel samenvalt met z'n 3436e overtocht of daaromtrent en die in al die jaren nooit iets van partijdigheid merkte. Hebt u zelf geprobeerd, zo'n martiale diender om te kopen met een rokertje? Was u vast van een ijzige kermis thuis gekomen. Nu. dat het humeur van vele haastige automannen lijdt on der de pontmisère, is best voor te stellen, maar dan mogen ze dat humeur niet aanwenden voor het ventileren van valse aantijgingen. Lelijk Santpoort en Driehuis ken nen al vele jaren de oude, gebogen figuur van de pater uit het Missiehuis, die zich af en toe aarzelend over straat beweegt en wiens Woensdag middagwandeling meermalen onderbroken wordt door een innemend woord van deze of gene. Maar twee meisjes van de IJmuidense U.L.O. zagen in deze oude man een object van een weloverwogen plagerij en zij wachtten de pater op, als hij op hun vrije middag de zonnigheid in trok. En dan scholden en plaagden de meis jes, dat het de oude griefde en verdroot, zodat hij tenslotte de politie in de arm nam. En nu is het een zaak voor de kinder politie geworden. Zo gaat dat helaas nog wel eens met kleine meisjes, die niet precies weten, hoe ze groot moeten worden. LAMPENIER. De jubilaris z.elf heeft in zijn dankwoord het bestuur de eer gegeven, dat het hem in al die jaren het werk gemakkelijk heeft gemaakt. Ook wat de vertegenwoordigers van de verzekerden aangaat, immer heeft de heer Maas met hen in harmonie samen gewerkt. De heer Maas noemde in dit ver band speciaal de namen van Kees van der Steen, Krijger, Van Kaam en Heiligers. Een extra woord van lof had de heer Maas voor de boden, die, naar hij zeide, in weer en wind de „basis" haalden waarop het zie kenfonds drijft. Si Vanmiddag recipieert het bestuur van het ziekenfonds van 16 tot 18 uur in Thalia in IJmuiden. Van Hoogovens naar Rode Kruis Ziekenhuis De spoorlegger A. G. Huibers uit Heems kerk kreeg op het terrein van de Hoog ovens een vrij ernstige hoofdwond, toen hij tijdens het vervoer van een stuk spoor baan, hetgeen geschiedde met behulp van een rijdende kraan, kwam te vallen. Hij is in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Evenals de heer H. J. Rijnders uit Velsen-Noord, die bij de bouw van de schoorsteen voor de tweede staaloven, een steen op zijn hand kreeg, waardoor een flinke wond ontstond. „De Prinses van Samarkand" (Thalia). De splinternieuwe Universal Internatio nal-film „The Golden Horde", gaat dit week-einde in première onder de Neder landse titel „De prinses van Samarkand". Deze technicolor, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door de schone Ann Blyth en de koene David Farrar, is een groots en met veel zorg opgezet product. Het was ongetwijfeld een zware taak, waarvoor re gisseur George Sherman zich geplaatst zag, want de attributen en de décors die er bij te pas moesten komen vereenvoudigden de zaak niet bepaald. Toch heeft Sherman kans gezien een aannemelijke rolprent van de helling te laten komen. Het gegeven stelde speciale eisen. Zo diende de gehele aankleding en uitwerking te passen in de kring van de tijd, waarin het verhaal zich afspeelt. De figuren moesten een apart en weinig algemeen karakter dragen en het moge gezegd worden: Ann Blyth en David Farrar en in wat mindere mate ook Peggie Castle bleken voortreffelijk te passen in dit raam. De geschiedenis behandelt de opmars van de woeste Barbarenstammen in 1220 uit het hart van Azië tegen de Westerse beschaafde wereld. De Tartaarse leger scharen ook wel de „Gouden Horde" ge naamd worden bijgestaan door de Kal- mukken. Samen vormen zij de wreedste troepenmacht, die ooit aanschouwd werd. Overal dood en verderf zaaiend rukken zij op naar Samarkand, de toegangspoort tot Perzië, aangevoerd door hun machtige leider Djenghis Khan. In de omgeving van deze vesting speelt het grootste deel van het verhaal zich af en de factoren intrigue, spanning en hier en daar wat romantiek zijn alle zorgvuldig tegen elkaar afgewogen. De filmgevoelige toeschouwer zal onder de indruk komen van de lange reeks enigszins schemerige beelden uit een periode, die hem wellicht volkomen onbekend is. Liefhebbers van kleurrijke avonturen zullen hierbij echter vermoedelijk niet zo heel lang stilstaan. De tweede helft van het week-program- ma in Thalia biedt de gezellige Ameri kaanse kleurenfilm „Onder moeders vleu gels", een geschiedenis van vier bakvisjes die in armelijke omstandigheden op een dorp door de zachte hand van een wijze moeder op rechte paden worden gehouden. Het is een historie die in alle opzichten ge schikt is om de tere snaren, die in het ge moed van de mens gespannen zijn, in be roering te brengen. Een knappe tekening van vier ver uiteenlopende karakters, die door onderlinge aanhankelijkheid, liefde en waardering verbonden worden, is de kern van het weinig sensationeel doch een voudig menselijk verhaal dat hier en daar weliswaar wordt opgesmukt met een zekere sentimentaliteit, maar in zijn nuances ge noeg zuivere elementen blijkt te bevatten om gewaardeerd te worden. „De leukste thuis" (R e x) is een Engelse comedie met de bekende blijspelacteur Alastair Sim in één van de hoofdrollen. De ongerijmdheid van de situatie, past bij de listige en droge humor van een rij bedre ven Britse comediespelers, zoals in deze film. Sim creëert een verfijnde rol als ex- kapitein, verloofd met de dochter van een rechter en gedoemd vier weken in de ge vangenis te verblijven. Hij is een van die typische twijfelmoedige figuren, waarin de Engelsen zo sterk kunnen zijn als het fatsoen en het noodlot met elkaar in con flict komen. Het laatste lacht de man, die verondersteld wordt in het paradijs zich te liggen verkneukelen om de finale van zijn amusante leven op het ondermaanse. Een niet zo heel voortreffelijk verfilmde, maar toch aardig geschreven en gespeelde rol prent. Rex presenteert in het tweede deel van het weekprogramma de puike avonturen film „Singapore". In deze stad, kort voor de oorlog, staan twee jonge mensen op het punt van trouwen in de kerk, als de Japan se aanval begint. De bruid wordt ernstig gewond en de jongeman in de waan dat zij dood is, vertrekt naar het buitenland. Na vijf jaar komt hij terug om de parels te halen, die hij in een hotelkamer verborgen had. Hij ziet zijn verloofde tot zijn grote verbazing in leven, maar zij is het slacht offer van een geheugenstoornis en inmid dels getrouwd. Hef aantal verwikkelingen is niet gering, doch met geroutineerde hand knoopte regisseur John Brahm de intrigues aan elkaar zonder dat deze storend werken op het publiek. Voorts bewees hij van welk belang een goede muzikale illustratie kan zijn. Als bijzonderheid zij vermeld, dat één van de hoofdrolspelers (Thomas Gomez) voor de twaalfde keer in een film wordt neergeschoten. Dit is niet het geval met Ava Gardner en Fred MacMurray als ver twijfelde bruid en bruidegom in deze span nende rolprent voor liefhebbers. UMUIDEN GONST van de geruchten over de verkoop van diverse schepen en niemand weet concrete feiten te noe men behalve de betrokken reders dan misschien. Het lijkt ons vooralsnog ge vaarlijk aan losse beweringen geloof te hechten, waar blijkens nadere informaties aan de bron en in Den Haag niets defini tiefs bekend is en er misschien wel hele maal niets gaat gebeuren ook. Wij herinneren ons het bezoek van een paar Amerikanen, geruime tijd geleden, die oog hadden voor een bepaald schip. Het schip vaart nog. Poolse deskundigen gingen naar twee andere schepen kijken. De beide schepen liggen nog in de haven. Niettemin is er een matte stemming in de IJmuidense visserij, die zich steeds meer gekneveld ziet door de oplopende lasten en een dagbesomming van f 2000 voor een redelijke trawler als minimum aanhouden moet, om „er uit te springen". Het is geen wonder, dat een verleidelijk bod van bui tenlandse zijde op een schip de reder wel eens tot nadenken stemt en hem voor de keus plaatst: inkrimpen en rust of blijven doodmartelen en narigheid. Want er staan dan wel hele bedragen op de besommingslijsten, maar eer de dure kop van een trawler boven water is, moet er een aardige stoot vis uit de Noordzee gehaald worden en het eindresultaat is ni de meeste gevallen meer schijn dan werke lijkheid. Een kotter blijft op die manier het enige scheepstvpe waarmee met redelijke kans op succes gewerkt kan worden weinig mensen, geen lange reizen, kust visserij, waar niet al te veel concurrentie is en waar nog een visje mee te vangen is, goedkoop in de vaart. enfin, noem maar op. De argumenten vóór de kotter gaan steeds zwaarder wegen, naarmate de trawler met meer moeite rondkomt. Dit is heus niet te somber gezien. Een trawler is een prachtig stuk mate riaal, als het uit Duitsland ter visserij gaat met goedkope Duitse kolen of goedkope Duitse olie. een lenige markt achter zich, die ook de biivis verwerkt en ook de even tuele stortvloeden elastisch opneemt. In Nederland lijkt een trawler voorlopig meer op de beikende nagel aan de dood kist. al zijn er momenten, dat de hoop op flakkert en er bij de gratie van een „lege" hal een zacht prijsje gemaakt wordt. Toe valstreffers geen zekerheden. En naarmate onze buitenlandse concur renten het element toeval steeds meer gaan uitschakelen (en er dus nog wel een schip bij kunnen gebruiken), zal de verwijdering tussen het Nederlandse en het „vreemde" bedrijf groter worden; zal er op de buiten landse markt minder belangstelling voor onze te dure vis gaan bestaan, zal er mis schien alleen bij die landen, die nog een tikkeltje hoger in de kosten zitten, nog een afzetmogelijkheid zijn. Zó vicieus is dit allemaal, dat de schrik ons wel eens om het hart slaat. Onder minder grote belangstelling dan bij de opening van het Hoogoven-voetbal- tournooi werd Vrijdagavond op „Rooswijk" de tweede wedstrijd gespeeld tussen ,.P. E. N.-Velsen" en „De Trekhaak" van Hoog ovens. De PEN-voetballers, die direct, na de af trap in de aanval waren, beheersten do strijd vrijwel volkomen. Technisch waren zij beter dan de tegenstanders, die wel flink partij gaven, maar er in de voor hoede weinig van terecht brachten. Na tien minuten ontstond het eerste doelpunt toen de bal tegen een Trekhaker werd aangeschoten en in het verlaten doel rolde. PEN bleef aanvallend sterker, doch het duurde tot na 20 minuten, toen de bal over de Trekhaak-verdediging in de doel- mond wercl geplaatst en de middenvoor behendig de bal over de uitgelopen doel man in het doel plaatste. (20). Na de hervatting trachtte De Trekhaak het spel te verplaatsen, waarbij enkele goed opgebouwde aanvallen echter steeds wegens talmen door de PEN-verdedigers konden worden onderschept. PEN beheerste vooral het middenveld, waardoor de aan val voortdurend aan het werk werd gezet. De Trekhaak-doelman voorkwam menig gevaar, ook al doordat de PEN-voorhoede opgelegde kansen miste. Toch kwam er nog een derde doelpunt. De ver naar vo ren getrapte bal trapte een Trekhaak-ver dediger juist voor de voeten van de mid denvoor, die vijf minuten voor het einde de stand op 3O bracht. Hierdoor komt PEN-Velsen in de volgende ronde. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. 't Hartde Witte, z., Frans Naereboutstraat 40. IJmuid en-O.; N. de GrootZwaan, z.. J. v. Heemskerkstraat 49, IJmuiden; D. M. RusmanAssendelft, z., Rijnstraat 49. IJmuiden; W. J. Ruijier—Vink, d., van Saeleriplantsoen 36, Velsen-Noord; I. L. NielsenBos. d„ Scheldestraat 30, IJmui den; H. van Vuuren—Snijders. z„ Duinlust- parkvveg 51, Santpoort; G. C. de Jong—Koe- lemeij, d., Velserduinweg 201, IJmuiden-O.; D. J. FolkertsmaBusé, d., Terrasweg 47, Santpoort; G. BroekemaBroekhuizen, d., Gjertsenstraat 20. IJmuiden-O.; C. A. Anto- nie—Piers, d., Centrumstraat 6, Velsen-N.; N. Verheij—van Dok. d., Eemstraat 36, IJmui den: E. J. M. van LeeuwenStrijbosch, d., Kennemerlaan 90, IJmuiden; J. P. de Koning —Floor, z., President Krugerstraat 69, IJmuiden. OVERLEDEN: W. P. Timmers, 79 j., we duwnaar van J. Vogelaar, Meeuwenlaan 49, IJmuiden-O.; H. W. Kraf, 57 j., echtgenote van G. J. Meeles, Ravensweerdweg 6. Gorssel. ONDERTROUWD: E. A. van Heijst, Dirk Hartoghstraat 72. IJmuiden en A. Ras, Spil bergenstraat 19, IJmuiden; E. Weerstand, Karl Marxstraat 33, Zaandijk Q 1 PI. S. Stan- genberger, Iepenstraat 5, IJmuiden-O.. toek. adres: Karl Marxstraat 33, Zaandijk; J. L. van Leeuwen. Trompstraat 106 li, IJmuiden- Oost en M. Warmenhoven. de Ruijterstraat 141. IJmuiden-O., toek. adres: de Ruijter straat 141, IJmuiden-O.; C. Bakker, IJmuider- straatweg 182, IJmuiden en E. Boontjes, Tuin dersstraat 64. IJmuiden-O.. toek. adres: Tuin dersstraat 64, IJmuiden-O.; A .H. Martens, Bisschop Ottostraat 32. Haarlem en J. van dei- Steen, Velserduinweg 125. IJmuiden-O.; M. de Looff, Kanaalstraat 218 rd. IJmuiden en T. H. Veldman. Kanaalstraat 218 rd. IJmui den; L. C. Molenkamp, Kerkweg 37, Sant poort en W. T. Groen, Casembrootstraat 55, TJmuiden-O., toek. adres: Hoofdstraat 166 rd Santpoort. GEHUWD: J. Plug en J. de Wissel, J. v. Heemskerks'.re-;31. IJmuiden; P. Branden burg en J. M. Mulder. Zinneveldlaan 21. Santpoort; D. D. Dijkhuizen cn G. Schadé.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9