Hulde en goede gaven voor het zilveren ziekenfonds IJmuiden Santpoortse brandweer tijdens weekeinde vier keer in touw IJmuiden A genda voor Beverwijk Santpoort Beverwijk Agenda voor Velsen Wijk aan Zee Volksonderwijs vierde eerste lustrum 5 PallumpallumPasen Baas Teunissen van Kooksoven in de bloemen Mijnslachtoffer passeerde IJmuiden Woensdag druk-bezet schoolvoetbal-programma „Moeilijkheden temperen de feestvreugde" „Vacantiepot" gespekt Flinke duinbranden in de zeereep „Laboratorium-derby" in Hoogovenstournooi Beverwijk kan 1.3 millioen lenen voor 150 huizen „De houten ham" op de planken A. J. C. gaf een bonte avond Expositie „voor de bakker" MAANDAG 7 APRIL 1952 In een der zalen van de kunsthandel Heerkens Thijssen aan het Plein te Haarlem kan men thans een miniatuur-spoorwegnet bewonderen en er ook mee spelen ten bate van de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Een lange rij van wel driehonderd kinderen is Zaterdagmiddag door het zonnige IJmuiden getrokken en al die kinderen hieven een mooie of minder volmaakte „Palmpaas" omhoog het traditionele boompje, meestal met het symbolische „zwaantje" van gebakken brooddeeg in top, en behangen met de kleurige linten en versierselen, vruch ten en zelfs hier en daar eieren. De speeltuinvereniging „Vrij en Blij" bun delde op deze manier de afzonderlijke palmpaas-optochtjes en dat er belang stelling voor bestond, bewezen wel de dikke rijen toeschouwers langs Zee weg, Trompstraat en Kalverstraat, toen de stoet daar, met de „IJmuider Har monie" voorop, doortrok. Ook elders in Velscn en door heel Kennemerland heen is er palmpasen gevierd met het tradi tionele brood of de gevlochten brood- krans (in wezen een verwijzing naar het zonnerad), onder een zonnige hemel en met veel blije kindergezichtjes. En als de „palmpaas" de peuters dan te zwaar werd, nam vader het mooie bouwwerk geduldig over zoals Zater dagmiddag aan het eind van de omme gang door IJmuiden. Zilveren jubileum vol vriendschappelijke sfeer Bij de Hoogovens is de heer M. Teunis sen, (baas van de Mechanische Dienst, ge detacheerd bij de Kooksovens) door direc teur prof. dr. J. F. ten Doesschate namens de directie'hulde en dank gebracht voor zijn 25-jarige medewerking en een jubi leumenvelop onderstreepte deze woorden. De heer Onno Bronsema, bankwerker, droeg een door hem vervaardigd vers voor, waarin verschillende bijzonderheden uit het leven van de jubilaris op geestige wijze werden belicht. Bij het gedeelte over de liefhebberijen en voorkeuren werd door twee collega's een levensgrote taai-taaipop het podium opgedragen. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies was de volgende redenaar: hij noemde het een voorrecht een van zijn oude getrouwen van de afdeling Hoogovens hier als jubi lerende baas van de Mechanische Dienst te mogen toespreken. Aan het slot van zijn toespraak vereerde de bedrijfsdirecteur de jubilaris met het gedenkbord en het ge tuigschrift der maatschappij. De afdelingen, waar de jubilaris in vroe ger tijden had gewerkt, werden door de sprekers de heren P. N. Hoogland (Kooks ovens) en P. Heijnis (Hoogovens) verte genwoordigd. De chef van de Mechanische Dienst, ir. S. Strikwerda loofde de goede eigenschap pen van baas Teunissen en daverend was daarna de samenzang van de honderden aanwezigen onder leiding van de heer Dirk Noom, die er met de accordéon de stem ming wist in te brengen. De beambten van de Mechanische Dienst boden hun collega een geschenk aan en voor de overdracht zorgde de heer J. Al- Ion, die zich van de hem opgelegde taak met een welgemeende toespraak kweet. De heren P. Hommes en A. Looijen ver rasten de jubilaris en de aanwezigen met een kunstzinnig staal van handsmeedwerk in de vorm van een in koper en kathe draalglas uitgevoerd wandlampje, dat met een pittig vers (door poeet Looijen gede clameerd) werd aangeboden. De laatste spreker, de voorzitter van het jubileumfonds der Centrale Werk plaats, de heer C. W. Barg schonk de ju bilaris namens dit fonds een polshorloge en aan mevrouw Teunissen een kleurrijke kamerplant, cadeaux, die onder het uit spreken van een geestig speechje zijn over handigd. Het 7080 ton metende Franse motor schip „Picardy", dat vorige week bij de Waddeneilanden op een mijn liep en lichte schade opliep, maar zijn reis op eigen kracht kon voortzetten, is Zondagmiddag na hoog water in IJmuiden binnengeval len. gesleept door twee slepers van bureau „Wijsmuller". Het schip, dat met zijn 400 voet lengte tot de nieuwste schepen van de Société Navire Delmas-Vieljeux in La Rochelle behoort, zal in Amsterdam dokken. Nog steeds scheidsrechters te weinig Woensdag a.s. beginnen de Velser school- voetbalwedstrijden, tenminste als er ge noeg scheidsrechters zijn, want op het ogenblik is het aantal dat zich meldde, nog lang niet voldoende. Men vergete niet, dat er die dag niet minder dan een 19-tal wedstrijden op het programma staan. De commissie, bestaande uit de heren Bremerkamp, Hagelingerweg 191 Sant poort; Eriks, Hofdijklaan 13 Driehuis en De Korte, Kennemerlaan 98 IJmuiden, hoopt dan ook, dat zich alsnog een aantal scheidsrechters zal aanmelden. Begonnen wordt met de wedstrijden voor de afdelingen B, C en E. De clubs van afdeling B spelen een halve compe titie, die der overige afdelingen spelen vol gens het afvalsysteem. Het programma voor Woensdag a.s ziet er als volgt uit: Afdeling B: ULO (Beverwijk)-Creutz- bergschool I; HBS I-Willem de Zwijger- school I. Deze wedstrijden vangen om 3.30 uur aan. Afdeling C: Creutzbergerschool 2-HBS 3 34 uur; Nijverheidsschool 7-Nijverheids school 6 4—5 uur; Nijverheidsschool 3- HBS 2 45 uur; St. Joannes ULO 1-Wil lem de Zwijgerschool 2 4.305.30 uur; Nijverheidsschool 4-Nijverheidsschool 5 45 uur; Nijverheidsschool 8-Duinwijk ULO 45 uur; Vakschool Van Gelder- ULO 2 (Beverwijk) 4.30—5.30 uur. Afdeling E: St. Franciscusschool-Ossen- dorpschool 2—3 uur; Emmaschool-Jan Campertschool 1 23 uur; Jan Campert- school 2-Comité-school 2—3 uur; Marnix- school-St. Liduinaschool 2—3 uur; School met de Bijbel-Adolf van Nassauschool 23 uur; Theo Thyssenschool-Brederodeschool 34 uur; Moérbergschool-Insingerschool 3.4 uur; Jan Ligthartschool-Engelmun- dusschool 34 uur; Julianaschool-P. Ver- meulenschool 34 uur. Tijdens de receptie in Thalia ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het Algemeen Ziekenfonds „IJmuiden" heeft voorzitter A. J. van Leusen in zijn openings speech nadrukkelijk vastgesteld, dat er toch eigenlijk geen reden tot juichen is. „De moeilijkheden van dit tijdsgewricht hebben een impasse veroorzaakt, weLke de feest vreugde enigermate doet verkillen. De aandacht dient derhalve sterker gevestigd te worden op het herdenken van hetgeen door nijvere pioniers in de loop der jaren is opgebouwd". Is het lichaam dan wellicht wat hulpbehoevend, de geest is nog uit stekend en de lange rij belangstellenden zal mede hierdoor met nog meer respect het bestuur en natuurlijk de heer C. P. J. Maas, de hand hebben gedrukt. In een algemeen overwicht belichtte dok ter Van Leusen talrijke aspecten van de problemen van het ziekenfondswezen, de organisatie met het grootste aanbal leden (3.000.000), en bij de terugblik op de afge lopen vijfentwintig jaar noemde de voor zitter speciaal de namen van de artsen Rutten en Bekker en de heren Van Kaam en Krijger. Directeur Maas kreeg een apart woord van hulde. „Ik mag misschien wel een geheimpje verklappen. De rivieren buurt heeft voor onze jubilerende directeur een bijzondere aantrekkingskracht en het is daarom niet vreemd, dat een paar nach ten achtereen op het bordje „Maasstraat" vóór deze straatnaam de letters C. P. J. hebben gestaan. Duidelijker gezegd, het is de straat van meneer Maas". De grootste zaal in IJmuiden was nog te klein om allen, die het bestuur wilden ge lukwensen, te bergen. De heer F. J. A. Strijbosch, wethouder van Sociale Zaken, kwam achter het spreekgestoelte namens het gemeentebestuur, dat tevens werd ver tegenwoordigd door wethouder H. de Boer. Doelend op de moeilijkheden, waarmee dit „dwergziekenfonds" óp het ogenblik te vechten heeft, sprak de heer Strijbosch van hulp die geboden dient te worden en in aansluiting hierop meende dokter Van Leusen, dat het gemeentebestuur immer een uitstekend begrip heeft gehad voor een stukje gemeenschappelijk werk in het be lang van de volksgezondheid. „Het ligt nog in de schoot van de Kamer, maar dat de overheid ons de helpende hand zal moeten reiken, staat wel vast, omdat ook van het ziekenfonds meer ge vraagd wordt. De leeftijdsgrens stijgt nog steeds. Het zou in wezen onder deze om standigheden wenselijk zijn", zo schertste de voorzitter, „als de mensen op 50-jarige leeftijd sterven. Wanneer men niet meer aan het productieproces kan deelnemen, beginnen de kwalen meestentijds pas te komen, hetgeen onvermijdelijk neerkomt op de geenszins brede rug van het zieken fonds. Ik hoop overigens, dat het gemeente bestuur zich dit te zijner tijd zal herinne- ren De heer J. van der Bunt was de vol gende spreker en namens de Federatie van Maatschappijziekenfondsen uitte hij de wens, dat het ziekenfonds zijn zelf standigheid zal bewaren en de felicitatie liet de Federatie vergezeld gaan van een bedrag van f 300. bestemd voor de spaar pot, waaruit geput zal worden voor de va- cantie van minder bedeelde gezinnen. De directeur van de G.G.D., dr. L. S. Lim- borgh Meyer, loofde de voortreffelijke re sultaten die hij in de kwart eeuw van het ziekenfonds „IJmuiden" heeft mogen zien. „Het contact tussen G.G.D. en het fonds is altijd prettig en vruchtdragend geweest". Evenzo constateerde de directeur van het Antonius-ziekenhuis, dra R. P. van der Veldt. „Beide instellingen hebben diverse raakpunten. Eén ding is jammer; dat de goede verhouding te allen tijde afhanke lijk is van geld". Dokter Van Leusen diende van repliek met de opmerking, dat het ziekenhuisbe stuur er goed van overtuigd moet zijn, dat het fonds de verhoogde verpleegprijzen niet kan betalen van een tekort. Als nestor van de geneeskundigen in Kennemerland kwam vervolgens dokter A. de Groot voor het front. „Aanvankelijk waren wij van plan het ziekenfonds een bedrag aan te bieden voor de nieuwe ver lichting in het gebouw, maar in tweede instantie vonden wij het beter een bijdrage te schenken voor de uitzending van ge zinnen". aldus de vitale Santpoortse arts. Inmiddels verstreek de tijd en de „spea ker" had op het sprekerslijstje nog talrijke ongesehraute namen, waaronder die van de heer P. Waardenburg namens het Witte Kruis, afdeling Velsen, van de heer N. Ro- zenmeyer, vertegenwoordiger van het zie- Maandag 7 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Nancy gaat naar Rio" Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vader plukt de vruchten". W.B. Theater, 8 uur: „Spoorwegsabotage". Dinsdag 8 April Kennemer- en Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: als Maandag 7 April. W.B. Theater: geen voorstelling. kenfonds Velsen en Omstreken en van de heer J. Schouten, namens de Christelijke Bestuurdersbond. Na de heer H. Ledeboer, vertegenwoordiger van de ziekenfondsraad, kwamen de heren M. A. de Ruiter en J. Menet aan het woord, respectievelijk na mens de ziekenfondsen Beverwijk en Bloe- mendaal. Dit laatste zal binnenkort ter ziele gaan; het fuseert namelijk met het Haarlemse Ziekenfonds. Tot slot dankten de heren Van Leusen en Maas voor de overweldigende belang stelling, de welgemeende woorden en de goede gaven. Het toeval wilde, dat bij de loting voor het Hoogoven-voetbaltournooi de twee laboratoriumploegen van eenzelfde be drijfsafdeling tegen elkaar uitkwamen, een wedstrijd, die Zaterdagmiddag onder grote belangstelling is gespeeld. In beide ploegen LAB I en Multis waren spelers opgesteld, die nog niet zo lang ge leden hun voetbalschoenen aan de wilgen hadden gehangen, zodat er een zeer aan trekkelijke, vlugge partij ontstond. Aanvankelijk toonde LAB zich met snelle aanvallen iets sterker, waarbij de doelman een keer nauwelijks kon redden. Multis echter kwam er na een kwartier beter in, zodat de aanvallen wisselden, maar de afwerking liet aan beide kanten te wensen over. De doelbewakers waren in laatste instantie het struikelblok. De verre schoten van LAB hadden weinig uitwer king en aan de andere kant werd het samenspel vaak te ver doorgevoerd. Toch kwam er succes uit voor Multis, toen de rechtsbuiten uit een voorzet van links ge heel alleen voor het doel staande vlak onder de lat scoorde (01). Hoewel LAB na de hervatting het voordeel van de wind had, was Multis veel geestdriftiger in de aanval. De middenvoor, die keurig was doorgebroken, miste op het laatste ogen blik zijn kans. LAB had ook bijna succes, doch de bal werd van de doellijn wegge- kopt. De Multis-aanvallers kregen daarna vele goede kansen, maar telkens faalde het schot. Met een 10 overwinning gaat Multis de volgende ronde in. Voor hedenavond staat op het program ma de eerste wedstrijd van de B-afdeling Staalboys tegen Doorzetters en Dinsdag avond de tweede in deze afdeling Tepo Verborgen kracht. Wijdingsdienst in de „stille week" In de stille week zal er in de Gerefor meerde kerk te Santpoort-dorp een wij dingsdienst worden gehouden en wel op Donderdagavond. Voorganger is de predi kant-evangelist ds. Lugtigheid uit Zwolle. De avond wordt opgeluisterd door koor zang en declamatie. Tot vier keer toe is de motorspuit van de Santpoortse brandweer gedurende het afgelopen weekeinde ten strijde getrokken elke keer voor grotere of kleine bos branden. Twee ervan woedden met onge kende hevigheid in het duinterrein achter „Duin en Kruidberg" en naar schatting ging daardoor 80.000 vierkante meter be planting verloren, deels met doornhout, vlierhout en helm. De recherche heeft in zake de eerste duinbrand, die Zaterdag middag om 5 uur bij de zeereep aan het einde van de weg door Duin en Kruidberg ontstond, twee arrestaties verricht: twee jongens van 16 en 15 jaar uit Bloemcndaal en Haarlem-Noord, die bekenden het vuur moedwillig te hebben aangestoken. Deze brand verwoestte 30.000 vierkante meter duinterrein. De tweede, eveneens ernstige duinbrand werd Zondagmiddag gemeld, nadat de Santpoortse brandweerauto net drie minu ten in de garage terug was, voor een brandje aan de Willem de Zwijgerlaan. Deze tweede duinbrand, die bezijden de duinweg door het voormalige buitengoed „Duin en Kruidberg" oplaaide, werd door de felle Zuidwester hevig aangev/akkerd, zodat de assistentie van de IJmuidense motorspuit nodig was. Vijftigduizend meter beplanting gingen verloren, nadat de man schappen drie uur lang hard gewerkt hadden met de „zweep" en schoppen. De brand van Zaterdagmiddag is ont dekt door een jachtopziener, die twee jon gens ten Oosten van de betonweg IJmui denBloemendaal, een vuurtje zag sto ken. Hij trok achter de beide knapen aan, maar inmiddels greep het vuur dermate gretig om zich heen, dat de jachtopziener de twee kleine boosdoeners liet lopen en zich voor de blussing ging beijveren. Een Leids student, die met zijn meisje in de duinen wandelde, greep een van de knapen en bracht hem naar het Bloemendaalse politiebureau. Toen de brandweerwagen daarna de lange kronkelweg door de dui nen had afgelegd, moest er hard aangepakt worden om het vuur in te tomen. De kna pen zijn na grondig recherchewerk dezelf de avond nog ingerekend. Wordt vervolgd Zondagmorgen is de rode auto ten tweede male uitgerukt voor een bosbrand- je achter de Santpoortse molen ,,De Sant- haes", dat eveneens aan kwaadwilligheid te wijten moet zijn geweest. In de middaguren, het was half twee, trok de auto er voor de derde keer op uit, om aan de Willem de Zwijgerlaan een duinbrand te helpen bestrijden. Achter een huis hadden de bewoners namelijk vuil billen verbranden, maar de vlammen sloegen over op de omliggende beplanting, Voor de financiering van de bouw van het complex van 102 woningen aan de Schuurmanstraat, de Van der Palmstraat, de Soetemanstraat, De Bremrnersstraat en aan het Kuenenplein tcomplex 1950 A II) te Beverwijk ontvingen B. en W. een aan bieding tot het aangaan van een geldle ning ad f 937.000 en daar de voorwaarden waaronder deze lening kan worden opge nomen aannemelijk zijn, stelt het college de raad voor deze aanbieding te aanvaar den. Hoewel B. en W. dienaangaande geen zekerheid hebben, achten zij het mogelijk dat binnenkort een gelijkluidende aanbie ding zal worden ontvangen voor een le ning ad f 445.000 voor de financiering van de bouw van 48 étage-woningen aan de Galgenweg (complex 1950 A III). Om te voorkomen, dat andermaal op korte ter mijn een raadsvergadering zou moeten worden belegd, verdient het, naar de me ning van het college, aanbeveling, een be- siuit tot het aangaan van zodanige lening reeds thans te nemen. De -eigen toneelgroep van de sport- en amusementsvereniging „De Nijverheid" heeft Zaterdagavond in het Kennemer Theater voor haar leden „De houten ham" opgevoerd, een spel geschreven door Jan van Ees en Henk Bakker. Deze voor honderd procent klucht met haar overdaad aan charge en volkomen gemis aan fijne humor mag wel zo bekend worden geacht, dat de onbe langrijke inhoud moge blijven rusten. Zij is onder regie van de heer B. Pijpers een daverend succes geworden. Hoewel alle spelers zich op ongeveer een gelijk niveau bewogen, heeft de heer P. Bakker als Abraham Santé toch wel het meest op de lachspieren van het publiek gewerkt. Na afloop bracht de heer J. Schik dank aan de spelers, waarna hij de dames bloe men en de heren sigaretten overhandigde. Op de muziek van „The Melody Kings" hebben de aanwezigen hierna nog een dansje gemaakt. De uiterwaard-overspanning in de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek is Zondag door verrolling op haar plaats gebracht. Links op de voorgrond de nieuw aangebrachte overspanning, in het midden het bestaande deel en rechts de laatste overspanning, welke over enige weken op haar plaats zal worden gebracht. zodat hier 100 vierkante meter werd zwartgeblakerd. De onvoorzichtige be woner van het huis kreeg een proces-ver baal. Nauwelijks was men terug, of het alarm voor de tweede grote duinbrand de vierde in totaal riep de Santpoortse brandweermannen weer naar de duinen van „Duin en Kruidberg". Inmiddels was de wind aangewakkerd, zodat het vuur bezijden de weg naar het strand snel om zich heen greep. Vele uren heeft het ge kost, voor de dikke rookwolken boven het duin, die deze brand markeerden, waren weggetrokken. Dit keer ontbrak elk spoor van eventuele daders. De recherche heeft echter het onderzoek nog niet gesloten. Tussen de bedrijven door wijdde de polite haar aandacht nog aan een vuurtje, dat jongens Zaterdagmiddag aan de Wil lem de Zwijgerlaan veroorzaakte. Hier heeft* de brandweer niet hoeven op te treden. „Clubleven, even belangrijk als gezin en school" De A.J.C.-jeugd van Beverwijk heeft Zaterdagavond in 't Centrum ouders en be langstellenden kennis laten maken met het werk, dat in deze jeugdorgansatie wordt gedaan. Op deze bonte avond werd het woord gevoerd door de oud-hoofdbestuurder de heer Adrie van Maanen uit IJmuiden, die er op wees. dat de A.J.C. een van de eerste jeugdverenigingen was, die de vrije om gang tussen jongens en meisjes in clubver band voorstond. Vervolgens merkte hij op dat de A.J.C. inmiddels een structuurver andering heeft ondergaan; oude privilegiën, zoals trekken en kamperen, zijn gemeen goed geworden en volgens de spreker zal de jeugd zelf een nieuw ideaal moeten vin den, waaromheen de A.J.C. zich zal kunnen groeperen en wat hen als jongerenorgani satie tezamen zal kunnen binden. Tenslotte behandelde hij het „derde mi lieu" hij beweerde dat het clubleven even belangrijk is als het gezins- en school leven. De avond werd verder geheel door de jeugd gevuld met zang, muziek, volks dansen en lekenspelen. Wie mocht menen dat een valscherm een uitvinding is van deze eeuw vergist zich. Reeds viereneenhalve eeuw geleden heeft Leonardo da Vinei er een geconstrueerd. Vijfhonderd jaar na zijn geboorte hebben Delftse studenten in de vliegtuigbouwkun- de het bewijs geleverd dat Da Vinci's parachute deugdelijk was, door aan een nauwkeurige nabootsing ervan een pop neer te laten van de toren van de Nieuwe Kerk in Delft. De pop kwam „behouden" op de markt neer. De Stichting „Onderwijstentoonstellin gen" zal in een lokaal van de R.K. Tuin bouwschool een tentoonstelling organiseren van 9 tot en met 25 Mei. De fabricage van beschuit, biscuit, honingkoek, chocolade en suikerwerken zal hier geëxposeerd wor den, terwijl het onderwijzend personeel als rondleider dienst zal doen. Laatste uitvoering van rederijkerskamer in dit seizoen Op Donderdag 24 April zal de Rederij kerskamer „Kennemerland" in het Ken nemer Theater een opvoering geven van „Des Duivels Prentenboek", een blijspel in vier bedrijven geschreven door A. den Hertog. De rollen zullen gespeeld worden door de dames mej. L. Bosman, mevrouw A. v. Berkumv. Workum, mej. A. Toen en de heren P. Fiege, B. Pijpers, L. Prijs, P. Ste vens en H. G. van Herwijnen. De regie ligt weer in handen van de heer Ferd. Koolbergen. Ging nog. De Polderman, die in plaats van Maandag, zoals aanvankelijk w,erd gemeld, nog bijtijds aan de afslag van Zaterdag wist te komen en nog loste, bracht het tot een eindbesomming van 18.100. Daar dit resultaat in 12 dagen werd ver kregen, was de reis nog niet eens zo slecht. Van de loggers stak de Java voor de zo veelste maal zijn concurrenten weer eens de loef af door 10.500 te besommen en zijn beste opvolger werd de KW 83 met 4630. De overige loggers waren meest „van een week" en maakten neizen varië rend van 2000 tot 3000 per schip. Maandag 7 April. Raadhuis, 10-12 uur: spreekuur van de burgemeester. Nutsbibliotheek, van 19-21.30 uur geopend. Thalia, 20 uur: „Onder moeders vleugels". Rex, 20 uur: „De leukste thuis". Dinsdag 8 April. Thalia, 20 uur: „Onder moeders vleugels". Minimumprijzen voor garnalen. Het Bedrijfschap voor Visserijproducten heeft, zoals wij al eerder meldden, voor garnalen minimumverkoopprijzen voor de vissers vastgesteld, welke met ingang van 7 April 1952 zullen gelden. Voor garnalen, bestemd voor exportdoeleinden, bedraagt de mini mumprijs 50 cent per kg, voor garnalen, bestemd voor het binnenland, d.w.z. han dels- en pellerijgarnalen geldt een mini mumprijs 60 cent per kg, voor garnalen, van de vissers in het garnalenvissersfonds, dat is inglesteld om deze minimumprijzen te kunnen handhaven, is vastgesteld op 3 van de opbrengst. Post Boy als eerste „omhoog". Zoals wij Zaterdag al voorlopig meldden, zal de VEM-trawler „Post Boy" de 8e April als eerste schip op de nieuwe sleephelling van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden omhoog worden getrokken. De trawler zal eerst dokken. Gereserveerd. De tong uitgezonderd, was Zaterdag de kaers gereserveerd. De tong echter kon haar noteringen van 2.95 per kg voor de grote en 2.60 tot 2.80 voor de overige soorten blijven handhaven, maar de kleine dichte wijting daarentegen, die bij kleine beetjes werd afgenomen, bracht het niet verder dan tot 10 per kist en dreigde zelfs meermalen voor opvang- prijzen te moeten worden verkocht. Ook miet de kabeljauw ging het wat kalmer aan, hoewel de noteringen nog redelijk bleven: de regels grote noteerden nog 85 tot 90, terwijl Vrijdag toch ruim 100 per 10 stuks werd betaald. Ook de kleinere regels, die het Zaterdag tot 50 brachten, werden iets goedkoper. De goedle schol bleef duur. Kwaliteiten welke in aanmerking konden komen voor de export werden betaald met 65 voor de grote soorten en 50 tot 60 voor de kleinmiddelsorteringen. De kleine schol 2 varieerde, naar gelang van het aan bod der kwaliteiten van 25 tot 30 per 50 kg. Loggers. Er was vandaag niet zoveel loggeraanvoer als de laatste Maandagen gebruikelijk is en voor de vroege losbeurt lagen er maar twee stuks, die een geza menlijke aanvoer brachten van 40 kisten wijting, 100 stuks stijve kabeljauwen en 400 kisten Silverpit-haring. Van de traw lers losten vroeg de Eli Chénévière met 100 kisten wijting, 100 kisten zwarte koolvis, 25 kisten schelvis en pilepers, 120 kisten haring, 700 kisten makreel en 5 kisten di versen, de Bloemendaal met 25 kisten wij ting, 60 kisten schelvis en piepers, 500 kis ten makreel, 40 kisten wolf en 65 kisten diversen en de Post Boy met 125 kisten wijting, 70 kisten zwarte koolvis. 90 kabel jauw, 60 schelvis en piepers en 500 makreel. Voor de late losbeurt waren er 19 kotters met ongeveer 1000 manden diversen en 30 loggers met totaal 1130 kisten schol, 16000 kg tong en tarbot, 268 kisten wijting, 70 koolvis, 90 kabeljauw en gul, 550 stuks stijve kabeljauwen, 16 kisten schar, 145 schelvis en 50 kisten diversen. Voor Dinsdag. Voor de Dinsdagmarkt was Zondag van de trawlers al de Vios binnen, welke een aanvoer had van 10 kis ten schelvis en piepers, 30 kabeljauw en gul, 500 makreel, 5 heilbot, 15 rog en vleet, 280 koolvis, 10 kleine kistjes heek, 150 ha ring en 185 wijting met 35 diversen. Verder wordt ook nog de Norma verwacht, die er echter nog geen melding van gaf. Voor Woensdag. Voor de Woensdag- markt kunnen aan de hand der vertrek data der schepen worden verwacht, de Claesje, de Antje en de Mary. Hiermede zijn dan alle schepen welke van oucSere vertrekdata zijn, weer binnen. Repareren. De KW 21 is Vrijdagmid dag voor reparatie naar Rotterdam ver trokken. Weer naar IJsland. In de afgelopen week zijn de Maria van Hattum en de Tzonne naar IJsland vertrokken. In en uit. Zaterdag kwamen binnen: KW 22, 166, 35, 32, 132, 107, 94, 168, 155, 84, 227, 108, 17, 27, 310, 19, 210, 77, 170, 98, 10, 169, 163, 91, 34, 53, 24, 28, 161, 64, 125, 54. IJM 20. 229, 35, 32, 53, 240, 272, 11, 52, 204. 211. 74, 24, 276. Tex 49. 11. AM 17, 18, 16. UK 1, RO 9, 2, BU 33, KW 47, 16, 29, 57, 162, 86. 78, 129. Naar zee en naar binnen vertrokken: de UK 22, 35, 76, 104, 31, 79, 60, 57, 1, HD 125, 24, Tex 39, 32, 19, 49, 11, IJM 99, 34, 208, 209, KW 141, RO 25, VL 78. Marktberichten. Noteringen: heilbot 3.10-2.15, gr. tong 3.35,2.80, grm. tong 2.45- 1.60, kim. tong 2.90-2.55, kl. tong I 2.90-2.50, kl. tong II 2.29-2.18, tarbot I 2.60-1.90, steur 4.10, alles per kilo; tarbot II 85, tarbot III 85, tarbot IV 73, gr. griet 76, tongschar 114- 104, schartong 56-25, gr. schol 53, grm. schol 72, kim. schol 72-67, kl. schol I 74-38, kl. schol II 35-10, schar 21-8, bot 24-20, verse haring 21.58-8, makneel 17-11.70, gr. schelvis 59-37, grm. schelvis 58-46,kim. schelvis 46-37, kl. schelvis I 40-33, kl. schelvis II 33-22, wijting 24-8, gr. gul 46, mid. gul 46, kl. gul 39, ham 110, kl. wolf 38-36, poontjes 20.50-8, kl. koolvis wit 29- 28, alles per 50 kg; gr. kabeljauw 192-120, gr. koolvis zwart 54-51, gr. koolvis wit 80, gr. wolf 102-82, alles per 125 kg. Aanvoer: 330 kisten tong en tarbot, 14 heilbot, 5 griet, 11 tongschar en schartong, 860 schol, 305 schar, 15 bot, 565 haring, 42U makreel, 225 schelvis, 975 wijting, 90 kabeljauw en gul, 3 heek, 30 wolf, 30 poon, 37 koolvis, 25 diversen, totaal 3940 kisten. De feestavond, die de afdeling Wijk aan Zee van „Volksonderwijs" haar leden Za terdagavond ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan in hotel „De Tuinberg" aanbood, had meer belangstelling verdiend: dit pro gramma stond op een dermate hoog niveau, dat de thuisblijvers weer eens het grootste ongelijk hadden. Mevrouw Bep NeuteboomHartong declameerde verschillende werken van haar vader op voorbeeldige wijze; zij wist met haar mooie stem en haar zuivere dictie een ademloze stilte te verwekken. Een groot aandeel in het welslagen van deze avond hadden „De Estrellita's" o.l.v. de heer W. Vel, die het muzikale gedeelte van het programma verzorgden; leden van „Ons Genoegen" voerden enkele sket ches op. Hoe moeilijk het kan zijn direct de titel van een muziekwerkje te noemen wanneer dit gespeeld wordt, bleek uit „Telefoon voor u"; slechts 30% van de ondervraag den wist binnen de gestelde tijd het juiste antwoord. Na afloop van het programma hebben de aanwezigen nog geruime tijd gezellig „zit ten nakaarten".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7