Visserij-varia Eerste ronde schoolvoetbaltournooi werd een begin vol beloften Riemenmaker H. Luntz bij Van Gelder Koninklijk onderscheiden Tweede bollenstreek rond Limmen laat visitekaartje zien Aparte schoonheid, anders dan „de Zuid" Castricum Geen strafschopbeslissingen Slijterij-Wijnhandel „De Vuurtoren" - D. Geus 10 Scheepvaart Fancy-fair voor het Katholiek jeugdwerk Goedkoop grondonderzoek Canada met het oog van een socialist gezien Bezoek voor Duinenbos Officiële ontvangst op het Beverwijkse raadhuis Jongerenparlement verdaagd tot 16 April DONDERDAG 10 APRIL 1952 rjHEGEN HET WAZIGE BLAUW van Kennemerlands duinen die tussen Wijk aan A Zee en de Hondsbossche zeewering heeft het voorjaar zijn palet gelegd om aan het kleurige schilderij van elke nieuwe lente te beginnen. Naast een dromerige koe, die nog na-peinst over de wmterstal en vlak bij een koppel uitgelaten lammeren steken de narcissen hun trompet op en hier en daar kruipen de hyacintennagels al uit het donkere groen der bollenvelden. Aan de weg door Limmen kunt ge voor een paar nikkelen munten een slinger kopen. De „Noord" trekt de fleurige lentejurk aan en op 26 April, de aloude „Neversie-dag" zal er een bloemencorso dbor Limmen, Heiloo, Akersloot en Castricum gaan: het eerste echte grote bloemencorso, dat de organi serende V.V.V.'s klamme handen en de hoop op een voortzetting tot in lengte van jaren bezorgd heeft. Want het valt niet mee voor de „bovenikanaalse" bloemisten, om op te tornen tegen de collega's van „de Zuid", die duizenden gasten de hurme kunnen noemen gedurende elke nieuwe lente, dat de bollen bloeien willen. Deze streek, met Limmen als centrum, heeft overigens al te lang haar eigen ka rakter onder de korenmaat gehouden. Want hier vindt de liefhebber geen uitgestrekte mozaieken van bollenvelden, maar meer een knusse uitstalling van de Lente, toe vallig verstrooid tussen bouw- en weiland, tegen een duinerij als achtergrond, waar de Zuid moeilijk tegenop kan. De smalle wegen, die van de Rijksweg af het land in verdwijnen, zijn niet voort durend verstopt met mensenmassa's en het verkeer zal hier voorlopig nog de ruimte hebben. De secretaris van het actie comité, dat de streek nieuwe leven in pro beert te blazen nu de traditie van de „Neversiedag" (Neversie is de afkorting van Nederlandse Vereniging voor Sier teelt) veel van zijn luister heeft ingeboet en er eigenlijk elleen maar een excursie en een redevoering is overgebleven van wat een gezamenlijke manifestatie van de bloem bollenkwekers moest zijn de secretaris van dat comité, de heer N. de Nijs, ge meenteontvanger van Castricum, heeft er dan ook alle vertrouwen in. Groter areaal De Kamer van Koophandel in Alkmaar, die het natuurlijk niet geheel zinde, dat de Zuidelijke vakbroeders met alle eer en wat daarbij hoort, gaan strijken, wijst er in een circulaire op, dat de met bloembollen be plante oppervlakte in de kop van Noord holland 3083 hectare is tegen „maar" 2088 hectare tussen Leiden en Haarlem, zodat een wat steviger propaganda gewenst lijkt. De eerste klap wordt het corso, waarvoor inmiddels al tien wagens inschreven, die optreden namens het comité zelf, de VVV's en de afdelingen van Bloembollencultuur. De heer N. Hommes, die de technische lei ding van de zaak op zich heeft genomen, rekent vast op minstens dertig, waaronder zich ongetwijfeld diverse zaken, vereni gingen en andere groeperingen zullen be vinden. En de promotor van de ganse opzet, dokter F. van Oppen uit Limmen, is het met hem eens: Kennemerland Noord kan meer dan stilzitten. Al zou het alleen maar van al die millioenen bezoekers, die naar de Zuidelijke velden trekken, een paar hon derdduizend naar de Rijksweg Castricum- Alkmaar weten te lokken, dan was het succes al verzekerd en zou er verder ge bouwd kunnen worden op deze eerste fundamenten. Daarom zullen er ook mozaieken gelegd worden langs de grote weg en vooral in Limmen zijn er een paar plannetjes uitge broed, die het een en ander beloven voor de 26e April. De bloemenweelde van dit stuk Noord holland begint zich te ontplooien. Van Santpoort tot bij Alkmaar liggen de velden verpreid tussen het groen der landerijen en wie wel eens langs de Egmonden is ge fietst, zal zich herinneren, hoe op deze brede strook geestgrond een aparte schoon heid ontstaat, zodra de narcissen, de hya cinten en de tulpen elkaar opvolgen in een kleurige rij. De onderlinge strijd bij St. Thomas De uitslagen van de onderlinge wedstrij den der R.K. Damclub „St. Thomas" welke in hotel Sport-Duinzicht zijn gespeeld zijn als volgt. Afdeling 1: J. VendelA. de Zeeuw 1-1. Promotie-degradatie afdeling 1: R. Stet—P. Ruiter 2-0. Afdeling 2: S. GroentjesP. Rietveld 1-1, H. LuteP. van der Himst 0-2, L. Valke- ringB. Louman 0-2. Door de nederlaag die L. Valkering te incasseren kreeg moet deze dammer degradatiewedstrijden spe len. Maandag wordt de wedstrijd P. van der HimstC. Juffermans gespeeld. Als eerstgenoemde speler een overwinning kan behalen, kan hij zich kampioen noemen van de tweede afdeling. Matige prijzen op de groenteveiling Ondanks het feit dat de veiling van het midden der week niet overstroomd werd met groente zijn de prijzen toch enigszins teruggelopen. Vooral de spruiten kregen het te kwaad en Maandag bedroeg de no tering nog 56-87 cent, die Woensdag tot 45-56 cent teruggelopen was. Witlof liep eveneens terug en deed nu van 41-48 cent; de tweede soort bleef op hetzelfde niveau: 26-40 cent. De eerste soort prei besomde 30-33 en de tweede soort 17 cent per kilo. Er is aan zienlijk meer spinazie op de markt gebracht waardoor de prijs daalt. De tuinders kre gen er 35-49 cent per kilo vooi-, tegen 55 cent in het begin van de week. Radijs ging van de kar voor 8-9 y2 cent en rabarber voor 53 cent per bos. Predikbeurten Geref. Kerk, Goede Vrijdag, 19.30 uur: ds. A. G. Kornet. Ned. Herv. Gemeente, Goede Vrijdag, 19.30 uur: ds. L. Cannegieter, H. Avond maal. ADVERTENTIE VOOR DE PAASDAGEN heeft grote keus in ALLE SOORTEN GEDISTILLEERD, WIJNEN ENZ. Aanbevolen ADVOCAAT PRIMA K L. fles 3.95 ADVOCAAT IDEAAL Yx L. fles 4.50 DRIEHUIZERKERKWEG 61 DRIEHUIS - TELEFOON 5629 Onder buitengewoon gunstige weers omstandigheden en zeer grote belangstel ling van het publiek zijn gisteren de Velsense schoolvoetbalwcdstrijden begon nen. Zoals dit in de eerste ronde meer het geval is, waren er wedstrijden, waarin de ploegen aardig aan elkaar gewaagd waren, maar we zagen ook scholen tegenover el kaar staan, die een spelletje „kat en muis" speelden. De eerste dag mag als zeer goed geslaagd worden aangemerkt. Moet dit natuurlijk voor een groot deel op rekening van het fraaie lenteweer geschreven worden, an derzijds mag zeker niet onvermeld blijven, dat ook de medewerking van het gemeente bestuur van Velsen het hare tot dit wel slagen heeft bijgedragen. In dit verband kan nog worden medegedeeld, dat de wed strijden voor een gedeelte werden bijge woond door det wethouder van de sport, de heer H. de Boer en de ambtenaar voor de sport, de heer G. Smakman. De liefhebbers van beslissingen door strafschoppen kwamen ditmaal niet aan hun trek: geen enkele wedstrijd eindigde in een gelijk spel. Eerste resultaten De resultaten van de eerste dag waren als volgt: Afdeling E: St. FranciscusschoolOssen- dorpschool 2-1, EmmaschoolJan Cam- pertsschool 1 2-0, Jan Campertschool 2 Comitéschool 0-7. MarnixschoolSt. Lidui- naschool 2-3, School met de BijbelAdolf van Nassauschool 1-5, Theo Thyssenschool Bnederodeschool 6-0, Moerbergsohool Insinigerschool 0-3, Jan Ligthartsc'hool Engelmundussohool 7-0, JulianaschoolP. Vermeulenschool 6-2. Afdeling C: Creutzbergschool 2HBS 3 5-0 (w.n.o.), Nijverheidsschool 7Nijver heidsschool 6 2-3, Nijverheidsschool 3 HBS 2 0-8, St. Joannes ULO 1—W. de Zwijgerschool 2 9-1, Nijverheidsschool 4 Nijverheidsschool 5 10-0, Nijverheidsschool 8Duinwijk ULO 0-3, Vakschool Van Gel derULO 2 (Beverwijk) 6-0. Afdeling B: ULO (Beverwijk)Creutz bergschool 0-5, HBS 1 (Beverwijk)W. de Zwijgerschool 1 3-0. Grote Mexicaanse „fiesta yy Evenals in 1950 en 1951 bestaat ook deze zomer weer de gelegenheid om grondmon sters tegen gereduceerd tarief te laten bn-. derzoeken door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasohderzoek. Beide vorige jaren werd ruimschoots ge bruik gemaakt van de mogelijkheid om de grond voor een voordelig tarief te laten onderzoeken. De korting bedraagt 15%; de monsters kunnen van 15 April tot 20 Juli worden ingezonden. De monsters zullen worden onderzocht op een tijdstip, dat het beste in de labora toriumwerkzaamheden past. Dit betekent, dat het iets langer kan duren, voordat men de uitslag krijgt, dan bij normale monsters. Maakt men gebruik van de gelegenheid tot uitgesteld onderzoek, dan wordt een dubbel voordeel bereikt. Het eigen labo ratorium van de boeren, en dat is het Be drijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek, kan dan gedurende de slappe zomermaanden öp een economisch verant woorde basis werken en de inzender krijgt een belangrijke korting op de onderzoek- kosten. Alleen op de analyseerresultaten van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek geeft de Rijkslandbouwcon- sulent (Rijkstuinbouwconsulent) een ad vies inzake de bemesting. Drs. J. van Noordwijk uit Amsterdam sprak Woensdagavond in de zaal Dors voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling Frans of Engels. Nadat de inleider eerst de uitgestrekt heid en de bestuursvorm van het land be sproken had, ging hij over tot een beschou wing van de opvallendste bijzonderheden. Het land is twee-talig, aldus spreker, de voertalen zijn Frans en Engels, maar door de internationale bevolking verschijnen bijvoorbeeld in Winnipeg 23 kranten in verschillende talen; ook de rechtspraak is Frans en Engels. In Canada overheerst het particuliere initiatief, waardoor de woonwijken onsy stematisch gebouwd zijn; ook heerst er grote woningnood; een oud-krijgsgevan gene heeft hierover eens cynisch gezegd: „Hitier gaf mij vijf jaar lang onderdak voor niets, maar nu ik terug ben in mijn vaderland ben ik dakloos". Drs. van Noordwijk vertelde verder, dat ook de telefoon- en electrische centrales in particuliere handen zijn. Men kent er maar liefst 516 telefoonmaatschappijen, Van Vrijdag 18 April af is het drie dagen volop kermis-in-een-notedop in „de Wijk". De gymnastiekzaal van de H. Hartschool voor jongens aan de Galgenweg zal dan omgetoverd wor den in een Mexicaanse gelegenheid, waar schieten geoorloofd is (en zelfs warm wordt aanbevolen), op het plein voor de school komt een enorme tent t.e staan, die honderden jongelieden, die een dansje willen maken, zal kun nen herbergen. In de hoek van deze geheel in Mexicaan se stijl gehouden tent zorgt de Mexicaanse Band „De Caballero's", aangevuld met gra- mofoonmuziek voor het accompagnement. In een andere hoek bevindt zich een bar, waar allerlei dranken geschonken worden en speciale Mexicaanse soezen zullen wor den geserveerd. Dansen in Mexicaanse stijl en square-dansen in nationale kleder dracht zuilen vele malen per avond worden gedemonstreerd onder leiding van een zekere cowboy Jimmy, vers geïmporteerd uit de far West. Dansschool Bolhoven heeft de leiding over de dans-tent, waar elke avond en Zondagmiddag naar hartelust gedanst kan worden. Dit groots-opgezette Mexicaanse feest is georganiseerd door de samenwerkende R.K. verkenners, Kajotters en Gidsen en heeft tot doel de kas van de Katholieke Jeugd beweging van de Parochie O. L. Vr. van Goede Raad te spekken. De opening zal op originele wijze plaats vinden door pastoor P. C. Vollebregt, Vrijdagavond om 8 uur. Voorafgegaan door de verkenners van de St. Joris Band uit Haarlem zal een grote rondgang door de plaats worden gehouden, waarin ook de Beverwijkse verkenners en gidsen zullen meewandelen; een levens grote propagandawagen zal in de stoet worden meegevoerd. Te ongeveer kwart voor acht wordt voor het plein van de H. Hartschool een taptoe geblazen, waarna de vlag in top gaat en na de opening zal het publiek langs de 16 meter hoge „pioniers toren" zijn schreden naar het feestterrein kunnen richten. Behalve dit Mexicaanse feest, waarbij ook het rad van avontuur met talloos mooie prijzen is ingeschakeld, hebben de organi satoren een verloting vu xouw gezet, cue Zondagavond te 10 uur zal trekken. Prijzen als een damesfiets, Perzische salonkleedjes en theeserviezen zijn hierbij schering en inslag. Men hoopt op mooi weer, maar men rekent op regen, wegens de hoge verzeke ringspremie die men voor de danstent heeft moeten betalen. Schaakclub „De Pion" Voor de onderlinge competitie van de Castricumse schaakclub „De Pion"- speel den Werner en Walter Uhl hun afgebroken partij uit, welke na spannende strijd door Werner Uhl gewonnen werd. Ook C. Ben nes en Th. de Smalen streden verwoed om de overwinning, daar de tweede en derde plaats op het spel stond. Wegens het ver gevorderde uur moest deze partij echter afgebroken worden in een ongeveer gelijke stelling. De uitslagen van de vierkampen zijn: D. KeetbaasC. Iieeck 1-0, B. Sohlosser—P. Bos 0-1, J. van Ravenzwaai—P. Bouwen 0-1, A. LuteA. Hoogervoorst 0-1, A. de Wit—W. Molenaar 1-0. De schaker P. Bos heeft in de vierkamp reeds bewezen dat hij in het eerste tiental thuis hoort, daar hij alle partijen gewonnen heeft. Britse werkers op excursie Een groep van 15 Engelse maatschappe lijke werksters en werkers, arbeidsthera- pisten en opvoedkundigen komen, naar wij vernemen. Vrijdag 19 April een bezoek aan het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbos" brengen. Zij maken op uitnodiging van de Natio nale Federatie voor de Geestelijke Volks gezondheid een trip van tien dagen door ons land, welke op 17 April een aanvang neemt en zullen worden ontvangen door het gemeentebestuur van Amsterdam. Op 22 April komen veertig directrices van En gelse hospitalen voor Geesteszieken even waarvan de kleinste 110 aangeslotenen telt. eens op excursie door ons land, die ook Woensdag is de heer H. Luntz, eer ste riemenmaker bij Van Gelder Zonen ter gelegenheid van zijn veertigjarig arbeidsjubileum in gezelschap van zijn echtgenote en kinderen 's morgens op het gemeentehuis van Beverwijk ont vangen door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. In aanwezigheid van ir. J. B. Ader, die de directie vertegen woordigde, deelde burgemeester Schol tens de jubilaris in een hartelijke toe spraak mede, dat hem de bronzen ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was verleend. Daarna geschiedde de huldiging aan het bedrijf, waar vele belangstellenden, vooral uit de mechanische werkplaats, zich in de cantine hadden verzameld. Ir. Ader, be- drijfschef van de N.W., overzag de loop baan van de jubilaris, die via de Haven dienst, de papiermachines en de malerij dertig jaar geleden het vak van riemen maker 'ging uitoefenen. Dit deed hij met de grootste toewijding, hoewel het geen sinecure is: in het bedrijf zijn ongeveer 5 kilometer aan riemen aangebracht. Hij vergeleek het sluitend maken van de riemen tot ketens met het leven van de jubilaris om verder te wijzen op de fa- frieksketen van vriendschap en prettige samenwerking, waaraan ook de jubilaris een groot aandeel heeft. Namens het personeel uitte de heer A. Mol zijn bewondering voor de wijze, waar op de jubilaris in de goede zin van het woord riemen weet te snijden van ander mans leer. Hij beschouwde de jubilaris als een beste kameraad, die een goede geest kweekt en bood hem een fraaie kamerlamp aan; mevrouw Luntz ontving een plant. Wegens ontstentenis van de bedrijfs directie volgde pas 's middags de huldiging op het directiekantoor. De fabrieksdirec teur, ir. B. Verdoorn, getuigde hier van waardering en erkentelijkheid jegens de jubilaris, die hij voor zijn verdiensten namens de directie een enveloppe over handigde en een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie, vergezeld van de aan bieding van de grote zilveren legpenning en het vererend getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. De jubilaris en zijn familie mochten in hun woning aan de Arendsweg te Bever wijk nog vele goede wensen in ontvangst nemen. De eerste kampioen bij „Weenink" bekend In de onderlinge competitie van de Be verwijkse schaakclub „Weenink" meldde zich de eerste kampioen en wel in de af deling 4, te weten A. de Wijs, die zijn laat ste partij tegen zijn enige concurrent in winst wist om te zetten.De uitslagen waren: Afdeling 1: Ph. BakkerR. Gigengack V2-Z2, R. GigengackPh. Bakker V2-V2, K. SlingsH. van 't Hoff 1-0. Afdeling 2: N. MolenaarA. Albers 1-0, A. TervoortW. Nijkamp 1-0, J. v. d. Does J. Reinhout 0-1, A. AldersL. Siebers 1-0. Afdeling 3: J. Meijer Sr.H. Nij man 0-1, J. van VerseveldM. Metselaar 0-1, A. PriesterA. de Vries 0-1. Afdeling 4: H. SmakmanJ. Bekker 1-0, J. LimburgJ. Bakker 0-1, P. OomsC. Verduit 0-1, R. MeijerA. de Wijs 0-1. Aalsum, ia Saigon verwacht. Algenib, pass. 8 St. Pauisroek n. Las Palmas. A lm kerk, 8 Aden verwacht. Alnati, 8 v. Santos n. Montevideo. Arkeldijk, 11 New York verwacht. Aagtekerk, 9 v. R'dam naar Genua. Allotih, 9 te Las Palmas. Aalsdijk, 8 225 m. Z.Z. Bermuda. Agamemnon, 8 bij South Foreland. Albireo, 8 v. Rosario n. Rio G-rande. Aldegonda, 8 van Singapore naar Bangkok. Alkaid, 8 van Bremen te Hamburg. Amstelvaart, 8 000 m. W. Azore-n. Andijk, 8 800 m. O.NO. Bermuda. Amsteldijk, 9 van R'dam te Hamburg. Arendsdijk, 8 te Montevideo. B'intang, 8 v. Singapore n. Madras. Boskoop. 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Breda, 9 v. Antofagasta te Valpariso. Bloemfontein, 8 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Bali, 8 140 m. N.NO. Finisterre. Bandjermasin, 9 v. Bima te Makassar. Baud, 8 v. Manokwarl n. Biak. Bawean, 9 v. Bandjermasin te Tj. Priok verw. Bennekom, 8 v. Caliao te Huacho verwacht. Bontekoe, 8 v. Gorontalo n. Tilamuta. Borneo, 9 v. Kopenhagen n. Karlshamn. Bennekom, 8 v. Huacho naar Paita. Blommersdijik, 8 v. Philadelphia te New York. Britsum, pass. 9 Dover. Caltex Delft, pass. 8 Westpunt Kreta. Caltex The Hague, pass. 8 Ouessant. Ceram, 8 te Colombo. Congostroom, 9 v. Antw. n. Amsterdam. Cottica, 8 v. Barbados n. Port of Spain. Caltex Leiden, pass. 8 Kp. de Gata. Caltex Pernis, 8 pass. Kp. St. Vincent. Caltex Utrecht, pass. 8 Tarife. Coryda, 8 v. Madras n. Calcutta. Caltex Leiden, 9 100 m. O.zo. Kp. St. Vincent. Cheshire, 7 te Soerahaja. Cistula, 8 dwars Aaco naar Cyprus. C rottenburg, pass. 9 Ouessant. Duivendijk, 8 v. Los Angeles te R'dam. Diemerdijk, 8 240 m. O.NO. Mona eil. Eemdijk, 8 v. R'dam naar Golf v. Mexico. Esso Amsterdam, 8 v. R'dam n. Aruba. Eendracht, pass. 8 Bizerta. Engano, 8 nog te Khorramshar. Etrema, 8 140 m. N.t.O. Massawa n. Aden. Esso Rotterdam, 8 580 m. O.t.Z. Bermuda. Friesland (SSM), 3 v. Working n. R'dam. Garoet, 8 v. Penang n. elawan. Gouwe, 9 Dakar verwacht. Groote Kerk, 8 v. Amsterdam naar Hamburg. Graveland, 7 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Gooiland, 7 v. Itajai te Paranagua. Gadila, 8 v. Southampton n. Avonmouth. Holland, 9 v. Beira te Durban. Hestia, 9 v. Curasao n. Aruba. Hersilia, 9 v. Aruba te Maracaïbo. Hermes, v. Georgetown n. San Felix. Helder, 8 240 m. NO. Mona eil. Hera, 8 dwars Cartagena. Hydra, 9 te Georgetown. Hos, 8 180 m. N. Crooked eil. Jagersfontein, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Java, 8 pass. Gibraltar. Kota Toten, 8 v. Marseille n. Genua. Kota Agoeng, 9 v. Bandarshapour n. Basrah. Karaton, 9 v. Donggala te Tolitoli. Kasimbar, 9 van Makassar te Ambon verw. Lemsterkerk, 8 v. Aden naar Colombo. Lutterkerk, pass. 8 Str. Messina. Leerdam, 9 v. New York te R'dam. Luna, 8 te Malta. Laurenskerk, 9 te Genua. Loenerkerk, pass. 9 Str. Messina. Lissekerk, 8 v. Bahrein te Koeweit. Leersum, 9 70 m. ZW. Lands End. Limburg, 9 v. Balikpapan n. Makassar. Lisete, 8 130 m. N. La Guaira. Mapia, pass. B ouessant. Mentor, pass. 8 Ouessant n. R'dam. Modjokerto. 9 v. Antwerpen te R'dam. Meliskerk, 8 v. Durban n. Lorenzo Marques. Macoma, 9 v. Pladju te Singapore. Marisa, 9 v. New York te Curacao verw. Marpesse, pass. 8 Noordpunt Borneo. Mataram, 8 dwars Westpunt Kreta. Metuia, 8 v. Port Pirie n. Balipapan. Macuba, 9 van Aden te Fao. Marken, 9 12 u. v. R'dam naar Antwerpen. Nigerstroom, 8 v. Amsterdam naar Hamburg. Nestor, 8 v. Catacolo n. Algiers. Nieuw Amsterdam. 8 210 m. Z. Kp. Sable. Notos, 8 v. Fort Liberte naar Antilla. Overijsel, 8 van Antwerpen n. R'dam. Cvula, 8 v. Aruba naar Spezia. Oberon, 8 480 m. ZO. Bermuda. Orestes, 13 New York verwacht. Phrontis, 8 200 m. W. Minicoy. 1 00 ~nn Polydorus, 9 v. Soerabaja te Makassar verw. daagse reis f 22.000 en haar dappere klei- Prins Alexander, 8 80 m. N. Den Helder n. Le ne broer deed zijn naam eer aan met Havre. f 22.400 voor een tweeweekse reis De Prins Willem V, 8 200 m. W. Lands End. A g,, Prins Willem v. Oranje, 9 240 m. O.zo. Kp. Race 1 keide Piscatoitjes Antje en Claes.ie haal- Prins Willem III. 8 van Hamburg naar Antw. den respectievelijk f 15.600 en f 15.000 Laatste „vastenduwtje". Er,zijn gis teren beste prijzen gemaakt in de hal. De gretige belangstelling naar rond vis en de toenemende binnenlandse vraag voor de laatste vastendagen hebben de schelvis en de dikkoppen een zet omhoog gegeven, waardoor ze op een hoge tree terecht kwamen. Zo is er voor middelschelvis, die in ons land graag gegeten wordt, f 70. neergeteld en voor de rest werd vlot f 65 tot f 60 betaald; de liraatjes voeren mee in d'it zog door de f 45 te halen. Kabeljauw zat eveneens hoog in de markt: voor de kisten met de mooiste kwaliteit betaalde de handel 200, waar voor dan 125 kilo in andere handen over ging. De regels stijve brachten het met gemak tot f 160 de tien. Daarmee kreeg ook de gul een wit voetje en de middel soorten werden met f 70 tot f 65 best ge honoreerd. Tong weifelde kennelijk, wel licht als gevolg van het jaarlijkse ver schijnsel der teruglopende buitenlandse belangstelling in deze dagen. De lappen kregen alvast een paar ferme tikken en zakten tot een rijksdaalder, waarmee er vijftig cent per kilo van de prijs was afge knabbeld. Grootmiddeltong ging veertig cent omlaag en bleef op f 2,40 hangen. Ook de grove slip deed het wal kalmer aan en zakte van die hoge standaard der afgelopen dagen tot f 1,90 de kilo. Makreel was er volop, maar gelukkig bleven de conservenfabrikanten behoorlijk meedoen, zodat er gemiddeld nog f 13 per kist voor de kleintjes gehaald werd en de grove broeders het tot f 18 brachten. Gro te wijting tenslotte gold eveneens f 18, maar de kleinere en vooral de dichte wij ting raakte uit de gratie en bracht het niet verder dan tot f 10." Nog meer pechvogels. Behalve de on fortuinlijke scheepjes, die we gisteren al vermeldden, heeft ook de KW 48 tegen slag gehad: nadat de logger vorige week vertrokken was, moest de reis halverwege worden afgebroken wegens een manke ment aan de winch. Het schip marktte vanmorgen met 10 manden wijting, 10 zwartvis, 35 grote schol, 8 kleine schol, 8 wolf en (gelukkig) 60 stijve kabeljauwen. Een collega in het ongeluk was de IJM 228. die op de visserij panne kreeg. De KW 34 schoot te hulp, om de „staker" naar IJmuiden_ tei;ug te slepen. De RO 3 tenslotte, die binnenkwam met een warm lopen, is later op de dag naar Woubrugge gegaan om te repareren. En de RO 1 is naar Rotterdam verhuisd om daar te re pareren. Twee trawlers en overweekse log gers. Dank zij een paar beste trekken makreel aan het eind van de reis konden de „Herman" en de „Tubantia" vandaag aan de afslag verschijnen respectievelijk met 1100 en 600 kisten blauwpijpjes. De Weimar-trawler had er bovendien nog 100 kisten diversen bovenop. De meeste loggers van de markt van vanmorgen waren „overweeks". De KW 73 bracht 100 manden diversen mee, de VL 166 had 300 kilo tong en tarbot, 35 kisten schol, 40 diversen, 15 wijting en 160 ijs- kabeljauwen plus nog eens 190 stuks stijve. Morgen komen de „Haarlem" en de „Zeelandia" met achtereenvolgens; 400 kis ten makreel, 60 haring, 65 schelvis 'en pie pers, 120 wijting, 60 blanke kolen, 25 stokkebit, 15 diversen en 700 makreel. Aardig besluit. De mannen van de „Mary" en de „De Hoop" hebben niet voor niets gewerkt. De besommingen van giste ren vielen aan alle kanten mee. De Vem-trawler maakte voor een 13- Goed afgelopen. In de bocht van de Zuidzijde raakte Woensdagmiddag om streeks 5 uur een jongetje van 10 jaar onder een vrachtauto van een IJmuidense groentehandelaar. De heer Bakker was spoedig ter plaatse en bracht het hevig geschrokken maar niet gewonde kind naar de ouderlijke woning. Kijkers. Woensdag trokken de „Vios" en een kotter, die op de nieuwe scheeps hellingen werden geplaatst, van de zijde van het publiek grote belangstelling. Het gebeurt vaak, dat op het platte land 5 gezinnen op één nummer aangesloten zijn. De industrialisatie is na de oorlog sterk opgevoerd; in 1939 waren er 4000 man bij de scheepsbouw werkzaam, in 1945 was dit aantal 7000 en ook andere industrieën zijn na de oorlog sterk uitgebreid. Vervolgens zette spreker het pc«itieke partijen-systeem van Canada uiteen, waar na hij de sociale maatregelen van het land in beschouwing nam. De werklozenverzekering is volgens drs. Van Noordwijk alleen nog maar ingevoerd voor de sterkst georganiseerden; van de vijf millioen arbeiders zijn er ongeveer twee millioen verzekerd tegen werkloos heid. In het begin van 1952 waren er 337.000 werklozen, waarbij men, wil men een vergelijking met ons land maken, moet letten op het inwonersaantal. Na 1945 zijn er veel stakingen geweest, welke vooral ontstonden op grond van de eisen voor ziekteverzekering, ouderdoms pensioen en vacantietoeslag. De lezing is aangevuld met gekleurde lantaarnplaatjes. door het gemeentebestuur van Amsterdam worden ontvangen en reeds de eerste dag van hun bezoek het Provinciaal Ziekenhuis komen bezichtigen. De excursies staan on der leiding van dr. J. H. Pameijer, hoofd inspecteur van het Staatstoezicht op het Krankzinnigenwezen en van zuster F. Meij- boom, propagandiste van de Algemene Psychiatrische Inrichtingen. Een bezoek aan de bollenvelden en andere beziens waardigheden staat tevens op het pro gramma. De voor gisteravond aangekondigde bij eenkomst van het Beverwijkse Jongeren Parlement is tot 16 April uitgesteld. De heer A. Goossens (P.v.d.A.) zal een inlei ding houden over het onderwerp „Door braak". Tevens zal de heer D. de Man zijn visie geven over een vergadering van een soortgelijk Parlement: Het Politiek Jogge ren Contact te Rotterdam. Arbeiders zijn hier bezig met het storten van beton voor de rijvloer van de Eembrug in Rijksweg no. 1, het gedeelte van Baarn naar Hoevelaken. Deze brug heeft een lengte van 60 meter en wordt 14 meter breed. Dag en nacht zal worden doorgewerkt, totdat de ruim 800 kubieke meter beton gestort zijn. Een overzicht van de werkzaamheden. Pygmalion. 9 te La Guaira. Ridderkerk, 8 v. Schiedam naar Hamburg. Rondo. 9 v. Aden te Mena al Ahmadi verw. Roebiah, 8 v. Makassar n. Banjuwangi. Rossum, 8 65 m. Z.ZW. Ouessant. Rotti, 8 v. Singapore op rede Tj. Padang. Rodas. 8 v. Curasao n. Bermuda. Slad Breda, 8 v. New Orleans n. R'dam. Stad Leiden, pass. 8 Mona Passage. Stad Maassluis, li v. Melilla te I.Tmuiden verw. een nieuwe stuurhuis gekregen. Stad Alkmaar, 9 23 u. Hoek v. Holland verw. Sai'dja, 8 te Pladju. Saroena, 9 Muntok verwacht. Sarpedon. 8 300 m. ZW. Azoren. Scherpendrecht. 8 210 m. O. Dondrahead. Schie, 8 v. Beiroet naar Famagusta. Sommelsdijk, 8 te Londen. Stad Schiedam, 8 430 m. ZW. Flores. Sohle, 9 v. Beyrouth naar Faimagusta. Sehiedijk. 8 te Galveston. Stad Dordrecht, 9 100 m. N. Burlings. Tomini, pass. 8 Kr. Finisterre. Titus, 8 v. Iskenderun n. Mersin. Tomori, 9 v. Philadelphia te R'dam. Tarakan, 9 v. Djeddah naar Aden. Tabian, pass. 8 Dondrahead n. Suez. Tawali, 9 te Belawan verwacht. Tiibadak, 8 v. Melbourne naar Sydney. Tiiluwah, 8 v. Tj. Priok n. Singapore. Trompenberg, 9 v. Galveston n. Port Arthur. Tankhaven I, 9 te Tj. Uban verwacht. Tanktiaven II. 8 v. Palembang n. Tj. Uban. Tosari, 8 te Bin tanig. Telamon, 8 v. Maracaïbo n. Philadelphia. Tiberius, 8 180 m. NW. Jamaica. Ton.gkol, verm. 12 v. Port Said n. Soerabaja. Van Oufhoorn. 8 v. Kolonedale n. Labuha. Veendam, 8- 600 m. W. Lands End. Waal, pass. 8 Finisterre naar Lissabon. Westland, pass. 8 Tenerlffe n. St. Vincent. Willemstad, 9 v. Aruba n. Pto Limon. Waterland, pass. 8 Fernando Noronha. Winterswijk, 8 v. Safi naar Vlaardingen. Willem Ruys. 8 125 m. W.ZW. Westp. Kreta. TTsel, pass. 8 Kp. St. Vincent, Zeeland (KRL), 8 v. Makassar te Halifax naar New York. Zuiderkruis, 8 v. R'dam n. Nieuw Zeeland. voor veertien dagen uit en thuis en van de loggers werd de „Nederland VI" (KW 37) verreweg de beste met f 6850. Nieuw huis. De loggers KW 20 en SCH 36, die geruime tijd in de vissersha- ven lagen te repareren, hebben nu beide Marktprijzen. Heilbot 3.15-2.30, gr. tong 2.90-2.45, gr.m. tong 2.70-2.30, kl.m. tong 2.70-2.25, kl. tong I 2.50-2.10, kl. tong II 3.05-2.15 per 1 kg. Tarbot II 124- 96, tarbot III 100, gr. griet 80-76, tong schar 86-48, schartong 43-29, gr. schol 48, gr.m. schol 84-70, kl.m. schol 84-78, kl. schol I 54-46, kl. schol II 41-12, schar 28- 8, bot 30-29, v. haring 26-19, makreel 20- 10.50, gr. schelvis 73-53, gr.m. schelvis 74- 46, kl.m. schelvis 56-42, kl. schelvis I 49- 39, kl. schelvis II 42-30.50, wijting 24-8, gr. gul 68-59, midd. gul 53, kl. gul 42, ham 84-79, kl. wolf 44-37, poontjes 16-8, kl. koolvis zw. 25, kl. koolvis wit 43-36 per 50 kg. Gr. kabeljauw 364-166, gr. koolvis zw. 51-43, gr. koolvis wit 128-108, gr. leng 110-94, gr. wolf 102-88 per 125 kg. Aanvoer: 120 kisten tong en tarbot, 12 heilbot, 5 griet, 45 tongschar en schar tong, 445 schol 185 schar, 15 bot, 150 ha ring, 1945 makreel, 450 schelvis, 61.5 wij ting, 140 kabeljauw en gul. 14 leng, 4 ham, 45 wolf, 110 poon, 175 koolvis,95 diversen, totaal 4570 kisten. KLEINE VAART Abro. 7 van de Torbay. Ali, pass. 8 Vlissirrgen. Anna Henny, 6 van Londen te Malta. Antilope, pass. 8 VTissimgen. Arnoudspolder, verm. 10 v. R'dam n. Lissabon. Badzo, 9 v. Londen te A'dam verwacht. Barends, 8 v. Gluckstad naar Hamburg. B'ianca, 8 te Nantes. Birmingham, 8 v. Grangemouth naar R'dam. Bree Helle, 9 v. R'dam te Londen verw. Carpo, pass. 8 Lizard. Casablanca, 8 v. Rouaan n. Casablanca. Citadel, 9 v. Campbelltown te R'dam verw. Coen, 7 v. Middlesbrough naar Ronne. Cormoran. 6 te Londen. Cornelia b, 9 dwars van d. Duins. Cornelia b II, 9 v. R'dam n. Mersey rivier. Corona, 12 v. Campbelltown te R'dam verwacht. Marcella, vertr. 9 v. Fawley n. Ellsemeroport. Markab, 6 v. Delfzijl te Londen. Matar, 8 van Boston naar Gole. Matthew, 9 v. R'dam naar Silvertown. May Star, 8 v. Teignmouth n. Spezia. Mercurius, 9 nog te Huil. Menkar, 8 v. Casablanca n. Nantes en Bordeaux Midsland, 8 v. Grangemouth n. R'dam. Miraoh, 8 v. Fedala te Casablanca. Mulan, 9 v. Vlaardingen n. Rostock. Nelly, 9 dwars Dunigeness. Netta, 8 v. Marseille te Casablanca. Njord, 8 v. Tunis naar Messina. Noorderhaven, 8 v. Hamburg naar Antwerpen. Oleum, vertr. 9 v. Manchester n. Brest. Olive, 6 te Grangemouth. President, pass. 6 Ouessant. Prima, 9 v. Esbjerg te Londen. Prinsengracht, 8 v. Londen te Antwerpen. Prinses Margriet, pass. 7 Ouessant. Dale Bohmer, vertr. 9 v. Grangemouth n. Spezia Prinses Wilhelmina, 8 v. Gyone naar Bayonne. Democraat, 6 v. Newburgh n. Londen. Deneb, 8 v. Zaandam naar Cork. Deni, 10 v. Horsens te Aberdeen verw. Dinkel, pass. 7 Flambrough head. Drtttura, 7 te Londen. Dija 6 van Delfzijl te Grangemouth. Eemstroom, 7 te Leith. Emke, 6 te Le Havre. Frisia, 9 te Jarrow on Tyne verwacht. Geert Bodwes, 8 v. Stanva-nger n. IJmutden. Globe, pass. 8 Vllssingen. Harm, 6 te Garston. Hartel, 8 v. Brest naar Antwerpen. Hast I, 8 v. Newcastle n- St. Servan. I-Iast III, 7 v. Parijs, te Kopenhagen. Hast V, 8 v. Irvine n. Belfast. Heemskerk, 8 v. Widness naar Nordeham. Hol end recht, 9 v. Thameshaven te Kastrup. Holland, 6 te Middlesbrough. Hondsrug, 9 v. Antw. n. Stockholm Hoogezand, 8 v. Port Lyautey te Duinkerken. Ingeborg, 8 v. Sharburg n. Zwijndrecht. .Taga, 6 te Boston. Jan Kreumer, 10 v. Hamburg te R'dam verw. Jokurna. 8 te Walhelmshaven. Josef Swenden, 7 in de Duins naar Nanfes. Kathleen, 7 van Zaandam te Huil. Kemphaan, 8 van Bilbao naar Rotterdam. Lies, 8 van Rotterdam te Dublin. Ma raat, pass 8 Vlisslngen. Prior, 8 v. Las Palmas naar Kopenhagen. R. P. S., 8 van Manchester naar Lissabon. Regeja, 6 te Grangemouth. Rigel, 7 van Hamburg te Huil. Rosemarie, 3 v. Aarhus te Kopenhagen. Servus, 8 v. Waterford n. Plymouth. Shamrock, 9 v. Delfzijl n. uonaen. Spaarnestroom, 7 van Amsterdam te Huil. Spora, 9 v. Sables d'Olonne n. Libourne. Strijpe, 8 v. Workington naar Emden. Timor, nacht 9-10 v. Southampton te R'dam verw. Tom van der Heide, 8 v. Marseille te Casablanca Vecht, vertr. 9 v. R'dam naar Hamburg. Vrouwepolder, 10 v. Oporto te Antw verw. Walenburgh, 8 v. Middtesborough n. R'dam. Westlaan, verm. 9 v. R'dam n. Hamburg en Bremen. Westpolder, verm. 9 v. Lissabon n. Oporto. IJstroom, 6 te Bristol. SLEEP VA ART I Ebro, met bak pass. 8 Startpoint. Humber, 3 v. Gibraltar te Swansea. Oceaan, met zuiger 8 36' 40" N. 1' 03" West. Thames, met ss. Ocëawlead'er 8 36' 28" Noord 3' 52" Oost. I Tyne, met corvet pass. 8 Algiers. Witte Zee, 8 31' 41" N. 1Ï9' lö" w. n. Seattle, 'Zwarte Zee, met ss. Samovid te Antwerpen» t

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10