Ananas Haarlems grenzen werden negenmaal verlegd yyRIf SA?*Despeciaalzaak BATAVUS Van Zaterdagmiddag af zal Zandvoort een attractie rijker zijn De Europese bewapeningslast kan niet verzwaard worden Kort en bondig èfc> Voor het eerst 800 jaar, voor het laatst 25 jaar geleden Minister Stikker te New York Twee jaar geëist tegen ex-notaris DONDERDAG 10 APRIL 1952 12 'n nieuwe edele drank Congres voor neutraal bijzonder onderwijs Hockey Leden van BDHC spelen in Engeland Schaken Nederlands kampioenschap Sport in 't kort STOFZUIGERHUIS Gr. Houtstraat 132 - Tel. 16693 Want dan wordt de „uitzichttoren" geopend Opa Klijzings record poging pijproken Pleidooi tot voortbestaan der Europese betalingsunie Het rijk voor honderd duizenden benadeeld Uitkering van ziekenfonds bij overlijden vervalt Deputatpn bespraken A.R.-candidatenlijst Stoomkraan op Hoogoven terrein gekapseisd BARTELOORISSTRAAT 20 TEl. 15439 Wegens omvangrijke malversaties Nu wij op 1 Mei a.s. het feit herdenken dat Haarlem in 1927, dus 25 jaar geleden, de grootste uitbreiding uit heel zijn ge schiedenis kreeg wij herinnerden er de zer dagen aan dat daarbij het grondgebied vermeerderde van 640 tot 2500 ha en het aantal inwoners van 80.055 tot 111.239 -r- is er aanleiding ook aandacht te schenken aan vroegere uitbreidingen. Om de omstandigheden waaronder de eerste vergrotingen plaats hadden te be lichten, moeten wij teruggaan tot de stich ting van Haarlem. Het is jammer dat daar over meer gissingen dan feiten in de histo- rieboeken zijn aangetekend. Maar «er zijn toch #el goede gronden om aan te nemen dat Haarlem al in het begin van de 12e eeuw bestond. Het Spaarne was de verbin ding te water tussen het IJ en het Haar lemmermeer. Bij Spaarndam was nog geen dam gelegd, zodat er een directe commu nicatie met de zee was. Onae bocht in het Spaarne was in die tijd van strategische betekenis, temeer omdat de Noord-Zuid-verbinding te land in de nabijheid gevonden werd. Deze weg liep aan de voet der duinen, dus op een afstand van slechts 3 a 4 km. Door de Graaf werd daarom in die bocht een versterking, tevens tolhuis gebouwd. (In 1863 zijn bij het ma ken van de Wilaïemansbrug over de Bake- nessergracht kelders van dit Gravestein blootgelegd.) Onder „stein" werd een buroht verstaan. In de onmiddellijke nabijheid van het Gravestein ontstond al spoedig een kleine nederzetting. Op de plaats van de tegen woordige Bakenesserkerk wjerd een kapel gebouwd. Dit oud-Haarlem kreeg in 1150 uit breiding. Dat was dus de eerste grenswij ziging van Haarlem. Er werd toen op zeer bescheiden wijze een vesting" (een aarden aanvulling) gebouwd, waarin niet alleen het Gravestein werd opgenomen, maar ook het Sant (thans Grote Markt). Hoe groot Haarlem in die tijd precies was, blijkt uit de archieven nitet. Wel is zeker dat oud- Haarlem (de bebouwing om de kapel aan de Oostkant van de Bakenessergracht) niet binnen de wallen lag. Kort nadat Haarlem in 1245 stadsrechten kreeg, moest de vesting vergroot en ver beterd worden. Grenswijziging no. 2. Tot nu toe was de Zuidgrens de Beek geweest (even ten Zuiden van het Sant), maar nu werden daarvoor de Oude Gracht en de Kraayenhorstergracht gegraven. Toen werd de vesting begrensd door: West en Zuid: de Kraayenhorstergracht en de Oude Gracht; Oost: hlet Spaarne en de Bakenessergracht; Noord: een gracht die even ten Noorden van de tegenwoordige Ridder- en Nassaustraat lag. Grenswijzigingen in die tijden waren heel eenvoudig. Rondom de steden was „niemandsland", zodat het voldoende was als de Graaf zijn toestemming gaf om de vesting te vergroten. Juist een eeuw later, dus in 1350, kwam grenswijziging no. 3. Die werd gezocht aan de Oostkant der stad. Er kwam toen bij de grond liggende tussen het Spaarne en de Papentoren- en Herensingel. Daardoor viel het vroegere „Oud-Haarlem" dus ook bin nen de veste. Grenswijziging no. 4 kwam 50 jaar later, dus in 1400. Die uitbreiding was in het Zui den en Westen. De Oude Gracht en de Kraayenhorstergracht vervielen als ver dediging, want nu werden daarvoor de Kamper-, Gasthuis- en Raamsingel gegra ven, alsook de Leidse Vaart. Die gelegenheid werd tevens gtebruikt om de vesting belangrijk te verbeteren; dat wil zeggen sterker te maken. Voorheen waren er torens op de wallen, aangevuld met slechts enkele eenvoudige poorten, maar nu kwamen aan alle belangrijke toe gangswegen sterke poorten. Die vesting is driemaal belegerd. Eerst in 1426 door Jacoba van Beieren, daarop in 1492 door het Kaas- en Broodvolk en tenslotte in 15721573 door de Spanjaar den. Tijdens dit laatste beleg werd de ves ting zwaar beschadigd; bijna alle poorten en torens werden geducht gehavend. In 1675 kwam grenswijziging no. 5. Die uitbreiding was in het Noorden. Daarvoor werden Schoter- en Kloppersingiel gegra ven, alsook de Oostersingel. Dat was de laatste uitbreiding der ves ting. De oppervlakte was toen nog geen 200 ha. Aan het einde der 18e en in het begin der 19e eeuw, toen de veiligheid niet meer eiste dat de burgers binnen de vesting woonden, ontstond allengs een bebouwing De Bond van scholen voor neutraal bij zonder onderwijs in Nederland congres seerde vandaag en gisteren in de Konink lijke Militaire Academie te Breda. Het congres werd geopend door mr. J. Schuit uit Bloemendaal, voorzitter van de bond. Vervolgens werd een inleiding gehouden door de heer D. van Veen over de methode „Le bon départ". Deze onderwijsmethode, geïntroduceerd door mevr. Th. Bugnet Van der Voort uit Parijs tezamen met mevr. E. BeermanDe Roos, arts te Rot terdam, is voor het eerst aan de Nutsschool te Breda toegepast. Het doel van deze methode is speciaal om geestelijke span ningen en remmingen bij de kinderen weg o*m en- buiten de vesting. In 1820 wierden de gren zen van Haarlem en de omliggende ge meenten vastgesteld. Door die grenswijzi ging no. 6 strekte het domein van Haarlem zie1* nog slechts enkele honderden meters buiten de vroegere vesting uit. De verdedigingswerken werden succes sievelijk gesloopt. Alleen de Amsterdamse Poort is overgebleven als een herinnering. De bebouwing van Haarlem breidde zich steeds meer uit. Er kwamen in de 19e eeuw nog twee grenswijzigingen. In 1843 (no. 7) moesten Heemstede «u oemnen ten strouiv grond aan Haarlem afstaan. De grens met Heemstede kwam toen aan de Noordzijde van de Meiesterlottenlaan te lopen, terwijl Schoten grond moest afstaan ten Westen van het Stads Armen- en Ziekenhuis aan de Schotersingel. In 1848 stonden er in Haarlem in het gebied der oude vesting 4500 huizen en 1500 in het omliggende ter rein dat binnen de jurisdictie van het stadsbestuur viel. Grenswijziging no. 8 volgde in 1884, toen Haarlem van Schoten grond kreeg tot aan de Kleverlaan en de Delft, met inbegrip van de grond van de Haarlemse begraaf plaats aan de Schoterweg. Tenslotte kwam no. 9, de grote grens wijziging van 1927. Het aantal Haarlemmers Interessant is na te gaan hoe de groei van het inwoneraantal van Haarlem in de loop der eeuwen is geweest. Wij vonden de vol gende cijfers: 1245 (dus op het moment dat Haarlem stadsrechten krieeg): 5000. 1572 (tijdens het beleg der Spanjaarden): 18.000. 1622 (nadat zich veel Vlamingen in Haarlem gevestigd hadden en vooral de textielnijverheid hier bloeide): 39.500. 1798 (na de achteruitgang der industrie): 21.250. 1850 (het begin van het herstel en de be bouwing der gronden buiten de oude ves ting): 25.900. 1882: 40.000. 1899: 50.900. 1917: 74.800. 1927: op 30 April vóór de grenswijziging 80.055, op 1 Mei 111.239. Woensdagavond zijn uit Haarlem enige le den van BDHC naar Engeland vertrokken. Daar zullen zij deelnemen aan een hockey- tournooi voor dames, dat in Souht-End zal worden gehouden. De hockeysters, die het vorig jaar ook reeds aan het tournooi in Engeland deelnamen, worden Woensdagavond in ons land terugverwacht. Zaterdag zal een elftal van de Zandvoortse hockeyclub deelnemen aan een tournooi voor vierde klasscrs. dat de Haagse hockey- vereniging HGC houdt. De uitslagen van de derde ronde van het tournooi om het Nederlands schaakkam pioenschap luiden: CortleverKramer tsV4; BarendregtDonner Vt'4; Van den Berg ir. Van Steenis ViV4; Van ScheltingaVin ken afgebroken; dr. Stumpers—dr. Euwe afgebroken. De afgebroken partijen uit de tweede ron de, Kramer—Donner, Vinken—Barendregt en ir. Van Steenis—dr. Stumpers werden op nieuw afgebroken. De stand na de derde ronde luidt: 1. Van den Berg (Amsterdam) 2 pnt.; 2. Donner (Den Haag) IK pnt. cn 1 afgebr. partij; 3, 4, 5. en 6. dr. Euwe (Amsterdam), Kramer (Leeuwarden), ir. Van Steenis (Utrecht) en Van Scheltinga (Amsterdam), ieder 1 pnt en 1 afgebr. partij; 7. en 8. Cort lever (Amsterdam) en Bouwmeester (Am sterdam), ieder 1 pnt.; 9. Barendregt (Am sterdam) '4 pnt. en 1 afgebr. partij; 10. en 11. Vinken (Spekholzerheide) en dr. Stumpers (Eindhoven), ieder twee afgebr. partijen. DWSGRAZ A K 1—3. In tegenwoor digheid van 9000 toeschouwers heeft de Oostenrijkse eerste klasse club Graz A K Woensdagavond met 31 de voetbalwedstrijd van DWS gewonnen. Bij rust leidden de be zoekers met 21. ADVERTENTIE levert U STOFZUIGERS j»SÏP.w. Ook voor reparatie en onderdelen voor alle merken. ADVERTENTIE De enige fiets met de 5 plussen No. 1: „Nlros" lak- en chroomwerk Van Zaterdagmiddag 3 uur af zal Zand voort een attractie rijker zijn, want op dat tijdstip wordt het paviljoen „Uitzicht toren", een gedeelte van de watertoren, officieel geopend. De watertoren zelf zal pas over ongeveer een maand officieel in gebruik worden ge nomen, hoewel de kantoren van het Zandvoortse gas- en waterleidingbedrijf er al sinds enige tijd in zijn ondergebracht. Op de plaats waar vóór de oorlog het Haarlemse Kinder tehuis stond, werd in April 1950 met de bouw van de toren, een ontwerp van de Amsterdamse archi tect J. Zietsma, be gonnen. Hij steekt maar liefst eenenzes tig meter boven de zeespiegel uit. zodat hij als uitzichttoren bij uitstek geschikt is. A raison van drie stuivers kunt ge twee honderdvijftig treden opklimmen en ver volgens genieten van een kleurrijk pano rama van Zandvoort en wijde omgeving. Ge kunt ook een kwartje betalen, wat betekent dat ge dan de trappen links kunt laten liggen en met de lift gaan, di,e voor zestien mensen tegelijk wordt bediend door een Zandvoorts meiske in nationaal cos- tuum. Wenst ge nóg dieper in de beurs te tasten, dan is daar gelegenheid te over toe op de drie verdiepingen die als uitzichtto ren worden geëxploiteerd en waar een goed geoutilleerd buffet een natje en een (be scheiden) droogje bevatten. De eerste ver dieping biedt zitplaats aan ongeveer tach tig, de twee aan veertig en de derde aan dertig bezoekers. En over de staanplaatsen praten wij dan maar niet meer. Die zijn er legio. De uitzichttoren zal niet alleen tij dens het zomerseizoen, maar het gehele jaar voor het publiek toegankelijk zijn. Van een uitzichttoren verwacht men dat hij uitzicht biedt en de Zandvoortse doet dat dan ook. Bij helder weer kan men met het blote oog niet alleen Velsen, Amster dam en de gehele bollenstreek zien, maar zelfs kijken naar Egmond en Schevenin- gen. En vindt ge dat nog ni,et genoeg, wel dan kijkt ge door één van de vijf kijkers Van de watertoren af heeft men een fraai gezicht over zee en strand. die er staan opgesteld en ge ontwaart in de verte de Utrechtse Dom. Voor Zandvoort is deze toren zeker een attractieve aanwinst. Op 16 April zal een door de Anti-Vivi- sectie-Stichtlng georganiseerde optocht door de Haagse straten trekken naar Plein 1813. waarna het bestuur van de stichting door de minister-president wordt ontvangen. Hij zal 26.000 handtekeningen in ontvangst nemen van degenen, die de regering dringend ver zoeken om een bijzondere leerstoel in de »tviiectie-vrije geneeskunst in te stellen. Ook Amerikaanse radio geeft er bulletins over De poging van opa Klijzing uit Purme- rend om op Donderdagavond, 17 April het wereldrecord pijproken, dat op naam van de Amerikaan Spaniola staat, te verbete ren, wordt behalve door de Wereldomroep en de N.C.R.V. ook uitgezonden door 162 Amerikaanse radiostations. Vier nieuws bulletins over deze merkwaardige record poging zullen van Flint in Michigan uit worden uitgezonden en 16 Amerikaanse radiostations zullen deze bulletins doen horen in het programma „Coast tot coast". Het ligt in de bedoeling deze avond ook het Nederlands kampioenschap, waarvan opa Klijzing met 66 minuten een 28 secon den voor 2 y2 gram tabak titelhouder is, te „verroken". Aan deze nationale wedstrijd, die eveneens gehouden wordt in Purme- rend, nemen behalve leden van „De gesel- lighe Dampkring" uit deze plaats ook leden van andere clubs in ons land deel. De burgemeester van Urk, de heer G. Keijzer, heeft met zijn oudste dochter een bezoek gebracht aan de Argentijnse gezant, aan wie zij uit naam van de Urkse bevolking een oorkonde aanboden als dank voor de verleende hulp. Op de foto: mejuffr. Keijzer overhandigt de Argentijnse gezant Zijne Excellentie A. M. R. Valenzuela de oorkonde. Rechts burgemeester Keijzer. NEW YORK (A.F.P.). Minister Stik ker heeft Woensdag op een persconferentie een verklaring voorgelezen, waarin hij zei- de, dat de ^economische vooruitgang in Europa na de tweede wereldoorlog enorm is geweest. „Er bestaat geen twijfel aan," aldus minister Stikker, „dat het herstel vol ledig zou zijn geweest, wanneer de dreiging van de communistische aggressie de lan den niet genoodzaakt had tot zware be wapeningsprogramma's. Voor een zich nog van de gevolgen van de oorlog herstellende economie betekent aanvaarding van een bewapeningsprogram ma, dat gemiddeld voor de Europese lan den 30 procent van de nationale uitgaven vergt, een last, waarvan het gewicht niet vergroot kan worden zonder de economi sche stabiliteit in West-Europa, en als ge volg daarvan ook de bewapeningsprograin- ma's zelf, in gevaar te brengen." „Nederland," zo vervolgde de minister, „is een van de Europese landen, die in het afgelopen jaar hun financiële stabiliteit konden herwinnen, ondanks het feit, dat het overgegaan is tot een bewapeningspro gramma van grote omvang. Het spreekt vanzelf, dat om deze beide doelen te be reiken men in Nederland zich grote op offeringen heeft moeten getroosten, die in de eerste plaats het gemiddelde verbruik der bevolking hebben getroffen. De Neder landse regering heeft niet getracht hiervoor een tegenwicht te vinden in vermindering van de invoer of door het opleggen van andere beperkingen aan de handel." Minister Stikker herhaalde daarna, dat Nederland als voorbeeld kan dienen, daar het een land is, dat zich kwijt van zijn in ternationale verplichtingen, militaire en economisdhe. De maatregelen, die de Ne derlandse regering daartoe noemt, zijn over het algemeen niet van die aard, dat zij de regering populairder maken. De landen van West-Europa zien zich thans voor een belangrijk vraagstuk ge plaatst: Het wel of niét verlengen van de Europese betalingsunie, welke op 30 Juni Personeelsleden van N.V. te Utrecht voor het hof Het Amsterdamse gerechtshof heeft een zaak behandeld tegen vijf leden van een Utrechtse N.V., die ervan worden beschul digd in 1946 en 1947 te hebben medege werkt aan overtreding van de Prijsopdrij- vings- en Hamsterwet. De eerste verdachte was de 58-jarige M. J. K., thans algemeen procuratiehouder der N.V. De N.V. kreeg in 1946 de opdracht hon derden legerauto's te herstellen. K. zou door veranderingen in de boekhouding werkzaamheden, die door politieke delin quenten werden verricht, op de werkstaten hebben verantwoord als monteurswerk zaamheden. Deze monteurswerkzaamheden werden beloond met het volle arbeidsloon en een toeslag van circa 170 pet. De verdachte erkende deze feiten te hebben gepleegd, maar zei dat hij niet de opzet heeft gehad de N.V. opzettelijk te bevoordelen. De procureur-generaal zei dat de ver dachte systematisch vervalsingen heeft ge pleegd, waardoor honderduizenden guldens te veel aan het rijk in rekening zijn ge bracht. Hij vroeg bevestiging van het von nis van de politierechter te Utrecht: vier maanden voorwaardelijk en een geldboete van 300. De verdedigster, mej. mr. J. Simons, was van mening, dat tegen geen van de vijf verdachten een strafzaak aanhangig ge maakt kan worden, omdat de N.V. vorig jaar wegens deze overtredingen reeds is veroordeeld en er dus voor hetzelfde feit twee keer gestraft zou worden. Subsidiair vroeg mej. mr. Simons een onvoorwaarde lijke straf gelijk aan de tijd van voorlopige hechtenis. De tweede verdachte was de 39-jarige A. J. E. P., thans administrateur bij de N.V. Hij heeft in September 1946 de vorige verdachte opgevolgd. Volgens de tenlaste legging is deze doorgegaan met het geknoei. Bovendien had hij op de loonstaten namen van 20 mensen geplaatst, die niet voor het rijk werkten. Voorts werd deze verdachte ervan beschuldigd, dat hij in samenwer king met andere personeelsleden fictieve materialen in rekening heeft gebracht, waardoor per maand 12.000 te veel werd ontvangen. De procureur-generaal vroeg ook tegen deze verdachte bevestiging van het vonnis van de politierechter te Utrecht, die hem had veroordeeld tot 7 maanden gevange nisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Ook tegen de drie andere verdachten in deze zaak werd bevestiging van de von nissen van de politierechter gevraagd. Het waren twee assistent-bedrijfsleiders en een garagechef. Zij waren beschuldigd van het medewerken aan de knoeierijen. Het hof zal op 23 April arrest wijzen. zou ophouden te bestaan. Zij is de enige Europese organisatie, die op het gebied van internationale verrekening bemiddeling kan verlenen en is dus onmisbaar. De oprichters van de E.B.U. veronder stelden, dat vroeg of laat alle aangesloten landen economische stabiliteit zouden kun nen bereiken. Dit is niet het geval geweest en hierdoor valt de E.B.U. uiteen in lan den, die een overwegende crediteurenposi tie hebben en in landen met een overwe gende debiteurenpositic. Eerstgenoemde landen dreigen de unie te verlaten en de andere landen hebben reeds getracht maat regelen te doen aannemen, welke de han del binnen Europa zouden beperken. Men kan in deze toestand slechts veran dering brengen door de E.B.U. te reorgani seren en door alle aangesloten landen col lectieve maatregelen te laten aanvaarden, die ten doel hebben de economische stabili teit te bereiken. Elk eenzijdig of tweezijdig optreden moet ongunstig ontvangen wor den. „Aangezien de Verenigde Staten belang hebben bij handhaving van de Europese economische stabiliteit", zo besloot de mi nister, „zou het zijn nut hebben, wanneer zij een collectieve oplossing van de econo mische vraagstukken zouden aanmoedi gen." De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft ter kennis van de algemene zieken fondsen gebracht dat in het Staatsblad, dat op 15 April verschijnt, zal worden opgeno men de wet tot afschaffing van de uit kering bij overlijden van verplicht ver zekerden van algemene ziekenfondsen. Met ingang van 17 April komen de op de uit kering bij overlijden betrekking hebbende regelingen te vervallen. De algemene zie kenfondsen mogen geen uitkering bij over lijden meer verlenen voor verplicht ver zekerden, die na 16 April zijn overleden. Ten aanzien van de gevallen van overlij den, welke vóór 17 April hebben plaats gevonden, kunnen de uitkeringen ook na die datum nog worden verleend, mits bin nen drie maanden na het overlijden een kennisgeving aan het ziekenfonds is ge schied. In de deputatenvergadering van de A.R.- partij in'Utrecht is het program van actie van deze partij vrijwel unaniem aanvaard. Bij de bespreking van de candidatenlijst kwam de klacht ter sprake, dat prof. mr. L. W. G. Scholten te Utrecht op deze lijst geen kansplaats heeft gekregen. Dat dit niet is geschied heeft, naar dr. J. Schouten zeide, niets te maken met de mate van diens bekwaamheid, maar met allerlei overwegingen van het centraal comité der A.R. partij. Hij ontraadde het voeren van speciale acties voor bepaalde candidaten zowel voor de stemmingen als op het advies bij de verkiezingen. Van enige kanten werd echter vooi-gesteld aan prof. Scholten als nog een kansplaats te verlenen. De heer Schouten zeide, dat hij in zijn plicht als voorzitter te kort zou schieten door dit voorstel in behandeling te nemen. Dit is naar hij zeide onmogelijk omdat over het advies in zijn geheel gestemd wordt. „Men kan immers de uitslag der stemmingen in de kiesverenigingen niet annuleren?" zo zei hij. Een aantal deputaten verklaarde daarop overwegend bezwaar te hebben tegen aan vaarden van het advies, waarna de candi datenlijst zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Tot voorzitter van het centraal comité werd dr. J. Schouten herkozen. Mr. N. B. Roosjen werd herkozen als tweede voorzit ter. Tot leden werden benoemd de heren A. Stapelkamp, prof. dr. I. H. van Riesen, mr. T. Bout, prof. dr. J. Severijn, J. Tjalma, ds. D. Biesma jr. en prof. dr. S. U. Zuide- ma. Hedenmorgen vroeg is een stoomkraan van veertig ton, die een stalen mast ver voerde voor de herstelwerkzaamheden aan de staalfabriek op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden gekapseisd, waar door de lange giek een gat van een halve vierkante meter sloeg in de buitenmuur van de fabriek. De kraandrijver kon zich nog bijtijds uit de voeten maken, evenals de andere arbeiders, die in de directe om geving van het gevaarte aan het werk waren. De stoomkraan, die op rails rijdt, had de stalen mast opgetakeld toen zij uit balans raakte, wankelde en met een da verende slag kapseisde. De machinist heeft nog geprobeerd, de stalen mast te laten vieren, maar de kraan bleek toen reeds te veir uit haar evenwicht te zijn. BINNENLAND De vloot van 64 schepen van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot-Maatschap pij N.V. te Amsterdam zal worden uitgebreid met elf nieuwe schepen, die thans op Ne derlandse werven in aanbouw zijn. Hierbij zijn vijf kustvaartuigen. Eén daarvan de „Boreas", zal aan het einde van deze maand zijn proeftocht, maken. De Koningin zal, zoals gemeld is, op 18 Juli een bezoek aan Gouda brengen ter ge legenheid van de opening van het gerestau reerde stadhuis. Op haar weg naar Gouda zullen de Koningin enkele bezienswaardig heden in Oudewater en Haastrecht worden getoond. Voorts staat de bezichtiging van een bedrijf in Moordrecht op het programma. Uit de Maas bij de stuw te Borgharen is het stoffelijk overschot opgehaald van de 55-jarige schilder J. Martin uit Maastricht, die op 18 Maart verdronk bij het ongeluk aan de Wilhelminabrug te Maastricht toen de stelling waarop drie mannen stonden naar beneden stortte. De Amsterdamse verkeerspolitie zal van 15 April tot 31 Mei controle op de remmen van motorvoertuigen houden. Vrijwillige controle van remmen wordt gehouden op het ijsclubterrein bij het Concertgebouw te Amsterdam. Een Amerikaans ijscircus zal een tour- née maken door Nederland. Het circus heeft 22 stalen masten van 23 meter hoogte, vijf duizend zitplaatsen en een grote transpor tabele ijsvlakte. Opbouw en afbraak nemen acht dagen in beslag. Het verdient aanbeveling, telegrammen aan de Koningin met gelukwensen ter gele genheid van haar verjaardag liefst vóór of op 28 April aan te bieden. Deze telegrammen worden verzameld en op 30 April afgeleverd. De Rotterdamse rechtbank heeft de 39- jarige J. J. O. uit Rotterdam, die in Haarlem en Den Haag rijwielen had gestolen, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De Indrapoera van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd wordt morgenmiddag uit Indonesië te Rotterdam verwacht. Op 10, 11 en 12 April zal het Nationaal Jongeren Verbond te Noordwijk aan Zee zijn jaarlijkse centrale kafiercui-sus houden. Spre kers zijn: kolonel P. I. Hoogenhout, ambas sadeur van de Unie van Zuid-Afrika, luite nant-generaal M. R. H. Calmeyer, vice- admiraal F. J. Kist, G. Bos. bedrijfspsycho loog en pater W. Loop. De dertigjarige houwer J. N. H. uit Hoensbroek is in de staatsmijn „Emma" bij het plaatsen van een stijl aan het front van een afvoergalerij op de 410-meterverdieping door een vallende steen getroffen en om gekomen. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Door douane-ambtenaren in Vaals is een auto aangehouden, die in een geheime bergplaats 65 kilo koffie naar Duitsland ver voerde. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op no. 14858 een prijs van f 50.000 gevallen. De'Nedcrlandse radiocommentator bij de U.N.O., Pei'son, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Nederlandse consul-generaal in New York heeft hem de aan deze onderscheiding vei'bonden versier selen overhandigd. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zal op Donderdag 17 April geen audiëntie verlenen. In tegenstelling tot hetgeen de initia tiefnemers tot Nederlandse deelneming aan de economische conferentie te Moskou heb ben medegedeeld maakt de heer G. J. van Waveren te Haarlem geen deel uit van de groep Nederlanders die de reis naar Moskou heeft aanvaard. De heer D. v. d. Berg te Haarlem is te Rotterdam geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte. ADVERTENTIE WINDJACKETS SWEATERS Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief luidde de eis van de offi cier van justitie bij de Leeuwarder recht bank tegen W. F., die in 1933 benoemd was tot notaris op Terschelling en op 8 April 1952 uit zijn ambt werd ontslagen. Tussen deze beide data is, volgens de ten lastelegging, door zijn handelingen aan tal van mensen met kleine inkomens op het eiland en in Friesland, evenals aan ver schillende van zijn collega's een schade toe gebracht, die in totaal volgens een voor lopige berekening ongeveer f 60.000 be- rioopt. Toen W. F. op verzoek met verlof ging op 17 Decembei-, zou hij nog hebben getracht de zaak te redden door van colle ga's tienduizenden guldens te lenen. De notaris verklaarde voor de Leeuwar der rechtbank, tot het laatst toe te hebben gemeend, dat zijn activa het passief zou den overtreffen. Het accountantsrapport leerde anders: de baten bedroegen ruim geschat f 121.000.en het passief beliep f 182.000.Onder het passief bevinden zich privé leningen en van derden opge nomen gelden tot een bedrag van bijna f 92.000.—. De president vroeg hem of hij zelf dik wijls had gedacht, dat hij zakelijk niet vol doende inslag had voor het uitoefenen van het notarisambt, waarop hij bevestigend antwoordde. De officier van justitie zei in zijn re quisitoir, dat een dergelijk falen schokkend is, omdat de maatschappij er op moet kun nen rekenen, dat een door de Kroon be noemde ambtenaar volledig betrouwbaar is. Volgens hem heeft de verdachte in het begin van zijn ambtsperiode niet sterk ge noeg in zijn schoenen gestaan tegenover de vele verleidingen, die dagelijks een notaris bedreigen. Een notaris is niet bevoegd be paalde geldzaken te verrichten, maar toch heeft verdachte zich jaren lang met kas siers- en bankzaken bezig gehouden, ondanks het feit/ dat hij herhaaldelijk door de kamer van toezicht is gewaar schuwd. Om het ene gat te stoppen, maakte hij twee of drie andere gaten en, zoals het veelal gaat, werden de kleine mensen de dupe. De raadsman van verdachte beschreef hem als een man wiens psychische zwak heid zich heeft gewroken. Pleiter zou graag een psychisch onderzoek zien vóór het benoemen van notarissen. Verdachte ondersteunde met kwistige hand familie leden met bedragen, die hij onmogelijk kon missen. Pleiter vroeg de rechtbank de grootst mogelijke clementie te willen bo* trachten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 14