Erepromotie van Koningin Juliana aan de Columbia-universiteit Weerbericht „Ik aanvaard deze graad als een hulde aan het Nederlandse volk" Haarlems Dagblad Engelse particulieren sloten grote transacties met China Amerikaanse staalindustrie door de regering gevorderd Spionnage-affaire in Zweden ontdekt Zijgevel van kasteel „Éysden" ingestort Zinrijke redevoeringen Duitse militairen in het Nabije Oosten Pinay won tien maal het vertrouwen Het woord is aan Truman greep in Staking van 650.000 man voorkomen Rede der Koningin Een inwoonster omgekomen Economische conferentie in Moskou Eerste phase van Duits- Joods overleg geëindigd SS-ers en oorlogs misdadigers Mededeling Het ontslag der Urkers Regering vertrouwt op spoedige regeling Zuiderkruis vertrok met 800 emigranten Ook morgen nog zacht weer 66e JAARGANG No 23 2 'Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel^f. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 9 APRIL 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT EDITIE 2 9 6e JAARGANG No 85 Uitgave van de Grafische Bedrijven Dainiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK, (A.N.P.). „Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina van Oranje Nassau, Koningin der Nederlanden, dochter van een groot en algemeen geliefd souverein, gepromoveerd in litteratuur en philosophic aan de universiteit van Leiden, actief werkster voor de verdediging van haar landgenoten tegen de noden in een tijd van wereldpressie, die door haar voorbeeld gedurende vijf jaren van opgedrongen ballingschap het vertrouwen van al haar onderdanen in de uiteindelijke overwinning wist te houden". Deze woorden, als deel van de overwegingen die hebben ge leid tot het verlenen van het eredoctoraat in de rechtswetenschappen aan de Columbia universiteit, weerklonken Dinsdagmiddag in de grote blauw en zacht geel gestoffeerde aula van deze wereldberoemde universiteit. Zij werden uitgesproken door de vice- president, dr. Grayson Kirk, bij afwezig heid van de president. Onder het hemels blauwe baldakijn waren gezeten respectie velijk ter rechter en ter linkerzijde van de vice-president, Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het was doodstil toen de overwegingen, die geleid hebben tot het verlenen van het eredoctoraat, werden voorgelezen. .."Wij zijn trots Koningin Juliana vandaag te ver welkomen," zo zeide de deken van het Barnard College, die de koninklijke candi date voorstelde, ..niet alleen omdat haar bezoek hechte vriendschap tussen onze landen symboliseert, maar mede omdat zij een opvallende persoonlijkheid is." Met rustige stem en de nadruk leggend op elke belangrijke zinsnede, sprak Ko ningin Juliana vervolgens een rede uit, na dat zij de bul in ontvangst had genomen. „Mijn diepgevoelde dank, mijnheer de voorzitter, voor de grote eer, uit uw han den de graad van doctor in de rechtsweten schappen te mogen ontvangen. Persoonlijk acht ik mij deze graad geheel onwaardig, vooral waar deze wordt verleend door een zo eerbiedwaardig en eminent collegte van vele van de vooraanstaande geesten van onze tijd. Wanneer ik deze graad aanvaard, dan doe ik dat, omdat ik gevoel dat het een hulde is, gebracht aan het rechtsgevoel van het Nederlandse volk van nu", aldus begon Koningin Juliana haar rede. Ver volgens zeide zij onder meer: „Kennis en wetenschap ontsluiten de toe gang tot vooraanstaande plaatsen in de menselijke samenleving. Zij doen dit zowel voor het individu als voor de groep, voor de natie zowel als voor de groep van natiën. Ik geef toe, dat er, hoe ingewikkelder en hoe meer dooreen geweven het patroon der samenleving is geworden, des te meer be hoefte is ontstaan aan verschillende experts. Maar hier stuiten we op het gevaar ten onrechte détails met het wezen te verwar ren. Wij vergeten dikwijls, dat wij mensen niet alleen maar brillante experts op zeer beperkte terreinen moeten zijn. We worden zo zeer gespecialiseerd, dat wij opgeleid worden tot hersens op wielen: men ziet hersens vervoerd door de wielen van de ..subway" en men ziet hersens ach ter dikke sigaren, zich voortbewegend in luxueuze auto's, door de wielen gebracht naar hun détailvakken. Hoe dan ook: gees ten met enige zeer conventionele en arm zalige overblijfselen van een hart, en nog minder van een ziel; arme uitgebuite ex perts. Dit betekent zwakheid voor de maat schappij. Het is een vorm van ontbinding: als een planeet die tot gruis is geworden; de wezenlijke kern is verloren. Het is dank zij de wetenschap, dat de hele wereld binnen ieders bereik ligt en dat de mensheid op weg is naar een we reldeenheid, daarbij alle mensen tonend, dat zij één behoorden te zijn. Maar het is aan de menselijke ziel, het menselijk hart en verstand te beseffen, dat zij zelve de oorsprong en het doel zijn, het begin en het einde van alle gebruik, dat wij van de natuur maken. Laten wij nooit vergeten, dat deze aarde ons speelveld is; het is niet aan de natuur onze me.sster te worden en de oorzaak te zijn van de ontbinding van ons wezen zelve. Indien wij onze innerlijke roepstem niet volgen, kunnen wij onszelf wel als verloren beschouwen. De menselijke samenleving is in wezen een eenheid. Zie met aandacht om u heen naar de tekenen, en ik denk dat ge het er mee eens zult zijn, dat dit begrip groeiende is. Persoonlijk zie ik het aan kracht win nen, hier en daar en overal.Wanneer iedere man en iedere vrouw het begrip hervindt „iemand" te zijn, ieder een geheel eigen persoonlijkheid als niemand anders, ieder met een geheel eigen taak jegens de ge meenschap, dan zullen we op de goede weg zijn. Ik hoop en vertrouw in diepe ernst, dat ons nieuwe tijdperk geleerd zal hebben van de fouten in het verleden begaan en gelijk een jonge Phoenix een vlucht zal nemen hoger dan ooit te voren, een groter gezichtsveld van aarde en hemel bestrij kend." De Zweedse veiligheidspolitie heeft een nieuwe, ogenschijnlijk zeer ernstige, spion nage-affaire ontdekt. Ongeveer drie weken geleden bereikten de veiligheidspolitie de eerste aanwijzin gen.Er werd door de politie-ambtenaren onder hoogspanning gewerkt. Het spoor leidde tenslotte naar Stockholm. Zaterdag werd de eerste arrestatie verricht. De ar restant is een 57-jarige man uit Stockholm, die werkzaam is in overheidsdienst. In zijn functie kreeg hij dagelijks inzage van „ge wichtige documenten". Hij zou vertegen woordigers van een „vreemde mogendheid" van de inhoud op de hoogte hebben ge steld. Zondag en Maandag is de arrestant aan een langdurig verhoor onderworpen. De politie is er thans zeker van, dat de man in zijn spionnage-activiteit is gehol pen door andere lieden. Men verwacht dat nog verscheidene arrestaties zullen volgen. Bij haar aankomst voor het Waldorf Astoria Hotel in New York werd de Koningin ver welkomd door Diane van Leeuwen; een meisje van 6Vz jaar, wier vader in ons land geboren is. Als welkomstgeschenk bood Diane de Koningin een grote bos tulpen aan. Achter haar ziet men Prins Bernhard. OP pagina 3 geven wij een samen vatting van de rede die Koningin jLiliana heeft gehoiLd.cn lot de leden van de Veiligheidsraad. Hedenmorgen tegen half zeven stortte de Oostelijke zijgevel van het kasteel „Eijsden",, aan de Maas bij Eijsden, dat bewoond wordt door de gravin R. de Liede- kerke, plotseling met donderend geraas in de gracht. De kamers op de eerste en tweede verdieping werden verwoest. De 63-jarige linnen-juffrouw Sabine Wij- nands werd onder het puin bedolven en kwam om het leven. Toen de muur scheurde waarschuwde zij nog de in een aangrenzende kamer slapende 55-jarige gouvernante Germaine Thiriet, die later door de kok kon worden gered, door het openbreken van een deur. Mej. Wijnands liep toen terug naar haar eigen kamer, die op dat moment instortte. Aangezien nog meer instortingen worden gevreesd, moesten de opruimingswerk zaamheden voorlopig worden gestaakt. De gravin en haar kinderen waren niet op het kasteel aanwezig. Plet wegschuiven van de fundering van een der torens wordt als de vermoedelijke oorzaak - van de ramp be schouwd. Het eerste onderzoek werd inge steld door de officier van justitie te Maas tricht, de commandant van de plaatselijke groep der rijkspolitie en de burgemeester van Eijsden. De inmiddels gewaarschuwde graaf René de Liedekerke is bij het kasteel aangeko men. Deze woont in België en is een zwager van de gravin De Liedekerke, wier echt genoot in de oorlog door de Duitsers werd gefusilleerd. Het kasteel werd tussen 1630 en 1650 ge bouwd en staat op de lijst van landgoede ren in Limburg, waarop de Natuurschoon- wet van 1928 van kracht is. MOSKOU (Reuter). De werkcommis- sies van de internationale economische con ferentie te Moskou hebben Dinsdag de be sprekingen voortgezet over de vooruitzich ten voor de handel tussen Oost en West en de maatschappelijke gevolgen daarvan. De meeste groepen houden zich op het ogenblik bezig met de bespreking van con crete handelstransacties. Particuliere za kenlieden nemen ook voeling met Sovjet- Russische handelsbureaux en met leden van buitenlandse handelsdelegaties. Een bureau van de conferentie, dat twee dagen geleden werd opgericht t'er verge makkelijking van de particuliere handel, maakte Dinsdag bekend, dat meer dan 100 Hier ontvangt de Koningin, gehuld in de traditionele doctorstoga, de bul ter bevesti ging van het haar verleende eredoctoraat in de rechten uit handen van dr. Grayson, de vice-president van de befaamde Columbia-universiteit. Geheel rechts: Prins Bernhard. (Radiografisch overgebrachte foto) ZOOCOOCOOOOOOOI ccooccoooccoooooccococcoccoococoocc* Van onze correspondent in New York) Toen Koningin Juliana de duizenden gasten toesprak aan het diner in de schitterend met kaarsen verlichte, en met een overvloed van tulpen ge decoreerde balzaal van „Waldorf Astoria" drong het meer dan ooit tot ons door hoe gelukkig Nederland zich prijzen mag deze vrouw als vorstin te hebben. Ook de Amerikanen voelen dat trouwens zo aan, vandaar het buitengewoon hartelijke onthaal. De charme van Koningin Juliana in verschillende persoonlijke ontmoetin gen was voor menigeen onweerstaanbaar en telkens geeft men daar weer uiting aan. Het uithoudingsvermogen van ons Koninklijk Paar, zowel als van het ge volg, is daarbij waarlijk bewonderenswaardig. En de Nederlanders in Amerika, die deze reis mee hebben helpen voorbereiden, verheugen zich daar ten zeerste over. Echter zou de gehele tournee toch, ondanks de mas sale effecten en de persoonlijke charme van de Vorstin, niet zulk een grote betekenis hebben gekregen, ware daar niet de sterke persoonlijkheid, van de Koningin, die zich. op Soesldijk met zorg heeft bezonnen op de bood schap, welke zij aan Amerika en de wereld zou brengen. Ernstige bezinning en een hoog verantwoordelijkheidsgevoel kenmerkten haar woorden, en haar redevoeringen troffen bijzonder door het sterke contrast met zoveel holle rhetoriek van deze tijd. Wanneer' wij ons ver oorloven mogen onze Nederlandse lezers een goede raad te geven, dan is het deze: „Leest niet alleen hoeveel snippers er dwarrelden in New lork, hoeveel glazen champagne er geschonken toerden op recepties, maar be zint u op de woorden van de Vorstin, die slechts één doel hebben, namelijk bevorderen van de sfeer, waarin de vrije wereld- kan voortbestaan. Wan neer men de redevoeringen heeft gehoord en ze later nog eens aandachtig herleest wordt dat duidelijker dan ooit. De Duits-Joodse besprekingen over de schadeloosstelling, welke in kasteel Oud- Wassenaer werden gehouden, zijn gisteren voor enige tijd geschorst. Men zal, als eerstvolgende phase, de be sprekingen tussen de West-Duitse en de „conference"-delegaties op 19 Mei her vatten. Die tussen de West-Duitse en de Israëlische delegaties zullen dan in de tweede helft van Juni worden voortgezet, wanneer de West-Duitse delegatie in staat hoopt te zijn, bindende verklaringen te doen met betrekking tot de bedragen, welke de regering te Bonn zal kunnen betalen aan Israël en aan de „conference on Jewish material claims against Germany" (de groepering van 23 grote Joodse organisa ties). Prof. Franz Böhm, de leider der West- Duitse delegatie, vertelde in een persconfe rentie dat de Duitsers rekening te houden hadden met de Londense schuldenconfe rentie. want men moest van Duitse zijde een totaal-overzicht hebben van de schuld verplichtingen, alvorens voorstellen te kunnen doen. De Londense conferentie is echter goed gevorderd, zodat midden Juni wel binden de Duitse verklaringen kunnen worden gedaan. „Er zijn grenzen" Prof. Böhm verklaarde nog, dat zijn re gering aan de aanspraken van Israël en van de „conference" een zeer grote bete kenis hecht, maar men moest er rekening mee houden dat er aan de buitenlandse betalingscapaciteit van Duitsland een grens is. De Duitse mogelijkheden worden be grensd door een muur, waarover men niet kan komen. zakenlieden uit 40 landen in de gelegenheid gesteld zijn om besprekingen te voteren met vertegenwoordigers uit dezelfde bran che en dat reeds enkele transacties geslo ten waren. Silverman, die als vertegenwoordiger van Labour zitting heeft in het Britse La gerhuis en een van de Engtelsen is, die aan de conferentie deelnemen, heeft Dinsdag medegedeeld, dat tussen een Britse groep zakenlieden en een Chinese delegatie trans acties zijn afgesloten tot een bedrag van 10 millioen pond sterling aan beide zijden. De goederen, die aan Britse zijde aan China verkocht zouden worden, zouden voor 35 procent van het bedrag bestaan uit textiel, voor 30 procent uit chemische producten en voor 35 procent uit metalen, zo deelde Silverman mede. China zou naar Engeland zenden voor 25 procent van het overeenge komen bedrag aan bunkerkolen, voor 20 procent aan eieren en eierproducten en voor 55 procent aan agrarische producten als sojabonen en zaadolites. Leden van de Britse groep verklaarden, dat z'e deze onderhandelingen slechts als particulier hadden gevoerd. In de brief wisseling na het totstandkomen van de transactie wordt in de Britse brief gezegd, dat de Engelsen persoonlijk en gezamenlijk zich zullen inspannen tegenover de Britse regering, de handelsorganisaties en de af zonderlijke handelaren, opdat de bij deze overeenkomst beoogde handel op eerlijke wijze wordt uitgevoerd. behoudens de eventueel aan beide zijden nodige rege ringsvergunningen. Het Britse ministerie van Handel weiger de Dinsdag commentaar te geven op de particuliere handelstransactie, waarvan Silverman te Moskou mededeling heeft ge daan. „Wij zullen graag onze handel met China voortzetten, maar wij kunnen geen commentaar geven op de genoemde pro ducten," zo verklaarde een woordvoerder van het ministerie. De gebruikelijke kana len voor de Chinese handel zijn de agen ten te Hongkong en Sjanghai, die zich reeds met zaken met China bezighouden, zo voeg de de woordvoerder hieraan nog toe. De activiteit van voormalige SS-lieden en Duitse officieren in het Nabije Oosten is niet beperkt gebleven tot Egypte, waar ongeveer 150 vroegere Duitse officieren, onder wie vele, die van oorlogsmisdaden worden verdacht, als instructeurs van het Egyptische leger werkzaam zijn. Volgens het in München verschijnende weekblad „Echo der Woche" is voornamelijk ook Syrië in de afgelopen jaren een aantrek- kingspunt geweest voor Duitse militairen. De aanwerving voor Syrië is de laatste maanden sterk toegenomen. Het laatste grote transport is van Duitsland over Mera- no en Bari naar Arabisch gebied gegaan. Zij waren in Hannover aangeworven. Ook in 1950 is het vrij grote groepen officieren gelukt om via Genève naar Damascus te komen. Voordien waren daar reeds vele ontsnapten uit het Afrikacorps en uit het Britse interneringskamp op Cyprus heen gekomen. Daaronder bevindt zich ook de overste Kriebel, de rechterhand van Rom mel. rcccoocxxxxxxxxxxxxx» PARIJS, (Reuter) De Franse premier Pinay heeft Dinsdag tien maal het ver trouwen van de Nationale Vergadering ge kregen. Hij won door zijn standvastigheid de steun voor zijn pogingen tot redding van de franc en stabilisering van de prijzen. Van grote betekenis was ook het feit, dat bij stemming over de belangrijkste vertrouwenskwestie het verlenen van amnestie voor belastingontduikers een derde van de Gaullistische afgevaardigden, die officieel in de oppositie zijn, vóór stemden. Pinay is de derde premier, die getracht heeft de begroting van 1952 door de Franse Nationale Vergadering aangenomen te krij gen. Hij is de eerste, die er in geslaagd is. Dit is eerste na-oorlogse evenwichtige begroting, waarbij geen nieuwe belastingen zijn ingevoerd en het is tevens de eerste De Bosch Kemper: Beter een leven vol teleurstelling dan een leven zonder ideaal. maal, dat bezuinigingen op grote schaal op de uitgaven van het bestuursapparaat met succes ter goedkeuring aan het parle ment zijn voorgelegd. De stemming over de belangrijkste pun ten van de begroting begon Dinsdagmorgen negen uur en was dertien uur later ge ëindigd. De begroting als geheel werd aangeno men met 311 stemmen tegen 206. Voor stem den gematigd conservatieven, radicalen, linksradicalen, ongeveer 40 Gaullisten en de meeste volksrepublikeinen. Socialisten en communisten stemden tegen. Ongeveer 75 Gaullisten en 30 volksrepublikeinen onthielden zich van stemming. Behalve natuurlijk op Tweede Paasdag, zal ons blad ook op Goede Vrijdag, de traditie getrouw, niet verschijnen. Onze bureaux zullen op Goede Vrijdag de gehele dag gesloten zijn. NEW YORK (Reuter). De staking in de Amerikaanse staalindustrie is niet door gegaan. Een half uur na het afbreken der onderhandelingen tussen werkgevers en vakbond had president Truman de minis ter van Handel, Sawyer, opdracht gegeven de industrie over te nemen. Voorts had Truman de minister gemachtigd met de vakbond van metaalarbeiders te onderhan delen over arbeidsvoorwaarden. In een door de radio en televisie uitge zonden rede van uit het Witte Huis had Truman verklaard, dat „de nationale vei ligheid en de vredeskansen afhangen van de Amerikaanse defensie-productie en deze productie hangt af van staal". Een uur voor de staking van ongeveer 650.000 arbeiders zou beginnen, heeft daar op de voorzitter van de bond van arbei ders in de staalindustrie, Murray, de sta- Op vragen van het lid der Tweede Ka mer en de heer Van der Zaal (A.R.) in verband met het door een Belgische reder aan Urker vissers in Argentinië aange zegde ontslag heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geantwoord, dat de plannen voor de emigratie der Urker vissers naar Argnetinië zich reeds in een vergevorderd stadium van uitvoering be vonden toen de regering er kennis van nam. De burgemeester van Urk heeft in deze zaak, zonder overleg te plegen met de Ne derlandse emigratie-autoriteiten, geheel zelfstandig onderhandelingen met Belgische ambtelijke instanties en de rederij Van Iseghem gevoerd. Ter elfder ure weid de Stichting Landverhuizing Nederland in deze aangelegenheid betrokken voor het af geven van een „verklaring van geen be zwaar", welke nodig is voor een Argentijns visum. Een dergelijke verklaring kon voors hands niet worden afgegeven, aangezien deze emigratie onvoldoende voorbereid was en omdat eerst door het gezantschap in Argentinië zou moeten worden onder zocht of de emigratie wel verantwoord was. Tevens werd een voorstel van de Belgische reder om de gezinnen van de vissers .waar onder zich jonge kinderen bevonden, tege lijkertijd met de schepen mee te laten rei zen als onverantwoord van de hand ge wezen. Na inzage van de contracten en een on derzoek van het gezantschap in Mar del Plata werden tenslotte de „Verklaringen van geen bezwaar" aan de Urkers ver strekt. De minister heeft na kennisneming van de gerezen moeilijkheden terstond door tussenkomst van zijn ambtgenoot van Bui tenlandse Zaken de nodige stappen doen ondernemen door het gezantschap te Bu enos Aires om de Urker vissers hulp te ver lenen. Het gezantschap heeft grote activi teit aan de dag gelegd en met betrekking tot huisvesting en levensonderhoud zijn reeds voorlopige voorzieningen getroffen. Eveneens worden pogingen in het werk gesteld om de door de Belgische reder op zich genomen financiële verplichtingen ten aanzien van het onderhoud van de in Urk achtergebleven gezinnen door hem voor lopig te doen nakomen. Het ligt in da be doeling, om indien een compromis met be doelde reder ten aanzien van de vissers niet mogelijk blijkt, deze elders in Argen tinië in hun eigen vak te werk te stellen. Reeds is daartoe contact opgenomen met Argentijnse werkgevers. De minister ver trouwt. dat binnenkort een bevredigende regeling in deze tot stand zal komen. De Zuiderkruis is gisteren met 809 emi granten van Rotterdam naar Nieuw-Zee- land vertrokken. Behalve deze Nederlandse emigranten, onder wie 120 kinderen beneden de twaalf jaar, bevindt zich één Luxemburger aan boord. Slechts 58 passagiers zijn ouder dan veertig jaar. Er zijn 600 mannen en 200 vrouwen. Het aantal alleenreizende per sonen bedraagt 650, onder wie tien ver loofde meisjes. Het grootste deel van de vrouwelijke emigranten gaat in Nieuw- Zeeland als hulp in de huishouding werken. In de bagageruimen van de Zuiderkruis gaan zeven auto's en tien montagewoningen mee, alsmede een truck met oplegger van een Rotterdamse groentehandelaar, die in Nieuw-Zeeland een transportbedrijf gaat beginnen. Het schip, dat de reis via het Panama kanaal zal maken, wordt op 11 Mei in Wellington verwacht. king afgelast. „De arbeiders zullen voor hun regering blijven werken", aldus Murray. Truman verklaarde voorts te verwach ten, dat werkgevers en werknemers zouden voortgaan met besprekingen. „Het is mijn oprechte hoop", aldus de president, dat de partijen zonder verwijl als het mogelijk is morgen reeds tot overeenstemming zullen komen". De staking zou de Amerikaanse staal industrie hebben lamgelegd en catastro- phale gevolgen hebben gehad voor de defensie-productie. Door het doven der hoogovens een voorzorgsmaatregel der directies waren reeds 100.000 arbeiders werkloos. De vol ledige staking zou 650.000 man hebben omvat. In Bergen aan Zee is het eens zo brede strand een smalle strook geworden en bij vloed slaat de zee er vaak tot aan de voet der duinen. Onder enkele Duitse kazemat ten uit de bezettingstijd is het zand voor een deel weggeslagen en de betonnen kolossen leveren nu een groot gevaar op voor de strandbezoekers. Men heeft daar om op de kazematten een duidelijke waar schuwing doen schilderen. Het K.N.M.I. deelt mede, dat het voor jaar nu in een groot deel van Europa te ruggekeerd is. In Frankrijk en Duitsland steeg de temperatuur op vele plaatsen bo ven 20 graden. Dinsdag drong de zachtere lucht ook tot het Zuiden van ons land door. De daarmee gepaard gaande snelle temperatuurstijging gaf in Noord-Brabant plaatselijk zelfs aanleiding tot vorming van enkele onweersbuien. In het Noorden van het land handhaafde zich echter nog de koelere lucht met veel bewolking en wat lichte regen. Intussen is op de oceaan een nieuwe actieve en diepe depressie ver schenen, die de Zuidelijke winden boven West-Europa geleidelijk aanwakkert. Daardoor wordt de warmere lucht uit Frankrijk steeds verder naar het Noor den getransporteerd. De oceaandepressie gaat vergezeld van een koudefront dat vanmorgen Ierland naderde, vergezeld van flinke luchtdrukdalingen en regen. Dit front zal de komende dagen verder naar het Oosten opdringen. Het is echter on waarschijnlijk dat de koudere lucht reeds vóór morgenavond ons land bereikt, zod'at ook voor morgen zacht weer verwacht mag worden. De Zuidelijke winden zullen echter ge leidelijk krachtiger worden. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende buien en in de nacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Aan houdend zachter. 10 April Zon op 5.55 uur, onder 19.29 uur. Maan op 20.11 uur. onder 5.31 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 April Hoog water: 3.51 en 16.05 uur. Laag water: 11.47 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1