Hartekreet namens milliarden mensen die in vrede wensen te leven ou> mat De waterwerken in de Tennessee Vallei BRIXON Koningin Juliana sprak de Veiligheidsraad toe „Samenwerking is slechts mogelijk in volle vrijheid" M.DOÜWMA EN ZN Agenda voor Haarlem Marijke-klok in handen der douane Recordhoogte van goud en deviezen reserve Tentoonstelling over de Staten-Generaal Nieuwe uitgaven XEDa 3 Dinsdagavond bood Hare Majesteit Koningin Juliana een diner aan in de Colony Club aan de leden van de Veiligheidsraad, die de uitnodiging allen hadden aanvaard In een indrukwekkende rede richtte de Koningin zich tot dit UNO-college met een bezielde aansporing tot bevordering van de wereldvrede een aansporing die klonk als een hartekreet namens alle volken der wereld: Russisch oordeel ,Kent u de Koningin Paleis Noordeinde wordt verbouwd Bezettingsschuld van het rijk met f750 millioen verminderd Minister Van den Brink naar Toronto Na verkeersongeluk overleden Gebruik van Zwitsers wapen voor handelsdoeleinden Het Duitse Concentratiekamp Meisjesschool ,,'t Kopje" WOENSDAG 9 APRIL 195 2 Mijn man en ik zijn zeer verheugd u vanavond bij ons te zien, om dat wij in u de UNO begroeten, en wij verwelkomen in uw persoon de grootmoedige en vertwijfelde poging der mensheid tot vrede en vei ligheid. Uw taak is er een van levensbelang voor de vrede van de wereld, hoe enorm moeilijk zij ook moge zijn. Waar ivij leven in een tijd zo vol van ernstig misverstand en ernstige onenigheden hebben we alle reden om dankbaar te zijn voor het bestaan in onze moeilijke tijd van een internationaal lichaam voor het waarborgen van de veiligheid. In de korte, maar veelbewogen geschie denis van deze raad heeft Nederland uw pad gekruist, wij waren het niet steeds ten volle eens over de wegen en midd.elen, maar wij waren het niet oneens mgt u, waar het ons gemeenschappelijk doel, een toestand van vrede, gerechtigheid en vrij heid te vestigen, betrof. In principe is er in ons land niemand, die een ander zijn vrijheid en onafhankelijk heid misgunt. Moge uw raad in siaat zijn zijn hoge plichten na te komen, die volken lerend in de woorden van het Handvest hoe „verdraagzaamheid te beoefenen en teza men in vrede met elkander te leven als goede buren". De handhaving van vrede en veiligheid brengt hoogachting voor de bestaande or de en wet met zich mee, zorgzaamheid voor gevestigde instellingen en eerbied voor die verhoudingen in de menselijke samenle ving, die hun waarde hebben bewezen. Aan de andere kant gebeurt het soms, dat nieuw leven groeit achter de oude orde, dat nieu we gezichten om de hoek kijken en dat nieuwe staten vragen om zitting te krijgen aan onze tafel, aanspraak op vol respect voor hun rechten makend en voor hun nieuwe waardigheid. Steeds weer maakt het oude en beproef de plaats voor het nieuwe en onbekende. Sommigen zullen het oude prijzen, in de mening dat er vele redenen zijn om er trots op te zijn. Anderen zullen het nieuwe ver welkomen, in het vaste geloof, dat de oude orde niet langer identiek is met gerechtig heid. In de UNO laten zowel het oude als het nieuwe, de regels van het gevestigde recht en hét ontwikkelingsproces, zich gelden. Tegenwoordig overschaduwt de vrees voor een nieuwe oorlog alles in de harten en geesten der mensheid. Waarom is het mensdom in de greep van zulk een grote angst? Is het dat het natuurlijke levens beginsel, dat de mens de meester is van zijn instrumenten, zijn werktuigen, zijn wapens, nu het gevaar loopt omgekeerd te worden: Dat het instrument de meester van de mens wordt, de dreigende robot, het monster dat wij zelf hebben gemaakt? Aggressie is zijn naam. Een van de methoden waardoor wij trachten het mensdom te redden is de or ganisatie der UNO en haar Veiligheidsraad. „Resoluter" Waar het op aankomt, is dat de UNO resoluter wordt in haar houding tegenover aggressie. Dit versterkt het vertrouwen in de UNO. De Volkenbond is aan zwakheid bezweken. Maar de werkelijke bereidheid van tegenwoordig handelend op te treden ter wille van een doel, dat in overeenstem ming is met de idee der UNO, koste wat het koste: dat is het wat telt en vertrouwen geeft ook voor de toekomst. Aggressie betekent elkander d!e dood te bieden, als noodzaak om voor zichzelf het leven op te eisen. Want als wij aggressie plegen, draaien wij een handvat om dat maakt dat het monster zich in beweging zet, onherroepelijk chaos en vernietiging veroorzakend. Twee milliard gewone, normale mensen, zoals u en ik, moeten terwille van hun vei ligheid het doen met een volkerenorganisa tie, die per slot van rekening nog hard worstelt om vervolmaking. Zij zien ver langend uit naar goede en bemoedigende resultaten. Het is nu juist veiligheid die zij nodig hebben, om te kunnen leven en zich te ont wikkelen. Al wat zij willen is van hun vrees voor elkaar af te zijn, die wederkerige vrees aan beide kanten van de wereld. Al wat zij willen is vrede, vrijheid, gerechtigheid, democratie, een behoorlijk leven, wat geluk. en zij willen dit allen. Zij willen het voor zichzelf, maar zij gun nen het ook van harte aan ieder ander. ADVERTENTTF. WOENSDAG 9 APRIL Stadsschouwburg: „Spaanse Brabander", (Amsterdams Toneelgeezlschap); 8 uur. Frans Hals: „Dr. Pretorius, vrouwenarts", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bright Victory", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Matthaus Passion", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Okinawa", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Onder de'hemel van Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Black Jack', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bomba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Spookhaven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 10 APRIL Rembrand)Palace, Lido: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur. Luxer: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Deze en andere dingen kunnen nooit op gedrongen worden door tyrannic, maar ik geloof, dat zij alleen bereikt kunnen wor den door de vrije samenwerking van de mensen. Maar eens zal de boze droom van deze tijd voorbij zijn. Zolang er nog leven is is er nog hoop. Tot besluit wil ik u nog een bijdrage geven op het thema van uw man daat. Mijn voorvader, de voorvechter der vrijheid in Nederland, zou volgens zijn vriend de dichter in een gedeelte van ons volkslied gezegd hebben: Mijn schild endc betrouwen Zïjt gi,j, o God mijn Heer, Op U zo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmer meer. Dat ik toch vroom mag blijven, Uw dienaar t'aller stond, De tyrannic verdrijven. Die mij het hert doorwondt. Mijnheer de voorzitter, leden van de Vei ligheidsraad, geëerde gasten, ik hef mijn glas ter ere van alle mensen en van hun veiligheid." Bezoek aan UNO-gebouw Koningin Juliana zat Dinsdagochtend in de Nedei'landse zietel van de Veiligheids raad in het 36 verdiepingen tellende ge bouw van de UNO. Het koninklijk paar ar riveerde omstreeks 10 over 11 bij het ge bouw en werd ontvangen door secretaris generaal Trygve Lie, de heer D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de UNO en dr. P. J. Schmidt, Nederlands lid van het UNO- secretariaat. Bij de begroeting was voorts aanwezig de Indonesische gedelegeerde bij de UNO, de heer Palar. De heer Von Balluseck stelde de leden van de Nederlandse delegatie aan Koningin en Prins voor. Iri het privé-kantoor van de secretaris generaal bracht Lie een toast uit op Hare Majesteit, de Prins en het Nederlandse volk. De Koningin beantwoordde dit met een toast op de UNO en zich wendende tot Tryve Lie zeide zij in het Noors: „Skol" (Prosit). xxooooooooc oooocooooooooooooccoooooooooccoc occoococ< Dinsdagavond, heeft Koningin Juliana tijdexis het diner, dat de leden van de Veiligheidsraad werd aangeboden in de Colony Club te New York, een lang gesprek gevoerd met de Sovjet-Russi sche vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad, Malik. Na afloop van het diner zei Malik: „De Nederlandse Koningin is een erg ge voelige en aardige vrouw". Voorts sprak de Koningin lange tijd met de Indonesische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Palar. XXXX5000000CO00000000000000000000000C0000000C0000C000000C NEW YORK (Van een speciale A.N.P.- correspondent). De kleinste klok van het carillon, dat het Nederlandse volk aan het Amerikaanse volk zal aanbieden, is weer terecht, of liever, was weer terecht. De klok, waarop gegraveerd is „Ik, de Kleinste en de Fijnste", was meegekomen met het koninklijke vliegtuig. Zij was ver voerd als diplomatieke post. Bij het uit laden van het vliegtuig schijnen echter ver schillende fouten te zijn gemaakt, waar door talrijke artikelen op het vliegveld bleven staan. Hieronder bevonden zich waarschijnlijk ook de boeken van Ton Koot. Aanvanke lijk verkeerde men volkomen in onzeker heid, waar de Marijke-klok gebleven was. Toen de plechtigheid in Meridian Hill- park in Washington een aanvang zou ne men, idealiseerde men zich plotseling, dat de klok niet aanwezig was. Gespannen keken de leden van het gevolg naar de processie, waarin het koninklijk paar het veld betrad, of mogelijk een der adjudan ten het pak meedroeg. Dit bleek echter, tot grote schrik, niet het geval te zijn. Men moest dit wel meedelen aan de Ko ningin. De hele rede van de Koningin was opgebouwd op de Marijkeklok en op het laatste ogenblik kon die rede niet veran derd worden. De Koningin deelde dit presi dent Truman mede en nauwielijks iemand heeft hiervan iets gemerkt. Thans blijkt echter, dat de klok zich bij de Amerikaanse douane bevindt, die een hardnekkige strijd levert met het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over het bezit van de klok en de andere artikelen. De Nederlandse autoriteiten in New York en Washington konden cïe ver slaggever van het A.N.P. Dinsdagavond niet meedelen, waar de klok zich thans precies bevindt. Men meende aanvankelijk, dat de zaak nu opgelost was. maar de douane werkt niet mee en de zaak is daar om niet zo eenvoudig. Men heeft echter wel goede hoop, dat de Marijke-klok spoe dig boven -water zal komen. De Amerikaanse radiospreekster McCreanj bevond, zich Zondag avond op een cocktail party bij Gimbels. Daar hoorde ze van haar vrienden, dat zich onder de gasten een Nederlander bevond. McCreanj ging naar hem toe en vertelde hem hoe zeer zij de Koningin en de Prins bewonderde en hoe ze er steeds naar verlangd had eens met hen kennis te maken. „Ik heb gehoord zo zeide zij clat het Koninklijk Paar met zijn gevolg hier is. Kent u misschien een hunner of kent u misschien de Koningin?" Als u het graag wilt", antwoordde de aangesprokene, „ik behoor zelf tot het gezelschap en als u het precies wilt weten: Ik ben de echtgenoot van de Koningin." De cocktail party had verder een geanimeerd karakter. <jo00000000<xx>0000c0000ccc0000c0c0s0000030c0c00coc0c0c000 De Koningin en Prins Bernhard hebben dezer dagen ook een bezoek gebracht aan Kingston, dat dit jaar zijn driehon derdjarig bestaan herdenkt. Het stadje werd in 1652 door Nederlanders ge sticht, die de plaats destijds Wiltwijck noemden. Koningin Juliana tekent het register in de Nederlands-Hervormde Kerk te Kingston. Nu de beslissing over de vestiging van het Internationaal Academisch Instituut is gevallen, is een begin gemaakt met de ver bouwing van het paleis Noordcinde in Den Haag. Zolang het Huis ten Bosch nog niet ge reed is, zal het paleis slechts gedeeltelijk voor het instituut beschikbaar komen. Het parterre-gedeelte aan de voorzijde blijft voorlopig nog gereserveerd voor de Konin gin, die van daar uit dan ook dit jaar op Prinsjesdag naar de Ridderzaal zal rijden. De bedoeling is dat in 1953 het gehele gebouw voor het instituut vrij zal komen. De balzaal, die bij de brand van 18 Mei 1948 ernstig heeft geleden, zal in de Em- pire-stijl worden gerestaureerd. De zaal zal worden ingericht als aula. De douane-controle aan dc Nederlands- Belgische grens te Wernhout-Wüstwezel zal in de komende zomer aanzienlijk worden vereenvoudigd, zo deelt de A.N.W.B. mede. Deze controle zal dan door de Nederlandse en Belgische douane en de Koninklijke Ma réchaussee en de Rijkswacht gezamenlijk geschieden. «XHATTWOqga - CHlCKAK/AtrCA I •rrjV**'L Georgia •Alabama l<cvr",""'fr'ul 'n m Na het bezoek aan New York zal het koninklijk paar een bezoek brengen aan het dal van Tennessee, waar de grote stModammen ivorden bezichtigd. Onze kaart geeft een volledig overzicht van deze dammen. Het totale complex stuwen en sluizexi is van eminent belang voor de electriciteitsvoorziening en de irrigatie van de centrale staten. De verkorte balans van de Nederlandse Bank, opgemaakt per 7 April, vertoont enige opmerkelijke wijzigingen, waarvan de belangrijkste wel is een vermindering met totaal 750 millioen van de beide posten, ontstaan door overneming door de bank van de uit de Duitse bezettingstijd stam mende rijksmarksaldi. De minister van Fi nanciën deelde vorige maand mee dat een bedrag van 856,3 millioen van de Mar shallrekening zou worden vrijgegeven, waarvan 750 millioen voor schuldaflos sing van het rijk, 76,3 millioen voor de bouw van 14 mijnenvegers en 30 millioen voor de productieviteitsbevordering. De schuldaflossing is thans in de boeken van de bank opgenomen. Het schatkistpapier door de bank overgenomen verminderde met 550 millioen tot 800 millioen en de boekvordering op de staat met 200 mil lioen tot 1300 millioen. De bijzondere reke ning (Marshallhulp) verminderde met het zelfde bedrag van 750.000.000 tot 1054 millioen. Andere saldo's, die veelal als tus- senrekening fungeren, daalden met 9 millioen tol 100 millioen. De bankbiljettencirculatie verminderde met 38 millioen tot 2912 millioen. De cleviezensituatie blijft verbeteren. Deze week bedroeg de aanwas 38.7 mil lioen, waardoor de deviezenreserve is ge stegen tot fi 993 millioen. Goud en deviezen tezamen hebben thans het recordbedrag bereikt van 2281 millioen tegen vorige week 2242\'2 millioen. Hij zal er op 2 Juni een jaarbeurs openen De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, zal op uitnodiging van de Canadese regering op 2 Juni de officiële opening verrichten van de internationale jaarbeurs te Toronto. Minister Van den Brink en zijn echtge note zullen de gasten zijn van de Canadese regering. Zij zullen drie dagen in Toronto blijven. Vóór hun terugkeer naar Nederland zullen zij een bezoek brengen aan de Ca nadese hoofdstad. De 34-jarige mevrouw A. V. W. die Za terdagmiddag op de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord ter hoogte van de Van Nesstraat bij het oversteken van de weg door een motorrijder werd aangereden en bij dat ongeluk, een schedelbasisfractuur opliep, is in de Maria-stichting overleden. De directeur van een wasinrichting te Rijswijk is destijds wegens overtreding van artikel 435 van het Wetboek van Straf recht (gebruikmaking op briefpapier van het Zwitserse wapen) door de kantonrech ter in Den Haag veroordeeld tot 6 gulden boete. De Haagse rechtbank sprak hem vrij. De Hoge Raad heeft dit vonnis ver nietigd en de zaak naar het gerechtshof te 's Gravenhage verwezen, dat opnieuw een veroordeling gaf van 6 gulden boete, waar op de veroordeelde beroep in cassatie aan tekende. De advocaat-generaal overwoog dat een verbod van het gebruik van bedoeld wapen voor commerciële doeleinden niet in de wet staat en dal van een krenking van na tionale gevoelens geen sprake is. Hij con cludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. De Hoge Raad zal over vier weken arrest wijzen. Onder de gemeente Bemelen zijn met behulp van een dragline de wrakstukken van een Duitse jachtbommenwerper opgegraven. De beide motoren zaten zeven tot acht meter in de grond. Er werden in totaal zes bommen door de mijnopruimingsdienst gedemonteerd. Het toestel was in September 1944 door Amerikaanse jachtvliegtuigen neergeschoten. (Van onze parlementaire redacteur) Een tentoonstelling op het gebied van staatsburgerlijke opvoeding zal van 27 Mei te zien zijn in het gemeentemuseum in Den Haag. Deze tentoonstelling heet „Staten- Generaal", terecht voorzien van de onder titel „Van standenvertegenwoordiging tot volksvertegenwoordiging. De opzet is namelijk om, te beginnen met wat eens, in de Bourgondische tijd, de Staten-Generaal was (toen slechts een standenvertegenwoordiging met zeer ge ringe zeggenschap) en te eindigen met een weergave van onze hedendaagse Staten- Generaal, de burgerij een nadere kijk te verschaffen op de geschiedkundige ontwik keling van deze instelling. Maar naast de geschiedkundige kant zal de tentoonstel ling met behulp van belangwekkende his torische stukken, van portretten, politieke caricaturen en dergelijke de bezoekers tonen wat hun parlement is, wat het doet en hoe het werkt. Voorlopig zal het niet mogelijk zijn de tentoonstelling, die zeker een tweetal maanden of wellicht nog langer zal duren, een reis door het land te laten maken. Maar in nauwe samenwerking met hetgeen er straks in Den Haag te zien en te leren valt, zal een korte film „De Staten-Gene raal" worden gemaakt, insgelijks als histo risch en opvoedkundig beeld, waarvan men mag hopen, dat zij alom in den lande zal worden vertoond. Een en ander geschiedt onder auspiciën van het Haagse Cultureel Centrum. Een comité, waarin onder anderen de voorzit ters van de beide Kamers alsmede de grif fiers zitting hebben, geeft zijn beste krach ten aan dit alles. De landsoverheid heeft een bedrag beschikbaar gesteld, in het bijzon der voor de film, de gemeente Den Haag draagt het hare bij en voorts bestaat de verwachting, dat de politieke partijen mede gelden zullen opbrengen ten behoeve van dez^ opvoeding van de burgerij. Mogelijk zullen ook nog enige provinciebesturen van daadwerkelijke belangstelling blijk geven. Haagse schilders en andere kunste naars krijgen in de opzet van de tentoon stelling een verblijdend aandeel. Tenslotte zal het bezoekend publiek vrii veelvuldig het voorrecht genieten, dat de Kamervoor zitters en de griffiers en kopst"kken uit het parlement, als nuttige voorlichting ver schaffende gidsen zullen optreden. A ntrrnrnrMTTF HifitiitiiHtiinitifiiiiiiiitmiiiiiitmiiiiiiiiiiia Herenkleding gemaakt door expertsj GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 Tclcf. 15438. ■miiiiiiiimmiiiimnJiimimiiMi' Een belangwekkende studie Dr. E. A. Cohen, Hei Duitse concen- iratiekamp, Een medische en psycho logische studie Uitgeverij H. J. Paris, Amsterdam. Het boek van dr. E. A. Cohen heeft weinig tijd nodig gehad om meer belangstelling tot zich te trekken dan de meeste proefschriften in een eeuw bibliotheek-bewoning gegund wordt. Men kan hiervoor verscheidene oor zaken bedenken: ten eerste wordt het, ook al door de internationale verhoudingen, steeds moeilijker met Duitsland af te rekenen door het zonder meer een onuitwisbare schuld toe te schrijven, ten tweede blijkt het concentratiekamp meer en meer een vaste „bestuursvorm" te zijn geworden in de sta ten, waar men de ook in dit land door sommigen begeerde „Eenheid" heeft weten te verwezenlijken. De motivering voor dr. Cohen's schrijven van dit boek is persoon lijk: hij heeft op deze manier zijn eigen concentratiekamp-ervaringen verwerkt, met behulp van te boek gestelde verwante er varingen van een groot aantal anderen. De technisch-psychologische verdiensten van zijn verrichting zullen hier niet behan deld worden; de bedoeling van deze bespre king is alleen, iets van de inhoud weer te geven. In het eerste van de vier hoofdstukken, waarin het boek is opgezet, worden de functie en de inrichting van het Duitse con centratiekamp behandeld. In het algemeen zijn deze wel bekend; het overzicht dient voornamelijk ter verduidelijking van wat er verder komt. Het tweede hoofdstuk gaat over „Medische aspecten van de concentratiekampen". Hierin worden zowel de ziekten besproken, die de gevangenen „vanzelf" het makkelijkst op liepen, als de beruchte proefnemingen in het belang van de Duitse medische wetenschap, en de toepassing van wat voor euthanasie, voor daden uit medelijden moest doorgaan. Deze twee hoofdstukken zijn ir. hun zake lijkheid de meest ontstellende van het boek; zelfs al wekken de meeste feiten geen ver rassing meer, zo sober gegroepeerd zijn zij zeer geschikt om de oude afschuw te ver sterken. Maar de laatste twee hoofdstukken bevatten toch dat, waar de lezer eigenlijk om komt. Het derde behandelt „De psychologie van de Haftling", in drie stadia: het aanvanke lijke, dat van de aanpassing en dat van het berusten. Bij de gevangenen, die enigszins voorbereid waren op wat hen wachtte, trad gewoonlijk als zij het. kamp binnenkwamen een acute depersonalisatie op: een scheiding tussen de persoon die ondervindt en de per soon die beschouwt. Daardoor werd hun de aanpassing makkelijker gemaakt; degenen die tengevolge van verdringing van hun verwachtingen van het kamp een aanvan kelijke schrikreactie ondervonden, vervielen daarna eerst in apathie, dan in droefenis, en waren meestal niet in staat zich aan te passen. Wat de problemen van de aanpassing betreft: aan het verlies van de persoonlijke vrijheid (en men wist niet voor hoe lang), aan de menselijke degradatie (het naams- verlies!). aan de honger zij die een eigen geestelijk leven hadden waren in het alge meen beter in staat die te behandelen dan de anderen: zij hadden een sterker verlangen om in leven te blijven. Regressie-verschijn selen begonnen zich in deze periode altijd voor te doen; door het kampleven werden de gevangenen teruggedrongen naar een lagere psychische ontwikkelingstrap. Door de vol ledige afhankelijkheid en onverantwoorde lijkheid ontkwam bovendien niemand aan identificaiic met de S.S.. die als vader-imago fungeerde, maar alleen de Kapo. de gevange ne die met een deel van het gezag over zijn medegevangenen belast was, identificeerde zich geheel: de móesten bleven door min achting voor de moraal van de S.S. toch nog op een afstand. Haat werd er niet gevoeld voor de kampleiding, omdat, zegt Cohen, die zich alleen kan richten op eigenschappen die als menselijk herkend worden. Als de gevangene de aanpassing-phase had doorgemaakt (die vergde gemiddeld een jaar), kwam hij in het stadium van de berus ting: aanvaarding van het doodsgevaar en van de normen van het kampleven, geken merkt door kameraadschap en een soort humor, door jalouzie jegens de mensen bui ten het kamp en jegens degenen erbinnen die er beter aan toe waren, en door een aan de S.S. ontleende aggressiviteit. Maar het was een klein aantal van de gevangenen dat dit stadium ooit bereikte; verreweg de mees ten bezweken al in de eerste maanden, door dat zij niet. in staat waren zich aan te passen, of in de gaskamers, of door schoppen of andere mishandelingen. In hoofdstuk IV. „De psychologie van de S.S." wordt de ontaarding van het geweten, het super-ego van de S.S.. behandeld, en aangegeven hoe de autoritaire positie van de vader in het Duitse gezin die mogelijk maakte. Cohen besluit dit hoofdstuk met een aansporing aan andere onderzoekers om zich nader bezig te houden met het probleem van de S.S. Hij zelf is op het terrein nog niet ver doorgegaan: men blijft dan ook verwonderd over het ruime gebruik dat een deel van de Duitsers maakte van de mogelijkheden, die hun psychische situatie bood. De verwondering over de menselijke na tuur heeft verigens zulke paarde-stimulan sen als dit boek biedt ook niet nodig; zij wordt er door deze beschrijvingen en analyses alleen nog eens aan herinnerd, dat in die natuur bitter weinig garanties liggen voor een gedrag", dat wij als normaal zouden kunnen beschouwen. Wat de hoop van de schrijver betreft, dat verdiept inzicht in de S.S.-mentaliteit het voorkomen van de herleving ervan ten goede zal komen, kan men wel sceptisch zijn. Voor de bestrijding is waarschijnlijk, meer dan het onderzoek zelf, de mentaliteit van belang waarmee Cohen het heeft ondernomen: en hoe moeilijk is het niet al om die alleen maar zelf te bewaren. Wij kunnen moeilijk meer geloven dat eigenlijk de hele wereld zoekt naar een zelfde „afstand" van zijn ervarin gen; het is teleurstellend te bedenken dat voor een aantal van de kampbewoners met „geestelijk leven" de ontmenselijking, die in dit bock behandeld wordt, alleen verwer pelijk is wanneer zij het belang van de ver keerde partij dient. S. M. ADVERTENTIE Toen ik nog jong was en onbedreven, Zou 'k de mensen melk willen geven! Bij "t klimmen der jaren Vond 'k Tip toch 't ware. Tip van Bootz brengt fleur aan het leven! Tnz. Heer v. R. te Schagen ontv. X fles Tip en 1 Literfles Boótz.' Oude Genever. Hoge officieren van het opperbevel der Atlantische strijdkrachten in Europa zijn onder leiding van veldmaarschalk Montgomery te Parijs bijeengekomen voor het houden van een vijfdaagse stafoefening. Het doel van deze oefeningen is het bestuderen van bepaalde vraagstukken, die inzake de verdediging van West-Europa gesteld zouden kunnen worden. De garderobe in het hotel, waar de samenkomsten plaats vinden, symboliseert de samenwerking. Per 1 September vervalt de B-afdeling Van de zijde van de middelbare meisjes school ,,'t Kopje" te Bloemendaal deelt men ons mede, dat het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om bezunigings- redenen per 1 September het subsidie aan de afdeling B intrekken, zodat deze afdeling dan komt te vervallen. De eigenlijke middelbare meisjeschool, waarvoor het subsidie weer voor de normale tijd is verlengd, blijft uiteraard op de gewone I wijze funcCvonnéren.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5