Visserij-varia De autobrandspuit komt ■Clowntje Riek De IJmuidense onderwijzeres niet Bevolkingsdoorlichting in de provincie Castricum Agenda voor Beverwijk IJmuiden Johannes Passie door Kennemer Oratorium Vereniging 4 KORTE RAAD OP „SCHEYBEECK' Alkmaar begint, Limmen vroeg aan Openbare kookdemonstratie Sartre's „Huis clos" door Amsterdamse studenten Bouwkascommissie aan de slag Aanvoer gezouten haring teelt 1951 Voer de kinderen Wellicht dit jaar nog geen schade door tunnelbouw FEUILLETON De fluistercampagne WOENSDAG 9 APRIL 1952 Precies een kwartier na de opening wenste burgemeester H. J. J. Scholtens de Beverwükse raadsleden een gelukkig Pasen, waarna de gemeenteraadsvergade ring gisteravond om tien voor acht werd gesloten. Slechts één van de vyf agenda punten bleek reden tot enige discussie te geven en dat was het voorstel van B. en W om een leerkracht te benoemen aan de Openbare lagere Zeewijkschool in Bever wijk. Dokter De Ruyter (C.H.U.) meende, dat de keuze te gering was om op stel en sprong te kunnen besluiten. De voordracht liet slechts twee namen zien, mej. J. A. Reekers uit Haarlem, die ingevolge de tijdelijke aanstelling door het college waarnemend onderwijzeres is, en mej. W. R. Prins uit IJmuiden. Wethouder Passchier (A.R.) be richtte, dat mej. Reekers uitstekend vol doet, maar als vervolg hierop verklaarde dokter De Ruyter zich toch niet helemaal accoord met de voordracht. Er werd gestemd en op vijftien stem briefjes stond de naam Reekers, waarmee deze onderwijzeres dus haar vaste aan stelling binnenkort kan verwachten. Beverwijk krijgt er ook een tweede auto brandspuit bij. hetgeen een credietverstrek- king betekent van 30.000. Reacties op dit voorstel bleven uit, evenals op de voor dracht, om personeel aan de Nijverheids school te benoemen. Er was één agendapunt ingelast, inhou dende een voorstel om het bedrag van de woningbouwlening uitgegeven a 47o met een looptijd van 25 jaar door de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten reeds bij voorbaat goed te keuren. De heer Van Dorp (P. v. d. A.) zei het zonderling te vinden dat tussentijds geen aflossing kan geschieden. „Wij zijn dus vijfentwintig jaar lang gebonden aan die 4%. En we hebben pas gelezen, dat het in de toekomst 1 'A% kan gaan schelen!" Wethouder A1- b e rd a (P. v. d. A.) vond, dat men dit be zwaar op de koop toe moet nemen. Het voorstel werd zonder stemming goedge keurd. De bevolkingsdoorlichting op t.b.c., zoals zij door het Centraal Bureau voor doorlich tingen op medisch-hygiënisch gebied in de provincie Noordholland wordt uitgevoerd (Velsen begint er in October mee), zal op 1 Augustus in Alkmaar starten. In de gemeenten Egmond en Assendelft is de doorlichting gaande en er liggen reeds aanvragen van de gemeenten Limmen, Schoorl, Akersloot en Schagen; West-Fries land en Den Helder zijn reeds „afgewerkt", zodat de provincie Noordholland over niet al te lange tijd geheel zal zijn doorgelicht op tuberculose. In de toonzaal van het gemeentelijk gas bedrijf aan de Breestraat zijn Dinsdagmid dag en -avond voor de Katholieke Vrou wenbond kook- en bakdemonstraties ge geven, waar verrukkelijke taarten, puddin- den, slaatjes en andere lekkernijen uit de oven getoverd werden. Al deze goede za ken waren natuurlijk op het Paasfeest ge- inspireerd en later op de avond zijn ze onder de leergierige dames (tezamen met een gascomfoor) verloot. Vanmiddag zal deze demonstratie weer gehouden worden en vanavond zal er voor de dames van dé leden van de Harmonie kapel gekookt en gebakken worden. Voorts deelde men mede dat er iedere Maandag- en Donderdagmiddag en Dins dagavond een gratis cursus zal worden ge geven, waar de dames zelf hun eigen taar ten of cakes zullen mogen bakken. ADVERTENTIE Altijd liep ik voor schoenen van de ene naar de andere winkel. Niks prettig... Maar nu heb ik nog maar één adres, ik koop nergens anders meer dan bij Bervoets Vriezelaar. Grote Houtstraat 46, Haarlem De opbrengst van deze lening zal worden gebruikt voor de gedeeltelijke fi nanciering van de uitvoering van het wo ningbouwprogramma 1952. De Bank zal aan de gemeente een lening toewijzen tot het totaalbedrag waartoe voorkeur voor Beverwijk is uitgesproken. Over enkele dagen wordt voorlopige mededeling gedaan van het bedrag, dat aan ae gemeente ten goede zal komen. Voor de voorzitter de vergadering sloot, deelde hij mede, dat het de bedoeling is om op 22 April wederom bijeen te komen op „Scheybeek". Tweede voorzitter N.V.V. zal in de Grote Kerk spreken De commissie voor bijzonder Kerkewerk der Nederlands Hervormde Gemeente te Beverwijk, organiseert een „Sartre-avond", waar de toneelvereniging van de Amster damse studenten „Huis clos" (met gesloten deuren) zal opvoeren. Vóór het spel zal ds. F. R. A. Henkels uit Haarlem een in leiding houden over de gedachtenwereld van Sartre, en dezelfde predikant zal na dien een samenvattende nabeschouwing over het stuk geven. Deze interessante avond wordt op Woens dag 23 April in het Verenigingsgebouw aan de Schans gegeven. Dezelfde commissie heeft gemeend om ook het sociale vraagstuk in de kerk aan te moeten roeren. Hiertoe wordt er op Zondagavond 27 April om 7 uur een bijeenkomst belegd in de Grote Kerk, alwaar de tweede voorzit ter van het N.V.V.de heer J. G. Suurhoff, zal spreken over „De kerk en de arbeiders", en dr. A. J. Rasker, predikant te Haarlem zal het woord voeren over „Het evangelie en de sociale gerechtigheid". „Een volk dat leeft, houwt aan zijn toekomst" De Internationale Vereniging Bellamy organiseerde voor haar Beverwijkse afde ling gisteravond in het „Centrum" een lezing door de heer J. Bogaart uit Den Haag over het onderwerp: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". In een zeer breedvoerig betoog zette de heer Bogaart de opvattingen van Edward Bel lamy uiteen over de toekomstige economie. Op vaak sarcastische wijze staafde spreker uitspraken van de „profeet Bellamy" aan de huidige omstandigheden, waaruit moest blijken, dat Bellamy een groot econoom geweest zou zijn. Om zijn denkbeelden in het jaar 2000 te kunnen bereiken, was het noodzakelijk, een hechte kern van idealis ten te vormen, want, „om de overkant te bereiken, moet er gebouwd worden"; met andere woorden, de heilstaat, zoals Bella my die voorstaat en die gefundeerd is op de idee van „gelijkheid voor allen", zal door de samenwerking van allen tot stand moeten komen. Een korte bespreking over de door Bellamy geschreven boeken volgde op deze gloedvolle, maar lange toespraak. Met de vertoning van de prachtige geluids film „Land uit zee" van Rudi Hornecker is deze matig bezochte avond besloten. Castricumse philatelisten ter tentoonstelling De afdeling Castricum van de Neder landse Vereniging van Postzegel Verzame laars neemt deel aan de regionale post zegeltentoonstelling, die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de postzegel in Krommenie wordt gehouden. Zaterdag middag om 2 uur wordt de tentoonstelling in de plaatselijke U.L.O. door de burge meester van Krommenie geopend en op tweede Paasdag gaat de jeugdclub van de postzegelvereniging uit Castricum een be zoek aan de tentoonstelling brengen. Het ligt in de bedoeling de reis per fiets te ondernemen. Op deze tentoonstelling zal onder deskundige leiding voorlichting wor den gegeven opdat ook niet-verzamelaars alles te weten kunnen komen wat op post- zegelgebied betrekking heeft. De inzendingen van de afdeling Castri cum zullen een oppervlakte van 60 m2 beslaan. WOENSDAG 9 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Nancy gaat naar Rio". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vader plukt de vruchten". Zeewijckschool: Beverwijks Jongeren Par lement. DONDERDAG 10 APRIL Bioscopen: Geen voorstelling. Luxor: „Ballet der lage landen". Castricum reageert gunstig In navolging van vele andere gemeenten heeft Castricum zich aangesloten bij de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten. Keurde de raad dit voorstel in zijn verga dering van 29 Februari goed, inmiddels vormde zich een plaatselijke commissie, welke onder voorzitterschap staat van bur gemeester C. F. Smeets, en deze commis sie organiseert op Maandag 21 April een openbare vergadering in hotel De Harmo nie waarin getracht zal worden de Castri cumse bevolking tot toetreden tot de bouw kas te bewegen. De animo voor de bouw kas is in het dorp groot, daar zij ook de arbeiders en de kleine middenstanders in staat stelt op zo voordelig mogelijke voor waarden in het bezit te komen van een eigen en te zijner tijd onbelaste woning. Onderling wedstrijden van D.O.S. Behalve de R.K. Gymnastiekvereniging Vitesse, is Castricum een tweede gym nastiekclub rijk: de vereniging D.O.S. Hoewel deze laatste circa 150 leden telt, treedt zij sporadisch naar buiten op door een tekort aan volwassen gymnasten. De in 1933 opgerichte vereniging heeft echter na een lange tijd van rust nu toch onder linge wedstrijden georganiseerd waaraan door alle leden is deelgenomen. Onder leiding van de heer G. de Rie vingen de wedstrijden om vier uur aan en om 10 uur in de avond waren zij pas ten einde. Als jury fungeerden de dames Broerse-Verduin, A. Hoopman, J. Teewes, A. Hemstede-Gorter en de heer Th. Scher mer. De uitslagen zijn voor wat de eerste drie geëindigden in iedere afdeling betreft: Meisjes A: 1. M. Nieuwenhuis; 2. M Teewis. 3. W. Koens. Meisjes B: 1. R. B'.ankenstein; 2. A. van Eekeren; 3. N. ten Kamp. Meisjes C: 1. A. van Deelen; 2. N. Streuli, 3. R. Tuyn. Meisjes D: 1. A. van Mourik; 2. E. van Maalwijk. Jongens A: 1. J. ten Boekhorst; 2. B. Bakker; 3. B. Menke. Jongens B: 1. C. Hoogerhuis; 2. F. Mul der. Joncens C: 1. A. ten Kamp; 2. J. Hack; 3. O. Reurts. Jongens D: 1. K. Lieuwen; 2. J. de Ko ning. Dames B: 1. C. van Weeren; 2. M. Over- wee; 3. N. Bertram. Dames A: 1. A. Hemstede-Gorter; 2. N. Blankenstein; 3. mevr. Derksen. Coöperatie „de Duinstreek" De plaatselijke coöperaties in Bakkum, Uitgeest en Heiloo hebben besloten om ge zamenlijk een grote coöperatie te vormen. Naar wij vernemen zal ook de coöperatie De Zaanstreek gevestigd te Castricum zich bij deze nieuwe coöperatie aansluiten, welke waarschijnlijk de naam „De Duin streek" zal gaan draden. Volgens opgave van de Dienst der Ne derlandse Haringcontröle bedroeg de totale hoeveelheid der in Nederland aangevoerde gezouten haring van de teelt 1951 in het af gelopen jaar 879.503 kantjes tegen 837.295 kantjes in 1950. De opbrengst was f 25.521 801 tegen f 23.141.364 in 1950 voor de teelt van dat jaar. De Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Den Haag heeft Maandag een natuurgetrouwe copie in zilver van de „Dromedaris", het schip waarmee Jan van Riebeeck. in 1632 de reis naar De Kaap ondernam, in ontvangst genomen. Foto: de ambassadeur kolonel P. J. Hoogcnhout en zijn echtgenote in bewondering voor dit iverkstuk van Groningse zilversmeden, waar 750 werkuren aan besteed zijn en ivaarin ruim 300 meter zilver draad werd verwerkt. Rechts de heer A. B. Bouman, die het scheepje overhandigde Enkele weken geleden heeft de Kenne mer Oratorium Vereniging onder leiding van Piet Halscma te Haarlem een uitvoe ring gegeven van Bachs Johannes Passie. Dinsdag vond in de slechts matig bezette Nederlands Hervormde kerk aan de Ka naalstraat een herhaling van deze uitvoe ring plaats. De leiding van de Kennemer Oratorium Vereniging poogt hiermede een traditie te vestigen, getuige het feit dat ook in 1950 deze passie in de lijdensweken in beide steden door dit Haarlemse koor ten ge hore werd gebracht. Van de Johannes- en de Mattheuspassies laat het laatste werk ongetwijfeld bij het publiek een diepere indruk achter door haar sterker appelleren aan het gevoels leven. De Johan,nespassie daarentegen is van een sterk bewosen toon. die zowel de mildheid van het Mattheus-verhaal totaal ontbeert. Voor een zangkoor heeft Bach's Johannes passie echter een bijzondere bekoring, want de compositie bevat koren van een felle dramatische hartstochtelijkheid. Vooral in het tweede deel komt een franse reeks dezer volkskoren voor. waarin Bach de vijandig heid van een onsezweepte menigte zeer realistisch uitbeeldt. Het is de grote verdienste var. de man. die dit onsterfelijke werk componeerde, dat hij de luisteraars de diepte van het lijden van Christus op een andere, maar niet minder aangrijpende wijze confronteert dan de Mattheus-passie doet. Daarenbo ven doet hij dit in eenvoudige en voor ied°reen verstaanbare taal. Onder Piet Halsema's leiding gaf de Ken nemer Oratorium Vereniging er een ver tolking van, die de kenmerken van gedegen studie droeg en die door haar vlotte temni met het karakter van het verhaal van de apostel Johannes harmonieerde. Evenals bij de vorige uitvoering in dit srebouw was hetgeen het vrouwenkoor zong, van een beter kwaliteit dan wat ik van tenoren en bassen hoorde. Bij deze laatsten zongen vele stemmen boven haar Maar op datzelfde ogenblik merkte Bunkie ook, dat er iets niet in orde was Verschrikt keek hij op; zijn neus rimpelde zich en hij snoof de lucht op. Het leek warempel wel, of er iets stond te branden Toen herinnerde hij zich opeens de melk.Die stond vast over te koken! Bunkie sprong op en liet zijn boek liggen; hij holde naar de keuken. O jee.daar kwam de akelige lucht hem al sterker tegemoet.en een zwarte walm dreef door de keukendeur de gang in. Ja, het was zo. De melk had al even over staan koken, en toen Bunkie de keuken in kwam, zag hij de melkkoker helemaal bruingebrand staan, terwijl het gas nog brandde. En stinken, dat het deed! Met een schuldig geweten draaide hij de gaskraan dicht, nam de melkkoker op met een doek en zette die in de gootsteen. „Maar, Bunkie!", zei tante Liezebertha, die gauw naar beneden gehold was. „Heb je niet op de melk gelet? Je had het beloofd!" „Ja, tante Liezebertha", zei Bunkie beschaamd. „Ikwas even gaan lezen, ziet u, ennetoen vergat ik de melk!" „Het is zonde van de melk", zei tante Liezebertha. „En de pan ziet er ook erg uit. Nou, we zullen maar nieuwe melk opzetten, maar dan zal ik er zelf maar bij blijven!" krachten. De koralen en het ontroerende slotkoor hadden strakker en meer gedisci plineerd gezongen kunnen worden. Scher per reageerden de zangers en zangeressen in de turbae, de koren van het volk der Jo- deni en der krijgsknechten, waar een pak kende homogeniteit het gevolg van was. Annie Schoen gaf een stralende ver klanking van de sopraanpartij te horen; het fraaie responderen van de fluitist in aria nummer dertien verdient een aparte vermelding. De alt van Annie Wiersma bleef in klankschoonheid bij de andere stemmen ten achter. Mijn waardering gaat uit naar Joop Kramer, die de veelomvattende partij van de Evangelist benevens enkele kleinere partijen op lofwaardige wijze vertolkte. De klacht van Petrus, aria 19. maakte met de aria's 32 en 62 een voortreffelijke indruk. De Christuspartij was bij de baszanger Jaap Stroomenbergh in vertrouwde handen. Jan Hulsbos verzorgde de kleine baspar tijen muzikaal en met een mooi stemgeluid. Bets Nederkoorn besoeelde het orgel en had eveneens, bii gebrek aan een clavecim- bei, de begeleiding der recitatieven voor haar rekening te nem°n. Zij deed dit, zoals steeds, uiterst consciëntieus. Plet symfonie-orkest „Haarlem" had, be halve enkele goede, vele slechte momenten. De volle koren begeleidde het behoorlijk. Het is echter volkomen onbegrüneliik hoe de dirieent in bijvoorbeeld nr. 33 met een dermate trieste, valse en ongeliike bege leiding kon doorgaan zonder eerst eens orde in de chaos te scheppen en het geheel behoorlük met de diapason van het orgel in overeenstemming te laten brengen. Trouwens, dit begeleiden door dilettanten is zulks blijkt herhaaldeliik het zwak ste punt van alle uitvoeringen. A. J. VAN DER WEIJDEN C omtnissie ad hoe geïnstalleerd Gistermiddag is ten kantore van de Stichting voor de Landbouw in Noordhol- iand de kleine commissie ad hoe geïnstal leerd, die zal optreden als arbiter tussen eventueel gedupeerde landbouwers en de Rijkswaterstaat, wanneer er water zal wor den onttrokken aan de gronden bij de tun- nelbouw-Velsen. De commissie wordt ge vormd door een belanghebbende en twee deskundigen-niet-belangheb'oenden. Voor zitter is de heer J. van der Geest uit de Haarlemmermeer en de heren L. Marke ring en C. Broese zullen met de voorzitter een objectief oordeel geven als schade ver oorzaakt zal worden. Van bevoegde zijde deelde men ons he denmorgen mede, dat het overigens nog zeer de vraag is of reeds dit jaar gegronde klachten van agrariërs in de omgeving van de bouwputten verwacht kunnen worden, gezien de nog trage beweging, waarmee de werkzaamheden op het ogenblik vor deren. „De Buizengieterij" voor het voetlicht Het toneel-ensemble van de personeels vereniging „De Buizengieterij" zal op Maandagmiddag 14 Aprii (Tweede Paas dag) het stuk in drie bedrijven van R. Feenstra en Kees Spierings „Achter de wolken schijnt toch de zon", opvoeren in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. De regie is Ln handen van de heer P. van Vleuten. VISSERIJ BERICHT URK Dinsdag werd door 10 vaartuigen aange voerd: 172 pond fuikaal. prijsf 1,10 f 1,26 per pond; 38 pond spiering f 0,27 en 41 bak ken nest. p.-ijs f 3,25 per bak. Dc „Zuiderkruis", met welk schip ruim 800 landgenoten naar Nieuw Zeeland emi greren, heeft Dinsdagmiddag de Lloydkade in Rotterdam verlaten, met bestemming Wellington. Markt met verrassingen. De weinige tong, die er Dinsdag werd aangevoerd en die dus graag werd afgenomen, maakte nog iets betere prijzen dan Maandag al het geval was. De grote kwamen op ruim f 3 en de overige soorten brachten het tot zelfs f 2,75 per kg. Ook de weegbot werd met f 2,40 per kg naar waarde gehono reerd. Enkele kisten schol noteerden (voor de tweetjes) f 35 tot f 25 per kist, naar gelang sortering en kwaliteit. De toenemende voorraad makreel en koolvis (de laatste van de Belgische IJslander) zakte echter. De makreel kon stand hou den op f 13 per kist, maar de koolvisprij- zen van Maandag, die voor de Noordzee- kwaliteiten op f 53 tot f 57 kwamen, daalden tot f 43-45 en voor de IJslanders werd f 35 betaald. Een eigenaardig ver schijnsel was, dat de IJslandse wijting, die groot van stuk was, f 26 tot f 22 per kist kostte en dat ook de noteringen voor de IJslandse kabeljauw niet mis waren met ruim f 110 per kist. Redelijke reizen. Dat de prijzen rede lijk waren, bleek wel uit de al eerder ge publiceerde besommingen van de trawlers die Dinsdag marktten. De Norma Maria bracht het tot f 22000 voor een 13-daagse i-eis, de Vios tot f 27000 voor een veer tiendaagse trip en de Belgische IJslander O 92 tot f 29000 (behalve de niet ver kochte ondermaatse 40 cm vis) voor een 18-daagse reis. De logger Katwijk 44, een der Rijnstromers, werd de hoogste onder zijn soortgenoten met f 4360. De besom mingen van heden vindt u elders in deze editie. Haast thuis. De „Robert William" (KV/ 123), die geruime tijd uit de vaart is geweest om zijn stoomketel te laten ver vangen in Woubrugge voor een sterke mo tor zal dezer dagen weer in IJmuiden kunnen worden verwacht. Volop vis. De markt van vandaag werd door niet minder dan vier trawlers ruim van vis voorzien. De totale voorraad beliep ongeveer 5000 kisten. Een groot gedeelte (2000 kisten) bestond weliswaar uit makreel, maar bovendien kreeg de handel bijna 400 kisten schelvis en 200 kisten kabeljauw _^n gul te verdelen. De aanvoer was als volgt gedetailleerd: de Hoop 200 kisten schelvis en piepers, 300 makreel, 70 gestripte wijting, 40 dichte wijting, 40 kabeljauw en gul, 40 diversen en 250 stuks stijve kabeljauwen, de „Mary" 65 schelvis en piepers, 580 ma kreel, 130 Noordharing, 95 kabeljauw en gul, 90 gestripte wijting, 25 dichte wijting en 50 kisten zwarte koolvis en diversen, de „Antje" 50 kisten stokkebit, 50 kabel jauw en gul, 125 schelvis en piepers 25 ge stripte wijting, 70 dichte wijting, 25 ge stripte makreel en 50 stuks stijve kabel jauw. Verder kwamen weer vele dagvis sers en enkele Noordloggers binnen; laatst genoemden gingen niet meer naar zee om de bemanningen de Pasen thuis te kun nen laten doorbrengen en gebruiken de resterende dagen van de week voor „kleine klusjes". Onzekerheid voor de volgende da gen. De rest van de week ziet er wat on zeker uit: dat er helemaal geen trawlers komen voor de Donderdag- en de Vrijdag markt zou wat al te boud gesproken zijn, maar aan de andere kant is de visserij zo slecht, dat or vooralsnog weinig hoop op een flink-bezette afslag is. De schepen vaai de verste vertrekdatum (dat zijn de Haarlem, de Tubantia en de Zeelandia met de KW 76), gingen pas de 31ste Maart uit en ze zijn onder de huidige omstandigheden dus nog niet marktrijp te noemen: elfdaagse reizen komen de laatste tijd zeer zelden voor. Bovendien en dat maakt de toestand niet beter zijn de markten vlak voor Pasen niet zo erg in trek bij de vissers, daar men uit ervaring weet, hoe gering de belangstel ling dan kan zijn. Zodat het er wel eens op uit kon draaien, dat de schepen het proberen uit te zingen tot na Pasen. Maar dan is er direct ook een hele kustvloot aan de markt, die de spoeling dun maakt. De overgebleven Noordloggers echter zul len waarschijnlijk nog wel deze week bin nenkomen, omdat hun dagen zo langza merhand geteld zijn. In survey. De „Bergen", die al een poosje niet ter visserij is verschenen, blijft voorlopig nog binnen, want het schip zal een grondige survey moeten on dergaan. De vroegte wint. Onder grote belang stelling van de Katwijkse vissers is Dins dagavond de eerste drijfnetvisser van de Poolse loggervloot, de „Delfin II" (S.W.I. 102) van dit seizoen naar de haringvisserij vertrokken. Op deze Poolse logger zijn schipper, stuurman, matrozen en het dek personeel allen Katwijkers en in de motor kamer zijn Polen werkzaam. Pechvogel. De motorkotter Haarlem (IJM 276) moest Maandag binnenblijven wegens motorpech. Het personeel gebruikte de tijd om het schip een kwastje te geven en vandaag is de vangst van de afgelopen week gelost in de hoop op hogere platvis- prijzen. De motorkotter HD 79 moest even eens het vertrek uitstellen, ook al omdat de motor weigerde. Broederdienst. De trawler „Viking- bank" (IJM 183) is vandaag weer naar zee vertrokken. Cchipper C. Gravemaker werd in feite door zijn broer, de machinist J. Gravemaker, enige dagen in de vissers haven vastgehouden, omdat een paar kleine reparaties te verrichten waren. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 13) En ik mag veronderstellen, dat u hier nog ernstiger dingen hebt gehoord?" vroeg Brannigan. U slaat de spijker op zijn kop! Al dat geklets heeft overigens mijn zenuwen par ten gespeeld. De dokter zei daarom dat ik maar naar Monte Carlo moest gaan om wat uit te rusten. Maar hier is het nog véél erger dan in Parijs. De hele dag die klets praatjes, overal! Ik heb zelfs gehoord, dat er mensen dood zijn gegaan, nadat zij van mijn producten hadden gegeten. Maar ik heb nog in geen enkele krant hier iets over gevonden. Doodeenvoudig: er is niets van waar!, stelde Brannigan de millionnair gerust. Indien u mij eens iemand zou kunnen aan wijzen, die die dwaze dingen heeft'gezegd, dan zou ik dat zeer op prijs stellen. Barnes knikte en liep de kamer uit. Brannigan vond het niet noodzakelijk met Arlen en Judith nog eens het gesprek met Barnes na ie gaan. Het motief voor die fluistercampagne was duidelijk genoeg. De volgende bezoeker was Engelands meest bekende geestelijke, Percival Hunt. De herder van St. Faith in Soho was lang en vrij bleek. Hij moest zo in de veer tig zijn, maar het harde werk van de laat ste jaren deden hem veel ouder lijken. Zijn donkere ogen hadden een wonderlijke glans. Met een gebaar, waaruit vermoeidheid sprak, ging hij in de gemakkelijkste stoel zitten die hij kon vinden, terwijl hij met z'n vingers even door het weerbarstige vrij dunne haar streek. Judith merkte direct met haar vrouwelijke scherpzinnigheid op, dat het costuum van de geestelijke, alhoe wel van een goede kwaliteit, tenminste tien jaar oud moest zijn. Waar kan ik u mee van dienst zijn?, vroeg Percival Hunt. Ik geloof niet, dat u zo maar eens een babbeltje met mij wilt gaan maken. U heeft het bij het rechte eind! Ik heb enkele keren uw kerk bezocht; het heeft mij veel goed gedaan. Dank u. Ja, er komen heel wat men sen naar mijn preken luisteren. Zelfs en kele dieven, ik bedoel natuurlijk ex-die ven, en dan een paar politieagenten. Bui tengewoon prettige mensen! U vraagt zich waarschijnlijk af, wat ik hier aan de Riviera doe? U schijnt wel toe te zijn aan vacantie, merkte Brannigan op, die reeds gezien had dat de geestelijke er helemaal niet gezond uitzag. Zijn handen trilden nu en dan zelfs. Zegt u dat wel. Een van mijn paro chianen is een zenuwspecialist uit Harley Street. Hij vertelde mij enige tijd geleden dat ik er zo spoedig mogelijk uit moest breken. Een vrouw, wier naam ik liever niet noem, heeft deze vacantie voor mij betaald. Ik voelde er eerst bitter weinig voor om het aanbod aan te nemen, en ik vroeg haar daarom dat geld aan de armen te geven, maar zij bleef zó aandringen. ja, daarom ben ik nu hier. Ik ben in ieder geval niet met de collectegelden er van door gegaan, als u dat soms mocht denken! De geestelijke lachte over zijn eigen op merking, en Judith sloot zich hierbij aan. Reeds bij zijn binnenkomen had zij een groot gevoel van genegenheid voor hem gekregen. Er heeft niemand een klacht inge diend, dat de collectebus leeggehaald-zou zijn, dus ik vermoed wel, dat alles in orde is, lachte Brannigan. En als bewijs dat u nergens van wordt verdacht, mag ik u misschien wel een whiskey soda aanbie den?, vroeg Brannigan. Ik vertrouw u op uw woord van eer, antwoordde de geestelijke. Nadat Brannigan allen voorzien had van iets drinkbaars, merkte de bezoeker op: U heeft mij natuurlijk om een speciale kwestie te bespreken uitgenodigd. Ik denk zo, dat het wel zal gaan over die roddel praatjes. Inderdaad, gaf Brannigan toe. Er valt niets te verbergen, ik hoor ze hier overal. In Londen ving u niets dèrgelijks op? Goddank niet! Maar wél werd ik nu en dan bedreigd. U zult wel weten, dat ik probeer de ontucht uit het district, dat loopt van Leicester Square na<*r Soho, uit te banaien. Er heersen daar verschrikke lijke toestanden. Ik kan er geen schatting van maken, hoeveel onschuldigen daar wel tot een verderfelijk leven gedwongen wor den. De stem van de geestelijke klonk onvast, geroerd als hij werd door een innerlijke emotie. Ik moet u echter hier niet mee vervelen. Ik heb geprobeerd te bereiken, dat de autoriteiten zouden gaan onderzoe ken, welke mensen feitelijk zouden moe ten verdwijnen. Er waren natuurlijk en kelen, voornamelijk Malthesers, Grieken en emigranten van Cyprus, die dat hele maal niet op prijs stelden. Toch heb ik een succesje mogen boeken. Toen pas be gonnen zij mij te bedreigen, want eerst dachten zij dat ik tóch niets zou bereiken. Heeft u Scotland Yard ingelicht over die bedreigingen?, vroeg de hoofdinspec teur. Nee. Maar nu ik er over nadenk, ge loof ik dat ik 't wél had moeten doen. Soms werd ik anoniem opgebeld en nu en dan kwamen er ook wel brieven. Op een keer bezocht mij laat op de avond een vrouw, die mij probeerde te compromitte ren. Ik was hier al op bedacht, zodat een vx-iend een oogje in 't zeil hield. Toen die vrouw er achter kwam dat haar pogingen geen resultaat zouden hebben, verdween zij. Wat hooi-de u feitelijk precies hier in Monte Carlo? De eei-ste keer, dat ik wat onaange naams opving, was toen vlak bij mij in de tuin van het Casino een man en een vrouw zaten. Hij zei toen: Ik hooi-de, dat die onbetrouwbare geestelijke hier ook rondhangt. Wie bedoel je?, vroeg toen die vi-ouw. Die kerel, die in Londen meisjes exploiteert. Nog nóóit zo'n hypo criet gezien! Maar vooi-dat ik iets kon zeg gen, waren ze al verdwenen. Ik was wer kelijk stomverbaasd! De eerste ogenblik ken wist ik niet wat te doen. Toen ik ten slotte probeerde hen op te zoeken, kon ik hen nergens meer vinden. Ik wou, dat wij maar een van die lui te pakken kregen, mompelde Brannigan. Ik had mij goed vooi-bereid na die onaangename ervaring, ging Percival Hunt verder. Een tijdje later zei een of an dere donker uitziende man met een vreemd accent belachelijke dingen. Dat moet dezelfde geweest zijn die wij zagen riep Arlen uit. En hij vei'telde de pastoor, wat de vorige avond in de „New Yorker" was voox-gevallen. Dat is best mogelijk. Ik greep toen die kerel ogenblikkelijk bij de arm en vroeg hem wat hij feitelijk pi-ecies be doelde. Hij lachte mij alleen maar uit en schudde zich los. Dat kon hij gemakkelijk doen, want hij was veel stei-ker dan ik. Toen ik achter hem aan bleef lopen, px-o- beerde hij mij een geweldige slag te geven. Gelukkig kon ik zijn vuist nog net ont wijken. Wat een bruut!, zei Judith vol ver ontwaardiging. De geestelijke glimlachte vaagjes. Ik slingerde héél wat ei-ger dingen naar zijn hoofd; je zou dat niet kunnen drukken! Het ergste van dit alles echter is dat die praatjes zich verbazend snel ver- spreiden. Iedei-e keer, dat ik nu naar een restaurant of waar dan ook heen ga, ver beeld ik mij, dat de mensen over mij pra ten. De hotelgasten di-aaien hun hoofd om en ik hoor óveral gefluister. Soms krijg ik wel eens de aandrang om te schreeu wen: „Waar praten jullie in hemelsnaam over? Fluister niet! Zeg het hardop! Er parelden zweetdruppeltjes op het voorhoofd van de geestelijke. Deze vacantie doet u dus niet bar veel goed, merkte Brannigan op. Zo denk ik er ook over. Ik voel er daarom veel voor maar naar Londen terug te gaan. We moeten maar hopen, dat die praatjes mij ook daar niet achtervolgen. Het is bést mogelijk, dat zij dat juist wél zullen doen, zei Bi-annigan met enige nadruk. U zult zonder enige twijfel ook dóór geplaagd worden met die fluister campagne, tenzij wij hier de bron kunnen opsporen. Ik zou het daarom op prijs stel len, als u hier nog enige tijd bleef. Indien u denkt, dat dat het beste.... Ja, ongetwijfeld. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6