Staatsvissershavenbedrijf sloot zijn herstel af met twee nieuwe sleephellingen Twee feestdagen in „Noord" zijn verzekerd van goed programma Vlaggende Zuidzij vertolkte vreugde van vele ongeduldigen „Prof. dr. Ph. Kohnstamm-school" in IJmuiden „IJMUIDEN HEEFT HET VOOR ELKAAR GEKREGEN!" „Dit is positief visserij-beleid" Agenda voor Velsen Met „schaar" en hellingblokken wordt een schip gevangen en gericht Joh. Meijer Zn De Belgische zeevisserij 5 Weer acht nieuwe woningen Dok mokt „Verborgen kracht" bleef tegen „Tepo" in gebreke Koninginnedag en 5 Mei onder de hoede van de Oranjevereniging THALIA Donderdagavond een goede thriller in Thalia Voorjaars overhemden Eieravond van „Schulpen" en fancy fair voor clubhuis Nationale herdenking „1945" V.G.L.O. eert een groot paedagoog WOENSDAG 9 APRIL 1952 Op het moment, dat zo ongeveer het koperen jubileum van de IJmuidense sleep hellingen gevierd had kunnen worden als de Duitsers indertijd het half vol tooide project aan de Haringhaven niet volledig hadden vernield en onder het beton van een hunner „Schnellbootbunkers" hadden bedolven is gisteren een glanzend-geverfde „Post Boy" voetje voor voetje omhooggetrokken tegen de grootste van de beide nieuwe sleephellingen, met wier voltooiing een formidabele punt is gezet achter het herstel van het Staatsvissershavenbedrijf. Uit naam van de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, tegen vier uur door het omdraaien van een schakelaar de zware electromotoren in het lierhuis aan de Strandweg in beweging gezet. Naarmate de voltmeters verder uitsloegen, kroop de eerste IJmuidense trawler met tien meter per seconde tegen de helling op bewonderenswaardig precies uitgebalanceerd tussen een rij hellingblokken en met al zijn seinvlaggen wuivend op de wind: de oud-directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, de heer C. Oud, had na vele jaren zijn zin gekregen en zijn opvolger, mr. J. R. van Eerde, kon zich de trotse meester noemen over een uiterst moderne apparatuur. Waarmee niet alleen het IJmuidense rederijbedrijf in zijn geheel blij kan zijn en het ook is getuige de vele vrolijke vlaggen rond de Vissershaven, maar waar ook de machinefabrieken en de Scheepvaartinspectie en verder allen, die het nationaal bedrijf een warm hart toedragen, tot in lengte van jaren plezier van kunnen hebben. Vóór die 'VEM-trawler „Post Boy" drui pend uit de hellingkolk verrees, om door de dikke staalkabels op het droge te wor den getrokken, is er in een tent op het keurig-be9trate terrein naast de hellingen de loftrompet gestoken over de voltooiing van dit project, dat ontzaglijk veel geld en tijd zal gaan besparen voor de reders, die voorheen hun vaartuigen elders droog moesten laten zotten, omdat het droogdokje in de haven de zaken allang niet meer kon bijsloffen. Precies op tijd leidde mr. Van Eerde de eerste spreker van deze blijde middag bij zijn groot gehoor in: mr. Maris, die de plot seling ziek-geworden minister H. H. Wem- mers kwam vervangen. Deze greep terug in zijn eigen herinne ring aan IJmuiden, zeggenc'o, hoe hij tij dens zijn werk in deze plaats tussen 1924 en 1929 er een warme belangstelling voor was gaan koesteren. „En toch toonde IJmuiden toen een heel ander beeld dan thans", zei de directeur-generaal „het enige punt van overeenkomst met toen zijn de havens, de zee en de durende strijd om het bestaan." In 1939 is er al aan de bouw van scheepshellingen aan de haringhaven begonnen, maar de oorlog spaarde dit plan allerminst, zodat het zwaar-geschonden Staatsvissershavenbedrijf na de bevrijding met nieuwe moed oP een andere plaats van voren af aan moest beginnen. Hij memo reerde de eerste moeilijke jaren van vlak na de oorlog, maar kon daartegenover toch het optimistische geluid laten horen van „IJmuiden heeft het voor elkaar gekregen!" Regering zat niet stil De regering heeft niet stil gezeten, meen de de heer Maris en zij investeerde zes millioen in IJmuiden en nu de scheepshel lingen gereed zijn, voldoet de outillage van de vissershaven aan de meest verwende eisen; deze kostenbesparende sleephellin gen zijn het fiere sluitstuk van een moedig herstel en een prachtig symbool van de samenwerking tussen Staatsvissershaven bedrijf en Rijkswaterstaat. Dat IJmuiden een dergelijke outillage waard is, wilde hij bewijzen aan de hand van de resultaten dei- visserij en het cijfer van 60 tot 70 millioen kisten per jaar sprak in dit verband klare taal. Initiatiefnemer C. Oud, ontwerper ir. A. Eggink, de man van de Dienst voor Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat, die ook de Velser tunnel voor zijn rekening nam en de puur-Nederlandse industrie, die het mechanische en het „war'-gedeelte van deze beide hellingbanen bouwde, kregen een verdiende pluim van deze spreker, die zijn speech eindigde met de woorden: „Mo gen de sleephellingen bijdragen tot de bloei van IJmuiden en daardoor tot de welvaart van ons land". Droogdogen hellingmisère Mr. R. J. van Eerde nam vervolgens het woord en hij greep terug tot 1910, toen het eerste droogdok in de vissershaven arri veerde, later gevolgd door een collega. Met onverholen belangstelling kijken deze kleine Koreaanse meisjes naar de bedrij vigheid in een, met prikkeldraad afgezet kamp van de Amerikaanse marine-lucht strijdkrachten op Korea. Woensdag 9 April Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Onder moeders vleugels". Rex, 20 uur: „Singapore". Donderdag 10 April Thalia, 20 uur: speciale voorstelling „Straat der verleiding". Rex, 20 uur: „Singapore". Maar al in 1938 was uitbreiding van de droogzetmogelijkheid een dringende eis geworden en de heer Oud kwam tot de conclusie, dat de bouw van drie sleephel lingen de oplossing van het probleem was. In Mei 1940 waren zowel de baan als de lierinstallatie en de electrische apparatuur gereed, maar de Duitsers dachten "er an ders over en het lierwerk verdween naar Frankrijk, terwijl een deel van de rest tij dig onderdook. Beide dokken zonken tot overmaat van ramp door geallieerde hand en ai werd er één later door de bezetters gelicht en naar Amsterdam gebracht om daar te gaan „collaboreren", in 1944 lag ook dat dok weer op d>e bodem, zodat IJmuiden na de bevrijding helemaal geen droogzetgelegenheid meer had. In 1946 kwam het ene- dok weer boven water, maar het andere was reddeloos ge havend, zodat de hellingplannen wel bij zonder acuut werden. Gelukkig kwamen de herwerken uit Frankrijk terug en sindsdien is er hard gewerkt om twee perfecte hel lingen te bouwen, die respectievelijk sche pen van 1200 en 600 ton kunnen „hebben". Zodat ook de grootste vissersschepen droog gezet kunnen worden en alle reparaties, die vroeger buiten IJmuiden moesten wor den gedaan, nu ten prof ij te van vele par tijen „thuis" uitgevoerd kunnen worden. Vreugde in vlagvertoon Met een gemeend dankwoord aan het adres van reders, Scheepvaartinspectie en machinefabrieken, dank ook aan de Rijks waterstaat en waardering jegens de tech nische afdeling van het Staatsvissershaven bedrijf en alle aannemers en industrieën, die hun beste krachten gaven aan dit grote werk, sloot mr. Van Eerde zijn toespraak af. Hij werd gevolgd door de heer J. C. Pronk, de voorzitter van de IJmuidense reders vereniging, die uit naam van het hele IJmuidense bedrijfsleven zei te spreken en de vreugde van dat bedrijf vervatte in de .opmerking, dat hij nog nooit zoveel vlaggen rond de vissershaven had gezien, of het was bij het Koninklijk bezoek aan IJmuiden. „Wij hebben hier lang en niet altijd met evenveel geduld op gewacht", zei de heer Pronk. Enigszins aarzelend bracht hij het rege ringsbeleid ten opzichte van de visserij ter sprake en hij verklaarde: „Positief visserij beleid achten wij nodig, maar aan het ein de van dit grote werk kan gezegd worden, dat er door Verkeer en Waterstaat zulk een beleid metterdaad is gevoerd: deze helling- bouw kwam na een snelle en rationele wederopbouw van de hallen, en een snelle uitbreiding der kademuren; de Vele vlag gen in IJmuiden geven de grootte van de vreugde weer, maar ook de omvang van de nood! Hij herinnerde er voorts aan, hoe de reders vaak kortere reizen moesten laten maken of het onderhoud hunner schepen moesten verwaarlozen, omdat de gelegen heid tot droogzetten der schepen te enen male onvoldoende was. SluitsteenP" „Als dit éen sluitsteen genoemd is," ging de heer Pronk verder, „dan wil ik de minis ter in gedachten even vergelijken met de president-directeur van een groot bedrijf en de heer Van Eerde met diens directeur. En ik kan me voorstellen, dat zij tegen elkaar zouden zeggen bij de voleinding van dit project: „En nu stoppen we er mee". Ik geloof echter toch, dat, als er nieuwe in vesteringen voor de visserij nodig zullen zijn, die visserij in de heer Van Eerde een kampioen zal vinden voor haar belangen, iemand, die daarvoor wil strijden bij zijn president-commissaris." De heer Pronk had grote waardering voor de sympathieke kal me manier, waarop het Staatsvissershaven bedrijf in het recente verleden aan zijn herstel heeft weten te werken en hij zag tenslotte in de her-en Oud en Van Eerde de aan de Wij her straatweg De aannemersfirma H. Ribberink uit Soest heeft Dinsdagmorgen een begin ge maakt met de bouwput aan de Wijker- straatweg voor acht nieuwe herbouwplicht- woningen. Bij onderhandse aanbesteding werd de bouw van deze huizen door architect S. J. Meegdes uit Zwanenburg opgedragen aan de Soester firma. Tussen de meest Noorde lijk gelegen nieuwe woning en de uitmon ding van de Meerweidenlaan op de Wijker- straatweg blijft nu nog een open terrein voor de op deze plaats voorgenomen bouw van het nieuwe politiebureau in Velsen- Noord. Aanvoer van grondstoffen Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen aangekomen het Noorse s.s. „Barlind", dat van de Zweedse haven Gjeving een lading van 500 ton houtstof aanvoerde. Het oude droogdok heeft zich de inge bruikneming van de twee nieuwe sleep hellingen nogal aangetrokken het is ook eigenlijk geen werk om jarenlange trouwe dienst zó te belonen en de klei ne, dappere schuilplaats voor defecte of vervuilde vissersschepen helemaal niet meer aan te kijken, nu er twee van die dure hellingbanen bij zijn gekomen. Of het dok nu zelf stiekum in staking is gegaan, of de schepen solidair zijn gebleven met hun oude kameraad zal wel een open vraag blijven, maar in elk geval heeft er de hele lange middag geen schip in gestaan: het dokje stond leeg en verlaten en dat is in lange tijd niet gebeurd. twee grote „weldoe- aers" op dit gebied. Na afloop van de bezichtiging der hel lingen en de appara tuur belegde de di rectie van het Slaats- vissersha venbedrij f een gezellige ont vangst in dis kantoor hallen bij de haven. Behalve de verte genwoordigers van Loodswezen, Water staat, P.T.T., Radio Holland, de 'diverse belanghebbende be drijven en de ge meente Amsterdam, merkten wij onder de aanwezigen op de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en de beide wethouders J. C. Aschoff en F. J. A. Strijbosch. Voorts waren aanwezig dte directeur van het be drijfschap voor Vis serijproducten, drs. D J. van Dijk, de directeur der Visse rijen ir. G. J. Lie- nesch, de plaatselijke bestuurderen van Vakgroep en Bedrijf schap, afgezanten van Rehaco, Scheepvaart inspectie en politie, een afvaardiging uit het personeel van het Staatsvissershaven bedrijf en de Unie Verkeer en vele an deren. De tweede wedstrijd in de B-afdeling van het Hoogovenvoetbaltournooi, die Dinsdag avond werd gespeeld tussen „Tepo" (terrein- politie) en „Verborgen kracht" (staalfabriek) is, speciaal in de tweede helft voor „Tepo" een haast speelse overwinning geworden. Aanvankelijk voorzag niemand de grote nederlaag van „Verborgen kracht", hoewel „Tepo" van meet af aan sterker was. In de ploeg van de bewakingsmensen kwa men echter verscheidene oud-voetballers uit, die na de pauze, ondanks taai volhouden van „Verborgen kracht", de stand tot grote hoogte konden opvoeren. Voornamelijk was dit te wijten aan de volkomen verwaarloosde verdediging. Pas na 21 minuten in de eerste helft had Tepó succes, toen de Verborgen kracht-doel man bij een scherp schot de bal vallend in zijn doel werkte en even later bij een voor zet van rechts reeds was gepasseerd en de Tepo-linksbinnen de bal voor het inlopen had (20). Het spel. dat zich voornamelijk ontwikkelde op de Verborgen kracht-helft werd ook na de pauze hier voortgezet. Bin nen drie minuten werden twee doelpunten gescoord (40), waarna Tepo met de „ver borgen kracht" speelde, hoewel de indivi duele tegenstand bleef. Toen het na 22 minu ten 5—0 was besloot Tepo de laatste aanval len ook nog met doelpunten en voerden hier mede de eindstand op tot 8—0. Woensdagavond spelen in de A-afdeling Mekog Vooruit en Oud Bleijenhoeve, de ploeg van de boekhouding. Hier gaat de vrolijk gepavoiscerde Post Boy" als eerste klant de nieuwe scheepshelling op. De heer M. Kolkman heeft als een tevre den chef van de electrische afdeling van het Staatsvissershavenbedrijf de „Post Boy" gisterenmiddag naar boven zien ge trokken worden en een half uur later weer zien zakken naar de hellingkom van de nieuwe hellingen en de hellingmeester P. F. Neve wuifde voldaan terug naar de cabine, waar de bedieningstafel van deze aanwinst in de Haringhaven is opgesteld: de zaak marcheerde perfect en de twee zware electromotoren, die met een grote vertraging hun kracht overbrengen op de twee liertrommels van de grootste helling- baan, zoemden een gezond lied. De „Vios" gaat dezer dagen als tweede trawler „om hoog" en daarmee zal de sleephelling haar taak in het IJmuidense bedrijfsleven nor maal gaan vervullen. Het opvangen van een schip, dat droog- gezet moet worden, is een koud kunstje voor ervaren mannen als er rondlopen langs de 375 meter lange hellingbaan, maai de leek lijkt het een heksentoer, zo'n grote knaap precies in het midden van de hel lingwagen te krijgen en dan in een ogen schijnlijk wankel evenwicht ruim vijftien meter hogerop te sjorren. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling een hartstochtelijk verfilmd drama STRAAT DER VERLEIDING met EDWARD G. ROBINSON en JOAN BENNETT. Gevaarin haar warme lippen Moeilijkhedenin haar lokkende ogen. Een boeiend meesterwerk van Fritz Lang Toegang boven 18 jaar De Amerikaanse rolprent „Straat dei- verleiding", die Donderdagavond in een speciale voorstelling in Thalia gepnesen- teerd wordt, is een thriller vervaardigd naar het gegeven in de roman „La Chienne" van George de la Fonchardière. Het vertelt het verhaal van drie mensen, die elkaar op een regenachtige avond in een donkere straat ontmoeten en de uitkomst van deze optelsom is verbluffend door de meester lijke uitwerking. De tragiek van de gespannen verhouding, geschapen door de onderlinge immoraliteit van het drietal, is de basis van dit diep gaande drama uit een verdorven wereld. Fritz Lang, geboren vertelier-met-de-ca- mera, liet het zo zijn, dat men direct bij de eerste meters celluloid geboeid wordt. De regisseur buit met de van hem bekende manipulaties die sfeer uit, waarin het spel zich beweegt en vooral m de kleine, ver rassende détails. De uitbeelding van het trio, Joan Bennett, als de geraffineerde verleidster, Edward G. Robinson in de rol van de passieve huisvader-schilder en Dan Duryea met zijn typering van de gladde jongen, getuigt van weinig tekortkomingen. Toch is het, dank zij de „schaar" en de hellingblokken, dank zij echter vooral het geoefende oog van de vakman, vrij een voudig: het schip vaart het bassin binnen en komt dan automatisch boven de vijftig meter lange hellingwagen, die op het diep ste punt van de helling, vlak bij de zoge naamde slibvang, ligt te wachten. Het schip wordt „gericht" op de punt van de helling wagen, die in de vorm van een lange u- staaf boven water blijft uitsteken en als de kabels, die van de hellingblokken af komen, via de reling aan boord van het schip zijn gehaald, kunnen deze blokken, die de buik van het vaartuig op bepaalde afstanden steunen, worden aangetrokken, tot het schip stevig staat. De „schaar", die aan de achterkant van de hellingwagen is bevestigd, zorgt tenslotte voor de puntjes op de i, want hiermee is het mogelijk het schip tot op een centimeter nauwkeurig te richten. Tenslotte geven de volgende cijfers, be ter nog dan woorden het kunnen doen, een beeld van de omvang van onze nieuwe sleephellingen: Diepste punt: 9 meter beneden N.A.P. Hoogste punt (bij de liergebouwen) 6.80 meter -f- N.A.P. Verwerkte grond 170.000 kubieke meter; benodigd beton 4000 ku- bieke meter; gewicht der vier herwerken 180 ton; drie motoren met een capaciteit van 110 pk elk; de grote hellingwagen telt 120 loopwielen, de kleine 80; de hefkraan (die alras „ooievaar" is gedoopt) kan 10 ton tillen; trekkracht kabel grote helling bij normaal gebruik (van de hellingwagen alleen) 88 ton. Het bestuur van de Oranjevereni ging „Velsen" (Noord), dat elk jaar grote moeilijkheden moet overwinnen om zijn leden een waardige feestviering op Koninginnedag voor te zetten, is er weer in geslaagd een uitgebreid programma samen te stellen. De dertigste April wordt begonnen met een optocht van duizend kinderen,' leerlingen van alle lagere scholen in „Noord", die des morgens om 9 uur, begeleid door de Hoog oven Harmonie en de RK. Harmonie „St. Caecilia", van de Da Costaschool aan de Noordlaan vertrokken. Na de tocht door „Noord" begint om half elf een kindervoor stelling in gebouw „Concordia" voor de leerlingen van de hoogste klassen; des middags te twee uur draait hetzelfde pro gramma voor de kinderen van de lagere klassen. Gelijktijdig met de grotere schooljeugd zullen de 600 kinderen van de verschillende kleuterscholen in hun eigen school worden getraeteerd. Om half drie 's middags worden de volks spelen gehouden op het terrein tussen Wij- kerstraatweg en Van Rijswijkstraat. Ze be staan uit ringsteken op fietsen voor de jeugd van 16 jaar en ouder; sulkeyrijden voor jongens van 10 tot 16 jaar; kruiwagen race voor paren en autopedrace voor kin deren van 6 tot 10. „Tavido" speelt Des avonds om acht uur tot elf uur is er in gebouw „Concordia" de eerste toneel voorstelling van „De nacht van de 16e Januax-i" door Ayn Rand, vertaald uit het Amerikaans door Caro van Eijck en Dick Stei-nheim. De opvoei-ing geschiedt door de toneel vereniging „Tavido", onder regie van de heer A. H. Holtslag. Dinsdagavond 1 Mei volgt een herhaling, nu echter in het Hervormd Wijkhuis aan het Stratingplantsoen. Nationale feestdag Ook voor de viering van de nationale feestdag (5 Mei) heeft de Oranjevereniging „Velsen" een programma kunnen samen stellen, dat gi-otendeels is gericht op Bever wijk, hoewel er het volledige programma in is opgenomen, dat Velsen in het sport park „Schoonenberg" oi'ganiseert. De bewonei-s vaxi „Noord" kunnen Za terdag 3 Mei deelnemen aan de jaarlijke stille gang naar Westerveld, waarbij ver trokken wordt 's avonds 7 uur van het Zuidelijke pontplein. Maandag 5 Mei is er van 14 tot 24 uur een kermesse d'été op 't sportpark „Water vliet", geoi'ganiseei'd en aangeboden door de Hoogovens en aanverwante bedrijven. Tussen drie en vijf uur maakt de R.K. Harmonie „St. Caecilia" een muzikale rondgang door „Noord" en van negen uur tot half twaalf 's avonds is er tenslotte openluchtbioscoop op het terrein aan de Wijkerstraatweg naast de winkelgalerij. ADVERTENTIE PAASAANBIEDINGEN vast boord in blauw. rood. groen, bruin en chocoladekleuren met bijpassende zelfbinder kreukherstellend v.a. 1.95. Kcnncmerlaan 36 - Tel. 4453 - IJmuiden Dames- en Herenkleermakers Modes - Confectie. „WIJ KLEDEN U GOED, VAN TOP TOT VOET". De buurt- en speeltuinvei-eniging „Schul pen" gaat haar jaarlijkse gewoonte voort zetten en een „eieravond" houden op Za terdag 12 April in de bovenzaal van ,,'t Centrum" te Beverwijk. „Schulpen" is vooi-ts bezig de tuin-, die de wintermaanden gesloten bleef, weer op te knappen. De zandbak wordt met schoon zand gevuld en de schommels zijn aan nieuwe, speciaal gemaakte kettingen ge hangen. Aan de zweefmolen komen touwen met zogenaamde laddei-tjes; de grote glij baan is afdoende gerepareerd en de kleine dito heeft een ingrijpende verandering on- dei-gaan. Vooi'ts zijn alle veimielingen van de laatste tijd aan hekken en glas hersteld. De reeds aangekondigde fancy fair voor de bouw van een clubhuis op het speel- tuinteiTein is nu definitief vastgesteld op 13 en 14 Juni. Hier zullen vei-schillende at tracties de benodigde gelden voor het be ginkapitaal bijeen moeten bi'engen met be hulp van vele medewerkers (sters) en het schenken van cadeaux voor het goede doel. xx> *w i<ti «ïiKXïmttïïxmYöfyxx/Yïx/Yxnrrrtxxwyty^ Rteeds enkele jaren wordt namens het gemeentebestuur en door deputaties van instellingen en verenigingen, een herdenking gehouden in de moi-genuren van 5 Mei, als vervolg op een massale herdenking door de schooljeugd. De plaatselijke commissie Nationale Com missie verzoekt de verschillende instel lingen en verenigingen een delegatie van twee of meer personen af te vaar digen voor de herdenking op 5 Mei bij het monument op het Pllein 19401945. Afgevaardigden zullen om 8.45 uur worden ontvangen in het Patronaats gebouw. (Van onze Brusselse correspondent) Uit de statistieken van de Belgische zee visserij over Januari blijkt, dat de Belgi sche vissersvloot 2.922 ton vis heeft aan- gevoerd voor een besomming van 39.292 millioen franc (3 millioen gulden); 1.012 ton haring voor 4.044 millioen franc, en 87 ton garnaal voor een marktwaarde van 2.275 millioen fi-anc. In November 1951 werden 3.436 ton aan gevoerd tegen een besomming van 36.405 millioen franc. Er was dus toen een grotere aanvoer, welke tegen lagere prijzen ver kocht werd dan in Januari. De dure vis soorten vormen het grootste deel in de globale aanvoer van Januari: voor 10,6 millioen franc tong, voor 2 millioen franc bot, voor 7 millioen fi-anc kabeljauw en voor 1,7 millioen franc rog. De meest be zochte visgronden waren het Zuiden der Noordzee, de Witte Bank, Moray-Firth en IJsland. Te Oostende, waar het merendeel van de vis aan wal wordt gebracht, waren over Januari de gemiddelde prijzen per kilo als volgt: kabeljauw 14,75. franc; schol 11,05 franc; rog 10,30 franc; schelvis 11,60 franc; tarbot 22,40 franc; tong 36,15 franc en ha ring 4 franc. Het wordt mogelijk geacht het visver- bruik verder te verhogen, onder meer in de Waalse industriecentra, waar het ver bruik gering is. Op het ogenblik telt de Belgische vloot 427 eenheden. Langzamerhand krijgt de ÏJslandvaart de bovenhand op de kleine kustvisserij en de zogenaamde middenslag visserij. In zijn jaarverslag wees de algemene secretaris van het Nationaal Verbond voor Visserij en de Vishandel, ir. Van Thillo, op het gevaar van de Beneluxmai-kt voor de Belgische vissers. Clandestiene invoer van Deense vis van minder dan 40 cm. via Nederland acht hij een groot gevaar. In het algemeen zal de Belgische visserij haar werkmethodes dienen te herzien en moeten modern isex-en. Dit geldt voorname lijk voor de kleinere vissers, die de concur rentie van de Nedeidandse visserij op het ogenblik niet zouden kunnen doorstaan, aldus ir. Thillo. Concert „Looft den Heer" Het Christelijk Gemengd Koor „Looft den Heer", directeur Willem Wiesenhahn, geeft Zaterdag 10 Mei een concert in de Nederlands Hervormde kerk aan de Ka naalstraat. Op het programma staan koorwerken van Johann Sebastian Bach (de cantate „Gott der Herr ist Sonn' und Schild"), Buxtehude, Purcell, Mendelssohn en Hen drik Andriessen (Te Deum). De muziek van Purcell's koorwerk „Rejoice in the Loi-d always" is beschik baar gesteld door de British Council. Solistische medewerking verlenen Mea Naberman, die in Mendelssohn's werk „Hör' mein Bitte" de sopraansolo zingen zal, Haakon Stotijn (hobo) en Herman Nieland (orgel). Oratoriumuitvoering Het Christelijk gemengd koor „Looft den Heer" zal onder leiding van Willem Wie senhahn voor het komende seizoen in studie nemen het oratorium „The Messiah" van Handel, volgens de oorspi-onkelijke, in de Engelse taal geschreven tekst. Prof. dr. Philip Kohnstamm, de onlangs overleden paedagoog, de strijder voor het openbaar onderwijs, de man, die mede de stoot gaf tot het instellen van het V.G.L.O., zal in Velsen daadwerkelijk geëerd wor den, doordat een school naar hem genoemd is. Dit feit kreeg zijn beslag op de oudier- avond van de openbare school voor voort gezet lager ondei-wijs in IJmuiden, die mo menteel is ondergebracht in de Van Ossen- dorpschool aan de Lemairestraat en waar van de heer G. Londonck hoofd is. De op die avond benoemde oudercommissie, wier taak het onrter meer is de schakel te zijn tussen school en gemeentebestuur, zal der halve als eerste werk hebben te vragen of het gemeentebestuur zijn sanctie aan de naamgeving wil hechten. Deze commissie bestaat uit de dames Kater en Krombeen en de heren Van der Wal, Van Eyk en Van Buide. Doel en streven Voor echter deze belangrijke stappen werden gedaan, heeft de heer Londonck aan het begin van de avond een korte in leiding gehouden omtrent doel en streven van het V.G.L.O., dat, naar spreker op merkte, volkomen gebaseerd is op het practische leven. De grote winst hitervan is, aldus spreker, dat de kennis die op de lagere school werd verworven, wordt ge fixeerd en dus van blijvende waarde wordt voor het verdere leven. De kindei-en worden bijvoorbeeld gecon fronteerd met de natuur, de techniek, de kunst, de vrije-tijdsbesteding en dat alles naar eigen geaardheid. De leerstof voor de jongens ligt dan ook anders dan die voor de meisjes, wier specifiek vrouwelijke be langstelling in de dingen „des dagelijksen levens" wordt gewekt. Alle leerstof wordt zo verwerkt, dat met leeftijd en bevattings vermogen rekening wordt gehouden. Het V.G.L.O., aldus de heer Londonck, is geen onderwijs voor domme of knappe kin deren, het is de brug naar middelbaar of uitgebreid, dan wel naar het nijverheids onderwijs, al naar gelang de interesse van de leerlingen. Het kind krijgt de kans uiting te geven aan wat in hem leeft. Door deze wijze van onderwijs genieten, wordt de harmonische ontwikkeling van hoofd, hand en hart be vorderd en wordt gemeenschapszin aange kweekt. Het V.G.L.O., zo besloot spreker, is geen verlengstuk van die lagere school, het is een school met eigen sfeer en eigen karak ter, die voor ieder kind van even grote waarde is. Individuele prestaties Het resultaat van de wijze van werken was te zien in een kleine expositie, die in een der bovenlokalen werd gehouden. Hier trad het eigen initiatief van de kinderen wel heel sterk op de voorgrond, evenals in de keurig verzorgde programma's, waar voor iedere leerling naar eigen ontwerp een tekening had gemaakt. De avond werd verder gevuld met enige verdienstelijke accordéonsoli van Kees van Pel en door een fijn gestemd meisjeskoor tje onder leiding van de heer G. J. Evers. Na de pauze legden jeugdige „acteurs en actrices" een proeve van bekwaamheid af door de opvoering van een revuetje, dat tot titel droeg: De meester is te laat! Film-trilogie in Hervormd wijkhuis In overleg met het filmcentrum van de Nederlands Hervormde Kerk zal de wijk- kerkeraad van de Nederlandse Hex-vormde Gemeente van Velsen-Noord in het Her vormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een serie van drie cultureel verantwooi-de films vertonen. Woensdag 16 April draait de film: „Kleine mensen op de gi-ote weg". Met „Die Nachtwache" op Woensdag 7 Mei wordt de serie voortgezet en zij wordt besloten op Woensdag 21 Mei met de film: „Leni Rosner". „IJmuidens Roem" twee keer in Thalia De IJmuidense accordéon vereniging „IJmuidens Roem" geeft op 22 en 29 April in de grote zaal van het Thalia-theater een uitvoering met medewerking van het Ma- joco-trio (Marianne v. d. Bergh, Andi-é Carell en Dolf Brouwer). Als specialiteit treden de jeugdgroep en een „rhythm-sectie" op.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7