Enkele duizenden slachtoffers bij driedaagse burgeroorlog in Bolivia Vader, moeder en zes kinderen in vlammenzee omgekomen Koninklijk Paar geniet van vacantie op Sea Island Eisenhower wil 1 Juni de NAVO verlaten Weerbericht Straatgevechten in de hoofdstad met zware wapens Haarlems Dagblad Persoonlijkheid Met Pasen weinig kans op regen Opstandige vliegers bombardeerden La Paz Rampzalige brand in Kampen Vliegramp voor de kust van Portorico Het woord is aan Palmen, zon en geen plechtigheden Stemming over Tunis uitgesteld Bolivia Eén kind ontsnapte door gat in het dak Britse garantie voor West-Europa VEILIGHEIDSRAAD 66e JAARGANG No 234 feureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboons ZATERDAG 12 APRIL 19*5 2 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 6e JAARGANG No 8 7 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ DE EREPROMOTIE van Koningin Juliana aan Columbia University heeft de deken van Barnard College, die de ko ninklijke candidate voorstelde," gezegd dat de Universiteit er trots op was haar te ver welkomen, niet alleen omdat haar bezoek hechte vriendschap tussen Amerika en Ne derland symboliseert, maar ook omdat zij een bijzondere persoonlijkheid is. En aan het slot van haar rede heeft de Koningin zelf over persoonlijkheid gesproken, als immer de gehele mensheid daarbij betrek kend: „Als iedere man en vrouw het be grip hervindt „iemand" te zijn, ieder een geheel eigene persoonlijkheid te bezitten zoals niemand anders, met een geheel eigen taak jegens de gemeenschap, dan zullen wij op de goede weg zijn". Zulk woord stelt de waarde van de men selijke persoonlijkheid in het volle licht. Het is met de erkenning van die waarde in menig land droevig gesteld. In menig ander land is zij, in vergelijking met vroeger tijd, gedaald. Het nationaal-socialisme var: Hitier heeft tijdens het kortstondig, maar onheil over de wereld brengen bestaan van het Duitse Derde Rijk een beeld gegeven van de daden van de massamens, eenmaal met macht bekleed. Jaren tevoren reeds had de Spaanse geleerde en essayist Ortega y Gasset onder degenen, die deze macht aankondigden en ertegen waarschuwden, een voorname plaats ingenomen met zijn boek „De opstand der horden". Hij schetste de massamens daarin als iemand die wenst te regeren of hij daartoe de bekwaam heden bezit of niet, die er zich niet om be kommert of hij gelijk heeft of niet, die han delt in gevaarlijke domheidsmacht. Heeft de wereld afgerekend met het nationaal- socialisme? Erger vraag: heeft zij in meer algemene zin afgerekend met de massa mens? Verre van dien. Dat kunt ge ook bevestigd vinden in de woordkeuze van de Koningin: als iedere man en iedere vrouw het begrip hervindtHet woord hervin den zegt, dat iets teloor is gegaan. Ook bij velen in het Westen. Men kan daar velerlei oorzaken voor noemen, waarvan misschien de gewoonte om in grote getallen te rekenen in men- senmassaas en menselijke eigenschap pen te generaliseren niet eens de minst be langrijke is. Want zij dringt de gedachte op dat men steeds tot een menigte zou be horen: denken en handelen als éen uit een menigte. Dat moet men zich niet laten op dringen, omdat de mens anders geschapen is, omdat inderdaad iedere man en iedere vrouw een geheel eigene persoonlijkheid bezit, die tot de vervulling van het eigen leven op eigen wijze in staat stelt. Het is een zo oude waarheid, dat als men haar in woorden uitdrukt, zij er als een afgesleten gemeenplaats uitziet: geen twee mensen zijn gelijk. Maar hoevelen zijn er, die die waarheid niet meer beseffen en in gelaten heid een houding aanvaarden, die hen in innerlijke strijd moet brengen maar boven dien de vervulling van hun levenstaak moet benadelen? De Koningin heeft in een andere toespraak in Amerika de samen werking van vrije mensen bepleit als voor waarde voor het scheppen van een betere samenleving. Vrije mensen dat wil niet alleen zeggen dat het bewind, waaronder zij leven, hun vrijheid laat van godsdienst en vrijheid van meningsuiting, vrij heid om hun stem uit te brengen op wie zij verkiezen en hun kinderen op te voeden zoals zij dat wensen. Dat betekent ook dat zij innerlijk vrij moe ten zijn in het besef van een eigen persoon lijkheid. En dat brengt mee dat zij anderer persoonlijkheid mede erkennen. Het is immers respect voor de menselijke per soonlijkheid, waarop de Koningin nadruk heeft gelegd. Of iedere man en iedere vrouw het be grip zal hervinden „iemand' te zijn is in waarheid een der kernvragen van deze tijd: van veel dieper betekenis dan allerlei min of meer geruchtmakende zaken, die maar bij voorbaat als „historische gebeur tenissen" bestempeld worden, al zijn zo vele al binnen enkele jaren uit de herin nering weggevaagd. Er is reden te over om dat juiste gevoel van eigenwaarde ook te betrekken op het feit dat men Nederlander is: niet in opgeschroefde nationalistische zin, niet in chauvinisme maar in de rustige erkenning dat ons volkskarakter waarden inhoudt, die ons in elke crisis sterk doen staan, die energie en volharding bevatten en een goed geordende samenleving waar borgen. De Koningin heeft daarvan getuigd toen zij in haar rede voor het Congres zei dat Nederland zo gelukkig is geweest te leven in sociale orde en stabiliteit en daar om voelt, een betrouwbare pijler te kunnen zijn van de Europese eenheid. Ook in een federale Unie, als die een maal bereikt zal zijn, zal het karakter der volken bewaard blijven en zich mede ten voordele van het geheel kunnen doen gel den. In een tijdvak van grote spanningen maar ook van nieuwe wording zoals de Koningin het kenmerkte toen zij zeide dat men de eenheid, die de menselijke samen leving in wezen is, tot sterker uiting ziet komen is het zeker nodig zich rustig overtuigd te houden van eigen innerlijke volkskracht. De Koningin heeft, namens haar volk sprekend, die overtuiging doen gelden en daarvoor mogen wij haar hoogst dankbaar zijn. Er is geen twijfel aan dat haar bezoek aan Amerika voor ons volk een grote winst is en voor het streven naar toenadering en eenheid onder de volken eveneens. R. P. Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds enkele dagen bevindt zich boven Centraal Europa een hogedrukgebied dat zich uitstrekt tot over de Oostzee. Langs de Westflank hier van transporteren Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke winden voor de tijd van het jaar vrij warme lucht over het Alpengebied, het Oosten van Frankrijk en Duitsland naar het Noorden. Aangezien dit continentale hogedruk gebied nog geen tekenen van verzwakking vertoont, kan verwacht worden, dat ook tijdens de Paasdagen de invloed van een storinggebied boven Frankrijk zich in hoofdzaak zal beperken tot nu en dan overdrijvende bewolking. De temperaturen blijven voor de tijd van het jaar vrij hoog, al moet men in de kustprovincies met koele zeewinden rekening blijven houden. De kans op buien is gering en de wind krachten zullen klein blijven. BUENOS AIRES, (United Press, Reuter, A.F.P.). De verbannen Bolivi aanse rebel Estenssoro heeft van de Argentijnse hoodstad uit de opstand in Bolivia geleid, die volgens de laatste berichten „geslaagd" is. De rebel len hebben de hoofdstad La Paz veroverd na bittere gevechten, waarbij zij de steun kregen van vliegtuigen. De luchtmacht koos namelijk de zijde van de revolutionnairen en bombardeerde de hoofdstad, waardoor grote schade werd aangericht. Deze driedaagse burgeroorlog heeft enkele duizenden doden gekost - misschien wel drieduizend, doch de juiste cij fers zijn nog niet bekend. Alle ziekenhuizen en hospitalen in La Paz en omgeving zijn overvol met gewonden en doden. De leiders van de militaire regering, de Junta, een viermans-dictatuur, zijn verdwenen. De comman dant van de regeringstroepen, generaal Ortiz, is gevangengenomen. Er is een nieuwe regering uitgeroepen met Herman Siles, de adjudant van Estenssoro, als president. Aanvankelijk leek het erop dat de revo lutie zou mislukken. De rebellen werden teruggedrongen tot de buitenwijken van La Paz, doch toen kwam de luchtmacht in actie en bombardeerde de regeringstroepen in de stad. Bovendien kregen de rebellen de be schikking over zware artillerie, die zij eveneens op de stad richtten. De verwar ring in de hoofdstad was onbeschrijflijk. Het dichtbevolkte centrum kwam in het artillerie- en luchtbombardement te liggen en de schade was enorm. Enkele duizen den doden waren het gevolg van deze bombardementen en de daarop volgende straatgevechten, die tenslotte eindigden in een nederlaag der regeringstroepen. Volgens te Londen ontvangen persbe richten uit La Paz is de revolutie inder daad geslaagd. Men zegt, dat dit zolang onbekend gebleven is, omdat de regering bijna tot het einde de radio en telegrafi sche verbindingen beheerste en tot het laatste toe propaganda maakte. Brokstukken van Boliviaanse radio-uit zendingen, in Chili opgevangen door een correspondent van United Press, gaven gisteren reeds de indruk dat de toestand in Bolivia verslechterde. In weerwil van vroegere berichten vol gens welke de orde in de hoofdstad zou zijn hersteld, waren gisteren in de middag de straatgevechten nog in volle gang. De telegraaflijnen naar Bolivia waren nog steeds buiten dienst sedert het perso neel van het telegraafkantoor in La Paz was gevlucht, omdat het kantoor dooi* beide strijdende partijen onder vuur werd genomen. De officiële radiostations waren even min in de aether teruggekeerd. Daaruit werd opgemaakt dat de electriciteitsvoor- ziening in La Paz stagneerde. Een radiostation te Gruno, een belang rijke Boliviaanse mijnstad, werkte wel. Dat station berichtte dat de stad in handen van de rebellen was en dat alle verkeer met uitzondering van dat van ambulances was verboden. Daaruit zou kunnen wor- Bolivia, op vier na de grootste staat van het Zuid-Amerikaanse continent, is 1.329.237 km2 groot en heeft vier mil- lioen inwoners. Het dankt zijn naam aan Simon Bolivar, de voornaamste politieke persoonlijkheid in de Zuid-Amerikaanse revoluties tegen Spanje. Bolivia wordt in het Noorden begrensd door Brazilië, evenals in het Oosten. Westelijk liggen Chili en Peru, Zuidelijk Paraguay en Argentinië. Er wonen slechts drie Boli- vianen op een vierkante kilometer, waaruit te concluderen valt dat grote gebieden onbewoond zijn. Dé voornaam ste steden zijn La Paz, Sucre, (Sucre is de eigenlijke hoofdstad, doch La Paz de residentie)Cochabamba, Santa Cruz en Trinidad. den opgemaakt dat de straatgevechten nog voortduurden. Over de verblijfplaats van generaal Hugo Ballivian, de president van de om vergeworpen militaire junta, tast men in het onzekere. Sommigen geloven dat hij asyl heeft verkregen in een buitenlandse am bassade of zich ergens schuil houdt. De driedaagse revolutie heeft, naar thans in La Paz wordt vernomen, veel meer dan 1000 doden en 2000 gewonden geëist. Vol gens berichten, die in de Chileense stad Arica zijn ontvangen, is het niet uitge sloten dat deze cijfers tot respectievelijk 3000 en 6000 zullen stijgen. Tot de slachtoffers behoort de Colum- biaanse consul-generaal Guillermo Hel- maza Vernana, die door een verdwaalde kogel werd getroffen. De nieuwe president Siles heeft bekend gemaakt dat de op een na grootste stad van Bolivia. Chochabamba, zich definitief in handen van de revolutionnairen bevindt. Geruime tijd verkeerde men hierover in twijfel. Ook ahdere belangrijke steden zo als Oruro en Potosi zijn door de rebellen genomen. In geheel La Paz is tengevolge van de burgerkrijg schade aangericht. De hevigste gevechten werden geleverd om het vliegveld El Alto, Noordelijk van La Paz gelegen. Het werd tenslotte stor menderhand genomen door de opstande lingen, die echter grote verliezen leden. SAN JUAN (Portorico), (United Press). Een passagiersvliegtuig van de Pan American Airways is Vrijdag voor de kust \an Portorico in zee gestort en men vreest dat 52 personen bij dit ongeluk het leven hebben verloren. Zeventien van de 69 per sonen aan boord hebben de ramp overleefd, van elf staat vast dat zy omgekomen zyn en 41 worden vermist. De piloot van het verongelukte toestel is John Burn, de echtgenoot van de zangeres ■Jane Froman. Burn redde haar negen jaar geleden onder soortgelijke omstandig heden bij een vliegtuigongeluk voor de Portugese kust en trad later met haar in het huwelijk. Burn behoort tot de gered den. Het vliegtuig dook acht kilometer voor de kust van Portorico in zee. Het was op weg naar New York, doch kreeg onderweg machinestoring. Zeven van de passagiers waren Ameri kanen, de meeste anderen waren Portori- Véra de Talleyrand: Niets kalmeert meer dan een ge nomen besluit. canen of Cubanen. Tot de geredden beho ren de vijf leden van de bemanning. Het vliegtuig verdween dadelijk nadat het met het wateroppervlak in aanraking kwam, in de diepte. De meesten inzitten den hebben vermoedelijk geen kans meer gezien uit het toestel te komen. NEW YORK (Reuter). De „New York Times" meldt uit Parijs, dat de Britse re gering heeft besloten de zes landen, die zich willen aansluiten bij de voorgestelde Europese verdedigingsgemeenschap, een welomschreven en algemene waarborg te geven, dat Engeland automatisch militaire bestand zal vezTenen, indien deze landen een gewapende aanval krijgen te verduren. SEA ISLAND (A.N.P.). Koningin Ju liana en Prins Bernard zijn Donderdagmid dag om tien over zes plaatselijke tijd, na een kort bezoek aan de Tennessee Valley, aangekomen op het vliegveld McKinnon op St. Simons Island in de staat Georgia. St. Simons Island is gelegen aan de Atlantische Oceaan, ongeveer honderdtwintig kilometer ten Zuiden van Savanna. Het vliegveld ligt op de plaats waar vroeger een Indiaanse nederzetting was. Het Koninklijk paar, de secretaris van dc Koningin, baron Van Heeckeren van Mole- caten, en de beide begeleidende kamerdie naren begaven zich onmiddellijk na aan komst naar hun kamers op het aangrenzen de Sea Island. Hier is voor het koninklijk paar het met palmbomen omgeven „Retreat House" gereserveerd, dat slechts enkele tientallen meters van de Oceaan is opge trokken. Uit hun appartementen hebben Koningizi en Prins een prachtig uitzicht op de oceaan- Het gevolg woont op Sea Island in het Cloister hotel, dat accomodatie biedt voor driehonderd gasten en evenals alle andere hotels en pensions op Sea Island en St. Simons Island tot de laatste kamer is be zet. Er bevinden zich meer dan duizend vacantiegasten op Sea Island. De perma nente bevolking bestaat uit niet meer dan tien gezinnen. Er zijn in het Retreat House in totaal tien kamers, vier boven en zes beneden. De Koningin en de Prins bewonen gedurende de Paasdagen de bovenste verdieping. Be halve de secretaris en de kamei-dienaren zullen hier tijdens het Koninklijk bezoek aan Sea Island, ook Prins Aschwin en zijn echtgenote logeren. Het is voor de eerste maal in de geschie denis van Sea Island, dat Koninklijke gas ten op dit zonnige ooi-a verblijven. Talrijke welgestelde Amerikanen kiezen het als hun vacantievei-blijf. Hoewel Sea Island niet bepaald bekend staat als een goedkoop oord, liggen over het algemeen de hötel- prijzen niet ver boven die van bijvoorbeeld het Waldorf Astoria hotel in New York. De geheel vrije vacantiehuisjes zijn uiteraard prijziger. Het Koninklijk Paar en zijn ge volg is hier de gast van de Amerikaanse regering. Koningin en Prins hebben de wens te kennen gegeven hier een volkomen ongestoorde Paasvacantie door te brengen. Er zijn dan ook geen i-ecepties of officiële diners georganiseerd. De Prins zal hier zijn hart kunnen ophalen aan de paardensport, die op het eiland druk wordt beoefend. Op Sea Island heerst op het ogenblik on der een vlekkeloos blauwe hemel een wel dadig aandoende temperatuur van om de tachtig graden Fahrenheit. De eerste schre den van de Koningin op Goede Vrijdag richtten zich naar een op vijf mijl van haar buitenhuis gelegen kerk, de „Christ Church", waar zij en jkvr. Roëll een och tenddienst bijwoonden. Tijdens de dienst, die een uur duurde, sprak de predikant een gebed uit voor de president van de Verenigde Staten en voor zijn gast, Ko ning Juliana. Pas op dit ogenblik reali seerden de andere kerkgangers zich, dat de Nederlandse Koningin zich in hun midden bevond. „Donald Duck'' De Prins had vóór het ontbijt reeds een duik in de oceaan genomen'en later zagen de gasten op Sea Island twee in luchtig costuum gekleede heren een tandem berij den. De eerste, in blauwe shorts en kleurig hemd, bleek de Prins te zijn met als duo rijder hoofdcommissaris Sesink in bad- costuum. Onderweg zagen zij een zieke eend liggen, die niet meer in staat was zich te bewegen. De Prins stapte onmiddellijk af en nam het beest op de tandem mee naar Retreat House. Daar genoot „Donald Duck" een vorstelijke verzorging. Men liet het bad voor hem vollopen, maar ondanks alle goede zorgen stierf het dier later. Het Koninklijk paar en zijn gevolg gebruik ten de lunch Vrijdagmiddag in de „Help Uzelf'-cafetaria van het strandhuis tegen over het Cloister-hötel. De Koningin volgde het voorbeeld der andere badgasten, nam een blad en zette daar de gerechten op, die zij wenste. Klok terecht Naar A.F.P. meldt is de juiste toedracht van de zoekgeraakte klok, die Koningin Juliana in Washington aan president Tru man had zullen overhandigen, thans bekend geworden. De Marijke-klok is niet bij de Amerikaanse douane blijven liggen, zoals eerder werd gemeld. Nadat het Koninklijk vliegtuig bij aankomst in Washington ont laden was, is het kleine kistje waarin de Marijke-klok verpakt was, verkeerd afge leverd, doordat een deel van het adres door onbekende oorzaak ontbrak. In plaats van op de kanselarij is het kistje afgeleverd aan het woonhuis van ambassadeur Van Royen, waar het geplaatst werd bij bagage, die niet onmiddellijk nodig was. De klok zal thans door bemiddeling van d>e betrokken auto riteiten naar de plaats van bestemming worden gebracht. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werd het gezin van de fabrieksarbeider A. Breuker in zijn woning aan de Klokken- steeg in Kampen in de slaap verrast door een zich snel uitbreidende brand, die aan acht personen van dit gezin, vader, moeder en zes kinderen, het leven heeft gekost. Slechts een twaalfjarig zoontje heeft zich door een gat in het dak kunnen redden. Om twee uur in de nacht werd de politie gewaarschuwd door een schoonzoon van de heer Breuker, die naast hem woonde en wakker was geworden door een verstik kende rook. Aan hem is dan ook te dan ken dat de brandweer er spoedig bij was en het vuur tot dit ene huis kon worden beperkt. Aanvankelijk had men nog geen vermoeden van de omvang van de ramp. totdat bij het blussingswerk de stoffelijke overschotten van enige der gezinsleden werden aangetroffen. Spoedig was het dui delijk, dat slechts een twaalfjarig jongetje zich had weten te redden. De acht slachtoffers zijn de heer A. Breu ker. zijn echtgenote, zijn zoon Arnoldus, 19 jaar, zijn zoon Hendrik, 16 jaar, zijn doch ter Janny, 10 jaar, zijn zoon Anton, 9 jaar, zijn dochter Jana. 7 jaar en zijn zoontje André. acht maanden. Zijn twaalfjarige zoon Koos werd later door omstanders in de dakgoot aangetroffen en met behulp van een ladder naar beneden gehaald. Hij had lichte brandwonden aan zijn hand. Hij ver telde, dat hij wakker was geworden van de rook, en zijn broertjes en zusjes had ge wekt. Zelf had hij een gat in de dakpannen gemaakt en daardoor wist hij te ontkomen. Vermoedelijk door de snelheid waarmee de brand zich uitbreidde, konden de andere kinderen hefri niet meer volgen. Zij hebben er helaas niet aan gedacht, dat aan de achterzijde van de zolder een flink raam was, waardoor men op het plat van een fabriek kon komen. He<t wierk van de brandweer werd be moeilijkt doordat de steeg maar 2.75 meter breed is. Bovendien kon men door de grote hitte het vuur aanvankelijk slechts van enige afstand bestrijden. Kachel opgestookt De oorzaak van de brand staat nog niet vast. Wel heeft men de indruk dat de ouders voor het naar bed gaan de kachel flink hebben opgestookt. Men vraagt zich af, welke reden er was om de kachel, terwijl het toch zacht weer was, zo hevig te stoken, temeer, omdat de ouders in hetzelfde vertrek sliepen. Omwonenden zeiden dat Donderdag cocosmatten schoon gemaakt waren, die nog tot laat in de avond in de steeg lagen. Vermoedelijk hebben de ouders deze matten 's nachts bij de kachel willen drogen en daarvoor de kachel feller gestookt dan anders noodzakelijk zou zijn geweest. Het is mogelijk, dat een cocosmat tegen de kachel is gevallen, hetgeen ook de snelle rookontwikkeling zou verklaren. De ouders en de baby zijn in de rook gestikt. Hun stoffelijke resten waren weinig door het vuur aangetast. De zoon van 19 jaar heeft waarschijnlijk nog geholpen de ge redde jongen haar buiten te werken. Hij werd gevonden met een zware wond aan De totaal uitgebrande huiskamer. Een bed. (boven in de foto), dat op de tweede ver dieping stondis door het plafond van de eerste étage gezakt. Daaronder, rechts, de kachel, de vermoedelijke oorzaak van de brand. het hoofd, zodat vermoed wordt, dat hij in zijn pogingen' zijn broertjes' en zusjes te redden door een of ander voorwerp is ge troffen en zijn bewustzijn heeft verloren. De begrafenis van de slachtoffers zal Dins dag geschieden op de algemene begraaf plaats te Kampen. Het gezin bestond aanvankelijk uit vijf tien personen. Een dochter die gehuwd was, is verleden jaar overleden. Twee andere dochters zijn getrouwd en drie kinderen verblijven in het sanatorium bij Zwolle. WASHINGTON (A.F.P. en Reuter). Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat generaal Dwight Eisenhower heeft verzocht met ingang van één Juni a.s. van zijn func tie van opperbevelhebber der N.A.V.O.- strijdkrachten in Europa te worden ont heven. Dit houdt in, dat generaal Eisenhower ruimschoots op tijd terug kan zijn om de nationale conventie der republikeinse partij op 7 Juni a.s.. waarop de candidaat voor de presidentsverkiezingen in November zal worden aangewezen, bij te wonen. Het Witte Huis publiceerde Vrijdag af schriften van tussen generaal Eisenhower en de Amerikaanse minister van landsver dediging, Lovett, gewisselde brieven, Eisen hower heeft Lovett 2 April verzocht hem, met ingang van 1 Juni van zijn functie van opperbevelhebber der N.A.V.O.-strijd krachten in Europa te ontheffen. In zijn brief zegt Eisenhower zijn verzoek om ont slag op een dusdanig tijdstip te hebben ge daan. dat er ruimschoot tijd is voor het aanwijzen van een opvolger. Hij schrijft verder, dat zijn verzoek in overeenstemming is met de omschrijving, die Amerikaanse gezagsdragers hem van zijn taak hebben gegeven, toen hij geroe pen werd zijn huidige functie op zich te nemen. „Ik ben van mening", aldus de generaal, „dat de speciale "doeleinden, die moesten worden vervuld en waarvoor ik ben aangezocht om ze zo goed mogelijk te doen vervullen, thans grotendeels zijn ver wezenlijkt. De bevelvoering is in kannen en kruiken, onze werkwijzen zijn vastge steld en er is overeenstemming bereikt over de fundamentele vraagstukken. Er is elke reden om aan te nemen dat de N.A.V.O.-staten op succesvolle wijze zullen blijven samenwerken, ter verzeke ring van dat ene doel: het beveiligen van de wereldvrede", aldus Eisenhower in zijn ontslagbrief aan minister Lovett. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Truman generaal Eisenhower een lange brief heeft gezonden. De inhoud hiervan zal echter niet worden gepubliceerd. De woordvoer der zeide verder dat generaal Eisenhower de president had verzocht zijn ontslag aanvrage Vrijdag 11 April 1952, op bet uur waarop dit is geschied, bekend te maken. Minister Lovett heeft generaal Eisen hower geantwoord hem, met goedkeuring van de president, met ingang van één Juni van zijn functie te zullen ontheffen en hem bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten 'op nonactief te zullen plaatsen. Reacties In officiële kringen in West-Europa be treurt men over het algemeen het heen gaan van generaal Eisenhower als opper bevelhebber der landstrijdkrachten van het Atlantische pact in Europa. Algemeen wordt hij geroemd om zijn organisatorische kunde en zijn goed begrip van Europa. In officiële Franse kringen zegt men dat de generaal het volledige vertrouwen van de natie geniet. Kanselier Adenauer zeide van het ont slag „met diepe spijt" vernomen te hebben. Hij zeide echter te hopen, dat de generaal zijn diensten aan Europa en de wereld zou blijven geven. In West-Duitse regeringskringen sprak men de hoop uit, dat „tenminste de eerste stap" naar de vorming van een Europees leger nog voor het heengaan van de gene raal gedaan zou worden. Europa zal er wel bij varen, als de generaal tot president ge kozen zou worden, zo meent men in Bonn. Kansas steunt Ikc Van de 22 afgevaardigden, die de Ame rikaanse staat Kansas naar de nationale conventie van de republikeinse partij zal zenden, zullen er 20 stemmen voor gene raal Eisenhower als republikeins candidaat bij de Dresidentsverkiezingen en 2 voor Taft. Opvolger Als eventuele opvolgers voor Eisenhower worden genoemd de generaals Gruenther en Ridgway. Gruenther, die men in Washing ton de meeste kans geeft, is thans Eisen howers stafchef. Er staan sterke politieke groepen achter hem. De Amerikaanse staf chefs met generaal Bradley aan het hoofd, hebben echter generaal Ridgway, thans op perbevelhebber in Japan en Korea, aanbe volen, omdat deze meer ervaring te velde heeft. NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad heeft Donderdagavond het debat over de vraag of de kwestie-Tunesië op de agenda geplaatst dient te worden, tot een later te bepalen datum uitgesteld. Het ziet er naar uit, dat Pakistan, Chili, Brazilië, de Sovjet-Unie en China vóór behandeling van de kwestie zijn; Engeland tegen behandeling is, en Nederland, de Verenigde Staten, Griekenland en Turkije zich zullen onthouden. Daardoor zou dus niet de voor in behandeling nemen ver eiste meerderheid (zeven stemmen) be haald worden. VRIJ WARM VOOR DE TIJD VAN HET JAAR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en bijna over al droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Vrij warm voor de tijd van het jaar. maar in de kuststreken tijdelijk koele zeewind. 13 April Zon op 5.48 uur, onder 19.34 uur. Maan op onder 6.30 uur. 14 April Zon op 5.46 uur, onder 19.36 uur. Maan op 0.23 uur. onder 7.09 uur. 15 April Zon op 5.44 uur, onder 19.38 uur. Maan op 1.34 uur, onder 8.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 13 April Hoog water: 5.25 en 17.45 uur. Laag water: 1.08 en 13.33 uur. Maandag 14 April Hoog water: 6.04 en 18.29 uur. Laag water: 1.44 en 14.13 uur. Dinsdag 15 April Hoog water: 6.47 en 19.13 uur. Laag water: 2.25 en 14.51 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1