De verloren Paaseieren Beverwijk en Omstreken j Agenda voor Beverwijk Voor de kinderen D -Clowntje Riek Ballet der Lage Landen danste in Beverwijk Kennemer veilingen in zomerstemming 4 Fragmentarische uitvoering van Mattheus-Passion mislukte deerlijk Uitbreidingsplan Wijk aan Zee ter visie Hollenberg boekt winst in Kennemer damtournooi Voor de kinderen FEUILLETON De fluistercampagne ZATERDAG 12 APRIL 1952 De Koorvereniging „Castricum" heeft, dit bleek Donderdagavond onweerlegbaar, wel zeer licht getild aan haar voornemen „even" de Mattheuspassie van Bach uit te voeren. Al was dit dan een uitvoering in fragmentarische vorm, hetgeen eveneens reeds als een ontwijding wordt gevoeld, deze wijze van doen getuigde geenszins van de eerbied, die men voor dit onsterfe lijke werk behoort te hebben. In brokstuk ken verminkt en daarbij nog verder ge massacreerd door ellenlange uiteenzet tingen, die op een paedagogisch concert thuishoorden, is deze heerlijke muziek in het Corso Theater uitgevoerd op een wijze, die ergernis gaf aan hen, die de schone herinnering aan de volmaakte Mattheus passie zorgvuldig bewaren. Men stampt maar niet zo eventjes deze Bach-muziek uit de grond en al kwamen de enkele koren, die men zong, er vrij be hoorlijk uit, dit beperkte zich slechts tot de koralen. De meer eisende volkskoren wer den eenvoudigweg overgeslagen of slechts voor het gemakkelijkste deel ervan ge zongen. Het solistenkwartet had kennelijk de mu zikale uitkomst moeten brengen, maar deed het helaas niet. De stemmenverhouding was te ongelijkmatig; de bas van Leo Rommerts en de tenor van Henk Marcker, hoe fraai van timbre overigens, pasten in het geheel niet bij elkaar. De altaria's, in de eerste plaats het ontroerende ..Buss und Reu", zong Maria van VeenMüller met grote overtuiging; haar goed geschoolde altstem leende zich uitstekend voor deze partij. Annie de Groot kon echter niet tegen de moeilijkheden op, die d.eze partituur de sopraansoliste zo rijkelijk biedt. De aria- par-excellence „Ich will dir mein Herze schenken" kwam dan ook slechts met grote moeite over het voetlicht. Storend voor de toch al moeizaam opge wekte muzikale spanning waren de te on pas aangebrachte langdurige onderbre kingen, die moesten dienen tot opheldering van wat er daarna zou gaan gebeuren. Ds. L. Cannegieter had deze taak op zich genomen; hij had voordien een uiteenzet ting gegeven over Bach's meesterwerk, dat volgens spreker geheel gebaseerd is op het piëtisme, dat in de tijd, dat de Mattheus passie ontstond, zo sterk naar voren kwam. Het Amsterdams Kamerorkest, dat de begeleiding op zich had genomen, had zich evenmin zorgen gemaakt over hetgeen deze uitvoering hen zou kunnen vragen, al moet ik onmiddellijk een uitzondering ma ken voor het voortreffelijke duo fluitisten en het duo hoboïsten. Deze vier hadden volledig beseft wat ze te doen zouden krij gen; zij vervulden hun veeleisende par tijen met een grote muzikaliteit en waren op elkander ingesteld zoals maar zelden van dilettanten wordt gehoord. Het strijk orkest had echter onderling een verband, dat men als „droog zand" zou kunnen kwa lificeren. Het spel van de pianist Ru van Veen was prima; hij heeft daarbij geen noot gemist, hetgeen ongetwijfeld de uit voering heeft gered, want hij is een der pijlers geweest waar veel op rustte. A. J. VAN DER WEYDEN P. v. d. A. wet de „verkiezingsmessen" Donderdagavond hield de afdeling Be verwijk van de Partij van de Arbeid een huishoudelijke vergadering in het gebouw tje aan de Deken Waarestraat. In zijn openingswoord verklaarde de voorzitter zich te verheugen over de goede opkomst, daar men volgens hem juist nu, met de verkiezingen in het vooruitzicht, alle zei len moet bijzetten om de komende verkie zingscampagne tot een goed einde te brengen. Bij de ingekomen stukken was een ma nifest van het hoofdbestuur over de voor stellen voor het verkiezingscongres op IS en 19 April te Nijmegen en de ontwerp- conclusies uit het rapport „de weg naar vrijheid". Vervolgens werden 26 nieuwe leden voor gesteld, waarna de heer J. L. Diederik een inleiding hield over het onderwijscon- gres. Tenslotte wees de voorzitter op de nieuwe wijziging in de kieswet, zoals het stemmen in andere plaatsen en stemmen bij volmacht, waarna hij de avond besloot met een opwekking om deel te nemen aan de nationale demonstratie op Hemelvaarts dag te Amsterdam. ZATERDAG 12 APRIL Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „Drei gende trommen". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Teresa". W.B. Theater, 8 uur: „Flit sende vleugels". ZONDAG 13 APRIL (Eerste Paasdag) Kennemer Theater, 2,30 7 en 9.15 uur: „Dreigende trommen". Luxor Theater 2,15 uur: „Tarzans verbanning"; 7 en 9.15 uur: „Teresa". W.B. Theater, 8 uur: „Flitsende vleugels", 2.30 uur: „Broederstrijd". In het vrijwel uitverkochte Luxor Thea ter had Donderdagavond een optreden plaats van het Ballet der Lage Landen, on der auspiciën van de afdeling Beverwijk der Vereniging „Nederland-U.S.S.R.". Deze dansavond mocht zich in een onmiskenbaar groot succes verheugen, hetgeen des te verblijdender is. omdat dit voor een groot deel van het publiek wellicht de eerste ken nismaking met de balletkunst was. Elke dans werd door een korte toelichting inge leid, hetgeen veel tot een beter begrip zal hebben bijgedragen. Ook het programma was rijk gevarieerd en met zorg samen gesteld en bevatte een tiental nummers, waarin het vrijwel onbegrensde uitbeel dingsvermogen van het ballet een waardige representatie verkreeg. De introductie bood een kijkje in de „werkplaats" van het ballet, waarbij Max Dooyes met een ensemble verschillende oefeningen demonstreerde, welke tot de dagelijkse dans-training behoren. Vervol gens verplaatsten Mascha ter Weeme en Karei Poons zich met een Menuet en een sierlijke Gavotte de Vestris naar het ele gante hof van Lodewijk XVI, waarna Johan Mittentreiner, in een knappe eigen choreo grafie, de Rattenvanger van Hameln een bijna diabolisch karakter verleende. Het oude succesnummer Prikkebeen en Ursula, met een sterk pantomimische inslag, blijkt zich nog steeds op het programma te kunnen handhaven en vooral Greetje Don ker demonstreert hierin onmiskenbare ko mische talenten als parodie-danseres. Ook in De Spaanse Brabander, gebaseerd op een fragment uit Breêro's gelijknamige blijspel, overheerste het humoristische element en hoewel Mascha ter Weeme en Johan Mit tentreiner hierin volkomen domineerden, werd het mede dank zij de muziek van Julius Röntgen, een knap Oud-Hollands genre-stukje. Na een door Wolfgang Wijde- veld op de vleugel brillant vertolkte étude van Rachmaninow, werd het gedeelte vóór de pauze afgesloten met een Grand Diver tissement uit de Notenkraker-suite van Tsjaikowsky, in de oorspronkelijke Russi sche choreografie van Marius Petipa en Lev Ivanoff. Van dit ballet, dat in onverkorte vorm een gehele avond zou vullen en steeds een der glansnummers van het Keizerlijk Ballet in St. Petersburg is geweest, werd hier slechts de finale uitgevoerd, welke een zeer gemengde indruk achterliet. De eerste vier dansen waren al bijzonder weinig oor spronkelijk en de Spaanse, Chinese en Ara bische dans daarvan verhieven zich niet in het minst boven het peil van middelmatig variété. Maar in de Danse des Mirlitons en de gracieuse Grand Adage nam het ballet een volledige revanche en werd de schoon heid van de dans in een sierlijk bewegings spel in een bekoorlijk tafereel vastgelegd. Het gedeelte na de pauze werd onmid dellijk voortreffelijk ingezet met de door Mascha Stom en Pieter van der Sloot in een volmaakte stijl en met bewonderens waardige lichaamsbeheersing uitgevoerde Pas-de-Deux uit Don Quichotte, direct ge volgd door een humoristisch show-ballet, hetgeen het gehele ensemble voor het voet licht bracht. Deze „Garden Party" behoef de geen enkele toelichting en het idee van Pieter van der Sloot werd op de gemakke lijk in het gehoor liggende muziek van Jacques Offenbaoh zo bevattelijk tot uit drukking gebracht, dat het als dot-ballet tevens het glansnummer van de avond werd en aan het einde een stormachtige ovatie mocht verwerven. Overigens volkomen te recht, want de verschillende aspecten van deze vervelende tuinpartij, welke door de onverwachte komst van een aantal bedees de kostschoolmeisjes, met hun aanhang van ondeugende studenten zulk een verrassen de wending neemt, werden met een ver overende humor weergegeven. Daarbij was het een bijna onafgebroken opeenvolging van de meest originele vondsten, die on weerstaanbaar komisch door het gehele ballet ten uitvoer werden gebracht. JAN VAN DAM. Wie is de koers kwijt? De lijst van gevonden voorwerpen der Beverwijkse politie vermeldt: afvoerpijpje, fietshandpompje, baret, boodschappentas, zakje met gaspenningen, E.H.B.O.-insigne, schop, autoped, rugzak met voetbalkleding, kompas, kindertasje met inhoud, zak horloge, alpinomuts, armband, strijkbout- snoer, zakken brandstof, kinderfietsje, 3 shawls, verschillende wanten en hand schoenen, 2 broches, 2 herenrijwielen, 1 damesrijwiel, 2 portemonnaies met inhoud. W ognumBeverwijk Donderdagavond heeft afdeling Bever wijk van de Bond van plattelandsvrouwen een vergadering gehouden, waar enkele besprekingen zijn gewijd aan de zomer- uitstapjes. De voorzitster, mevrouw Van Weelderen, deelde mede dat men half Mei naar Wognum gaat; dit wordt een uitwisselingsdag want omstreeks half Juni komen de Wognummers naar Be verwijk. De heer Ch. Westerburg hield een causerie over „karaktertypes" en hij besprak onder meer het bewuste en on bewuste zieleleven van de mens en de verschillende gevoelstypen kregen elk een behandeling. Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk maakt bekend, dat een ontwerp van een partieel plan van uitbreiding in onderdelen van deze gemeente, het plan „Wijk aan Zee", van 15 April tot 14 Mei 1952, in uitvoerige kaarten uitgewerkt met de daarbij behorende bebouwingsvoor schriften ter gemeente-secretarie, eerste afdeling, voor een ieder ter inzage is ge legd. Gedurende deze termijn kunnen bezwa ren tegen de vaststelling van dit plan bij de gemeenteraad worden ingediend. Prijzencommlssie komt bijeen In café Bellevue te Beverwijk zal de prij- zencommissie voor Beverwijk en Heems kerk op Dondex-dag 17 Api-il des avonds bijeenkomen, onder meer voor het aanho ren van het jaarverslag en het doen van enkele mededelingen. Van der Steen favoriet in jeugdkamp De deelnemers aan de finale van de hoofd- tot en met de tweede klasse in het Kennemer kampioenschapstournooi dam men en de spelers voor de jeugdkampioen schappen, waren in het clublokaal van de damclub Beverwijk bijeen om de eerste ronde te verspelen om het kampioenschap van Kennemerland. De uitslag van de pai-lij Willemse (St. Bavo)P. Hollenbex-g (V.K.D.) was ver rassend: de St. Bavospeler (die finaal ge wonnen stond wat de positie aanging) overschreed de tijd en de wedstrijdleider moest een nul voor hem noteren. En der ernstigste candidaten voor de Kennemerlandtitel is daarmede met een nederlaag gestart. Gezien het feit, dat er maar vier partijen zijn, lijkt het nu voor Willemse een penibele taak zich nog tot de bovenste plaats op te werken. De partij v. Straten-Postma eindigde in remise, nadat de kampioen van Groot- IJmuiden, Santpoox-t en Beverwijk winst had verzuimd. Toch wox-dt Postma hoog aangeslagen, nu Willemse met een nederlaag is begon nen. Voor de eerste klasse hebben Douma en J. Kx-oon in het clubhuis van Oosterkwar tier vooruit gespeeld. Ook de beide St. Thomasmannen De Zeeuw en Sprenkeling rekenden in Castricum al met elkaar af. De Zeeuw kreeg echter een nul op het wedstrijdrooster. N. M. Oud (St. Bavo) was vrij. In de tweede klasse speelde J. v. Velsen (B.D.C.) remise met de voorzitter van St. Thomas, C. Ody. Jeugdtournooi Bij de jeugd speelden de B.D.C.-clubge noten Roos en Klaus remise tegen elkaar. De partij tussen Beliën (St. Bavo) en Fop- ma (H.D.C.) werd afgebroken: de D.C.IJ.- er v. d. Steen won in deze eerste ronde van Heime Langbroek (titelhouder). Het ziet er naar uit dat deze D.C.IJ.-er de grootste kans maakt de titel van jeugd-kampioen Kennemerland van Langbroek voor dit jaar over te nemen. In de jeugdfinale komen 7 spelei's uit. Brandweer kon weer gauw gaan Vrijdagavond omstreeks half acht werd er brand gemeld in de moffelinrichting van de fa. Nijman in de Torenstraat. De motorspuit, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen, aangezien men de brand met schuimblussers spoedig meester was. GESLAAGD Mej. A. A. Fierstra, dochter van dokter Fierstra uit de Zeestraat, is op 24-jarige leeftijd geslaagd voor het ai~tsenexamen. E PAASHAAS kon tevre- lagen prachtig gekleurd en versierd opgestapeld in een grote mand en strakjes, als het donker werd, zou hij er op uit trekken, om vele, vele kinde ren gelukkig te maken. Maar, omdat hij daarmee wel de hele nacht werk zou hebben, wou hij eerst nog een paar uurtjes slapen en, na nog eens een ge lukkige blik te hebben gewor pen op zijn werk, strekte Paas haas zich uit op zijn legertje en het duurde niet lang of hij sliep heerlijk.... De zon zonk lager en lager en de avond was niet ver meer, toen Paashaas weer wakker wex-d. Hij voelde zich heerlijk uitgerust en hij opende tevre den zijn oogjes, maar wat was dat? Sliep hij nog? Met zijn voox-pootjes wreef hij eens goed zijn oogjes uit, nog eens en nóg eens, maar hóe hij ook wreef. hij zag zijn mand niet. De mand, de kostbare mand met paaseieren, waar hij zó lang en zó hard aan had gewerkt was weg! Even zat Paashaas dood stil, tè ontsteld om iets te doen; toen begon zijn bekje te trillen en haast zou hij zijn gaan hui len, toen hij ineens bedacht, dat dat niet zou helpen, en dat hij daardoor zijn prachtige eieren zeker niet terug kx-eeg. Neen, hij moest flink zijn en allereerst goed nadenken. En zie! plotseling wist hij, wat hem te doen stond. Hij zou naar Kabouter Weet-al gaan, die midden in het bos woonde en hém om raad vragen en, zo gauw hij kon, rende hij met grote sprongen het bos in om zijn plan ten uitvoer te bren gén. Kabouter Weet-al was een heel oude kabouter, die heel vriendelijk was en die bijna alles wist, zodat hem door alle dieren raad werd gevraagd, wanneer zij in moeilijkheden zaten, en daarom had ook Paashaas aan hem gedacht. Toen hij buiten adem bij het huisje van Weet-al aankwam, klopte hij driemaal op het deurtje, en gelukkig, Ka bouter Weet-al was thuis. Hij deed zelf de deur open en met zijn lange witte baard, die tot aan zijn knietjes reikte, zijn rode jasje en zijn groene broekje, zag hij er uit als de liefste kabouter, die je je maar denken kunt! Toen hij de Paashaas daar zo ontsteld zag staan, zonder zijn mand met eieren op de avond voor Pasen, begreep Kabouter Weet-al, dat er iets ergs gebeurd moest zijn en hij sprak vriendelijk: „Maar Paashaas, jij hier, wat is er wel aan de hand?" „O, Kabouter Weet-al, zei Paashaas, mijn mand met eieren is weg, mijn mooie mand met al mijn prachtige eieren is verdwenen en wat moet ik nu wel beginnen? Het is al bijna tijd om om pad te gaan naar de kinderen". Kabouter Weet-al lei zijn vin gertje tegen zijn neusje en zei: „Daar moet ik eens ernstig over nadenken, Paashaas. Kom maar zolang binnen". Het duurde een heel poosje en nog altijd zei Kabouter Weet al niets, zodat Paashaas al een beetje ongeduldig begon te worden, maar toen kwam de vraag: „Mijn lieve Paashaas, waar woon je ook weer? Op de Heideweg, is 't niet?" „Ja, Ka bouter Weet-al". En wie zijn je buren. Paashaas?" „Aan de ene kant woont de familie Egel, zei de Paashaas en aan de an dere kant woont ook een haze- familie: Lampe met zijn vrouw". „Zooo", zei Kabouter Weet-al en hij keek heel ernstig, „woont Lampe naast je? En is Lampe wel niet eens vaak jaloers, omdat jij de Paashaas bent en hij niet?" „Ja, dat geloof ik wel, Kabou ter Weet-al", antwoordde Paashaas. „Dan, een, twee drie naar Lampe", zei Kabouter Weet-al. Hij trok zijn springschoentjes aan, waarmee hij even grote sprongen kon maken als Paas haas en samen holden ze terug, tot ze voor het huisje van Lampe stil hielden. Maar op de weg ervoor zagen ze Vrouw Paashaas lopen, die, zodra ze haar man zag, luid jammerend op hem toekwam, roepende: „Maar man, wat is er gebeurd? En waar zijn je eieren? O", viel ze toen zichzelf in de rede, „dag Kabouter Weet-al; ik had u helemaal niet gezien, wat is er toch allemaal?" „Wel, Vrouw Paashaas", zei Kabouter Weet-al, „hebt u soms iets van die mooie eieren aan Vrouw Lampe vei'teld?" „Jj ja, ja zeker", stotterde Vrouw Paashaas, „ik vond ze dit jaar zó prachtig, dat ik heel eventjes de mand aan haar heb laten zien, toen mijn man sliep, maar we zijn er niet aan ge komen, werkelijk niet". „O, o," zei Kabouter Weet-al en hij schudde zijn hoofdje, „die vrouwen, die vrouwen toch" en meteen stapte hij bij Lampe binnen. Maar daar was niemand te bekennen, zodat Kabouter Weet-al begon met enige malen hai-d op de grond te stampen en toen dat niet hielp riep hij luide: „Lampe, kom eens hier! Vrouw Lampe, waar ben je?" Eindelijk het leek Paashaas na een eeuwigheid kwam heel bedremmeld Vrouw Lam pe naar voren geschuifeld en direct vroeg Kabouter Weet-al haar: „Waar is Lampe?" „Dat weet ik niet, Kabouter Weet-al", stotterde Vrouw Lampe, „daar weet ik niets van". Toen werd Kabouter Weet-al boos en hij riep verontwaar digd: „Weet jij dat niet? Schaam je, Vrouw Lampe! Pas op, als je nog meer durft jokken; ik zal het je nog één keer vragen: „Waar is je man?" Bevend en half hui lend, zei toen Vrouw Lampe: „Hij is naar de markt, geloof ik". „Zooo", zei Weet-al, „dan weet ik voldoende" en zonder de arme Vrouw Lampe ver der met een blik te verwaar digen, zei hij tegen Paashaas: „Kom direct mee, we moeten onmiddellijk naar de markt. Loop je niet, zo heb je niet!" Weg schoten ze, als een pijl uit de boog en zo duurde het niet al te lang, of de hazen- markt lag vóór hen. Die markt werd gehouden in een grote duinpan en nu op de avond vóór Pasen krioelde het er van konijnen, hazen, egels, eekhoox-ns en allex-lei andere dieren, die hier allemaal hun inkopen kwamen doen en die hun oogjes uitkeken naar al het fraais, wat er te zien was! Helemaal rondom een klein kraampje, stond het nog vol ler dan overal elders en, na dat Kabouter Weet-al boven van het duin af, scherp had rond gekeken, liep hij regel recht op dat kraampje af. En jawel, hoor, wie zat daar? Lampe! En vóór hem stond de mand met eieren van de PaashaasToen ze vlak bij wax-en, hoorden ze hem roe pen: „Wie koopt er prachtige Paaseiei-en? Eén hazencent per stuk. Uitzoeken maar!!" Doch vreemd, hoewel alle die- ren met open mond naar al die heerlijkheden stonden te kijken, was er niemand die er iets van kocht en toch was Lampe volstreekt niet duur met zijn waar! Het was, of iedereen begreep, dat hij hier niet eerlijk aangekomen was en Kabouter Weet-al en Paas haas hoorden juist, hoe een paar oude konijnen tegen el kaar zeiden: „Ik geloof nooit, dat dót zuivere koffie is. Het kon haast de mand van Paas haas wel zijn, zulke prachtige eiex-en zijn erin". Het werd Paashaas warm om zijn hart je, toen hij dat hoorde en Ka bouter Weet-al lachte zachtjes in zijn lange witte baard. Toen liep hij door de dierenmenigte heen, die eerbiedig uiteen week om Kabouter Weet-al dóór te laten en bleef met Paashaas vlak voor Lampe staan. Hij keek hem heel lang en ernstig aan en onder die blik werd zelfs de verstokte Lam pe rood door zijn bruine vel letje heen en toen Kabouter Weet-al hem vroeg: „Hoe kom jij aan die mand, Lampe?", barstte hij in snikken uit en bekende alles. Kabouter Weet-al was heel bedroefd. toen Lampe zweeg en alle dieren in het rond zuchtten van schrik en afkeer over zoveel boosheid. Toen strekte Kabouter Weet al zijn armpje uit naar de kant van Lampe's huis en heel stil, met gebogen kopje, sloop de dief weg.... Maar Paashaas kon tevreden zijn: hij had zijn mand, zijn kostbare mand met eieren on geschonden terug en boven dien was hij nu al prachtig op weg naar Mensenstad! Lampe had tenslotte alleen maar de zware mand een heel eind voor Paashaas gedragen! T. VAN DOKKUM „Pat Mat" zet competitie voort De uitslagen van de Woensdag in het Statemhuis gehouden onderlinge competi tiewedstrijden der schaakclub „Pat Mat" luiden: Afdeling I: ir. E. F. Peltzer-J. C. de Maas 0-1; J. Zoontjes-Th. Spijker 1-0; ir. D. G. Huygen-A. Spijker 1-0. Afdeling 2: J. Beentjes-M. Soeteman 1-0; D. Hart-J. A. Rodenburg 1-0; H. de Vries-ir. E. Dex-ks afgebroken. Afdeling 3: P. Bos-G, Schouten %-%■, P. M. Janssen-P. Bos 1-0; A. de Vries-P. Zeilstra 0-1. Afdeling 4: Gos Laverman-J. v. Dijk 1-0: J. Uittenbogaard-C. D. Affourtit 1-0; M. Maas-M. de Wolf ^-34; J. Bennink-A. J. Boomhouwer 1-0; B. A. v. d. Slikke-J. Saris 1-0; K. Conus-W. J. Dengerink 1-0; L. Probst-T. Rozema 34-34. Maar oei!.dat liep verkeerd af! Want de trap, die Rick tegen de bal gaf, was stevig genoeg; maar hij had niet goed gemikt.In plaats van recht op het doel af vloog de bal een heel andere kant uit, dan Rick had bedoeld. En hard ook. Maar toen. Rinkinkeldekinkü Dat was het akelige geluid van brekend glas Verschrikt keken ze achter zich. Ja, dat was lelijk.... de bal was recht door een raam gevlogen, en de scherven van de ruit rinkelden op de straatstenen! „Ojee!", zei Bunkie verschrikt. „Nou zullen we 't hebben!" Rick keek heel bedrukt. Hij wist, dat hij de bal door het raam had getrapt, en daar zat hij nu erg mee in. Natuurlijk hadden ze gemakkelijk hard kunnen weglopen, voordat de bewoners van het huis naar buiten gekomen waren; maar daarvoor waren de jongens te eerlijk. Nu keken ze bedremmeld naar de kapotte ruit en wachtten ongerust af, wat er\ komen zou.79-80 Het is de afgelopen week hollen of stil staan geweest op de groentemarkt. Maandag hadden de winterproducten nog de overhand en Vrijdag was het al de spi nazie die volledig zegeviex-de. Woensdag was een goedkope markt; Vrijdag was alles even duur. Voor de spinazie leek het er Woensdag op, dat zij hard zou zakken, want de hoog ste prijs was 0.35 per kilo. Vrijdag liep de prijs echter onverwacht op tot 0.65 per kilo. Witlof komt er in verschillende kwali teiten, waardoor de prijs ook uiteen gaat lopen van 0.220.48 per kilo. Sla is al weer ruim vertegenwoordigd; de goede kroppen brengen het tot 0.18 per stuk. Voor het eei-st is er ook rabarber van de koude grond geweest, die van 0.280.40 per bos liet afdrukken; de rabarber uit de warenhuizen wordt langer en de handel betaalt er 0.60 per bos voor. Radijs wordt goedkoper en 0.10 per bos was wel zowat de middelprijs. Prei liep aanzienlijk terug en had zelfs moeite om nog boven de 0.25 per kilo uit te komen. Haast geen ruimte meer De bloemenveiling heeft in de Paasweek een recordaanvoer van bloemen en plan ten te verwerken gehad. Vrijdag spande wat de aanvoer betreft de kroon. Men had toen bijna geen plaats meer om alles te bergen. Toch kon de hele aanvoer vlot verkocht worden, al liepen de prijzen wel iets terug. Grote belangstelling ging uit naar de gele narcissen, die van 0.12ƒ0.26 per bos no- teei-den. Bij de tulpen liep de kwaliteit erg uit elkaar, zodat er van 0.25ƒ0.80 per bos is betaald. Anemonen komen in grote partijen aan de markt; de hoogste notering was 0.28 per bos. Fulgens brachten van 0.351.per bos op. Blauwe druifjes komen van de koude grond en halen het niet hoger dan tot 0.10 per bosje. Groot was de aanvoer van pot- en perk- planten. De prijzen liepen iets terug. Zo kwamen de violen sporadisch boven de gulden per kist. In Castricum kasgoed Het koude weer van verleden week liet nog steeds zijn invloed op de Casti-icumse gi-oenteveiling gelden. Van de zomerpro- ducten komen enkel nog de kasproducten' op de markt. Voor de eerste kassla kregen de tuinders Vrijdag 14 cent per krop betaald. Een ge ringe spinazieaanvoer is verkocht voor 2337 cent per kilo. Rabarber deed 40 cent per bos en radijs 89Vfe cent. De aardbeien gingen met een inhoud van 10 a 12 stuks, voor 1,80 per doosje van de kar. Spruiten gingen weg voor 37 42 cent per kilo, witlof 1 besomde 3242 en witlof 2 1628 cent per kilo. Prei 1 bracht het tot 1920'/2 cent. Prei 2 10i/2 Cent en rode kool 26 cent per kilo. Geen „neerzetveiling" Op Tweede Paasdag wordt er des mor gens om tien uur aan beide Beverwijkse groenteveilingen geveild. Er is geen zoge naamde „neerzet-veiling". MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitslutiend in spoedgvallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Dinsdag morgen te raadplegen de artsen: P. C. de Weerdt, Stationsweg 115, tel. 4614 en J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953. Voor de niet aangesloten doktoren neemt Eerste Paasdag waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023, Tweede Paasdag. W. van Hazelen, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Apotheken De dienst wordt waargenomen door Ken nemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. tel. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondag morgen 9 uur de arts M. H. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Eerste Paas dag M. A. de Ruiter, dr. Schuitstraat 44, tel. 3553 en Tweede Paasdag: C. Verselewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvickstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens de Paasdagen neemt waar: Apo theek Van der Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, tel. 22181 (K 2500) en Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. 8284. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 15) Van nu af aan zult u niet meer lastig gevallen worden, zei de detective rustig. Ik kan u echter niet het hoe en waarom onthullen. U zult mij op m'n woord moeten geloven. Het zal het beste zijn, als u het wat klampjes aan gaat doen. Blijf 's avonds in het hotel en ga overdag niet naar plaat sen, waar u niet permanent gezien kan worden. Professor Porter keek verrast op, maar hij toonde generlei angst. Verkeer ik in gevaar? Het zou kunnen! U moet niet vergeten, dat u ons land diensten bewijst, die niet vervangen kunnen worden. Maar wie zou mij uit de weg willen ruimen? Bx-annigan haalde zijn schouders op. Dat is een andere kwestie. Het is mogelijk, dat ik dat in de nabije toekomst uit kan vissen. Professor Pox-ter stond op en hij wreef even met zijn hand over het voorhoofd. U heeft mij wat kalmer gestemd, hoofdinspecteur. Als ik maar wist, wat er gaande wasNog steeds in zichzelf mompelend, verliet hij de kamer. Ik zal Scotland Yard vragen met de grootst mogelijke spoed enkele mensen te sturen om hem te schaduwen, zei Branni- gan, nadat hij enige tijd heen en weer ge lopen had. Hij staat op 't punt ineen te storten. Als wij hem z'n gang zouden laten gaan, kon het best wel eens gebeuren, dat hij een dezer dagen in de haven dreef of dat hij zichzelf voor een trein zou wer pen. De Yard moet er zou gauw mogelijk achter komen, wat hier feitelijk aan het handje is. Bob Arlen bood zijn vrouw vuur aan, en nam zelf ook een sigaret. Zou je de plaatselijke politie niet kunnen inlichten?, stelde hij voor. Bx-annigan fronste zijn wenkbrauwen. Daar voel ik weinig voor. De Fransen hebben een hoog ontwikkeld practisch ge voel, ofschoon je licht zou denken, dat zij te veel fantasie hebben. Nee, zij zouden Monte Carlo overhoop halen. Als ik maar iemand wist, die ik geheel en al kon ver trouwen Hij maakte zijn zin niet af. Op de deur werd geklopt. Maar voordat iemand iets kon zeggen, werd deze reeds open gedaan. Een vrij forse man in een helder wit pak stond in de kamer. Ik denk wel, dat ik u kan helpen, inspecteur, verklaarde hij m'et een sterk Amerikaans accent HOOFDSTUK VI. Ik hoorde toevallig, dat de beroemde hoofdinspecteur in Monte Carlo was, ver klaarde de nieuw aangekomene. Daax-- om kwam ik maar eens langs. Mijn naam is Hector Blair. Judith stelde zó'n belang in de Ameri kaan, dat zij naar hem staax-de als was hij een wereldwonder. Zijn gezicht, dat diep bruin gekleurd was door de zon, vertoonde honderden rimpeltjes en zijn ogen twin kelden zonder ophouden alsof hij zich bui tengewoon vermaakte met wat hij zag. In een van zijn smalle handen hield hij een wandelstok geklemd, in de andere een Panamahoed. Zijn haar was sneeuw-wit, alhoewel hij zeker niet ouder dan 60 jaar kon zijn. Brannigan bood de bezoeker een stoel aan. Ik stel het zeer op prijs u te ontmoe ten, mijnheer Blair, uw reputatie strekt zich tot Engeland uit. Daar Arlen en zijn vrouw nog steeds verbaasd keken, voegde Brannigan hier nog aan toe: De heer Blair is Amerika's meest bekende criminalist. Hij heeft het bendewezen van Chicago opgeruimd. W s Amerika's meest bekende cri minalist, verbeterde Hector Blair. Ik heb mij uit de politiewereld teruggetrok ken. Ik kweek nu rozen in de tuin van mijn villa, hier in Monte Carlo, op een van de heuvels. Ik kijk altijd graag naar de mensen, en Monte Carlo is een uitstekende plaats daarvoor. Amerika is wel cosmopo- litisch, maar Monte Carlo lijkt mij meer op een Babyion. De detective haalde een sigarenkoker te voorschijn en stak een lange dunne si gaar aan. Ik vermoed, dat een iets ernstiger zaak dan deviezensmokkel u naar Monte Carlo heeft gebracht, vervolgde hij. Het is niet goed afgelopen met Lord Temple- ham. Het leek mij nogal een geschikte ke rel, hoewel iets opvliegend soms. Hij wist echter wat zaken doen was, en daar heb ben wij in Amerika steeds bewondering voor. Zijn zelfmoord kwam mij overigens nogal vreemd voor. Maar het kan niet anders dan zo gebeurd zijn. Hoe weet u dat?, vroeg Brannigan ogenblikkelijk. Nou, hoofdinspecteur, ik werk wel niet meer, maar stom ben ik nog niet, mex-kte de detective op. Toen ik hoorde, dat Lox-d Templeham overleden was, heb ik wat informaties ingewonnen. Zeker, ik heb hier en daar mijn licht eens opgesto ken. Als ik wat te weten wil komen, lukt mij dat altijd. Dat phenol-barbiton is be roerd spul. Dr. Merlin verstrekte hem zoveel, dat hij zonder enige twijfel zou sterven, als hij alles tegelijk innam. Nou, en zo is het ook gebeurd, niet waar? Hector Blair begon weer kringetjes te blazen. De hoofdinspecteur schonk een glas whiskey voor hem in, zonder zich de moei te te getroosten om hem te vragen of hij 't wel wilde hebben. In een oogwenk was het glas leeg.... Maar laten wij nu zaken gaan doen. Hector Blair ging wat rechterop in zijn stoel zitten. Er worden hier in Monte Carlo veel te veel sprookjes vex-teld. U wilt dat dit ophoudt. Wel, dat is niet zo moei lijk. Maar waarom al die praatjes? Dat is een geheel andere kwestie. Wat is uw ziens wijze? Vellelt u eens! Brannigan staarde lichtelijk vex-baasd naar zijn bezoeker, die geheel en al de leiding van het gesprek op zich genomen had. Maar waarom zou ik dat?, vroeg hij. De Amerikaan trok even een bedenke lijk gezicht. Hij gx-eep zijn Panamahoed en wandelstok. Indien u er zo over denkt, is het mij ook goed. Ik heb altijd wel geweten, dat jullie Engelsen tex-ughoudend zijn, maar ik dacht, dat u wel anders zou zijn. Ik ken Monte Carlo véél beter dan u. Ik had u van dienst kunnen zijn. Ga weer zitten, zei Brannigan kortaf. Het spijt mij, u kwam- binnen op een onbewaakt ogenblik. Maar u kunt mij ze ker uitstekend helpen. Hoe wist u van die praatjes, die hier de ronde doen? Hector Blair scheen plotseling geheel te veranderen. Het legde hoed en wandelstok weer neer. Ik ving wat op, toen die geestelijke mij op een goede dag voorbijliep. Ik heb nogal bewondering voor die kerel. Hij pro beert op een voorbeeldige wijze opruiming in Londen te houden. Zeker, Hunt is een man uit één stuk, dat zal niemand kunnen ontkennen. Zelfs in Chicago bewondert men hem. Ik geloof zelf óók in de min of meer strijdvaax-dige Christenleer. Een kerel, die kennnelijk een buitenlander was, zei en kele hoogst onaangename dingen over Hunt en het was zeker de bedoeling, dat hij dat zou horen. De geestelijke kreeg kennelijk een flinke schok toen hij die woorden opving. Het lijkt mij toe, dat hij op 't punt staat ineen te stox-ten. Hij ver keert geestelijk werkelijk in een zeer la biele toestand en dat is bepaald gevaarlijk. Index-daad. Heeft u verder nog wat gehoord? Een of ander dubieus uitziende juf frouw zei enkele bijzonder vex-velende din gen over die x*ijke weduwe, die dat jacht in de haven heeft. Lady Adèle Foster, merkte Arlen op. Ja, die bedoel ik. Zij heeft zeker nog aantrekkelijkheden, maar zij doet haar uiterste best die kwijt te raken door te vaak naar schoonheidssalons te gaan. Dat doet zij nu zeker al dertig jaar lang! Ik begrijp het overigens niet, waarom die vrouwen allemaal hetzelfde masker willen dragen. Ik vond hetgeen ik hoorde zó •(ui- belangrijk, dat ik er geen aandacht aap. schonk. Er is véél meer vooi-gevallen, zei Brannigan, en hij schilderde wat zij ont dekt hadden gedurende de laatste tijd. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6