De oude „Schoorl" kan bogen op een veelbewogen historie Velen langs het lijntje bij Velsens schoolvoetbaltournooi Kennemer t, Lanta arn Agenda voor Velsen r Paasp rogra m ma in de Velsense theaters Kankerbestrijding ook een Velsense zaak 7 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Bouwnummer 308 nu een van de senioren van IJmuidens vloot „In Veilige Haven" damde „Heuvelwijk" omver „Stormvogels" klaar voor de laatste prong Ten koste van een snipperdag Kampioen zal uit IJmuiden of uit Santpoort móeten komen Veertig jaar bij het Staatsvissershavenbedrijf Lastige tegenstander Verkeerde manoeuvre liet RO 25 „stoten" bij de Hoek „Jong Nederland wil leven" Optocht gaat door, wielerronde nog onzeker Piet verkoos dé vrijheid ZATERDAG 12 APJfciL 1952 De IN HULL GEVESTIGDE „The Marine Steamfishing Co. Ltd", (manager Sir George Walton) beschik te in 1914 over twee trawlers. De oud ste was de Chieftain (H. 847), in die tijd 9 jaar en de andere heette Car dinal (H. 584), welke slechts 2 jaar telde. De schepen waren resp. 278 en 309 ton groot en beide gebouwd bij Cook, Welton en Gemmell in Beverley, welke werf het vertrouwen had weten te winnen van de reder Walton, want in datzelfde jaar werd een derde schip besteld. Het was bouwnummer 308 en bij de tewaterlating werd het „Cadet" (H. 210) gedoopt. Toch bleef het bij twee schepen toen de Cadet in 1915 werd opgeleverd, de oudste van de re derij, de „Chieftain" ging verdwijnen. De schepen van The Marine Steamfishing Company voerden een rode schoorsteen met zwarte top, terwijl de maatschappij-vlag bestond uit een witte wimpel met een rode W, doch de Cadet, die zoals gezegd in 1915 het licht zag, ging spoedig van eigenaar veranderen. Hoewel het vaartuig in Hull bleef als H. 210, zien we het later varen onder de naam „Saiph" als eigendom van Storr's Steam Trawling Co. Ltd. Op zekere dag deed deze rederij de trawler wederom van de hand en als derde eigenaar trad op de Trident Steamfishing Co. Ltd. waardoor voor de naam „Saiph" de naam „Rose Ness" (H. 210) in de plaats kwam. Het schip had de smaak te pakken en had schijnbaar een voorliefde voor verandering. Vlak voor de tweede wereldoorlog verkreeg het naam nummer vier en wel Lady Estelle (H. 210) als gevolg van de verkoop aan de Jutland Amalgamated Trawler Ltd. eveneens in Huil gevestigd. De „Lady Estelle" ging de vijf lange oorlogsjaren ongestoord voorbij, maar wat gebeurde er daarna? In de oude thuishaven Huil kwam de „Lady" niet meer terug. Men ging het nu van Grimsby uit ter visserij zenden en de nieuwe rederij was Trawlers Grimsby Ltd. geworden. „Lady Estelle" werd in ere gehouden, al- leer. in plaats van H. 210 voerde de trawler van de tijd af het merk GY. 52. Naar IJmuiden „Lady Estelle" wist toen nog niet wat haar boven het hoofd hing. De Mij. Petten in IJmuiden had namelijk plannen om haar bedrijf weer op gang te brengen. Vlak na de oorlog had deze rederij geen enkel schip meer. De hoop, dat de stoomtrawler Alk maar (IJM. 31) uit Duitse dienst terug zou keren, ging niet in vervulling. De zich in Engeland bevindende Bergen (IJM. 15) had een enorme reparatie nodig. De Petten (IJM. 49) was in de mobilisatietijd al ge zonken en de Schoorl (IJM. 39) gesloopt. De „Petten" had in Maart 1947 een ver vanger gekregen door de aankoop van de Lord Inchcape (SN. 28) en als tweede schip schafte men zich de „Lady Estelle" aan, Aaardig jeugdtournooi tussen twee speeltuinverenigingen Dat er onder de IJmuidense jeugd een grote liefhebberij bestaat voor het dam spel, is met de massakamp tussen de bei de speeltuinclubs „In Veilige Haven" en „Heuvelwijk" duidelijk bewezen. Met volle overgave hebben de jongens en meisjes zich voor de eer van de speel tuin gegeven en tenslotte wisten de jeug dige dammers van „In Veilige Haven" onder leiding van de heer Ph. Sauer te winnen. Het was een lust om te zien hoe de jongelui aan de kopborden zioh in het spel verdiepten. Jacob en zijn zusje Flora Menist wisten na keurig spel van de sterkste spelers van Heuvelwijk .Wim Kuiter en Joppy van Loon te winnen, maar niet eerder dan na een goed ver bogen combinatie uit de stand te halen. Er is overeengekomen dat de revanche- wedstrijd op Woensdag 23 April (wegens gebrek aan goede zaalruimte bij „Heuvel wijk") opnieuw in het clubhuis van „In Veilige Haven" wordt gespeeld. Het gedétailleerde verloop van de wed strijd was: In Veilige HavenHeuvelwijk 1. Cris Schrijver-Inny v. Dorp 20 2. Cor Smit—Geri Zwart 20 3. Jacob MenistWim Kuiter 20 4. Flora Menist.Joppy Van Loon 20 5. Bob SpitsHenk Retz 02 6. Co AchterbergPiet Bakker 20 7. Jacob de Vries-Henny v. Dorp 20 8. M. de VriesK. Nieuwendijk 20 9. Bertus ClerenRiet Bakker 20 10. Frans ClerenWim Nat 02 11. Nico HeemskerkRuol Zwaan 20 12. Betje IdemaJohanna Dukel 02 13. Piet IdemaNetty Retz 02 14. Nettie SmitGerrie Zwart 20 15. Ritsje PosschertInny v. Dorp 20 16. Nico v. d. ZwetHenny v. Dorp 20 17. Fred Spiering®Jopie Loon 02 18. Albert HartendorpWim Nat 02 19. Dik v. ReedeFrans Arends 11 20. Henny SouerN. N. 20 21. Piet CupidoWim Arisz 11 22. Cobus de RuvterFrans Arisz 20 23. Pom PostFritz Heikoop 02 Totaal 2618 voor de dammers van „In Veilige Haven". Ook de oudere dammers toonden be langstelling voor deze interessante jeugd kamp. ZATERDAG 12 APRIL: Thalia: 19 en 21.15 uur: „Actie in de Stille Zuidzee". Rex: 20 uur „Pandora en de Vliegende Hollander". EERSTE PAASDAG: Thalia, 15 uur: „Spookstad in de prairie", 19 en 21.15 uur: „Actie in de Stille Zuidzee". Rex, 15 en 20 uur: „Pandora en de Vlie gende Hollander". TWEEDE PAASDAG: Thalia, 15 uur: „Bij de Marine", 19 en 21.15 uur: „Lach en vergeet".. Rex: 20 uur „Pandora en de Vliegende Hollander". DINSDAG 15 APRIL: Thalia, 20 uur: „Lach en vergeet". Rex: geen filmvoorstelling; welke op 19 April in de IJmuider haven arriveerde. Na de tweede Petten (IJM. 49) kreeg IJmuiden dus vlak daarna ook een tweede Schoorl (IJM. 39) en dat is nu alweer vijf jaar geleden. De Schoorl van thans is een tiental ton groter dan zijn gesloopte voor ganger, meet 308 bruto en 137 netto reg. ton bij een lengte van 41,69, breedt.e van 7,13 en een holte van 3,89 mtr. Charles D. Holmes in Hull die honderden machines voor trawlers fabriceerde, leverde ook deze voortstuwingsinstallatie, welke 550 ipk. ontwikkelt. Na vele omzwervingen in de Engelse pe riode werd de trawler op 11 Juni 1947 onder schipper C. van der Leek voor de beoefening van de visserij van IJmuiden uit in dienst gesteld. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Evenals Z.F.C. Het wedstrijdprogramma, dat voor Storm vogels op Tweede Paasdag is vastgesteld, ziet er als volgt uit: Stormvogels I—ZFC I (2.30 uur), terrein Schoonenberg; Storm vogels IIHelder II (12.30 uur), voorwed strijd; EDO V—Stormvogels IV (9.45 uur), terrein EDO: EDO X—Stormvogels VII (9.45 uur) terrein EDO. Stormvogels I: P. C. Kraak D. v. d. Oever, Fr. Venus H. J Snoeks, A. Snocks, J. Tol J. P. Snoeks, J. Luppens, H. Angenent, R. de Boer, A. v. Onselen Reserves: J. Venus, C. Post, K. v. Op bergen. Stormvogels II: P. Vader J. v. Vliet, J. A. Vendrig A. Glas, P. Heilig, C. Groet B. Smit, P. Goedhart. Th. Effern, T. J. de Boer. W. Blinkhof Reserves: C. Zwemmer, E. Gravemaker. Heilsleger op bezoek Maandagmiddag komt het Heilsleger naar Santpoort. In de Beekvlietstraat bij het Broekbergenplein wordt dan een open lucht bijeenkomst gehouden, waaraan het muziekkorps zijn medewerking verleent. Dezer dagen zal het geheel gerestaureerde Zuiderzee Museum te Enkhuizen weer voor het publiek worden opengesteld. Op de foto: Het museum met op de voorgrond enige oude scheepjes. Donderdag zijn de Velsense schoolvoet- balwedstrijden voortgezet en al weer wa ren de weergoden de jeugdige voetballers gunstig gezind, zodat ook nu weer de pu blieke belangstelling groot was. Er bevon den zicli onder de belangstellenden zelfs ouders, die, om hun zoon te zien spelen, er een „snipperdag" aan gewaagd hadden. Er begint nu al enige tekening in de strijd te komen. Zo vermoeden we, wat de E-af- deling betreft, dat de kampioen zal zetelen óf in IJmuiden (Emmaschool, Jan Ligthart- school) óf in Santpoort (Adolf van Nassau- school, St. Liduinaschool). Dat zal vanmid dag een strijd worden tussen de beide Santpoortse scholen. De Brederod.eschool-spelers in hun keu rige oranje-shirt blijken van voetbal nog weinig kaas gegeten te hebben: in de twee door hen gespeelde wedstrijden scoorden ze zelfs geen enkel doelpunt, terwijl hun eigen doelman niet minder dan veertien keer werd gepasseerd. In de vei'liezers-ronde was de ontmoe ting tussen de Jan Campertschool en de Ossendorpschool uitermate spannend. Tot kort voor het eind was de stand nog 22 en hoopten de toeschouwers eindelijk eens een beslissing door penalties te zien te krijgen, maar 't was weer mis, want in de laatste minuten doelpuntten de Ossendor- pers zelfs nog tweemaal. De Insingerschool ging eervol met 21 ten onder tegen de Jan Ligthartschool. Ook spanning in afdeling D In de D-afdeling werden diverse span nende ontmoetingen gespeeld: Drie van de vier wedstrijden werden slechts met de oneven goal gewonnen! Voor de C-afdeling werd geen enkele wedstrijd gespeeld en voor de B-afdeling slechts één, n.l. tussen de Willem de Zwij- gerschool en het tweede elftal van de Nij verheidsschool. De Zwijgers wonnen met 2—0. De gedétailleerde uitslagen waren; Afdeling E (Verliezersronde): Ossendorp schoolJan Campertschool 1 42, Jan Campertschool 2Marnixschool 06, School met de BijbelBrederodeschool 80, MoerbergschoolEngelmundusschool 2—0. Afdeling E (winnaarsronde): St. Francis- cusschoolEmmaschool 23, Comitéschool St. Liduinaschool 25; Adolf v. Nassau- schoolTheo Thijssenschool 41; Insinger schoolJan Ligthartschool 12. Afdeling D: Creutzbergschool 3Chr. V.G.L.O. 0—1; St. Joannes U.L.O.—H.B.S. 5 21; W. de ZwijgerschoolNijverheids school 9 30; Nijverheidsschool 10H.B.S. 4 3—4. Afdeling B: Willem de ZwijgerschoolNij verheidsschool 2 20. Heden Zaterdag worden voor de B afdeling op het Waterlooterrein de volgende belangrijke wedstrijden gespeeld: U.L.O. (Reverwijk)Nijverheidsschool 2 en H.B.S. 1Creutzbergschool 1 beide van 23 uur. Om half 4 volgt de ontmoeting U.L.O.—H.B.S. Veertig jaar geleden kwam de toen ze ventienjarige havenklerk J. Th. Gillissen bij het IJmuidense Staatsvissershavenbe drijf in dienst en sindsdien is hij aan dat bedrijf verbonden gebleven. Dinsdag zal hij jubileren en te zijnen huize (v. Dalenlaan 46, Santpoort) bestaat gelegenheid hem met dit heugelijke feit te complimenteren. De heer Gillissen werkt thans als admi nistratief ambtenaar aan het Staatsvissers havenbedrijf. In het eerste elftal van de Velsense Nijverheidsschool, dat speelt in de Haar lemse A-afdeling, is opgesteld de be scheiden rechtsbuiten van het Neder landse elftal, Piet van der Kuyl; die in het dagelijks leven de lessen aan het Tibcriusplein volgt en bovendien een verwoed VSV-man is. Raad voor de Scheepvaart oordeelde: De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het stoten van het stoomvissersvaartuig „Johanna" RO 25 be noorden het Noorderhoofd van Hoek van Holland op 3 December 1951. Het oordeel van de Raad luidt: De „Johanna", bij don ker stomende van Scheveningen naar Vlaardingen, is, omdat schipper S. Zwart uit IJmuiden meende de afstand te kun nen bekorten, benoorden het Noorder hoofd beland, is daar over bakboord opge draaid en heeft daarbij twee keer licht ge stoten. De schipper had behoren door te varen tot boei HK 13 om dan in de lichten- lijn van de Nieuwe Waterweg te komen. Hij zou zonder ongelukken zijn binnenge komen, als hij zich gerealiseerd had, dat hij ter plaatse niet voldoende bekend was en mitsdien een loods had moeten nemen. Maar ook zonder loods had hij behoorlijk voor de ingang van de Nieuwe Waterweg kunnen komen. Waarschijnlijk is de traw ler, die over weinig stoom beschikte, dooi de stroom weggezet, maar hiermee had rekening gehouden moeten worden. De schipper heeft zich bovendien in de lichten vergist. Hij heeft te veel gewaagd, omdat hij, geheel ten onrechte, veronderstelde, dat hij bij mooi en stil weer de hoek kon afsnijden. Het ongeval is te wijten aan de schuld van de schipper en de Raad straft Simon Zwart deswege door hem de be voegdheid te ontnemen om als kapitein op een schip te varen voor de tijd van veer tien dagen. Velser jeugd centrale doet mee aan landelijk jeugdwerk Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap wordt van 12 tot 19 Mei in het gehele land een jeugdweek gehouden. Het motto van deze actie luidt: „Jong Nederland wil leven" en na gehouden enquête onder de jeugd is aan deze leuze toegevoegd: „in een vrij en zelfstandig Europa". In het veelzijdige jeugdwerk van de vrije jeugdvorming en in de jongerenorganisa ties heeft de jeugd een stuk eigen leven opgebouwd, dat zijn uitingsvormen vindt in jeugd- en jongerenclubs, geestelijk leven, padvinderij, sociale vormen, buitenleven, muziek en volksdans, jeugdtoerisme, spel en sport. Opstelwedstrijd Aan deze jeugdweek wordt vastgeknoopt een opstelwedstrijd, waaraan de jongeren in de leeftijd van 14 tot en met 24 jaar kunnen meedoen. Het onderwerp hiervoor is: Wat verwacht je van een verenigd Europa? De deelnemers kunnen dit gegeven op een der volgende manieren behandelen: in het algemeen, geestelijk-cultureel, eco nomisch, sociaal en militair Er wordt bij deze wedstrijd onderscheid gemaakt tussen de werkende en de stude rende jeugd. Ook met de leeftijd is rekening gehouden en de verdeling is als volgt: van 14 tot en met 17 en van 19 tot en met 24 jaar. In de week na Pasen zullen (le mogelijk heden om aan deze jeugdweek mee te doen en de verschillende, daaruit voortvloeiende activiteiten, in de Velsense Jeugdcentrale worden besproken. „Natuurbescherming" heeft bestuur Het dagelijks bestuur van de Velsense commissie voor natuurbescherming, die nauw gaat samenwerken met de grotere commissie van die naam voor Zuid-Kenne- merland, is thans samengesteld. De heer J. H. v. d. Burg. directeur van de Plant soendienst, bekleedt het voorzitterschap, mej. N. Goud is secretaresse en de heer D. J. Drijver uit Santpoort werd tot pen ningmeester benoemd. Scène uit „Actie in de Stille Zuidzee'. Dichtader voor Paasverrassing Zo zal daar dan Tweede Paas dag een „hel van Schoonen berg" losbarsten aan de Ver Loren van Themaatlaan, als het bruine monster aan het rol len is gebracht en tienduizen den ogen zullen kijken tien duizenden kelen tot heesheid gedoemd zijn bij de grote slag om de eer van het kampioen schap tussen Stormvogels en Z.F.C. Een supporter, die niet meer slapen kan van de span ning en zich voor de wedstrijd een waar arsenaal van roep- instrumenten en aanverwante feestartikelen heeft aange schaft, stuurde mij een poëem, dat hij eerst tegen de blauwe IJmuidense lucht wou laten schrijven door een vlieg machine, maar dat nu maar hier wordt afgedrukt omdat het met Pasen wel kan mot regenen. In forse versregelen roept de supporter aldus: „Denk er om mannen, deze wedstrijd Opent voor ons de eerste klas Want als die sluit met een overwinning Wordt het weer zoals het was Supporters doen hun duit in 't zakje Met luider stem vuren zij ze aan Dan blijft hier de overwinning Die hoeft dan vast niet naai de Zaan Sta dus klaar met vlag en wimpel Toeters, petten enzovoort, Zorg de jongens te belonen Op de wijze zoals 't behoort Vuurt ze aan dus. onze jongens Dat het davert langs het veld Ze steunen ook op ons, suppor ters Op die steun zijn ze gesteld Maar alleen kan ik het niet klaren En daarom hier dan deze wenk: Laat uw luide stem meehelpen Aan een formidabel jubileum geschenk!" Vondel is geslagen. En nu maar meteen met een warme kruik en een doos griot- ten onder de wol om de vocale krachten op te doen, die er overmorgen blijkbaar van U gevergd gaan worden. IJmui den is benieuwd! Bandjesplan Als de avond over IJmuiden daalt, is het hier en daar nog een hele toer zonder beenbre- ken van de ene straat in de andere te komen, want de ver lichting is, met alle respect voor de verbeteringen sinds 1945, vaak maar povertjes. Dat kan ook niet anders stil maar, ik weet het, maar toch blijven er een paar wensen over, die niet zo heel moeilijk te vervullen zouden zijn. Die permanente nachtver lichting bijvoorbeeld is voor velen een doorlopende puzzle en dat geldt in deze tijd vooral voor degenen, die hun auto of motor een deel van de avond of vaak de hele nacht op straat moeten laten kamperen. Dan denken ze, dat ze het kostbare voertuig onder een lantaarn hebben gezet en dan gaat'ie tóch uit, met het gevolg, dat de vierwielige vrind tot verdriet ook van de voorbijgangers een donker uitermate hard obstakel wordt voor toevallige passan ten. Het blijkt bijvoorbeeld uit het IJmuidense verhaal, waar sen nietsvermoedende juf frouw op de fiets zware hoofd pijn en een gebroken voorvork overhield aan een onverlichte automobiel, die haar nachtelijk pad kruiste. Als Velsen nu eens om de „nachtbranders" een witte verfstre'ep liet schilderen of op andere duidelijke wiize aan liet geven, dat die beoaalde lantaarns in continudienst zijn dan zou er op een eenvoudige manier heel wat gemopper voorkomen kunnen worden. In het buitenland doen ze het al lang zo. Nooit tevreden Een meneer, die glimmend van plezier de „Post Boy" omhoog heeft zien gaan, toen de sleep- hellingen aan dé Haringhavcn in gebruik werden genomen en die blijkbaar goed had ge luisterd naar de redevoeringen, welke dit heuglijke feit bege leidden, fluisterde mij na af loop in het oor: „Als ze zeggen, dat het Staatsvissershavenbedrijf nu helemaal „af" is dan zijn ze zeker nog nooit op de fiets over de steentjes van de Zuid zij gerammeld". Al valt dat dan niet onder herstel oorlogsschade, er ware veel voor te zeggen, de pla- veiselen aan gene kant van de haven te reorganiseren. Want oef.... daar worden grote pijnen doorstaan. En als het zo blijft, moeten straks alle Zuidzij-werkers een survey- beurt op de helling ondergaan. Hand in hand. Er wordt wel eens in de baard gebromd, dat de fabrieks schoorstenen langs de horizon van de IJmond de cultuur in onze streken dreigen te ver smoren, maar dat ze elkaar ook kunnen helpen, wordt straks, op de negende Mei „klinkend" bewezen. Want ir. G. A. Schoonkind, de bedrijfsingenieur van de papierfabriek zit dan achter de vleugel bij het symphonie- orkest „Euphonie" om als so list te laten horen, dat in dustrialisatie en muziek heel best kunnen opschieten. En niet alleen de papierfabriek telt haar musici, maar ook de Hoogovens kennen er ver scheidene, wat trouwens hele maal geen geheim is als de Hoogovenharmonie uitrukt. Die negende Mei komt er namelijk nog een pianist-van formaat bij ..Euphonie": ir. G. W. van Stein Callenfels, bedrijfsingenieur bij de Hoog ovens. Het wordt een gewone, houten vleugel. Geen stalen of papieren. Gunstige boosheid Verleden week maakte Lam penier zich een beetje kwaad op twee Ulo-meisjes, die een oude pater .uit het Missiehuis lastig vielen en deswege dooi de kinderpolitie in de kleine kraagjes gepakt werden. Op de Willem de Zwijgerschool heeft meneer Wiedemeyer direct een grondig onderzoek ingesteld naar het geval, maar hem bleek, zegt hij, dat de twee meisjes niet onder zijn leer lingen te vinden waren. Meneer Wiedemeyer zegt verder, dat de kinderen van deze Ulo de naam van de „Grote Zwijger" in dit opzicht gelukkig eer aan Het Paasprogramma, dat in de beide IJmuidense bioscopen gepresenteerd wordt, is aantrekkelijk genoeg om er enkele uurtjes aan op te offeren, ofschoon bij goed weer de belangstelling toch wel meer gericht zal zijn op strand en duinen. Tot en met Eerste Paasdag wordt in Thalia de Ame rikaanse rolprent „Actie in de Stille Zuidzee" op het witte doek ge bracht. John Wayne, de verbazend lange, uitstekend acte rende heldenster, die, zoals „Time" laatst schreef, kijkt als een droef geestige, vriende lijke hond, is de grote man in dit avontuurlijke oor logsverhaal, waar van het scenario de zwakste en de reeks buitenge woon goede duik bootopnamen de sterkste zijde is. Wayne krijgt alle kans zich de sym pathieke, trouwe ;n onverschrokken jongen te tonen en hij weet te bereiken, dat men zijn belevenis- vrouw Pandora (Ava Gardner). Een auto- snelheidsmaniak en een heuse Spaanse stierenvechter kruiden het verhaaltje voor treffelijk. „Born Yesterday" is de eerste film, waar in de beste acteur Boderick Crawford van het jaar optreedt naast de beste actrice van het jaar. Deze amusante rolprent in Rex behandelt een komedie die niet alleen een nieuw vrouwentype lanceert, maar even eens van goede kwaliteit is. De Nederlandse titel luidt „Zij kwam pas kijken" en Judy Holliday speelt hierin haar bekroonde rol. Het is het betrekkelijk eenvoudig verhaal van een rijk geworden oud-roesthandelaar, die zich schaamt over de manieren van zijn liefje. De „roestkoning" is een uitgeslapen kerel, maar als zijn geliefde ontwaakt, lijkt nij een nog lang niet ontgroend „doetje". Tussen twee collectes in sluimert de af deling Velsen van de vereniging „Koningin Wilhelminafonds" die sinds enige ja ren het doel voor ogen heeft de bevolking warm te maken voor de kanker bestrijding, maar zodra de grote jaarlijkse actie nadert, gaat de afdeling zich „uitrek ken" en worden er nieuwe plannen ge smeed om de burgerij geld uit de zak te kloppen voor dit nobele doel. Dat dit streven in steeds bredere kring weerklank vindt, is de afgelopen jaren wel bewezen: zowel uit de grote bedrijven als uit de kleine beurs kwamen grote en kleine gaven binnen, die meer dan welkom zijn in de kas van het comité. Daarvoor wordt onder meer de exploitatie en de instandhouding van het op het ge bied der kankerbestrijding zo hoogst-be- langrijke aankopen van radium, radio actief kobalt, verbouwing van laboratoria en röntgenafdelingen, de steun aan het Nederlands Kankerinstiluut, het Rotter damse Rarido-therapeutische instituut en andere op dit terrein zeer actief-werkende instellingen bekostigd. Voor al deze zaken is zeker een millioen per jaar nodig, als het geen anderhalf is en dit grote bedrag dient elk jaar bijeengeschraapt te worden uit particuliere middelen, de ledenwerfacties voor het fonds (die tot nu toe 35.000 ge trouwen opleverden) en wat dies meer zij. Ook in Velsen wordt het werk langzaam maar zeker verder uitgebouwd, maar er is nog altijd gebrek aan vaste medewerkers voor die ledenwerfactie. Er is nu in elk deel van de gemeente een sub-comité ge vormd, die een vaste kern om zich zal pro beren te verzamelen. De verschillende lei ders zijn: Velsen-Noord: de heer W. Nieuwenhuis, Ladderbeekstraat 67; Velsen en Velserbeek: de heer P. J. Bakker, Van Tuyllweg 15; IJmuiden-Oost: mej. E. Vijlbrief, Lijster laan 1 en de heer M. J. Koelemeyer, Vel- serduinweg 167; IJmuiden-West: de heer A. P. Bakker, Cronjéstraat 5; Driehuis: me vrouw Van KarsbergenBrillman, Hof dijklaan 5; Santpoort-Dorp: de heer P. P. Smit, Hoofdstraat 100; Santpoort-Station: mevrouw L. Lefering Visser, Brederoodse- weg 83. Er is goede hoop, dat deze „pioniers" een stel actieve medewerkers rond zich zullen weten te verzamelen, Op eon vergadering van het Vlagget.jes- dagcomité (waarin thans zitting hebben de heren J. II. Koelemeyer, J. H. Kolkman, 1'. Krab, J. P. van Megchelen, W. Chr. Suwerink en A. van der Veer) is geble ken, dat de belangstelling voor de optocht wel zodanig is, dat deze voortgang kan vinden. Het is van belang dat de verenigingen, welke de deelname nog in beraad hebben, zo spoedig mogelijk een beslissing nemen, aangezien dit de organisatie ten goede komt. Of de wielerronde doorgaat is nog niet zeker, doch de heer Nieuwkoop, die bij de Septemberfeesten dit nummer heeft ver zorgd, getroost zich alle moeite, zodat er goede hoop bestaat, dat op 17 Mei de eer ste Vlaggetjesdagronde zal kunnen worden gereden. Van 4 tot 11 April werden de volgende gevonden voorwerpen bij de politie aange geven. Inlichtingen zijn te krijgen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werk dag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur (ook voor telefonische inlichtingen), met uit zondering van Zaterdagmiddag. Hond, zakdoek, alpino, ceintuur, das springtouw, broche, shawl, autoped, kop lamp (auto), étui met vulpen, ballpoint en liniaal, boodschappentas, gedeeltelijke pro these, paar kinderschoenen, bril in étui, capuchon, want, lampenkap, hondenpen ning, handdoek, bos sleutels, breinaald, handschoen, kinderbril, damesschoen, armband, damesrijwiel, pakje met flanel, paar kinderkousjes, wagenwiel, portemon- naie, hoofddoek, oorbel, speelgoedpaardje, overall, 2 sleuteltjes, paar handschoenen, halsketting, kanarie, hondenhalsband, pad- vindersriem, herenschoen, colbertjasje, 2 hockeysticks, schep en speelgoedauto. sen en die van zijn onderzeeër „Thunder- fish" in gespannen aandacht volgt. Span nende verwikkelingen ter zee en inde liefde: beide even gevaarlijk, geven deze rolprent voor liefhebbers een nog boeiend'èr karak ter. Naast de staalharde koppen van de „felle haaien" is het lieftallige gezichtje van Patricia Neal overigens als een bloe sem tussen onkruid. Zondagmiddag knallen de schoten en kletteren de paardehoeven in de aardige Western „Spookstad in de prairie" en Maandagmiddag kan hartelijk gelachen worden om de zotte manifestaties van de twee „dwazen" Abott en Costello in de film „Bij de marine". Het tweetal wordt uit stekend terzijde gestaan door The Andrew Sisters en Dick Powell. In het tweede deel van het weekpro- gramma wordt in Thalia de sprankelende showfilm „Lach en vergeet" vertoond. Een Engelse musical in Amerikaanse trant, met een Amerikaanse regisseur en een Anglo- Amerikaanse mélange van spelers, onder wie de charmante David Niven en de goud harige Vera Ellen. In deze film zijn de planken waarop gedanst en gezongen wordt, van fijner en dunner hout gezaagd dan gemeenlijk geschiedt. De situaties die ontstaan als de man die voor een ander wordt aangezien, de taak krijgt om zich uit te geven voor een millionnair, terwijl hij in werkelijkheid.een millionnair is, zijn onweerstaanbaar komisch. Hoewel de invloed van de Amerikanen in deze rol prent duidelijk waarneembaar is, moge „Happy go lovely" een luchtige vacantie- film genoemd worden. In Rex is het programma niet minder aantrekkelijk. De grootste verrassing die de Amerikaanse film in technicolor „Pandora cn de Vliegende Hollander" bereidt, is het moment, waarop een' stem achter een ge sloten deur in onvervalst Nederlands ver kondigt: „in naam der wet, doe open de deur". Dat veelbetekenende zinnetje wordt gericht tot een in 17de eeuws costuum ge stoken zeeman die zojuist zijn ontrouwe geliefde aan zijn dolk heeft geregen. De spannende legende van het schip-met- spookbemanning is in deze film verwerkt, waaraan nog te pas komen een Nederlandse schilder (James Mason) en de beeldschone gedaan hebben en ik ben blij, dat het zo is. Inmiddels zal de schoen al door degenen, die haar past, aangetrokken zijn. Maar dat zullen we verder maar met de mantel der liefde bedekken; het is prettig te weten, dat de wind niet uit deze hoek woei. Vleugellam Jongens van Velsen, we moe ten eens even ernstig praten. Er gebeuren in de Heeren duinen en achter de Biallos- terskilaan in Santpoort dingen, die toch wel een beetje grijs 'genoemd mogen worden: Daar vinden de mensen herhaalde lijk vogels met kapotgeschoten pootjes en vernielde vleugels, die „dank zij"' het zuivere schot van geoefende katapult liefhebbers in de vlucht of op een tak geraakt werden en die daar dan langzaam moeten sterven. En nu kun je me nog meer vertellen, maar dit is niet leuk meer en het is niet spor tief meer en het is niet flink meer. Dat is alleen maar erg. Ge woon erg. Dat je er in de lente op uit trekt met een stuk oude binnenband om op de ouders van een vogelgezin te gaan schieten, dat je een merel aan flarden knalt, dat je met opzet een lijster tot een hoopje leeg bloedende ellende schiet nee jongens, dit wordt te gek. Het wordt trouwens toch bar met die katapulterij, waar elke dag grote schade mee wordt aangericht onder de levende have van Velsens natuur, zo groot, dat de ouders, die hun kinderen in het bezit weten van zo'n moordding eigenlijk zelf ook een beetje aansprake lijk zijn voor wat er gebeurt, als ze het geval niet afpakken en de kinderen proberen te doordringen van de pijn, die een spreeuw moet hebben als hij vleugellam wordt gescho ten door zo'n flitsend steentje. Als èn de ouders èn de onder wijzers èn de voorbijgangers èn de politie hun ogen wijd open houden, maar vooral als de jongens zelf er eens gingen kijken naar een nestje jonge vogels, (en dan alleen maar kijken), ik wed. dat er dan wat zou verbeteren. En dat de vogelstand dezelfde plezierige Paasdagen zou hebben als de jongens wordt toegewenst door LAMPENIER

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9