Zomerse Paasdagen maakten Visserij-varia ook van Velsen een fleurige bijenkorf Agenda voor Beverwijk VLIEGEN 15 GOEDKOPER DAN U DENKT Santpoort Beverwijk Wijk aan Zee Castricum Van IJmuidense strand tot ponten en bussen „bezet" Opera-concert met solisten in het Patronaat Paasviering van „Schulpen" Turnvereniging „Santpoort" vergaderde Vlam in de pan 7 Drie ponten pooUan Concert in nieuwe uniformen Wijlen mijn goede grootvader .Tv „De Buizengieterij" liet Maandag de zon achter de wolken schijnen Ronde van IJmuiden gaat door Bomans over Dickens Druk strandleven op beide Paasdagen Fietsen, zoeken en zonnen Motorrijder vloog uit de bocht en reed patiënte aan ,,'n Mazzeltje DINSDAG 15 APRIL 1952 nnWEE GLORIEUZE ZONNE-ZONDAGEN hebben ook Velsen en IJmuiden laten A mee-delen in de overstelpende drukte een drukte, die 'gelukkig nergens tot ernstige ongelukken aanleiding gaf. Niettegenstaande StormvogelsZFC op Schoo- nenberg, waar de EHBO enkele keren flauwvallende supporters moest bijbrengen, niettegenstaande de overbelasting van de drie ponten over het Noordzeekanaal en niettegenstaande de grote belangstelling, die er voor strand en duin bestond. Het enige voorvalletje, dat Zondagmiddag een geringe schaduw wierp over de zomerse vreugde was een bosbrandje achter „Maranatha" in Santpoort, waar zestien vier kante meter hakhout in vlammen opging en waar de Santpoortse brandweer ver moedelijk met enige beklemming heen is getogen, omdat de vorige Zondag óók zo'n pietluttig brandje de aanloop vormde tot een paar fikse duinbranden achter Duin en Kruidberg. Daar is dit lange weekeinde echter niets opzienbarends gebeurd, ondanks de drommen fietsers en wandelaars, die met dagkaarten gewapend het duin in trok ken en de gulle zon opzochten, om zich in hemdsmouwen en de Paasbeste bloes als de gelukkigste aller Nederlanders te voelen. Maandagmiddag om kwart voor twee brak langs de spoorlijn aan de WynoDds Daniëlslaan in Santpoort opnieuw een duinbrandje uit, waardoor 200 m2 terrein werd zwartgeblakerd. Het propvolle sportpark en dat was al om één uur propvol wegens het mooie weer van de Tweede Paasdag en de angst voor gebrek aan ruimte won het wat Velsen betreft uit een oogpunt van de massa, maar het strand en de ponten waren vooral op de tweede der beide feestdagen een voortreffelijke tweede. De politie heeft op ai die brandpunten der menselijke belangstelling de handen vol gehad, om de zaken naar behoren te regelen en dat dit allemaal zo vlot gelopen is, mag ongetwijfeld op haar debet worden geschreven. Tezamen met het IJmuidens Mannenkoor geeft het Velser Dameskoor op Donderdag 24 April in de grote zaal van het Patro naatsgebouw een operaconcert met solisti sche medewerking. Onder meer zingt de sopraan Esther de Vries. Ook de tenor Henk Reuvers verleent zijn medewerking en voor 't piano-accompagnement zorgt Wim Riet veld. Het programma vermeldt onder meer het bekende Soldatenkoor uit de opera Faust van Gounod, het Matrozenkoor uit de Vliegende Hollander van Wagner, het Jagerskoor uit Der Freiscbütz (Weber), welke nummers door het mannenkoor ge zongen zullen worden en verder denkt het dameskoor uit te voeren het Spinnelied uit de Vliegende Hollander. Voor gemengd koor staat tenslotte het Slavenkoor uit Verdi's Nabucco op het pro gramma, het Bruidskoor uit Lohengrin van Wagner en het kerkkoor uit de Cavalleria Rusticana van Mascagni. Contact-avond van „Watervliet"- buurtgenoten Zoals gewoonlijk waren er voor de Za terdag in het sportpaviljoen „Watervliet" gehouden contactavond van de buurtver eniging „Watervliet" vele belangstellenden bijeen. Wegens ontstentenis van voorzitter Joh. Klein berustte de leiding van dit samenzijn bij de heer G. Voerman, die de buurtge noten begroette en de goede gang van zaken in de vereniging nog even aanstipte. Direct hierna ging men over tot het kien spel, dat de aanwezigen aangenaam bezig hield, waarbij de hoofdprijzen als schalen met eieren, rollades, paasbroden, taarten enz. ten deel vielen aan de families Schip per, De Dood, Luster en Pirovano. Dan werd er verder nog gedaèn aan muziek en dans, zodat de stemming opperbest was A.B.B.M. vergadert op 23 April De „Algemene Bedrijfsbond van Metaal" Beverwijk belegt op 23 April haar jaarver gadering in „Het Centrum". Wegens ziekte van de heer W. Brielsma zal moeten worden voorzien in de vacature van secretaris. De aftredende bestuursleden G. van der Leyden, voorzitter, en P. Reus, tweede penningmeester, kunnen herkozen worden. Subsidie voor Velsen Noord Vooruit" waarschijnlijk De traditie wil, dat de buurtvereniging „Schulpen" elk jaar aan de vooravond van Pasen een contactbijeenkomst voor de leden belegd, die gepaard gaat met wedstrijden om eieren, paasbroden en wat dies meer zij. Zaterdagavond waren de Schulpenaren in ,,'t Centrum" te Beverwijk bijeen. Voor zitter A. Langkemper deelde in zijn ope- ningswooi-d mede dat in de laatste verga dering van „Velsen-Noord Vooruit" de heer G. W. F. de Man, cultureel ambtenaar van Velsen, gesproken had over de mogelijke subsidie aan de verenigingsprijs. „Velsen- Noord Vooruit", het overkoepelend lichaam van de vier buurtverenigingen, zou, in- plaats van de afzonderlijke buurtverenigin gen, mogelijk een centrale subsidie worden verstrekt, die dan gebruikt dient te worden voor verantwoorde culturele avonden. De eerste van deze culturele avonden zal misschien al op 19 Mei worden gehouden. De heer Langkemper riep vervolgens de medewerking in bij de te houden fancy fair voor het speeltuin-clubhuis. Voorts kan worden gemeld, dat de op 10 Mei te houden toneeluitvoering van „Schulpen" niet voor de eigen club zal worden /erzorgd, maar dat hiervoor een ander gezelschap zal op treden. Met het kienspel werd de prettige avond gevuld en waren er verschillende gelukki gen die met eieren, paasbrood of een taart verrijkt werden. De goochelaar Enrico bracht met interes sante en goed-uitgevoerde nummers nog een aardig intermezzo. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Adrianus Willebrordus, z. vanu C. J. Glorie en M. Hollenberg, Poelven- straat 46; Antonia Petronella, d. van Th. W. de Wildt en W. Brendel, Geelvinckstraat 104; Anna Elisabeth, d. van C. G. Bodewes en J. C. Schellevis, Mr. Gilles v. d. Bempden- straat 3; Theodorus Albertus, z. van J. J. Tromp en A. Scheerman, Mr. Ludwigstr. 23. ONDERTROUWD: Paulus de Heer, won. te Enschedé en Carolina Maria Hendrika Hunnekink. won. te Castricum. GEHUWD: Dirk Prins, won. te Amsterdam en Johanna Maria Brouwer, won. te Castri cum. OVERLEDEN: Theodorus Kuijs, oud 66 j., geh. met W. G. Stuijt, won. te Castricum. ADVERTENTIE Laat Uw reisbureau het U voorrekenen te. Er was evenmin iemand, die de sym pathieke Jasper van N. van de Outenaar zijn Annie misgunde, welke laatste door niej. De Ridder werd gespeeld. H. Sterk was de jongste zoon, die op het laatste moment nog tot inkeer komt en van mej. C. Coster zagen wij een komische winkel juffrouw met een spraakgebrek. Te oordelen naar de onmiskenbare bij val, waarmede stuk en spel ook hier weer werden beloond, is er niemand in de zaal geweest die het heeft betreurd aan de zon achter de wolken de voorkeur te hebben gegeven boven de stralende Paaszon, wel ke buiten lokte'. JAN VAN DAM In café „De Uilenboom" te Santpoort heeft de turnvereniging .Santpoort" haar jaarvergadering gehouden. Het verslag van de secretaris maakte gewag van de moei lijkheden waarmede TVS in 1951 te kam pen heeft gehad, zulks als gevolg van de herbouw van de turnzaal in de „Adolf van Nassauschool". Dank werd gebracht aan de schoolbesturen van de Christelijke School te Santpoort en de St. Engelmundusschool te Driehuis voor de genoten huisvesting. De aftredende bestuursleden C. F. van Zutphen, A. W. Volmer en W. Th. de Jonge-Bakker werden bij acclamatie her kozen, en in de vacature, ontstaan wegens het vertrek naar Nieuw-Zeeland van mej. E. Timmer, is gekozen mevrouw C. van Dillewijn-Spruyt. In de T.C. werden benoemd: H. Bruns (voorzitter), C. Beun, J. Pellemans-de Jonge en A. Taverne. In de propaganda- en regelingscommissie hebben zitting: C. F. v. Zutphen (voorzitter), H. M. Sabelis (secre taresse), P. Kranenburg, W. Th. de Jonge- Bakker, J. Pellemans-de Jonge, M. W. M. Voogd-Duller en N. Zaal-Blok. Tot vaan deldrager werd benoemd de heer J. Volmer en tot vaandeldraagster mej. M. J. Emmer. De athletiek-beoefening zal deze zomer i staan onder leiding van de heren J. Mar tens en A. Taverne. Een der bewoners van de Rijvordlaan kreeg op eerste Paasdag brand in de keu ken, doordat de vlam in een pan met vet sloeg, waarna ook de gordijnen vlam vat ten. Dank zij het feit dat haastig toege snelde buren het vuur spoedig met zand en water wisten te overmeesteren, bleef de schade bij een verbrand gordijntje en wat geblakerde verf beperkt. Winterseizoen van „Sans Atout" loopt af De laatste ronde van de B-kampioens wedstrijden van „Sans Atout" zijn achter de rug. De uitslagen luiden: 1. C. Spruit- Th. Bakker 110H mp.; 2 W. Eekhout-G. Haver 97mp.; 3. W. Hoogeboom-F. v. d. Linden 90'/- m.p.; 4. W. de Boer-C. Hoo- genboom 89 m.p.; 5. A. Worst-C. Luttik 89 mp.; 6. heer en mevr. Tand 88)4 m.p.; 7. heer en mevr. Winkel 88 m.p.; 8. heer en mevr. Kok 87 m.p.; 9. mevT. Tabak-D. Biber 831 m.p.; 10. mevr. Admiraal-B. Groot 81)4 m.p.; 11. B. Admiraal-K. v. d. Zon 81 Yt m.p.; 12. mevr. v. Essen-J. De- laleyne 81 'A m.p.; 13. W. G. Kleine-A. v. Groningen 77)4 m.p.; 14 J. Blom-J. Nij- man 80 m.p.; 15. dames Kamphuis-Groen 69 m.p.; 16 heer en mevr. Tabak 59'A m.p. De onderlinge wedstrijden voor viertal len vei-liepen als volgt: Team 1 heren Krab-Hart en Tabak- Hoogeboom wint van team 2 heren Geldermans-v. Zutphen en Van Balen- Schaafsma met 47-42 m.p. Team 3 heren Bos-Bloemendaal en Braam-Stiphout wint van team 4 heren de Kruif-Hoogeboom en Schelvis-Zoontjes met 48-31 m.p. Team 5 heren Boom-v. d. Vlugt en v. Groningen Jr.-v. d. Wal speelt gelijk met team 6 heer en mevr. Thomas en dames De Boer-Hamel met 41-38 m.p. De beste paren volgens het Howell- systeem waren: 1. heren Kuis-Stoltz 21)4 m.p.; 2. mej. v. Klaveren-heer Oosterveen 19)4 m.p.; 3. dames Tabak-Braam 19 m.p. De sluitingsdrive van het winterseizoen zal op 30 April in het Witte-Kruisgebouw worden gehouden. Lelijk slot. Zoals wel te verwachten was, had de laatste markt voor de Paas dagen er helemaal geen zin in de handel kon niet veel gebruiken voor de binnen landse afzet en de exportklanten hielden zich eveneens rustig. Dat de kabeljauw het bijvoorbeeld met pijn en moeite tot slechts 80 zowel voor de regels als de kisten kon brengen, vormde een van de symptomen van deze slechte markt en de kleintjes deden het nog minder: 50 per tien. Voor de fijnvis was de belangstelling al even mager, zodat de grote- en middenslag tong 2.30 tot 1.80 opbracht en de grove slips met 1.90 tot 1.80 genoegen moesten nemen. Ook weegtarbot was voor een koopje te krijgen. Voor het mooiste, grofste spul werd weliswaar twee gulden neerge teld, maar de gewone soorten kwamen niet hóger dan tot 1.80. De drie-scholletjes van de dagvissers zetten in voor 11, maar later duikelden zij de pufschuit in, net als de schar, die niet eens aan de normale handel toekwam. Makreel kwam ook in de hoek, waar de slagen vallen, terecht. De conservenindustrie durfde het niet erg aan met het oog op de Paasdagen en de noterin gen schommelden van 10 tot 12. Wijting was er (gelukkig) weinig, maar wat er aangevoerd werd, ging nog tegen minimale prijzen van de hand; de grote soorten no teerden nog maar net 14, maar de klein tjes zakten tot op de opvangprijs of ver dwenen er roemloos onder. Pasen thuis. De bijna hele logger- en kottervloot was voor de Paasdagen op huis aangekomen, maar het merendeel wachtte op de afslag van vandaag. Met het gevolg, dat er deze eerste markt geen ge brek is. Eerste Paasdag al stonden er even tjes 43 loggers en 19 kotters op het lijstje. De aanvoer was navenant. De vijf loggers, die zich een plaatsje in de vroege beurt hadden veroverd, voerden samen 2700 kilo tong en tarbot. 470 kisten wijting, 12 kabel jauw en gul, 700 stijve dikkoppen, 35 kis ten wolf, 180 grote haring en 220 kleine dito. De overige 38 loggers zorgden voor 20.000 kilo tong en tarbot, 470 kisten wij ting, 1600 schol, 90 kabeljauw en gul, 745 stijve kabeljauwen, 36 kisten wolf, 50 schel vis en piepers, 300 kleine haring, 400 diver sen en 35 schar. Negentien kotters namen 12335 manden varia voor hun rekening. De trawlervloot, die wijselijk had ge wacht tot de nieuwe week, werd vertegen woordigd door de Batavia (een acht-daags reisje, dat 75 kisten wijting, 800 makreel, 75 kolen, 55 schelvis en piepers en 35 diver sen opbracht); de Thorina (30 wijting, 900 makreel, 50 koolvis, 70 schelvis en piepers, 30 diversen en 120 stijve) en de Catharina Duyvis, welk schip 125 kisten wijting, 750 makreel, 50 zwarte kolen, 70 schelvis en 25 varia in de hal zette. In totaal moesten de kaairidders zich over 22.840 kilo tong en tarbot, 1737 kisten schol, 514 loggerwijting, 230 trawlerwijting, 102 kabeljauw en gul, 1570 stijve, 70 wolf, 245 schelvis en piepers, 520 kleine haring, 180 grote soortgenoten, 485 diversen en 2450 makreel plus 170 kis ten zwarte kolen ontfermen. En morgen ook zo. Woensdag is het wéér behoorlijk raak met de aanvoeren. De Medan en de Flamingo liggen al op wacht, maar de Eveline, de Abraham en de Petten zijn eveneens marktrijp, zodat het niet ver bazingwekkend hoeft te zijn, als dit trio de middenweekse markt ook met een bezoek vereert. De Medan heeft 730 kisten makreel, 105 schelvis en piepers, 90 wijting, 30 koolvis, 20 haring, 20 radio, 70 diversen, 15 tarbot, 40 stokkebit en 50 stii-ve in de ruimen; de Flamingo zorgt voor 800 kisten makreel, 80 schelvis en piepers, 60 wijting. 10 platvis, 70 dichte wijting, 30 radio, 30 stokkebit, 20 zwarte kolen en 35 stijve kabeljauwen. De races in Alkmaar gaven het pontper- soneel vooral op Tweede Paasdag geen mo ment rust en speciaal in de vooravond rijde het verkeer zich aan de Noordkant aaneen tot ver voorbij de Katholieke kerk aan de Wijkerstraatweg pas laat konden de drie ponten, die hun vierde „zomerhulp" node misten, de stroom zonder al te veel oponthoud verstouwen. De exploitant van het natuurbad „Velserend" in Santpoort had zijn zomerhuipen wèl laten optromme len, maar er was dan ook geen stoel onbe zet gedurende de lange, warme dagen van deze kostelijke voorjaars-rentreé. Veel vreemdelingen „Ik heb mijn talenkennis geducht moe ten opfrissen" zei hij. Van Italianen tot Duitsers, Engelsen en Fransen en niet te vergeten Belgen streken als spreeuwen neer, zoals overal elders. En het parkeer terrein was al gauw veel te klein. Zo verging het de man van het strand- plateau in IJmuiden trouwens bijna ook. Honderden auto's en fietsen hebben een plaatsje gezocht onder de stovende zon en tot laat in de avond weerkaatste het lente licht in de lak van de voertuigen, wier „be zetting" een onbetaalbare dag aan het strand doorbracht. Daar Is niet zo uitbundig gezwommen het zeewater was nog wel een beetje aan de frisse kant en alleen de jeugd durfde in de meeste gevallen een duik in het spiegel gladde water aan, om dan als een haas te gaan opdrogen tegen de warme glooiing van de duinen. De Amsterdammer, die „om de Zuid" nog haastig zijn tentje overeind zette, Zaterdagmiddag, heeft overigens gelijk ge had: „Mijn seizoen kan haast niet meer mislukken". Zo boud durfden de strand- pachters nog niet te spreken, maar ze zün dik tevreden over dit stukje voorseizoen en de Bilt mag het met Pinksteren wat hun betreft rustig overdoen. Alle bussen in dienst De NZHVM heeft het ook geweten, deze beide Zondagen: het hele grote wagenpark is onafgebroken in dienst geweest en zelfs de toerwagens moesten bijspringen om de stortvloed van passagiers, vooral op de buitenlijnen te verwerken. Voor IJmuiden bestond aan het Haar lemse stationsplein natuurlijk niet zo'n overdonderende belangstelling als voor de „magneet" Keukenhof, maar er vormden zich toch bij tijd en wijle rijen, die tot voorbij de ingang van het station reikten. En het aantal extra-bussen is niet te tellen geweest. Voor velen was het een teleur stelling, dat de NZH haar lijn op IJmuiden nog niet had doorgetrokken tot het strand. Maar door de voetballerij op „Schoonen- berg" was er toch al voldoende werk aan de winkel. En tegen de avond is die drukte wegge- ebd. De duinen vonden zichzelf terug mèt de schillen en de dozen, die de uitgaande Ne derlander zo graag rond zich strooit als hij bij moeder Natuur op visite is. Politie, pontmannen, EHBO'ers en al degenen, voor wie een vrije dag van een ander dubbel werk betekent, hebben opgelucht kunnen beamen, dat er geen grote brokken zijn ge maakt. Al zal zich vannacht wel eens een pijnlijke rode neus of een te haastig verbrande rug gewroken hebben was een voortreffelijk man: een echt» genoot uit duizenden; een vader in de nobelste zin van dat nobele woord; lid van de gemeenteraad in de bloeiende provincie-stad zijner inwoning; 'ja, zelfs lid van de plaatselijke Kamer van Koop handel en Fabrieken, van de besturen van de plaatselijke afdelingen van tal loze verenigingen en organisaties met humane doeleinden, en van de (thans opgeheven) Sociëteit De Zwarte Arend aan het Marktplein. Hij was een industrieel van heb-ik mij-u-daar. Groot (en mildwerkgever. Verbaast het U te vernemen dat een Koninklijke onderscheiding zijn brede borst sierde en dat hij met zeventien volgrijtuigen en negen bloemstukken ten grave werd geleid Een voortreffelijk en vooruitstrevend man, mijn grootvader. Doch hoe vooruitstrevend ook: wan neer ge hem gezegd hadt dat er een dag zou komen dat zijn kleinzoon 's ochtends in Amsterdam in een vliegtuig zou stap pen, naar Londen zou vliegen, daar zijn zaken zou afhandelen en 's avonds weer bij Moeder-de-Mevrouw thuis aan het diner zou zijn dan zou die zelfde zéér vooruitstrevende man met zijn wijsvinger tegen zijn (hoge) voorhoofd hebben ge tikt en gezegd hebben„gij jijt stapel, mijnheer!" Kort en goed: dat kan tegenwoordig wèl. En er is niemand, die het „stapel" vindt: 's morgens trekt ge welgemoed Uw huisdeur achter U dicht en 's avonds steekt ge wélgemoed Uw sleutel in Uw huisdeur - in de tussentijd hebt U vele zaken In Londen afgedaan. PHILIAS Het technisch programma omvat onder meer deelname aan de Olympische Dag, het 30ste Bondsfeest en de Haarlemse Sport week, benevens aan diverse wedstrijden, feorganiseerd door de Kennemer Turn- ring. Begin Juli zal de jaarlijkse uitvoe ring gehouden worden. „Emigratie-nieuws" van K. Norel Donderdag 24 April zal de schrijver K. Norel een lezing houden over zijn onlangs beëindigde bezoek aan Canada, waar hij vele gesprekken heeft gevoerd met ge- emigreerde Nederlanders. De „ronde van IJmuiden", die was vast gesteld voor de middag van de 17e Mei, gaat definitief door. Op het secretariaat van de organiserende Halfwegse wielerclub „De Bataaf", staat al een groot aantal inschrijvers genoteerd. Er zullen ongeveer 80 renners starten; de aanmelding sluit op 8 Mei. Men deelde ons mede, dat de nieuwelin genwedstrijd die aan de amateur-courses vooraf gaat, waarschijnlijk niet doorgaat, omdat de optocht zo laat ontbonden moet worden, dat de afzetting niet meer te reali seren is. De amateurs zullen om half zes aan de 55 ronden (Sluisplein, Kanaalstraat, Steigerweg) beginnen. Op initiatief van een der Beverwijkse boekhandelaren zal de schrijver Godfried Bomans op Maandag 28 April in de boven zaal van "het veilinggebouw „Centrum" spreken over het werk van Charles Dickens. Na de pauze zal Bomans een al gemeen babhHfie houden. De kenners van ons klimaat, die Zondag 30 Maart nog bij snorrende kachels hebben beweerd dat het over veertien dagen wel snikheet kon zijn, hadden bijna gelijk ge kregen. Wel was het beide Paasdagen nog niet zo heet dat de mussen dood van het dak vielen, maar toch heeft ons Nederlands klimaat het gepresteerd om ons een paar stralende dagen aan te bieden, waar we in onze winterslaap al zoveel keer over heb ben gedroomd. Was het Wijk aan Zeeër strand op Goede Vrijdag nog alleen maar voor de enke lingen, die op die dag vrij hadden en zich deswege aldaar heer en meester voelden, op de beide Paasdagen is bijna iedereen uit de omtrek die fietsen kon (en dat waren er velen) naar de kuststrook van Wijk aan Zee getrokken om daar te kunnen genieten van zand, zon en water. Er waren zelfs pioniers bij die de zwembroek meegenomen hadden en zich als helden in het water stortten, maar de meesten hielden zich alleen maar bij het zonnebaden. De neringdoenden hebben goede zaken gedaan en zij hopen dat deze goede inzet van het badseizoen een voorteken mag zijn van zonnige zomermaanden. Oriëntatietocht van „de Strandlopers" De Castricumse reddingsbrigade „De Strandlopers" hield Maandagmiddag een oriëntatie-fietstocht voor de brigades uit het district Noordholland van de N.B.R.D. De belangstelling voor deze tocht is groot geweest: 96 brigadeleden verschenen om half twee in de Torenstraat aan de start. Met tussenpozen van een minuut vertrokken er twee. De route leidde via Castricum en Bak- kum naar het duingebied. Men had het de mensen niet gemakkelijk gemaakt. Aller hande smalle weggetjes en paadjes moes ten worden „genomen", die veel van het uithoudings- en oriëntatievermogen der leden vergden. Na de duintocht waarbij het gedeelte tussen Bakkum-Noord en de Rijksstraatweg werd doorkruist kwam men tenslotte op meer begaanbare wagen en ging het al of niet full speed, weer op de finish bij hötel De Rustende Jager aan, via de Rijksstraatweg en de Dorpsstraat. Bij Johanna's Hof aan de Zeeweg, de Kruisberg in het duin en de Rijksstraat weg stonden controleposten opgesteld, en een vijftal geheime controleposten maakte de tocht nog wat ingewikkelder. Voor de vastgestelde tijd - half vijf - waren echter allen weer op het punt van uitgang terug gekeerd. De prijsuitreiking vond in hotel De Rustende Jager plaats door de voorzit ter van „De Strandlopers", de heer J. de Vries. Na afloop bleven de brigadeleden, onder wie zich leden van de Bloemendaal- se Reddings Brigade, Amsterdamse Red- dings Brigade, Haarlemse Reddings Briga de, Zandvoortse Reddings Brigade en Ab couder Reddingsbrigade bevonden, nog enige tijd gezellig bijeen voor een dansje op muziek van Libert Eggers' band. De prijzen bestonden uit paasbroden en handleidingen van de N.B.R.D. Zondagmiddag om 18.30 uur wilde de motorrijder G. v. d. A. uit Amsterdam, komende van de Zeeweg in Castricum, met grote snelheid de Johan van Oldenbarne- veldstraat inrijden. De man vergat vaart te minderen, waardoor hij in de bocht de macht over het stuur kwijtraakte, en het voetpad opreed. De 45-jarige patiënte van Duinenbos mevrouw J. M. die aldaar liep te wandelen werd aangereden en kreeg in wendige kneuzingen. De motorrijder en zijn duopassagiere liepen lichte verwon dingen op. Dr. P. E. M. Teenstra, de ge neesheer-directeur van Duinenbos verleen de eerste hulp. Van het gebeurde heeft de commandant der Rijkspolitie te Bakkum proces-verbaal opgemaakt. Door ruit gedrukt, polsslagader doorgesneden Nauwelijks was de echtgenoot van me vrouw B. uit Amsterdam Zondag met de opbouw van haar kampeerhuisje op het kampeerterrein aan de Zeeweg in Bakkum gereed gekomen, of de vrouw des huizes zette zich aan het ramenlappen. Ongeluk kigerwijs drukte zij door het eerste en beste raampje heen met het gevolg dat haar rechterpolsslagader werd doorgesneden. Medekampeerders bonden de arm met een stuk touw af. Dokter H. Wieringa die spoe dig ter plaatse was liet de vrouw, die veel bloed verloren had, naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoeren. Galante ridders bleken gauwdieven te zijn Bij drie langs de Zeeweg zittende Am sterdamse meisjes kwamen Maandagmor gen drie jongens hun opwachting maken. Afgesproken werd dat de heren met de meisjes op de fiets mochten meerijden naar het strand. Twee van de ridders probeer den even of de fietsen goed reden, maar gingen plots met de voertuigen aan de haal, wierpen de fietsen verderop langs de kant en gingen met medeneming van een damestasje huns weegs. Direct alarmeer den de meisjes de Rijkspolitie die de ga lante jongelieden wist op te sporen. De in houd van het tasje zijnde een bedrag aan geld, wat sigaretten en pepermunt was al onderling verdeeld. Tegen twee van de jongens heeft de politie proces-verbaal op gemaakt wegens diefstal en tegen de derde wegens heling. Zij hebben de rest van de Tweede Paasdag in de cel doorgebracht. 1 Verder rustig. Voor de Donderdag- en Vrijdagmarkt waren er gisteren nog geen grote krachten bekend. Maar niettemin kan veilig worden aangenomen, dat er nog wel het een en ander komt, afgaande op de ver trekdata der schepen. Vooral nu de makreel zich de laatste dagen gewillig laat vangen, kunnen de reizen plotseling aanzienlijk ver kort worden, zoals de Batavia vandaag laat zien. Na Woensdag zouden theoretisch dan ook de Eli, de Bloemendaal, de Polderman en misschien nog een enkele andere traw ler verwacht kunnen worden. Naar de (Poolse) makreel. De Sa- turn is Zaterdag uit Stettin naar de Noord zee vertrokken niet zoals een zijner collega's om achter de haring aan te trek ken, maar om een makreeltje te verschal ken. De Polesië kwam die dag net van de makreel terug en de Wulkania, die in de Oostzee heeft gevist, arriveerde een dag of wat eerder met 1300 kisten. In en uit. Zaterdag kwamen binnen: KW 35, 133. 10, 141. 24, 166, 69. 108, 73, 155, 64, 84, 12, 210, 95. 28. 147. 169, 98. 77. 167, 29, 17. 162, 67, 26. 27, 170, 78. 86, 31. 19, 39. 163, 22. 125, 47. 110, 59, 57, 161, 168, 54 130. 9. 34. 140. 65. 83. 6. 45, 15. 159. 124, 122, IJM 262. 52. 11. 53, 277. 99. 33. 240, 272, 204, 233, 269, 60. 208, 57, Tex 11, CG 1, HD 184, VL 115, WR 33. AM 18. 16, 17, RO 2, 3, 9, 29, BU 33 en de Sch 107. Naar eigen haven vertrokken: de Tex 32, 11. Urk 73. 93. 64. 163, 46, 52. 87. 31. 2, 60. WR 67. HD 125, 37, 184. Naar de vis serij vertrokken de IJM 9, VL 71 en de Sch 92. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.55-2.30, gr. tong 2.60-2.25. grm. tong 2.04- 1.72, kim. tong 2.03-1.81, kl. tong I 2.24- 1.79, kl. tong II 1.99-1.56. tarbot I 2.20-1.80. alles per kilo: tarbot II 80-78, tarbot III 72-66, tarbot IV 60. tongschar 62-32, gr. schol 37-35, grm. schol 52-45, kim. schol 67-62, kl. schol I 50-40, kl. schol II 32-8, schar 18-8. bot 14-11, verse haring 23-22, makreel 16-13.50. kl. schelvis II 35-30. wij ting 22-8. kl. gul 29, ham 102. kl. wolf 39- 36, poontjes 10-8, alles per 50 kg: gr. kabel jauw 192-87, gr. wolf 86-83, alles per 125 kilo. Aanvoer: 310 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 37 tongschar en schartong. 620 schol, 120 shear, 10 bot, 175 haring, 2 ma kreel, 10 schelvis, 245 wijting, 110 kabel jauw en gul, 3 ham, 25 wolf, 22 poon, 20 diversen; totaal 1710 kisten. DINSDAG 15 APRIL Een nieuwe kapel in het Patronaat Zaterdagavond zal de „IJmuider Harmo nie" in het Patronaatsgebouw te IJmuiden een concert geven voor het eerst in de nieuwe uniformen. Het bestuur heeft bur gemeester mT. M. M. Kwint verzocht deze nieuwe kledij namens de Velsense burgerij over te dragen. Het programma van het concert vermeldt voor de Harmonie zelf de „Ter voete"- ouverture van Louis Gasia en de Pastorale Suite van Philip Vlessing. Als solist treedt in het concertino voor klarinet en orkest van C. M. von Weber de klarinettist J. Vissinga op. Het jeugdorkest neemt vervolgens een aantal populaire melodieën voor zijn reke ning en bovendien speelt voor het eerst de IJmuider Boerenkapel „De Notenbouwers", wiens optreden omlijst wordt door de hu morist-parodist Jan Stavast. De toneelvereniging van de Velsense Rijks H.B.S. heeft op Witte Donderdag in Hoorn, na de jaarlijkse sportdag van alle H.B.S.'en in Noordholland een aardig suc cesje behaald, door op het avondfeest met de één-acter „in Mazzeltje" de eerste prijs uit een onderling toneel-concours in de wacht te slepen. Velsen haalde de eerste prijs met 73 pun ten, gevolgd door de Helderse H.B.S., die 66.5 pt. veroverde, Hoorn met 60.5 pt. en Alkmaar met 60 punten en de spelers kwa men daardoor in het bezit van een vergulde medaille. De regie berustte bij drs. van Dijck, die ook de komende opvoering van „Cibouletk" voorbereidt. „Instituut" naar Canada" Het Velsense Instituut voor arbeiders ontwikkeling, waarin opgenomen zijn „De Natuurvrienden", gaat op 21 April met drs. J. van Noordwijk op stap naar Canada. Deze studerende medicus is namelijk in het bezit van een prachtige serie kleuren foto's, die hij in Canada vervaardigde en zijn lezing wordt in vakkringen als een bi zonder geslaagde documentatie over dit land aan de overzijde van de oceaan beschouwd. Terwijl op Tweede Paasdag een stralen de zomerzon vele duizenden voor het eerst in dit jaar en nog enigszins onwennig, de kennismaking met bos en strand deed her nieuwen, gaf de personeelsvereniging „De Buizengieterij" in het Patronaatsgebouw een middagvoorstelling. De zaal was be hoorlijk bezet, ondanks concurrentie van weer en sport. Toch verborg deze schijn baar ongelukkig gekozen datum een bij zonder sympathieke gedachte: het bestuur wilde namelijk ook de continu-arbeiders op deze wijze in de gelegenheid stellen de toneeluitvoering van hun vereniging bij te wonen. De keuze was hiervoor gevallen op het bekende toneelspel „Achter de wolken schijnt toch de zon" van R. Feenstra en Kees Spierings, dat bij het amateurtoneel nog maar steeds niet uitgespeeld schijnt te raken. Het was tenminste alleen dit sei zoen reeds de zesde keer dat ik de brave Karei Weyts in conflict met zijn zoons zag, het conflict dat dank zij de als uit de hemel gevallen uitvinding van de nobele Jasper de zon aan het slot achter de wolken te voorschijn tovert. Het is allemaal net even te doorzichtig, opzettelijk en toevallig om geheel au serieux genomen te worden, maar het publiek geniet steeds weer op nieuw met volle teugen van het verhaal en dit argument blijkt nog altijd van door slaggevende betekenis te zijn. Daarbij komt dat het stuk ook de spelers niet voor al te zware problemen stelt. De karakterteke ning is vrij eenvoudig en in scherpe tegen stelling aangegeven, zodat het niet zo moeilijk is de bedoelingen van de auteurs gestalte te geven. Onder de geroutineerde leiding van Piet van Vleuten hebben ook de spelers van „De Buizengieterij" het er uitstekend afgebracht. Aan de voorstelling was niet te merken, dat er tijdens de repetities nog al wat met ziekte te kampen is geweest. W. de Ridder en mevrouw Schoenmaker van der Meer waren vader en moeder Weyts en bleken beiden over het juiste be grip te beschikken om de verschillende dramatische en komische situaties precies aan te voelen. Mej. B. Marinus wist de hautaine schoondochter het venijnige ka rakter te geven dat deze zol verlangt en het was dan ook geen wonder, dat het publiek de smadelijke nederlaag van haar en haar arrogante echtgenoot in het derde bedrijf met hoorbare instemming begroet - Kennemcr Theater. 7 en 9,15 uur: „Drei gende trommen". Luxor Theater. 7 en 9,15 uur: „Teresa". W.B. Theater. Geen voorstelling. WOENSDAG 16 APRIL Kennemer Theater. 7 en 9,15 uur: „Dréi- gende trommen". Luxor Theater. 7 en 9,15 uur: „Teresa", W.B. Theater. Geen voorstelling.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3