Moeilijkheden met de Fiscus Visserij-varia P. WILFFERT Foto Hollywood Silvikrin stopt haaruitval Minister Albregts over standaardisatie IJmuiden Rails op de pier verdwijnen Veisen s> EPEDA-BEDDEN Verwezenlijkte droom Landelijke fruitactie ingezet NEDERLANDSE ASSOCIATIE VOOR PRACTIJKEXAMENS Schoenen vergroten De Econoom slagersbediende of halfwas WOENSDAG 16 APRIL 1952 Ook woningbouw is ermee gebaat Slachtoffers van brand in Kampen begraven „Kerk, school en ouders" Kraagbeer greep kind bij een been Sigarenindustrie besprak prijsverlaging De heer Tilanus sprak op CHU-jaarvergadering Herbert Morrison in ons land Studieweek voor kerkmuziek Constant van Wessem wordt deze maand zestig jaar Verzakkingen in Kuinre Iets betere aanvoer in Urk Herijk van maten en gewichten J. M. ten Napel overleden SUCCESSCHOTELS f2.50 GüiflRANOEEPD VOOQ UW UVEN A. GREVEN Sola Specialist EXPOSITIE banJfeaueiK+t Nog geen verhoging van de melkprijs Wafd-partij verzet zich tegen uitstel verkiezingen in Egypte Premier Tage Erlander over de Zweedse weermacht Atoomproef in Las Vegas Truman tekent het vredesverdrag met Japan STADSSCHOUWBURG HERHALINGS OEFENINGEN M. REM De minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts heeft vandaag in Nij megen de drijvende tentoonstelling „Alle hens aan dek" geopend, die is ingericht onder auspiciën van de Contactgroep Op voering Productiviteit. In een toespraak vestigde hij er de aandacht op, dat in onze volkshuishouding de grote verscheidenheid van producten een oorzaak van verspilling is. Een te grote verscheidenheid heeft ver gaande consequenties voor de gang van zaken in de productiesector, in de admi nistratieve sector en in de commerciële sector, welke de productiviteit geenszins ten goede komen en derhalve het product onnodig duur maken. Indien men-de bedrijven op deze onge zonde situatie attent maakt, krijgt men volgens spreker in de meeste gevallen ten antwoord, dat deze producten nu eenmaal worden gevraagd. Zowel de consumenten als de producenten de laatsten gezien als vragers van productiemiddelen zou den de grote verscheidenheid in de pro ductie eisen. Dat is vaak wel juist, maar men hoeft zich daar niet bij neer te leggen. De mentaliteit van de consumenten zal in eerste instantie moeten worden gewijzigd. De publieke opinie moet door pers, radio, film, zodanig worden beïnvloed, dat de con sumenten zich in hun eisen ten aanzien van de verscheidenheid enigermate gaan beperken om zodoende de voordelen van typebeperking deelachtig te worden. De minister besprak voorts het grote be lang van de typebeperking en de standaar disering in de bouwnijverheid. Het prijsniveau van nieuwe woningen kan, naar hij zeide, worden verlaagd voor zover standaardisatie en een betere orga nisatie daar toe de mogelijkheid vergroten. Standaardisatie van woningen en woning onderdelen houdt de mogelijkheid in, dat de producenten van elementen grote series kunnen vervaardigen, hetgeen een belang rijke kostprijsverlaging meebrengt, terwijl de bouw van woningen in complexen van voldoende omvang en systematisch ter hand genomen, dienovereenkomstige voor delen biedt. Standaardisatie geeft ook het kleinere bedrijf de gelegenheid bepaalde voordelen van massaproductie te behalen. Standaardwoningen bevorderen tevens de uitvoeringsorganisatie, opdat opzet en détails van dezelfde aard zijn. Hulpcomité opgericht In een gemeenschappelijk graf op de Al gemene Begraafplaats te Kampen zijn Dinsdag de stoffelijke overschotten ter aarde besteld van de acht slachtoffers van de brand, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag in Kampen heeft gewoed. Van het stadhuis en het politiebureau woei de vlag halfstok. Ds. L. Blok, Nederlands Hervormd pre dikant te Kampen, leidde de dienst in de aula. Verder werd onder meer het woord gevoerd door de loco-burgemeester van Kampen, de heer A. Scholten, en het hoofd der openbare lagere school, waar drie van de kinderen, die zijn omgekomen, naar school gingen, de heer J. B. Keuter. Duizenden hadden zich op de begraaf plaats verzameld om de overledenen de laatste eer te bewijzen. Daarbij was ook het voltallige personeel van de blükfabriek Van de Wal en van de mattenfabriek Last, waar de heer Breuker en zijn twee oudste zoons werkzaam waren. In Kampen is een comité in het leven geroepen, dat zich tot taak heeft gesteld gelden en goederen in te zamelen voor doeltreffende hulpverlening aan de achter gebleven kinderen van de familie Breuker. Penningmeester van dit comité is ir. C. Kalisvaart, H. van Viandenstraat 24, Kam pen, gironummer 74948. In Utrecht vergaderde Dinsdag de Unie „Een School met de Bijbel". In zijn ope ningstoespraak zeide prof. dr. K. Dijk, de voorzitter, dat de strijd, die door de kwes- tie-Hardegarijp is ontstaan tot nieuwe be zinning heeft geleid en dat de noodzake lijkheid van een voor God verantwoorde schoolkeuze in het scherpste licht is komen te staan. Hij meende de tegenstelling tus sen christelijke en openbare scholen te kunnen aanduiden als: „scholen mèt en scholen zonder de bijbel." Vervolgens sprak ds. H. van Niel uit Sneek over het onder werp „Kerk, school en ouders". Hij noem de deze verhouding een drievoudig snoer, waaraan Luther in 1530 een preek heeft gewijd. Een. beschouwing over deze preek leidde spreker tot de conclusie, dat de christelijke scholen nodig zijn, lagere maar ook middelbare. Mevrouw B. uit Botterdam, die gisteren de diergaarde Blij dorp bezocht, had haar tienjarig zoontje boven op de beschermen de balustrade rondom de berenrots gezet en beiden vermaakten zich met de kraag beren, die beneden in de kuil om lekker nijen plegen te bedelen. Plotseling ging een van de beren op de achterpoten staan en greep het linkerbeentje van het kind. Doordat de moeder haar zoontje wilde los trekken greep de beer steviger vast met het gevolg, dat het jongetje deerlijk werd ge wond. De directeur van Blij dorp, die toe vallig in de buurt was, heeft kans gezien de beer te dwingen zijn prooi prijs te geven, zodat erger kon worden voorkomen. Het jongetje moest ter verpleging in het zieken huis Bergweg worden opgenomen. In een te Utrecht gehouden vergadering heeft de sigarenindustrie zich beraden over de prijsverlaging, die na de te verwachten accijnsverlaging tot stand zou kunnen ko men. Met de grootst mogelijke meerderheid besloot men tot een zodanige prijsverlaging, dat de rokers zoveel als mogelijk is van de accijnsverlaging zullen profiteren. Een sigaar van dertig cent zal zesen twintig cent gaan kosten, een van vijfen twintig cent tweeentwintig cent, een van twintig cent achttien cent en een van vijf tien cent dertien cent. Over de wijze, waar op de besluiten zullen worden uitgevoerd zal verder overleg met de grossiers en de winkeliers worden gepleegd. De prijsver laging kan pas ingaan als de accijnsverla ging door de Kamers is aanvaard en van kracht is geworden. De jaarvergadering van de Christelijk Historische Unie, die in Krasnapolsky te Amsterdam wordt gehouden, is hedenmor gen geopend met een toespraak van de heer H. W. Tilanus. Deze zeide het begrij pelijk te vinden, dat er in deze moeilijke tijd meningsverschillen zijn in alle partijen. Hij achtte dit aanvaardbaar omdat het ge tuigt van nadenken over de staatkundige vragen van de tijd. Sprekend over de internationale politiek, zeide de heer Tilanus: „Er zijn in ons va derland mensen, die met betrekking tot het militaire vraagstuk spreken van „de derde weg", maar helaas wijzen zij deze derde weg niet aan". Tegenover hen, die menen, dat radicaal met alle overheidsmaatregelen in het maat schappelijk leven moet worden gebroken, onder wie „de Burgerrecht-propagandis ten", voerde de CHU-voorzitter aan dat vele van deze maatregelen ofschoon zij min of meer een socialistisch karakter dragen, momenteel nog niet kunnen worden gemist. Naar aanleiding van de kwestie- Harde- garijp en de uitspraak van de Hervormde synode hieromtrent zei de heer Tilanus: „Uit de over dit onderwerp gevoerde dis cussie blijkt, dat er sommigen zijn, die ook op dit terrein een „derde weg" zoeken. Ik moet daarvan verklaren, dat ik, gegeven de geestelijke structuur van ons volk, in de naaste toekomst in realiteit zulk een weg niet zie". Hij noemde als het CHU- standpunt: „krachtige bevordering van het Christelijk onderwijs, zo krachtig moge lijke bevordering van het bijbels onderwijs op de openbare school". Herbert Morrison, voormalig Brits minis ter van Buitenlandse Zaken, is gisteren per vliegtuig in Nederland aangekomen. Hij zal Vrijdag en Zaterdag het verkie zingscongres bijwonen, dat de Partij van de Arbeid te Nijmegen zal houden. Vrij dagavond zal hij in een bijeenkomst in de markthallen te Nijmegen een rede houden over „De taak van het democratisch-socia- lisme in een veranderende wereld". De schrijver Constant van Wessem hoopt op 25 April zijn zestigste verjaardag te vie ren. Er heeft zich een comité gevormd, be staande uit verscheidene bekende letterkun digen, waarvan de heer C. J. E. Dinaux als secretaris optreedt, teneinde hem een aan gename dag te bereiden. In een tot vermoe delijke belangstellenden gerichte circulaire wordt onder r..eer gezegd: Hoeveel jaren er ook liggen tussen zijn eersteling „Gustaaf, een idylle" (1915, ge publiceerd in 1932) en de Liszt-roman ..Galop chromatique" (1943), hoe diep de afgrond ook mag zijn die onvergetelijke en onherroe pelijke gebeurtenissen hebben geslagen tus sen de wereld waarin nog juist de roman „Jacht op Bonaparte" gereed kwam (1940) en dit aanstaande schrijversjubileum, ver geten is niet het vele en gevarieerde, dat Constant van Wessem zijn litterair, muzikaal, cineastisch en historisch georiënteerde lezers heeft geboden. Een zevental romans, een viertal biografieën, een zestal monografieën, daarenboven de onder het pseudoniem Fre- derik Chassalle en in samenwerking met C. J. Kelk geschreven toneelstukken, aange vuld nog met wat hijzelf „kleingoed" noemt dat is met elkaar een respectabel levens werk, waarbij dan de talloze kritieken van zijn hand niet eens zijn meegeteld. Zij, wier herinnering verder teruggaat, zullen denken aan de jaren van „Het Getij" en de bloeitijd van „De Vrije Bladen", in de redactie waarvan Constant van Wessem zo'n werkzaam en stimulerend aandeel had". Ook op journalistiek gebied heeft hij een lang durige werkzaamheid ontplooid. Op Vrijdag 25 April zal er ten huize van de heer J. M. Hondius. Oranje Nassaulaan 10 te Amsterdam, gelegenheid bestaan de heer Van Wessem en zijn echtgenote geluk te wensen. De minister van Verkeer en Waterstaat acht het zeer onwaarschijnlijk dat de ver zakkingen in het stadje Kuinre, die aan een aantal gebouwen schade hebben toege bracht, het directe gevolg zouden zijn van de grondwaterdalingen, veroorzaakt door de droogmaking van de Noord-Oostpolder. De schade moet, naar de mening van de minister aan andere oorzaken worden toe geschreven, onder meer aan het toenemen van het zware verkeer door en onmiddel lijk langs het stadje, zo heeft hij aan de Tweede Kamer medegedeeld. Dinsdag zijn werklieden van het aan- nemersbedrijï Vessies en Wierda te IJmui den begonnen het resterende deel van de spoorlijn op de Zuidelijke pier op te rui men. Elke keer dat een stuk rail is weg gewerkt, zal de vrijgekomen geul worden volgegoten met beton. Zoals bekend wor den de blokken in de toekomst niet meer met het treintje vervoerd, maar door mid del van een drijvende bok. Lauwe handel. Behalve voor de erg knappe soorten, waren de prijzen gisteren niet zo best. Het mooie weer en de matige binnenlandse vraag waren oorzaak, dat de handel mondjesmaat afnam en ook de ex porteurs bleven zich rustig houden. Aan vankelijk leek het er op, dat de tongprijzen redelijk zouden blijven, maar naarmate het einde van de afslag naderde, zakte ook deze hoop. De eerste noteringen voor de lappen varieerden van f 2.40 tot f 2.50, maar de laatste prijzen waren maar f 2 en f 1.95. Ook kleinmiddel tong daalde aan merkelijk van f 1.90 tot f 1.55 en de weeg tarbot zakte mee: na een inzet van f 2.20 werd later f 1.50 gemaakt. De schaars-aan- gevoerde goede regels kabeljauw bleven hoog in de markt hangen met f 110 tot f 90 naar gelang de grootte en ook de kisten waren met f 110 per 125 niet zo slecht be taald. Schelvis, ook al een schaars artikel, kon f 45 voor de grote en f 34 voor de braat maken en door dat geringe schelvis aanbod bleef de grote tra wier wij ting ook aan de prijs met f 18 tot f 20. Voor de kleine scholletjes was wel heel weinig lief hebberij. De beste kwaliteiten werden voor f 10 afgenomen, doch de hele rest moest naar de opvangregeling worden verwezen, net als de scharretjes. Makreel, die weer bij enige honderden kisten tegelijk werd aangeboden, boekte f 12 tot f 13.50. Hou maar op. Er waren gisteren al zes loggers voor vandaag bekend. Een er van, de KW 85, die Dinsdag ook al aan de markt verscheen om zijn 600 stijve kabel jauwen te lossen, liet voor de rest verstek gaan tot vandaag. Die rest bestond uit 160 kisten makreel, 35 wijting, 75 schelvis en piepers, 80 kabeljauw en gul en 25 wolf. Voorts losten de KW 7 met 300 kisten grote haring, en 30 stuks stijve kalbeljau- wen, de KW 124 met 12 kisten tarbot, 24 schol, 7 wolf, 20 diversen, 10 tongschar, 5 kabeljauw en gul, 130 stuks ijskabeljauwen en 35 stuks stijve kabeljauwen, de IJM 208 met 50 diversen en 100 stuks stijve kabel jauwen, de KW 122 met 13 tarbot, 10 grote schol, 30 wijting, 8 tongschar, 25 schelvis en piepers, io wolf, 30 makreel, 150 stuks ijskabeljauw en 70 stuks stijve en de KW 159 met 25 schelvis en piepers, 20 wijting, 25 diversen, 200 makreel en 150 stijve. Dan werd nog verwacht de HD 87 „Pietertje". Van de trawlers waren present de „Medan" met 730 kisten makreel, 105 schel vis en piepers, 90 wijting, 30 koolvis, 20 haring, 20 radio, 70 diversen, 15 tarbot, 40 diversen en 50 stijve, de „Flamingo" met 800 kisten makreel, 80 schelvis en piepers, 60 wijting, 10 platvis, 70 dichte wijting, 30 radio, 30 stokkebit, 20 zwarte koolvis en 25 stijve en de „Petten" met 825 kisten maqreel, 35 wijting, 75 schelvis en piepers, 80 kabeljauw en gul, 35 wijting, 25 stokke bit, 30 stijve en 25 kisten diversen. Niet zo dringen. Voor morgen waren Dinsdag ook al een paar trawlers bekend. De „Allan Water", die Dinsdag al in de haven verscheen, doch als vierde binnen komer moest blijven liggen tot Donderdag, had 670 kisten makreel, 185 schelvis en piepers, 90 kabeljauw en gullen, 90 wijting, 185 stuks stijve kabeljauwen, 20 platvis en 45 kisten stokkebit en de „Johannes Pol derman" zette er 880 kisten makreel, 55 schelvis, 55 wijting, 30 koolvis, 90 kabel jauw en gullen en 25 kisten diversen bij. Verwacht werden de „Abraham" en de „Bloemendaal", die beijle van de 7e zijn. Nog niet op. Als de makreelvangsten van de laatste dagéh zo blijven, zullen er deze week nog wel een paar trawlers dan deze binnenkomen zoals de „Eli Chéné- vière" (7 April), de „Vikingbank" en de „Norma Maria" (9 April). Steurtje. Behalve zijn al vermelde vangst brengt de „Johannes Polderman" Donderdag een mooie steur in de afslag. Het beestje weegt liefst 50 kg en zal wel heel wat belangstelling van de handel on- dervindèn. Dan liever naar Engeland. De „Eve line" is de grote aanvoerdrukte van IJmui den ontvlucht. Dinsdag kreeg het schip opdracht naar Grimsby te stomen om te trachten daar Woensdag wat florissanter te markten dan thuis. Een Bal op! Schipper Bal, die de laat ste dagen bijzonder grote aanvoeren uit korte reizen haalt met zijn „Batavia", kon Dinsdag terugzien op een beste reis. De korte 9-daagse trip, die 1000 kisten op leverde (waarvan ongeveer 800 kisten ma kreel en 20 kisten diversen) bracht ruim f 19.500 in het laatje. Hiermede werd dit schip tevens de hoogste besommer, daar de „Catharina Duyvis" en de „Thorina" ieder maar 18.000 besomden voor de 13- daagse trippen. De vangsten van de fuikaalvissers waren in de afgelopen week iets beter. Vooral paling werd ruimer aangevoerd. De fuik paling deed van f 1,06 tot f 1,26. De aanvoer van nest was nog gering. Noteringen per bak van f 2,80 tot f 3,25. Voor het eerst werd weer enige lijnpaling aangevoerd. De vangsten waren zeer ongelijk. Per vaartuig van 20 tot 240 pond per dag. De grootste aanvoeren kwamen uit het zuidelijk deel van het IJsel- meer, in de buurt van Harderwijk. De no teringen voor lijnpaling liepen per pond van f 1.41 tot f 1,60. Door enkele vaartuigen werd Noordzeevis aangevoerd. De prijzen bleven vrij normaal. Puf werd verkocht voor ongeveer f 3 per mand. Aangevoerd is: 1829 pond lijnpaling: 783 pond fuikpaling; 4 pond bot; 3 pond zalm; 45 pond spiering; 5360 pond nest; 14 pond kabeljauw; 400 pond wijting; 1458 pond schol; 180 pond bot; 1020 pond schar; 58 pond tong; 10 pond tarbot en 9100 pond puf. Totale om zet bedroeg f 4700. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat dit jaar voor de herijk van maten en gewichten in de afdeling Sant poort zitting zal worden gehouden in het gymnastieklokaal van de Adolf van Nassau- school aan de Burgemeester Enschedélaan te Santpoort (ingang aan de Wüstelaan), op Dinsdag 22 April 1952, en op Woensdag 23 April 1952, van 914 tot 12 en van 13 tot 16 uur; te IJmuiden in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school no. 1 aan de Kerk straat; te IJmuiden-Oost in het gymnastieklokaal van de voormalige school aan de Heidrotraat (ingang P. J. Troelstraweg) op Dinsdag 6 Mei 1952 van 10 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur en op Woensdag 7 Mei en Donderdag 8 Mei 1952, van 9!4 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. te Velsen-Noord in het gymnastieklokaal van de Watervlietschool aan de van Diepen straat op Maandag 12 Mei 1952, van 10 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur en op Dinsdag 13 Mei 1952, van 9Vs tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. In Enschedé is in de ouderdom van 67 jaar overleden de heer J. M. ten Napel, die voor de oorlog enige jaren stationchef bij de Nederlandse Spoorwegen op het station Velsen-IJmuiden-Óost is geweest. Na een diensttijd van vijfenveertig jaar op tal van standplaatsen in ons land verliet de thans overledene op 1 Januari 1948 de Nederlandse Spoorwegen met pension. Vanmiddag is zijn stoffelijk overschot op de Oosterbegraafplaats te Enschedé ter aarde besteld. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN GEBOREN: P. M. Stijvers—Koopmanschap, d., Stratingplantsoen 72 rd, Velsen-N.; M. P. van VelzenMulder, z., Meidoornstraat 2, IJmuiden-O.; M. M. Clazing—de Jong, z., Marcatorstraat 5, IJmuiden; A. de Jong.van der Weerd, d., van Broekhuysenstraat 17, IJmuiden-O.; E. M. Baarsvan Wa'chendorff van Rijn. d., Velscrduinweg 248 A rd, IJmui- den-O.: C. J. M. EpskampCommandeur, d., Bonekampstraat 9, IJmuiden-O.; J. Rijke- boer—Wilmink, z., Hagelingerweg 202, Sant poort; H. de LeeuwJungferman, d., Ane- monenstraat 4, Santpoort; J. C. BarkSmit, d.. Reggestraat 33, IJmuiden; I. Mattern— Kokee. z., Harddraverslaan 8, Santpoort; A. E. ZuijdamGozeling, d., van Diepenstraat 34, Velsen-N.; J. C. van KootLohreij, d., Evertsenstraat 9. IJmuiden; C. Visser—van Egmond, d., Alexander Bellstraat 75, IJmui den; T. M. SooniusOorthuijsen, z., IJssel- straat 38, IJmuiden. OVERLEDEN: A. de Roon, 77 j., weduw naar van E. G. Verhagen, Willlemsbeekweg 5, IJmuiden-O.; B. Kuijt, 74 j., echtgenote van M. Barnhoorn. Kompasstraat 40, IJmui den; M. I. Böhm, 73 j., weduwe van C. A. Voorhout, Kruidbergerweg 69, Santpoort. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze va der, behuwd- en groot vader, de heer JOHAN MARIE TEN NAPEL gepens. Stationschef N.S., in de leeftijd van 67 jaar. Enschede, 12 April 1952. Velsen, Stationsweg 55: J. A. ten Napel N. ten Napel-de Haan Nelleke Tonny C. J. J. Veening Longarts TOT 6 MEI AFWEZIG. LION d'OR Morgen: Wiener Schnitzel m JULIANAPARK 24 Haarlem. Met de grootste keuze. ze worden voor U opge lost door Accountantskantoor Accountant, Belastingconsulent KERKLAAN 127 Heemstede. Tel. 38274. TOT MAANDAG BEDDENSPECIAALZAAK RIJKSSTRAATWEG 71, TEL.23809 Iedere twee weken, op Zaterdagmorgen, maak ik balans. U zult mij niet voor zulk een onwelrie kende materialist aanzien, dat deze balans iets met de materie van doen heeft. Zij, die mij kennen, beseffen dat zij geestelijke aan gelegenheden betreft. Iedere twee weken, op Zaterdagmorgen, stel ik vast wat het geestelijke, immateriële hoogtepunt van de aohter mij liggende dagen is geweest. Soms is het een tedere kus van een fijn gevoelige, mij onbekende, vrouw die haar dank wil betuigen voor wat ik haar, in mijn kleine proza, uit en naar den geest schenk. Een andere keer is het mijn aan raking met een der hoogtepunten der wereldletterkunde. Weer een andere keer de vervoering om een vroeg-ontdekt bos viooltje of om het zingen van de Kleine Purperen Zeurpiet (petrus volans volans) in mijn voortuin. Altijd is het iets nobels, hoogstaands en fijnzinnigs. En ditmaal was het de hand van profes sor Romme. Ik stond, zoals ik dat soms doe, argeloos in de Ridderzaal tussen de kaaskoekjes en doctor Willem Drees, die mij had uitgeno digd een borrel met een dingetje te komen gebruiken ter ere van de Ronde Tafel Conferentie. Ik dacht, dat Zijne Excellentie mij nu eens alleen wilde hebben, maar er waren er nog een stuk of driehonderd, allen van het edelste hout. Mooi is die Ridderzaal in het licht van de lampen en indrukwekkend van ruimte, lijn en sfeer. Daar stond ik dan. Babbelend hier. Glimlachend daar. Knik kend ginds. Wuivend gunder. Een keur van ministers, staatsraden, Antillische en Surinaamse Rijksgenoten trok langs mij en reikte mij eerbiedig de hand. Ik had voor ieder een minzaam woord en voor velen een toepasselijke geestigheid. Het was helemaal honderd procent. Ik: rustig en fijn. En nèt toen ik een opbeurend woord tot minister Teulings gesproken had werd mij een hand toegestoken onder de woorden: „ik ben Romme". Ik zei: „Elias, maaktuut?" Hij zei: „Chunst bent u nou. De rest van het gesprek is niet voor publicatie bestemd. Ik heb nog getracht Bernard Verhoeven voor de Tweede Kamer te behouden. Meer mag ik er niet van zeggen. Maar het was het hoogtepunt van twee volle weken. Eindelijk persoonlijk ontmoet. Verwezen lijkte droom. ELIAS. De fruitverwerkende industrie „De Be tuwe N.V." te Tiel is door Koningin Juliana begiftigd met het praedicaat „Koninklijk". N 8 N Jonge kerkmusici uit alle delen van ons land zijn Dinsdag bijeengekomen in kasteel Hoekelum bij Bennekom ter bijwoning van de studieweek, die de Lutherse werkgroep voor Kerkmuziek daar tot 19 April houdt. Deze week heeft de bedoeling enerzijds de kerkmusici er van te doordringen, dat de kerkmuziek in de eredienst der protestant se kerk een veel grotere betekenis heeft en kan hebben dan tot nu toe is ingezien, an derzijds gezamenlijk te zoeken naar de practische mogelijkheden, die door her scholing kunnen leiden tot een kerk-muzi- kale renaissance. Als tweede maar nog verwijderde doel stelling ziet de Lutherse Werkgroep de stichting van een kerkmuziekschool, waar de studerenden langs nieuwe wegen een vakopleiding kunnen genieten en tezamen ook een studie- en beroepsgemeenschap zouden kunnen vormen. In enkele bladen is een bericht gepubli ceerd, volgens hetwelk de prijs voor de consumptiemelk binnenkort zal worden vrijgegeven, waardoor de melkprijs zou stijgen tot 30 cent per liter. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is er van een verhoging van de melkprijs in deze vorm geen sprake. Wel wordt over wogen tegen de zomer de starre prijs van de consumptiemelk te doen vervallen. Tot een verhoging van de melkprijs zal dit waarschijnlijk niet leiden, behalve mis schien voor de grote steden in het Westen des lands. Een evenuele verhoging daar zou echter ten hoogste een paar cent per liter bedragen. De vaststelling van de melkprijs vormt een onderdeel van de gehele loon- en prijs politiek, welke nog in studie is bij de Stichting van de Arbeid. Het is niet te ver wachten, dat de regering, vooruitlopende op het resultaat van dit onderzoek, ingrijpende maatregelen met betrekking tot de subsidiepolitiek zal nemen. Het verschil tussen de gefixeerde prijs en de kostprijs voor de consumptiemelk werd tot dusverre opgevangen door een subsidieregeling, waarvoor de bedragen werden verkregen uit het Landbouw- Egalisatiefonds en uit het Zuivelfonds. Deze subsidieregelingen hebben een af lopend karakter. Een radicale afschaffing zou in sociaal opzicht onverantwoord zijn. Minister Mansholt toont echter enige ge neigdheid aan de verlangens van de zui velindustrie tegemoet te komen. In September van het volgend jaar zal het een kwart eeuw geleden zijn dat in Haarlem de Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit in Neder land werd opgericht. Met het oog op dit komende jubileum is met medewerking van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland, de Neder landse Heidemaatschappij en de Neder landse Fruittelersorganisatie een landelijke fruitactie'georganiseerd, die vooral ten doel heeft de jeugd meer kennis over de pro ducten van de Nederlandse fruittelers bij te brengen. Er is namelijk door de bond een album uitgegeven waarin zestig plaatjes van vruchten moeten worden geplakt, welke plaatjes door de groentehandelaren worden verstrekt, evenals het album, dat tal van wetenswaardigheden over het Nederlandse fruit bevat. •Degene die het volledige album, voor zien van een slagzin, het eerst aan notaris W. A. Schmidt, Laan Copes van Catten- burgh 94 te Den Haag heeft toegezonden is winnaar van de eerste prijs: Vijfhonderd gulden. Van vandaag af zijn album en plaatjes in Haarlem verkrijgbaar. Een deel van de opbrengst van deze actie zal ten goede komen aan het Nederlandse Rode Kruis. In 1953 zal ter gelegenheid van het jubi leum in Haarlem een feestcongres worden gehouden. Prinses Wilhelmina heeft Dinsdagavond in de nieuwe Remonstrantse kerk in Amster dam-Zuid de opvoering bijgewoond van het Paasspel „De dag des Heren" van M. Nij- hoff, dat werd opgevoerd door „Divina Comedia", de lekenspelgroep van de V.C.J.C. Vrijdag wordt te Wouw een automati sche knipperlicht-installatie in werking ge steld op de overweg in de spoorlijn Roosen daal—Vlissingen. Totaal zijn er nu 77 overwegen van knipperlicht-installaties voorzien. CAïRO (Reuter). De Wafd-partij, ge leid door Nahas Pasja, heeft Dinsdagavond een manifest van het partijbestuur gepu bliceerd, waarin op de Egyptenaren een beroep wordt gedaan zich „tot het uiterste" te verzetten tegen het uitstellen van de algemene verkiezingen. De partij noemt het besluit van de rege ring ongrondwettig en verklaart, dat het „het doden van alle parlementaire leven" en „het verzwakken van de nationale zaak" tot doel heeft. Voor het eerst sedert in Januari het le ger de opdracht kreeg in Cairo rust en orde te herstellen heeft Dinsdag de Egyptische politie deze taak van het leger overgeno men. Met geweren bewapende politiemannen bewaken nu de buitenlandse ambassades, legaties en consulaten en de openbare ge bouwen, doch het leger blijft belast met het toezicht op de naleving der avondklok van middernacht tot vijf uur 's morgens. Ook de bruggen over de Nijl en de andere verbindingen van en naar Cairo blijven onder toezicht van het leger, aldus een woordvoerder van het Egyptische ministe rie van Binnenlandse Zaken. WASHINGTON (Reuter). „Zweden kan binnen acht uur tijds een gevechtsklaar leger van 600.000 man onder de wapenen hebben. Ongeveer duizend vliegtuigen, waarvan de helft van moderne straalmoto ren is voorzien, kan in geval van nood bij na onmiddellijk het luchtruim kiezen. On ze eigen industrie zorgt er voor dat het aantal militaire straalvliegtuigen snel stijgt. De Zweedse vloot is klein, doch doelmatig. Zweden wenst, onder de huidige internatio nale omstandigheden, echter geen enkel militair bondgenootschap aan te gaan", zo verklaarde de Zweedse premier Tage Er lander, die een niet-officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengt, Dinsdag in een te Washington gehouden toespraak. „De overgrote meerderheid van het Zweedse volk onderschrijft deze regerings- politiek", vervolgde Erlander, die verder verklaarde dat Zweden veel belang hécht aan een onafhankelijk blijven van Finland, „daar dit van onmiddellijke strategische invloed is op de verdediging van ons land". In antwoord op vragen van verslaggevers zeide de Zweedse minister-president dat Zweden geen oorlogsmateriaal naar de communistische staten uitvoert. Hij ver klaarde dat ongeveer zeven procent van de Zweedse uitvoer naai' de Sovjet-Unie en de andere communistische stalen gaat. Premier Erlander heeft tijdens zijn ver blijf in de Verenigde Staten gesproken met president Truman en minister Acheson. LAS VEGAS (Reuter) Op de proef- terreinen van Las Vegas heeft gisteren de tweede atoomontploffing van de lente oefeningen plaats gehad. De lichtflits was in Las Vegas duidelijk te zien (op een af stand van ongeveer 120 kilometer van de ontploffing) doch er werd niets gehoord of gevoeld. Het zag er naar uit, dat deze ontploffing krachtiger was dan die van één April, de eerste in deze serie van proeven. Men verwacht, dat de volgende ontplof fing aanstaande week zal komen. Meer dan 7000 leden der strijdkrachten zullen aan de atoommaoeuvres deelnemen. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft het Japanse vredesverdrag en de bet eiligingsverdragen met Austi-alië, Nieuw-Zeeland, Japan en de Philippijnen getekend. Het Japanse vredesvei-di-ag is, behalve door Amerika, reeds beki-achtigd door Australië, Engeland en Nieuw-Zeeland. Twee „sleutellanden' moeten nog i-atifice- ren alvoi-ens het van kracht kan worden. Bekrachtiging door Canada, Pakistan en Frankrijk wordt spoedig verwacht. In Washington is meegedeeld dat het verdi-ag 128 April in werking zal treden. Zaterdag 19 en Zondag 20 April - 8 uur CABARET WIM SONNEVELD De beste nummers van de laatste 10 jafen met Emmy Arbous, Lia Dorana, Conny Stuart, Dini de Neef, Wim Sonneveld, Guus Verstraete, Albert Mol, Han Beuker. Prijzen 1.tot 3.50 (alles inbegr.). Coupons geldig. Voorverkoop vanaf Donderdag 103 uur. Tel. na 12 u. Rijksgecommitteerde: Dr. H. F. J. WESTERVELD PRACTIJKEXAMENS Boekhouden Handelscorrespondentie Overdag op 17 en 18 Juni; des avonds op 23, 24 en 25 Juni MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE Overdag op 17 en 18 Juni Inschrijvingsbiljetten verkrijgbaar: Deurloostr. 122, Amsterdam-Zuid en bij de boekhandel. Aanmelding tot 30 April a.s. EXAMEN SPREEKVAARDIGHEID VREEMDE TALEN: Mei a.s. EXAMEN STENOGRAFIE: Juli a.s. schenkt nieuw haar, verwijdert roos omdai Silvikrin Uw haarwortels voedt met de complete reeks der 14 natuur lijke haarbouwstoffeii waaronder Tyrosine, T ryptofaan,Cysteine In de juiste verhouding. Gebruik: I. Silvikrln-Puur, de ge concentreerde biologi sche haarvoeding tegen sterke haaruitval, 'dun haar en hardnekkige roos. 2. Silvikrin Lotion met of zonder olie (Vitoll). Iedere piorgen. Houdt het haar ge zond, mooi cn gemakkelijk te kappen. met Super Largo Lengte, breedte, hoogte knobbels enz. f 1.25 p. p. KENNEMERLAAN 129 is verhuisd van Oosterduin weg 10 naar LANGE NIEUWSTRAAT 793 Tel. 5858. Gevraagd: H. van Brummelen, Hoófd- buurtstraat 2, Velsen-Dorp.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3