OLD CLOTHES NEW Over enkele weken is IJmuiden een uitstekend geoutilleerd zeebad rijker Morgen begint het opruimen van 20 bunkers achter de Zuidzij DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen Politiewandeltochten op „Vlaggetjesdag" en 18 Mei Creutzbergschool doet goede gooi naar kampioenschap in afdeling B. In een kleine drukkerij kreeg Kennemerland een hart onder de riem NA-OORLOGSE PRIMEUR IN NEDERLAND Strand-exploitant J. E. Gouda deed het „op z'n Amerikaans" Jarige PSV zette parcours uit, waarin zelfs de pier niet vergeten is Snip en Snap in Rex 3 „Olijke uren voor vrolijke buren" Nieuw systeem, maar toch: kinderen thuis en ramen open THALIA „Rolbaan" een week vroeger in gebruik Schoolvoetbal nadert finale Veertig jaar trouw Koninklijk beloond Herinneringen bij een zilveren jubileum Een kwart eeuw geleden werd bij J. W. D. en K. Schmitz een degelpersje in werking gesteld WOENSDAG 16 APRIL 1952 De Nederlandse auteur en toneelschrijver Jan de Harlog heeft met zijn gezin te Parijs vertoefd, waar een zijner toneelstukken werd opgevoerd. Gisteren zou hij met zijn vrouw en drie kinderen aan boord van zijn schip, „De Rivaal", naar Nederland terugkeren. Hier ziet men „De Rivaal" gemeerd in de Seine. ADVERTENTIE De buurtvereniging DSS gaat het win terseizoen besluiten met een donateurs- en ledenavond op 13 Mei in Thalia. De ver eniging telt momenteel ongeveer 500 leden en aan dezen zal, zo deelt men van be stuurszijde mede, een avond van „artis tiek amusement" worden geboden onder het motto: „Olijke uren voor vrolijke bu ren". Dit is tevens de naam voor de revue, die het cabaret van Roland Wag ter ten to nele voert. Het bekende radio-gezelschap van Frans du Mee treedt hierin op. Frans du Mee als conférencier, Ria Ver- da als zangeres en accordéoniste, de caba retière Ellen Castell, de „helderziende" Fred Wiegman, Johnie Reynolds als bege leider-pianist en niet te vergeten John Dolan en Frans Wouterse als imitators van bekende „Kleinkunstenaars", zullen de aanwezigen enige uren aangenaam be zig houden. Tot slot is er bal onder leiding van W. Hille uit Haarlem, de muziek wordt ver zorgd door de Merlitons. Hoogstwaarschijnlijk in de derde week van mei reeds zal op het IJmuidense strand in een leemte voorzien zijn, want in de komende dagen zal vóór het paviljoen „De Schelp" van de heer l e. Gouda het eerste na-oorlogse zeebad langs de Nederlandse kust uit het witte zand verrijzen. Met medewerking van een aantal kennissen laat de heer Gouda voor 15.000.een houten bouwsel neerzetten door de firma P. Bartels en Zn., dat een capaciteit krijgt van pl.m. 1250 „verkledingen" per dag, hetgeen op het ogenblik een exceptie is voor de Nederlandse stranden. De initiatiefnemende exploitant is het vorig jaar met enkele vrienden van Den Helder tot Hoek van Holland alle zeebaden gaan bekijken en deze onderzoekingstocht resulteerde in een duidelijk beeld omtrent het project, dat nu in IJmuiden zal worden uitgevoerd en het IJmuidense strand ongetwijfeld een aanmerkelijk luxueuzer en aantrekkelijker karakter gaat geven. Op het ogenblik worden op het terrein van de aannemer P. Bartels en Zn. in IJmuiden de elementen van de „verkleed- post" klaar gemaakt; de onderdelen van de twintig ruime wisselcabines, van het centrale gebouwtje voor de bewaarplaats van de kleren en het kamertje van de bad meester en tot slot van de plankieren, die het complex zullen verbinden met het pa viljoen en de vloedlijn. Wanneer de funda menten gelegd zijn, en dat zal vermoedelijk niet erg lang meer duren, kunnen de ele menten zonder veel moeite gecombineerd en gemonteerd worden. De heer Gouda heeft de koe in haast Amerikaanse stijl bij de horens gepakt. De plannen en mogelijkheden lagen enkele jaren geleden nog wat verward in zijn hoofd, maar na die studietocht kreeg alles vaster vorm. Het bleek hem namelijk, dat de zeebaden langs onze kust over het al gemeen zeer verouderd zijn en vooral de verkleedcapaciteit is bij de diverse plaat selijke exploitanten vrij gering. Een uitzon dering hierop maakt het Noordwijkse bad, zo vertelde hij ons. De excursie had tot gevolg, dat de IJmuidenaar de diverse voor- en nadelen van de bezichtigde objec ten tegen elkaar ging afwegen. Niet permanent Het wordt geen permanent gebouw. In de wintermaanden kunnen de elementen worden opgeborgen en dus kan het vrij dicht tegen de zee worden geprojecteerd, ofschoon wel degelijk rekening is gehouden met het stormvloedpeil van de zomer maanden. Zestig meter vóór het paviljoen wordt de centraalpost, gevleugeld met aan weerszijden vijf wisselcabines, opgetrok ken en het geheel zal een flauwe hoefijzer ronding vertonen, zulks in verband met het uitzicht, dat op deze wijze zo weinig mo gelijk beperkt zal worden. Nederlandse primeur De plaats waar het zwembad gaat komen is volkomen betrouwbaar, dus mui- en drijfzandvrij, hetgeen de peilingen hebben uitgewezen. Een unicum in Nederland is de begrenzing van het bad. Met een tus senruimte van ongeveer tachtig meter zul len twee goed zichtbare lijnen aan ankers in zee reiken en deze touwen worden ver bonden door een verstelbare lijn in de rich ting Noord-Zuid. Bij hoog en laag water zal deze tussenkabel, die op Schotse bla zen gaat drijven, dichter of verder van het strand geplaatst kunnen worden, waarmee de veiligheid wel bijzonder ge baat is. Het is de bedoeling, dat de plaat selijke verenigingen tegen gereduceerde prijzen van deze badgelegenheid gebruik kunnen maken en komen er veel kinderen, dan kan van het strand af de zwemruimte verkleind worden. En in geval van nood heeft de heer Gouda een motorsloep ge reed staan die met zijn 45 pk motor snel te hulp zal komen. Deze reddingboot kan zon der veel moeite bediend worden door één man, de badmeester, die eventueel met een lijn om z'n middel overboord kan springen om een drenkeling te grijpen. Ter oriën tatie van het publiek zal een groot bord melding maken van het tij en de tempera turen van water en lucht, zodat niemand zich onnodig behoeft te verkleden als hij of zij het te koud vindt. Op het plankier van zee naar de cabines wordt een dubbele handdouche geplaatst. Vermakelijkheidsbelasting? De heed Gouda vertelde voorts, dat de bemoeiingen van „IJmuidens Bloei", waar van hij een stuk strand in beheer heeft, uitstekend gewerkt hebben. B. en W. staan volkomen achter zijn plannen en momen teel voert de ondernemende exploitant on derhandelingen met het college inzake ont heffing van vermakelijkheidsbelasting. Het is namelijk uiteraard tevens in het belang van de volksgezondheid, dat er een derge lijk zeebad in IJmuiden komt. De renta biliteit van het object is volgens de heer Gouda overigens nog - zeer dubieus en als de ontheffing er door mocht komen zullen de kosten per bad op dertig cent worden gesteld, wat de laagste prijs betekent in vergelijking tot alle andere zeebaden langs onze Noordzeekust- Er is tot slot naar gestreefd om de vrijheden van de strandbezoeker zo veel mogelijk onaangetast te laten. Aan beide kanten van de wisselcabines komen hekjes, enkel en alleen met het doel het front van de verkleedpost enigermate vrij te houden voor de betalende baders. Het plankier van Oost naar West krijgt een lengte van 95 en een breedte van 1.50 meter en mettertijd zal hieraan in de rich ting Noord-Zuid wellicht een 200-meter lange houten loopplank worden aange sloten. De heer Gouda heeft met medewerking van instanties, rederijen en factorijen een project in uitvoering, dat veelbelovend is voor de toekomst van het IJmuidense strand, dat hiermee langzaam maar zeker zijn Zandvoortse.en Scheveningse collega's gaat volgen. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen een pakkend en adembenemend document DE GELE HEL de strijd tegen een wrede en wellustige overweldiger, die voor niets terug deinst, die de inlandse vrouwen niet ontziet. De beschamcndstc geschiedenis van onze tüd. Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 16 April. Raadhuis, 14-15 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia: geen filmvoorstelling. Rcx, 20 uur: „Born yesterday". DONDERDAG 17 APRIL. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „De gele hel". Rex, 20 uur; „Born yesterday". Op het door de gemeente achter de Ha ringhaven in IJmuiden geprojecteerde in dustrieterrein staan nog altijd de twintig betonnen kolossen als cvcnzovele herinne ringen aan dc bezetting. Door de afgraving van het duin zijn deze bunkers „bloot" ge komen, zodat, nu het bouwrijp-maken van dal 8 hectare grote gebied aanstaande is. de oorlogsherinneringen nodig opgeruimd moeten worden. Morgen, Donderdagochtend tussen 11 en 12 uur gaat de eerste bunker omver \rol- gens een nieuw systeem, dal tot nu toe alleen in Loosdrccht is toegepast. De bunker wordt namelijk dichtgemaakt en met water gevuld en daar gaat de springlading in. Doordat water niet samen te persen is, drukt dit de betonnen wan den uit elkaar, waardoor er veel minder springstof nodig is om een bunker op te blazen dan voorheen. Niettemin blijft er altijd een zeker risico aan dit „springen" verbonden en het is dan ook raadzaam, morgen uit de buurt te blijven van het Ro kerspad. waar de meeste van de ten dode gedoemde bunkers aan staan. De eerste klap komt tussen 11 en 12 uur; de tweede tussen 4 en 5 uur in de middag. De politie zal het terrein afzetten, maar de ouders wordt volledigheidshalve en ter voorkoming van alle ongelukken aangera den hun kinderen thuis te houden. Even eens wordt de omwonenden speciaal de rokerijen in die contreien geadviseerd, de ramen open te zetten, wat eveneens voor de Zuidzij geldt. Na deze eerste dag wordt er regelmatig gedurende deze en de volgende week opge- In verband met de „stille gang" op 3 Mei heeft het bestuur van de speeltuin vereniging DSS besloten de officiële open stelling en ingebruikneming van de nieu we „rolbaan" in de speeltuin met een week te vervroegen. Op 26 April zal hoogstwaarschijnlijk een der wethouders des middags om drie uur het nieuwe speelwerktuig in gebruik stel len. Hoe dat gebeurt, is nog een klemmen de vraag. A.R. Kiesverenigingen vergaderen Donderdag Donderdagavond zal in de Bethelkerk aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost een ver gadering worden gehouden door de beide A.R. kiesverenigingen te IJmuiden. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman uit Den Haag zal spreken over het onderwerp: „Industrialisatie en politieke strijd". Voorts voert nog het woord ds. J. W. van de Gron den. Het Chr. Vrouwenkoor „Vox Jubilan- te" en de organist J. Meilof zullen hun medewerking verlenen. ruimd. Het werk gebeurt onder leiding van de Genie der Koninklijke Landmacht en in samenwerking met de dienst voor Openbare Werken der gemeente Velsen, die de bun kers „springrijp" maakt. Mede ter viering van het 15-jarig bestaan van de Politiesportvcreniging „Velsen" heeft het bestuur van deze organisatie voor dc komende vlaggetjesdag (17 Mei aanstaan de) en de daaropvolgende Zondag wandel tochten georganiseerd door Velsen en IJmuiden, waar juist die dagen een wande ling de moeite waard is. Er wordt gewandeld over 10, 25 en 40 kilometer, welke afstanden mede aan be paalde leeftijdsgroepen gebonden zijn en de start komt weer te liggen bij het natuur bad „Velserend" in Santpoort. Des Zater dags begint de tocht om 1415 uur; de Zondag daarop wordt er gestart tussen 9 en 10 uur en tussen 11 en 12.30. De politiesportvereniging heeft voor allen, die de tocht binnen de vastgestelde tijd uitlopen, een aardig gebruiksvoorwerp beschikbaar gesteld en groepen van 11 of meer personen krijgen een groepsherinne- ring mee naar huis. De secretaris van de P.S.V., de heer D. Tjeerds, p.a. hoofd bureau van politie te IJmuiden-Oost, is graag bereid, er meer over te vertellen. Over het parcours schrijft de wandel commissie het volgende: Het eerste tiental kilometers van onze tocht voert door de bossen en het voorduin van een drietal particuliere landgoederen. Men wandelt hier met speciale toestem ming van de eigenaren. Na dit prachtige stukje natuur gaat het recht op de Vissershaven van IJmuiden af, waar zowel op Zaterdag als op Zondag tij dens dit gedeelte van de tocht de gepavoi- seerde haringvloot te bewonderen is. Nog verder zeewaarts wacht een bijzon dere attractie. De tocht voert namelijk over een gedeelte van de Zuiderpier, en na het strand verlaten te hebben gaat het par cours langs de vele industrieën van IJmui den, waarna de „25-ers" weer huiswaarts ADVERTENTIE „Speciale voorstelling" in Thalia De film „De gele hel", die Donderdag avond in een speciale voorstelling in Thalia gepresenteerd wordt, bestaal uit een on samenhangende reeks fragmentarische beelden van de bloedige strijd der Philip- pino's tegen de oprukkende Japanners in de tweede wereldoorlog. Het is een korte en realistische rolprent die de ellende be schrijft van de opgejaagde bevolking op het Philippijnse eilandenrijk. Het verhaal krijgt echter pas na de helft wat relief en dan zijn het "helaas slechts de krijgsver richtingen, die vermogen te boeien. Zowel het gegeven als de vertolking laat veel te wensen over, hetgeen overigens niet wegneemt, dat men een oppervlakkig beeld krijgt van de schier onmenselijke praktijken van de Japanse soldaten, die niets en niemand ontzien schijnen te heb ben. ,.De gele hel" kan gevoeglijk geplaatst worden in de grote categorie der onbelang rijke oorlogsfilms. Eiervlucht van „De Kopvlieger" De geestdriftige jonge leden van de jeugd- postduivenverenigins ..De Kopvlieger". wer den door de heren Winkelaar, Snijders. Bier man, J. en D. Visser in staat gesrnld om een „eier"vluchr (e houden van Voorburg af. Bij mooi. zonnig weer loste de Voorburgse stationchef de dieren om negen uur 's mor gens. De eerste snelvieger kwam om 10.02.39 uur binnen en de laatste postduif werd lut tele minuten later om 10.07 uur opgevangen. De uitslag werd: 1. Jos. Bierman 10.02.39 uur: 2. Henk Winkelaar 10.04.03 uur; 3. Henk Winkelaar 10.05.52 uur; 4. Jos. Bierman 10.07 uur; 5. Theo Hartveld 10.C7.11 uur; 6. Henny Mooy 10.11.13 uur. Hierdoor kregen J. Bierman en H. Win kelaar voor hun prijsportie respectievelijk 12 en 8 eieren. In de afdeling B van het Velsense school - voelbaltournooi bevestigde het eerste elftal van de Creutzbergschool de goede vorm, waarvan na de ontmoeting tegen HBS al gewaagd kon worden: liet tweede van dc Nijverheidsschool werd met niet minder dan 9-0 het slachtoffer van de Creutzber- gers. Het wachten van deze ULO'ers is nu na tuurlijk op het struikelen van HBS in de laatste wedstrijd, maar in deze laatste ont moeting der Hogere Burgers gaat het tegen Nijverheidsschool 2 en de Creutzbergers weten nu zelf wat dit tweede team der Nijverheidsmensen presteert. Beverwijksc nederlaag De Beverwijkse ULO verloor, zoals wel werd verwacht, met 3-6 van de Willem de Zwijgerschool. In de C-afdeling zijn nu de finalisten be kend. Het zijn de Vakschool van Van Gel der en het tweede elftal van HBS. In de vérliezersronde van deze afdeling brachten ULO 2 en Nijverheidsschool 3 het tot de eindstrijd; beide echter pas na het nemen van strafschoppen. Afdeling D beleefde gisteren haar eind strijd al. In de winnaarsafdeling behaalde de St. Joannes ULO 2 op verdiende wijze hel kampioenschap door met 2-0 van Nij verheidsschool 10 te winnen. In de Verliezers-afdeling „kraakte" HBS 4 met 5-0 het derde elftal der Creutz bergers. Twee finalisten Voor de E-afdeling werden maar twee wedstrijden gespeeld, n.l. Ossendorpschool Moerbergschool voor de tussenronde ver liezers en JulianaschoolJan Ligthart- school voor de tussenronde winnaars. De volgelingen van meneer Van Hameien en die van meneer Brunink klassificeerden zich voor de finales. De uitslagen waren: Afdeling B: ULO (Beverwijk)Willem de Zwijgerschool 3-6. Nijverheidsschool 2 Creutzbergschool 1 0-9. Afdeling C(verliezers): Nijverheidsschool 7—ULO 2 (Beverwijk) 2-2 (ULO wint). Nijverheidsschool 3Nijverheidsschool 8 2-2 (Nijverheidsschool 3 wint). Afdeling C (winnaars): Nijverheidsschool 6Vakschool Van Gelder 1-2. HBS 2 Nijverheidsschool 4 4-0. Afdeling D (finale verliezers): Creutz bergschool 3HBS 4 0-5. Afdeling D (finale winnaars): St. Joan nes ULO 2Nijverheidsschool 10 2-0. Afdeling E (tussenronde verliezers): Os sendorpschoolMoerbergschool 3-0. Afdeling E (tussenronde winnaars): Ju lianaschoolJan Ligthartschool 0-2. gaan en in Café „Kennemerhof" een rust plaats vinden. De ,,40-ers" zetten hun tocht voort over de sluizencomplexen en komen via de veerponten te Velsen-N. in Sant poort weer op de route van de 25-ers. Na nog enige omzwervingen door het landelijke Santpoort te hebben gemaakt, nadert het einde van de tocht. Officiële ontvangst op het raadhuis en feest in de Noorderdorpstraat De heer II. Sweeren, metaalbewerker- monteur bij de papierfabriek Van Gelder Zonen, is Dinsdagmorgen wegens zijn veer tigjarig arbeids.jubilcum met zijn echtgenote en familie ontvangen op het Velsens ge meentehuis. In tegenwoordigheid van de fabrieks directeur, ir. B. Verdoorn, deelde burge meester mr. M. M. Kwint, de jubilaris mede, dat hem de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Oranje Nassau-ordc, was verleend. Vervolgens werd het gezelschap ontvan gen op het directiekantoor van het bedrijf, waar de heer Veidoorn in tegenwoordig heid van de chef der mecnamsche werk plaats, de heer J. Grinwis, de jubilaris ge lukwenste. Als blijk van waardering en erkentelijkheid ontving de heer Sweeren een jubileumgeschenk onder couvert, waar bij een schriftelijke felicitatie van de.'hoofd- airectie werd gevoegd. Getrouw aan de ge woonte werden de jubilaris verder nog aangeboden de grote, zilveren legpenning en het vererend getuigscnrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Ook ir. J. Tromp, directeur, kwam tijdens dit samenzijn de jubilaris gelukwensen. Daar de heer Sweeren van een verdere huldiging aan het bedrijf had afgezien, werd het féést thuis, aan de Noorderdorp straat voortgezet, waar uiteraard de ge bruikelijke gelukwensen evenmin achter wege bleven. Willy Walden en Piet Muyselaar hebben in hun travestie als de vermaarde dames Snip en Snap, het uitgaande publiek in Nederland al lange tijd op de aangenaamste wijze bezig gehouden. Bij het debuut van deze mallotige zottinnetjes zullen zij waar schijnlijk zelf niet het flauwste idee heb ben gehad, dat hun dwaze inval zoveel jaren stand zou houden. Zij vierden hun jubileum in een revue, die bijzonder fraai was gemonteerd, compleet met originele décors en een aantal charmante meisjes.Het was dan ook een zekere teleurstelling te moeten ervaren, dat er van dit alles in het programma, dat Dinsdagavond onder de titel „Jubelklanken" in het Rex Theater werd opgevoerd, al bitter weinig was over gebleven, zodat het programma zelfs met pianomuziek moest worden aangevuld. Des ondanks heeft het publiek zich niet verveeld of bekocht gevoeld. Integendeel, er is bijna aan één stuk door gelachen om de kolder, die Walden en Muyselaar in hun talloze gedaanten met kwistige hand rond strooiden. Het dient gezegd te worden, dat deze beide artisten het vak van komiek voortreffelijk verstaan. Hun mimiek en de manier waarop zij zich bewegen en hun tekst lanceren b'ereikt altijd het beoogde effect en bovendien zijn hun sketches vrij wel steeds van een verrassend en behoor lijk komisch gehalte. Ook van hun liedjes gaat een zekere bekoring uit door de sobere en toch welluidende wijze waarop zij deze brengen en het deed het publiek merkbaar genoegen enige oude nummers nog eens te mogen beluisteren. Een andere prettige figuur in dit pro gramma was Bert van Dongen, die de ver schillende nummers met een liedje en een conférence aan elkaar verbond. Hij ver vulde deze taak met een innemende een voud en bleek hierbij zelfs over een geheel eigen stijl te kunnen beschikken, zodat het eveneens een genoegen was zijn optreden te mogen gadeslaan. De prestaties van de overige leden van dit kleine gezelschap gaven geen aanleiding tot een speciale ver melding, behalve dan misschien het trio met accordeons, waarvan het vrouwelijke gedeelte een vlotte tap-dance te zien gaf. Tijdens de pauze collecteerden de dames Snip en Snap ten bate van de jeugdige slachtoffertjes van de tragische brand te Kampen. JAN VAN DAM. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 20 vaartuigen aange voerd: 1083 pond lijn- of beugaal. prijs f 1,35f 1.41 per pond; 734 pond fuikaal. prijs f 1,06f 1.07 en 40 bak nest, prijs f 2,74 p. bak. Dank zij het onmisbare geluk, dat in bezettingstijd een verheugende rol heeft gespeeld bij een huiszoeking van de Duitse politie, ontsprongen de heren J. W. D. Schmitz en zijn broer K. Schmitz de dans. En op 17 Mei zal dus het vijfentwintigjarig bestaan van de bekende drukkerij aan de Wijkerstraatwcg gevierd kunnen worden met een dankbare herinnering aan alles, wat in dit bedrijfje voor de goede zaak is gedaan. Nadat de voorbereidingen voor een kleine drukkerij in de loop van Mei 1927 waren getroffen kon dit bedrijfje van de gebroeders J. W. D. en K. Schmitz in het voormalige pand Wijkerstraatwcg 133 op 17 Mei met een degelpersje en een kleine snijmachine aan de eerste echte orders be ginnen. In dit pand verbleef men ongeveer twee jaar en toen was de zaak inmiddels uitgebreid met een snelpersje met hand- inleg. Ook het personeel nam toe. In 1929 verhuisde de drukkerij naar het huidige adres Wijkerstraatweg 79 en kon de zaak verder worden uitgebouwd. De heer Schmitz zat aan het begin van de bezetting direct al niet erg veilig voor het wakende Duitse oog. Het machine- en zetmateriaal werd geregistreerd, maar dat was niet zo erg, want al gauw was er con- tanct met de illegaliteit opgenomen. Vrijwel onmiddellijk na de bezetting schakelden de heren Schmitz met leiding van de heren L. Christophersen en Th. Reynders jr. uit Beverwijk, die voor de kopij zorgden, over op het illegale drukwerk tussen de gewone orders door. Inmiddels had de Feldgendarmerie in het pand Davidson naast Tegel in de Bree- straat haar kwartier gekregen en in het pand van „Nieuw Leven" was Schmitz' machinemateriaal (gedemonteerd) onder gedoken. Toen de stroomvoorziening in Velsen-Noord werd gestremd en dus het illegaal drukken van de dagelijkse 3000 ADVERTENTIE Maastricht heeft Dinsdag een niet alledaagse bruidsstoet door haar straten zien trek ken. Dit schouwspel werd haar bezorgd door het huwelijk van José Mullens en Henri Strassburger. Ook enige olifanten liepen verheugd in de stoet mee. Voor de rol van bruidsjonkers en bruidsmeisjes kwamen zij niet in aanmerking maar zij verleenden niettemin de stoet een indrukwekkend karakter. exemplaren „Vrij Nederland" dreigde te stagneren, waardoor ook de met „groot lef" vervaardigde 9000 districtskranten gevaar liepen, werd de automatische pers naar het illegale pand aan de Breestraat in Beverwijk overgebracht. Door de stroomlevering aan de Feldgen darmerie viel dit pand net mooi in de slroomstrook en kon het illegaal drukken bijna in het hol van de leeuw voortgang vinden. Een achteruitgang ontbrak en alle vervoer van kranten en zetsel moest over de openbare weg geschieden. De heer K. Schmitz kreeg een oproep om naar Duitsland te vertrekken, maar hij dook stipt onder in Hoogeveen. De heer J. W. D. Schmitz dacht op 1 Jui 1943, toen hij was opgepikt, dat zijn laatste uur gesla gen was, maar nu kwam de vrouw in het spel. Op deze dag namelijk, toen de heer Schmitz in Velsens hoofdbureau van politie verbleef, werd onder leiding van de op buit beluste S.D.-agent Jager een systematische huiszoeking verricht. Van het huis en druk kerij is geen plekje overgeslagen. Alleen slaagde mevrouw Schmitz er door een ge sprek met Jager in, pal voor de plaats in een hoek te blijven, waar enige duizenden exemplaren van „Vrij Nederland" waren opgestapeld. Zij heeft haar man en zijn medewerker die dag" van een wisse onder gang gered. De doorgestane angst had een shock tot gevolg, die echter door een ge lukkige operatie werd opgeheven. Nog de zelfde avond kreeg de heer Schmitz op zijn duikadres van een betrouwbare agent het bericht van de mislukte jacht, maar hij liep desondanks een lange en herhaalde visite aan de beruchte „Euterpestraat" niet mis. Onmiddellijk na zijn vrijlating werd de zaak der illegaliteit weer aangepakt. Inmiddels was de broer ook teruggekeerd van zijn onderduikperiode. Tot het einde is de strijd met deze en tal van andere medewerkers volgehouden. Onmiddellijk na de bevrijding werd de automatische pers overgebracht naar Docter's conserven- fabriek, welke stroom opwekte voor het Rode Kruisziekenhuis, zodat daar vrijelijk „Vrij Nederland" in massa-editie kon wor den afgeleverd. Bijzondere waardering hebben deze ille gale drukkers voor Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken, die haar praedicaat toepasselijk maakten op haar houding. Ettelijke balen papier gingen de weg naar de illegale drukpers en alles „gratis voor niets, niemendal", zoals de heer Schmitz zich nog dankbaar herinnert. In Juli 1945 mocht het bedrijf weer aan de Wijkerstraatweg worden voortgezet. Hoewel het pand er nog maar net op het nippertje was blijven staan (vier dagen voor de sloop in IJmuiden kwam er een nieuwe Duitse stellingcommandant op dagen, die de vernietiging „sinlos" achtte) was het gebouw wegens het ontbreken van vloeren en deuren volkomen ontredderd. Na veel zorgen kon drukkerij Schmitz tenslotte weer gaan draaien. Er was uiteraard veel werk en weinig papier. Thans is het bedrijf in het nu veel te kleine pand uitgegroeid tot een capaciteit van drie automatische persen van elk 5000 druks per uur, en zelfs de kleine snij machine werd een 82 cm. electrjsche, ver der aangevuld met moderne vouw-, hecht en boormachine. Niet alleen de heer J. W. D. Schmitz jubi leert, doch ook zijn broer heeft er van den beginne af zijn aandeel in gehad. En daarom zal het op Zaterdag 17 Mei 's middags van 4 tot 6 uur in het Hervormd wijkhuis aan de Djjckmansstraat een drie dubbel feest worden tijdens de receptie, die de zaak en de beide ondernemende broers betreft. Graag hadden de heren Schmitz dit jubi leum gevierd in het toekomstige nieuwe bedrijfspand aan het Stratingplantsoen, doch dit gebouw zal nog wel even op zich laten wachten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5