„Derde man" redde zwijgzame stroper van gijzeling Vele café's in Bollenstreek hadden slechte Paasmaandag JAGT Levenswerk van Matthieu Wiegman in Amsterdams Stedelijk Museum Agenda voor Haarlem Rijkspolitie zal het Zondag met soepeler regeling proberen De radio geeft Zaterdag Nieuwe uitgaven HORLOGES PENDULES RADIO van HEES CO. PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE GROOT NIEUWS VOOR BROMFIETSERS Berin i de beste bromfiets Prijs f 239.— J. DE GRAAF Haarlemse rechtbank B'JZONDERE POSTZEGEL Het overschot in de E.B.U. in Maart Uee riUftftlo oefjoieifca ouq! De arrestatie en vrijlating van Westerling Bonagilla vervangt Bathurst Gedenkteken in Rees voor omgekomen Nederlanders VRIJDAG 18 APRIL 1952 Tot degenen die alleen maar van horen zeggen weten, dat het op Paas-Maandag overstelpend druk bij de bollen is geweest, behoren wonderlijk genoeg vrijwel alle caféhouders in Bennebrock, Hillegom, Lisse en Sassenheim en in mindere mate ook de winkeliers in die dorpen. Terwijl tienduizenden zich op die dagen in de bol lenstreek verdrongen, staarden de exploi tanten van cafés en restaurants aan de weg HaarlemDen Haag naar buiten en zagen daar een verkeer, dat eerder stiller dan drukker was dan normaal. En keken zij naar binnen dan zagen zij lege tafels en stoelen en geen geluid van een vrolijk rin kelend kasregister, geen „Aannemen" en geen getinkel van glaswerk verstoorde de stilte. En dat zijn toch allemaal geluiden, die een rechtgeaard café-man als muziek in de oren klinken. Vraagt men hen naar de reden van deze onverwachte tegenvaller, dan antwoorden zij zonder uitzondering: „De Keukenhof. En de verkeersregeling". De aanwijsborden van de Keukenhof verleidden namelijk vrijwel alle bollenkijkers om die richting in te slaan. Maar zou gauw zij een eind- weegs op weg waren, zaten zij verstrikt in het vangnet van een verkeersregeling die op die smalle wegen noodzakelijk is, ge baseerd op éénrichtingsverkeer. Dan moes ten zij wel de uitgestippelde route volgen en die liep niet over de hoofdweg Haarlem Den Haag. En het verkeer werd Maan dag bovendien overal óm de dorpen heen geleid. Aan deze regeling werd door de Rijks- politie streng de hand gehouden. En de politie gaf het consigne en dat was: Door rijden. Vrijwel alle café- en restaurant exploitanten, die wij spraken, gaven voor beelden van mensen, die langs listige weg tóch de bollendorpen waren binnengedron gen, maar in het gezicht van de haven in casu een rustig zitje in een café strandden, omdat zij geen verlof kregen te stoppen, zijstraten in te slaan of andere manoeuvres uit te voeren, die het verkeer zouden kun nen vertragen. Regeling was goed Op de verkeersregeling van de Rijks politie zelve valt niets af te dingen. Zij- verdient uit technisch oogpunt de hoogste lof. Geen opstoppingen, geen botsingen, geen ongelukken, ziedaar een resultaat om trots op te zijn. Want het was geen een voudige opgave om de massa's auto's, bus sen en fietsen te verstouwen en dat ge schiedde volgens plan. Zo geviel het dat iedereen die tussen de duinrand en de weg HaarlemDen Haag raakte, zonder man keren langs de Keukenhof- moest. Ook als men er pertinent niet heen wilde. Wie wel van de regeling profiteerden, dat waren de mensen in Zand voort en Noord- wijk. Want daar kon men wel komen. Maar inmiddels bleef de weg Haarlem ADVERTENTIE B E RI N I compleet, f ncn nu slechts I «3S- Betaling kan worden geregeld. KLEVER PARK WEG 2 HAARLEM TELEF. 11757. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Ge bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.10 Amateurprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Metropole-orkest en soliste. 16.25 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.55 Voor de jeugd. 17.55 Nederlandse schaakkampioen schappen. 18.00 Nieuws. 18.15 Vraaggesprek over de Katholieke Kerk in Duitsland. 18.20 Amusementsmuziek. 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Platen. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Amusementsmuziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Licht baken. 20.35 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.55 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu-bedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Accordeon orkest. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Nederlandse liederen. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Dans muziek. 15.30 Vragenbeantwoording. 15.45 Politiekapel. 16.15 Sport praatje. 16.30 Kamer orkest en solist. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Hawaiï-muziek. 18.35 Volks dansen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Pas separtout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Der liebe Augystin. operette. 21.30 Socialistische commentaar. 21.45 Strijksextet. 22.15 Onder de pannen, hoorspel. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.35 Sport. 23.45—24.00 Orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zigeu nerorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Piano. 15.00 Platen. 15.45 Verzoekprogramma. 16.15 Platen. 16.30 Kamerorkest en solist. 16.50 Engelse les. 17.05 Nieuws. 17.15 en 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws 19.30 Accordeon. 19.40 Feuilleton. 19.50 Accor deon. 20.00 Gevarieerd programma. 21.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30— 24.00 Platen. Den Haag beneden zijn capaciteit belast. En inmiddels beleefden de exploitanten langs die weg, van het kleinste limonade tentje tot het duurste restaurant, een strop. En de winkeliers, die op Paas-Maandag open waren, hadden net zo goed dicht kun nen blijven .Dat was jammer, want deze dagen vormen voor deze mensen de room op de melk. Het verschil tussen wat ver dienste en er net uitspringen. Of zelfs ver lies lijden. Dat de verkeerstechnische problemen en de locale belangen van de middenstand moeilijk te verzoenen zijn, is begrijpelijk. En die tegenstelling zal nog veel scherper worden. Want iedere uit verkeersoogpunt noodzakelijke omlegging, ter vermijding van nauwe en gevaarlijke dorpsstraten, doet de middenstand verlies lijden. Dat heeft bijvoorbeeld ook de Sassenheimse gemeenteraad beseft, maar nochtans heeft zij haar medewerking aan de omlegging gegeven. Medewerking Gelukkig heeft de districtscommandant van de Rijkspolitie ons verzekerd, dat hij een open oog heeft voor de redelijke be langen van de middenstand en hij heeft beloofd, dat hij komende Zondag al het mogelijke zal doen om ook de bollendorpen mee te laten profiteren van de drukte. Het systeem van Paas-Maandag werd vooral op verzoek van enige gemeentebesturen ge volgd onder de overweging, dat het ver keer dan zou weten waar het aan toe is. Men zal nu echter slechts naar behoefte gaan ingrijpen. Inderdaad zal dat op som mige momenten waarschijnlijk onvermijde lijk zijn, vooral in het knooppunt Lisse. Maar de goede wil en het begrip zijn er en wij zijn er. van overtuigd, dat de ver- keerstechnici van de Rijkspolitie ook dit probleem wel zuilen weten op te lossen. Historische Encyclopaedic, dl. 712, onder redactie van S. Pregers H. A. M. Roelants, Schiedam. De tweede zes deeltjes van de Historische Encyclopaedic zijn evenals de eerste serie zeer goed leesbaar, en zij geven, ieder maar acht pagina's tellend, waarvan nog één a twee opgeofferd aan illustraties, een behoor lijke indruk van de onderwerpen: Egypte en het Suezkanaal, Het ontstaan van de Ver. Staten van Amerika. Boeddha .Quatre-Bras, Jan van Riebeeck en zijn tijd. Hoe de eerste Wereldoorlog ontstond. Het plan is, zoals al eerder meegedeeld, dat er per jaar 24 van deze deeltjes zullen verschijnen. Hoe lang het zo door zal gaan is niet bekend en staat misschien ook niet vast; tientallen jaren waarschijnlijk, als .alles goed gaat, want de stof raakt op deze manier niet gauw uit geput. Dat alles goed zal gaan, moet men dan maar hopen; zo raakt men door een abonnement op de Historische Encyclopaedic nauwer betrokken bij de geschiedenis van deze tijd, wat er een tweede voordeel van is. Er is bij de twaalf verschenen deeltjes nu een register: het is nog niet erg nodig, maar het vergemakkelijkt wel de voorstelling van het enorme werk, zoals het er tenslotte uit zal zien. S. M. ADVERTENTIE Bim-Bam vanaf 47.50 Tijdens haar bezoek aan het Thovias Edison-laboratorium in Greenfield Village probeert Koningin Juliana een kopie van het orgel, dat door president Theodore Roose velt destijds aan Edison ten geschenke werd gegeven. Edisons medewerkers plachten in de weinige ogenblikken van ontspanning bij het orgel liederen te zingen. KI. Houtstraat 105 - Haarlem U KOOPT BIJ EEN VAKMAN De Rotterdamse rechtbank heeft een 25-jarige poelier uit Rotterdam wegens he ling veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden voorwaardelijk en een geldboete van f 250. Hij had 100 kg. koffie, 10 kg. thee, 6 kg. vet, 6 kg. cacao en 450 liter jenever, afkomstig uit de voorraden van het vlieg- dekschip „Karei Doorman" gekocht van een sergeant-hofmeester van dit schip. Twee stropers stonden Donderdag morgen voor de Haarlemse rechtbank. Vader en zoon, die er geen doekjes omwinden dat ze vaklui zijn en leven van wat de bossen en de duinen hun leveren. De vader schiet als geen an der, kent de weg in het duin even goed als in zijn huis en weet hoe hij een koddebeier het listigst kan ont lopen. Maar hij is eerlijk ook: Twee honderdvijftig keer tikte Vrouwe Jus- titia hem op de vingers en tweehon derdvijftig keer heeft hij gezegd „dat liij stuk was", maar als zij hem iets verwijten waar hij part noch deel aan heeft, dan laat hij dat niet op zich zit ten. „Recht door zee is mijn devies", zegt hij. „En niemand verraden". Op de elfde Januari van dit jaar liepen vader en zoon voor de zoveelste keer te gen de lamp. Zij lagen verscholen tussen wat kreupelhout in de duinen van de Am sterdamse Waterleiding in Bloemendaal, toen een jachtopziener en diens metgezel op nachtelijke tochten hen in de prille och tend aanhielden. De jachtopziener had twee schoten gehoord toen hij in een bos verderop zijn ronde deed. En om een lang verhaal kort te maken: Hij ging op het geluid af en vond de twee stropers. De zoon wierp drie fazanten weg toen hij ge snapt werd. „Twee maanden", zei de kan tonrechter een paar weken geleden. „Drie", zei de Haarlemse officier van Justitie gis teren. Mr. J. H. van Wijk vroeg om een duw ia de goede richting en bepleitte een voor waardelijke straf. De derde man De vader was door het kantongerecht veroordeeld tot drie maanden plus f 15 boete, maar daar was hij het niet mee eens. Het moest vrijspraak worden volgens hem. Stond er niet in de dagvaarding dat hij omstreeks half zes in de morgen van de elfde Januari met een geweer op verboden terrein in Bloemendaal was aan getroffen? Dat stond er. Maar hij had geen geweer gehad. De derde man had het geweer gedragen. Wie die derde man dan wel was, vroeg de president. „Ik ver raad niemand", zei de verdachte. En zijn zoon, die als getuige a décharge voor het hekje kwam, deed dat ook niet. „Ik vraag gijzeling", was hot commentaar van de officier van Justitie. De rechtbank ging daarop in raadkamer om over die eis te beslissen. Nauwelijks was de deur dicht gevallen, of op de publieke tribune ont stond wat rumoer: „Zeg maar dat ik het ben, Piet". Daarmee waren de gewetens bezwaren van de getuige uit de weg ge ruimd. De derde man stond er op zijn ver haal te mogen doen. En hij deed het: Met vader en zoon was hij de duinen ingetrok ken. Eerst werd de buks opgezocht die ergens verborgen lag en toen ging men op jacht. Vader schoot drie fazanten, en was daarmee aan het einde van zijn jagers latijn gekomen. Hij had een tak in een van zijn ogen gekregen, met als gevolg dat h\j niet goed meer kon zien en dus ook niets meer raakte. De buks verhuisde naar de derde man, vermoedelijk ergens op Zand- voorts gebied, al wel een paar uur voor dat de jachtopziener de stropers vond. Hij ging aan de haal toen vader en zoon wer den betrapt en de buks liet hij achter. „Zo is 't gegaan", beaamde de verdachte, die niet kon begrijpen dat de metgezel van de jachtopziener hem met een geweer had gezien en dat de jachtopziener zelf ver klaarde dat hij de zoon met een lantaarn 111 de boom had zien schijnen: „Dat deed mijn zoon niet, dat deed ik". De officier van Justitie vroeg vryspraak en mr. J. H. van Wijk sloot zich bij het requisitoir aan. De rechtbank zal op 1 Mei uitspraak doen. De zegel wordt uitgegeven van16April-15Mei. Voor frankenng geldig tot 31 Dec. 1953.Z<?ge!grootte2^5x31.5mm Kleur: grijsachtig blauw Ter viering van de 65ste verjaardag van Matthieu Wiegman heeft men in het Stede lijk Museum te Amsterdam een ruim over zicht van zijn levenswerk bijeengebracht. De tachtig olieverfschilderijen en ongeveer vijftig tekeningen en aquarellen geven een vrijwel volledig beeld van Wiegman's be tekenis als kunstenaar en als vernieuwer der Nederlandse schilderkunst. De werken zijn niet in chronologische volgorde gehan gen en ik zou me sterk moeten vergissen als in de samenstelling zoals zij geworden is, namelijk beginnend met de recente wer ken, hoofdzakelijk uit 1950 en 1951, Wieg man niet persoonlijk de hand had gehad. Deze conclusie is hierop gebaseerd dat Matthieu Wiegman met zijn 65 jaren nog veel te vitaal is om zich met een terugblik tevreden te stellen. Voor hemz.elf zal het werk waar hij op het moment mee bezig is het meest belangrijk zijn. Voor de bezoeker echter is vooral de kennismaking met, of het terugzien van de oude werken interes sant. Er is een afstand ontstaan die tot her waardering dwingt, de werken staan nu los van de tijd waarin ze ontstonden: de epi sode tussen de twee wereldoorlogen. Dit is vooral van belang voor het ver staan van de grote schilderijen waarin een sacraal onderwerp behandeld wordt, zoals het „Laatste avondmaal" uit 1924 en de „Suzanna" uit 1937. In het eerstgenoemde herkent men een monumentaliteit welke ingesteld is op het cubisme, zoals dat uit Frankrijk naar Nederland kwam overge vlogen. Wiegman was juist één van die trekvogels die door regelmatige bezoeken aan Frankrijk de moderne stromingen uit het Zuiden naar Nederland overbracht. Het was echter geen afkijken, maar een her kennen van gelijkgerichte intenties, dat tot een vruchtbare wisselwerking inspireerde. Lè Fauconnier, die tijdens de eerste oorlog in Nederland verbleef, had de eerste bood schap uit Frankrijk gebracht en het réveil geblazen. Matthieu Wiegman zag.in dat de waar den, door Cézanne gesteld en door de jon geren verder doorgevoei'd, ook waren aan te wenden voor de monumentale muur schildering. die in die jaren door Toorop en Roland Holst geheel in een symbolisch- décoratieve stijl werd gehouden. Het li neaire speelde in deze stijl de hoofdrol, maar Wiegman wilde kleur en plastiek, weliswaar gebonden in grote vormen, in ere herstellen, ook op de wanden. Of hij daarin altijd geslaagd is blijft de vraag, maar zijn moedige pogingen om een al te theoretische stelling ten aanzien van het „vlak" te door breken en daardoor ook een grotere waarde te verlenen aan het meer menselijke ver dient onze bewondering. Met de „Suzanna" (tien jaar na het Avondmaal ontstaan) heeft Wiegman zich nog meer van de pro blematiek bevrijd. Daar zi.in beheersing van de vorm ook nog aanzienlijk is toegenomen bereikt hij in dit werk een waarachtig meesterschap. Behalve deze figuurstukken schilderde Wiegman steeds weer het landschap in Hol land en Frankrijk. Als een der landschap pen welke door hun zuivere opbouw, ook en vooral in de grondvlakken, tot een dwin gende schoonheid werden, geldt voor mij dat uit Bonnes (Catalogusnummer 73). Dan zijn er de Stillevens. Velen geven nog al tijd de voorkeur aan dat rnet de vruchten op de afhangende doek en de klompen uit 1930, dat stellig tot de voortreffelijkste stalen van Nederlandse stilleven-kunst mag gerekend worden. Het stuk met de hangen de tak met appels en peren, getiteld: „Stil leven met ooft", uit 1945 doet hier echter mijns inziens niet voor onder. Hoe prachtig is hierin het zwaarmoedig diep groen en zwart van bladeren en takken. Men be treurt het bijna dat Wiegman dit gamma niet méér heeft gebezigd en zich meestal tot de brandende goudokers, roden en sien na's heeft bepaald. Mede omdat er gelegenheid genoeg is om Wiegman's latere werk te zien en dus ook te bespreken heb ik mij er toe beperkt, enkele hoogtepunten uit vroegere tijd te noemen. OTTO B. DE KAT. ADVERTENTIE ADVERTENTIE I-Iet overschot van Nederland in het be talingsverkeer met de aan de Europese Be talingsunie deelnemende landen heef' in Maart 148.656.000 bedragen. Van dit bedrag heeft Nederland 74.328.000 ontvangen in de vorm van goud en dollars. Voor 74.328.000 is door Nederland crediet verleend aan de Europese Belalingsunie. De vordering van Nederland op de Euro pese Betalingsunie bedraagt thans 471.333.000. alle topmerben vanaf 2.50 per week zonder vooruitbetaling Vryblyvend demonstratie Kruisstraat 33 - Haarlem. Telefoon 15507 15. Het was op de allerhoogste verdieping van de oude vuurtoren, dat zich het tafe reel afspeelde dat wij bij een vorige gele genheid beschreven het tafereel van de hereniging van twee oude bekenden. Denk echter nietdat Panda straalde van ge noegen nu hij de verdachte Joris Goed- bloed terug zag! Hij schudde hem zelfs niet de hand! „Zo ben jij het, Joris", sprak hij somber. „Dat had ik kunnen we ten! Het is altijd dezelfde! Je zal wel weer een schurkenstreek hebben bedacht met al je wetenschappelijke poespasIk geloof er niets van! Deze keer laat ik me niet beetnemen. Je bent een gemenerd, en dat blijf je!" Diep bewogen hoorde Joris hem aan, terwijl een trek van groot lijden over zijn gelaat gleed. „Ach toe, ach toe", zo sprak hij eindelijk met ontroerde stem. „Hoe hard is toch de jeugdWelk een on barmhartig oordeel! Ach ja ook ik heb .in mijn jonge jaren wel eens gefaald, het zij toegegeven! O, heden, als ik er nog aan denk hoe ik mij liet verleiden om me langs slingerpaden te begeven.Maar riepen niet reeds de Ouden uit; Tempora mutan- tur et nos moribus in illis wanneer zij te kennen wilden geven dat ook zwakke karakters voor verbetering vatbaar zijn? Hoe juist! Zo heb ik dan het pad der deugd gevonden, en onbaatzuchtig wijd ik mij thans aan hoogstaande, zuivere wetenschap. Laat het u liever tenvoorbeeld dienen, baas- ke, dan dat ge me harde woorden toevoegt! Kom mee, dan zal ik u de trutse vrucht van mijn arbeid lonen''- En zo sprekend troonde hij Panda mee naar een gesloten deur, die er geheimzinnig uitzag. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 FALCON REGENJASSEN Het lid van de Tweede Kamer de heer Donker (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Justitie schriftelijk de volgende vra gen gesteld: •Wil de minister, zo mogelijk, ter gerust stelling van de gealarmeerde publieke opi nie op de kortst mogelijke termijn de Ka mer nauwkeurig inlichten over de juiste toedracht van zaken bij de arrestatie en de daarop gevolgde invrijheidstelling van Westerling? Wil de minister voorts de Kamer om standig inlichten over het standpunt, dat de regering inneemt met betrekking tot de mogelijkheid van een strafvervolging tegen Westerling, alsmede met betrekking tot haar houding ten opzichte van het door In donesië gedane verzoek tot uitlevering? Nieuw hatnp voor Nederlanders in Australië De Australische regering heeft besloten, dat Nederlandse immigranten, die nog geen huisvesting in Australië hebben, in het ver volg niet meer ondergebracht zullen wor den in het ontvangstcentrum Bathurst, maar in het ontvangstcentrum Bonagilla. Bonagilla is een uitstekend ingericht voor malig militair kamp nabij het plaatsje Wodonga, dat aan de Zuidelijke oever van de Murray River ligt, daar waar deze rivier de grens vormt tussen de Australische sta ten Victoria en New South Wales. Het cen trum van deze streek, waar vooral veeteelt wordt beoefend, is het tegenover Wodonga gelegen stadje Albury, dat in Nederland bekend is geworden door de hulp die de bevolking destijds heeft verleend aan de bemanning van de Uiver van de K.L.M. tijdens de Melbourne-race. Op zeer korte afstand van kamp Bona gilla bevindt ztich de Hume-dam, de stuw dam waarmee de loop van de Murray River is gereguleerd en waarachter een langge rekt stuwmeer ligt. Uit dit stuwmeer wor den uitgestrekte districten bevloeid, die voor de landbouw van groot belang zijn geworden. BONN (A.F.P.) Mevrouw H. G. van AnrooyDe Kempenaer, voorzitster van de Nederlandse vereniging voor het onder houd van graven van oorlogsslachtoffers, heeft te Rees, aan de Nederlands-Duitse grens, een gedenkteken onthuld, opgericht voor de 120 Nederlanders, die in de periode OctoberDecember 1944 in het zich toen aldaar bevindende concentratiekamp om het leven zijn gekomen. De onthulling werd bijgewoond door 220 familieleden der overledenen, een officiële Nederlandse vertegenwoordiger en plaat selijke Duitse autoriteiten. Op zyn eerste reis is het m.s. „Donge- dyk" van de Holland-Amerika Lijn Donder dag in de haven van San Francisco aan gekomen. Oproep. Het internationale verbond van vrije vakverenigingen heeft ter gelegen heid van de komende 1 Mei-viering een oproep gericht tot de arbeiders van alle landen. Hierin wordt er bij de arbeiders op aangedrongen te strijden voor een ontwapende wereld, waardoor alle vol ken bevrijd zullen worden van de druk kende last der bewapening en voor het herstel van het vreedzame economische verkeer tussen de staten. In de oproep wordt verder aangedrongen op „het spoedig sluiten van vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk en het on der internationale controle houden van vrije cn geheime verkiezingen in geheel Duitsland". Het verbond wil voorts een einde aan de Russische obstructie. Bespreking. De West-Duitse socialistische partij heeft een uitnodiging voor bespre kingen met Britse cn Franse socialisten in Bonn op 27 April aangenomen. In het bijzonder zal gesproken worden over Europese verdediging en Duitse herbe wapening, aldus is in Londen bekend gemaakt. Ongelukken. Sedert 1 Januari is in de En gelse pers melding gemaakt van het verongelukken van negentien straal vliegtuigen van de R.A.F. Verongelukt zijn dertien ,,Meteor"-straaljagers, twee „Vampires", drie „Canberra's" en een viermotorige „Valianf-straalbommen- werper. In totaal zijn bij deze ongeval len dertien personen om het leven ge komen, aldus meldt de „Daily Tele graph". Hieronder zijn niet begrepen de ongevallen met straalvliegtuigen van de Britse marine. Een aantal ongelukken op vliegvelden van de R.A.F., waarbij geen slachtoffers te betreuren vielen, is mogelijk onvermeld gebleven, zo voegt het blad er aan toe. Clandestien. Ambtenaren van het Belgi sche ministerie van Finnaciën stellen op het ogenblik te Antwerpen een on derzoek in ïfaar de clandestiene uitvoer via de Antwerpse haven van grote par tijen Spaans katoengaren naar Frank rijk. De Franse regering heeft iedere invoer van katoengaren uit Spanje ver boden. Volgens het blad „Het Volk" zou het Spaanse katoengaren na aankomst worden opgeslagen in transitopakhuizen en daar van Belgische herkomstetiket- ton worden voorzien. Hierdoor behoeft op de katoen geen overdrachfcbelasting te worden betaald. Het katoengaren wordt vervol sens als Belgisch product naar Frankrijk verscheept. Coördinatie. Frederick Anderson, ver tegenwoordiger in Europa van het Ame rikaanse wederzijdse beveiligingspro gram, heeft in de Amerikaanse club te Parijs de oprichting aangekondigd van een comité ter coördinering van de militaire en economische hulp aan Europa met de politieke gedragslijn op lange termijn. Redding. Economische deskundigen in Pa rijs verwachten, dat de drastische in voerbeperkingen, welke Frankrijk heeft afgekondigd als onderdeel van het plan van minister-president Pinay ter red ding van de franc het maandelijkse déficit van Frankrijk in de Europese Betalingsunie in April geheel zullen doen verdwijnen. De voor Maart door de E.B.U. gepubliceerde cijfers tonen aan, dat de invoerbeperking het Franse défi cit in Februari van 128.9 millioen dollar heeft doen dalen tot 29.5 millioen dollar in Maart. Schat. Een fabelachtige schat, die behoord heeft aan de Engelse koopman Grosve- nor, die in 1782 voor de Zuid-Afrikaanse kust schipbreuk leed, zou door een on langs tot dit doel gestichte maatschappij gevonden zijn. Naar uit Johannesburg wordt gemeld, heeft een duiker op de bodem van de zee een aantal voorwer pen, kisten en wapens uit de 18e eeuw aangetroffen. Er zullen pogingen ge daan worden om de gevonden voorwer pen uit het zand los te maken. In de laatste veertig jaar heeft men herhaal delijk gepoogd de „schat van Grosve- nor" op te sporen. staking. De Italiaanse journalistenfedera tie heeft besloten op 23 April een sta king van 24 uur in het gehele land te houden uit protest tegen de verwerping van haar eis tot herziening van de lonen. De typografenbond heeft eveneens be sloten tot het houden van een staking op 23 April. Presidente. De danseres Josephine Baker is te Mexico gekozen tot voorzitster van de wereldbond tegen discriminatie, die de strijd wil aanbindingen tegen de ver schillen tussen niet-blanken en blanken en wil streven naar verwerkelijking van het Christelijk ideaal van wereldbroe derschap. Brand. In de Japanse kuststad Tottori, 500 km ten Westen van Tokio, heeft een grote brand gewoed. Vijfduizend huizen zijn een prooi der vlammen geworden. 120 personen zijn gewond en 61.000 dak loos geworden. De brand werd veroor zaakt door oververhitting van een elec- trische boor. Pact. Columbia heeft te Bogota een ver drag voor militaire hulp met de V. S. getekend. De V.S. hebben soortgelijke verdragen gesloten met Peru, Ecuador, Cuba, Brazilië en Chili. Onderhandelin gen over een verdrag met Mexico zijn mislukt. VRIJDAG 18 APRIL Die Raeckse: Internationale vereniging ..Bellamy", 8 uur. Brinkmann: Beweging van Europese Federalisten, openbare vergadering, 8 uur. Lido: „Rondedans", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „A song is born", 14 jaar. 8.15 uur. Rembrand!: „De blauwe engel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lullaby of Broad way", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ba kersprookje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: geen avondvoorstelling. Spaarne: „De getemde avonturierster", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld „Herhalingsoefeningen", 8 uur. Rem brand!, Palace, Luxor, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.13 uur. Frans Hals: „Let 's dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaar ne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2