Prijzencommissie spaarde heel wat geld en boze woorden A genda voor Beverwijk Limmen's corso belooft veel ^Hoe is het ontstaan?^ Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Jlex Jheater Castricum Velsen-Noord 3 Al zijn de klachten wel eens oud: Beverwijk en Heemskerk beide gebaat bij haar voortbestaan Spinazie draaide deels door „Zeg het met bloemen" zeiden „The DIO'S" Kees Stet in Luxor THALIA „Us Memmetael" met „De Jonge Jan" f Gastricum verwacht een drukke zomer Maandagavond ontspan ningsavond voor de ouden van dagen In Hoogoventournooi twee wedstrijden op één avond Dit woord: SCHALK VRIJDAG 18 APRIL 19 5 2 Voor een handjevol leden en genodigden hield de plaatselijke Prijzencommissie Be verwijk-Heemskerk gisteravond in de bovenzaal van ,,Bellevue" haar jaarverga dering. Voorzitter J. de Jager noemde het een gezond idee om een openbare jaarver gadering te beleggen, zodat het publiek zou kunnen constateren, wat er allemaal door de plaatselijke prijzencommissies bereikt is en kan worden. XJit het uitvoerige jaar verslag van de secretaris, de heer G. Baars, bleek, dat dit geen loze woorden, maar feiten waren. De aandacht werd gevestigd' op de mo gelijkheid van het indienen van klachten bij de gemeente-secretarie en dat eventuele correspondentie met de commissie aan dit adres gericht kan worden. Het aantal klachten dat in het voorbije jaar was in gediend, bedroeg 54, waarvan 15 de huur van woningen 'betrof, 7 waren klachten over woninginrichting, 4 gingen over am bachten en de overigen lagen op verschil lend terrein. Na selectie van deze klachten hadden bijvoorbeeld 13 van de 15 huurkwesties tastbaar resultaat in de vorm van een totale huurverlaging van 1159.60 per jaar en een bedrag van 1991.40 teveel gevorderde huur is terugbetaald. Een geval van „verkapt sleuteligeld" leverde de klager 375 op en een eis over 'n machine werd van 3978.96 teruggebracht op 1700. Ook kleinere successen zijn er door toedoen van de plaatselijke prijzen commissie geboekt, indien opzet of schuld bewezen werd geacht. Heemskerk hakkelt In zijn verslag constateerde de secreta ris, dat hij alle dank verschuldigd was aan de gemeen te-autoriteiten van Beverwijk voor hun loyale medewerking. Het speet hem, te moeten opmerken, dat hij ditzelfde niet kon meedelen over de gemeente Heemskerk. 1-Iet raadslid H. Schram uit Heemskerk maakte in antwoord hierop de vergadering attent op een toezegging van de Heemskerkse vroede vaderen, dat van nu af alle medewerking zou worden ver leend cn dat gedane zaken te wijten waren aan een bepaald personeelsgebrek. Dit ant woord werd door voorzitter en secretaris in dankbaarheid aangehoord. De heer A. M. J. Peeters. contactman van het Directoraat Generaal van de Prij zen voor de provincies Noordholland en Utrecht, vertelde iets over de samenwer king tussen de plaatselijke prijzen com mis sies en de Huur Advies Commissie van het kanton Haarlem. Deze verhouding was zeer prettig te noemen, hoewel de taken van deze commissies sterk uiteenliepen. De Huur Advies Commissie heeft namelijk al leen een enquêterende taak, terwijl de prijzencommissie behalve deze, ook een bemiddelende taak heeft en als derde punt teruggave van teveelbetaalde gelden kan eisen. Dat de werkzaamheden van deze bureaux niet altijd evenveel waardering op leverden, daar was ieder het over eens. Dit was volgens de commissieleden echter grotendeels aan een fout van het publiek te wijten, daar er soms klachten ingediend worden, die slaan op een feit van vier of meer jaar terug. Om een indruk te krijgen van de resul taten, door de prijzencommissies bereikt in Noord'holland-Ulrecht en geheel Nederland, volgen hieronder enkele cijfers: (van Januari t.m. November 1951) Terugbetaald N.-Holl.- aan: Utrecht Nederland woning en k.huur ƒ47634.12 88842.15 (Amsterdam hierbij niet inbegrepen) pensiongelden 697.42 1882.84 woninginrichtingen 20972.12 41471.60 bouw-ambachten 7743.47 28016.li- totaal 93736.76 208918.52 gegronde klachten 4566 16937 ongegronde klachten 6298 12659 De bereikte huurverlaging per jaar be droeg 245.360.22 (zonder Amsterdam). Naar schatting bedroeg de jaarlijkse huur verlaging te Amsterdam 66.000.en een bedrag van c.a. 14.000.is terugbetaald. Een waarderend geluid werd vernomen over de Beverwijkse middenstand: in 1951 zijn er over winkeliers slechts twee klach ten ingediend, die beide direct tot spon tane terugbetaling van het teveel berekende leidden. De commissie was er zich van be wust, dat de aanwezigheid van haar bureau preventief werkte en dat Beverwijk en Heemskerk op de goede weg zijn. Het spinazie-seizoen verloopt tot nu toe in Beverwijk voor de tuinders allesbehalve naar wens; de aanvoer wordt namelijk met de dag groter. De grootste aanvoer van deze week werd Donderdag geboekt toen er 7200 kisten aan de markt kwamen, waarvan 700 kisten on verkocht bleven en naar de mestvaalt gingen. Ongeveer 3000 kg is er naar Duitsland ge ëxporteerd, waarvan de prijzen voor de eerste kwaliteit van 14 tot 21 cent per kg varieerden. De tweede kwaliteit bracht 8 tot 12 cent op. Voor de komende week wordt een nog grotere aanvoer verwacht. Het eerste lustrum van „The Dio's" is gisteravond met een daverende jubileum cabaret-revue in het KSA-gebouw ge vierd: een zaal vol mensen, die „The Dio's" met hun leider Ton van den Braak een goed hart toedragen, veel bloemstukken van meelevende verenigingen cn een stel enthousiaste spelers zorgden er voor, dat de vreugde ten top werd gedreven. Het uit 20 punten bestaande programma werd vlot door deze amateurs afgewerkt, zoals men in Beverwijk en elders al die vijf jaar van hen gewend is geweest „Bobbel- 'je' was in de sketches de persoon, die alle grappige, domme en soms sentimentele elementen in zich verenigd had en door de zaal steeds weer luide werd toegejuicht. Gevormd uit „The Dio's", ti-aden steeds nieuwe muziek-ensembles op, die diverse genres ten gehore brachten. The „Texas Rangers", het „Edelweiss Trio", De „Mexi- cana's", „Bertina's", „Zuidzee-Melodians", „Red Blue's" en hoe ze verder maar moch ten heten, ieder deed zijn best en men slaagde er wonderwel in steeds weer wat anders tevoorschijn te toveren. Een der hoogtepunten van de avond was het optreden van de 5-jarige Henny de Rooy, die op harlveroverende wijze de ode aan de speeltuin ten beste gaf, bege leid door een accordéonniste. Een oorver dovend applaus was haar verdiende loon tje. Op prettige wijze werd Ton van den Braak er nog even „tussen" genomen, waarover hij zeer verrast was. Dinsdag 22 April zal deze revue herhaald worden Voor een matig gevuld Luxor Theater trad Donderdagavond een cabaret-gezel schap op bestaande uit Kees Slet, Cas Oost hoek, The Jolly Players en de Zingende Zusjes. Hoewel de belevenissen van Kees Stet uit Ierswoud zo langzamerhand wel be kend zijn geworden, is het toch nog altijd een lust. om ze weer door deze frisse West fries opgedist te krijgen. Dit bleek ook wel uit het feit dat hij het toneel niet mocht verlaten, zonder „de brand" nogmaals uit gebeeld te hebben. De zingende zusjes vielen erg in de smaak van het publiek, zij ontkwamen dan ook niet aan enkele toegiftjes en de sket ches van „The Jolly Players" weken af van het alledaagse door originaliteit. Cas Oosthoek verzorgde op voortreffe lijke wijze hel muzikale gedeelte als pia nist-accordeonist en Anthonio Versluys praatte de nummers aan elkaar als een vaardig conférencier. De nieuwe Boeing Stratofortressstraalbommenwerper van de Amerikaanse lucht strijdkrachten tijdens zijn eerste, vlucht boven Seattle. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont VRIJDAG 18 April, 8 uur, ZATERDAG 19 en ZONDAG 20 April 7 en 9.15 uur en MAANDAG 21 April 8 uur (dus 4 dagen) het aangrijpende filmwerk BRIGHT VICTORY „Het licht dat verdween" met Arthur Kennedy en Peggy Dow. Hollywood's schrijnende getuigenis van onze na-oorlogse ontreddering.... Toegang 14 jaar. ZONDAGMIDDAG 20 April, 3 uur vertonen wij het lachsucces IN DE AAP GELOGEERD met de nieuwe ster BONZO, de chimpansee. Om je een aap te lachen DONDERDAG 24 April, 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen Als boek en film een wereldsucces AMBER met Linda Darnell - Cornel Wilde - George Sanders. Groot als roman, adembenemend verfilmd in prachtige kleuren Toegang 18 jaar. Vrijdag 18 April. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Iwo Jima". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Legershow in Tokio". W. B. Theater, 8 uur: „Gewapend escorte". H. Hartsohool, Galgenweg, 8 uur: Opening „Grande Mexicana Fiesta", Fancy Fair. Zaterdag 19 April. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Iwo Jima". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Legershow in Tokio". W. B. Theater, 8 uur: „Gewapend escorte". H. Hartschool, Galgeweg, 3-11 uur: Mexi caans feest. Competitie- en heker-wedstrijden van de B.C.H.C. „Eechtrop" De Beverwijkse hockeyclub „Eechtrop" heeft voor Zaterdag 19 en Zondag 20 April de volgende wedstrijden op het programma staan: Zaterdag, Bosplantournooi: Jongens A cn Jongens B. Zondag, heren Eechtrop IV.V.V. I te 2.30 uur, competitiewedstrijd, Eechtrop II Alkmaar II te 12.45 uur, bekerwedstrijd en Terriers IEechtrop IV te 2 uur compe titiewedstrijd te Alkmaar. Schouw op 24 April Burgemeester cn wethouders van Bever wijk maken bekend, dat de schouw ingevolge artikel 235 van de politie-verordening en arti kel 10 van het Wegenreglement Noordhol land zal gedreven worden op 24 April 1952. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" 8 Vanaf heden t/m Maandag AAN DE RIVIERA 8 met DANNY KA YE. 8 Woensdag en Donderdag DE GIFBEKER 8 Een schokkend realistisch verhaal. 8 18 jr. 8 <»ooo30oooooocco3ooocooooocoooococoooooccoooccoccoooccoo Voor Dinsdag 22 April heeft de Friese vereniging „Us Memmetael" in Beverwijk haar vierde en laatste toneelavond in dit seizoen georganiseerd. In de bovenzaal van veilinggebouw 't Centrum zal worden op gevoerd het stuk in vier bedrijven „De Jonge Jan" van de auteur Y. C. Schuitema ker. Sluiting Huisvestingsbureau Het gemeentelijk huisvestingsbureau te Beverwijk zal van 21 April tot en met 3 Mei 1952 voor het publiek gesloten zijn. Ook telefonisch is het bureau gedurende die tijd niet te bereiken. Christelijke Besturenbond Beverwijk gaat feestvoeren Op Dinsdag 22 April geeft de Christe lijke Besturenbond Beverwijk een feest avond in het Kennemer Theater welke door alle aangesloten organisaties wordt georganiseerd onder leiding van de Chr. Besturenbond. Het feest, dat om half acht aanvangt, wordt opgeluisterd door het op treden van de heer J. Chr. Nobel uit Amers foort, die enkele voordrachten ten beste zal geven. Het Kleinkunst-enscmble „De Muranto's" uit Amsterdam zal zijn mede werking verlenen. Tussen de bedrijven door zullen enkele bestuurders cn hoofd bestuurders het woord voeren. WÊSwÉ H! - m Van het mooie weer dat welhaast zo mers aandoet, wordt wat Castricum betreft vooral op het kampeerterrein aan de Zee weg in ruime mate geprofiteerd. De houten huisjes „vliegen uit de grond" zodat op het ogenblik reeds circa 1250 verblijfplaatsen overeind staan. Blijft het weer zoals het nu is, dan kan volgende week. eind April al, het toegelaten aantal van 1350 huisjes bereikt zijn! Het bureau van de plaatselijke V.V.V. aan de Bakkummerstraat heeft bergen werk te verzetten. Uit alle delen van het land kwamen meer dan 800 aanvragen binnen van lieden, die Castricum als va- cantie-oord kozen. Naar de V.V.V. admini strateur, de heer D. Keetbaas, ons mede deelde, is er een grote vraag naar bunga lows in het duin, die jammer genoeg maar dun gezaaid zijn. De 150 bij de V.V.V. aan gesloten pensionhouders zijn voor de maanden Juli en Augustus zowat volge boekt, wat bewijst dat Castricum als bad plaats in trek is. „Bricas" speelde verder In hotel Meijer aan de Dorpsstraat zette de Castricumse bridgeclub ..Bricas" de on derlinge wedstrijden voort met het spelen van de tweede drive in de achtste serie. De heer en mevrouw Teerink bleven dit keer het boven aan de algemene rangschikking staande koppel J. van Kleef—Kossen de baas, en vergaarden 43 punten of 59.72 pro cent. De leiders behaalden 41 punten of 56,94 procent. Met een punt verschil op nummer twee. eindigden de heer en me vrouw Padt op de derde plaats. In de B-afdeling leverden de - koppels BroksmaWirtz en PetersRavenzwaai sportieve strijd om de eerste plaats maar uiteindelijk sleepten beide koppels 49'V pun ten in de wacht. Voor afdeling C geldt een andere telling: hier kwamen als eerste uit de bus de heer en mevrouw Offenberg met 601 punten (56.02 procent). Voor Maandag 21 April heeft de commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen een ontspanningsavond georganiseerd voor de oudjes in Velsen-Noord. In het wijk- gebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan de Dyckmansstraat wordt geheel belange loos een programma verzorgd door de toneelgroep van de Ned. Herv. Gemeente en de mondaccordéonclub „De Monica's". „Tottenham Hutspot" won van EBC Hoewel er eigenlijk pas Maandag zou worden begonnen met het spelen van twee wedstrijden op een avond in het Hoogoven- voetbaltournooi is men er gisteren maar mee begonnen, omdat er wegens de stag nerende late vorstperiode tijd ingehaald moest worden. Woensdag speelden eerst nog in de A- afdeling Lab III en Amateurs, welke wed strijd een zeer eenzijdige inslag kreeg om dat Amateurs veel sterker was en vooral in de eerste helft ook profiteerde van de harde wind. De ruststand kwam rpet 15 en toen na de hervatting, ondanks minder hevige offensieven, er nog eens vier doelpunten bijkwamen, plaatste Amateurs zich op ge makkelijke wijze in de tweede ronde. Een heel wat interessanter voetbalwed strijd leverden Donderdagavond Tottenham Hutspot I en E.B.C., een ploeg van Walse- rij-Oost, op. Er is aan beide kanten wel op de bal ge zeten, doch het tikje betere techniek van de Tottenhammers -was juist voldoende voor de met moeite behaalde overwinning. Reeds na enkele minuten had de Hutspot- ploeg geluk toen de bal met effect en ver andering van richting in het doel draaide, "l John Doe voor de KAB Het strekt de Katholieke Arbeiders Be weging afdeling Castricum tot eer, dat zij voor de culturele filmavonden, waarvan er deze winter drie zijn gegeven beslag heeft kunnen leggen op een bizonder goed programma. Donderdagavond werd in het Corso-Theater de laatste culturele bijeen komst gehouden die wegens de grote animo in tweeën gesplitst moest worden. De vertoonde film „John Doe" is een waar devolle afsluiting .gebleken. Kind tegen motor Het vierjarig zoontje van de familie De G. wonende aan het Schoutenbos te Cas tricum stak zonder op het verkeer te let ten de Dorpsstraat over, en liep daarbij tegen een op hetzelfde moment passerende motor op. Wonder boven wonder bekwam de knaap alleen maar een lichte hersen schudding en wat andere lichte wonden, zodat de botsing voor hem betrekkelijk goed afliep. De jongen kon naar huis ver voerd worden. De motorrijder A. B. uit Assendelft had geen schuld. Jeugd van Vitesse-gym aan de slag Voor de eerste maal in het seizoen heeft: de jeugcl van de gymnastiekvereniging „Vi tesse" in een groots opgezette revue kunnen laten zien. waartoe zij in staat is. Zo wel Woensdag- cn als Donderdagavond is zaal Roozendaal geheel gevuld geweest met be langstellenden waaronder vele ouders van de junioren en de aspiranten. Als unicum voor Castricum mag genoemd worden dat men precies op tijd met het ge varieerde programma aanving, dat vlot vol gens schema afgewikkeld kon worden. Uit stekend geslaagd was het nummer vrije oefening van de meisjes in de leeftijd van 1011 en 1315 jaar. Deze laatste groep gaf tevens een lintendans ten beste, die er zijn mocht. De acrobatische toeren van de 8 cn 9 jarige jongens op de ladder deden/af en toe de zaal in lachen uitbarsten, minder geslaagd is de hoepeloefening geweest die de A meis jes lieten zien. Mevrouw A. Hagenaarsvan Weenen zorgde aan de piano voor een uit stekende begeleiding. Beide avonden werden geopend door de voorzitter de heer P. ven. maar even daarna - gebeurde vrijwel het zelfde aan de andere kant. In een hoog tempo spelend waren de beide ploegen goed tegen elkander opge wassen en er waren vaak aardige spelmo menten te zien. Nadat de E.B.C.-rechtsbuiten met een hard schot ineens de bal juist naast had gekogeld bouwden de Hutspot-vrienden een vlugge aanval op, waaruit de behen dige linksbuiten zijn kans kreeg (21). Direct na de hervatting had E.B.C. succes mét een strakke schuiver (22), waarna er zich een gevecht ontwikkelde; na 10 mi nuten belandde de bal uit een schermutse ling in het E.B.C.-doel (32) met welke uitslag het einde kwam. Stofwolk triomfeerde De inhaalwedstrijd Centrale Boys tegen Stofwolk werd een grote overwinning voor de laatste, die beschikte over een stel goede voetballers. De ruststand was al 04, waardoor de Boys zich konden permitte ren een strafschop te missen. Dit werd echter vergoed na de hervatting met een doelpunt uit een ver doorgespeelde bal. De grootste kracht was echter uit Stofwolk weg, zodat de eindstand zich „beperkte" tot 1—6. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn. uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4053 en D. J. Boosman, Stationsweg 7. tel. 4340. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295. tclef. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zecërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur cn Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, telef. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts: J. Rolink, Geel- vinckstraat 112. tel. 3745 en van Zondag morgen tot Maandagmorgen H. J. Rooy- aards, dr. Schuitstraat 12, telf. 3636. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvtnckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neamt waar: Apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts W. Mansholt. Vinkenbaan 23. tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse weg 145. iel. 8249; Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, lel. 16760 (K 2500). ADVERTENTIE Nou en ofl Je moet wel eens even uitblazen. En dan een Strand en.... je knapt weer op, man! Bovendien is de prijs nog VERLAAGD tot Groots bloemenfestijn op 26 April Een schalk is een dienaar. Een maar schalk is een dienaar die voor de maar, het paard, de merrie zorgt, dus: de paar denknecht. Het woord is in goede doen gekomen en duidt nu de hoogste mili taire rang aan. In hofmaarschalk zit nog een restje van de oude betekenis: deze functionaris is wel niet belast met de zorg voor de paarden, maar hij heeft het oppertoezicht over de huishouding van een vorst. Wij gebruiken het woord schalk nu in de zin van: grappenmaker, snaak, guit. Schavuit wordt ook wel in die zin gebezigd, maar ook ernstig. Eigenlijk betekent dit woord: nachtuil (Frans: chouette), dus: boosdoener in het donker. TONEEL EN CABARET Zaterdag 19 April, Stadsschouwburg, 8 uur: „Herhalingsoefeningen" door het cabaret van Wim Sonneveld, met medewerking van Emmy Arbous, Lia Dorana, Conny Stuart, Diny de Neef, Albert Mol, Guus Verstraete cn Han Beuker. De beste nummers van de laatste tien jaren. Zondag 20 April, Stadsschouwburg, 8 uur: „Herhalingsoefeningen" (zie Zaterdag). Woensdag 23 April, Minerva-Theatcr, Heem stede, 8.15 uur: Cabaret Wim Sonneveld met „Herhalingsoefeningen" (zie Zaterdag). Donderdag 24 April, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel onder regie van Frits van Dijk vertoont „Bönaventura" var Charlotte Hastings, met Charlotte Kohier en vele anderen. MUZIEK Zondag 20 April. Huize Hesmerg, 8 uur: In de reeks uitwisselingsconcerten met het atelier Marcel Hastir zingt de eerste tenor van de Brusselse Opera liederen van Pou- lenc. Debussy, Schubert en componisten uit de 16de en 17de eeuw (Lanckhorstlaan 99, Heemstede). Maandag 21 April, Concertgebouw, 8 uur: Operaconcert door het Koninklijk Man nenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf. Solisten zijn Antonia Covalo. Florry SlemmerHoltrop, Hermine Preyer van Amstel, Ben Swaap, Wim van Veen, George Sprijkstra en Henk Weimar. Bege leidingen door de pianist Karei Schouten. Dinsdag 22 April, Concertgebouw, 8 uur: Eerste concert in de Beethovencyclus van de HOV. Onder leiding van Toon Ver- hcy worden uitgevoerd de ouverture Leonore III. het Vierde Pianoconcert en de Tweede Symphonie. Soliste is de Engel se pianiste. Moura Lympany. Woensdag 23 April, Stadsschouwburg. 8 uur: De Compagnia d' Opera Italiana met solis ten van de Scala te Milaan voert „La Traviata" van Verdi op. In de voornaamste rollen: Magda Piccarola, Guiseppe Nasein- bene en Antonio Nardelli. Dirigent is Gino Barsanti. Donderdag 24 April, Grote of St. Bavokerk, 2 uur: Orgelbespeling door George Robert. Het programma vermeldt werken van Bach. Sweelinek, Handel, de Klerk en Andriessen. Donderdag 24 April, Concertgebouw, 8 uur: Koor Katholiek Haarlem voert met bege leiding door de H.O.V. het oratorium „L'Enfance du Christ" van Hector Berlioz uit. Solistische medewerking verlenen Lucienne de HoogBouwman, Han le Fèvre, Jan van der Ree en Frans van de Ven. Het geheel staat onder leiding van Albert de Klerk. DIVERSEN Vrijdag 18 April, restaurant Boekenrode, 8 uur: Dr. W. D. van Wijngaarden, directeur van het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden, spreekt over Egyptische beeld houwkunst voor de vereniging Buurtbe- lang Aerdenhout-Bentveld. Vrijdag 18 April, Die Raeckse, 8 uur. Voor de internationale vereniging Bellamy wordt de geluidsfilm „Land uit zee" van Hornecker vertoond. Daarna spreekt mr. dr. A. Manussen over „De worsteling tus sen welvaart en ondergang". Zondag 20 April, Frans Halstheatcr, 10.30 uur: Jhr. dr. J. C. Mollerus over zijn we reldreizen. „Per vliegtuig naar India". Maandag 21 en Dinsdag 22 April, Stads schouwburg, 8 uur: „De dansende stad" door het dilettanten-operreitegezelschap „Diogé" onder leiding van Henk Steen- kist. Dinsdag 22 April, Begijnhofkapel. 8 uur: De schrijver K. Norel vertelt ervaringen van zijn reis naar Canada en zijn ontmoetingen met Nederlandse emigranten. Gelegenheid tot het stellen van vragen. Woensdag 23 April, Concertgebouw. 8 uur: Herdenking door de Nederlandse Reis- vereniging van de landing van Jan van Riebeeck in Zuid-Afrika. Spreker de heer J. H. Kleine Staarmann. Vertoning van het journaal „Ons Nuus" en enige documen taire kleurenfilms. TENTOONSTELINGEN Het. Huis Van Looy: Werken van zeven leden van „Kunst zij ons Doel" tot 28 April, op werkdagen van 1017 uur, des Zon dags van 1317 uur. Aan de expositie ne men deel J. B. Kamp, S. Klinkenberg, Oscar Mendlik. S. le Poole. A. Potgieter, S. H. de Roos en Jan Visser. Kunsthandelaar Leffelaar. Grote Markt: Van 15 April af expositie van schilderijen, aquarellen en grafiek van Jeanne Bieruma Oosting, dagelijks van 1017 uur, tot 11 Mei. Gemeentezaal Doopsgezinde Kerk, Franke st raat: Tentoonstelling van schilderijen en pastels van Tine Honig. Van 20 April lot 1 Mei op werkdagen van 115 en des Zondags van 25 uur. Vishal, Grote Markt: „De Noordzee". Zee- water-aquaria, scheepsmodellen en diepzee reportage. Op werkdagen van 10—13, van 1417 en van 1922 uur, des Zondags van 1018 en van 19—22 uur. Tot 22 April. Kunsthandel Frans Heerkens Thijssen: Spoorwegtafel, dagelijks van 1012, van 14r—.16.30 en van 2022 uur, behalve op Zondagmorgen, tot 22 April. Uit c'e Opregte Haarlemsche Courant van 17 April 1852 HAARLEM - Dezer dagen Is bij eene bezigtiging der zeewerken van het Hoog heemraadschap Rijnland te Houtrijk en Polanen nabij Halfweg, aan de planken eenier beschoeijing van het IJ een insect ontdekt, dat.groote schade aan deze be- schoeijing blijkt te hebben teweeg ge bracht, doordien het het harde greenen hout heeft doorboord met vele kanalen. Het insect heeft zes poolen en bestaat uit elf of twaalf geledingen. De kop is voorzien van twee scharen en twee horens. Bij een verder onderzoek heeft men nog meer van deze dieren aange troffen, die aan het houtwerk aanzien lijke schade hadden aangenigt door het boren van hunne kanalen. Een technisch ambtenaar bij de Rijksluchtvaartdienst en een constructeur van Fokker bouwden in hun vrije tijd een nieuw type zivecfvliegtuig, de T 10, naar eigen ontwerp. Het is een éénpersoons zweefvliegtuig met een „neus" van stalen buis (voor veiligheid van de bestuurder)kielvlak van licht metaal, dural staartdrager, houten vleugels, stabilo, hoogte- en richtingsroer en gepuntlastc duikremkleppen. De vleugel is opge bouwd uit twee U-liggers met zeer weinig ribben. De spanwijdte bedraagt 15 meter, de lengte 6Vz meter, het gewicht (ledig) 190 kg. De maximumsnelheid is 220 km., de minimum-snelheid 55 km. per uur. De prijs van het toestel zal aanmerkelijk lager liggen dan die van buitenlandse zweefvliegtuigen. KLEURIGE KLEDIJ VAN SLORDIGE MENSEN Aan het politic-bureau Dorpsstraat 1 a zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden cn verloren voorwerpen. Gevonden: paar regenpijpen; geruite shawl; muntbiljet van fl; Lipshuissleutel no. 200; rode ceintuur; gele regenjas; doublé schakel armband; vilten schrijfmachine onderlegger; een paar witten sokjes en kousjes; meisjes rijwiel. Verloren: zwarte portemonnaie inh. f2,75; bruine damesportemonnaie met inhoud: zwarte militaire baret; bruine portemonnaie inh. f 1.10; bruine glacé herenhandschoen; rode shawl; roodbruin vestje zonder mou wen; blauwgrijs kindermanteltje; bruine he renschoen; bruine dambes glacé handschoen. St. Thomas in onderlinge strijd Hoofdzakelijk zijn er bij de RK Damclub St. Thomas in hotel Sport-Duinzicht enkele promotie-degradatie-wedstrijden gespeeld. In dfe eerste afdeling kwamen J. Kabel en R. Stet tegen elkaar uit in een partij die door eerstgenoemde is gewonnen. Voor de tweede afdeling speelde L. Valkering een spannende partij tegen J. Groen, welke de volle winst voor Groen opleverde. In de competitiewedstrijd van de tweede afdeling tussen P. v. d. Kimst—C. Juffer mans behaalde v. d. Himst aanvankelijk schijfwinst. Deze dammer maakte echter eer. kleine fout, waar zijn tegenstander dankbaar van profiteerde. P. v. d. Himst heeft even wel nog een kans op het kampioenschap. De partij in de derde afdeling A. ColletA. Bakker eindigde met remise. De uilslagen van de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap worden elders in deze editie besproken. De dag waarop Limmen zijn bloemencorso krijgt opgediend nadert met forse schreden en het aantal aanmeldingen tot deelname stijgt nog steeds. Veel zal uiteraard afhan gen van het weer, dat de fraaie bloemen- mozaïeken langs de wegen enerzijds bij zondere luister, aan de andere kant een wat verregend karakter zal kunnen bieden. Castricum blijft niet ten achter bij Lim men. In het plantsoen naast het raadhuis treffen werklieden van de gemeentelijke plantsoendienst de nodige voorbereidingen voor een prachtig exclusief figuur van len tebloemen. De mozaïeken-jury beslaat uit de heren: J. Jonker uit Leiden, A. Martens uit Bever wijk en H. J. van Elven uit Castricum. Het traject dat het corso zal afleggen heeft een lengte van circa dertig kilometer en de route ziet er als volgt uit: Start (Za terdag 26 April om 1 uur dus) Kerkweg te Limmen, Rijksweg, Visweg, Laan, Kerk weg, Rijksweg en via Primaireweg naar Bakkum, Johan van Oldenbarneveldweg, v. d. Mijlenweg, Bakkummerstraat, Vinke- baan, Mient, Stationsweg, Dorpsstraat, Alk- maarderstraatweg. Langs het monument te Limmen gaat het dan op Uitgeest aan, waar kort voor het station de nieuw aangelegde weg naar Akersloot wordt ingeslagen. Star ting, Raadhuisweg, Julianaweg, Nieuwe weg, Kanaaldijk, Kanaalweg naar Heiloo, Rijksweg, Kerkelaan, Heerenweg, Zeven- h.,izenia:.:i en via de Rijksweg naar Lim men, Visweg, Hoogeweg, Burg. Nieuwen- huizenstrésê, Xerkeweg, alwaar- de stoet wordt ontbonden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5