Huis „Beeckesteyn": de volledige degeneratie van zeventiende-eeuwse glorie Pijnloze executie van de eerste bunker op het „Hitlerhofje" Hoogste klassen van Velsens openbare scholen krijgen radio „Stormvogels" vindt een doornig pad naar de eerste klas voor zich OpaKlijzing rookte anderhalf uur over 3.3 gram tabak MÊ Gemeentesubsidie voor kraamcentra Agenda voor Velsen TRAGEDIE VAN EEN BUITEN En het wereldkampioenschap ,tijdroken" ging naar Pnrmerend Onderhandelingen tot gemeentelijke aankoop gaan moeizaam voort Slangemuren en een karperkom Voetbalprognoses VSV zij op zijn hoede voor Be Quick ADO smeedt het ijzer Nieuw systeem voldeed voortreffelijk in IJmuiden Velsen krijgt een „credietpot" „Openbare Werken" won schaakkamp Radio op de openbare scholen Onderhoudsfonds voor gas en water VRIJDAG 18 APRIL 1952 jDEZIJDEN DE RIJKSWEG VELSEN-HAARLEM liggen zevenentwintig hectare kostelijk bos en een verwaarloosde buitenplaats sinds jaar en dag Onder de grillige wisseling der seizoenen. Door het verweerde dak van het eens parelblanke huis „Beeckesteyn" gutst het hemelwater als het régenen wil. De Franse karperkom, die het centrale punt is van de voorname tuinarchitectuur, wordt overwoekerd door de lianen van ons gematigd klimaat en de tuin zelf trekt zich hoe langer hoe minder aan van de oorspronkelijke bedoelingen van haar architect, die met een ganzeveer het plan op perkament heeft getekend: stijl „Le Notre". Waar in de zeventiende eeuw de illustere hoogmogendheden van Kcnne- merland op bezoek kwamen bij de familie Boreel—Van Hogclandcn, ritselt nu een hagedis over het pad; waar vroeger de gedistingeerde kout onder een kanten parasol klonk, fladdert nu een leghorn. Dit is de volledige aftakeling van een buiten, en er zullen weinig voorbeelden te vinden zijn, die meer aanspreken. De camouflagekleuren van de Duitsers hebben het eens zo brillante huis verder weg gedrukt tussen het overhuivende en inliet wilde weg groeiende groen en als er een flink© storm komt, is de kans aanwezig, dat het dak de Rijksweg over komt zeilen. „De weg naar vrijheid" De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid belegt op Dinsdag 22 April in clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg een bijeenkomst, waarin drs. J. M. den Uyl, secretaris van de P. v. d. A.- plancommissie zal spreken over „De weg naar vrijheid". «K' - Toch is het niet de tand der eeuwen, die zich in dit „Beeckesteyn" heeft vastgebeten, maar „slechts" de verwaarlozing van onze eigen generatie. Het begon eigenlijk pas in het jaar 1939, toen Nederlandse militairen als onderkomen het toen nog helderwitte buiten kregen toegewezen en wat de sol- datenkistjes toen in de bijgebouwen en het eigenlijke huis zijn begonnen, werd later met grote ijver voortgezet door een weinig- piëteitvolle bezetter, die het afschuwelijk ste groen uit zijn arsenaal haalde en er de muren mee liet volklodderen. En sindsdien is de degeneratie van dit huis en zijn erf uit de zeventiende eeuw voortgegaan. Tot het morgen misschien in elkaar ploft tot een hoop pleisterwerk en balken. Zelfs Monumentenzorg heeft zich wat huiverig van de behuizing teruggetrokken, want hier is niderdaad weinig meer aan op te knap pen. Maar de gemeente Velsen heeft zich er allang dieper voor geïnteresseerd, niet zo zeer voor de behuizing als wel voor het prachtige landgoed er omheen, dat wel volkomen verwaarloosd is, maar zeker te redden ware. Er wonen nog mensen Toen in 1942 een van de oudste der Vel- sense boerderijen afbrandde, de hoeve „De Ticht" tegenover „Beeckesteyn", die in vroeger jaren op de Wijkermeer uitzag en dus met de stallen naar de Rijksweg stond, kwam het gezin van boer K. Schoo zonder dak boven het hoofd en de enige oplossing was op dat moment een huisvesting van de brandslachtoffers in de bijgebouwen van „Beeckesteyn". Ze wonen er nog, twintig jaar na de brand, die begon met een vonk uit de schoorsteen op het rieten dak, en waarbij elf koeien en een paard in de vlammen omkwamen. Later is er een knecht met een groot gezin bijgekomen en allengs raakte het huis vol. In de beneden verdieping heeft de Hervormde Jeugd uit Amsterdam nog wel eens gebivakkeerd, evenals er voor de oorlog meermalen bij eenkomsten van de Oxford-beweging zijn geweest, maar zijn oude luister was „Bee ckesteyn" toch voorgoed kwijt. Dit oudste „Borelenbezit" ouder dan „Waterland" vertoont veel overeen komst met de buitens, zoals ze nog wel in het Gelderse te vinden zijn en ook dit Vel- sense heeft zijn specifieke historie. Denk alleen maar eens aan het verhaal, dat Ma rie van Zeggelen schreef onder de titel „Een liefde in Kennemerland", dat op dit uitge zochte stukje Velsense grond heeft gespeeld. Tot 35 jaar geleden heeft het zijn stand volledig weten op te houden steeds bleef het in bezit van de familie Boreel en ook daarna is er nog geruime tijd goed voor gezorgd: de familie Van Gelder van de papierfabriek kocht het en later kwam het in handen van de familie Van der Griendt. Dat waren de laatste huurders. De soldaten werden de volgende. Er ver rezen bunkers in de Franse tuin en de be vrijding zal dit trotse huis terug als een halve bouwval. Onderhandelingen Tot enkele jaren geleden de gemeente Velsen inzag, dat hier een stuk recreatie oord binnen haar grondgebied lag, dat van grote waarde voor de gemeenschap zou zijn, als het behouden bleef. Zodat er onderhandelingen begonnen. Eindeloze onderhandelingen met de huidige eigenaresse, mevrouw A. Cremers-Boreel. De gemeente kon het geld er niet voor vinden. De koop leek af te springen. Par ticulieren waagden een oogje aan dit stuk grond met zijn vervallen huis en dachten tevreden aan huizenbouw en verkaveling, maar er lag gelukkig een bouwverbod op. Toen dachten ze aan een instelling ten openbare nutte. De gemeente kreeg onlangs een meevaller voor haar begroting en be gon weer over „Beeckesteyn" te piekeren. De onderhandelingen werden heropend. En ze duren op dit moment nog steeds voort, zonder dat er enig schot in lijkt te zitten. Aan de andere kant ligt de zaak voor de gemeente Velsen ook niet zo heel een voudig: de prijs, die de eigenaresse voor de grond vraagt, schijnt de gemeentelijke pccoococ-wcooooooooooooooooooooooooooooooocooooooocoooa- Er zijn een paar aardige bizonderheden van „Beeckesteyn" te vertellen. Dwars door het buiten slingeren zich namelijk twee zogenaamde „slangemuren", die de tuinman van vroeger een serie ideale inhammen gaven voor de teelt van fijne groente en kleine vruchtbomen. Eén ervan is van de weg af te zien. Zo'n slangemuur is zeldzaam bij ons weten kent alleen Zuilen een tweede en dan is er nog een te vinden in het buiten van George Washington, „Mount Vernon" in de Verenigde Staten Dan is er de Franse karperkom. En de lanen van een tuinaanleg, die volgens de stijl „Le Notre" is ontworpen, rustig en voornaam, te symmetrisch vaak naar modernere begrippen, maar in elk geval consequent en doordacht. Er ligt een bouwverbod op deze grond, dus huizen kunnen er zeker niet komen. Maar de natuur stoort zich weinig aan welk verbod dan ook en woekert voort op een stuk grond, dat nu alleen door jaarkaarthouders betreden kan worden, maar naar onze mening toch dienstbaar gemaakt kan worden aan een bredere kring liefhebbers van een stxik natuur schoon, dat zo dringend nodig wordt met al die fabrieken op de achtergrond. overheid niet erg aantrekkelijk te vinden. Zodat een oplossing niet gemakkelijk lijkt, hoezeer het behoud van dit stuk Velsen voor Velsen en door Velsen ook op prijs wordt gesteld. Zo was „Beeckesteyn" eens in de dagen, dat zijn bewoners uitzagen op het Wijkermeer. Hoe moer beslissingen er in de diverse afdelingen vallen, hoe minder interessant de voor de gewone competitie nog rosto- lende wedstrijden zyn. Dit geldt ook voor de ontmoeting VSV-Be Quick, welke Zon dag in het Velser Sportpark wordt ge speeld. Wel is in deze afdeling alleen nog maar de beslissing ten opzichte van de bovenste plaats gevallen, maar met de on derste plaats hebben Be Quick en VSV toch niets te maken. Mogelijk gebruiken de Groningers dit uitstapje naar het Westen om hun punten- aantal met één te vermeerderen. Nog even: hoera! Zo is dan de tweekamp tussen Storm vogels en ZFC in een punten-overwinning voor de Vogels geëindigd. Na twee seizoe nen lang ernstige candidaten voor de bo venste plaats te zijn geweest, is dan ein delijk een seizoen van hard werken en in spanning van alle krachten met succes bekroond. Dat honderden voetbalenthou siasten in den lande de blauwwitten dit kampioenschap na hun onfortuinlijke de- Zo is „Beeckesteyn" geworden: een schilferende bouwval in een verwaarloosd stuk bos. 99' In de mooiste kamer van het Noordhol lands Koffiehuis van Pui-merend heeft Opa Nico Klijzing van zevenenzeventig jaar gisteravond 92 minuten en 18 seconden ge daan met een plukje tabak dat wij er bin nen de vijf minuten doorjagen ten koste van ettelijke lucifers: drie komma drie gram. En daarmee was de wereldkampioen „tijdroker", zijn veel jongere vakbroeder Paul Spaniola uit Flint in Michigan luis terrijk verslagen, want die haastige dam per hield het maar 88 minuten en 2 secon den met dezelfde hoeveelheid uit. Opa was er wel een beetje zenuwachtig van, gister avond, toen al die fotografen en journalis ten en radioreporters uit binnen- en bui tenland hem kwamen vragen, hoe jong hip was, toen hij voor het eerst aan de pijp begon („zeven jaar, meneer, achter het schuurtje van m'n vader, met gepikte ta bak in een eigengemaakt pijpje) en wat nu precies het geheim was van zijn formida bele zuinigheid met het edele kruid. („Droog roken, meneer, uit een goed door gebrande houten pijp met een klein gaat je") en wat hij gedaan had, voor hij dit deed: „hard werken en honger lij en me neer". De agenten van Purmerend, die tussen de belangstellende mensenmenigte voor het café kuierden zeiden, wat Opa wellicht heeft gedacht: „Wat een lawaai om een kleinigheid". Opa Klijzing, lid van de pijprokersclub „De Ghesellige Dampkring", die nog maar één jaar beslaat en al vele triomfen aan haar vaandel hechtte door toedoen van dit haar oudste lid, heeft overigens de ganse beproeving van deze vreemde avond met mannenmoed doorstaan Zijn stem klonk zelfs olijk, toen hij een Amerikaanse radio reporter, die deze gebeurtenis voor meer dan 150 Amerikaanse stations vereeuwig de, de kunst van het toebackzuigen bij pro beerde te brengen al zullen de luiste raars „over there" er niet zo heel veel van opgestoken hebben en hij verdroeg lijd zaam dé aanwijzingen van de fotografen, die graag de pijp in dié hand wilden heb ben... „ja, eventjes Opa.... goed zo.... Mooi!" „Ik ga nu over tot het openmaken van het blikje tabak, dat uit Amerika is ver zonden, gekeurd en gewogen door het Amex-ikaanse tabakslaboi-atorium", zei de voorzitter van de vijf man stei'ke jui-y om een uur of acht plechtig. Opa verschoof zijn klutje het is oppassen met kouvatten op deze leeftijd stopte zijn pijp met Ame rikaanse Burleigh-tabak (hij ï-ookte altijd baai, maar de wereldkampioen in Flint stopte op dat moment óók 3,3 gram van diezelfde tabak in de pijp en eerlijk is eerlijk) en trok zich terug in de mooie kamer om diepzinnig en met een ernstig gelaat recox-ds te breken. Hij heeft het ge- presteei-d en de jury, waar twee Duitse wedstrijdrokers van de Niedermendense vereniging „Fidelitas" in zaten, heeft er de hele tijd zorvuldig bijgezeten met de chi-onometer in de hand Na die 92 minuten brandde de tabak nog, maar Opa vond toch de Hollandse baai lekkerder, zei hij. Te- zelfder tijd trachtte de Amerikaan Paul Spaniola met dezelfde hoeveelheid tabak zijn eigen wereldrecord te verbeteren, wat hem niet lukte, daar hij na 43 minuten moest opgeven. Toen het wereldrecord ter ziele en dus de heer Spaniola verslagen bleek, zei Opa, dat het nu welletjes was: „laat een ander de drukte nu maar eens hebben", zei hij. Hij trekt zich dus uit de pijpensport terug, maar de pijp zelf zal hem begeleiden tot Rustig in een „luie stoet", de voeten op de tafelrand, rookte Opa zijn wereldrecordpijp de laatste snik. Met baai er in. En dan gezellig in een luie stoel bij het raam. En niet zo zuinig-an. Inmiddels werd er in de bovenzaal van dat Koffiehuis in de gauwigheid nog een record gebi-oken, want de Ridder maakte 77 minuten en 20 seconden vol met 2\'z gram tabak en pufte dusdoende het Neder landse en Europese record (66 minuten 28 seconden) finaal van de sokken. En nu komt straks nog de slotfase, want de Purmerender pijpensmooi-dei-s gaan die ex-wei-eldkampioen in Michigan uitdagen met baai „Dan krijgt 'ie het net zo zwaar als Opa nu, die ook vi-eemde tabak moest roken" zegt het bestuur van de Ghesellige Dampkring overtuigd. Wij gaan er beslist niet voor naar Michigan. Twee rukken aan een gillende hand sirene, dalende rode vlaggen, een felle zee groene gloed, gevolgd door een gore rook wolk, een doffe dreun en tot slot een massa omhoogvliegend gesteente: aldus verliep in zeer kort tijdsbestek het opblazen van de eerste der negentien bunkers op het „Hit lerhofje" in de buurt van het IJmuidense Rokerspad in de late namiddag van giste ren. Donderdagmiddag zowel tussen elf en twaalf, als tussen vier en vijf uur was de IJmuidense prille jeugd bijzonder goed vertegenwoordigd op de Strandweg, bij de door vallend gesteente bedreigde gebie den. Overigens is de experimentele opruiming van de eex'ste betonnen kolos door middel van een nieuw systeem uitstekend ge slaagd. In een van de kleinste der drie typen bunkers, de „sta-in-de-weg's" voor het bouwrijp maken van het geprojecteerde industrieterrein,is ongeveer veertig kubieke meter water gepompt. Voordien waren de ingangen stevig dichtgemetseld. Een gat bleef nog even zichtbaar en hierdoor is een waterdicht blok hexomiet neergelaten op een soort tafeltje, dat in het midden van de vloer was geplaatst. Deze 29 kilo zeer krachtig reagerende springstof is langs de gebruikelijke eleetrische weg tot ontbran ding gebracht, zodat er een dusdanige ge- lijkmatig-verdeelde druk on het water kwam te staan, dat de één meter dik'ke betonnen wanden als porcelein in stukken werden geslagen. Maar voor het zover was hebben de militairen van de Genie der Koninklijke Landmacht en de heren van de dienst voor Openbare Werken, onder leiding van dii-ecteur ir. D. N. Dammers, gezamenlijk heel wat moeten doen om de bunker executie-klaar te maken. Aanvankelijk was het de bedoeling om de lawaaiige première in de morgenuren op te voeren, doch door een stagnatie in de vulling met duinwater heeft de oorlogs herinnering nog een half etmaal uitstel gehad. Verscheidene politiemannen hebben voor de afzetting gezorgd en tegen 4 uur, toen het vonnis dan definitief voltrokken zou'worden, stonden tegen de heuveltjes op respectabele afstand van het directe ge vaar de manschappen met de rode vlag, die zou aangeven of het duin veilig was. En toen de stovende zon dan verduisterd werd door het flitsende mengsel van zand, steenklompen, gruis, rook en water, slaak ten alle toeschouwers een diepe zucht van verlichting, want zowel de klap als het ge- „Ontknikking" voor secretaris en ontvanger In verband met het door Gedeputeerde Staten van Noordholland genomen besluit over de bezoldiging van gemeente-secre- tarissen en -ontvangers blijkt, dat Velsens gemeentesecretaris aanspraak zal kunnen maken op de toekenning van een vaste persoonlijke toelage. (Dit volgens de zo genaamde ontknikkingsbepaling). Deze be paling kan echter niet gelden voor Velsens gemeente-ontvanger. Lager onderwijs en kinderverzorging Aan de raad zal worden voorgesteld tot leraressen, in tijdelijke dienst, aan de Me vrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga- Eliasschool in IJmuiden te benoemen: me vrouw E. Vorstman-Gouwetor, van 1 De cember 1951 tot 1 Mei 1952, voor het voort gezet lager onderwijs en mejuffrouw M. van Eek, van 1 Januari tot 1 Augustus 1952 voor het vak kindei verzorging. De goedkeuring van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bereids hiervoor verkregen. „Bijbel en gezin" Zondagavond spreekt ds. A. K. Straatsma uit Den Haag in de Goïde Herderkerk over het onderwerp „Bijbel en Gezin". Burgemeester en Wethouders van Velsen achten het gewenst dat de leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de openbare lagere scholen en die van de V.G.L.O.- en van de U.L.O.-scholen mede kunnen profi teren van het belangrijke hulpmiddel schoolradio. Er zijn twee mogelijkheden: of voor elke school wordt een i-adioinstallatie ge kocht, wat zeer veel nadelen heeft, óf er kan in ieder schoolgebouw een radiodistri butie-aansluiting worden gemaakt. Het laatste lijkt het beste te zijn. De kos ten van aansluiting op het net worden ge rekend op 535.voor de lagei'e scholen, 20.voor het V.G.L.O. en 110.voor de Willem de Zwijgerschool. In de raadsvei-gadering van Dinsdag zal een crediet van 665.worden gevraagd, om deze onkosten te kunnen dekken. volg bleken honderd procent mee te val len. De verste steenklompen belandden slechts een dertig meter van de plaats waar de kolos had gestaan. Ir. Dammers, de deskundigen van de Genie en de politiemannen wai-en het er allemaal wel over eens, dat dit nieuwe systeem voortreffelijk werkt. Toch zal in de eerstkomende dagen de nodige voorzichtig heid in acht moeten worden genomen, en speciaal ouders van kinderen wordt ver zocht hun spruiten op het gevaar van de ontploffingen te wijzen. gradatie in 1949 van harte gunnen, is dui delijk en dat eveneens vele honderden een promoveren naar de eerste klas al even zeer zouden toejuichen, daar kunnen Kraak c.s. van overtuigd zijn. Alleen het pad, dat daarheen leidt, kan men nu niet direct geëffend noemen. Daar zal nog menig zweetdruppeltje vallen, voor het zover is. In de derde klas A „betwisten" een aan tal clubs elkaar nog steeds de onderste plaats. Doordat Velsen Zondag jl. zo'n kranige 52 zege op De Meteoor be haalde, is er geen enkele club uit ons rayon bij betrokken. DEM is de mlddenmofrt In de afdeling waarin DEM uitkomt, werd Zondag het kampioenschap door Ra- piditas behaald en we geloven wel, dat de Wcespenaren het eervolle praedicaat van kampioen toekomt. DEM met ztfn 24 pun ten uit 22 wedstrijden bezet een stevige plaats ixx de middenmoot. In 3 C, waarin Bevex-wijk, CSV en Wijk aan Zee uitkwamen, behaalde het oude I-lollandia uit Hoorn met één punt voor sprong op Zaandijk het kampioenschap. Beverwijk, dat evenals DEM 24 punten behaalde en CSV dat het nog tot 20 pun ten brengen kan, hebben geen gevaar voor de onderste plaats gelopen, doch in Wijk aan Zee heeft men geruime tijd in het on zekere verkeerd. Velsen heeft kansen Voor Zondag zijn nog vastgesteld: Vel- sen-Always Forward en CSV-Ripperda. Velsen geven we een goede kans op de overwinning, doch CSV brengt het o.i. niet verder dan tot een gelijk spel. In Heemskerk zou men natuurlijk graag de (kampioens)-klok al laten luiden, doch men zal nog even geduld moeten uitoefe nen, want ADO zit in een afdeling van 13 clubs en moet dus 24 wedstrijden spelen. 3HK, de zwaarste concurrent, kan het nog tot 34 punten brengen en ADO heeft er nog „maar" 31. Zondag ontvangt ADO OFC en de Heemskerkers zullen er goed aan doen deze Oostzaners niet te onderschatten. Want met deze tactiek zijn de ADO'ers al een paar maal op de koffie gekomen. VVB trekt naar VVZ en zal nog een hele toer hebben, om het tot een gelijk spel te bi-engcn De opleiding van kraamverzorgsters, de plaatsing in de gezinnen en het toezicht op deze verzorgsters kosten de zogenaamde „kruisverenigingen" jaarlijks een aanzienlijk bedrag. Volgens de voorschriften, die in alle kraamcentra gelijk zijn en derhalve ook voor Velsen gelden, belopen de gezins tarieven, al naar gelang de inkomsten in een gezin, f 4 tot f 6 per dag. Nu is het zo, dat naar schatting 80 procent van de gezinnen die van interne kraamverzorging gebruik maken een tarief betalen van f 4 a f 4.50 per dag. Dit betekent, dat er per gezin een tekort ontstaat van ongeveer een rijksdaalder per dag, globaal bekeken, omdat zowel leidster-docente als interne kraamverzorgster bovendien moeten wor den gesalarieerd. Het rijk vei'gocdt ongeveer 75 procent van het salai'is van eerstgenoemde en geeft een gulden voor elke werkdag van een in- terne-kraamverzorgster. Wanneer de twee bestaande kraam centra in Velsen, te weten dat van het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis, zou den kunnen rekenen op een gemeentelijke subsidie van f 1 per dag per verzorging, dan zou het overige tekort gedekt kunnen worden, door die gezinnen, die meer dan 1 4.50 per dag kunnen betalen. Dit zou een goede kraamverzorging in Velsen aanzienlijk bevorderen, zo meent het college van burgemeester en wet houders. Daarom zal de raad worden voorgesteld de gemeente een zodanig crediet te ver strekken, dat er steeds naar algemene regel uit kan worden geput en deze sub sidiëring zal hoogstwaarschijnlijk reeds berekend worden van 1 Januari 1952 af. Zo men weet behoorde tot eind 1951 de gemeente Velsen tot het werkgebied van de kraamcentra in Haarlem, namelijk de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis", een algemene instelling van het Rooms-Katholieke „Wit-Gele Kruis" en van de Protestants-Christelijke „Flora-kli niek". Het Velsense gemeentelijk schaaktournooi als onderdeel van het sporttournooi is ge ëindigd met een overwinning voor het bedrijf Openbare Werken, dat met 15'4 tegen 4'4 bordpunten de leiding kreeg boven Raad huis I. De uitslagen van de laatste ontmoetingen waren als volgt: Raadhuis I Politie: VerlaakHetterscheid 10 Ten OeverMoos10 PonteWittebrood 10 MolenaarLeering 1—0 v. LenningDavidson 01 41 Openbare Werken Sociale Zaken: WassenaarLeijsma 10 v. 't HagGomes10 BaljetRozemeijer 10 v. d. ZeeWennis 01 MarionVulling n.o10 41 Openbare Werken liet de overwinningen reeks niet onderbreken. Alleen Wennis redde de eer voor Sociale Zaken. De eindstaand is nu geworden: bordp. gesp. gew. vcrl. pt. v.—t. Openbare Werken 4 4-8 1514— 414 Raadhuis I 4316 14 6 Raadhuis II 4 2 2 4 914—1014 Politie 4 1 3 2 5 15 Sociale Zaken 4 - 4 0 6 14 Nieuwe spelling kost geld Het bestuur van de Gereformeerde U.L.O. school in IJmuiden heeft het gemeentebe stuur verzocht medewerking te verlenen om een gedeelte van de schoolboeken, die nog in oude spelling staan, te doen vervan gen door exemplaren, die gesteld zijn over eenkomstig de door het rijksschooltoezicht verstrekte richtlijnen. Doordat de afdeling Velsen van het „Witte Kruis" thans over een eigen cen trum beschikt, mogen de Haarlemse ver zorgsters van deze vei'eniging niet meer in Velsen werken. De kraamcentra zijn ingesteld door de centrale commissie voor de kraamzorg van het ministerie van Sociale Zaken. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid in Den Haag is voorzitter van deze com missie. Velsens raadsleden komen Dinsdag 22 April om halfacht in het raadhuis bijeen, om een agenda van zeventien punten in een open bare zitting af .te handelen. Deze agenda luidt: ingekomen stukken; aangaan van de geldlening; verhoging van het bedrag, in zake het verstrekken van kasgeldleningen; verhuring van het pand Duinstraat nos 6 en 6 rd in IJmuiden; ont eigening van grond te Driehuis, ingevolge de wederopbouwwet; verkoop van grond in Santpoort; verpachting van tuingrond in Santpoort; verpachting van bouwland in Velsen-Noord; vaststelling van een plan van uitbreiding voor „De Gilden", in Velsen- Noord; herziening van de huurprijzen van de woningen Rooswijk nos 10 en 12 in Vel sen-Noord; verlenen van subsidie voor interne kraamverzorging; ontknikking bezol diging secretarissen en ontvangers; aanvul ling overgangsbepaling; aanvulling van de verordening op het beheer van het gemeente lijk gasbedrijf en de gemeentelijke water leiding van Velsen; verlenen van een crediet, ten behoeve van de aansluiting van de open bare scholen voor lager onderwijs op het radio-distributienet en voor het deelnemen aan de schoolradiolessen; verzoek om uit de gemeentekas te mogen ontvangen een tege moetkoming in vei-voerkosten voor scholie ren; verzoek van het bestuur der vereniging voor lager en meer uitgebreid lager school onderwijs op Gereformeerde grondslag in IJmuiden om medewerking voor het aan schaffen van schoolboeken; benoeming van: een leraar aan de gemeentelijke Visserij- school in IJmuiden en van leraressen aan de gemeentelijke Huishoudschool in IJmuiden. De kosten van onderhoud van de Velsen se bedrijven voor Gas en Water werden voorheen gebracht ten laste van de begro ting van het jaar, waarin deze werken wer den uitgevoeixl. Daardoor was het bedrag van deze kosten van jaar tot jaar aan ster ke schommelingen onderhevig. Uit een oogpunt van gelijkmatige lasten- vei'deling is dit onjuist, menen B. en W. Daarom is bij de begi'otingen voor 1952 van het gas- en het waterleidingbedrijf re kening gehouden met de vorming van een ondei'houdsfonds voor elk van die bedrij ven, om daaruit de kosten van niet jaar lijks terugkerende onderhoudswerken te bestrijden. Deze instelling zal ertoe leiden, dat de kosten gelijk worden verdeeld over even veel jaren als het onderhoud strekt. Aan de hand van een bij de beide be- drijfsbegrotingen te voegen kosten-raming zullen dan ieder jaar door de raad tegelijk met de vaststelling van deze begrotingen, de bijdi-agen aan de onderhoudsfondsen kunnen worden bepaald. VRIJDAG 18 APRIL Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Xutsbibliotheek: van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thai ia, 19 en 21.15 uur: „Bi-ight Victory". Rex, 20 uur: „Aan de Rivièra". ZATERDAG 19 APRIL Thalia, 10 en 21.15 uur: „Bright Victory". Rex, 20 uur: „Aan de Rivièra".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9