De koningin sprak in San Francisco, de bakermat van de UNO Weerbericht Haarlems Dagblad Hugo's voorspelling Pleidooi voor begrip, vertrouwen en toenadering tussen de mensen Rede van de Koningin „Nog steeds gevaar," zegt president Truman Vliegtuig in Californië neergestort Roebels voor IJmuiden Spoorwegongeluk in Engeland Het woord is aan Ernstige mishandeling van een edelhert Hulde aan- Theo Frenkel Pessimisme over Korea Prins Bernhard zorgde voor stunt van de dag" 29 doden De zaak-Westerling Tenminste 40 gewonden Verbitterde ontheemden willen de wijde wereld in Malan antwoordt Strauss Brits-Egyptisch overleg Twee jagers kregen drie weken gevangenisstraf Minder mooi weer in aantocht 6 6e JAARGANG No 239 [Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 19 APRIL 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 6e JAARGANG No 92 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VICTOR HUGO, de grote Franse dich ter en romanschrijver, wiens leven en werken onlangs herdacht zijn het was anderhalve eeuw geleden dal hij te Besan- gpn geboren werd speelde in zijn storm achtige loopbaan ook een rol in de politiek. Hij was „pair de France" onder het laatste koningschap en lid van de Wetgevende Vergadering der kortstondig-levende Twee de Republiek. Als staatsman bleek hij niet voor onsterfelijkheid te zijn voorbestemd; zijn optreden kenmerkte zich veeleer door heftigheid dan door beleid. Maar wel toonde deze geniale man een scherp-voor- uitzien.de blik. Het is in deze tijd van groeiende West-Europese aaneensluiting merkwaardig eraan te herinneren dat hij de eerste was, die op de Franse Kamer tribune de Verenigde Staten van Europa voorspelde. Georges Altman herinnert daaraan in „Monde Nouveau". Het ge beurde in een rede, waarin Hugo een voor stel tot Grondwetsherziening fel bestreed. Hij hield haar op 17 Juli 1851, slechts en kele maanden vóór de staatsgreep van Prins-President Louis Napoleon hem in langdurige ballingschap zou drijven. Hij riep uit: „Het Franse volk heeft, door een republiek te stichten middenin het oude monarchale Europa, de eerste steen gelegd van dat enorme gebouw der toekomst, dat Verenigde Staten van Europa zal heten". Beweging langdurig gelach aan de rechterzijde verontwaardigde interrup ties.hebben de verslaggevers van een eeuw geleden genoteerd. Graaf de Monta- lem'oert (gematigd republikein) kreet: „Verenigde Staten van Europa! Dat is al te zot! Hugo is gek!" Graaf de Molé, eveneens gematigd republikein, ex-premier onder het koningschap, volgde met: „Wat een idee! Wat een opgeschroefde onzin!" En de afgevaardigde Quentin-Bauchard ver zuchtte: ..Die dichters!" Plet was niet Hugo's eerste uiting van deze aard. In de zomer van 1849 had hij in de openingsrede van een vredescongres te Parijs verklaard: „Als iemand vier eeuwen geleden tot de dorpelingen, stedelingen en provincialen, die elkaar onderling beoor loogden, gezegd had: er zal een dag komen waarop gij dat niet meer doen zult. waarop gij die strijd door een stembus zult hebben vervangen waaruit een parlement zal ko men en alles wettelijk regelen en oplossen, waarop gij u mannen van hetzelfde ras zult noemen en één volk zijn, waarop uw land niet meer Bourgondië, Normandië, Bretagne of de Provence maar Frankrijk zal zijn dan zouden alle ernstige lieden, alle grote politici van die tijd geroepen hebben: „De dromer! De fantast! Wat be grijpt hij de mensen slecht!" Mijne Heren, de tijd is voortgeschreden en die droom is werkelijkheid geworden. Welnu, wij zeg gen vandaag tot Frankrijk, Engeland. Pruisen, Spanje. Italië, Rusland: „Er zal een dag komen waarop ook gij de wapens niet meer tegen elkaar zult voeren, waar op oorlog lussen Parijs en Londen, St. Pe tersburg en Berlijn, Wenen en Turijn even absurd zal zijn als nu tussen Rouen en Amiens, tussen Boston en Philadelphia. Op die dag zult gij een hogere eenheid, die van Europa, stichten. Er zal een dag ko men waarop men een kanon in de musea zal vertonen als een merkwaardigheid, zoals nu een folter werktuig: een dag waar op men zich zal verbazen dat zoiets heeft kunnen bestaan. Er zal een dag komen waarop men die twee geweldige groepe ringen, de Verenigde Staten van Amerika en de Verenigde Staten van Europa, el kaar de hand zal zien reiken over de zeeën. Er zullen geen vier eeuwen nodig zijn om die dag te doen aanbreken, want wij leven in een snelle tijd." Aldus profeteerde Victor Hugo in Augustus 1849. Gij kunt op zijn voorspelling afdingen. Gij kunt zeggen dat hij niet heeft voorzien, dat de strijdende mogendheden door strij dende groeperingen van mogendheden zouden worden gevolgd, zelfs eer die groe peringen verenigd waren. Gij kunt scep tisch opmerken dat van de vier eeuwen, die hij „niet nodig" achtte om de grote dag te bereiken, waarop de Verenigde Staten van Europa gesticht zouden worden, er al één verstreken is. Maar na die eeuw zijn wij wel reeds zover, dat federale Unie van Europa een vraagstuk van actuele politiek is geworden, dat men over bnven-natio- nale gezagsorganen onderhandelt, dat een zij het nog slechts adviserende Raad van Europa, samengesteld uit twaalf par lementen, te Straatsburg zetelt. En er zijn geen Montalemberts en Molé's dieop springen in parlementen en uitroepen: zotternij! onzin! opschroeverij! Bijzonder treft dè kracht van Hugo's voorspelling dat een dag zal komen waarop men die twee geweldige groeperingen, de Verenig de Staten van Amerika en de Verenigde Staten van Europa, elkaar de hand zal zien reiken over de zeeën. Want de handrei king is reeds geschied, al zijn de staten van Europa nog niet verenigd in federale unie. En ook over de mogelijkheid van Noord-Atlantische Unie wordt in de volste ernst gesproken, zonder schaterende rech terzijden "en kreten van Molé's en Monta lemberts. Wie Hugo's voorspelling niet nauwkeu rig genoeg acht poge zichzelf eens te be zinnen op de toestand der wereld zoals die over een eeuw, in het jaar 2052 dus, zal zijn. Zijn eerbied voor de man van honderd jaar geleden zal erdoor stijgen. Deze week hoorde ik Adriaan Pelt, te ruggekeerd van zijn geslaagde twee jaren opbouw van de staat Libië in Noord- Afrika: deze landgenoot met tientallen jaren kostbare ervaring in belangrijke internationale arbeid, een rede voor de Zaanse Gemeenschap houden. Hij sprak over de Verenigde Naties. Hij sprak over het ontwikkelingsproces der mensheid, die van de vroegste tijden af getracht heeft in geordende gemeenschappen te leven en ze steeds meer heeft uitgebreid, ervarend dat ordelijke verhoudingen alleen te bereiken zijn door handhaving van recht, moraal en vaste organisatie. Welnu. Wij kunnen het betreuren dat het menselijk ontwikke lingsproces nog niet verder gevorderd is. Maar wij kunnen niet ontkennen dat het in werking is en zich voortzet. Dat wordt scherp belicht door de herinnering aan Victor Hugo's voorspelling en door de ont vangst die haar - honderd jaar geledens- ten deel viel. R. P. De tentoonstelling „150 jaar Rijks archief" in het Prinsenhof te Delft is ver lengd tot en met Zondag 27 April. SAN FRANCISCO, (A.N.P.) Op de dag of zes-en-veertig jaar nadat (op 18 April 1906) San Francisco vrijwel vernietigd werd door de grote aardbeving, hebben de burgers van de herrezen stad Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvangen in de koepelhal van het in Renaissance-stijl opgetrokken stadhuis, een der weinige gebou wen, die de ramp van 1906 hebben overleefd. Staande op de marmeren trappen van het stadhuis, geflankeerd door 175 meisjes en jonge vrouwen, die 37 nationaliteiten vertegenwoordigden, sprak de Koningin de in de hal samengestroomde inwoners van San Francisco toe. „Hier in San Francisco", aldus zeide de Koningin, „treft men de beste plaats om een vreedzame oplossing te vinden voor de men ings ver schillen tussen de volkeren van Azië, Europa en.Amerika, een plaats aan de Stille Oceaan, waar Oost en West elkander mogelijk eens zullen ontmoeten". De burgemeester van San Francisco, de heer Robinson, zeide: „De banden van vriendschap, waardering en toe genegenheid tussen onze volken worden hier deze morgen wel zeer duidelijk ge symboliseerd, en wij hier in San Francisco, de toegangspoort tot de uitgestrektheden van de Stille Oceaan, kennen beter dan vele anderen de heldhaftige en inspirerende rol welke in de jongste pacific-oorlog door schepen die de Nederlandse vlag voerden is gespeeld. En thans is de gunst die Uwe Majesteit ons bewijst met naar onze stad te komen een krachtige herinnering aan de broederschap van de vrije naties der wereld. Uit de grond van onze harten bedanken wij Uwe Majesteit voor dit bezoek, omdat wij daarin zien, dat de geweldige kracht van de Nederlandse aard tenvolie tot gelding zal gebracht worden bij de heilige strijd voor vrede met ere voor de volkeren der wereld". Na de officiële ontvangst in San Fran cisco werd door het gemeentebestuur een lunch aangeboden, waaraan de Koningin een rede uitsprak. Zij zeide daarin onder meer: „Ik voel mij gelukkig weer in San Fran cisco te zijn en de stad aan mijn man te kunnen tonen. Is zij niet een der mooist gelegene ter wereld, in een omgeving die wel door de natuur bevoorrecht schijnt? Achter haar gouden poort ziet zij uit over die oneindig grote Oceaan, die vreemd ge noeg de Pacific (vreedzame) wordt ge noemd. De UNO werd hier opgericht en men spreekt van haar handvest als van de grondbeginselen van San Francisco, die aldus de naam van de zachtmoedige heilige dragen, die uw stad ook zelve draagt. Alle vlaggen der wereld kan men voortdurend in uw haven zien en alle rassen bevolken uw straten. Dit alles heeft zo'n bekoring, dat het klinkt als een sprookje en toch zijn dit feiten. Ik denk, dat dit betekent, dat u een grote toekomst wacht. Vervolgens zeide zij, dat de Amerikaanse soldaten, die in de jongste oorlog naar vele delen van de wereld zijn gegaan, afgezan ten van „goodwill" waren en van een gro ter begrip tussen de volken op alle strate gische punten van de aarde. Dit begrip en het daaruit voortvloeiend vertrouwen zijn de dingen waar het om gaat .nu het mens dom zich moet verenigen tot een grotere gemeenschap. Hiermee kan zij niet al te lang meer wachten, wil zij blijven voort bestaan. Deze noodzaak wordt zo algemeen gevoeld, zowel rationeel als instinctmatig, dat het een van die grote axioma's is ge worden, waarover men in het dagelijks leven niet te vaak meer spreekt. De tegen- woordje moeilijkheden verbergen die dik wijls voor onze blik, vanwege alle ver deeldheid die er bestaat. Verschillende groepen van mensen, zowel grote als kleine, zijn van elkaar gescheiden, alsof zij tot een zekere starheid zijn bevroren. Menselijk gezien schijnt het onmogelijk hen tot elkaar te brengen. Maar het besef van de grote menselijke gemeenschap is er op de achter grond altijd. Gezien tegen de achtergrond van het ge meenschappelijk lot van één planeet, schij nen strijd en oorlog meer en meer een dwaasheid. Zij zijn ondenkbaar tussen de afzonderlijke staten van de U.S.A. Het is tevens ondenkbaar dat zij zouden ontstaan in. West-Europa, evenmin als tussen Ame rika en de West-Europese landen. Het gevolg daaiwan is slechts, dat zij eens onmogelijk zullen zijn tussen de grote politieke groeperingen van de wereld. Er kan echter geen einde aan worden gemaakt van één kant uit, maar alleen maar door „goodwill" van de kant van alle betrok kenen. De Koningin zei vervolgens dat wij thans een plan moeten ontwerpen cm de vicieuse cirkel van conflicten te doorbreken. Zij zag de rol der Amerikanen hierbij als een zeer belangrijke. Zij verti'ouwde dat dezen voortdurend waakzaam zullen zijn voor de of heel donker of heel licht. Daarom is er nog nooit tevoren een tijdvak geweest, dat op zulk een vruchtbare wijze kon worden gebruikt als juist dit, het onze. En waar beide uitersten nu aanwezig zijn in de ge schiedenis van de mensheid, zal geen an dere keus mogelijk zijn dan óf het een óf het ander. Nu kunnen wij, als koppige on deugende kinderen, weigeren hetzij naar links, hetzij naar rechts te gaan. Maar op deze manier komen wij nooit dichter tot elkaar en zullen wij nooit een eenheid vormen en onze tegenwoordige gescheiden heid en eenzaamheid zullen blijven bestaan. En toch moeten deze opgeheven worden door de mens, door ons. Want de mens is een zo vrij schepsel, dat hij het in zijn hand heeft een eind te maken aan eigen gebon denheid. Indien alle mensen van goeden wille nu hun uiterste best doen, zou de Goddelijke voorzienigheid het lot van deze wereld recht naar zijn uiteindelijk doel kunnen sturen, hetgeen ten goede moet zijn. Ik hoop, dat niemand van ons zichzelf dan iets te verwijten zal hebben, maar dat wij onze democratieën in hun zuiverste vorm hebben doen werken voor het welzijn van onszelf en van de hele wereld. WASHINGTON, (Reuter) „De Ver enigde Staten verkeren nog steeds in dode lijk gevaar van Russische aggressie", aldus heeft president Truman op een bijeenkomst van oud-strijders in Washington verklaard. Hij drong er bij de oud-strijders op aan te helpen, pogingen in het Congres, om op fondsen voor herbewapening en steun aan het buitenland te bezuinigen, af te wenden. In het bijzonder viel Truman het Huis van Afgevaardigden aan. „Zij zeggen niet, bezuinig op productie van straalvliegtui gen of tanks of op het aantal soldaten", aldus de president. „Zij nemen niet de ver antwoordelijkheid door te zeggen waar en hoe we onze nationale verdediging dienen te verzwakken. Zij willen bezuinigen en niet lastig gevallen worden met bijzon derheden. Mogelijk zullen zij later, na de verkiezingen, meer geld beschikbaar stel len". „Onze nationale verdediging kan echter niet op de politiek wachten", aldus Tru man. Hij zei, dat als de door het Huis aan gebrachte bezuinigingen door het Congres zouden worden aangenomen, het opge stelde schema in de war zou komen en contracten ingetrokken zouden moeten worden. „Als wij bezuinigen op de uitgaven voor nationale beveiligiifg kunnen wij al het werk, dat wij op dit punt tot op heden hebben verricht om een derde wereldoorlog te voorkomen, weer ongedaan maken", al dus de president, die ook pleitte voor de militaire hulp en economische bijstand aan bondgenoten. NEW YORK. (AFP.) Andrew Cor- dier, chef van het kabinet van de secre-:. bescherming van de democraite en de rech- l taris-generaal van de UNO, Tryg-ve Lie, ten van de mens en bijgevolg van de rech ten der volkeren. Donker of licht De verwachtingen zijn, de huidige toe stand in de wereld in aanmerking genomen, die een bezoek aan Korea en Japan heeft gebracht, verklaarde bij zijn terugkeer te New York geen enkele reden te zien voor groot optimisme over de kansen van het in de nabije toekomst tot stand komen van een wapenstilstand in Korea. Er wordt druk gebouwd in de nieuwe Noordoostpolder. Het middelpunt van de be drijvigheid is Emmeloord. dat een belangrijk wooncentrum in de Noordoostpolder zal worden. Daar zijn op het ogenblik ongeveer honderd en zestig woningen in aan bouw, terwijl ook aan de aanleg van wegen en. bruggen hard. wordt gewerkt. Een overzicht van het complex woningen in aanbouw. SAN FRANCISCO, (A.N.P.) Prins Bernhard haalde gisteren de „stunt van de dag" uit door zich midden in San Francisco te laten ophalen door een helicopter met straalaandrijving en naar de luchthaven te vliegen, waar hij met een ander type hef- schroefvliegtuig vloog. Hij kwam daardoor te laat op de receptie voor Nederlanders in het Fairmont-hötel, waar de Koningin in tussen onvermoeid bezig was twaalfhonderd handen te drukken. Later op een receptie van de gemeente voegde zij daar nog eens vierhonderd han den aan toe. Op deze receptie verscheen als onverwachte gast Cornelis Kribbe uit Zeeland, die hier vijftig jaar gewoond heeft. Hij had de Koningin in 1944 voor het laatst gezien in Frisco tijdens de oorlog. Hij was de gelukkigste man in de stad toen de secretaris van de Prins hem voorstelde aan de Koningin. Hij zei: „U ziet er nog even jong uit als acht jaar geleden". De Koningin heeft Vrijdag het hele hotel bezichtigd. Zij vertoefde twintig minuten in de „drugstore", waar zij een grote coupe ijs bestelde. Hedenochtend vertrekt het Koninklijk paar per vliegtuig naar Los Angeles. Op ongeveer veertig kilometer van Los Angeles in Californië is Vrijdag een twee- motorig passagiersvliegtuig van de parti culiere Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij de „North Continent Airline", met 29 personen aan boord neergestort. Alle in zittenden kwamen om het leven. Het toestel vloog tegen een driehonderd meter hoge heuvel op en raakte vervol gens in een kloof. De Amerikaanse regering heeft de maat schappij een vliegverbod van dertig dagen opgelegd. De waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië, de heer Susanto, heeft een on derhoud gehad met staatssecretaris mr. N. S. Blom over de arrestatie en vrijlating van Westerling. De staatssecretaris heeft toege zegd, de Indonesische regering op de hoog te te zullen houden van de verdere gang van zaken betreffende Westerling. De In donesische regering heeft instructies ge zonden aan haar vertegenwoordiging in Den Haag voor het verzoeken om de uit levering van Westerling. Een dergelijk verzoek heeft de Nederlandse regering echter nog niet bereikt. Twee vreemde eenden zijn de bijt van de IJmuidense haringhaven binnengezwommen: de Russische sleper „Wiground" van TOO ton werd door een collega naar IJmuiden gebracht om hier te worden gerepareerd. De ..survey" zal ettelijke maanden duren en door de machinefabriek ..IJmuiden' in samenwerking met. de sleephellingen van het Staatsvissershavenbedrijf worden uitgevoerd. Tenminste veertig personen werden ge wond toen gisteren de locomotief en vijf wagens van de sneltrein GlasgowLonden te Hellifield, in de omgeving van de Noord- Engelse plaats Skipton, ontspoorden. Het ongeluk gebeurde in een afgelegen en moei lijk toegankelijk gebied. Ambulances kon den de plaats van het ongeluk niet dichter dan drie kilometer benaderen. Ploegen van politie en brandweer hebben de eei'ste hulp verleend. Zes dokters verleenden eerste hulp. De spoorlijn wordt met behulp van stoomkranen weer vrij gemaakt. De politie maakte bij het leiden der red dingswerkzaamheden gebruik van radio wagens. Alle telefonische verbindingen ter plaatse zijn verbroken, daar de telefoon palen door de ontspoorde trein werden meegesleurd. De vroege zomer heeft, eerder dan werd verwacht, de West-Duitse regering voor nieuwe vluchtelingen-zorgen geplaatst. De „trekverenigingen" van barakkenbewoners, die op eigen gelegenheid een nomadentocht willen beginnen op zoek naar een woon plaats die beter onderdak en werk kan bie den, hebben weer alarm geslagen. De ge hele winter door hebben deze verenigingen in Sleeswijk-Holstein, Nedersaksen en Beieren hun zwerftochten voorbereid. Zij willen hun schamele bezit op boerenkarren laden en met groepen van enkele honder den de wijde wereld intrekken. Daarbij rekenen zij erop. dat de autoriteiten dan wel gedwongen zullen worden de helpende hand te reiken. De Noord-Duitse „trekver enigingen" hebben een soort van ulitmatum aan de centrale regering gericht. Zij zeggen daarin, dat de officiële verhuizing van drie honderdduizend vluchtelingen, waartoe het parlement had besloten, weer op de lange baan geschoven is. De verbittering is ten top gestegen en de trekkers hebben onmiddellijk maatregelen van de regering geëist. Tegelijkertijd heeft de regering gewaarschuwd dat trekkers- op-eigen-gelegenheid automatisch hun recht op toewijzing van een woning zullen verspelen. Het enige wat zij, aldus de waar schuwing, zouden kunnen bereiken is. dat zij elders in het land weer in een van de gehate barakken worden gestopt. Om de dreigende chaos van een wilde zwerftocht van duizenden te voorkomen heeft, de Vluchtelingen-minister, dr. Lu- kaschek. de leiders van de „trekverenigin gen" met spoed naar Bonn ontboden. Lu- kaschek wil de zwervers tot geduld manen. De regering wil beloven, dat het officiële verhuisplan voor driehonderdduizend men sen vóór 31 Mei zal worden voltooid. Voor die datum wil zij bekend maken waarheen de officiële stroom zich zal kunnen richten en wanneer nieuwe woningen voor de vluchtelingen kunnen worden betrokken. KAAPSTAD. (Reuter) „Ik daag de oppositie uit om, wanneer er algemene verkiezingen worden gehouden, het volk te vragen zich tegen het regeringsbeleid in dit ingewikkelde vraagstuk, met al zijn verwikkelingen, uit te spreken", verklaarde de Zuid-Afrikaanse minister-president, dr. Daniel Malan, Vrijdag bij de voortzetting van het debat, in de Zuid-Afrikaanse volks vertegenwoordiging over een door de op positie ingediende motie, waarin de rege ring wordt verzocht terug te komen van haar verwerping van de uitspraak van het Zuid-Afrikaanse hooggerechtshof over de wet op afzonderlijke kleurlingen-vertegen woordiging. „De regering", vervolgde Malan, „is verantwoordelijk voor wet en orde. Zij zal deze handhaven, in eerste instantie dooi de politie en zo nodig met gebruikmaking van de weermacht". Dit was Malans ant woord op de door de oppositieleider en voorzitter der verenigde partij. Strauss, Woensdag gedane verklaring, dat het „de plicht van het volk is geweld te gebruiken, indien het optreden der regering leidt tot wetteloosheid". „Het Toortscommando van oud-strij ders", vervolgde dr. Malan. „is een ge vaarlijke organisatie. Zijn leiders, die zich zelf hebben aangesteld en niemand ver antwoording schuldig zijn, vormen een groep roekeloze individuen. Het Toorts commando heeft zijn actie doen samenval len met door inheemsen en Indiërs gehou den congressen, waarop dezelfde bedreiging werd geuit. Indien de inboorlingen en In diërs zien dat blanken een politiek zouden willen toepassen, als door het „Toorts commando" aanbevolen, zullen zij zich maar al te gaarne daarbij aansluiten. De regering zou een dergelijke verlamming van het Unieleven niet kunnen toestaan". LONDEN, (Reuter). De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft besloten de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, te ontbieden voor het uitbrengen van verslag over zijn bespre kingen met de Egyptische regering. Eden heeft ook de gouverneur-generaal van de Soedan, Sir Robert Hows, uitgeno digd naar Londen te komen ter bespre king van vraagstukken voortvloeiend uit de jongste ontwikkelingen. Het ontbieden van de beide diplomaten volgt op besprekingen die deze week zijn gevoerd tussen Eden en de Egyptische ambassadeur in Engeland. Abdoel Amr Pasja. Eden heeft Amr Pasja medege deeld, dat Engeland niet over zijn bezwaar tegen erkenning van de Egyptische souve- reiniteit over de Soedan kan heenstappen voordat het Soedanese volk is geraad pleegd. Amr Pasja zeide, dat slechts een Britse concessie in de Soedan-kwestie de Egyptische regering in staat zou kunnen stellen verkiezingen voor te bereiden. S i r i u s De fouten van grote geesten ver tonen zich het duidelijkst bij hun navolgers. De K.N.A.C. heeft zich met een adres tot de gemeenteraad van Amsterdam gewend, waarin er op wordt aangedrongen de door het college van B. en W. voorgestelde hef fing op geregeld des nachts geparkeerde auto's niet te aanvaarden. Voor de politierechter te Arnhem ston den Vrijdag de haltechef C. K. te Ooster beek en de landbouwer D. E. te Arnhem terecht wegens ernstige dierenmishande ling. Beiden werden veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf nadat de officier tegen ieder een maand had geëist. Volgens de dagvaarding had K. op 16 Augustus 1951 een edelhert aangeschoten. Met E. had hij het dier een eind door een paard in de richting van E.'s boerderij laten trek ken. Zij waren daarna gaan jagen op ander wild. Teruggekomen bij het hart zagen zij dat dit nog steeds niet was gestorven. Zij zounden toen een bijl hebben gehaald om het dier daarmee te doden. Het was echter inmiddels doodgegaan. Een jachtopziener betrapte de mannen op de boerderij, terwijl ze bezig waren het hert in stukken te snijden. K. verklaarde ter zitting, dat hij iets had horen kraken in het kreupelhout en toen een dier zag, dat hij voor een wild zwijn hield. Hij schoot er op en toen hij naderbij kwam zag hij, dat het een hert was. Het was volgens hem toen al dood. De officier noemde het een onverant woordelijke stommiteit van K. te schieten op iets, dat hij nauwelijks kon zien. Het had ook een mens kunnen zijn. Het hert heeft ontegenzeggelijk pijn ondervonden. Het leefde nog terwijl het bij de boerderij lag; dat hebben wandelaars geconstateerd. „Een dergelijke schandalige daad moet streng worden gestraft," aldus de officier. De verdediger achtte niet bewezen, dat het hert in- deze situatie pijn heeft onder vonden. Volgens een deskundige moet er sprake van ernstige bewustzijnsverminde- ring zijn geweest. K. was te zeer van streek om het dier het genadeschot toe te bren gen. Beide verdachten staan naar hij zeide gunstig bekend. De acteur Theo Frenkel, die veertig jaar geleden zijn loopbaan begon, is gis teren te 's-Gravenhage een ere-avond aan geboden. Vele honderden bewonderaars juichten hem na afloop van de opvoering van „Zijne Excellentie" door de Haagse Comedie hartelijk toe. Het door de ge meente aangeboden en door Willem Schro- fer geschilderde portret van deze telg uit een eeuwenoud geslacht van vermaarde toneelspelers krijgt een plaats in de Ko ninklijke Schouwburg. Niet slechts als acteur, doch ook als voortreffelijk mens en uitstekend collega werd Theo Frenkel door de talrijke spre kers gehuldigd. De jubilaris heeft met enige volzinnen van zijn dankbaarheid en ontroering getuigd: „Ik ben door mijn grootmoeder, mevrouw Theo Mann-Bouw meester, met raadgevingen uit een traditie van eeuwen volgestopt. Ons is geleerd niéts anders dan ons best»te doen en zo goed mogelijk toneel spelen. En voorts moesten we altijd bereid zijn om iemand te helpen. Ik heb zelf niet het gevoel een groot ac teur te zijn. Maar nu ik vanavond al die bloemen en geschenken zie en al die vrien delijke woorden gehoord heb, geloof ik dat ik in de opdracht geslaagd ben". Het K.N.M.I. deelt mede: De uitzonderlijk lange periode van warm weer duurt nu al tien d3gen. Op negen van deze dagen steeg de temperatuur in De Bilt tot boven 20 graden. De temperatuur was in deze periode gemiddeld ongeveer 6 graden boven normaal. Vrijdagmiddag kwam er uit het Westen een bedreiging van het mooie weer opzetten en het ziet er nu naar uit. dat er inderdaad mor gen een einde zal komen aan de periode met ongewoon warm weer. Onder invloed van een depressie bij IJsland is op de Atlantische Oceaan een Westelijke luchtstroming ont staan. die koude lucht naar de Britse eilanden transporteert. Waarschijnlijk zal dit front Zondag in de loop van de ochtend het Westen van ons land binnendringen en zich geleidelijk naar het Oosten verplaatsen. Dit gaat gepaard met meer bewolking en een flinke temperatuur daling. In het Oosten van het land kan morgen evenwel aanvankelijk nog flinke zonneschijn voorkomen en daar zal de temperatuurdaling wellicht pas in de namiddag of in het begin van de avond plaats vinden. Aangezien het front ook plaatselijk wat regen kan brengen is er nu dus inderdaad sprake van een omslag naar minder mooi weer die zich Zondag in de loop van de dag zal voltrekken. MINDER WARM WEER OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Heldere en tamelijk koude nacht met weinig wind. Morgen geleidelijk toe nemende bewolking met later kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en in de loop van de dag flinke daling van temperatuur. In het Oosten van het land aanvanke lijk echter nog zonnig en warm. 20 April Zon op 5.33 uur, onder 19.47 uur. Maan op 4.04 uur, onder 15.10 uur. 21 April Zon op 5.31 uur, onder 19.48 uur. Maan op 4.17 uur, onder 16.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 April Hoog water: 11.33 uur. Laag water: 6.31 en 19.40 uur. Zondag 20 April Hoog water: 0.20 en 12.53 uur. Laag water: 8.02 en 20.55 uur. Maandag 21 April Hoog water: 1.28 en 13.53 uur. Laag water: 9.13 en 21.53 uur. 8

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1