Nieuw clubhuis en andere plannen bij „Jong Santpoort" Minimumprijs voor garnalen wordt van vele kanten te hoog geacht B.P.D. Fa. B. ENGELENBERG Agenda voor Haarlem Na twee Mei weer export naar Frankrijk Veel aanvoer, weinig afzet De radio geeft Dinsdag IJmuider Harmonie in uniform Velsen-Noord Castricum PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Uitgeest Van volkslied tot film en dans Oud-Velsen in feest stemming Wethouder H. de Boer over handigde cadeau van de burgerij Ongeval op Liberiaans schip voor de pieren OFFICIëLE. VERKOOP SIKKENS LAKKEN Fancy-fair moet in Mei de geplunderde kas proberen te spekken Heringa Wuthrich Drie Beverwijkers in IJmuiden gewond Clubhuis van CSV Uitgeester burgervader opende schaaktournooi MAANDAG 21 APRIL 1952 Nadat de minimumprijs (per kilo) voor garnalen onlangs door het Bedrijfschap voor Visserijproducten na overleg met het bedrijf op f 0.50 bepaald was en daarmee een eind leek te zün gekomen aan een onprettige verwarring in de garnalenvisserij, is tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Vissersbond Zaterdagmiddag in Kras- napolsky te Amsterdam wel gebleken, dat deze zaak nog lang niet tot genoegen van het hele bedrijf is opgelost ondanks een enquête, die onder alle garnalcnvissers is gehouden, voor de Bond het Bedrijfschap in deze kwestie van advies diende. Twee standpunten tornden tijdens de vergadering namelijk vrij heftig tegen elkaar op: dat van de Bedrijfschap, vertegenwoordigd door zijn directeur, drs. D. J. van Dijk en dat van een aantal bedrijfsmensen en vissers. Deze laatsten wilden ten dele de mini mumprijs op het oude niveau handhaven al waren er diverse uitzonderingen maar de heer Van Dijk pleitte met kracht voor een verlaging, omdat er met deze hoge opvangprijs niet te werken is en allerlei verlangens van de garnalenvissers niet verwezenlijkt kunnen worden. De heer R. Brands, voorzitter van de Bond, bleek deze mening van het Bedrijfschap persoonlijk te delen, maar hij stelde als voorzitter voor, een verlaging terdege in de afdelingen door te nemen en voor Zaterdag aanstaande uitsluitsel aan het hoofd bestuur te doen toekomen. „De grote aanvoeren van garnalen en de onvoldoende afzet hebben de laatste tijd een précaire situatie in deze bedrijfstak geschapen". Zo begon de heer Brands zijn openingswoord ten overstaan van een groot aantal leden en genodigden, onder wie een paar Kamerleden, de directeur van Visse rijen, jr. G. J. Lienesch en de voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Vis serij, mr. J. H. Kiewiet de Jonge. Hij meende, dat de opvangregeling in theorie erg mooi is, maar dat de praktijk heeft be wezen, dat de handel nog al eens onder de regeling door glipt. Bovendien is er nog geen cent in de opvangpot aanwezig, zodat het misschien nuttig zou zijn een bepaald percentage van de opvangprijs a f 0.50 te bestemmen voor een spaarpotje. Drs. Van Dijk vertelde, hoe ingewikkeld deze zaak is: de liberalisatie van de garnalenuitvoer naar Frankrijk hangt nog altijd aan een zijden draad, omdat de Fransen alleen de vrije invoer van de allergrootste gar nalen (500 per kilo) toelaten, maar deze nu juist door de Nederlandse visserman wei nig gevangen worden. Zou Nederland dus wel aan deze eis van de Fransen tegemoet komen, dan zou er zeer sterk gezeefd moeten worden, met het gevolg, dat de visserij er niet rendabeler op wondt. Niet temin gaan de kleintjes (700 per kilo) op dit moment ook vrij vlot de Franse grens over en dat is in feite te danken aan de goedertierenheid van de Franse douane autoriteiten. Zodra er echter scherper op gelet zou worden, is de kans niet gering, dat de Nederlandse export van „crevettes" een zware klap krijgt. Maar, zei de heer Van Dijk als pleister op de wonde, op 12 April is bepaald, dat er na 2 Mei weer vrij garnalen naar Frankrijk mogen worden ingevoerd. Om de blijd schap hierover onmiddellijk tot juiste pro porties terug te brengen, vertelde de di recteur van het Bedrijfschap er echter bij, dat de Fransen blijkbaar van zins zijn, de koek onder de importeurs te verdelen, zo dat het een langdurige geschiedenis kan worden. Belgen beschermen De export naar België is maar matig, als gevolg van het feit, dat de maandelijkse contingenten pas op het allerlaatst bekend worden en de Belgen dus hun bescherming van de eigen garnalenvisserij gemakkelijk voort kunnen zetten. Over de hoogte van de kortelings opgestelde minimumprijs was drs. Van Dijk verre van enthousiast: een minimumprijs, die wisselt met het seizoen leek hem stukken beter. Hij wilde wel toe geven, dat de f 0.50 per kilo, die nu als „bodem" geldt, gehaald moet worden, wil het bedrijf uitkomen, maar aan de andere kant meende hij er toch ernstige bezwaren tegen te moeten hebben. Deze prijs is na melijk gebaseerd op het gemiddelde van het vorige seizoen, en dat vorige seizoen is helemaal niet slecht geweest. Hij voelde meer voor een minimumprijs rond de f 0.40. De vorming van een opvangfonds door middel van een tax-heffing leek de heer Van Dijk zeer aanbevelenswaardig mits de minimumprijs lager komt te liggen. Want als de garnalenvisser tijdelijk in HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpen-Rallye. 8.25 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Het werk van de Missie in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Tulpen-Rallye. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Inzichten over kanker. 19.00 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch Orkest en solist. Om 20.45 Tulpen-Rallye. 21.25 Gesprek over de film Tramlijn Begeerte. 21.35 Guitaar. 21.55 Dok ter. 22.05 Bariton en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano-duo. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de kleuters. 16.50 Kinder koor. 17.15 Platen. 17.25 Viool en piano. 18.00 Nieuws. 18,15 Lichte muziek. 18.40 Suri naamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Koorconcert. 19.50 Wervingspraatje voor de luchtmacht. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.35 Amusementsmuziek. 22.05 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.25 Platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 2300 Jazz. 23.5024.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.1521.45 Programma over vrijetijds besteding; eventueel filmreportage Ko ninklijk bezoek aan Amerika. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Bastien et Bastien- ne, zangspel. 15.15 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Viool en piano. 13.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsorkest. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. moeilijkheden zou komen en bij de over heid zou aankloppen, dan zou de overheid terecht kunnen opmerken, dat de bodem in de markt te hoog ligt ten opzichte van de werkelijke markt. Een „aangepaste" prijs zag de heer Van Dijk dan verre te ver kiezen boven een „ideale" prijs zoals nu. Ton voorschot Uit het bestuur is een voorstel gedaan, om het Bedrijfschap een ton voorschot te vragen, om de visserman op dit moment de prijs voor zijn doorgedraaide garnalen te kunnen uitbetalen en daaraan dan vast te knopen een verlaging van de minimum prijs van f 0.40. Er kwam onmiddellijk verweer tegen een lagere minimumprijs uit de hoek van de vissers zelf, die onder meer vreesden, dat de handel op een goed moment voor f 0.40 in de markt zou stap pen, om zich vol te kopen met garnalen, en deze in te vriezen om ze later bij schaarste tegen hoge prijzen te spuien. Dan is er ook nog gediscussieerd over het kleuren of denatureren van garnalen, die doorgedraaid worden, omdat anders het gevaar zich voordoet dat de doorgedraaide partijen later toch weer in de normale han del verschijnen. Kleuren gaat niet, omdat de kleur niet door het pantser van de gar naal heendringt, maar tenslotte meende men een oplossing gevonden te hebben in het even „knauwen" van de garnaal, zodat de drogerijen er nog de volle waarde uit kunnen halen, maar ze voor menselijke consumptie volkomen ongeschikt worden. Tijdens de besprekingen bleek ook in deze tak van de visserij de controverse tussen Noord en Zuid: verwijten jegens het Bedrijfschap en een pleidooi voor hoge basisprijzen werden vooral uit Zeeuwse kringen gehoord. De steeds stijgende materiaalprijzen zijn eveneens tijdens deze jaarvergadering in bespreking geweest en men drong er op aan, dat er bijvoorbeeld aan de olieprijs iets gedaan wordt om de visserij uit een dreigende impasse te redden. Koninginnefeest in IJmuiden-Oost Het bestuur van de Oranjevereniging IJmuiden-Oost heeft het feestprogramma voor Koninginnedag in druk doen ver schijnen. In het kort ziet dat programma er als volgt uit: Om 8.15 uur op het plein 1945: Aubaude door de leerlingen van alle vijfde en zesde klassen der lagere scholen, onder leiding van Ad Blüm. Ten gehore wordt gebracht het Wilhelmus, Hollands vlag en Wij wil len Holland houen. In het Patronaatsgebouw aan de Wil- lemsbeekweg 8.3010.40 uur: Voorstelling voor de leerlingen van de 4e tot en met de 6e klassen en voor het V.G.L.O. 10.5013.00 uur: idem voor kinderen uit eerste tot en met 3e klassen. Verenigingsgebouw Abelenstr., 913.30 uur: Lichtbeeldenvertoning met vertelling voor leerlingen der vier kleuterscholen. Kinderoptocht, waaraan meewerken de IJmuider Harmonie en de Hoogovenhar monie om 15.15 uur in de Lange Nieuw- straat. 1 15.30 uur: Afmars langs de route: Zout manstraat, Trompstraat, Wijk aan Zeeër- weg, Velserduinweg, Zeeweg, Lijsterlaan, Leeuweriklaan, Cederstraat, Zeeweg, Lange Nieuwstraat. In de avonduren, openluchtbijeenkomst voor leden en hun kinderen boven 14 jaar op de speelplaatsen der R.K. scholen aan de Zeeweg. 20 uur: Wilhelmus. 20.05 uur: Knapen zangkoor „De zingen de klokken". 20.20 uur: Goochelen. 21 uur: „De zingende klokken" en ver toning van films. 22.3024 uur: bal. Koninginne dagprogramma klaar. Velsen zet dit jaar onder auspiciën van de Oranjevereniging Oud-Velsen op Ko ninginnedag de festiviteiten in met de tra ditionele kinderoptocht, die om half tien voor het Raadhuis wordt opgesteld. Ver sierde fietsen en autopeds worden meege voerd. Om tien uur vertrekt de stoet van het Kerkplein via Driehuizerkerkweg, Meer- vlietstraat, Noorderdorpstraat, Stationsweg, Jan Kostelijklaan en Van Tuyllweg naar Velserbeek, waar om half twaalf prijzen worden uitgereikt. Om 14 uur worden de lotgevallen van een gierigaard en de avonturen van Hein Kor daat opgevoerd voor de jeugd in de zaal van de heer H. van Gameren aan de Sta tionsweg. Om 14 uur wordt buiten een ringstekerij per fiets gehouden voor jongelui tussen 14 en 17 jaar en om 15 uur is er een soort gelijke pret voor volwassenen. „Vrolijk allerhande" In de zaal van Van Gameren treden des avonds om 20 uur de artisten van het „Luna"-cabaret op met een „vrolijk aller hande". André van Meurs imiteert onder meer, Louk Norell zingt vrolijke liedjes, Gerry en Ferry doen dwaas als altijd, Cor van Veen hanteert de accordeon en Martin van Del den doet zich eveneens gelden. Tot besluit is er een groots bal op touw gezet in de theeschenkerij van Velserbeek. Dit alles staat vermeld in een keurig uit gevoerd programmaboekje, in nationale kleuren, waarvan een foto van het raad huis het middelpunt vormt, ADVERTENTIE 1FTTT7" Niet krabben. De helder vtoei- f! r.E I bare D.D.D. kalmeert de jeuk VJJJU JA in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg in IJmuiden-Oost heeft Zaterdag avond op zijn grondvesten gedreund, toen de IJmuider Harmonie in de vólle bezet ting van tachtig man, bazuinblazers en tamboerscorps inbegrepen de klaroenen deed schallen in de militaire mars van Henri Goitre: Le clairon de Moudros. Het was het openingsnummer van een cencert dat Velsens burgerij werd geboden ter gelegenheid van de uniformering van het corps en waarbij de gemeentesecretaris en de cultureel ambtenaar mede tegen woordig waren. Zo men weet heeft het IJmuider publiek de beurzen wijd geopend, opdat de spelers, die zichzelf inmiddels hadden voorzien van shirts, dassen en epauletten, zich tevens in uniforme pantalons konden steken. Bij ontstentenis van de burgemeester heeft wethouder H. de Boer de honneurs waargenomen en na een korte toespraak het cadeau in handen van voorzitter H. van Schadewijk gesteld. „De IJmuider Harmonie", aldus de wet houder, „is een onzer beste corpsen. Moge de dank van de burgerij, die in deze spon tane geste resulteerde, een stumulans voor het corps zijn, opdat'mede door uw optre den het culturele leven in IJmuiden op hoger peil worde gebracht." De heer Van Schadewijk zeide trots te zijn op deze uiting van medeleven van de burgerij en sprak de wens uit, dat de IJmuider Harmonie steeds meer aan de gestelde eisen zou gaan voldoen. En het moge met vreugde gezegd, dat het concert dat Zaterdag werd geboden qua keuze van composities en wat de uitvoe ring betreft niet mis is geweest. Strak en correct werden de nummers, die door dit orkest naar wij menen alle voor de eerste maal „en plein publique" werden gegeven, uitgevoerd. Hoewel we het niet altijd met de ver schillende tempo's eens konden zijn, in dit verband zij opgemerkt dat het gevoels element vaak sterker was dan het techni sche is gebleken dat het corps meer in zijn mars heeft dan voor het opluisteren van optochten nodig is. We mogen zeker de solist J. Vissinga een pluim op de hoed steken voor de wijze waarop hij de lang niet gemakkelijke solo partij in het Concertino voor klarinet en orkest van Carl Maria von Weber ten ge hore bracht. De fijne nuancering in zijn spel maakte deze uitvoering tot een der hoogtepunten van de avond. Lof komt voorts de dirigent, de heer Jan Groot toe, die het accompag nement aan een kleine bezetting toever trouwde. Het tweede hoogtepunt werd ge vonden in de Pastorale Suite van Philip Vlessing. Hoe zou dit anders kunnen, waar zoveel toegewijde volgelingen van deze musicus deel van het orkest uitmaken! Het eerste gedeelte van de Tannhauser- fantasie was beslist onvoldoende en de heldenouverture van Louis Gasa kon even eens minder bekoren. Het optreden van het jeugdorkest was een aardige noot op deze avond, hoewel uiteraard het musiceren over het algemeen „vlakker" was. „Winterfeesten" oogstte een verdiend applaus, de ouverture Feodora was net op het kantje af. Dirigent Groot heeft met dit veelbelo vend dertigtal weinig moeite, het gaat de jeugd spelenderwijs af en de IJmuider Harmonie zal in later jaren groot profijt hebben van deze jongeren. Zondagavond heeft het ensemble met zijn optreden wederom vele IJmuidenaren aan zich verplicht. Na de pauze is een nieuwe figuur voor het voetlicht getreden: de boerenkapel van de IJmuider Harmonie in een muzikale show. Of de vinding origineel is is de vraag en of het cultureel peil van IJmuiden door het optreden van de Haarlemse conféren cier Jan Stavast is gestegen valt te betwij felen. H. K. Vijftig jaar „Hellendoorn" Ter gelegenheid van het halve eeuw feest van het sanatorium „Hellendoorn" zullen de vele oud-patiënten uit IJmuiden en Beverwijk in de gelegenheid worden ge steld de inrichting met een bezoek te ver eren. Op Zaterdag 7 en Woensdag 11 Juni zullen extra autobussen worden ingescha keld om de herstelden te vervoeren. Voor IJmuiden geschiedt dit door de heer Le- vasier, Wijk aan Zeeërweg 55, voor Bever wijk door de heer C. J. Steenbeek, Baan- straat 18, Beverwijk. Hulpdienstvoor gewonde schepeling Zondagavond is op het Liberiaans vracht schip „Ovdaia", afkomstig uit de stad Monrovia en eigendom van de reder\j S. F. M. M. aldaar een ongeluk gebeurd, dat (le organisatie van een uitgebreide onge- vallendienst noodzakelijk maakte. Een 20-jarig lid van het motorkamer- personeel uit Casablanca kreeg namelijk in de motorkamer een wegspringend stuk ijzer van de compressor tegen zich aan, waardoor hij niet alleen een scheur in de schedel maar bovendien een gebroken pols opliep. In alleryl is er via het Loodswezen en de kustwacht een hulporganisatie opge bouwd, om de gewonde Afrikaan zo gauw mogelijk medische assistentie te verlenen. Hiertoe werden niet alleen een dokter maar ook enige leden van de fa. Gebr. Kloosterhuis per loodsafhaler aan boord van het schip gebracht, terwijl de ziekenauto bij de Loodssteiger bleef wachten. Nadat er aan boord van de Liberijn, die voor de pieren bleef liggen, een voorlopig verband is gelegd, heeft men de gewonde man voorzichtig naar de wal gebracht en vervolgens naar het Antoniusziekenhuis, dat inmiddels al gewaarschuwd was en op de komst van het slachtoffer terdege was voorbereid. Daar bleek, dat de jonge man een scheur in het schedeldak en een gebroken pols had gekregen, waarmee hjj geruime tijd onder medische hoede zal moeten blijven. Het schip is inmiddels doorgestoomd. IJmonders in feeststemming bijeen De contactavond van de handbalvereni ging „IJmond" die Zaterdag in 't sport- paviljoen „Watervliet" werd gehouden droeg bij wjjze van sluiting van een seizoen dat de IJmonders twee dames-kampioens elftallen bezorgde, een feestelijk karakter. Voorzitter P. Scheerman deelde mede, dat het eerste dameselftal voor een plaats in de districts tweede klasse promotie wedstrijden zal moeten spelen tegen Atiila uit Utrecht en Rapiditas uit Weesp. Deze drie clubs spelen om twee plaatsen, zodat er een goede kans voor de IJmond-dames is weggelegd. Voor het adspirantenwerk in de vereni ging zal een oud-papieractie onder de le den worden begonnen. De leiding van deze avond berustte verder bij de heer Bob v. Veelen, voorzitter van de feestcommissie. „Een reis om de wereld" voerde de aan wezigen in gedachten door diverse landen en de sketches, muziek en zang van een bepaald land, uitgevoerd in passende cos- tuums werden alle een succes, dat de wei nige medewerkers kennelijk goed deed. ADVERTENTIE Ho.-Mr.ial {!i - Haarlem - Tel. l.;.";! „Tencolineum" Csrbotine in diverse kleuren Er is in de loop der jaren een warm plaatsje ontstaan in het hart der Santpoortse burgerü voor de speeltuinvereniging „Jong Santpoort", wier bestuur al zo vaak heeft getoond,- dat het de „groten" ernst is met een positieve leiding aan „de kleintjes". Als een der laatste projecten is sinds kort op het terrein van „Jong Santpoort" een vriendelijk clubhuis verrezen, dat op het binnenwerk na af is en dat de behoefte aan wat meer ruimte voor het jeugdwerk in dit deel der gemeente voor een aanzienlijk deel zal kunnen opvangen. Als er iedere week tweehonderd kinde ren in clubverband onderdak gebracht moeten worden, is zulk een clubhuis voor waar geen overbodige weelde. De grote zaal in dit clubhuis heeft een oppervlakte van 15 x 6J/é meter en er is een toneel van drie meter diepte in ontworpen. Daar men niet altijd de hele zaal denkt nodig te hebben, is zij door middel van tussen- schotten onder te verdelen in kleinere ruimten. In het gebouwtje zijn heel wat vrije uren van de leden der speeltuinvereniging gaan zitten, want van de stenen fundering tot de houten bovenbouw toe hebben zij het karwei gezamenlijk opgeknapt, zodat de bouw niet al te veel onkosten met zich gebracht heeft en de voldoening over dit tehuis des te groter kan zijn, zodra het straks helemaal in gebruik kan worden genomen. Ook in de speeltuin hebben zich enige veranderingen voltrokken. Zo ligt het voet balveld sinds kort achter het clubhuis en heit voordeel van deze verplaatsing is, dat de voetballertjes voortaan de kleuters in ADVERTENTIE HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties Doordat Zaterdagochtend een bewoon ster van de Trompstraat in IJmuiden on verhoeds de weg overstak, werd zij aan gereden door de 35-jarige Beverwijkse Hoogovenarbeider K. B., die daar juist op de motor passeerde. De motorrijder was er ernstiger aan toe dan de vrouw, die slechts lichte verwondingen opliep. B. bleef ech ter met een sleutelbeenfractuur en een hoofdwonde liggen de heer A. P. Bakker moest hem, na eerste hulp te hebben ver leend, naar het Antoniusziekenhuis bren gen. De motor werd licht beschadigd. Op de hoek van de Albert Cuypstraat en de Ruysdaelstraat slipte Zaterdagavond een tandem met hulpmotor, die bereden werd door het Beverwijkse echtpaar V. Beiden gingen tegen de grond; de man liep ontvellingen aan de handen op en de vrouw kreeg een wonde onder de kin, ter wijl zij bovendien over pijn in de maag streek klaagde. Ook hier verleende de heer Bakker eerste hulp. VISSERIJBERICHT URK Vrijdag werd door 104 vaartuigen aange voerd: 5390 pond kuilpaling, prijs f 0,70 f 0,78 per pond; 1650 pond lijn- of beugaal, prijs f0,76f 0,86 per pond; 209 pond fuik aal, prijs f 0,65f 0,70 per pond; 975 bak nest prijs f 1,70cf 2,11 per bak en 4642 pond Noordzeevis, prijs f 0,03—f 0,20 per pond. de tuin niet dwars kunnen zitten. Het ter rein is echter bij de speeltuin getrokken, zodat de totale oppervlakte heel wat gro ter is geworden en er dus ook een paar nieuwe toestellen geplaatst kunnen worden. De kleuterschool die terecht vaak in één adem met „Jong Santpoort" wordt ge noemd, ondergaat inmiddels ook een aantal verbeteringen, maar dit alles kan nu een maal niet voor niets gebeuren. Zodat het bestuur naar middelen heeft omgezien, om de kas wat te spekken en het meent een ervan gevonden te hebben in een grote fancy-fair, die de eerste, de tweede en de derde Mei wordt gehouden in het nieuwe clubhuis, dat daarmee tevens zijn eerste grote gebeurtenis binnen zijn muren ont vangt. De dames van de leden zijn al druk in de weer om deze bazar vaTi het nodige te voorzien en de eerste verhalen over de verscheidenheid aan attracties belooft heel wat voor het succes. Zo krijgt iedere be zoeker bijvoorbeeld een verrassing en elke avond wordt er een taart verloot. Vandalisme kostte speeltuin een draaimolen De draaimolen van de Castricumse kin derspeeltuin aan de Tetburgstraat, is het afgelopen weekend aan de vernielzucht van opgeschoten jongelui ten offer gevallen. Met een stuk ijzer als koevoet, hebben enige knapen van 16 a 17 jaar de gehele vloer uit de molen gebroken, waarbij er van het hout niet veel meer overbleef dan wat onbruikbare brokken. Daar de buurt vereniging „Bakkums Belang" aan wie des tijds de, zorg van de speeltuin was toever trouwd ter ziele is. zullen de ouders van de daders waarschijnlijk de reparatie moe ten betalen. De daders zijn bij de rijkspolitie, die de zaak in onderzoek heeft, bekend. Er is voor 250 schade aan de molen toegebracht. dank zij een „Hoogoven"-ensemble Op initiatief van de heer J. Westerman vond Zaterdag in hotel Borst een feest avond plaats waarvan de baten bestemd waren voor het nieuwe clubhuis van CSV. Geheel belangloos verleende een gezelschap van de Hoogovens te Velsen zijn medewer king en vulde de avond met een program ma genaamd „Er kan nog meer bij." Het gezelschap, bestaande uit twee da mes en twee heren, heeft de lang niet ge makkelijke taak gehad om een in zekere zin verwend publiek de gehele avond be zig te houden. Nochtans verdiend de heer G. Barbiers veel lof voor de wijze waarop hij de eenmans sketch „Voetbalheld" naar voren bracht. Zonder de andere medespe lenden de dames G. en R. de Ruiter en de heer Woerdeman te kort te doen,, mag gezegd worden dat Barbiers hen alle naar de kroon stak. Als speciale attractie verleende de Surinaamse „Mongo-Boys" hun medewerking. Met hun sfeervolle mu ziek veroverden zij in één slag de aanwe zigen en kregen na afloop van het optre- 17. Het vertrek in de koepel van de vuur toren, waarin Joris Goedbloed zijn groot geheim bewaarde, bevatte ogenschijnlijk niets anders dan een hekje, dat een kleine ruimte in het midden afsloot. Maar verder was er dan ook helemaal niets; en het wekt dan ook geen verbazing, dat Panda enigs zins verbluft om zich heen staarde. „Een verdwijn-machinemompelde hij ein delijk. ,,Dat is raar, Joris!" „Hoe treffend drukt ge u toch uit, makkertje!", riep Joris getroffen. Raar welk wonder woord! Spraken niet reeds de Ouden vol ontzag het Preclara rare" uit, wanneer zij op zeer bijzondere zaken doelden? Is het niet een schone gedachte geweest om een Ver dwijn-machine uit te vinden? En ziet hoe vernuftig en tóch eenvoudig is het ap paraat samengesteld! Buitengewoon jam mer acht ik het, dat een dergelijk apparaat zich noodgedwongen in abstracto immate- rialis moet bevinden, zoals wij geleerden deze verschijningsvorm noemen. Het is een machine, die doet verdwijnen; zij doet dus niet-zijn; hieruit volgt, dat zij zelf ook niet kan zijn. Geniaal, niet waar? Kunt ge me volgen? Ja, ja, we vertoeven thans op het hoogste niveau van het weten, manneke! Let maar goed op, dan kun je nog veel leren! Ach het was een geniaal werk maar toch.(zo voegde de uitvinder er bescheiden aan toe) maar '/och; toen ik de ingeving eenmaal had was het verder eenvoudig." Panda was enigszins onder de indruk gekomen van de vreemde woorden en van de logische redenering, die Joris be zigde; maar niettemin zei hij flink: „En ik geloof er niets van." „Hoe nu?", riep Joris uit. „Welk een vreselijke domheid! Wat is het volk toch onontwikkeld! En daar wer ken wij geleerden nu voor!" Het was dui delijk te merken dat hij diep geschokt was. Invoer. De Zweedse autoriteiten zijn bezig met het uitwerken van de voorstellen van de minister van Handel inzake een verdere liberalisatie van de invoer. Een desbetreffend plan is zeer spoedig te verwachten. Zweden wenst tot verdere liberalisatie over te gaan, tot vermoe delijk bijna 100 pet. wegens de voort durende stijging van het Zweedse tegoed in de Europese betalingsunie. Gevaar. De genietroepen, die meehelpen aan de strijd-tegen de overstromingen in de V.S., hebben medegedeeld, dat het gevaar voor Omaha, een belangrijke stad in Nebraska, welke door het water van de Missouri bedreigd werd, thans geweken is. Het gevaar blijft echter bestaan voor de gebieden ten Zuiden van de stad. Oponthoud. Op de spoorlijn van Dijon naar Zwitserland zijn Zondag 45 treinen op gehouden, doordat dieven 25 meter koperdraad (voor de bediening van wis sels en seinen) hadden gestolen uit de tunnel van Champvan. Bliksem. Te Montmilieu (Frankrijk) is een jongeman door de bliksem gedood, toen hij gedurende een onweer aan de knop van een radiotoestel draaide. Zijn lichaam werd door een openstaande deur naar buiten geslingerd. Bezoek. Zeven leden van de groep van Britten, die deelgenomen heeft aan de economische conferentie te Moskou, zijn volgens radio-Peking in Peking aange komen. Zij zijn per vliegtuig uit Moskou gekomen om bijzonderheden te bespre ken over de Brits-Ohinese ruilovereen komst ter waarde van 10.000.000 pond sterling, welke in Moskou gesloten is. Thuisreis. Het Deense hospitaalschip „Jut- landia", dat in de Koreaanse wateren opereert, zal 9 Juni in Kopenhagen aankomen met géwonden van het Ko reaanse strijdtoneel. Onderweg zullen verscheidene havens worden aangedaan. Onder meer zullen Abessijnen, Turken, Grieken, Fransen en negen Nederlanders aan land worden gezet. Aandrang. De stafchef van generaal Ridg- way, luitenant-generaal Hickey, heeft aan de Japanse minister van Buiten landse Zaken een brief gezonden, waar in er op aangedrongen wordt, dat Japan zich meer inspanningen op militair ge bied getroost. In de brief zou Hickey duidelijk hebben gemaakt, dat de Ja panse leiders het vraagstuk van een Japanse herbewapening niet als een „theoretische zaak doch als een ver plichting voor Japan" dienen te bezien. Aftreden. De Zuid-Koreaanse premier, Tsjang, is Zondag wegens zijn slechte gezondheid afgetreden. Zijn secretaris verklaarde, dat het aftreden geen po litieke oorzaak heeft. Reden. De deken van Canterbury, dr. Hew lett Johnson, bijgenaamd de „rode de ken", heeft medegedeeld, dat hij de uit nodiging tot bijwoning van een reli gieuze vredesconferentie te Moskou komende maand moet afslaan vanwege het voorgenomen bezoek van Koning Frederik IX van Denemarken aan Can terbury op 10 Mei, waarbij deze een gedenkraam in de kathedraal zal ont hullen ter nagedachtenis van de Britse soldaten, die gestreden hebben voor de bevrijding van Denemarken. Straf. Een rechtbank te Praag heeft vier personen ter dood veroordeeld en zeven tot gevangenisstraffen, variërend van negen jaar tot levenslang, wegens het vervalsen van distributiekaarten en sluikhandel. Wapens. De Italiaanse politie verklaart in de afgelopen maand in de drie grote industriesteden Turijn, Genua en Ales sandria in Noordwest-Italië geheime bergplaatsen te hebben ontdekt, welke 48 stenguns en machinepistolen, 17 ma chinegeweren, twee mortieren, 72 ge weren, 46 revolvers, 549 mortierboni- men, 525 handgranaten, 77 artillerie granaten, 35.701 patronen, 12 dolken en bajonetten en „ander klein materiaal" bevatten. Het betreft wapens, die tijdens de oorlog door de geallieerden voor Italiaanse partisanen uit vliegtuigen zijn geworpen en wapens die op de Duit sers zijn buitgemaakt. den dan ook een oox-verdovend applaus in ontvangst te nemen. Aan het einde der avond bracht de voor zitter van CSV de heer P. L. Duinker dank aan het gezelschap voor het gebodene, en hij verblijdde de dames-medewerkenden met een geurig bouquet. De heer J. Wes terman kon de CSV voorzitter een bedrag van rond 300 overhandigen voor het club huis, zijnde het batig saldo der avond, waarvoor de heer Duinker zijn grote er kentelijkheid betuigde. Een gezellig bal op muziek van Joop Westerman's band besloot de avond. Ter gelegenheid van haar 35-jarig be staan had de Uitgeester Schaakclub „Las- ker" een schaaktournooi uitgeschreven, waaraan clubs uit Amsterdam, Alkmaar, Heiloo, de Zaanstreek en Beverwijk (Wee- nink en Pat Mat) hebben deelgenomen. De wedstrijden werden gehouden in de zaal „De Ooyevaar" en burgemeester P. v. d. Ven verrichtte Zaterdagmiddag de ope ningszet bij de eregroep, bestaande uit V. d. Lijn, Zaanse schaakclub; Zoontjes, Pat Mat; Kezer, VVV Alkmaar en dr. Druyf, Lasker. Het eerste tiental van „Lasker" is juist kampioen geworden van de 4e klasse Noordhollandse Schaakbond, waardoor deze club thans tot de derde klasse is gevorderd. MAANDAG 21 APRIL Gebouw Cultura: Christen Spiritualistisch centrum „De grotere wereld", 8 uur. Lido: „Rondedans", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,.A song is born", 14 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „De blauwe engel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Lullaby of Broadway", alle leeft., 7 en 9.15. Luxor: „F "-errprookje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Let 's dance", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De getemde avonturierster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 22 APRIL Concertgebouw: Beethovenconcert, 8 uur. Rembrandt, Palace, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2