Strafpunten voor 44 teams door gladheid in Auvergne Sigaren, bromfietsen, rijbewijzen en een scheutje „Friese kwestie" Rijdend sprookje trekt Zaterdag door de bloembollenstreek De radio geeft Donderdag Onderwijs en kunst in de Eerste Kamer H. J. Maertens N.V. PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE WOENSDAG 23 APRIL 1952 2 Stukgoed in de Tweede Kamer Financiering van productie-verbetering in de landbouw Heringa Wuthrich dee MORRIS êifmc i/cu iuijf Faillissementen Orgelconcert in Grote Kerk De Tulpen Rally e De Gelaarsde Kat in „flowercolor" Het beroep tegen de vrij lating van Westerling Mevrouw M. Wibaut overleden Twee Nederlandse predikanten naar Moskou Voetbal Odenthal hoopt Zondag te kunnen spelen Vordering staalindustrie zit Congres dwars Biljarten Kampioenschap cadre district Haarlem Eredoctoraat voor dr. K. H. E. Gravemeijer De Tweede Kamer heeft zich gisteren met de behandeling van een groot aantal wetsontwerpen bezig gehouden. Vóór het grote recès, waarin de leden op het verkie zingspad gaan wilde de regering nog 64 wetsontwerpen de Staten Generaal doen passeren, waaronder er vele zijn, die vrij wel zonder discussie onder de hamer door kunnen gaan. De Kamer ging Dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming, met aantekening van het communistische „tegen", accoord met het wetsontwerp tot deelneming in het uit te breiden kapitaal van de N.V. „Breed band" te IJmuiden tot een bedrag van 17 millioen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van accijns op sigaren be toogde minister L i e f t i n c k, dat er sinds de bevrijding generlei verhoging van de accijns op sigaren heeft plaats gehad. Ook bij het accijnsverdrag in Benelux-verband heeft Nederland geen accijns-verhoging toegepast. Op aandrang van Nederland heeft België de accijns verlaagd van 39 procent tot 27 procent. De Nederlandse accijns van 26 2/3 procent werd daarbij aangepast tot 27 procent, maar daartegen over stond een verlaging van de omzetbe lasting tot het volle bedrag, totaal 7 pro cent. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stem ming de voorgestelde accijnsverlaging ge accepteerd. Naamborden Een wijziging van de Wegenverkeerswet heeft de tongen losgemaakt. Ook het Fries kwam hierbij weer ter sprake. Men stelt er namelijk prijs op, dat in Friesland de plaatsaanduidingsborden in het Fries zullen worden gesteld. Minister W e m m e r s heeft zich op de bepalingen uit de Kieswet dienaangaande beroepen, maar de heer Algera (A.R.) zeide, dat deze bepalin gen betrekking hebben op de gemeenten en niet op de plaatsen in de gemeenten. Ministers Wemmers zei nog, afgezien van de principiëële vragen, de plaatsaan duidingen er toch in de eerste plaats zijn voor de toeristen van buiten de provincie en dat deze kant van de zaak niet uit het oog mag worden verloren. De heer Posthumus (P. v. d. A.) bracht de bromfietsen ter sprake. Hij achtte het noodzakelijk, dat er nu eindelijk eens een algemeen reglement voor de wet telijke aansprakelijkheid voor berijders van motorvoertuigen komt. „De regeling is nog steeds in voorbereiding", zei de minister. Ook de gang van zaken met de rijbewij zen bracht enige sprekers naar het spreek gestoelte. De heren Ma en en (KVP) en Algera (AR) bepleitten handhaving ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpenrallye. 8.25 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 School radio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.50 Tul penrallye. 13.00 Nieuws. 13.20 Koperkwartet. 13.35 Fluit en piano. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Sopraan en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Fluit, viool en antviool. 18.00 Nieuws. 18.15 Kamerkoor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Platen. 19.30 Tulpenrallye. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Niéuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Theaterorkest en solisten. 12.00 Orgel en saxophoon. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.25 Pla ten. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 De Familie Malinden, hoorspel. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen.-17.45 Rege ringsuitzending: Senopati, stichter van het rijk Mataram. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Voor kin deren. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Orkest. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solist. (Pl.m. 20.50 De vrouw in gezin, maatschappij en staat, causerie). 21.25 Cabaret. 21.55 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gesproken brief uit Londen. 23.20 Snortactualiteiten. 23.30-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13,00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Piano, gitaar en mando line. 14.30 Franse les. 14.00 Engelse les. 14.15. 14.45, 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 19.40 Causerie. 19.50 Gevarieerd pro gramma. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Fluit, viool, altviool en cello. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS van de uitreikingsbevoegdheid voor de provincies. Zij waren niet zo overtuigd van de voordelen van centralisatie van de af gifte. De heer Maenen ging zelfs zo ver, dat hij adviseerde het gehele Centrale Bureau voor de afgifte maar op te doeken. In tegenstelling daarmede bepleitte de heer Ritmeester (WD) de centrali satie en de heer Posthumus bepleitte een sterker vereenvoudiging in de prak tijk van het verschaffen van rijvaardig heidsbewijzen. Wat het politietoezicht bij wegwedstrij den en de parkeerverordening betreft, zegde de minister toe, te zullen overwegen wat er met de wegwedstrijden kan worden gedaan ten aanzien van het politietoezicht. Er is een wijziging van de motorrijtuigen belasting-wetgeving en daarin ligt ook de mogelijkheid ener parkeerheffing. De Kamer ging met de wijzigingen accoord. Hogere landbouwproductie De agenda voor de avondvergadering vermeldde maatregelen in de landbouw, te financieren met gelden uit het Local Currency Fund, waaraan de landbouw deskundigen in de Tweede Kamer uitge breide beschouwingen hebben gewijd. Het gaat hier om de besteding van een bedrag van 47,5 millioen gulden, welke uit het Local Currency Fund voor dit jaar be schikbaar komen, terwijl met de ECA- autoriteiten overeenstemming is bereikt over de besteding van een totaal bedrag van 117 millioen gulden. Deze gelden wor den aangewend voor verhoging der pro ductiviteit van de landbouw, noodzakelijk voor de verbetering van de betalingsba lans. De maatregelen zijn ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 WINDJACKETS - SWEATERS De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. H. Huls bergen, loodgieter en electricien, wonende te Haarlem, Zoutmanstraat 50. Rechter-commis- saris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. A. W. Luikinga te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank te Haar- lent van 22 April 1952 is aan C. H. M. van Baar, belastingconsulent te Beverwijk, Duin- wijcklaan 13, met ingang van 4 Maart 1952 definitief surséance van betaling verleend, voor de tijd van acht maanden, met benoe ming van mr. J, H. A. M. van Son te Haar lem tot bewindvoerder. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 24 April des middags van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Deux points d' orgue en triple, Perotin le grand 2. a. Premier Kvrie; b Fugue (2e couplet); c. Christe; d. Kyrie (4e couplet); e. Kyrie (5e couplet) (uit „Messe a 1'usage des Couvents) F. Couperin 3. Fantasie C majeur C. Franck 4. Choral: „werde munter, mein Gemüthe", (uit Cantate 147) Bach - Duruflé 5. Trio G gr. t. J. S. Bach 6. Preludium en Fuga G gr. t., J. S. Bach Op het traject van Bourges naar Cler mont-Ferrand hebben de deelnemers aan de Tulpen Rallye het niet moeilijk gehad, maar tussen Clermont en Le Puy was de eerste bijzondere étappe ingelegd, die op 66 km. van Clermont, namelijk te St. Flour begon en door het. berglandschap van Auvergne, over een afstand van 80 km. naar Chaspuzac leidde. Deze speciale étappe was genaamd „de nacht van Auvergne". Welnu, deze bij zondere étappe zal de deelnemende équipes van deze Tulpen Rallye heugen. Want niet alleen speelde de duisternis de automobi listen en de kaartlezers parten, maar op de hoogste punten waren de wegen vrij glad, zodat hier de hoogste eisen werden gesteld aan de capaciteiten van de bestuurder. De eerste voorwaarde was om de wagen in het goede spoor te houden, de tweede voor waarde om het gevraagde gemiddelde te halen. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat niet alleen het aantal uitvallers, dat tot nu toe slechts 6 had be dragen, verdubbeld werd, maar bovendien viel er een strafpuntenregentje, waarvan tal rijke deelnemers het slachtoffer werden. Niet minder dan 44 teams kwamen met straf punten de controlepost te Le Puy binnen en het aantal strafpunten varieerde van 1 (zeven teams hadden één strafpumt opgelo pen, waaronder zich het team van Kouwen- Derg met Sunbeam Talbot bevond) tot 246. Twee dames-équipes, het Zweedse team van mevr. Norling en mevrouw Holm met Hotch- kiss en de Nederlandse ploeg van mevrouw ADVERTENTIE De enige liets met de 5 plussen N0.2 Tweeëndertig „mobiele" bloemstukken zullen Zaterdag 26 April het sprookje van „de Gelaarsde Kat" uitbeelden en door de bloembollenstreek rijden. Er zijn wagens bij van 18 meter lengte, 3 meter breedte en bijna vijf meter hoogte en daaraan wordt reeds thans met ijver gewerkt. Toen vorige week de lentezon dag aan dag op de bloembollenvelden scheen, spron gen de hyacinten in bloei en het was nog maar zeer de vraag of men op de corsodag over genoeg hyacinten-nagels zou beschik ken voor het versieren van de wagens en het vervaardigen van de bloemenschilde- rijen. Milliarden nagels zijn hiervoor nodig en vooral voor de vroeg-bloeiende witte was men bevreesd. Reeds waren maatrege len genomen om het materiaal, indien no dig, in gekoelde ruimten op te slaan. Maar het weer sloeg om en de hoop herleefde, dat men over genoeg bloemenmateriaal zal beschikken om het corso en de mozaïeken wedstrijd tot een succes te maken. Alle wagens worden versierd naar ont werpen van de heer Jos van Driel te Am stelveen, die ook in vorige corsojaren zijn talenten op dit gebied heeft getoond. Ook nu weer zullen 'honderdduizenden naar de Bollenstreek trekken om dit schouwspel te zien. Zij hebben daartoe alle gelegenheid, want er is langs de weg plaats genoeg en de stoet trekt tweemaal langs de 26 kilometer lange route Sassenheim (Uiver)Hillegom (Stichting Vogelenzang) vice versa. Route en tijdschema Om precies 13 uur vertrekt de stoet van De Uiver te Sassenheim en zal omstreeks 13.30 uur de kom van Sassenheim door trekken. Hij arriveert dan te 13.50 op de grens van Lisse, en om 14.15 uur op de grens van Hillegom. Aan de Noordgrens van deze gemeente, bij de stichting Voge lenzang, arriveert het corso om 14.50 uur en draait daar, om te 15.20 uur de route terug te rijden. De stoet is dan om 15.30 uur in de kom van Hillegom, om 16 uur in het centrum van Lisse en arriveert om 16.30 uur in Sassenheim, vanwaar om 17.10 uur het eindpunt bereikt wordt. De Rijksweg wordt zo heen als terug gevolgd. De verkeersregeling zal zo soepel mogelijk worden toegepast, en de N.Z.H.- bussen zullen zo lang mogelijk voor en zo kort mogelijk na het doortrekken van de Er is nog geen datum vastgesteld voor de behandeling van het hoger beroep van het openbaar ministerie bij de Amsterdam se rechtbank tegen de voorwaardelijke in vrijheidsstelling van Westerling door de rechter-commissaris in Amsterdam. Men verwacht deze behandeling echter aan het eind van deze of het begin van de volgende week, waarbij dan een datum voor uit spraak wordt vastgesteld. Een raadsman voor een eventueel proces heeft Westerling nog niet gekozen. Voor uitleveringskwesties zal hij echter worden bijgestaan door jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland te Den Haag. De belangstelling van de Nederlandse justitie voor Westerling' is uitsluitend ge richt op zijn optreden als burger, niet als militair. De beoordeling van zijn activiteit als militair valt buiten de competentie van de burgerlijke rechter. De actie in Bandoeng in Januari 1950, waarbij Westerling zelf afwezig was, wordt hem als burger aangerekend en wel wegens uitlokking van desertie. Zij werd namelijk volgens de justitie gepleegd door aanhan gers van Westerling uit het Nederlandse leger. Ook wordt Westerling door de justi tie als burger beschouwd in. zijn vroegere functie van A.P.R.A.-leider. stoet de dienst voortzetten. In alle ge meenten is in de zijstraten voldoende plaats voor het parkeren van auto's en bussen. Het zal niet zijn toegestaan, deze voertui gen langs de route neer te zetten. Een uit zondering wordt gemaakt voor zieken en invaliden, maar in dat geval verdient het aanbeveling zich met de politie ter plaatse vooraf in verbinding te stellen. Op negentigjarige leeftijd is te Amster dam overleden mevrouw M. Wibaut-Ber den is vain Berlekom, die met haar echtge noot, dr. F. M. Wibaut, tot de belangrijk ste figuren van de S.D.A.P. heeft be hoord. Mevrouw Wi'baut stichtte onder meer met enikele geestverwanten de- Amster damse Sociaal-Democratische Vrouwen club, die uitgroeide tot een nationale or ganisatie. „Religieuze Vredesconferentie" Twee Nederlandse predikanten zullen de „Religieuze Vredesconferentie", die op 9 en 10 Mei in Moskou wordt gehouden, bij wonen. Het zijn de Nederlands Hervormde predikanten ds. W. S. Hugo van Dalen uit Colijnsplaat en ds. T. V/. Dekker uit Heme- lum. De predikanten vertrekken op 5 Mei uit Nederland en zullen na de Moskouse conferentie een studiereis van enkele we ken door Rusland maken. Hun reis draagt een persoonlijk karakter. Ds. Van Dalen, die lid is van de „Wereld- vredesraad" en de „Nederlandse Vredes- raad", zal op de Moskouse conferentie en kele toespraken houden. Niemöller gaat niet Martin Niemöller, predikant van de Evangelische Kerk van Hessen, heeft de patriarch van de Grieks-Orthodoxe Kerk medegedeeld, dat hij zich niet naar de „Re ligieuze Vredesconferentie" in Moskou zal begeven. De Eerste Kamer heeft zich bezig gehou den met de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. Wen delaar (VVD) maakte zich ongerust over het gebrek aan school lokalen en over de nog altijd lage salarië ring van het onderwijzend personeel. Hij vroeg inlichtingen over de inkomens dei- radioverenigingen en betreurde, dat de regeling voor de politieke uitzendingen nog niet gereed is. Voorts klaagde hij over de weinig goede muziek in de radio.. Op Palmzondag is de jaarlijkse uitzending van de Mattheus Passion verdrongen door het verslag van een voetbalwedstrijd. Nadat de heer De Zwaan (CH) be zwaren tegen het ontwerp-kweekschool- wet besproken had, bepleitte prof. Scher- merhorn (P. v. d. A.) het beschikbaar stellen van meer subsidie voor weten schappelijk onderzoek. Indien hiervoor niet ten minste 5 millioen beschikbaar komt, zal Nederland afzakken tot het peil van een Balkanland, zo zeide hij. Mr. Witte man (KVP) hield in de avondvergadering een pleidooi voor de kunstenaars: 57 procent van de beeldende kunstenaars verdiende in 1949 met vrije arbeid minder dan duizend gulden per jaar. Schakelt men de beeldhouwers uit, dan blijkt dat 85 procent van de schilders en grafici een inkomen van minder dan 2000 gulden per jaar heeft. Niet meer dan 0,12 procent van de rijksbegroting wordt thans besteed voor de schone kun sten. De heer D e J o n g (P. v. d. A.) verweet de staatssecretaris, dat hij, omdat hij als Rooms-Katholiek gekwetst was door de publicatie van de auteur Hermans in het tijdschrift „Podium", aan dit tijdschrift subsidie heeft geweigerd. Krijgt „Podium" alsnog over 1951 subsidie als Hermans ook in hoger beroep wordt vrijgesproken? De regering stelt te zware eisen aan de toneelgezelschappen, zo meende de heer De Jong. Er wordt roofbouw op ons toneel leven gepleegd. De heer Woudenberg (P. v. d. A.) was van oordeel, dat het niet aangaat te beweren, dat alleen de V.A.R.A. de poli tiek in de aether brengt. Ook de A.V.R.O. doet dat in de financiële beschouwingen en in „Even afrekenen, heren". Prof. Woltjer (AR) zag in de onder wijsnota aanleiding uitvoerig te spreken óver de pacificatie van het onderwijs. Hij betoogde, dat het streven naar onderwijs vernieuwing niet mag leiden tot aantas ting van het grondwettelijk recht van het bijzonder onderwijs. De vergadering werd hierna verdaagd tot Woensdag. A. Baronesse van Till met Fiat, liepen straf punten op, het team van onze landgenote zelfs 145. Nog vier dames-équipes zijn zonder strafpunten. Tussen Clermont en Le Puy vielen 3 Britse, 1 Zweedse, 1 Belgische en 2 Nederlandse équipes uit. De Nederlanders waren Westhof Van Weers (Peugeot) en het Alfa-team MoormanDe Vries, dat van de weg af- slipte. De organisatie op deze bijzondere étappe was in voortreffelijke handen. De Neder landse en Franse officials hebben goed werk gedaan. Na Le Puy zette de karavaan de tocht voort naar Valence. De situatie vanmorgen om 7 uur, na de controle te Le Puy was als volgt: gestart op Maandag 237 équipes, uitgevallen tot aan Le Puy 12 teams. 44 teams hebben 'strafpun ten opgelopen; 181 deelnemers hebben de tocht voortgezet met een blanco strafregister. Uit de aard der zaak zijn. al deze gegevens nog officieus. Odenthal was Dinsdagavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam, waar hij toe keek hoe zijn collega's van de Nederlands elftalclub voor het eerst na BelgiëNeder land weer hun trainingsrondjes liepen. De Haarlemmer, die op 26 Maart in de wedstrijd tegen Engeland B een hersenschudding op liep, deelde mee, dat hij hoogstwaarschijn lijk weer beschikbaar zal zijn in de komen de internationale wedstrijd tussen Neder land en Zweden op 14 Mei. Er is zelfs een kans, dat hij Zondag weer met Haarlem tegen EDO zal meespelen, doch dan in de voor hoede, omdat hij nog niet koppen mag en zonder dat als verdediger van te weinig nut zou zijn. Ook Schijvenaar was in het stadion, echter als toeschouwer. Op Kuneman en Bennaers na waren alle leden van de club aanwezig. Bennaers, die weer hersteld van zijn tegen de Rode Dui veis te Gent opgelopen hersenschudding, in militaire dienst is gekomen, krijgt de vol gende week verlof voor de training, doch Dinsdagavond mocht hij de reis niet maken omdat hij nog geen uniform had. ADVERTENTIE Betrouwbare RADIOREPARATIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 WASHINGTON (Reuter). Het repu blikeinse lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Robert Hale heeft gisteren een resolutie ingediend waarin geëist wordt, dat president Truman in staat van beschuldiging wordt gesteld we gens het opvorderen van de staalindustrie Voorts verzocht Hale het Huis te verkla ren, dat de president de grondwet heeft geschonden en dat de staalmaatschappijen aan de eigenaars moeten worden terugge geven. De eerste resolutie is naar de gerechte- lijke commissie van het Huis verwezen Voorlopig woi-dt geen besluit vei-wacht. De Senaat heeft gistei-en een voorstel vex-wox-pen, dat het gebruik van regerings- gelden voor de uitvoering van de opvorde ring der staalindustrie wilde verbieden Voor het voorstel, dat werd ingediend door een aantal republikeinse senatox-s, werden 47 stemmen uitgebx-acht en tegen 29. Ex- was evenwel een meex-dex-heid van twee derden nodig. De bankcommissie van de Senaat heeft een stap gedaan, die volgens Reuter wel licht meer di-uk op de regering zal kunnen uitoefenen. Zij besloot tot het doen instel len van een onderzoek naar de behande ling van het geschil in de staalindustrie door de x-egex-ing en tezelfdertijd geen maatregelen te nemen met betrekking tot een wetsontwerp om het progx-am voor de loon- en prijsbeheersing te verlengen. Daar de regex-ing heeft verklaard, dat dit pro gram van vitaal belang is, zijn enkele sena- toi-en van gevoelen, dat het besluit van de bankcommissie een regeling van het geschil in de staalindustrie zou kunnen bespoedigen. In hotel „Hof van Holland" zijn Dinsdag de wedstrijden begonnen om het kampioen schap cadre (38/2) van het district Haarlem van de KNBB. De moyennes van deze spelers komen overeen met die van de candidaten van het Nederlandse kampioenschap dei-de klasse. De uitslagen luiden: Baart 250 23 51 10.86 227 23 59 9.86 250 34 27 7.35 169 34 31 4.97 251 16 89 15.62 250 16 89 15.62 250 17 57 14.70 172 17 31 10.11 19. „Nu, vaarwel dan", zei Joris Goed- bloed zacht, terwijl hij de bedienings- handle steviger in zijn vuist greep. „Daar zult ge dan verdwijnen, ter meerdere glo rie van de wetenschap. Het doet me leed. hier werd hij even door een droge snik onderbroken, maar moedig ging hij voort: „sentimentum delendam esse, zeiden reeds de klassieke leermeesters wanneer zij de geleerden vermaanden toch vooral geen gehoor te geven aan de inblazingen van hun gernoed! Vaarwel, vaarwelEn daar begon hij de hefboom over te halen. „Nee nee!", riep Panda uit, terwijl hij met een lenige sprong de afgesloten ruimte van de Verdwijn-machine verliet. „Ik wil helemaal niet verdwijnen! Trouwens.... ik geloof je welJa, dat was zo. Men zou dan ook al een stenen hart moeten hebben om niet overtuigd te raken door Joris' fraaie woorden en door de smart over zijn wetenschappelijke plicht, waar van hij zo levendig getuigde. We kunnen nu dan ook niet zeggen, wie van de twee het meeste was opgelucht. „Ach ik wist wel dat ge niet zo dom zijt als ge soms lijkt!", riep Joris uit. „Wanneer ge nu dan enig inzicht in de makelij mijner machine begint te krijgen, baaske, dan kunt ge een goed leerling worden, en misschien zult ge zelfs eens nog wel in staat zijn om mijn zegenrijk werk voort te zetten wanneer ik oud en der dagen zat mocht geraken, waar van echter vooreerst nog geen sprake is. Proficiat, knaapje! Ge maakt rappe vorde ringen!" „Maar raar vind ik het nog wel," stamelde Panda. Ontwerp. De republikeinse senator Kem heeft aan de senaat een wetsontwerp voorgelegd dat ten doel heeft de invoer uit communistische landen te verbieden van landbouwproducten, die voldoende beschikbaar zijn in de Verenigde Staten. Het departement van Landbouw zal het wetsontwerp waarschijnlijk bestx-ijden op grond van het feit, dat het nadelig zou zijn voor de Amerikaanse boeren, die naar dei-gelijke landen exporteren. Senator Kem, die in het verleden ge tracht heeft dollarhulp te onthouden aan landen, die handel drijven met commu nistische landen, is er twee jaar geleden niet in geslaagd het Congres te bewegen een soortgelijk wetsontwerp aan te nemen. Plaag. In Zuid-Perzië worden de gewas sen door een ernstige sprinkhanenplaag bedreigd. Vertegenwoordigers van En geland, India, Pakistan, Afghanistan, Irak, Saoedi-Arabië en de Sovjet-Unie hebben na een bijeenkomst te Teheran aan hun regeringen gemeld, dat er dringend behoefte aan hulp bestaat. Opgeheven. De Fx-anse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Fraincois-Poncet, heeft het verspx-eidingsverbod.dat Twee de Paasdag de „Deutsche Saarzeitung" tot nader ox-der was opgelegd, opge heven. In een hoofdartikel heeft het blad, dat te Bad Kreuznach is gevestigd, bevredigende verzekeringen gegeven, dat het zich niet zal overgeven aan „lastercampagnes", aldus heeft Dinsdag een Franse woordvoerder te Bonn mee gedeeld. Paasmaandag had het blad, dat tegen de Franse politiek in het Saarge- bied is, een brief van een lezer over de Franse vertegenwoordiger in het Saar- gebied, Grandval, gepubliceex-d. Volgens de Franse Hoge Commissie was de brief „belasterend en bedoeld om anti-semie- tische gevoelens op te wekken." Arrestatie. De Griekse legex-leiding heeft Dinsdag de hoofdx-edacteur en chef van de dx-ukkerij van het Griekse dagblad „Embx-os", dat de spreekbuis is van Pa- pagos' oppositiepartij der „Griekse volksconcentratie", doen arresteren. Dit is geschied omdat het blad een „zeer geheim" rapport van coi-pscommandan- ten aan de Griekse generale staf heeft gepubliceerd. Het rapport ging over communistische bedrijvigheid in de mi litaire gebieden, die onder leiding van de commandanten staan. Grondstof. Dr. N. Bradbury, directeur van het atoom-laboratorium van Los Alamos (Nieuw-Mexico), heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat de Ameri kaanse geleerden op het ogenblik atoombommen trachten te vervaardigen uitgaande van andere elementen dan plutonium, waterstof of uranium. Men had echter nog geen enkele „zekerheid" op het nieuwe terrein van onderzoek verkregen, aldus Bradbury, die nog meedeelde, dat thans in de Amerikaan se atoomfabrieken bommen van een groot aantal vex-sohillende typen wor den vervaardigd, opdat men ze met el kaar kan vergelijken. Schoonschrift. De Zweedse schoolkinderen kunnen binnenkox-t een algemeen ver bod van het gebx-uik van ballpointpen- nen vei-wachten. De hoogste autoriteiten hebben zich met de zaak bemoeid nadat de leraren in schoonschrijven een anti- ballpointactie hadden ontketend, omdat ze menen, dat de ballpointpen het schoonschrift tot schade zou zijn. Bewijs. Op het Amerutaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft men ver- klaax-d het bewijs in handen te hebben, dat de epidemieën in China en Noord- Korea natuurlijke oorzaken hebben, al dus meldt het Franse blad „Le Monde". Dit bewijs is vervat in het Pekingse „Volksdagblad" van 25 Februari j.l., dat schrijvend over in China heersende epi demieën meldde, dat het betrekkelijk zachte weer en de onachtzaamheid van plaatselijke gezondheidsorganisaties oor zaken van epidemieën van longontste king en influenza waren. Crematie. Het stoffelijk overschot van Sir Stafford Cripps, die eergisteren te Zü- rich overleed, zal morgen aldaar wox-den gecremeerd. Open deur. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft op een diner verklaard, dat het antwoord van het Westen op de Russische eis tot bespre kingen over Duitsland de deur niet zal sluiten voor onderhandelingen. Het antwoord op de jongste Russische nota, waaraan Franse, Britse en Amerikaanse deskundigen morgen beginnen, zou con structief zijn. Het zou x-ekening houden met het verlangen van het Duitse volk naar eenheid, zonder te vergeten dat een verenigd Duitsland slechts gebouwd kan worden op onafhankelijkheid en een vrije democratische keuze. Ilof. De Zuid-Afrikaanse regering is van plan een parlementair Hof van appèl te stichten om in laatste instantie uitspraak te doen in fundamentele grondwette lijke kwesties, zo heeft de Zuid-Afri kaanse minister van Binnenlandse Za ken, Doenges, gisteren in de Volksraad meegedeeld, bij de indiening van een desbetreffend wetsontwerp. Het hof zal worden samengesteld uit leden van volksraad en senaat. Oppositieleider Strauss zei, dat zulk een instituut niet uitdrukking zou geven aan de wil van het volk, maar aan de wil van de na tionale partij. De oppositie zou strijden voor de grondwet en de vrijheden zoals die de laatste 40 jaar hebben bestaan. Verworpen. Het West-Duitse federale hof van appèl heeft het beroep van Ilse Koch tegen haar veroordeling tot le venslange gevangenisstraf afgewezen. Zij is indertijd veroordeeld wegens aan zetting van personeel van het concen tratiekamp Buchenwald tot het ver moorden en mishandelen van geïnter neerden. Het hof heeft geen reden voor de verwerping van het beroep gegeven. Aan de universiteit van Pretoria is dr. K. H. E. Gravemeijer tot doctor honoris causa in de godgeleerdheid gepx-omoveerd. De decaan der theologische faculteit, prof. dr. S. P. Engelbrecht zette uiteen, wat dr. Gravemeijer heeft gedaan voor de in standhouding en bevordering der be trekkingen, kerkelijk en op ander gebied, tussen Zuid-Afrika en Nederland. Hij heeft zich steeds een groot vriend van de unie en van het Afrikaanse volk getoond en dieper begrip voor de Afrikaanse proble men in Nederland gewekt. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bemhar.d, heeft gisteren Duitsland verlaten om zich in ons land te vestigen. Zij heeft intrek genomen in de havezate „Warmelo" bij Diepenheim.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2