Minderheidsstandpunt van college werd door de raad gesteund Het Hek van de Dam „Schoolstrijdje" om het spel Agenda voor Haarlem Anti-Revolutionnaire visie op de industrialisatie eaeaTy Agenda voor Velsen VELSENS RAAD BIJEEN In de hoofdstad uit J Elke zes weken een kraan THALIA Noordhollandse dammers vergaderen Damkampioenschap van Nederland Hccmd-k^? Ongelukken, die in kleine hoekjes zaten Verkiezingsrede van prof. de Gaay Fortman C&fa&X ceta-dom, i/kkkmtót& mr Oud en nieuw Verrukking Heffing Actieve bouwer bij Hoogovens gehuldigd „Amber" in Thalia „Kopvliegers" vlogen van Roermond af WOENSDAG 23 APRIL 1952 3 EEN MINDERHEIDSVOORSTEL uit het college van Burgemeester en Wethouders, dat gisteravond in de Velsense gemeenteraad over een principiële kwestie ter sprake kwam, is aanleiding geworden tot het instellen van een beroep door de raad bij de Kroon over de vaststelling van de bijdrage aan een aantal bijzondere scholen in kwestie enige Katholieke en Christelijke Velsense schoolbesturen. Nadat name lijk de raad zelf tijdens de begrotingsbehandeling het voorstel van de wethouder van onderwijs had aanvaard, om deze bijdrage te baseren op een aantal van 2000 leer lingen der Openbare scholen, is er tegen de daaruit voortvloeiende gemeentelijke bijdrage aan de bijzondere scholen- verzet aangetekend bij Gedeputeerde Staten. Dit college stelde de schoolbesturen in het gelijk en meende, dat de raming van de raad niet helemaal juist is geweest, maar dat een cijfer van 1025 meer in overeenstemming met de werkelijkheid zou zijn. Dat heeft tot gevolg, dat de bijdrage aan de school besturen ruimer wordt hoe kleiner het aantal leerlingen, dat er van profiteren moet, hoe groter de bijdrage per kind. Iiier was wethouder H. de Boer (Arbeid), die de portefeuille van onderwijs beheert het op zijn beurt echter weer niet mee eens, zodat hij gisteravond de raad voorstelde, tegen deze decisie van Gedeputeerden bij de Kroon in beroep te gaan. En hij heeft zijn zin gekregen, ondanks het feit, dat alleen hij en wethouder Visser van Openbare Werken in het college voor het beroep waren en er in de raad staat was te maken op de socialistische fractie en wellicht een paar stemmen uit de Katholieke hoek. Deze laatste hebben de zaak tenslotte voor de wethouder gered: doordat de heren Maas en Kortekaas zich voor een beroep bij de Kroon verklaarden, kwam het er tenslotte met 14 tegen 12 stemmen door. De heer Van Leusen, die tot de supporters van de wethouder behoorde, vatte na afloop van het uitgebreide debat over deze kwestie (die meer om ,.het spel" dan om de „knik kers" gaat, want het voordeel voor de gemeentekas is maar zeer gering, als de Kroon Gedeputeerden inderdaad in het ongelijk stelt), de stemming in de raad vrij juist aldus samen: „En nu ben ik toch wel erg benieuwd, wat de uitslag van deze zaak wordt". Het grootste deel van de avond is gis teren aan deze aangelegenheid besteed. Wethouder De Boer (Arbeid) opende het gesprek met een verdediging van zijn standpunt, dat niet door zijn collega's S t r ij b o s en A s c h o f f, evenmin als door de -voorzitt er, burgemeester mr. M. M. Kwint werd gesteund. Hij meende, dat de rechtvaardigheid geweld wordt aan gedaan, nu Gedeputeerden de schoolbe sturen gelijk hebben gegeven en stelde nadrukkelijk voorop, dat het hem in deze affaire niet ging om een of andere school strijd, maar zuiver en alleen om de objec tiviteit. Een uitspraak van de hoogste rechtsinstantie zou op dit moment naar de mening van de heer De Boer op haar plaats zijn, vooral ook, omdat de gemeente dan weet waar ze in het vervolg aan toe is. Wethouder S t r ij b o s c h (KVP) ging daar tegen in en meende, dat de heer De Boer van een verkeerde premisse uitging: Gedeputeerden hebben het aantal leer lingen als basis van de bijdrage per leer ling óók geschat, maar ze zijn IHijkbaar daarin beter geslaagd dan de raad inder tijd op voorstel van de wethouder van Onderwijs. Het was voor hem de vraag, of de 75 leerlingen, waarmee het basis bedrag door Gedeputeerden naar beneden is gebracht, van grote invloed op de uit kering per kind zou zijn met andere woorden of deze hele sop de kool wel waard v/as. Bovendien heeft deze kleine wijziging geen enkele invloed kunnen heb ben op de schoolonkosten. Deze zienswijze bleek ook wethouder Aschoff (Cli) te delen en hij meende, dat de werkelijke cijfers aantonen, dat de raad zich bij Gedeputeerden hebben neer te leggen (het juiste aantal leerlingen dat de Velsense lagere scholen voor open baar onderwijs bezoekt bedraagt 1904). De voorzitter mengde zich in het debat met de opmerking, dat het meer derheidsstandpunt van het college nu toch wel duidelijk geacht mocht worden: Ge deputeerden hebben alleen nagegaan of de raming van de raad bij de begroting rede lijk was het betoog van wethouder De Boer wordt door deze herziening dus in feite aangetast. Het zal naar zijn mening dan ook heel moeilijk zijn een eventueel beroepschrift bij de Kroon te redigeren. „Laat toch gaan" Daar kwam de heer Van Leusen (Arbeid) tegen op: naar zijn mening is het heel gewoon, dat de raad in beroep gaat als de Kroon de meerderheid van het college in het gelijk zou stellen, zou er alleen een triomf voor de meerderheid uit te voorschijn komen en ten aanzien van de redactie hoeft er heus geen vrees te be staan: daarover wil de wethouder zelf desnoods wel inlichtingen geven. Hij meende voorts, dat het een kwestie van hoffelijkheid is om de heer De Boer in deze zaak zijn zin te geven: laat de hoog ste instantie maar uitzoeken, wie gelijk heeft. De heer T o n i n o (KVP) betwijfelde het, of de raad wel gebaat zou zijn met een hoger beroep, als er geen stevige argumenten voor zulk een beroep zijn aan ie voeren. Het zou rechtuit een blamage zijn, als het beroep wegens gebrek aan ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie - speciale voorstellingen Als boek en film een wereldsucces AMBER met Linda Darnell - Cornel Wilde - George Sanders. Groot als roman, adembenemend verfilmd in prachtige kleuren Een verhaal vol avontuur en romantiek Toegang 18 jaar. WOENSDAG 23 APRIL Stadsschouwburg: Opera „La Traviata", 8 uur. Minerva: Wim Sonneveld's cabaret „Herhalingsoefeningen", 8.15 uur. Lido: „Rondedans", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brand!: „De blauwe engel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bakersprookje" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Let 's dance", alle leeft., 8 uur. Spaarne: „De getemde avonturierster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Bonaventura" (Rotter dams Toneel), 8 uur. Zuiderkapel: „Amerika, land van zorg en zegen", 8 uur. Rembrand!, Palace, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. steekhoudende argumenten verworpen zou worden. De heer Lips (AR) was wel overtuigd, dat de wethouder een loyaal standpunt ten opzichte van het bijzonder onderwijs in neemt, maar hij was het inmiddels toch niet met zijn argumentatie eens. En tenslotte zei ook dé heer Kruis man (CPN) zijn zegje, door mee te delen, dat zijn fractie achter een poging om in beroep te gaan stond. Voorstel Nadat alle standpunten nogmaals in den brede naar voren waren gebracht en nie mand een duimbreed prijs had gegeven, stelde de heer Van Leusen (Arbeid) tenslotte voor de raad op te dragen in be roep te gaan bij de Kroon tegen de beslis sing van Gedeputeerden. Daar kwam van de zijde van het college een minder verstrekkend voorstel over heen, namelijk om de beslissing van Gede puteerden voor kennisgeving aan te nemen (en dus niet in beroep te gaan) en dat laatste voorstel kwam tenslotte in stern- min. Het rcsullaat was. dat veertien stemmen tegen werden uitgebracht (waaronder die van de wethouders De Boer en Vissers en de Katholieke raadsleden Maas en Korte kaas, de hele socialistische fractie en de drie communistische stemmen). Negen ton Wethouder Aschoff kon vervolgens met een verheugend bericht op de proppen komen: in totaal hebben de spaarbrieven voor de woningbouwleningen 1952 ten profijte van Velsen tot nu toe opgebracht een bedrag van 960.075,De actie wordt inmiddels voortgezet. De onteigening van diverse stukken van „De Gilden' in Velsen-Noord als voorspel van de bebouwing aldaar gaf de heer Vis ser (AR) een klein verwijt in de mond! ten opzichte van de procedure. Hij had gehoord, dat een bepaald „slachtoffer" het feit van de onteigening alleen maar van de officiële aanplakborden had vernomen en maakte daaruit op, dat het misschien wenselijk zou zijn, dit voortaan een beetje eleganter aan de betrokkenen mee te delen. Dat hoefde volgens de wet niet, ant woordde wethouder Visser (Arbeid) hem en het wordt dan ook nooit gedaan. De heer Maas (KVP) belichtte een ander aspect van deze onteigening door te vertellen, dat een oude baas in Velsen- Noord er zwaar door gedupeerd wordt. Of het niet mogelijk is deze man een stukje grond in ruil te geven elders in de gemeen te, vroeg hij. Wethouder Visser wilde het wel eens bekijken. Zin van 175 woorden Een zuiver taalkundig verwijt van de heer L i p s jegens een onbegrijpelijk en naar zijn idee zeer verward raadsstuk, dat een zin van 175 woorden bevatte over de ,,ontknikking"(!) van de salarissen van gemeenteontvanger en gemeentesecretaris, bracht de heer Maas op het verzoek, of er ook in de laagste salarisregionen niet eens wat gedaan kan worden. Waarop wethouder Strijbosch ant woordde, dat de verhogingen inmiddels over de hele linie zijn doorgevoerd, maar dat alleen de secretaris er buiten is ge bleven. Meer reverentie jegens de raad vroeg de heer Verbeek (Arbeid), toen een wijziging in de verordening op Gas en Water ter sprake kwam: met deze wijzi gingen is de raad indertijd gekomen en nu doet het college net alsof het plannetje uit het college kwam. De schoolradio tenslotte werd van harte toegejuicht door de PEN-manVARA- afdelingsvoorzitter de heer Boersma (Arbeid) en mevrouw H e ij k o o p (WD) stak haar eerste toespraak in de raad af, toen de verandering van leesboekjes op de Gereformeerde scholen aan de orde kwam. Op die scholen werkt men blijkbaar zeventien jaar na het invoeren van de nieuwe spelling nog altijd met dubbele e's en dubbele o's (al zijn ze in het oude materiaal wel doorgehaald) en dat vond mevrouw Heijkoop helemaal niet „comme il faut". Weihouder De Boer wees er op, dat de scholen, die alles verloren zagen gaan tijdens de oorlog, vrij snel en gemakkelijk aan splinternieuw materiaal zijn gekomen, zodat ze nu een voorsprong hebben op de onderwijsinstellingen, die erg zuinig op de schoolbehoeften waren. Maar niettemin wordt er nu geleidelijkaan vernieuwd. Zou het echter allemaal tegelijk moeten gebeuren, dan was er zeker een ton nodig en het is de vraag, zo zei de wethouder, of Gedeputeerden die ton crediet zouden toestaan. Enige benoemingen en diverse hamer stukken werden conform de voordracht afgewikkeld. Zaterdagmiddag zullen in Krasnapolsky te Amsterdam de dammers uit Noordholland in vergadering bijeen komen, om de agenda dei- Koninklijke Nederlandse Dambondvergade- ring op Hemelvaartsdag te bespreken. De wedstrijdleider van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Neder land heeft bepaald, dat de zes laatste ronden van het damtournooi om dit kampioenschap op de Zaterdagen 3. 10. 17. 24 en 31 Mei en 7 Juni 1952 worden gespeeld. De oorspronkelijke vastgestelde Vrijdagen komen te vervallen alsmede de speeldagen 25 en 26 April. Het speellokaal blijft hotel „De Kroon" te Amsterdam. ADVERTENTIE i Cck al'n Ja zuster, de boog kan niet altijd gespannen zijn. En dan gaat er niets boven 'n Strand I Vooral hu de prijs is VERLAAGD tot Op de Halkade is een wielrijder de dupe geworden van een geringe koersafwijking. Toen een vrachtauto hem namelijk pas seerde, begon hij te slingeren, met het ge volg, dat hij een klap tegen het hoofd van de laadbak van de auto kreeg. Met een wond en een lichte hersenschudding is de onfortuinlijke fietser in het Anionius- ziekenhuis opgenomen. Op de hoek van het Kerkpad en de Cre- merlaan te Santpoort belemmert struikge was al sinds jaar en dag het uitzicht en daar is een bromfiets-berijdster de dupe van geworden. Zij merkte een bestelauto niet op en kwam in onzachte aanraking met dit voertuig. Een gekneusde schouder was het ene gevolg het andere is, dat de Plant soendienst het struikgewas nu gaat snoeien. Op de hoek van de Watervlietstraat en de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord reed een scooter op een plotseling-overstekende wielrijder in. De scooter werd beschadigd. Even verderop, ook op de Wijkerstraatweg slipte een auto op de gladde keien zo erg, dat de wagen een hele slag om zijn as maakte, maar deze slipper liep gelukkig zonder verdere ongelukken af. Tenslotte heeft een „guitig" iemand de afsluitdop van de benzinepomp bij garage „De Pont" verwijderd en enige handen zand in het peilglas gestrooid, met het gevolg, dat de betreffende garagehouder zwaar gedu peerd is. Inbraak in tekenkamer Naar de politie pas gisteren merkte, is er tussen Zaterdagmiddag en Maandag ochtend ingebroken in het tekenlokaal van de firma Wentink aan de Stationsweg, dat daar ondergebracht is in een prefabricated gebouwtje. De inbreker moet een ruit verwijderd hebben aan de achterzijde en hij verdween met een radiotoestel en een schrijfmachine. De recherche heeft nog geen spoor van de dader in handen. De Anti-revolutionnaire kiesvereni ging „Nederland en Oranje" heeft haar verkiezingscampagne ingezet met een avond in de Bethelkerk in IJmui- den-Oost, waar prof. mr. W. F. de Gaay Fortmann het woord voerde. Hij heeft zijn gehoor bepaald bij de vraagstukken van industrialisatie en poli tieke strijd. Uitbreiding van het productieapparaat, zodat de uitvoer zal kunnen worden ver groot is, volgens prof. De Gaay Fortmann het enige middel om het gat, dat in de economische positie van Nederland is ge slagen, te dichten. Spreker wees op de geestelijk-zedelijke problemen, die zich bij industrialisatie voordoen. Industriële arbeid is over het algemeen massa-arbeid, waarbij het per soonlijk element hoe langer hoe meer op de achtergrond geraakt. Afgezien van het feit, dat industrialisatie migratie te weeg kan brengen, is zij van grote invloed op het gezin, waarin niet meer, zoals in vroeger tijden in gezinsverband kan wor den gewerkt. Tegenover de bewering als zou indus trialisatie geestelijke vervlakking brengen, nam spreker een voorzichtige houding aan, daarvoor is er over dit probleem nog te weinig bekend. Wèl constateerde hij, dat de onkerkelijkheid toeneemt, waar indus trialisatie haar intrede doet. Aan de ver wording der maatschappij heeft echter naar zijn mening ook de Kerk schuld, om dat zij niet tijdig heeft begrepen, dat het evangelie evenzeer een woord heeft voor de mens in het bedrijfsleven als voor de enkeling. Prof. De Gaay Fortman zeide dat de regering industrialisatie dient te steunen, een politieke partij behoort toe te zien op „het geestelijk klimaat waarin de indus trialisatie zich voltrekt". Er moet daaren boven nauw contact bestaan tussen de partijen en de Christelijk-sociale organi saties. Tenslotte merkte spreker op, dat de Anti-Revolutionnaire Partij, waar moge lijk, regeringsverantwoordelijkheid op zich moet nemen. Het Christelijk vrouwenkoor „Vox Ju- biïante" en de organist J. Meilof verleen den vocale en instrumentale medewerking aan deze avond. Kinheim-aspiranten naar Roodenburg-tournooi De voetbalvereniging „Kinheim" zal met vier aspiranten-elftallen deelnemen aan het jubileum-tournooi. dat de voetbalvereniging ..Roodenburg" in Leiden zal houden. Het programma voor dit tournooi is als volgt samengesteld: Roodenburg a, RVC a. Kinheim a: Roodenburg b. VUC b, Kin heim b; Roodenburg c. Wassenaar c, Kin heim c; Roodenburg d, Archipel a, Kin heim d. ADVERTENTIE Wij houden van oude, donkere cafés. Die maken ons opgewekt. En wij houden niet van moderne, opgewekte cafés. Die maken ons somber. Tot deze merkwaardige conclusie zijn wij gekomen toen wij dezer dagen een tijdje verbleven in een ouderwetse ge legenheid aan de O. Z. Voorburgwal, waar wij een koel glaasje Pils dronken en een stukje uitnemende leverworst nir*tigden. In dat café lag helder wit zand op de vloer, de nierpompen glommen en de donkere lambrizering scheen te gloeien in het lamplicht. De kapstokken, het plafond en de toonbank waren versierd met ouderwetse tierelantijnen. Wij zijn dol op ouderwetse tierelantijnen. De café-baas was in overhemd en voorschoot en zijn gezicht werd gesierd door een fraaie grijze snor. Zijn neus was rood en zijn buik was dik. Zijn lach dreunde en hij tapte het bier met liefde. Hij was precies een kroegbaas, zoals wij er gaarne een zien. Helaas zien wij ze zelden.In de meeste cafés worden tegenwoordig de honneurs waargenomen door jonge kereltjes in witte jasjes, die in een puntje uitlopen, met geplakte haren, die eveneens in een puntje uitlopen, en met een verveelde uitdrukking op het vervelende gezicht. Zij hangen achter toonbanken, die ver licht zijn met Neon-licht (waar een straf op moest staan) en zij schenken kleve rige gazeuses (waar wij ook geen voor standers van zijn). Wij zijn, om het maar eens kort te zeggen, tegenstanders van moderne cafés met gestroomlijnde stoelen, gekleurd licht in buizen en wit gelakte hygiënische machines. Wij zijn tegen heldere intérieurs in vrolijke kleu ren. Zij hangen ons even ver de keel uit als de dames op de Coca Cola-affiches, die ondanks hun gestroomlijnd en hygië nisch uiterlijk naar onze smaak dimen sionaal tekortschieten. In de ziel dan. Wij zijn ook tegen moderne gebouwen in de stad. De City-bioscoop vervult ons met vrees en de Moderne Boekhandel met koelte. Het Telegraafgebouw boe zemt. ons afkeer in en als wij een bekeu ring mochten uitreiken, dan zou deze ten deel vallen aan de K.L.M. vanwege de manier waarop zij met repen karton en gespannen koorden in haai- étalages ons dwingt de ogen te sluiten en ons leven in gevaar te brengen bij het oversteken van de Leidsestraat. Wij zijn tenslotte tegen drugstores, ice-bars, soda-foun tains en andere instellingen, wier doel het is de menselijke maag in record-tijd te vullen met als voedingsmiddelen ge camoufleerd water. Daarentegen vervullen verrukkelijk- lelijke gebouwen als het Centraal station en het Rijksmuseum ons met een gevoel van innige tevredenheid. Wij kunnen uren lang naar hun tierelantijnen kijken. Wij houden ook van oude auto's en oude jasjes en andere gebruikte dingen. Uiteraard ook van oude grachten en zoals wij zeiden van oude cafés. Dat laatste is natuurlijk een lelijke eigen schap van ons, maar we kunnen helaas ganse middagen in oude cafés doorbren gen. Niet in nieuwe, oude cafés natuur lijk, zoals de binnenhuysjes, maar in echte koffiehuizen met een scheefgezakt raam, een biljart dat rustig groen ligt te glanzen onder een lamp en een patroon, die bereid is belang te stellen in het wisselen der seizoenen, het te water raken van een fiets en het redden van een kat uit een boom door de brand weer. Zo'n boom zien we trouwens graag voor het raam staan en we worden op recht kwaad, wanneer hij omgezaagd wordt wegens de iepziekte. Bomen wor den door iepziekte bevangen, wanneer hun takken een aanhanger van licht, lucht en hygiëne beletten zijn ochtend gymnastiek in de zonnestralen te ver richten. Wij raden u dan ook aan ieder een, die het woord iepziekte in het ge ding brengt, met wantrouwen te be jegenen. Wij zitten in alle jaargetijden graag in zo'n café. 's Winters wanneer de men sen er mét hun natte regenjassen hun eenzaamheid aan de kapstok hangen en 's zomers, wanneer de warmte loom in de straten hangt en wij gedurende een half uur een vlieg kunnen observeren in het troostrijk besef, dat de bierpomp vlak bij de hand is. Het is ons een genoegen u mede te kunnen delen, dat er nog vele van zulke cafés in de hoofdstad zijn, vooral in het havenkwartier en in de binnenstad. Het zal ons een eer zijn om eens op een mid dag in zo'n koffiehuis enige zaken die onze verbeelding boeien met u aan een bespreking te onderwerpen. Op voor waarde, dat ge geen haast hebt, want dan kunt ge beter naar zo'n gazeuse- gelegenheid met suikergoed-illuminatie gaan. En dan willen wij niets, maar dan ook niets, met u te maken hebben. Maar nu terzake. Waar wij toch in een bespiegelende stemming verkeren, lijkt het ons een uitgezochte gelegenheid een plan te bespreken, dat in Amster dam gerezen is. Een plan namelijk, dat beoogt een heffing te verrichten op auto mobilisten, die 's nachts hun wagens buiten laten staan. Op gemeentegrond dus. Met aangeboden hoffelijkheid dringen wij duizend gedachten, die ons nu be stormen op de achtergrond en blijven rustig. Men weet dat een heleboel Am sterdammers auto's nodig hebben, maar dat er weinig garages zijn. Dus moeten zij ze buiten laten staan. Nu is het Am sterdamse gemeentebestuur van mening, dat deze auto's van dit buitenstaan zo goed als geen schade lijden. En waar het er alle schijn van heeft, dat men in overheidskringen de mening is toege daan, dat het niet schade lijden door automobilisten een hoogst onwenselijk verschijnsel is, is men gaan zinnen hoe men dit kon compenseren. Men wil nu de eigenaars voor het ge bruik van de gemeentegrond gaan laten betalen. In ruil daarvoor krijgt de auto mobilist het voorrecht om zijn motor sneller te laten slijten door overmatige kou bij het starten, zijn lak binnen het jaar te laten vernielen door het Neder landse klimaat en alle uitstekende delen van zijn vehikel te laten slopen of ver buigen door grappenmakers, die in het kapot maken van andermans eigendom een nimmer aflatende bron van vreugde zien. Het voordelige van de situatie is, dat de eigenaars van de auto's geen enkele uitwijk-mogelijkheid hebben. De gara ges zijn vol en men kan een aufo niet zonder bezwaren in het portaal zetten. Het is alles bij alles dus een uitstekende affaire. En per slot van rekening mag men niet blind zijn voor de ontzettende slijtage die zo'n stilstaande wagen aan de straatstenen toebrengt. BOEDA. ,7) De Nederlandse Comedie vertoont vandaag en morgen in de Stads schouwburg respectievelijk ..Eens in de honderd jaaren Groen koren'', beide onder regie vaii Jan Teulings. In de aula va?i het Stedelijk Museum draagt Eduard Verkade morgenavond fragmenten uit Hamletvan Sha kespeare voor. In de galerie Le Ca nard leest Bert Schierbeek gedeelten uit zijn nieuwe boek over Spanje en brengt Jac. van Hattum op Vrij dagavond eigen prozateksten ten ge hore. De Nederlandse Opera geeft Vrijdag een reprise van Samson en Dalila van Saint-Saënsgeregisseerd door Jan Doat, onder muzikale leiding van Charles Bruck. De voornaamste vo cale medewerkenden zijn Anny De- lorie. Jan van Mantgem en Paolo Gorin. In de galerie Le Canard in de Spui straat laat Eugene Brands heden avond grammofoonplaten horen van de Bibliotheek van het Congres met opnamen uit Amerikaanse gevange nissen en strafkolonies. Het Utrechts Motetgezelschap geeft hedenavond een uitvoering in de Ronde Lutherse kerk mee medewer king van de organist Siegfried Reda. Katholieke beeldende kunstenaars exposeren iverk in museum Fodor aan de Keizersgracht. In Le Vernis sage aan de Prinsengracht hangt werk van de Amerikaanse schilder Allen C. AlVourty. Honderd meesterwerken uit het Mu seum voor moderne kunst te Parijs zijn tot 26 Mei in het Stedelijk Mu seum te bezichtigen. Wandkleden naar ontwerpen van Ulco Kooistra en Gras Heyen kan men in kunst handel Mogrobi aan de Spiegelgracht bezichtigen. Kunstzaal Martinet en Michels aan de O.Z. Voorburgwal heeft een expositie van Balinese schilderkunst. Johan Buning stelt nieuw werk bij Santee Landweer aan de Keizersgracht ten toon. De eretentoonstelling van mozaïeken van Antoon Molkenboer ter gelegen heid van diens tachtigste verjaardag wordt in het I.C.C. in het Vondelpark gehouden. Onder leiding van ing. Chr. Koot heeft de afdeling „Kranen" van de Nieuwbouw der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden niet minder dan gemiddeld één kraan per zes weken opgeleverd zoals hoofdingenieur A. Drijver in zijn huldigingsspeech vertelde ter gelegenheid van de viering van het zil veren dienstjubilcum van de heer Chr. Koot, chef van de afdeling „Kranen". Voor deze huldiging hadden zich velen uit alle afdelingen van de fabriek verzameld in het restaurant van Walserij Oost. De voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz was bijzonder verheugd dat het hem mogelijk was bij deze huldiging aanwezig te zijn. Inventiviteit en vakbekwaamheid (zei spreker o.a.) zijn markante eigen schappen van deze jubilaris, welke kwali teiten in de belangrijke transportinrichtin gen en gebouwen, die onder leiding van de heer Koot zijn gemaakt, zijn terug te vin den. Met de aanbieding van de jubileum envelop besloot ir. Ingen Housz zijn hul digingsrede. De heer A. Drijver sprak van „nieuw- bouwman" tot „nieuwbouwman", tussen wie in een langdurige samenwerking vriendschapsbanden zijn gegroeid. Hij vervolgde met een opsomming van de verschillende werkstukken, waaraan de naam van deze jubilaris is verbonden en wist te vertellen, dat het aantal kranen gedeeld door de werkjaren een uitkomst geeft van iedere zes weken een kraan. Spreker wees er ook nog op, dat vele dezer kranen van bijzondere vernuftige construc tie zijn. Vervolgens gaf hij een geestig verslag van de werkwijze van deze kraanbouwer- bij-uitstek; zijn toespraak was „verlucht" met een werktekening van de jubilaris en een prachtig model van een nieuwe, dooi de heer Koot ontworpen kraan. De hoofdingenieur was tevens verzocht om het geschenk een horloge met chro nometer te overhandigen; hij voegde daaraan voor mevrouw Koot een prachtige plant in pot toe. De bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies bracht dank en hulde namens het bedrijf dat min of meer is een aangesloten trans portbedrijf, waarin de heer Koot een bij zondere en eigen plaats inneemt. Tr. Spies vereerde de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij. Een populaire figuur onder de nieuw- bouwers, de heer W. F. Veneberg, rele veerde verschillende belangrijke werk zaamheden en natuurlijk mocht een ver tegenwoordiger van de tekenkamer niet ontbreken en de chef van deze afdeling, de heer A. F. A. Bongers was de woord voerder, die in een pittige toespraak de jubilaris alle recht deed wedervaren. De laatste spreker, de heer H. J. Schorel, kraaninspecteur, sprak namens de colle ga's van de afdeling Kraanbouw. Zijn toe spraak getuigde van grote waardering voor het werk en de persoon van de jubilaris. De collega's van de afdeling hadden ge meend aan het algemene cadeau nog en kele persoonlijke geschenken vergroot model bril; een model van een loopwiel een kist sigaren en een mand fruit toe te voegen. De roman van Kathleen Winsor ..For ever Amber" werd verfilmd en eenvoudig onder de naam Amber in Nederland vertoond. Don derdagavond geeft Thalia deze rolprent in een speciale voorstelling. Wie de roman kent zal de film ongetwij feld een paar illusies ontnemen. Zij is te enenmale beknopter dan het boek. maar de hoogtepunten in het leven van deze gecom pliceerde vrouw, die onlangs alle spelingen van het lot vasthoudt aan de ene. grote liefde die in haar leven kwam. zijn dank zij het bekwame spel van de sterren tot een boeiend geheel aaneengeregen. Linda Dar nell is er in geslaagd de tragiek van dit vrouwenleven grondig uit te beelden. De ge schiedenis van de uit een adellijk geslacht stammende vrouw, die bij eenvoudige boeren opgevoed, ontvlucht en liefde opvat voor een adellijke avonturier, steeds weerkeer en on danks zijn huwelijk met een vrouw van over zee. diep in zijn hart een plaats heeft voor Amber, is niet het belangwekkendste in deze film. In schitterende kleuren is het ver worden leven aan het hof van Karei II vast gelegd en het geheel is een adembenemend kijkspel geworden, waarin brand en pest. hofgenoegen en gevangenissen, duels en hoofse liefdesverklaringen in bonte rij elkaar afwisselen. De geijkte kartonnen doos. die de leden van de Jeugdpostduivenvereniging „De Kop- vlieger" gebruiken om hun dieren voor de wedvluchten te verzenden, bereikte dit week einde Roermond. De stationchef van de mijnstad was zo vriendelijk de dieren 's morgens om zes uur te lossen bij mooi weer. De eerste duif bereikte met een uursnel heid van 50.1 km. het hok in Velsen-Noord om 9.25,35 uur en de laatste puntenduif kwam te 9.52.31 uur binnen. De uilslag was: 1. J. Bierman 9.25.35 uur; 2. J. Bierman 9.49.32 uur; 3. H. Winkelaar 9.50,4 uur: 4. H. Winke laar 9.52,31 uur. De eerste prijs bestond uit een diploma. Het komende weekeinde wordt de laatste vlucht voor oude duiven van Maastricht af gehouden. Dan zal bovendien de „kampioen oude duiven" bekend worden. Het gaat in deze vlucht tussen Henk Winkelaar met thans 133 punten en Jos. Bierman 114 puften. Kapelaanswisseling in de St. Joseph-parochie Kapelaan J. Voortwist, die enkele jaren de R.K. parochie van St. Joseph diende en daarvoor aalmoezenier was in Indonesië, is door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. I-Iuybers, benoemd tot kapelaan te Bode graven. Kapelaan Voortwist, die onder an dere geestelijk adviseur is van de R.K. Sportvereniging I.E.V. en de toneelvereni ging Opwaarts, zal Donderdagavond in de R.K. meisjesschool afscheid nemen om Vrij dag naar zijn nieuwe parochie te vertrek ken. Diezelfde dag wordt hij opgevolgd door kapelaan S. Schut. Woensdag 23 April Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur weihouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: Feestavond D.G.S. (geen filmvoorstelling). Rex, 20 uur: „Dc gifbeker". Donderdag 24 April Thalia. 20 u.: Speciale voorstelling „Amber". Rex: Zie Woensdag.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5