Zes agendapunten uitgesteld wegens late toezending en onvolledigheid van de stukken OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Engels enthousiasme bij bezoek aan „Duinenbos" Binnen één dag gereed Agenda voor Beverwijk PRUIS -Clowntje Riek RAAD OP „SCHEYBEECK" Castricum Waren we maar zover 4 Feestavond Christelijke Besturenbond V.V.V. geèft wegenkaart uit Castricum voelt niet zo veel voor „veilig verkeer" Katholieke middenstanders in federatie-verband bijeen Voor de kinderen Veertig directrices bekeken Bakkums gesticht grondig Bouwkas-systeem uiteengezet FEUILLETON De fluistercampagne WOENSDAG 23 APRIL 1952 Tijdens de gemeenteraadsvergadering in Beverwijk, die gisteravond onder voorzit terschap van de herbenoemde burgemees ter mr. H. J. J. Seholtens op „Scheybeek" is gehouden, moesten zes agendapunten verdaagd worden als consequentie van en kele opmerkingen en een daaruit voort vloeiend voorstel van de heer Ver horst (K.V.P.). Deze afgevaardigde sprak eigen lijk namens alle raadsleden, toen hij de voorzitter in kennis stelde van het feit dat de stukken met voorstel en toelichting ener zijds veel te laat in het bezit zijn gekomen van de leden, en dat aan de andere kant deze toegezonden papieren een dusdanig onvolledig en onduidelijk karakter droegen, dat het vrijwel onmogelijk zou zijn geweest een zuiver oordeel te vormen omtrent de inhoud. Dit betrof dus een zestal voorstellen, on der meer de beschikbaarstelling van gel den voor schoolradiolessen in de openbare scholen voor gewoon l.o., v.l.o. en b.l.o., de credietverlening voor verbouwing van de toonkamer van het gasbedrijf te Castricum en dat van de wijziging der instructie voor het onderwijzend personeel der openbare lagere scholen. Wethouder Passchier (A.R.) meende, dat de raadsleden wel volkomen georiën teerd waren inzake de verschillende agen dapunten. De oorzaak van de late toezen ding de heer De W e ij e r (K.V.P.) deelde mee, dat alle stukken bij hem Vrij dagmiddag nog niet compleet in portefeuille lagen zei de wethouder niet te kunnen bevroeden, „ofschoon hij de raadsleden wel een mondelinge toelichting zou kun nen geven." Overigens gaf hij de verzeke ring, dat B. en W. de stukken in het ver volg zo rap mogelijk zullen laten rond sturen. Ook de voorzitter vond het beter, gezien de opinie van de raadsleden, de zes punten tot de volgende vergadering te ver dagen. Bij de behandeling van het voorstel in zake aanschaffing van kantoormeubilair ten behoeve van de eerste, derde, vierde en vijfde afdeling der secretarie en van stof fering van enkele vertrekken in „Schey beek", gingen verscheidene stemmen op, vragende of het bedrag niet wat aan de hoge kant was geraamd. Wethouder A 1 b e r d a (P.v.d.A.) gaf hierop ten natwoord, dat het met de finan ciële positie een maand cf vijf geleden heel wat slechter was gesteld dan on het ogen blik. „Tweedens is het mogelijk om de ruim 11.000 in verschillende termijnen af te schrijven. In ieder geval is het wel de gelijk noodzakelijk gebleken een aantal verbeteringen aan te brengen", zo zei de wethouder. „Ik ben kortelings zelf eens gaan kijken." aldus de voorzitter, „en toen heb ik het voorstel behandelingsklaar laten ma ken. Stalen meubelen zullen diverse voor delen afwerpen, onder meer hun verplaats baarheid. grotere brandveiligheid en tevens het betrekkeliik eenvoudige schoonhouden. Wat de stoffering van het raadhuis be treft, enkele jaren geleden is „Scheybeek" zonder meer betrokken en het gaat niet aan aesthetisch gezien althans niet het intérieur in zijn oorspronkelijke staat te laten." De heer De W e ij e r (K.V.P.voegde hieraan toe. dat het gebouw van Sociale Zaken, op het kruispunt Wederhout, Bever wijk werkelijk ontsiert. behoorlijke outillage zal de arbeidsefficiëntie van de ambtenaren zeker ten goede komen." Het voorstel werd zonder stemming aangeno men. De voorzitter gaf vervolgens een korte toelichting oo het voorstel om een crediet van 20.000 te verlenen voor een nieuwe brandalarminstallatie. „Het hoofd van de telefoondienst heeft een aanbieding gedaan in de vorm van een installatie, wel ke waarborgen biedt, die momenteel geheel of gedeeltelijk ontbreken. Op de centrale post kunnen 70 brandweerlieden worden opgebeld en door middel van lichtjes is het mogelijk te controleren of de oproep is ont- Woensdag 23 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Iwo Jima". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: ,JTaust en de Duivel". W. B. Theater: Geen voorstelling. K. S. A. Gebouw. 8 uur: „Kindergeluk". Centrum, 8 uur: Jaarverg. Metaalbew.bond. Kennemer Theater, 8 uur: Concert Bev. Harmonie Kapel. N.H. Ver. geb. Schans, 8 uur: Vaandel uitreiking Leger des Heils. Donderdag 24 April Bioscopen: Geen voorstelling. Luxor Theater, 8 uur: A.B.C.C. film „Le ven van Louis Pasteur". Kennemer Theater, 8 uur: Toneelavond Rederijkerskamer met „Des duivels prenten boek". vangen. In het kort wordt dan meegedeeld waar de spuitgasten moeten zijn. Op het ogenblik dienen wij maar af te wachten wat het resultaat is van een op roep. De zogenaamde gevaarlijke tien mi nuten houden in, dat wij nooit precies we ten hoeveel brandweerlui zich zullen mel den. De ene keer zijn er bij een schoor steenbrandje twintig man en bij een ern stiger geval zullen er misschien maar vijf of tien aanwezig zijn. Zulks is bij de nieuwe installatie uitge sloten, waardoor de veiligheid van huis en haard natuurlijk groter gaat worden." den." Het laatste agendapunt, dat aanleiding gaf tot enige discussie, was het voorstel om hypothecaire geldleningen te garanderen ten behoeve van particuliere woningbouw. Gevaarlijk principieel Mevrouw Allan (V.V.D.) noemde deze voordracht „gevaarlijk principieel". Het is namelijk gebruikelijk dat de bank een ga rantie geeft van niet meer dan ongeveer 67 De gemeente nu heeft de garantie op 85 gesteld. Wethouder Alberda (Arbeid) betoog de, dat het college particuliere bouwers gaarne van advies zal dienen en wanneer er in de toekomst weer verzoeken zullen binnenkomen, zullen deze ongetwijfeld in behandeling worden genomen. „Het col lege helpt alleen Beverwijkers en mensen, die in Beverwijk hun werkkring hebben. De bedoelde hoge garantie van 85 is enkel en alleen een waarborg. Particulieren wor den hierdoor in de gelegenheid gesteld iets te dóen." Wethouder Vessies (K.V.P.) sloot hierbij aan de mededeling, dat de gemeen te voor de volle 100 garant moet zijn als de particulieren niet zelf bouwen. In dit geval is er dus sprake van 15 winst. Daarbij komt nog, dat bij de 85 de Rijks bijdrage is gerekend, zodat na aftrek hier van vrijwel de normale garantie van 67 ontstaat. Wethouder Vessies meldde nog, dat binnenkort een aantal propagandaver- gaderingen belegd zal worden, met de be doeling de bouwspaarkasactie en hiermee de particuliere bouw te stimuleren. De heer Van Dorp (P.v.d.A.) wenste tot slot de burgemeester namens de gehele raad geluk met zijn herbenoeming. ADVERTENTIE Hoofdagent voor IJmuiden Willem Barendszstraat 21 Telefoon 5726 Met het laten zingen van Gezang 132 1 en 3 opende voorzitter J. van Someren van de Christelijke Besturenbond, afdeling Be verwijk, gisteravond in het stampvolle Kennemer Theater de feestavond. In zijn voorwoord behandelde hij een gedeelte uit Mattheus 28, het Paas-Evangelie, waarna hij de leden van het C.N.V. toevoegde, toch geen angst voor wat dan ook te hebben, daar Christus' woord „Vreest niet" ook in deze tijd van toepassing is. Het optreden van de heer J. Chr. Nobel uit Amersfoort was een succes. Op uitste kende wijze vertolkte hij een stuk proza van Anne de Vries over „Ouden van da gen". Na een korte uiteenzetting over de bedoeling van dit werkje, droeg hij een vrij lang gedeelte hieruit voor, dat aller aan dacht vermocht te houden. Zijn mimiek en nabootsing van de diverse typen, voorko mende in genoemd stuk waren uitmuntend. Namens het hoofdbestuur van het C.N.V. werden drie leden van de Christelijke Be sturenbond de gouden insignes opgesneld met uitreiking van de daarbij behorende oorkonden. De heren Schadee van Doorn, Van Duyn en G. Hofman waren de geluk kigen, die voor het voetlicht deze hulde in ontvangst konden nemen. Het verder feestelijke deel van de avond is verzorgd door het kleinkunst-ensemble „De Muzanto's". die met muziek, zang en toneel de aanwezigen tot over twaalven bezig hielden. Voor de pauze hield de heer C. Ouwer- kerk, hoofdbestuurder van het C.N.V. een toespraak, waarin hij de leden van het C. N.V. tot grote plichtsbetrachting opwekte en hen verzocht met „de Böbsl in de hand" en met behulp van het C.N.V. de angst te bestrijden. „Pro Juventute" houdt maandeh'jk? twee maal zitting in Beverwijk Zoals reeds eerder door ons is gemeld, heeft zich in Beverwijk een commissie ge vormd. die zich onder auspiciën van „Pro Juventute" te Haarlem ten doel stelt om het oreventieve werk onder de met ont sporing bedreigde jeugd ten uitvoer te brengen. Over dit werk sprak mejuffrouw C. S. van Ouwenaller, adviseuse van „Pro Ju ventute", in de bovenzaal van 't Centrum. In haar toelichting beschreef zij het pre ventieve werk als „een instituut van man nelijke en vrouwelijke vrijwilligers", die de plaatselijke commissie als toezichthouders terzijde zullen staan met het doel om, door tussenkomst van deze personen, de gezins verhoudingen tussen uuueis en Kinderen weer tot een gezonde basis terug te bren gen. Deze toezichthouders zullen delicaat en met overwicht moeten kunnen optreden, maar zullen zich ook op het juiste moment dienen terug te trekken. Voor raad in gezinsmoeilijkheden kan men zich elke eerste en derde Maandag van de maand van 4 tot 5 en van 7 tot 8 uur wenden tot de ambtenaresse van de kinder wetten, mejuffrouw P. Londema. die dan spreekuur houdt in de Zeewijkschool aan de Romerkerkweg. ADVERTENTIE De Caatricumse „Vereniging voor Vreem delingen Verkeer" heeft een fraai Verzórg de wegenkaart uitgegeven. Niet slechts dat deze kaart de vreemdeling wegwijs maakt in Castricum en in Bakkum, ook het duin gebied tussen Egmond en Wijk aan Zee is in kaart gebracht. Het uitbreidingsplan staat er eveneens op aangetekend en zo krijgt men een overzicht van Castricum zoals het er in de toekomst uit zal zien. Een serie nuttige adressen zoals van dokters, de kerken, postkantoren, politie, brandweer en raadhuis staan op de achter zijde vermeld. Deze wegenkaart is onmis baar voor ieder, die Castricum met een be zoek vereren wil. VERGADERINGEN UITGESTELD Het lag in de bedoeling van het bestuur van de Verenigingsraad Castricum om Woens dagavond (heden) een vergadering te hou den waarop de statuten ter goedkeuring aan de leden voorgelegd zouden worden. Door verschillende omstandigheden is deze bijeenkomst uitgesteld tot Maandag 28 April in hotel De Harmonie. De toneelavond die de R.K. Jongeren Gemeenschap voor Vrijdag in petto had, is eveneens tot latere datum uitgesteld. Ondanks haar activiteit De in 1951 opgerichte Vereniging voor Veilig Verkeer in Castricum heeft Dinsdag avond in hótel De Rustende Jager haar eerste jaarvergadering gehouden. Ondanks de activiteit van deze organisatie is de be langstelling van de zijde der bevolking ervoor maar matig. De voorzitter, burge meester C. F. Smeets, memoreerde dit in zijn openingswoord, waaraan spreker toe voegde dat de vereniging in het komende verenigingsjaar toch alles zal doen om meer bekendheid te krijgen. Van de gelegenheid om de spatborden wit te laten maken is door 160 fietsers gebruik gemaakt. Bracht de secretaris, de heer J. Middelhof!, dit in zijn jaarverslag naar voren, van de rijwielkeuring is in het geheel geen gebruik gemaakt, en beide acties leverden geen enkel lid op. Het aan tal leden bedraagt momenteel 66. Bij de N.S. heeft men aangedrongen op verbete ring van de spoorwegovergang-verlichting, welke inmiddels door de N.S. is aange bracht. Ook het jaarverslag van de secre taris getuigde van weinig medewerking van het publiek. Dat van de penning meester, de heer J. Bodewes was echter in majeur daar de kas na aftrek van f 50. voor de A.N.W.B., een batig saldo van f 84.25 aantoonde. Van het bestuur was de tweede voorzitter, de heer R. C. v. d. Bosch, aftredend, evenals mej. A. Borst. Daar beiden zich niet herkiesbaar stelden, voor zag men in de vacatures door de benoe ming van de heren A. J. Verbaan en P. Borst. De statuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld. In de rondvraag bracht de heer P. Borst het éénrichtingsverkeer in de Bakkummer- straat ter sprake. Met ingang van 15 Mei zal het snelverkeer naar zee door do Poel- venstraat geleid worden, en maar het in zicht van de heer Borst is deze straat te smal wat, gezien het grote aantal kinderen, ongelukken ten gevolge zal hebben. Naar de voorzitter mededeelde houdt het be stuur deze zaak in hot oog. In zijn slot woord sprak de voorzitter de wens uit dat de Castricumse bevolking voor het streven van de vereniging naar veiliger verkeer, meer inzicht zou tonen. De Federatie „ICennemerland" van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, or ganiseerde Dinsdagavond in zaal Roozen- daal tot besluit van het winterseizoen een feestavond voor alle leden met hun dames en afdelingen van de Katholieke Jongeren Middenstandvereniging in Kennemerland. Het openingswoord nam de voorzitter van de federatie, de heer J. Commandeur uit Limmen, voor ziin rekening, waarin hij een speciaal woord van wolkom richtte tot de ere-voorzitter de heer P. J. Oud uit Beverwijk. Rector Brands, in vele afde lingen een bekend soreker, heeft on deze biieenkomst een rede gehouden met als ondm-werp: Kinderen worden grote men sen. Uitvoerig behandelde hij de ontw'k- kelinig van het kind tot geestelijke zelf standigheid. Het officiële deel was hier mede ten einde. Een toneelgroenje onder leiding van Theo Wede bracht enkele sketches voor het voetlicht en tot besluit van de avond volgde een gezellig bel on nvziek van het accordeon-duo P-antjes-Huiberts. In de nauze werd een verloting gehou den ten bate van Santos. Po feestavond is biigewoond doe leden uit Beverwijk, Cas tricum. Velsen, Efe^mskerk. TJmmen, Aker sloot, Uitgeest en Wijk aan Zee. ADVERTENTIE Het was etenstijd. Tante Liezebertlia had de tafel gedekt en bracht de senaten omnen. Ze hadden allemaal flink trek, en het rook zo lekker. Toen tante Liezebertlia was gaan zitten, konden ze beginnen. Maar toen ze hun vorken al in de hand hadden, keek Bunkie opeens verbaasd rond. „Waar is Oepoetie?" Hé.... ja, warempelOepoetie zat niet aan tafel! Dat hadden ze zo gauw niet eens gemerkt. „Ja, waar zit Oepoetie?", vroeg uom Tripje. Ze keken elkaar aan. Daarstraks was hij nog op zijn kamertje, maar hij zou toch wel gehoord hebben, dat men aan tafel ging. Waar bleef hij nu? Bunkie slond op en opende de kamerdeur. „Oepoetie!", riep hij. „Eten!" Maar er kwam geen antwoord. „Kom, wat is dat nu", zei oom Tripje. „Hij moet zorgen aan tafel te zijn, als we gaan eten!" Koningin Elizabeth van Engeland heeft Maandag, op haar zesentwintigste verjaardag, als kolonel van de Grenadier Guards" te Windsor Castle de parade afgenomen. De foto geeft een beeld tijdens de inspectie der Guards, ivaaraan door 600 officieren en manschappen werd deelgenomen. 99 99 Een groep enthousiaste directrices van Engelse tehuizen voor geestes zieken heeft Maandag door de zonnige paviljoens van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbos" gewandeld veertig vooraanstaande vrouwen uit de krankzinnigenverpleging op de Britse eilanden brachten als onder deel van een tour door Nederland een bezoek aan deze Bakkumse in richting. En daarbij viel uit de reacties van deze vrouwen op te maken, dat Nederland in deskundige buitenlandse ogen een prachtig figuur slaat wat de verzorging zijner minder-bedeelden betreft. De opzet der pavil joens en de gevolgde therapie droegen de volledige bewondering van deze veertig directrices weg en het simpele feit, dat een verpleegde een zwakkere zuster hielp en verzorgde ontlokte diverse positieve commen taren aan deze zeer critisch ingestelde groep. Onder leiding van de geneesheer-direc teur der Bakkumse inrichting, dr. P. E. M. Teenstra, die met haar 1000 bedden in ver gelijking tot vele Engelse „hospitals" als middelmatig-groot wordt beschouwd, is dit bezoek uitgegroeid tot een diepgaande uit wisseling van ideeën, waarbij het verple gend personeel en de doktoren van hun ervaringen vertelden en de Engelse gasten zich meermalen verbaasden ovër de open hartigheid rond de Nederlandse krankzin nigen zorg. Voor de excursie begon heeft dr. Teenstra het een en ander verleid over de opleiding van de jonge verpleegsters in „Duinenbos", waarmee hij een beeld ontrolde van de verpleegstersscholing van het „Zwarte kruis" in het algemeen. Hij deelde mee, hoe de aankomende ver pleegster allereerst op haar gemak wordt gesteld, zodra ze de inrichting, die haar een levensroeping kan meegeven, betreedt hoe elke leerlinge zelfs in Castricum per taxi van het station wordt gehaald en hoe zuiver-gezien het prettige persoonlijke contact tussen leiding en verpleegster-in- spe wordt opgevat Er is belangstelling voor in N oordholland Tot de gemeenten die toegetreden zijn tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten behoort ook Castricum. De belangstelling voor deze bouwkas is van de zijde der bevolking groot, wat opnieuw gebleken is op de bijeenkomst, die de plaatselijke commissie Maandagavond in hötel De Harmonie organiseerde. Voor een behoorlijk bezette zaal gaf de inspecteur van het hoofdrayon West, de heer R. RR. Karsten uit Assen een uiteen zetting, waarin hij aantoonde hoe het bezit van een eigen woning binnen het bereik van bijna iedereen is gekomen. Spreker memoreerde het spaarsysteem en het ver strekken van leningen onder hypothecair verband en zette de mogelijkheden en werkwijze van deze „bouwkas" uiteen. Na de pauze had spreker ta! van vragen te beantwoorden, die door de aanwezigen werden gesteld. Burgemeester C. F. Smeets, voorzitter van de plaatselijke commissie, bracht aan het einde van de avond zijn dank over aan de spreker voor zijn duidelijke uiteen zetting en uitte de wens dat velen tot de bouwkas zullen toetreden. Gezien de grote animo, kan men hiervan reeds bij voorbaat verzekerd zijn. ADVERTENTIE De eerste principes van de psychiatrie en hygiëne worden haar in een dagelijkse cursus gedurende drie maanden bij ge bracht, waarna een examen volgt, dat recht geeft op verder studie voor het diploma. De officiële staatsopleiding duurt drie jaar en dan wordt er uiteraard veel werk ge maakt van de vakken, die dit mooie beroep vraagt: op 21-jarige leeftijd kan de leer linge zich het diploma van het „Zwarte kruis" eigen hebben gemaakt. Een vier a vijfhonderd nieuwe patiënten per jaar is de opnemingsmogelijkheid van de Bakkumse inrichting, patiënten, die te onderscheiden zijn in gestichtspatiënten en sanatoriumpatiënten. Zij zijn, wat Bakkum betreft, afkomstig uit .Amsterdam en de kop van Noordholland voor de rest van de provincie zorgt het Provinciaal Zieken huis in Santpoort. De grote vrijheid der patiënten komt onder meer tot uiting in de dagelijkse be zoekuren en de doorlopende bezoekmoge- lijkheden op de Zondagen, in de wandel clubs en de diverse ontspanningsvereni gingen (denk maar eens aan de prestaties van de wandelclub in de Vierdaagse), ter wijl daarmee bovendien de arbeids- en ont spanningstherapie ten zeerste gebaat zijn. Met deze verschillende facetten van de verpleging, die het woord verpleging hiel en daar haast wat te schril doet klinken, hebber, de Engelsen gisteren terdege ken nis kunnen maken: in de middaguren heb ben zij onder meer een geslaagde volks dans- en kamermuziekdemonstratie kun nen bijwonen, waaruit de hoge graad van perfectie der diverse clubs ten volle bleek. Wat miss K. Gander, de „matron" van het Park Prewett Hospital in Basingstroke (Hampshire) het meest van alles is opge vallen? Die heerlijke grote ramen. De zon. De vrijheid. „Ik wou, dat wij zover waren", verzucht te ze na afloop. Weekoverzicht IJselmeervisserij Ondanks het bijzonder gunstige weer van de afgelopen week waren de resultaten voor de kuilvisserij onbevredigend. De vangsten per vaartuig varieerden van 20 tot 50 pond per dag, bij hoge uitzondering 100 pond per dag. De vangst aan nest was deze eerste week tamelijk goed. Per vaartuig van 4 tot 50 bak per dag. De noteringen voor de kuil- paling waren niet bijzonder hoog. Er viel een kleine daling in de noteringen te constateren. De eerste dag noteerde de kuilpaling per pond van f 0,85 tot f 0.93. Later liep ze weer terug tot f 0,74 gemiddeld, terwijl Zaterdag de prijs weer iets omhoog liep tot ongeveer f 0.85 per pond. De resultaten van de lijnaalvissers waren deze week heel goed. De vangsten varieer den hier per vaartuig van 70 tot 250 pond per dag. Het verschil in prijs was hier wel zeer groot. In het begin der week noteerde de lijnpaling ongeveer f 1.50 per pond, terwijl ze later terugliep tot ongeveer f 0,90 per pond. Fuikpaling werd slechts weinig aangevoerd. De vangsten waren per vaartuig van 70 tot 150 pond. Noteringen per pond van f 0,67 tot f 0,96. door Andreiv Mackenzie Vertaald uit het Engels 23) Ik vind het hier héérlijk!, riep Judith uit. Zij keek eens door de eetzaal. Bijna alle vrouwen waren in avondkleding. Kellners liepen bedrijvig en discreet tussen de tal loze tafeltjes door. De grote ramen boden een prachtig uitzicht op de zee welke zacht glinsterde in de maneschijn. De maaltijd was gevorderd tot de siga retten en koffie. Judith, haar gevoelens vergetend, meende dat het leven nergens beter kon zijn. Zelfs Brannigan voelde zich hoogst tevreden. Mag ik u even storen? De manager van het hotel stond bij hun tafeltje. Hij had een telegram in zijn hand. Misschien wil mijnheer het in mijn kantoor lezen? Men zei mij, dat het een hoogst belangrijk telegram was. Judith kreeg plotseling het gevoel dat er slecht nieuws in stond. Zij kreeg een angstige uitdrukking en greep Bobs havl. Ik lees het hier wel, zei Brannigan. Hij keek bezorgd. Terwijl hij het telegram las veranderde de uitdrukking van zijn ge zicht niet, maar zijn vingers klemden zich vaster om het papier. Komt van Scotland Yard, zei Bran nigan met vlakke stem. De „Golden Boy" is zo juist Algiers binnengelopen. Lady Adèle is vannacht over boord geval len. Judith kon haar emoties niet onder drukken. Zij slaakte een kreet en huiverde alsof een koude wind plotseling door de eetzaal woei. HOOFDSTUK IX. Brannigan keerde ogenblikkelijk naar Londen terug. Zijn eerste reactie was ge weest, naar Algiers te vliegen, maar daar de vrouw dood was, leek het hem bij nader inzien beter te pogen, de grote onbekende er van te weerhouden opnieuw toe te slaan, en dat kon hij in Algiers onmogelijk doen. De Algerijnse politie werd verzocht, alle passagiers van het jacht en de leden van de bemanning te ondervragen en ten spoedig ste afschriften van de verhoren per lucht post naar Londen te sturen. De regen plensde neer toen de robuste hoofdinspecteur van de kant van het Em bankment Scotland Yard binnentrad. Lon den leek hem somber en grijs na de bran dende zon van de Middellandse Zee, maar tevens veel massiever en indrukwekkender dan hét land, dat hij zojuist verlaten had. Hier weet je ten minste precies waar je aan toe bent, zei Brannigan tot zichzelf. Als Simpkins wérkelijk naar Engeland is teruggekeerd, kruis ik liever hier de de gens met hem dan in Frankrijk. Brannigan maakte zichzelf niets wijs wat zijn taak belrof. Toen het groepje mensen dat gedurig bedreigd was geworden, zich verspreid had, had hij gehoopt dat zij vei lig zouden zijn. Nu wist hij echter, dat het gevaar hen zou blijven achtervolgen. Sir Dudley Chalmers, de commissaris van politie voor Loudens Centrum, wachtte op Brannigan. Hij was een lange, enigszins melancholieke man, die zelden een glim lach om zijn lippen liet spelen en steeds het mensdom beschouwde uit een pessi mistische hoek. Vóór hem op zijn bureau lag een geweldig dik dossier. Gaat u zitten inspecetur, zei hij tot Brannigan. Ik heb steeds uw rapporten nauwkeurig gelezen, sinds wij u verzoch ten een onderzoek in te stellen naar de dood van Lord Templeham. Wat u schrijft is wel erg interessant en ingenieus, maar is het niet ietwat vergezocht? Vindt u dat zelf feitelijk óók niet? De commissaris keek Brannigan door dringend aan. Hij verbaasde zich er altoos over, dat Brannigan zo nu en dan zulke eigenaardige theorieën naar voren bracht. Geenszins, Sir. U bent nogal obstinaat, inspecteur. Templeham zou best een gewone inzinking gehad kunnen hebben, en die vrouw was waarschijnlijk neurotisch. Toen zij zich ervan bewust werd, dat zij haar schoon heid aan het verliezen was, sprong zij over boord. De mogelijkheid blijft echter natuurlijk bestaan, dat zij overboord gegooid werd. Haar neef Terence Cavendish verliet te Suez het jacht en ging naar Caïro. Dat plaatst hem buiten iedere verdenking. Daar ben ik nog niet zo zeker van. Waarom? U zult toch gemakkelijk inzien, Sir, dat als hij de hand heeft gehad in de dood van zijn tante, hij niet aan boord kón zijn toen zij verdween? U weet hoe ik over deze zaak denk: het is een geraffineerde fluis- tercamnagne. Lord Templeham werd er door tot zijn wanhoopsdaad gedreven en daarna moest die vrouw als slachtoffer vallen. Cavendish is een losbol, daar ben ik heilig van overtuigd. Hij wilde in het bezit komen van de millioenen van zijn tante. Simpkins, ten minste de man, die aan de touwtjes trekt, ontmoette hem in Monte Carlo. Zij besloten toen het zelf vertrouwen van de vrouw te ondermijnen. Zodra zij de overtuiging zou krijgen, dat zij niet meer de schoonheid had, die zij meende te bezitten, zou haar levensdoel verdwenen zijn. Ik begrijp wel, dat dit nogal vergezocht lijkt. Brannigan merk te de sceptische blik van de commissaris duidelijk op maar er zijn nu eenmaal zulke mensen. Toen alles in kannen en kruiken was, kon Cavendish van boord gaan. Er waren slechts twee passagiers, de heer en mevrouw H. K. van Dyke uit New York, ging .de commissaris verder. Ik heb navraag naar hen laten doen in Ame rika en het kantoor van de Bank hier in Londen van Dyke is bankier, zoals je wel weet heeft verzekerd, dat hun re putatie boven iedere twijfel verheven is. Zij zijn beide niet al te jong meer en ver der schatrijk. Zij kunnen dus wel buiten beschouwing blijven. De bemanning be stond uit 15 koppen. U kunt hun verkla ringen lezen, ik heb de papieren net ont vangen en nog geen tijd gehad ze zorg vuldig te bestuderen. Cavendish vliegt ove rigens morgen terug. U wilt hem zeker wel spreken? Ongetwijfeld. Sir Dudley zuchtte. En dan hebben we nog uw theorie over de terugkeer van Simpkins. Als ik erg openhartig mag zijn, ik geloof het niet. Een man, die midden in de Atlantische Oceaan valt, keert niet zo maar plotseling terug. De kans is zéker niet groter dan een op honderd geweest, dat hij werd opgepikt. In het koude water heeft hij het midden in de winter zeker niet lang kunnen uit houden. Ongetwijfeld, Sir. Maar vergeet u niet, dat het hevig mistte. Ik heb zo het ver moeden, dat hij in de nabijheid van de vis gronden overboord verdween. En dan kan hij best aan boord zijn genomen door een visser, die op het schieten was afgekomen. Dat zouden we kunnen laten nagaan". Ik zal mij in verbinding stellen met Spanje en Frankrijk. Het zal natuurlijk wel enige weken duren voordat wij ant woord krijgen, maar intussen ga ik door volgens de hypothese, dat Simpkins nog steeds leeft. Het zou mij in het geheel niet verbazen, als hij nu al in Engeland zou zijn. En als dat juist is, kunnen we alleen maar de hand op hem leggen door de men sen, die door hem worden bedreigd, nauw keurig te observeren. Hij is zó geraffineerd in de kunst van het vermommen, dat we hem niet op de normale wijze kunnen op sporen. De commissaris keek nog steeds sceptisch, maar hij kende Brannigan lang zamerhand goed genoeg om hem geheel de vrije teugel te laten, als hij een bepaalde ingeving had. Ik kan mij wèl in uw gedachtengang verplaatsen, inspecteur. Het is altijd moge lijk, dat u het bij het rechte einde hebt. En ik kan zelfs uw veronderstelling, dat professor Porter in gevaar verkeert, onder schrijven. Toen ik uw rapport hierover uit Monte Carlo ontving, ging ik er zelf mee naar de minister van Binnenlandse Zaken. Do premier ontving het nog dezelfde avond. De professor mag niets overkomen. Het is feitelijk eigenaardig, dat het wel en wee van ons industrieel herstel afhangt van één man, maar dat is nu eenmaal een feit. Een aantal mensen van de &p&£>£-Je Afdeling volgt zijn gangen in Torquay pre cies. Hij ziet er overigens al weer wat be ter uit. Ik geloof dan ook niet, dat het voor u noodzakelijk zal zijn naar Torquay te gaan. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6