Omstreeks 1953 heeft IJmuiden een juweel van een nieuwe huishoudschool Noorse walvisvaarder lost en dokt in N ederland r Visserij-varia Agenda voor Velsen Westfriese folklore in IJmuiden Uniformen voor visserij-scholieren wachten op duizend gulden Brieven van -lezers „Geen ontspanningslectuur in openbare leeszaal" Modern gebouw maakt einde aan de „lessen hier en daar" Santpoort Heetnskerk Veiligheid bij Hoogovens Tankschip in Kinderdijk te water geiaten Kijk Uit wint eerste promotiewedstrijd Onderwijzers op de planken E. de Kat exposeert bij „Felison" Adres van bibliotheekhouders aan de raad Zeventienduizend ton door de IJmuidense sluis „Odin" turnde DONDERDAG 24 APRIL 1952 r~ Velsens nieuwe huishoudschool gaat werkelijkheid worden. In hoogste instantie zün de plannen goedgekeurd en wanneer nog in deze maand het bestek gereed komt, kan eind Mei de aanbesteding worden verwacht, zo deelde men ons van gemeentewege mede. De hoofdvleugel van de nieuwe „Mevrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga- Elias-school" komt te staan loodrecht op de Troelstrawcg-De Noostraat. Links van de hoofdingang, die in het midden is, zijn kamers voor directrice, ad ministratief en onderwijzend personeel. Rechts van de hal is een slaapkamer, speciaal bedoeld om de leerlingen inrich ting en onderhoud van een slaapvertrek te leren, twee theorie- lokalen en een naai- lokaal. In de Oost-Westvleugel, dus parallel aan de De Noostraat komen een strijklokaal, droogkamer en werkruimte, huishoud- en waslokaal en een keuken plus eetkamer. Deze vertrekken zijn speciaal op het Noor den gericht, gezien de „warme werkjes" die er verricht moeten worden. Aan het eind van de gang komen een paar douche-gelegenheden. De „kapstok ken aan de muur" zijn de enige objecten die schools aandoen. Recht tegenover de reeds genoemde in gang in de hoofdvleugel heeft de concierge zijn domein, naast het trappenhuis. Aan de Oostmuur komen een aantal toiletten, garderobe en berghok. Tussen deze beide laatste is van de achterzijde af gelegen heid het gebouw te betreden. De Noord-Zuid verlopende gevel is in twee verdiepingen opgetrokken. Daar zijn ondergebracht een tekenlokaal, een zolder, twee theorie- en drie naailokalen, toilet ten, magazijn en bergruimte. Uitbreiding mogelijk In de richting Oost-West kan in de toe komst. boven de vaklokalen een verdieping worden gebouwd. Onder het gehele gebouw door wordt een kelderruimte aangebracht, die behalve als „voorraadschuur", dient voor de verwarmingsinstallatie. De apparatuur van de centrale verwar ming bestaat namelijk uit twee delen, één deel blijft zomer en winter in gebruik, op dat ook in het warme jaargetijde de aspi rant-huisvrouwen beschikking zullen heb ben over koud en warm water. Dit zijn in grote trekken de bouwplan nen. Wanneer men met de bouw zover is gevorderd, dat er aan „binnenwerk" kan worden gedacht, zullen er ongetwijfeld nieuwe snufjes worden toegepast, die het besturen van de schoolhuishouding van de huishoudschool zullen vergemakkelijken. Het buitengedeelte van het complex zal Wedstrijd tijdens drie „veiligheidsdagen" De Hoogoven-veiligheidsdagen zullen dit jaar worden gehouden op 29. 30 en 31 Mei. In tegenstelling tot andere jaren zal er dit keer geen onderlinge wedstrijd tussen de verschillende fabrieken worden gehouden, maar iedere afdeling zal zelfstandig een wedstrijd organiseren, in eigen kring dus. De prijzen zijn ook niet in de vorm van een lauwerkrans of médaille uitgeloofd, maar het wordt nu een persoonlijke be loning voor iedere deelnemer van de win nende groep. Het aantal te behalen prijzen zal ongeveer een vijftiende zijn van het totale aantal werkers van een fabrieksafde- ling en de maximum grootte van de groep wordt bepaald door de afdelingschef. Het aantal groepen is echter onbeperkt. De jury zal benoemd worden uit leden van de veiligheidscommissie van de af deling. De wedstrijd zal bestaan uit het maken van propaganda voor de veiligheid in het algemeen en in het bijzonder zal worden gewezen op de gevaren die onvermijdelijk aan de betrokken afdeling zijn verbonden. Nader wordt bekend gemaakt dat, in tegenstelling mét het 'u „Samen" opgeno men bericht, familiebezoek niet zal worden toegestaan. Voor rekening van de „Caltex Oceanic Ltd." te N"w York werd van een der hel lingen van de werf van L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw N.V. te Kin derdijk te water gelaten het dubbelschroef motortankschip „Caltex Rupat". Het schip is 80 meter lang en circa 14 meter breed. De inhoud van de tanks be draagt 3780 kubieke meter. Het laadver mogen is 3030 ton bij een dood gewicht tonnage van 3100 ton. De hoofdmotoren van het tankschip zijn twee vijfcylinder Diesel-motoren van elk 750 pk en de hulpmotoren zijn twee vier- cylinder Dieselmotoren ieder van 200 pk. De 'dienstsnelheid van de „Caltex Rupat" zal 10.5 mijl zijn. Donderdag 24 April. Thalia, 20 u.: Speciale voorstelling „Amber" Rex: Zie Woensdag. Patronaatsgebouw, 20 uur: Operaconcert Velser Dameskoor en IJmuidens Man nenkoor. Vrijdag 25 April. Raadhuis, 10.30-11.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Nutsbibliotheek: van 19-21.30 uur geopend. Thalia, 20 uur: „Kinderogen". Rex, 20 uur: „Iwo Jirna". voor een groot deel tot gazon worden ge maakt. Aan de uiterste Westkant van het terrein komt een betegelde „speelplaats" en een overdekte rijwielbewaarplaats. Dit gedeelte grenst dan aan de inmiddels door getrokken, maar nog doodlopende Heide- straat. Aan de Oostzijde van het terrein en dus aan de achterzijde van de hoofdvleugel is een nieuwe straat geprojecteerd, die de scheiding vormt tussen de terreinen van de Nijverheids- en van de Huishoudschool. Zo zal dan waarschijnlijk nog dit jaar, althans begin 1953 een einde komen aan de „verbrokkelde lesgeverij", die als gevolg van het ruimte- en comfortlekort in de school aan de Casembrootstraat mejuf frouw M. Bregman en haar staf menigmaal met de handen in het haar heeft doen zitten. In haar clublokaal ontmoette de IJmuider schaakclub Kijk Uit de vereniging Schaak- lust uit Andijk in een promotiewedstrijd om een plaats in de eerste klasse van de Noord hollandse Schaakbond. Kijk Uit won met 7—3. Gordijn aan het eerste bord kreeg het hard te verduren en verloor door tijdover- schrijding. P. Lanser meende door een stuk offer voldoende overwicht te hebben, maar tijdnood speelde ook hem parten en uiteinde lijk moest hij opgeven. G. L. de Haas profi teerde van een foutje in de opening van zijn tegenstander en remise was het resultaat. Hendrikse speelde zeer voorzichtig en ook hier werd het remise. Visser daarentegen haalde de volle huit binnen. Stals besloot de partij met een torenoffer en won onbedreigd. Kraaienoord speelde een positiepartij, waar in al gauw de grote stukken van het bord verdwenen en er een gewonnen eindspel overbleef voor de Kijk Uit-man. A. Xistema- ker kwam door zijn grotere routine spoedig m het voordeel en won gemakkelijk. P. de Boer verraste zijn tegenstander en won de kwaliteit en daarmee de partij. Plugboer tenslotte zegevierde doordat zijn tegenstan der in het eindspel een fout maakte. De tweede promotiewedstrijd van Kijk Uit gaat tegen H. W. P. uit Haarlem en wordt Donderdag 1 Mei in de Spaarnestad gespeeld. Op Vrijdag 25 April in de Weyman te Santpoort en op Zaterdag 26 April in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost zul len de jaarlijkse propaganda-feestavonden worden gehouden van Volksonderwijs en de Nederlandse Onderwijzersvereniging. Medewerking zal worden verleend door de onderwijzers-toneelvereniging „Kenne- merland", die het blijspel van Molière in drie bedrijven „George Daudin of de be drogen echtgenoot" zal opvoeren. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN GEBOREN: J. A. W. Dekker—de Boer. z„ IJsselstraat 23. IJmuiden; C. Beijerden Duik. z., J. Kostelijklaan 14. Velsen: J M. van TiggelenGomes, d.. Hcirweg 23. Vel- sen-N.: M. van KanDijkhuizen, z„ Rem- brandtlaan 1. IJmuiden-O.: K. van der Vlis Broek, z., Conradstraat 23. IJmuiden; M. LeeuwSchol, d., Wolframstraat 1, IJmuiden. OVERLEDEN: N. Koster. 84 j.. weduwe van C. Kruiten. Kanaalstraat 236, IJmuiden; J. Plug, 76 j.. echtgenoot van J. A. van Duin, Havenkade 33, IJmuiden: C. Bus. 30 j., echt genoot van C. C. Eggermont. Tuindersstraat 55, IJmuiden-O. Ewout de Kat komt, naar wij vernemen Zaterdag 3 Mei bij de vereniging „Felison" exposeren in haar zaal aan de Heidesfraat. De Kat zal een aantal schilderijen ex poseren. Jan Vrijhof-tournooi begint Dinsdag De lopende competities en wedstrijden van D.C.IJ. worden a.s.NDinsdag even opzij gezet, om een aanvang te maken met het Jan Vrijhof-tournooi. Leden en genodigden komen in kwartet ten tegen elkaar uit In een vlugtournooi. Voor de winnaar is als wisselprijs een „Vrijhof-klok" beschikbaar, die twee maal achtereenvolgens moet worden gewonnen of drie keer in totaal. Spoorboom woei op melkauto De sterke Zuidwestenwind heeft zowel de overwegwachter aan de Wijkerstraat- weg als de chauffeur van een passerende melkauto uit Santpoort parten gespeeld: terwijl de overwegwachter op het punt stond de bomen neer te draaien, werd de Zuidelijke boom door de sterke wind ge pakt en dichtgedrukt. De wachter hield het zaakje niet meer, met het gevolg, dat de boom een melkauto trof en twee bussen met tachtig liter kostelijke zuivel ter aarde wierp. De auto werd licht beschadigd en de boom raakte ontwricht, zodat de politie enige tijd heeft moeten posten. En de scha de is voor de N. S., al is er geen sprake van schuld. Beslissingswedstrijd SVIJ 2TZB om het kampioenschap Zoals te verwachten was zijn de beide elftallen van S.V.IJ. en T.Z.B. gelijk ge ëindigd, waardoor een beslissingswedstrijd voor het kampioenschap noodzakelijk is geworden. Deze wedstrijd is vastgesteld voor a.s. Zondag en wordt om 12 uur gespeeld op het Bloemendaal-terrein. Doordat alle S.V.IJ.-elftallen nu zijn uitgespeeld is te verwachten dat een groot aantal S.V.IJ.- spelers de wedstrijd zal bijwonen. R.K. collectanten-college koos nieuwe voorzitter In een tussentijdse vergadering die het collectanten-college van de R.K. parochie „St Joseph" in de meisjesschool aan de Corverslaan heeft gehouden, is een nieuwe voorzitter gekozen. De heer P. Commandeur stelde zich niet herkiesbaar; in diens plaats werd de heer P. W. van Amersfoort als voorzitter be noemd. De voordeur in de achterdeur uit De chauffeur van een vrachtauto, die stenen moest lossen voor een in aanbouw zijnd huis aan de Middenduinerweg te Santpoort, had de helft van zijn vracht te bestemder plaatse gedeponeerd en wilde de wagen omkeren, teneinde ook de andere helft te lossen. Daarbij ramde hij een sta pel raamkozijnen, waarvan er zeven ver nield werden. De heren J. P. Keuter en A. Langkem- per hebben in opdracht van de in Velsen gevestigde en erkende leesbibliotheekhou ders een brief tot de raad van Velsen ge richt, waarin zij tot uiting brengen dat zij met belangstelling kennis genomen hebben van het voorstel tot oprichting van een openbare leeszaal en bibliotheek met de pendances. in Santpoort en Velsen-Noord. De boekhandelaren hebben de grootste waardering voor de wijze waarop de raad tegemoet wil komen aan het culturele stre ven, zoals dit in de laatste tijd in Velsen zich uit, maar zij voelen zich gedrongen de raad te wijzen op het feit, dat de financiële situatie van de door de overheid gesubsi dieerde openbare leeszalen en bibliotheken verre van rooskleurig en zelfs verontrus tend is en dat de jaarverslagen over 1950 ernstige tekorten melden, die in sommige grote steden in de vele duizenden guldens lopen. Om de zaken dan nog enigszins rendabel te maken gaat men er in deze plaatsen toe over een gedeelte van de kostbare subsidie gelden te besteden voor aankoop van lichte ontspanningslectuur als detective- en wild west-romans, zo zeggen deze Velsenaren. En zij schrijven verder dat deze openbare instelling daardoor niet meer aan het doel beantwoordt. Het moet toch allereerst de bedoeling zijn de betere leciuur onder het bereik te brengen van hen, die financieel niet bij machte zijn zich een goed boek aan te schaffen. In de tweede plaats worden de particu liere bibliotheekhouders hierdoor ernstig benadeeld. De in Velsen gevestigde bibliotheekhou ders kunnen aan de vraag van het publiek naar ontspanningslectuur voldoen, zonder dat hiervoor belastinggelden besteed be hoeven te worden. Integendeel, zo merken zij op, zij betalen belasting over hun om zetten. De adressanten verzoeken nu de raad te willen voorkomen dat ook in Velsen open bare gelden zouden worden misbruikt en anderzijds de winkel-bibliotheken ernstig in hun belangen zouden worden geschaad. De gemeentelijke overheid zou voorts een oneerlijke concurrentie in de hand gaan werken, doordat bij elke uitlening die de openbare bibliotheek doet, een bedrag van 0.25 tot 1.per uitlening wordt bijge- De „Oud-Westfriese dansgroep" uit Wijdenes, die op Koninginnedag op het gazon van het Koningsplein in IJmuiden optreedt, zal de volgende dansen uit voeren: Boerendans, Schotse wals, Slaap muts, Dubbele blaadjes, Duitse polka. Hiermede worden twintig minuten „vol" gemaakt. Het tweede optreden bestaat uit: Donder in 't hooi, Warder Schots, Naar de markt. Het ensemble besluit met: Spaanse dans, de Molen, Mazurka, Valeta en Grof- kop. Behalve „de Molen" en „naar de markt" zijn het alle dansen, die in oude tijden op ieder Westfries feest door oud en jong werden gedanst. De „Grofkop" is een rondedans, die men tijdens de boerenkermis uitvoerde. De „Warder Schots" heeft de groep pas on langs ingestudeerd. Deze dans bestaat uit vier delen en is afkomstig uit het West- friese dorpje Warder. Zo men weet bestaat de kleding van de heren-dansers uit een zwart pak en zijden pet. De dames treden op in een lange zij den jurk, „zaaien kleidje" in het West fries, waarbij als hoofdtooi het gouden oorijzer met de kanten kap gedragen wordt. Op de foto ziet men een deel van de gioep, zoals deze op een folkloristische boerenbruiloft in Laren optrad. De gelden nu uitgegeven voor ont spanningslectuur zijn eigenlijk bestemd voor studieboeken, reisverhalen en derge lijke, zeggen de adressanten. Mocht de raad nochtans overgaan tot het oprichten van een O. L. B., dan zouden de bibliotheek houders in de subsidievoorwaarden gaarne bepalingen zien opgenomen, waardoor het onmogelijk wordt dat het terrein van de ontspanningslectuur door de openbare lees zaal en bibliotheek wordt betreden. De grote drijvende traanfabriek „Sir James Clark Ross", een Noorse walvisvaar der van ruim 17.000 ton uit Sandcfjord, gleed gisteren rond het middaguur achter de „Nestor" langzaam de Noordersluis te IJmuiden binnen. Bijna gelijktijdig met zijn Nederlandse collega „Willem Bareiulzs" is de Noor na een jacht van zes maanden in het Zuidpoolgebied in de Europese wateren teruggekeerd met 10.000 barrels traan in de tank. Vrijdag en Zaterdag is de lading in Vlaardingen gelost en daarna stoomde de „Sir James Clark Ross" op naar Amster dam, waar hij, evenals verleden jaar, in hel dok van de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij. voor twee maanden in survey gaat. De witte bovenbouw stak wel sterk af tegen de roestige, grijs-uitgeslagen romp. De Noor heeft zijn traan laten lossen bij de N.V. Nieuwe Matex in Vlaardingen, een tankinstallatie, die dienst doet als veem. Van hieruit zal de olie naar de diverse afnemers worden vervoerd. In Noorwegen bestaat nergens een dergelijke opslagge legenheid. Vóór de oorlog reeds is de „Sir James Clark Ross" van de rederij Rasmus sen in Vlaardingen geweest om te lossen. Maandagmorgen om halftien vertrok de Noor met bestemming Amsterdam en in het tijdsbestek van twee dagen heeft de Koningin Juliana en Prins Bernard poseren in gala-toilet, alvorens aan te zitten aan een hun aangeboden diner in San Francisco Wie zich herinnert, hoe de leerlingen van de IJmuidense visseryschool vóór de oor log in donkerblauw uniform liepen, zal zich wel eens hebben afgevraagd waarom deze traditie na de bevrijding niet is voortgezet. Onlangs is echter een commissie gevormd, waarin zitting hebben de heren J. G. Kerk- hoff, C. M. Tuntler en E.' de Groot, welke de mogelijkheid onderzoekt voor de weder- aanschaf van een vijftiental uniformen. Zij is daarbij gestuit op een probleem: er is ongeveer duizend gulden tekort. In 1941 verboden de bezetters het dragen van de uniformen. De vijfhonderdzeventig gulden in de reservepot werden door de penningmeester, de heer Kerkhoff, al die jaren zorgvuldig bewaard om er de jongens mettertijd weer netjes mee in het pak te Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw blad van de hand van de heer F. P. Schellings, Kennemerlaan 31, waarin deze zijn verontwaardiging uit over het feit dat men voornemens is folklore-dansen uit te laten voeren tijdens de Bevrijdings feesten (de schrijver bedoelt tijdens Ko ninginnedag) en daarbij de vraag stelt of het 't feestcomité wel bekend is, dat zich achter de R.K. kerk nog een kerkhof be vindt, verzoek ik u beleefd plaatsruimte voor het volgende. De Oranjevereniging „IJmuiden-West", die o.a. de festiviteiten op Koninginnedag in dit deel van de gemeente gratis aan biedt aan de burgerij, is met deze situatie zeer goed op de hoogte, te meer daar onze vereniging twee R.K. bestuursleden telt, waarmede vanzelf eerst overleg gepleegd is. Ook van R.K. zijde zijn geen bezwaren geopperd. Is de geachte inzender, die zelf toch lid van deze kerk is, vergeten, dat in '49 of '50 door de R.K. Jeugdverenigingen op de speelplaats van de meisjesschool (veel dichter bij het kerkhof dan de plaats waar onze vereniging thans het oog op heeft laten vallen) een fancy-fair is gehou den ten bate van een jeugdhuis, waar naar ik meen zes loudspeakers schetterden dat het een lieve lust was. Wat betreft het zwijgen van muziekkorp sen als zij een kerkhof passeren, bij het Koningsplein heb ik hier althans nog nooit iets van gemerkt. Kortgeleden heeft de IJmuider Harmonie ongeveer ter plaatse nog een aubade gebracht. Of er geen eerbied meer bestaat tegen over de doden, vraagt de inzender zich af. Onze vereniging heeft die zeer zeker. Wij hopen 5 Mei een krans te leggen bij het monument. Beter dan dergelijke stukjes in te zen den, die een verkeerde geest zouden kun nen kweken, ware het als de inzender lid werd van onze vereniging, zoals dit iedere goede Nederlander betaamt. Vrijwel alle Kermemerlaanbewoners zijn lid. De con tributie kan geen bezwaar voor hem zijn, 0.75 per half jaar. A. J. TIK, Secretaris. steken. Op veel dingen had de heer Kerk hoff gerekend, echter niet op de enorme prijsstijgingen. Was het vóór 1941 mogelijk een leerling te kleden voor een bedrag, dat schommelde tussen de dertien en de twin tig gulden, op het ogenblik kan men al niet voor minder terecht dan honderd gulden per leerling. Als de uniformen er zouden komen, moet iedere leerling wekelijks min stens 2.50 terugbetalen.hetgeen een zware belasting is. Vroeger hoefden de jongens elke week maar van 0.15 tol 0.50 mee te brengen, naar gelang de maat van hun uit rusting. De commissie van drie zal dus een oplos sing moeten zoeken. Bij het gemeentebe stuur wenst zij om bepaalde en begrijpe lijke redenen niet aan te kloppen en het is de vraag of de reders met een royaal gehaai de hand in de beurs willen steken. Want het is immers algemeen bekend en de heer Kerkhoff bevestigde dit feit terloops dat 95 van de visserijschoolleerlingen in de toekomst bij de koopvaardij een plaatsje zoekt. K.A.B. koos zich een nieuwe voorzitter De Katholieke Arbeiders Bond hield Woensdagavond een ledenvergadering in het K.S.A.-gebouw waar de heer J. Nij- man tot voorzitter werd gekozen. De tweede voorzitter, de heer J. Duyn, deelde in zijn openingswoord mede, dat door de verschillende onderafdelingen f 217.bij elkaar is gebracht voor de grafsteen van de overleden voorzitter, de heer C. v. Veen. Als bestuurslid werd vervolgens de heer A. Neeft gekozen, waarna de nieuwe districtsbestuurder, de heer Joh. de Lange, het woord kreeg voor een causerie over de sociale omstandigheden van de werkers van vroeger en thans. „Vriendenkring" voerde „de nieuwe veearts" op In het Heemskerkse Marquette-iheater voerde de R.K. toneelvereniging „Vrienden kring" Woensdagavond het bekende blijspel van J. L. Prooien Boogaard „De nieuwe veearts" op. Dit stuk speelt zich af in een dorp, waar een nieuwbakken veearts een knappe boeredochter het hof maakt. De verwikkelingen, die uit deze romance voort vloeien, hebben de zaal enige uren lang kos telijk vermaak! en vooral de figuur van de oude meester Miedema, die ook nog amou reuze neigingen gaat ontplooien, werkte sterk op de lachspieren, al is deze rol wel heel erg gechargeerd gespeeld. Regisseur G. Groentjes is overigens niet over één nacht ijs gegaan en ook aan de décors is de no dige aandacht besteed, zodat de opvoering gaaf op de planken kwam. Tijdens de gymnastiek-demonstratie, die de Heemskerkse sportvereniging ..Odin" Woensdagavond in de zaal „Dam" heeft ge geven, heeft het veelkoppige publiek kun nen genieten van de ongedwongenheid dei- kleuters. van de behendigheid en de spier kracht der oudere leden. Hoewel door de dames en heren soms aardige staaltjes acro batiek werden getoond, was er toch geen sprake van grootse prestaties. Helaas was er zo weinig aandacht aan het toneel besteed, dat deze entourage noch voor het publiek, noch voor de ODIN-mensen prettig moet hebben aangedaan. Waardoor misschien ook de prestaties werden gedrukt, want sfeer doet vaak veel in dergelijke gezamenlijke manifestaties. bemanning buitengaats schoon gemaakt. Na de survey keert de walvis vaarder terug naar Sandefjord, waar hij zal worden uitgerust voor de volgende reis naar de Zuidpool. Denen doen hun best. De midden- wcekse markt heeft zich gisteren niet aan haar gewoonte gehouden: de prijzen liepen eerder terug dan op, nadat er Dinsdag toch een duidelijke verbetering merkbaar werd. Tong bijvoorbeeld kreeg een paar flinke duwen te verwerken en vooral in de laatste afslagen werden de exporteurs zo voorzichtig, dat er weinig van de prijs terecht kwam. Denemarken zit op het ogenblik „bovenop" de buitenlandse markt met zijn tong en dat is dan ook een van de redenen, dat er voor de Nederlanders niet zo heel veel meer te verdienen is. De Deense prijs blijft namelijk vrij ver be neden de Nederlandse koers en dithele spelletje wreekt zich al geruime tijd in de afslagen langs onze kust. Groolmiddeltong, die de markt van gis teren begon met 1,90 zakte alras tot 1,60 per kilo en de kleinmiddelsoorten vielen van 1,98 op 1,70 terug. Tarbot had minder last van de fijnvismisère en handhaafde zich onveranderd op de f2, Schol in trek. Schelvis gedroeg zich wankel. Het allerbeste werd aanvankelijk voor 30,uit de markt genomen; maar daarna lag de bovenkantprijs bij de 26, terwijl er even later weer wat meer mu ziek in kwam en de prijs bij dé 28, terecht kwam. Wijting was bepaald goed koop: 13,voor de mooie vangsten van de trawlers en 11,voor de mindere kisten. De makreel gedroeg zich als de schelvis en golfde van 16,via 13, naar 17,voor de kist. De schol lag nu eens in een opgemaakt bedje: doordat er schaarste aan platvis heerste gingen de drietjes van de hand voor het aardige sommetje van 25,en de tweeën noteerden makkelijk 37, Tenslotte stoorde de kabeljauw zich ner gens aan en bleef onveranderd op 85, tot 100,voor de regels en 85,tot S5,voor de kisten staan. Nog geen vetpot. De „Vikingbank" reikte gisteren het hoogst met zijn besom ming van 20.000,voor een veertien daagse reis, maar daarmee werd geen glorieuze trip afgesloten. Evenmin zat de logger „Shamrock" met zijn ƒ10.112, erg hoog voor een dertiendaagse Noordzee reis, al kon het minder. De „De Hoop" maakte aan de Woensdagmarkt alvast 1510,voor zijn 500 stijve kabeljauwen en tenslotte werd de kotter IJM 221 ver reweg de beste zijner soortgenoten met 7600,—. Restanten. Vandaag werd de afslag door de „Antje", „De 1-Ioop" en de „Bata via" bezocht, die de volgende vangsten aanbrachten: (Antje) 120 kisten schelvis en piepers, 70 kabeljauw en gul, 90 wijting, 140 makreel, 10 platvis, 20 stokkebit, 75 stijve en 50 diversen. De „Batavia" had 400 makreel, 20 kabeljauw en gul, 20 schelvis en piepers, 50 wijting en 25 varia en de „De Hoop" bracht vandaag nog 140 kisten schelvis en piepers, 600 makreel, 70 gestripte wijling, 90 dichte ditos, 25 stok kebit. 80 kabeljauw en gul en 10 radio in de afslag. Morgen dun. Als het niet hard ver andert, kon er Vrijdag wel eens geen enkele trawler voor de markt liggen. Waarmee dan de eerste trawlerloze dag van deze week komt. Makreel beslist. Hoe het er Zaterdag uit zal zien, hangt voor een groot deel af van de wel heel wisselvallige makreel- jagerij. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat de schepen, die van oudere ver trekdatum zijn, zich zullen proberen vol te vangen en dan nog dit weekeinde komen markten. Temeer omdat de volgende week alweer aardig volloopt en vooral de eerste dagen weinig aantrekkelijks kunnen geven. Bovendien is het niet onmogelijk, dat de Zaterdagmarkt de makreel wat meer heul zal bieden, als er Vrijdag helemaal geen „blauwpijpjes" in de hal verschijnen. Nieuwe brug op maat. De KW 56 is binnengebleven om bij de firma Hoek in IJmuiden een nieuwe brug te laten aan meten. Ook de 44 gaf er de brui aan, maar om een andere reden. Het schip heeft namelijk afgesneden en is naar de thuis haven vertrokken om klaar te gaan maken voor de „groene". De „Haarlem" heeft nieuwe vlampijpen nodig en zal daarvoor eveneens een paar dagen uit bedrijf wor den genomen. Al op toeren. De Poolse zoute- haringvisscrij komt al aardig op toeren en gisteren arriveerde in IJmuiden de traw ler Nysa met tonnen en zout voor de ha- ringloggers. De voorraad is voorlopig in de voormalige IJ-bunker opgeslagen. Marktprijzen: heilbot ƒ3,202,10; gr. tong 2,32—2,20; grm. tong 1.83—1,62; kim. tong 1,921,68; kl. tong I ƒ1,55 1,45; kl. tong II 1,201,04; tarbot I 2,05 1,35, alles per 1 kg. Tarbot II 7973; tongschar ƒ6558; schartong ƒ2519; kl. schol II ƒ408,50; schar ƒ309; v. haring 2916,50; ma kreel ƒ1610,40; gr. schelvis 3622; grm. schelvis ƒ3425; kim, schelvis ƒ33 22; kl. schelvis I ƒ2921; kl. schelvis II ƒ23—13; wijting 16—8; gr. gul 37—27; mid. gul 38—24; kl. gul 19—17; kl. leng ƒ24; kl. haai ƒ29; ham ƒ92; kl. wolf ƒ44 27; poontjes 168; kl. koolvis wit ƒ29 23, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw ƒ21669; gr. koolvis zw. 3830; gr. koolvis wit 8457; gr. leng 63—54; gr. wolf 92—76, alles per 125 kg. Marktaanvoer: 140 tong en tarbot; 11 heilbot; 33 tongschar en schartong; 195 schol; 35 schar; 140 haring; 3115 makreel; 570 wijting; 850 wijting; 205 kabeljauw en gul; 23 leng; 3 hake; 33 wolf; 37 poon; 185 koolvis; 85 diversen. Totaal aanvoer 5690 kisten. Opvoering van „de Liedjeszanger" Zondagavond, 27 April, zal de Heems kerkse toneelvereniging „De Lunette" in zaal „Dam" het toneelstuk in drie bedrij ven „De liedjeszanger" opvoeren. Na afloop van de voorstelling is er bal.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10