Prins Frans II va Kirchroa één dag heer en meester in de Spaarnestad Beverwijk en Omstreken J Werk van Jeanne Bieruma Oosting Agenda voor Beverwijk Een kleine duizend Limburgers vergezellen de vorst op zijn reis GEWAPEND MET EEN WOORDENBOEK Strijdkreet Hoogtepunt Audiëntie De wervingen voor het Vreemdelingenlegioen Carnaval in Kenaupark „Kindergeluk" met twee zangspelletjes KINDERWAGEN Castricum 8 Regering antwoordt over het geval Ferry Jacobs St. Jorisdag voor de padvinders Wielerronde voor Junioren Feest bij de Beverwijkse Harmoniekapel Friese avond in het Veilinggebouw HET GESCHENKENHUIS Vierduizend meter duin voor vacantieschool Beverwijkse Harmonie- kapel kan het stellig beter Burgemeester reikte EHBO-diploma's uit Scheepvaart DONDERDAG 24 APRIL 1952 In het rijk der zevenenzeventig grotten is de Koning van de lach heer en meester. Een Koning met vele zonen, die wonen in Heerlen en in Maastricht, in Sittard en in Roermond, in Kerkrade en in al die andere schilderachtige Zuid-Limburgse plaatsen, die omsloten liggen door wuivende korenvelden, omhoogwelvend naar de koppen van met weelderig groen bekroonde heuvels. Drie dagen per jaar steken zij zich in een flonkerend feestgewaad om met de statie van een sprookjesprins hun kortstondig bewind met veel élan en nog meer scherts ter hand te nemen. Drie dagen zwaaien zij de scepter der zotheid over hun lachende onderdanen die zich een jaar lang hebben verheugd over de komst van hun leiders der sprankelende vrolijkheid. Drie dagen verlaten deze Prinsen bij de gratie van de lach hun zomerpaleis om carnaval te vieren. Drie dagen kaatst uitbundige jool tegen de pittoreske gevels in de steile straten. Eén der zonen van de Koning van de lach is Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Frans II va Kirchroa, die op Woensdag 30 April met zijn gevolg en een groot aan tal trouwe onderdanen een bezoek zal brengen aan Haarlem. Zoals een goede Prins betaamt, heeft ook Frans II een leuze; een strijdkreet zo ge wilt: Der sjtop dervan aafKirchroa alaaf. Dat is duidelijk. Het betekent: De stop er af.hup Kerkrade. Het zomerpaleis van de Prins is dan ook een limonadefabriek, waar aan de lopende band flesjes met vruchtensap worden ge vuld. Zij worden echter tijdens het carnaval bij voorkeur niet ontkurkt. Denkt ge aan carnaval, dan schieten u gedachten te binnen over (en wellicht her inneringen aan) de drie dolle dagen die in het Zuiden worden ingezet op de dag dat Pasen nog zes weken ver in het verschiet ligt. Dit nu is een onjuiste gedachte, want in Kerkrade bijvoorbeeld begint carna val op de elfde November, 's avonds om zeven uur elf. Het feestgewoel waarmee deze inzet gepaard gaat, speelt zich echter binnenskamers af. Die festiviteiten vol trekken zich namelijk in een van de vele gebouwen die Kerkrade rijk is. En van die dag af wordt iedere week, telkens in een andere zaal, een carnavalsfeest gegeven dat op zijn Limburgs een „Sitzumg" heet. Het hoogtepunt van de carnavalsperiode is de dag waarop de Prins zich in het open baar aan zijn goedlachs volk toont en de buitenstaander zegt: Het is carnaval van daag. De Limburgers roepen hun dat dol van vreugde na: Het is carnaval vandaag. En zij zetten maskers op hun lachende snuiten en steken zich in veelkleurige costuums, die al naar gelang hun plaats in het gevolg van de vorst der dwazen, schitterender van zil veren opsmuk zijn. De tapkranen worden wagenwijd open gedraaid en de carnavals- gasten gaan zingend en dansend onder in de draaikolk van de dwaasheid. Drie dagen lang laten zij zich door hun Prins aanmoe digen om hotsend en juichend door zijn rijk te zwermen. De Prins, die een onbe perkte macht voor drie lange dagen heeft over allen die hem maar volgen willen is drie dagen lang in het bezit van de sleutels der stad, draagt drie dagen lang de ambts keten van de burgemeester, spoort zijn volk drie dagen lang aan om het pelzier te laten zegevieren over zorgen van alle dag. Zo gaat Frans II va Kirchroa de der tigste April regeren over de Spaarnestad. Maar hij niet alleen. Hij wordt bijgestaan door zijn Raad van Elf, zijn Prinsenraad, zijn Ereraad en zijn Prinsengarde. En hij zal vergezeld zijn van een kleine duizend inwoners van zijn rijk, die met een speciale trein en autobussen op Koninginnedag 's morgens om half tien, op het Haarlemse station arriveren. Wij zijn gisteren bij de Prins op audiëntie geweest. Hij trad op ons toe met een lach op het adellijke gelaat, twee leerboekjes der Nederlandse taal in de linkerhand gekneld. „Ik ben mijn proclamatie aan het vertalen", verduidelijkte hij. „Oh juist", mompelden wij, onder de indruk van zoveel openhar tigheid en gingen naast zijn troon op een stoel zitten. De vraag die wij op de lippen hadden, beantwoordde hij voordat ze gesteld was: „Het is een moeilijk vak. Ik bedoel niet het Nederlands, maar het Prinsschap. Het vergt veel van je lachspieren en ook het een en ander van je uithoudingsvermogen, dat na drie dagen bewind volkomen is uitgeput". De Prins keek even in een woordenlijstje Op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw LipsOdinot (C.P.N.) in verband met de dienstneming in het Vreemdelin genlegioen door de Haarlemse jongen Ferrie Jacobs heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, mede namens de minis ter van Justitie medegedeeld, dat in dit geval, evenals in verscheiden andere ge vallen van dienstneming in het legioen, de tussenkomst van de Nederlandse ambassa deur in Parijs tot nu toe nog geen resul taat heeft opgeleverd. Er zijn echter besprekingen met de Franse autoriteiten gaande, in het bijzon der ten behoeve van die minderjarigen, die, naar is gebleken, de toestemming van hun ouders behoeven, ten einde een geldige overeenkomst met het vreemdelingen legioen te kunnen aangaan. Het geval van Ferrie Jacobs die, zoals reeds eerder is bericht, thans deel uitmaakt van de Franse troepen in Indochina, is nogmaals onder de speciale aandacht van de Nederlandse ambassadeur gebracht. Daar de ministers de indruk hebben, dat dienstneming niet steeds onbeïnvloed ge schiedt, achten zij het wenselijk, dat het publiek wordt gewezen op de gevaren, welke een ingaan op voorstellen van hen, die trachten manschappen voor het Vreem delingenlegioen te werven, met zich mede kan brengen. Een desbetreffende publi catie is voorbereid. Zij zal uitgaan, zodra het resultaat van de besprekingen, welke thans met de Franse autoriteiten gaande "iin. bekend is. Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Frans II va Kirchroadie op 30 April de scepter der zotternij in Haarlem zal zwaaien. en vervolgde toen: „Mijn praalwagen en de attributen die er tijdens de zittingen gebruikt zullen worden, heb ik al naar uw stad gestuurd". „Wat is een zitting?" vroegen wij onder danig. De Prins gluurde weer in de vocabulaire. „Een sitzung", vertaalde hij toen opgewekt. „Een wat?" vroegen wij nog bedeesder. „Nou een show dan, om een goed Hollands woord te gebruiken", was het vorstelijk antwoord. „Ja, en tijdens die sitzung, of de show dan, zullen mijn buuttenredner voor de Haarlemmers optreden". Daar kwam het woordenboekje weer op de proppen: buut ton; redner redenaar. In dit geval een grollenverkoper. Het spreek gestoelte waarop zij plaatsnemen is name lijk een ton. Inmiddels is het niet alleen de Prins die zich de afgelopen paar maanden op de studie van het Nederlands heeft geworpen. Zijn naaste medewerkers die uit hoofde van hun functie aan nee Hof, op Ko ninginnedag in Haarlem het woord zullen voeren, hebben dat ook gedaan. Iedere week wordt er geducht gerepeteerd dooi de muzikanten en zangeressen, de spelers en de danseressen. Het behoeft geen betoog dat het niet van de uitbundigheid der Limburgers zal af hangen of Koninginnedag in Haarlem een daverende carnavalsdag zal worden. Het hangt af van de Haarlemmers, van wie ver wacht wordt dat zij méé doen en dat zij laten zien dat er in de Spaarnestad even veel vrolijkheid kan heersen als in Lim burg of waar ook in Nederland. Het programma van de „sitzung" die de „Kirchröatsjer Vasteloavends-verain" op Koninginnedag 's middags om drie uur in het Kenaupark belegt, vermeldt: De opmars van Zijne Hooglustigheid Frans II, Prins Carnaval 1952 van Kerkrade, met zijn gevolg. Het Wilhelmus door de Koninklijke Harmonie Sint Philomena. Openingswoord door de president van de Kirchröatsjer Vasteloavendsverain, de heer G. Frantzen. De schlager Huu is Karneval" door de Koninklijke Harmonie Sint Philomena. Poëzie van de Hofnar door de heer J. Wetzels. Buuttenreed „Een halve gare" door de heer H. Stelzman. De schlager „Ze kieje os nit kling". De Kerkraadse Zingende Zusjes. De v;als Servus Wien", uitgevoerd door het ballet Kirchröatsjer meadsjer" onder leiding van mevrouw Lie Groo- ten-Thevissen. De schlager Kirchröatsjer meadsjer". Buuttenreed „Kerkraadse humor', door de heer H. Keulen. De schlager „Jardem.arsj" door de Ko ninklijke Harmonie Sint Philomena. Optreden van de Prinsengarde onder leiding van de heer P. Heusgens. Parodie op Romeo en Julia door buut- tenredners, balletgroep en garde. Limburg mijn vaderland, door de Ko ninklijke Harmonie Sint Philomena. Gedurende de veertig jaar, dat de geheel onthoudersvereniging „Kindergeluk" be staat, heeft deze groep zegenrijk werk ge daan. Vele honderden kinderen hebben in deze organisatie, onder hoede van de leid sters en leiders, leren zingen, dansen en spelen en er een veilige schuilplaats gevon den als het er om ging, deze jongelui van de straat te houden en hun leerzame ont spanning te bezorgen. Het repertoire van „Kindergeluk" is be scheiden en de bekende kinder-operettes worden in deze kring meermalen opge voerd. „De fee van de bron" beleefde zeker niet zijn première, toen de afdeling oudere meisjes dit werk voor een enthousiaste menigte van honderden kinderen Woens dagavond in het KSA-gebouw weer eens voor het voetlicht haalde. Jac. Wilson als tekstschrijver en E. Ko ning als samensteller en arrangeur der muziek hebben weliswaar geen wereld schokkend werk met deze „Fee" gewrocht, maar de operette laat zich gemakkelijk zingen en spelen en dat is, waar het kin deren betreft, al heel wat waard. Er heerste ademloze stilte wanneer het jonge volkje het „mooi" vond; er was ge schuifel en ontevreden gemompel als men het met de gang van zaken op de planken niet helemaal eens was: hetgeen duidelijk bewees, hoe men in de voorstelling opging. Het was dan ook een alleraardigste uitvoe ring. Het devies van „Kindergeluk": de jeugd nuttig en aangenaam bezig te houden, hebben de leidsters en leiders daarbij eens te meer recht doen wedervaren. Met trots kan men bij deze vereniging terugzien op hetgeen in de periode 1912-1952 al voor het kind gedaan is en nóg is de animo gelukkig niet verflauwd. Voor de pauze heeft de afdeling jongeren het zangspelletje „Lentebloemen", muziek van Catharina van Rennes en tekst van mevrouw C. M. van Hille-Gaerthé, uitge voerd. Beide werkjes werden door mevr. Lieuwes met zorg begeleid. A. J. VAN DER WEIJDEN. Evenals elders zijn ook de Beverwijkse padvinders gisteren al vroeg in de weer geweest de vlag te hijsen aan het begin van deze „St. Joris-dag". 's Avonds is er in de duinen een kamp vuur gehouden, waar verschillende „re creaties" werden opgevoerd en bij het knapperen van de brandende takken is het St. Joris-verhaal verteld. In tegenstelling tot andere jaren hebben de welpen de slot bijeenkomst op een vroeger uur gehouden. Aan het eind van deze dag herhaalden de padvinders met al hun broeders over de hele wereld hun belofte. De Beverwijkse Rennersclub „Kenne- merland" organiseert op Koninginnedag des middags om half drie een wielerwed strijd voor junioren. Er zal in twee klassen worden gereden, een A-klasse voor 14- jarigen en een B-klasse voor 15-jarigen. Het parcours is uitgezet over de Munni- kenweg en de Reguliersdwarsstraat; de start en de finish zijn aan de Reguliers- straat gelegen. Aan deze wedstrijd, die onder auspiciën van de vereniging „Ko ninginnedag" wordt georganiseerd, zullen ook jongelui uit Smliggende plaatsen kun nen deelnemen. Flinke opbrengst van het „Mexicaanse feest" Na aftrek van de kosten zullen de orga nisatoren van de Mexicaanse bazar de Ka tholieke jeugd ongeveer 2200 kunnen afdragen. Gemiddeld 2500 mensen per avond, in totaal dus circa 7500 mensen zijn er door de Mexicaanse poorten gegaan. Ik ken weinig kunstenaars die zoals Jeanne Bieruma Oosting beschikken over zoveel ondernemingslust, enthousiasme en durf. Sommige eigenschappen, die met el kaar in strijd schijnen, bezit zij in gelijke mate. Zij is zowel serieus als nonchalant, brutaal en tevens gevoelig, fantastisch en alledaags. Zij bemint de werkelijkheid, maar vergeet de droom niet. Meestal rea geert zij fel, een enkele keer is zij medi tatief. Voegt men hierbij een natuurlijke begaafdheid en een levendige nieuwsgie righeid naar de geheimen van de keuken van het vak, dan kunt u wel verwachten dat er uit de snelle handen van zo'n kun stenares heel wat merkwaardigs kan komen. Mag men bij een dergelijk snelvuur nu ook verlangen, dat er altijd in de roos ge schoten wordt? Ik geloof van niet. En laten we eerlijk wezen: zij kan er wel eens lelijk naast zijn. Maar men accepteert het van haar omdat ze u direct daarna weer ver steld doet staan met een verrassend resul taat van haar inventief scheppingsvermo gen. Voorbeelden van haar kunst in vrij wel alle technieken zijn tot 10 Mei in de kunsthandel Leffelaar op de Grote Markt te Haarlem te bezichtigen. Vooral het grafische werk is interessant. Jeanne Bieruma Oosting, dat moet u weten, woont en werkt van tijd tot tijd in Parijs en het is vooral daar dat vele van haar litho's en etsen zijn ontstaan. Nog meer dan om de motieven die ze er opdeed, is het van belang dat zij hier de weg wist te vinden naar de voortreffelijkste steen- en plaat drukkers die haar veel geheimen van het vak leerden. En we mogen wel aannemen dat deze vaklieden op hun beurt van de ervaringen van Jeanne Bieruma geprofi teerd hebben. De resultaten van deze sa menwerking zijn onder meer vervat in twee series litho's, getiteld: „Het circus" en „Roses et coquillage". Deze laatste serie, een lyrisch spel, waarbij de schoonheden van zee en aarde dooreengevlochten wer den, is opgedragen aan het begaafde Ne derlandse kunstenaars echtpaar Verspeyck. Bijzonder fraai is de titelpagina voor de circusimpressies met de zwarte paarden kop. Om u tenslotte een indruk te verschaffen van de veelvuldigheid der motieven die Jeanne Bieruma's belangstelling opwek ken noem ik hier nog enkele titels van werken die mijn voorkeur hebben. Dat zijn dan de sterke ets „De haan", de kleuren litho „Vrouwen in het park", een speelse aquarel van vissen, een stilleven met grape-fruit m waarbij ineens zo'n Ceramiek van Josje Smit. verfijnd kleurenschema valt te genieten en een aantal snelle landschaptekeningen uit alle windstreken waarbij de zogenaamde flue-master, een soort vulpen van Ameri kaanse vinding, gebruikt werd. Tezelfdertijd kan men bij Leffelaar bij zonder origineel ceramiek van Josje Smit bewonderen. Hier is een zeer oorspronke lijk talent aan het werk. Zij munt uit in hel aanbrengen van mooie glazuren. Om een indruk te geven van de fraaie resul taten die zij bereikt, reproduceren wij hier bij een van haar vazen. Maar beter kan men de originelen gaan bezien, waartoe ik u dan ook van harte opwek. OTTO B. DE KAT Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Beverwijkse Harmoniekapel zal op 16 September a.s. een jubileum receptie gehouden worden. 20 September zal het jubileum met de leden en dona teurs der vereniging gevierd worden en wel met' een cabaret-avond in het Kenne- mer Theater. Dinsdagavond organiseerde het „Frysk Selskip" in het Veilinggebouw „Het Cen trum" te Beverwijk een toneelavond. De voorzitter de heer F. de Vries behan delde in zijn openingswoord de recente Friese affaire en herinnerde er daarbij aan dat de minister heeft toegezegd een com missie te zuilen instellen die de grondwet telijke mogelijkheden van eedsaflegging in het Fries zal onderzoeken. Daarna werd het toneelspel „De Jonge Jan" van de bejaarde auteur Y. Schuit maker voor het voetlicht gebracht. Het spel behandelt de geschiedenis van een jongeman, die op jeugdige leeftijd het ouderlijk huis verliet, om in de Spaans- republikeinse legers Franco te bestrijden. Tijdens deze burgeroorlog sneuvelt hij aan het front, waarop zijn vriend, die de dans ontsprongen is, in Friesland terugge keerd, het droeve nieuws niet durft over te brengen. Hij geeft zich uit voor de ge vallen zoon en wordt met grote vreugde in de familiekring ontvangen. Weldra wordt hij echter verliefd op het meisje, dat zijn zuster zou moeten zijn, waardoor een tragisch conflict niet te vermijden lijkt. Maar de schrijver heeft een logische oplossing in petto gehouden, zodat de af loop nog alleszins bevredigend is. Voorzover uw verslaggever alles heeft kunnen verstaan munt Schuitmaker in dit toneelspel uit door het tegenover elkaar plaatsen van markante types en in de wij ze, waarop hij de komische en tragische scènes logisch weet te verbinden. Dit is veelal een gedurfde onderneming, maar in „De Jonge Jan" kan het vrijwel steeds worden geaccepteerd. Daardoor kregen de spelers de gelegenheid met volledige over gave te acteren. Vooral de prestaties van mevrouw Bouber als een buurvrouw en de Jonge Jan van de heer Mans verdienen alle waardering, ofschoon ook de andere spelers een belangrijk aandeel in het on miskenbare succes hadden. ADVERTENTIE Voor een betere naar Willemsbeekweg 6264 Telefoon 5324 Bond „voor het gezin" vergaderde Voor slechts een gering aantal belang stellenden en leden hield de Beverwijkse Katholieke bond voor het Gezin gister avond in het KSA-gebouw zijn jaarver gadering, waar verslag over 2 verenigings jaren is uitgebracht. Uit de woorden van de secretaris, de heer T. Ettema, bleek, dat er voor de vacantieschool van deze bond grote belangstelling bestaat. In 1950 werden 560 kinderen naar buiten gezon den en in 1951 655. De aftredende bestuursleden, de heren T. Ettema, S. Harkema, Th. Kanne, J. Kloes en J. P. Niesten, werden op voorstel van het bestuur bij acclamatie herkozen. De heren H. Schmid, A. Schaaper en P. Sneekes waren niet herkiesbaar en werden onder dank voor de bewezen diensten ver vangen door de dames Poelman en De Wildt en de heren J. Boon en J. Tamis. Het bestuur achtte zich gelukkig te kun nen meedelen, dat de Stichting „Vacantie school" thans in haar bezit heeft een stuk duin van 4000 vierkante meter, maar dat getracht zal worden dit terrein nog iets te vergroten; ook zal er moeite gedaan wor den de accommodatie van het aanwezige clubhuis te verbeteren. Daar de kas der gelijke hoge uitgaven niet toelaat, zou een loterij georganiseerd worden. De voor uitzending van de vacantieschool begint dit jaar al op 12 Mei. Alleen kinderen, die niet op bewaarscholen gaan, kunnen hier aan deelnemen, evenals kinderen, die op doktersattest naar buiten moeten. Kaarten voor deze uitzending zijn Zaterdag 10 Mei des middags van 4 tot 5 uur aan het KSA- gebouw verkrijgbaar. Na de koffie-pauze hield wethouder W. Vessies een rede over „gezinspolitiek", naar aanleiding van de brochure van de bondsvoorzitter, de heer J. W. van Meegeren. De Beverwijkse Harmoniekapel zal bin nenkort veertig jaar bestaan. Zij behoort daarmede tot de oudste gezelschappen van die aard in Noord-Kennemerland. Op het concert, dat het corps in het Ken- nemer Theater voor een talrijk publiek gaf, kon men met weemoed terugdenken aan de tijd, dat deze blazers op concoursen gevaarlijke concurrenten waren. Thans is hetgeen de kapel laat horen, muzikaal nog lang niet rijp voor het podium. Er wordt met een nonchalance over allerlei moei lijkheden en finesses heengegleden, die be wijst, dat men een nummer wel degelijk aan zou kunnen, maar zich niet de minste inspanning getroost er eens duchtig op te studeren. De ouverture van Mozarts „Toverfluit" werd kleurloos en fetwat rommelig ten ge hore gebracht. De stemming tussen hout en koper was niet ideaal, tekortkomingen die ook de uitvoering van de Weense wals „Lustige Brüder" kenmerkte. De kapel heeft desondanks een bezet ting, waar andere corpsen jaloers op kun nen zijn, beschikt over een keur van eerste klas instrumenten. Karakterstukjes als „Chinese Straat serenade" en „Doornroosje's Bruidsstoet" waren, wat de uitvoering betreft, lang niet de minsten van het programma, dat afge sloten werd met een fantasie naar motieven, ontleend aan de opera „Cavalleria Rusti- cana", waarin een paar goed geblazen hoornsoli opvielen en de paukenist zeer verdienstelijk werk verrichtte. De tempi in het Kerkkoor en het Turiddu-motief wer den veel te langzaam genomen. De kapel steunt nog te veel op hetgeen de blazers der verschillende eerste partijen in het orkest presteren; de mindere goden zijn niet zeker van hun zaak, hetgeen bij het begeleiden of indien een solo-instru ment uitvalt, duidelijk opgemerkt kan worden. Het is te hopen, dat dit plaatse lijke corps zich spoedig zal herstellen. Dit zal echter eerst bereikt kunnen worden als men de studie ter dege aanpakt. Na de pauze heeft een amateur-cabaret gezelschap, waarin optraden een boeren- kapel de goochelaar mr. Jackie en de E.D.A.-zusjes, onder leiding van de heren Kuiper en Visser een non-stop leut-pro- gramma verzorgd, dat wij wegens een an dere uitvoering niet meer hebben kunnen bijwonen. A. J. VAN DER WEIJDEN Nieuw vaandel overgedragen aan Leger des Heils Nadat gistermiddag in het speeltuinge bouw aan de Kerkstraat een besloten bij eenkomst van het Beverwijkse heilsleger heeft plaats gehad, hebben de aanwezige officieren tezamen met de zangbrigade door Beverwijk gewandeld en op diverse punten gezongen, 's Avonds vond onder veel belangstelling in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw aan de Schans de officiële overdracht plaats van het nieuwe vaandel. Dit geschiedde door Senior Majoor A. L. Gladpootjes, in het bijzijn van een 30-tal Heils-officieren uit Amsterdam en Haar lem. Luitenante W. K. v. d. Veen nam namens het korps Beverwijk de vlag in ontvangst. Het officierenkoor zong daarna „Over heel d'aarde trekt het Leger strij dend voort". Met een korte bijbeltoespraak is deze bijeenkomst besloten. „Weenink" achter de borden De uitslagen in de onderlinge competitie van de Beverwijkse schaakclub .Weenink" waren: afdeling 1: Ph. Bakker-C. Koomen V2- L; R. Gigengack-H. van 't Hoff 1-0, P. Stet- J. Meijer Jr. 1-0: afdeling 2: W. Nijkamp-J. Otterloo !4-L; afdeling 3: J. van Verseveld- J. v. d. Steen 1-0, A. Priester-M. Metselaar 1-0, G. H de Koter-A. Priester V2-V2; afde ling 4: P. Ooms-J. Limburg 1-0, J. Los-J. Duisenberg 1-0. In afdeling 3 was het een verrassing, dat Metselaar zich door Priester liet verschalken, wat in afdeling 4 gebeurde met Limburg, die door Ooms overwonnen werd. Maandag speelt het eerste team de tweede wedstrijd in de promotiecompetitie in An- dijk tegen „Schaaklust". „Bricas"-nieuws De Castricumse bridgeclub Bricas zette in hotel Meijer de wedstrijden om het club kampioenschap voort met de derde drive der achtste serie. De uitslagen waren: afde ling A: 1 fam. Padt 60,42 pet., 2 Toepoel- Tiemstra 60,42 pet., 3 de Jongh-van Kluijve 56,25 pet. Afdeling B: 1 fam. Schutter 63,19 pet. 2 Peters-Ravenzwaai 60,42 pet. 3 Bakker- C. Toepoel 56,94 pet. Afdeling 3c: 1 Schilp- Nijkamp 62,50 pet., 2 Mandjes-Deichman 60,42 pet., 3 fam. Offenberg 59,38 pet. Weinig groente op de veiling De groenteveiling van Woensdag kenmerk te zich door een geringe aanvoer. De tuin ders kregen de volgende prijzen: witlof I 15- 22, witlof II 3-13, spinazie 8-9Va, sjalotten 28, sla 12, prei 8, rabarber 12. Damkampioen bij St. Thomas Het is de dammer P. Rietveld van St. Tho mas gelukt in de tweede afdeling het kam pioenschap in de wacht te slepen, doordat nummer drie op de ranglijst C. Juffermans van B. Louman verloor. S. Groentjes en L. Valkering zullen hun plaatsen in de tweede groep nu moeten verdedigen tegen de twee hoogst-geplaatsten van het derde tiental. De eindstand in de tweede afdeling is: 1 P. Riet veld. 18 gespeeld. 23 punten: 2 P. v. d. Himst 18-22, 3 C Juffermans 18-21; 4 A Rietveld 18-21, 5 C. Ory 18-21, 6 H. Lute 18-20, 7 H. Poel 18-18, 8 B. Louman 18-13, 9 S. Groentjes 18-12, 10 L. Valkering 18-9. Woensdagavond heeft burgemeester C. F. Smeets tijdens een feestelijke bijeen komst in hotel De Rustende Jager aan 17 E.H.B.O.- en Rode Kruisleden uit Castri cum het eenheidsdiploma uitgereikt. De heer Smeets memoreerde vooraf de uitstekende samenwerking tussen de beide organisaties, en hij sprak de wens uit, dat de leden zo er een beroep op hen wordt gedaan, aan de Burgerlijke Verdediging zouden willen meewerken. De geslaagden zijn de dames: De Leeuw Steenbeek, G. de Leeuw, M. Liefting, E. Walen, N. Schut, J. Rommerts, C. van Kes- sel, W. van Kessel en de heren W. Dirk- sen, G. Kelder, N. Portegies, H. Wester, R. van Deursen, C. Kramer, A. Oudejans, P. Valkering en P. Woudsma. Moedigde de E.H.B.O.-voorzitter de heer J. v. d. Mei de leden aan lid te worden van het Rode Kruis, de colonne-commandant dokter H. Wieringa wees erop, dat in de Rode Kruis organisatie de E.H.B.O.-ers van harte welkom zijn. Namens de cursisten overhandigde de heer G. Kelder een blijk van waardering aan de docent, dokter H. J. van Nievelt en dokter A. v. d. Werff, die eveneens een aantal cursisten heeft geleid, kreeg uit handen van de heer Th. van Bovene wat gereedschappen aangeboden. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. R.K. Bouwvakarbeiders vergaderden De Castricumse afdeling van de R.K. bouw vakarbeidersbond „St. Joseph" heeft Woens dagavond in hotel De Harmonie haar jaar vergadering gehouden. Districtsbestuurder Miljoen uit Amster dam reikte aan zeven leden die 25 jaar of langer lid van de bond waren, zilveren herdenkingsspelden uit om vervolgens een overzicht te geven van hetgeen de bond in de afgelopen jaren voor zijn leden heeft bereikt. DONDERDAG 24 APRIL BIOSCOPEN Geen filmvoorstelling. LUXOR THEATER 8 uur: A.B.C.C. filmvoorstelling „Het leven van Louis Pasteur". KENNEMER THEATER 8 uur: Toneel avond Rederijkerskamer „Des duivels prentenboek". BOVENZAAL VEILING „KENNEMER- LAND" 8 uur: Lezing door K. Norel „Emigratie". VRIJDAG 25 APRIL KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Djenghis Khan de veroveraar". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „De blauwe engel". W. B. THEATER 8 uur: „Het rimboe meisje". BOVENZAAL „TER BURG" 8 uur: Vergadering van de „Bouwspaarkas". Abbekerk, pass. 22 Kp. Guardafui n. Colombo. Alderamin, pass. 22 Scilly's. Amsteikerk, 21 v. Accra n. Lome. Argos, pass. 22 Finisterre. Albireo, 23 te Bahia. Arendsdijk, 23 te Montevideo. Arnedijk, 22 van R'dam naar Bremen. Axeldijk, 22 v. Newport News te New York. Alamak, 22 210 m. O.NO. Kuria Muria. Alchiba, 22 70 m. W. Hierfo. Alaegonde, 23 te Fulo Sambu. Alhena, 22 540 m. Z. St. Vincent n. Antw. ALkaid, 22 140 m. NO. Finisterre. Almdijk, 22 410 m. O.t.N. Bermuda. Almkerk, 22 bij Maporka. Alpherat, 22 G60 m. W. Ouessant. Amstelpark, 22 300 m. W. Ouessant. Amstelvaart, 21 130 m. W.t.Z. Ouessant. Andijk, 22 v. Antwerpen n. Londen. Antonia, 22 v. Singapore naar Bangkok. Aagtedijk, 23 540 m. NO. Barbados. Alcyone, 22 dwars Westpunt Kreta. Amsteldijk, 22 300 m. ZW. Sable eil. Arkeldijk, 22 410 m. ZW. Kp. Race. Armiila, 22 240 m. Z.t.O. Cambodia Point. Bonaire, pass. 23 Finisterre. Blommersdijk, 22 te Antwerpen. Bagan. 22 v. Ponlianak, naar Sinkawang. Bennekom, 22 630 m. O.ZO. Bermuda. Borneo, 22 van Hamburg naar Bremen. Boskoop, 22 630 m. Z.t.O. Flores. Bacchus, 22 470 m. NW. La Guaira. Barendrecht, 22 Yenbo gepass. B.oschfontein, 22 130 m. O.NO. Mogdishu. Croneniburgh, 22 v. R'dam naar Bilbao. Caltex Delft, 22 v. R'dam n. Sidon. Cottica, 23 v. Paramaribo te Port of Spain. Chama, pass. 23 te Port Said. Cheshire, pass. 22 14 u. Penm. Caltex Nederland, 22 180 m. N.NO. Finisterre. Caltex Pernis, pass. 22 Finisterre. Caltex The Hague, 22 600 m. O.ZO. Kreta. Ceram, 22 nog ten anker Hoogly rivier. Ceronia, 24 Hongkong verwacht. Cistula, 22 60 m. W. Gibraltar. Callislo, 22 570 m. O.NO. Bermuda. Diemerdijk, 22 v. Los Angeles te R'dam. Drente, pass. 22 Sabang n. Colombo. Dalerdijk, 22 v. Cristobal n. Antwerpen. Danae, 22 van Oran naar Malta. Delfshaven, 22 dwars Lissabon n. Recife. Esso Den Haag, pass. 22 Lands End. Ena, 23 v. Curagao te Bergen, verwacht. Eemdijk, 21 310 m. Z.ZW. Bermuda. Erinna, 22 dwars Luzon. Farmsum, 23 Vlaardingen verwacht. Gooiland, 23 te Bahia. Gadilla, 22 290 m. Z.ZW. Flores. Gouwe, 22 nog te Port Genrt.il. Graveland, 22 pass. Kp. St. Vincent. Gaasterland, 22 v. Rio Grande n. Santos. Heemskerk, 22 v. Melbourne n. Nederland. Hydra, 22 nog op Essequibo rivier. Hercules, 22 v. Izmir n. Messina. Helder, 22 dwars Ouessant. Hersilia, 24 te Kingston verwacht. Hoogkerk. 22 70 m. ZW. Napels n. Genua. Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 22 Ouessant. Jagersfontein. 22 570 m. Z. Kp. Palmas. Jupiter, 22 120 m. NO.t.N. Finisterre. Karossa, 22 van Singapore naar Penang. Kertosono,( 22 v. Makassar naar Donggala. Lemsterkerk, 22 te Madras. Limburg, 23 te Soerabaja. Loenerkerk, 23 v. R'dam te Antwerpen. Langkoeas, 23 v. Balikpapan te R'dam. Leopoldskerk, pass. 23 Gibraltar. Leerdam, 22 200 m. W.t.Z. Scilly's. Lutterkerk, 22 te Muscat. Lieve Vrouwekerk, 22 dwars Kunfida. Markelo, 19 v. Monrovia naar Freetown. Malea, 26 Yokohama verwacht. Meerkerk, 22 v. Le Havre n. Antwerpen. Macuba. 23 van Fao te Suez. Mapia, 23 v. Suez n. Djeddah. Modjokerto, pass. 23 Malta n. Port Said. Maas, 22 v. Kiel n. Maracaibo. Marisa. 22 670 m. W.ZW. Madeira. Marken, pass. 22 Finisterre. Mitra, 22 240 m. O. Madeira. Muiderkerk, 22 Oporto gepass. Murena, 23 v. Miri te Singapore verwacht. Musi, 22 te Pankabaroe. Maconia, 22 bij Christmas eil. Marpessa, 22 560 m. W.t.N. Torres Straat. Metula, pass. 22 Poeloe Laut. Nestor, pass. 22 Finisterre n. R'dam. Noordwijk, pass. 22 Gibraltar. Nieuw Amsterdam, 22 220 m. O.t.Z. Sable eil. Overijsel, 23 2.30 u. v. R'dam n. Charleston. Omala, 22 v. Chitagong te Singapore. Ondina, 22 240 m. N. Finisterre. Ootmarsum, 22 van Bremen n. Rotterdam. Ovula, 28 80 m. ZO. Kp. St. Vincent. Oranjestad, 22 330 m. O.NO. Maden-a. Polydorus, 23 te Tj. Priok. Poeloe Laut, 22 nog rede Tj. Priok. Prins Alexander, 22 370 m. W. Scilly's. Prins Willem II. 22 500 m. W. Ouessant. Prins Willem III, 22 480 m. O.t.N. Kp. Race. Poseidon, 23 te Maracaïbo. Prins Joh. Willem Friso, 22 530 m. W.t.N. Flores Prins Willem III, 23 340 m. O.t.N. Kp. Race. Raki, 22 v. Colombo naar Djibouti. Rijndam. 22 780 m. W. Scilly's. Rempang, 22 410 m. W. Cocos eil. Rodas, 22 van Bermuda te Trlnidad. Slamat, 22 te Tj. Pandan. Salland, 22 v. St. Vincent. Sehie, 22 te Marseille n. Bone. Stad Breda, 24 v. New Orleans te IJmuiden verwacht n. Amsterdam. Stad Leiden, 24 9 u. R'dam verw. Sparoea, 22 van Damman naar Koeweit. Singkep. 22 nog rede Tj. Priok. Soestdijk, 22 te Pankalpinang. Stad Breda, 22 185 m. W. Lands End. Stad Maastricht, 22 v. Savona naar Bona. Stentor, 22 270 m. W. Finisterre. Sarpedon, 22 v. Curacao n. Aruba. Schiedijk, 22 160 m. NW. Bermuda. Sliedrecht, 22 Perim gepass. Stad Schiedam, 22 310 m. Z.t.O. Kp. Race. Stanvac Pendopo, 22 in Str. Banka. Tegelberg. 23 v. Singapore te Priok. Teucer, 22 van Port Said. Tripang, 23 te Singapore. Tabinta, 23 te Colombo. Trompenberg, 22 v. Charleston n. Le Havre. Talisse, pass. 22 Kp. Palos. Tankhaven IT. 22 van Palembang n. Tj. Uban. Tiikampek, 22 te Port HollandJ Tjiluwah, pass. 22 Saigon. Tjiwangi. 23 v. Tj. Priok te Singapore. Tabian, 22 150 m. W.t.Z. Westpunt Kreta. Telamon, 23 te Curacao. Themisto, 22 190 m. ZO.t.O. Sable eil. Tjibesar. 22 240 m. O. Hawaii. Tomini, 22 105 m. NO. Massawa naar Aden. Veendam, 22 270 m. O. Kp. Race. Van Heutsz, 22 530 m. Anderhalfgraadskan. Willem Ruys. 23 v. R'dam te Tj. Priok. Willemstad, 22 te Brighton. Waterman. 22 v. R'dam te Halifax. Waal. 22 van Haifa naar Cyprus. Wieldrecht. 22 v. Bahrein te Rastanura. Winterswijk, pass. 22 Dungeness. IJsel, 23 v. Amsterdam n. Antwerpen. Zuiderkruis, 22 v. Balboa n. Papeete. Zaan. 23 14 u. v. Casahlama te R'dam verw.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9