Grondbeginselen voor de vrede ingediend door V.S. Ook Adenauer dient zich aan als voorstander ener Duitse eenheid De Koningin bezocht Nederlandse emigranten Weerbericht Haarlems Dagblad UNO-ontwapenitigscommissie Ontwapeningsplan wordt bestudeerd Duitse socialisten willen onmiddellijke onderhandelingen met de Sovjet-Unie De Paus over de vrede Koninklijke reis door Canada Bij Nederlandse kinderen in een schoolbankje sas* Activiteit van oud- politieke delinquenten Feestmaal beëindigt opstand der gevangenen in Jackson Het woord is aan Verzending van zeepost Panmoendjom Exra televisie-uitzendingen op Koninginnedag Vragen van Tweede Kamerlid G. Wagenaar (C.P.N.) Prijsvraag van de T elevisiestichting Opheffing der Unie zou onze relatie verbeteren Indonesisch minister op Schiphol Binnenkort electrische treinen naar het Noorden 66e JAARGANG No 244 ©ureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 25 APRIL 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 97 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In Ottowa bezocht Koningin Juliana het Burgerziekenhuis, waar Prinses Margriet geboren is. Koningin Juliana poseerde voor de fotografen bij de wieg waarin Prinses Margriet destijds gelegen heeft. Links hoofdzuster Mary Thompson en rechts zuster Gladys Moorhead, die de Koningin tijdens haar toenmalige verblijf in het ziekenhuis verzorgden. NEW YORK (Reuter). Dc Verenigde Staten hebben Donderdag bij de ontwape ningscommissie van de UNO zes grondbe ginselen voor ontwapening ingediend. Ver scheidene delegaties onder wie die van de Sovjet-Unie hebben tijd gevraagd om de punten te bestuderen. Op een latere bij eenkomst zullen zij hun standpunt bekend maken. De zes door Amerika voorgestelde grond beginselen zijn: „Het doel van ontwapening is niet het regelen, doch het voorkomen van oorlog, door uit bewapening voortvloeiende vrees te verminderen en door oorlog hierdoor on mogelijk te maken als een middel om ge schillen tussen landen te beslechten. Om dit doel te bereiken moeten alle sta ten samenwerken tot instelling van een open en grotendeels ontwapende wereld, waarin strijdkrachten en bewapening zo verminderd zullen zijn, dat geen staat een oorlog zal kunnen beginnen en waarin geen staat bij machte zal zijn een oorlog voor te bereiden zonder dat andere staten dit te weten komen. Om dit doel te bereiken en te behouden moeten internationale overeenkomsten wor den aangegaan waarbij alle staten hun strijdkrachten en bewapening zullen ver minderen. Dergelijke internationale overeenkomsten moeten gevaarlijke onevenwichtigheid in de machtsverdeling en alle voor massale vernietiging bruikbare wapens uitschake- BONN. (Van een ANP-correspondent). Bondskanselier Adenauer is Donderdag avond een actie begonnen tegen de bij het Duitse volk veld winnende overtuiging, dat hy besprekingen tussen de vier mogendhe den over herstel der eenheid van Duitsland zou willen voorkomen. Deze argwaan is by het Duitse volk versterkt sedert Adenauer en de Amerikaanse autoriteiten op dc tweede Russische nota alleen nog maar hebben gereageerd door een uiterste be spoediging van de inschakeling van de Bondsrepubliek in West-Europa aan te kondigen. Dr. Adenauer heeft zich Donderdag avond in een radio-interview scherp verzet tegen de opvatting als zou het hem met zijn streven naar een eenheid geen ernst zijn. Hij is voornemens in de komende da gen in zeven grote redevoeringen alom in West-Duitsland te trachten de argwaan weg te nemen. „Ik zal alles doen wat in mijn macht ligt, om iedere kans op herstel der Duitse eenheid te gebruiken. Hij be streed de opvatting als zou de onderteke ning en ratificering van het komende sou- vereiniteitsverdrag de weg naar eenheid blokkeren. „Het verdrag voorziet dat in geval van een hereniging alle verdragen zullen worden herzien. Zo betekent dus de ratificering van de verdragen door de Bondsdag nog geen voldongen feit voor een verenigd Duitsland", zo zeide Adenauer. Volgens de Kanselier zal het tweede ant woord van het Westen aan Moskou moe ten vermijden er zó uit te zien, als zou het Westen een regering voor geheel Duitsland by voorbaat vastleggen op een vast pro gram, bijvoorbeeld op de deelneming aan het Westelijke verdedigingsstelsel. Daarbij hield Adenauer echter wel vast aan zyn vroeger uitgesproken overtuiging dat een geneutraliseerd Duitsland niet aanvaard baar zou zyn. „De neutralisering zou een opgeven van de vrijheid betekenen. Zij zou Duitsland niet slechts onvrij doch ook hulpeloos ma ken. Er is geen Duits nationaal leger denk baar, dat in de gegeven geografische om- VATICAANSTAD (Reuter.), Paus Pius de Twaalfde heeft Donderdag, in een toe spraak tot vertegenwoordigsters van Ka tholieke vrouwenorganisaties uit elf lan den, een nieuwe oproép' vóór vrede tot de wereld gericht. Hij veroordeelde „de heer sers van volken, die .een stand van zaken handhaven, welke het uitbreken van oor log in de hand werkt". „Ik wil niet zeggen," vervolgde de Paus, „dat deze heersers oor logszuchtige gedachten hebben of een krijg gaarne zouden zien, doch zij zijn verant woordelijk voor het ontstaan van een toe stand, die oorlog in de hand werkt. Zelfs, hoe verschrikkelijk het ook klinkt, bestaat de mogelijkheid dat de door deze heersers op onrechtvaardige wijze verdrukte volken een oorlog wensen, daar dit hun het laat ste middel der bevrijding toeschijnt." „Elke oproep voor vrede, welke niet is gegrondvest op de Christelijke beginselen, is gedoemd om uitzichtloos te mislukken. Hij is even vruchteloos als een roep om hulp van zeelleden, die midden in de oceaan schipbreuk hebben geleden," ver volgde de Paus, die te kennen gaf dat deze waarschuwing op de communisten sloeg. De Paus vroeg zich ook nog af of de door hem genoemde heersers „er ooit bij hebben stilgestaan welk een lijden de verschrik kingen van de oorlog en de door hem te weeg gebrachte verliezen in het bijzonder voor de vrouwen betekenen." standigheden midden in het Europese spanningsveld Duitsland met eigen kracht zou kunnen beschermen", zo zei hij. Een conferentie met de Russen moest volgens Adenauer door een lange wisseling van nota's worden voorbereid om te yoor- kömen, dat zij tot een nutteloze bijeen komst zou worden. „Het komt niet aan op de tijd, doch op de goede wil der Rus sen. Zolang zij vasthouden aan de eis van Duitse neutraliteit en de Oder-Neisse- grens is deze goede wil niet zichtbaar". Adenauer heeft voorts opgemerkt, dat de ondertekening van het souvereiniteits- verdrag geen streep behoeft te zetten on der het Russische initiatief. Voor onder handelingen met de Russen was volgens hem nog tijd, voordat de ratificatie der verdragen zou plaats vinden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn gepost, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië: „Oranje" (28 April); Nieuw Guinea: „Oranje" (28 April); Nederlandse Antillen: „Oberon" (26 April); Suriname: „Stentor" (1 Mei); Canada: „Veendam" (29 April); Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (26 April); Argentinië, Uruguay, Bolivië en Chili: „Tero" (10 Mei); Brazilië: „Alhena" (20 Mei). TOKIO (Reuter). In te Tokio uit Panmoendjom ontvangen telegrammen wordt medegedeeld dat de Vrijdag gehou den wapenstilstandsbesprekingen zijn ge ëindigd, zonder dat overeenstemming is bereikt. Er is niets afgesproken over een volgende bijeenkomst. De communistische en geallieerde staf officieren, die het vraagstuk van een uit wisseling der krijgsgevangenen bespreken, hebben Vrijdag gedurende een uur en 28 minuten vergaderd. De subcommissie voor het opstellen van toezichtsregelingen voor een wapenstilstand is veertien minuten bijeen geweest. Linkse pressie Inmiddels hebben de socialisten, nu weer onder leiding van dr. Schumacher, hun pressie op Adenauer versterkt. Zij hebben de kanselier verzocht een delegatie te ont vangen die nogmaals de opvatting der sociaal-democratische partij wil komen vertolken, dat de Duitse regering bij de geallieerden op spoedige onderhandelingen met de Russen moet aandringen. Dr. Schu macher heeft de komende verdragen met het Westen „verdelingsoorkonden" ge noemd. In tegenstelling tot Adenauer acnx hij een lange notawisseling niet gewensrt. Hij wil inplaats daarvan directe onder handelingen over Duitse verkiezingen, waarbij terstond de goede wil der Russen zou kunnen blijken. Schumacher verklaar de Donderdag: „De Duitse verdeeldheid is een gevaar voor de vrede. Dit gevaar uit de wereld te helpen dient onze eerste taak te zijn". len, en voorts doelmatige waarborgen ver schaffen om te verzekeren, dat alle phasen van het ontwapeningsprogram worden uit gevoerd. In het bijzonder het uitschakelen van atomische wapens moet worden vol tooid. Dergelijke overeenkomsten moeten ten slotte een doelmatig stelsel van bekendma king en verificatie van alle strijdkrachten en bewapening, inclusief atomische, ver schaffen, om een open wereld, waarin slechts doelmatige ontwapening kan be staan, te bereiken. De Nederlandse afgevaardigde Von Bal- luseck stelde voor het ontwapeningsvraag- stuk uiteen te nemen in zijn samenstellende delen om door een aantal ontwerpverdra gen tot een oplossing te komen. Volgens hem zou geen enkele afgevaardigde de uit eindelijke houding van zijn regering scha den door aan dit plan mee te werken. De slotsom van deze methode zou een aantal ontwerp-verdragen kunnen zijn, dat voor een uiteindelijke beslissing bij een wereld raad van staten zou worden ingediend. Gedurende het debat beschuldigde de Sovjet-Russische afgevaardigde Malik de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, en het secretariaat van de UNO ervan, in gebreke te zijn gebleven om twee docu menten over bacteriologische oorlogvoering in Korea, door de ministers van Buiten landse Zaken van China en Noord-Korea ingezonden, te laten circuleren. De voorzitter van de ontwapeningscom missie, Hernan Santa Cruz (Chili), ver klaarde er zeker van te zijn, dat de secre taris-generaal nota zou nemen van Malik's opmerkingen en dat deze er op antwoorden zou. Hierna werd de bijeenkomst van de com missie tot een later vast te stellen datum verdaagd. Op Koninginnedag zal de televisie enkele extra uitzendingen verzorgen. Een repor tage van het défilé dat langs de koninklijke familie voor het paleis Soestdijk zal trek ken, zal des morgens van 10.15 tot 11.15 uur worden uitgezonden. Des avonds om 20.15 uur wordt een samenvatting van alle repor tages over het koninklijk bezoek aan Ame rika op het scherm gebracht, die door de Nederlandse Televisiestichting zijn uitge zonden. Deze extra uitzending duurt tot 21.15 uur. Voor de uitzending van de reportage uit Soestdijk zal vermoedelijk een hulpzender op het paleis moeten worden aangebracht. Via deze zender zal het beeld rechtstreeks naar Lopik worden gezonden, dus niet via de studio in Bussum. Enige Franse parlementsleden, die deel uitmaken van de „Groupe d' Amitié France- Hollande". brengen op het ogenblik een kort bezoek aan ons land. Zij zijn gisteravond door de beide voorzitters van de Kamers in het gebouw van de Eerste Kamer ontvangen. HAMILTON (van een speciale verslag gever van het A.N.P.) De Koningin heeft op haar reis door Canada Donderdag enige honderdtallen Nederlandse immigranten bezocht, die twee of vier jaar geleden hun woonplaats in Hamilton (Zuid-West-Onta- rio) hebben gekozen. Allereerst bezocht de Koningin de inblik- fabriek van Smith, tien mijl van Hamil ton gelegen, waar ongeveer een twintigtal Nederlanders werken en de blikken van etiketten voorzien. De Koningin heeft zich met vele -van deze werkers onderhouden. Onder meer heeft zij gesproken met mevrouw .Knegt uit Den Hoorn bij Delft, die twee jaar geleden met negen familieleden overgestoken is. Zij zeide: „Het is ongelooflijk dat ik deze hele weg naar Canada afgelegd heb om met de Koningin te kunnen praten". rmm De delegatie der UNO, met aan het hoofd generaal-majoor William K. Harrison flinks) gaat in Panmoendjom de tent binnen, waar de wapenstilstandsbesprekingen gehouden wordenen 15 seconden later (rechts) staan ze weer buiten. Deze wel bijzónder korte vergadering had plaats op 15 April. Zittingen van enkele minuten zijn echter geen uitzondering bij deze besprekingen. Later begaf Koningin Juliana zich naar de bloemenkwekerij van de heer Staaldui nen (uit Maasland), die hier vier jaar ge leden arriveerde. Deze slaagde er in, om voor een aanzienlijke som twee kassen te kopen. Bovendien bestelde hij er een in Nederland. Thans bezit hij een woning van drie verdiepingen, waarin hij met een aantal employés woont. De Koningin had ook nog een lang on derhoud met Henk Alfrink (uit Amster dam) die de Koningin heel goed kende, omdat hij indertijd in de tuin van Soestdijk werkte. Op het ogenblik is hij vrachtauto- chauffeur. In vele huizen, waar dé Koningin kwam, zag men Nederlandse kranten op tafel lig gen, die familieleden geregeld uit ons land oversturen. Algemeen is het advies voor hen, die nog uit Nederland in de komende jaren zullen volgen: Leer toch vooral Engels voor je komt. De familie Knegt kan dat weten, want van het tiental sprak er niemand een woord „over de grens" toen men in Canada arriveerde. De Koningin liet telkens haar wagen stil houden op de landweg van Zuid-West- Ontario als een groepje Nederlanders, onder wie veel vrouwen en meisjes, merendeels met de schop nog in de hand, zich langs de weg had opgesteld om tussen het werk door een groet te brengen. En de kinderen, de Nederlandse kinderen, werden op de tocht niet vergeten. De Ko ningin hield stil bij een dorpsschooltje. Toen de Koningin het schooltje, met de grote ruiten, waarop kleurige tulpen zijn geschilderd, binnenkwam, zongen de kin deren in het Engels over Nederland, dat met fraaie letters in krijt op het bord was geschreven. Juffrouw Morisson, die de har- tewens van de jongens en meisjes kende, vroeg de Koningin of zij op een foto wilde Komen met alle leerlingen. De Koningin vond dat uitstekend. Met juffrouw Teilegen en jonkvrouw Roëll wrong de Koningin zich later in de kinder bankjes en begon vlijtig de leerboeken door te lezen tot groot ver maak van de kinderen die elke verlegenheid van zich afschudden. De Nederlanders in het vaderland zullen volgende week kunnen genieten van deze tafereeltjes, die de cameraman van Poly goon Frofilti, Pieter Buis, met nimmer verslappende énergie opnam. Het Tweede Kamerlid Wagenaar (C.P.N.) heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken, van Justitie en van Buitenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Heeft de minister kennis genomen van berichten, dat de z.g. Stichting Oud- Politieke Delinquenten voorbereidingen heeft getroffen om bij de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal bepaalde manifes taties te organiseren, waarin hulde zal worden gebracht aan .de geëxecuteerde lei der van de voormalige N.S.B., ir. A. Mus- sert? 2. Is het de minister bekend, dat deze stichting hiertoe reeds 10.000 fotokaarten van Mussert heeft laten drukken? 3. Is het de minister bekend, dat de stichting „Oud- Politieke Delinquenten" reeds geruime tijd pogingen in het werk stelt om onder het bedriegelijk voorwendsel van liefdadig heid voormalige leden van landverrader- lijke organisaties weer in organisatorisch verband bijeen te brengen en dat in vele steden afdelingen van deze stichting zijn gevormd? 4. Is het juist, dat de stichting Oud-Politieke Delinquenten contact onder houdt met de West-Duitse regering en dat zij daarvan financiële steun ontvangt? 5. Is het de minister bekend, dat deze stich ting op 6 Februari een vergadering heeft gehouden in gebouw Westeinde te Amster dam en dat daar door de sprekers onder meer werd gezegd: „Wij kunnen op de volledige steun van Duitsland rekenen" en „over vijf jaar hebben we een Anton Mus- serthuis op de Veluwe. Daar zullen onze geestverwanten, die aan het Oostfront wer den gewond, door geestverwanten worden verzorgd" en „Politioneel kunnen wij geen vereniging zijn met leden. Daarom zijn wij een stichting met begunstigers en deelne mers" en „Wij zullen de Joden aan het verstand brengen, wat onze plaats is in dit land."? 6. Is de minister bereid de gedrukte fotokaarten van Mussert in beslag te doen nemen en te doen vernietigen en activiteit van de stichting „Oud-Politieke Delinquen ten" bij de opening van het Amsterdam- Rijnkanaal tegen te gaan? 7. Is de minister bereid elke organisatie, in welke vorm dan ook, van fascisten te verbieden? Hun eisen door de gouverneur aanvaard JACKSON (Michigan), (Reuter) De muiters in de gevangenis van Jackson heb ben Donderdag enkele bewakers, die zij als gijzelaars in hun cellenblok vasthiel den, vrijgelaten nadat de gouverneur van Michigan, Williams, hun voorwaarden voor overgave had aanvaard. Zij weigerden echter zich over te geven voor hun eisen in plaatselijke kranten gepubliceerd zou den zijn, hetgeen inmiddels geschied is. Daarop hebben zij hun verzet gestaakt en zich verenigd aan een feestmaal van bief stuk, ijs „en wat daarbij hoort". De opstand heeft tot dusver het leven van een muiter gekost; elf gevangenen en vier bewakers zijn gewond geraakt en er is een schade van ongeveer twee millioen dollar aangericht. Woensdagavond werden zwaar gewa pende mannen van de staatspolitie in de rotonde van het administratiecentrum sa mengetrokken en gereedgehouden voor een bestorming van het cellenblok omdat men vreesde dat de muiters de gijzelaars om het leven zouden brengen. Toen de spanning op haar hoogtepunt was, kwam een zekere Hyatt naar voren als woordvoerder van de muiters. „Dolle Jack" Hyatt is er eens in geslaagd uit een andere gevangenis te ontsnappen door gouverneur Williams bij zijn vlucht als schild te gebruiken. De overeenkomst, waarin beloofd werd dat geen vergeldingsmaatregelen, ook niet door bewakers of ander gevangenisperso neel, zullen worden genomen, en die door gouverneur Williams werd ondertekend, droeg echter niet de handtekening van Hvatt, doch die van een andere muiter. De adjunct-onderdirecteur van de ge vangenis Vernon Fox, die voorstander is van weinig bewakers en een meer psychia trische behandeling voor de gevangenen, heeft in een toespraak tot de muiters, even voordat zij hun verzet opgaven, zich in zeer prijzende bewoordingen over hen uit gelaten en de hoop uitgesproken, dat er een tijdperk van goede en gezonde betrek kingen tussen de gevangenen en het be stuur in de Amerikaanse gevangenissen zou aanbreken. Gouverneur Williams verklaarde omtrent zijn aanvaarding van de voorwaarden der opstandelingen, dat de overeenkomst nodig was om de toestand meester te worden. Zij diende evenwel stipt naar de letter gevolgd te worden. De directeur van de gevangenis ver wacht, dat tegen Maandag de orde en rust nagenoeg hersteld zullen zijn. Het herstel van de aangerichte schade zal evenwel lange tijd vergen. De Nederlandse Televisiestichting heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ont werpen van een openingsbeeld als aankon diging van de uit te zenden programma's. Op dit openingsbeeld dienen de woorden „Nederlandse Televisie Stichting" voor te komen. Het moet geschikt zijn om minimaal drie minuten voor elke uitzending te wor den uitgezonden. De ontwerpen dienen vóór 1 Juni te worden ingezonden bij de Nederlandse Televisiestichting, postbus 100 te Hilversum, waar ook inlichtingen kun nen worden ingewonnen. Het bekroonde ontwerp zal worden gehonoreerd met een prijs van 250. Guido Gezelle Wat hebben wij al verdriet gehad om ongelukken die nooit gebeurd zijn. Ter herdenking van de geboortedag van Prins Willem van Oranje is Donderdag in de Nieuwe Kerk in Delft een samenkomst gehouden, die was belegd door het Algemeen Nederlands Verbond. Als spreker trad op prof. dr. W. Couvreur uit Antwerpen, die zeide. dat Nederland in Oranje de grond vester van zijn onafhankelijkheid eert, maar dat Oranje ook voor België van nationale betekenis is. Een uitgebreid Indonesisch gezelschap heeft gistermiddag op Schiphol de nieuwe Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto Notowidigdo, voormalig lid van de Indonesische delegatie bij de UNO, die op doorreis naar Djakarta enkele uren in ons land vertoefde, verwelkomd. In een onderhoud met de pers zeide de heer Mukarto, dat hij in Amerika met hoge autoriteiten besprekingen heeft gevoerd, „die de mogelijkheid hebben geschapen voor een ook voor Indonesië aanvaardbare oplossing in de kwestie van de wederzijdse veiligheid". Met minister Stikker had de heer Mukarto persoonlijk contact gehad, waarbij van beide kanten veel waardering voor elkaar gebleken was. „Minister Stik ker vind ik een van de fijnste diplomaten, die Nederland heeft", zeide de Indonesische minister. Over de kwestie Nieuw Guinea had hij niet met hem gesproken. „Weliswaar ben ik een voorstander van de opheffing der Unie", vervolgde hij, „want het zou de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië verbeteren, maar daarvan houd ik het probleem van Nieuw Guinea geheel gescheiden. Deze twee aan gelegenheden moeten mijns inziens geheel onafhankelijk van elkaar worden behan deld". De heer Mukarto bevestigde, dat de hui dige ambassadeur in Londen, Subandrio, mogelijk spoedig benoemd zal worden tot ambassadeur te Moskou. „Ik ben voorstan der van verbetering der politieke en eco nomische betrekkingen met de Oost-Euro- pese landen", zeide hij, „maar alleen wan neer dat niet in strijd is met onze algemene beginselen van onafhankelijkheid. Wij zoe ken naar landen met welke wij vriend schapsbanden kunnen aanknopen en wij aanvaarden die in beide blokken, ook om dat onze politiek van zelfstandigheid daar onder niet te lijden heeft". Indonesië juicht volgens de minister het Japans-Amerikaanse plan voor welvaart en samenwerking in Azië toe, mits er geen voorwaarden aan worden verbonden, die de zelfstandigheid van Indonesië in gevaar zouden kunnen brengen. Met de lijn Zwolle-Arnhem wordt electrificatie voorlopig afgesloten Op 18 Mei worden de geëlectrificeerde baanvakken Zwolle-Leeuwarden en Zwolle Groningen in dienst gesteld. De electrificatie van de spoorlijn Amers- fnort-Groningen-Leeuwarden (het gedeelte A mersfoort-Zwolle is reeds in gebruik) is de grootste electrificatie, welke door de spoorwegen na de oorlog is uitgevoerd. Zij is in 23 maanden gereed gekomen" en strekt zich uit over 237 kilometer. Deze electrificatie geeft alleen reeds tussen Amersfoort en Groningen en Leeuwarden een besparing van 58.000 ton kolen per jaar. Ook voor de reizigers is de bespa ring aanzienlijk. De verkorting van de reisduur tussen de steden in het Westen en de beide Noordelijke hoofdsteden zal, in vergelijking met Mei 1951, 30 tot 45 mi nuten bedragen. Van 18 Mei af gaan er vijftien treinen per dag rijden tussen Groningen-Leeuwar den enerzijds en de steden in het Westen des lands anderzijds. Vier hiervan zijn ex press-treinen. Met ingang van 18 Mei wor den per dag op het Nederlandse spoorweg net door de reizigerstreinen 125.784 kilo meters afgelegd. Daarvan zal 69 percent electrisch worden gereden en 14 percent met diesel-electrische-tractie, zodat dan nog slechts 17 percent van de reizigers treinen door stoomlocomotieven wordt ge trokken. Het door de electrificatie van het Noor den vrijkomende diesel-electrisch materiaal zal worden gebruikt op de lijnen in Twente en voorts tussen Harlingen-Groningen, Leeuwarden-Nieuweschans, Amsterdam- Enkhuizen, Nijmegen-Roermond, Alkmaar- Den Helder en Dordrecht-Nijmegen. In Zwolle is een centrale afstandsbedie ning geplaatst, waarop iedere storing in de stroomvoorziening op de lijnen van Amers foort naar Twente en naar het Noorden tot Groningen en Leeuwarden automatisch wordt gesignaleerd. In Friesland moesten drie beweegbare spoorbruggen door vaste worden vervangen zonder enige onderbre king van de treinenloop. Intussen zyn masten voor de bovenleiding geplaatst tussen Arnhem en Zwolle. De electrifica tie van deze in 1953 electrisch te berijden lijn betekent de afsluiting van het voorlo pige electrificatieplan der Nederlandse Spoorwegen. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht op vele plaatsen lichte nacht vorst en hier en daar mist. Morgen droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wol kenvelden. In het Zuid-Oosten iets hogere, elders ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Noorde lijke richtingen. 26 April Zon op 5.20 uur, onder 19.57 uur. Maan op 5.42 uur, onder 23.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 25 April Hoog water: 4.15 en 16.37 uur. Laag water: 12.17 uur Zaterdag 26 April Hoog water: 4.54 en 17.14 uur. Laag water: 0.34 en 12.58 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1